BFPT 2020 – zrušení

Ahoj vespolek!
Je mi to moc líto, ale letošní BFPT 2020 musím zrušit.

 • Jednak se nákazová situace horší každým dnem a každým dnem se zpřísňují opatření – a my už jsme jen riziková skupina.
 • a za druhé a to je mrzutější – mě porazila a pošlapala klisna se hříbětem ( i to si šláplo!) a proletěl jsem se vrtulníkem.
  Z nemocnice už jsem sice doma ale zatím jsem rád, že jsem rád a mám problém zajistit i nejzákladnější provoz – a to jen díky pomocníkům. Natož cokoliv navíc. 🙁
  Já sice sním už dlouho o tom, že to budu jen metodicky řídit a fyzicky bude pracovat někdo jiný, ale ne takhle. 🙁

Takže se moc omlouvám a budeme hledat nějaký jarní termín. Věřím, že pak bude lépe po všech stránkách.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 144 komentářů u „BFPT 2020 – zrušení

 1. 401
  Zpátečník says:

  proč (…) hledáte (…) souvislosti (399) — Ale maYdo, odkud prosím víte, že hledám? Místo toho prostě poukazuji na souvislosti, které tam dosti zřetelně jsou.

  Moj první otázka zněla, kdo je autorem Vámi citovaných slov. — To myslím vcelku vyplynulo již z odkazu, který jsem dával do 389. I z nezamčené částí zřejmo, že jde o rozhovor s Michaelem Žantovským. (Nelze předpokládat, že by tak obsáhlou pasáž do rozhovoru propašoval tazatel, nehledě na to, že pan Peňás, ač kdysi psával do Respektu, by se dnes asi vyjádřil ještě jednoznačněji a o cosi ostřeji.) Omlouvám se, že jsem Vám neodpověděl výslovně (nýbrž ve svém příspěvku Žantovského jméno uvedl v širší souvislosti), ale otázka se mi zdála, asi jako kdybyste se na stejném místě ptala, kolikátého dnes je. Nejsme ovšem v základní škole, kde by se snad někdo mohl pokoušet mě nutit odpovídat v holých větách.

  • 401.1
   mayda says:

   Zpátečníku, dal jste citát bez uvedení autora, v zamčeném příspěvku. Ano, dalo se předpokládat, že to řekl Penás nebo Žantovský, ale jak mohu vyloučit, že jeden z těch dvou pouze někoho necituje a Vy předkládáte citát citovaného?
   Zvlášť když text nvypadal, že by s ním pánové názrově zrovna moc souzněli.

   A nechte si povýšený řeči na téma, že nejsme v základní škole, abyste musel odpovídat holou větou, To sice nemusíte, ale odpovědět na jasnou otázku po prostém faktu stručně a bez zbytečnýho okecávání a krasořečnění, které není k věci, není nic nevhodného i po absolutoriu základní školy.
   Konec koonec konců ten na druhé straně nakonec nemusí být na ty přídavný řeči navíc vůbec zvědavej.

   A když jsme u tý základky, tak už na základní škole se dnes děti učí, že když citují nějaký zdroj, musí uvést autora.

 2. 402
  AeroKarel says:

  Žantovský kandiduje tady na pětce, s podporou TOP, ODS, STAN s podporou SNK ED. Skončí zřejmě v druhém kole s Láskou, podpora Pirátů, lidovců, zelených a LES. To je ještě horší squadra, asi se nebudu k volbám obtěžovat.

  • 402.1
   mayda says:

   i Ty, Karle, 😀 😀 😀

   takovej obhájce postoje, že účast ve vlbách je svaté právo a ještě svatější povinost občana, protože vždcky je koho volit
   Nebo jde o to, že SSO tam nemá svou kobylu?

   • 402.1.1
    AeroKarel says:

    Právo není povinnost, jak od počátku píši, ku tvému hlubokému nepochopení.

    • 402.1.1.1
     mayda says:

     no, myslím, že některým, zejména různým moralistům a zejména pokud jde o volby, ten rozdíl poněkud uniká …

    • 402.1.1.2
     mayda says:

     nicméně ať už je to právo nebo povinost, tak pokud se obře pamatuju, Tys tu vždycky hájil postoj, že k volbám se chodit má.

 3. 403
  mayda says:

  „Představte si prosím, že chcete někam posunout kanape. “

  Vzhledem k tomu, Zpátečníku, že právě předělávám a vyklízím byt a zrovna jsme přestěhovali kancl, si stěhování nábytku ani nemusím představovat.

  Jen bych podotkla, že zkoušet táhnout kanape tak, že by hrozilo servání potahu se mi zdá jako dost blbej a snad i neproveditelnej nápad. Stěhoval jste někdy kanape?

 4. 404
  Zpátečník says:

  vypadá to, že si Jourová naběhla na maďarské vidle (400) — Inu, Matzurko, chtěl jsem o tom cosi napsat už včera… Myslím, že stojí za to jít ještě o kousek dále a podívat se na přesné Orbánovy formulace (v tom faksimile): https://twitter.com/zoltanspox/status/1310807740332363776/photo/1

  Kousek kontrafaktuální historie: Laskavý čtenář nechť si zkusí představit, že takový Emanuel Moravec (od jehož přísahy věrnosti Říši mimochodem včera uplynulo právě 79 let) nezůstal v přece jen poněkud provinčních protektorátních funkcích, nýbrž někdy v roce 1943 postoupil do Berlína, třeba na posici státního tajemníka či čehosi podobného. Jak by se v takovémto světle na Čechy onoho roku asi dívali kupříkladu Poláci, Dáni či Holanďané? A jak by se na ně dívali v roce 1946?

  Před pár lety jsem sem psával: Babiš, toť Jourová, Telička, Pelikán, Krnáčová. Dnes ze jmenovaných zůstala toliko Jourová, ale více než vydá za všechny…

 5. 405
  Zpátečník says:

  Dovolíte-li, maYdo, již před časem jsem sem psal, že zdejší diskuse s Vámi pro mne mají význam testu mé these, že česká politická situace je beznadějná. (A vysvětloval jsem dost podrobně, proč předchozí věta platí.) Celkem nevidím příliš smyslu v tom, pouštět se do debat, v nichž nenalézám dostatečný přesah.

  • 405.1
   mayda says:

   „Celkem nevidím příliš smyslu v tom, pouštět se do debat, v nichž nenalézám dostatečný přesah.“
   no, já na přesahu nijak nelpím, já jsem děvče prosté a nenáročné, aspoň nějakej obsah by mi stačil. 😀

 6. 406
  mayda says:

  „že zdejší diskuse s Vámi pro mne mají význam testu mé these, že česká politická situace je beznadějná.“

  Mohla bych napsat totéž, ale zdůvodnění, v čem je beznadějná z mého pohledu by se Vám asi hrubě nelíbilo 😀

  Ale já svoje hlavní naděje hledám jinde než v politice, a proto ji mám v šuplíčku „netrápit se pro to, co nemůžu změnit“

 7. 407
  Matzurka says:

  Zpátečníku,
  Orbána jsem už někde našla v českém překladu, imho velmi přesném. Proto jsem psala o vidlích, a doufám, že jsou hodně špičaté a tu madam vyženou z jejího pašalíku. Nějak si začíná vyskakovat, asi se cítí pevná v kramflecích…
  Každopádně, Orbán je imho v právu, a budu mu držet palce. Stejně mu fandím dlouhodobě, tak to není změna 🙂
  A jestliže je Jourová za ANO, tak to jako reprezentant úplně stačí, ani nemusím nesnášet Babiše (jakože jo).

 8. 408
  Foundryman says:

  Jourová je především úplně, naprosto a beznadějně blbá. Pro její post nezbytný kvalifikační předpoklad.

 9. 409
  Foundryman says:

  Mimochodem, komisařka pro evropské hodnoty, to je asi něco jako ministr pro administrativní záležitosti…

 10. 410
  Pavel Kořenský says:

  Stary kocoure – 393 – Jo, to je docela hezké video i když ten člověk neumí moc mluvit na kameru a působí poněkud chaoticky.

  Ale zejména s tím Googlem má pravdu. Ona si většina lidí vůbec neuvědomuje, jak pestrou paletu dat o jejich chování, návycích, starostech, láskách a strastech lze sestavit jen na základě toho, že si někde přečetli, že je dobré si jako adresu DNS serveru dát 8.8.8.8
  Nebo že jim jí vnutil provider jako sekundární a že primární DNS adresa už měsíce neběží.

  A nejen 8.8.8.8, ale teď už pár let i 1.1.1.1 (to není Google, abychom mu nekřivdili, ale Cloudflare i když efekt je stejný).

  🙂

 11. 411
  Dusan Neumann says:

  Rush Limbaugh stále předpokládá, že Biden z debaty vycouvá, pokud Trumpův štáb nepřistoupí na požadavek dvou přestávek po 30 minutách debaty. Dám so budíka na 3 ráno.

 12. 412
  Pavel Kořenský says:

  Hmm, tak podle některých médií (Fox News) Bidenův štáb odmítl kontrolu toho, jestli účastníci televisní debaty nemají v uších elektronické sluchátko pro nápovědu.

  To už je fakt komedie.

 13. 413
  Pavel Kořenský says:

  I když, pokud nechtějí Demokraté připustit kontrolu elektronických udělátek v uších, mohl by si Trump jen tak z recese vzít kapesní rušičku. Ty krabičky co umí do vzdálenosti 50 metrů kolem rušit bezdrátové přenosy v pásmu od jednotek MHz do šesti GHz nejsou zase až tak drahé. 🙂

  • 413.1
   Stary kocour says:

   Čímž by odrovnal veškeré mikrtoporty a politici by se museli spolehnout buď na řeč rukou a těla nebo používat mikra „na drátě“.
   [;>D)

   • 413.1.1
    Pavel Kořenský says:

    Tak můžou jim před pusu dát klasický mikrofon který vede drátem do mišpultu 🙂

    • 413.1.1.1
     Pavel Kořenský says:

     Oops, přečetl jsem jen „Čímž by odrovnal veškeré mikroporty“ a psal jsem hned odpověď.

     Mea culpa, mea maxima culpa. 🙂

  • 413.2
   Schumacher says:

   To by byl elegantní fór. Krom toho, odborníci vědí, na jaké frekvenci to chodí, tak rušení by postihlo jen naslouchadla. Požít jen jednorázově v závěrečné debatě.

   • 413.2.1
    Schumacher says:

    Použít…

    • 413.2.1.1
     Stary kocour says:

     Požít nasouchátko – jako obranu před tělesnou prohlídkou? Snědení tajného dokumentu bylo kdysi dost obvyklé.
     Teď spolknou flešku ve velikosti mikro není problém, dokázal bych to i bez zapití. Akorát nevím, co by s ní udělala žaludeční kyselina solná.

   • 413.2.2
    Pavel Kořenský says:

    Tak ono to nepotřebuje ani odborníky.
    Dneska existuje fůra rušiček, které jsou vlastně kombinace scanner+rušička.
    Scanner bleskurychle (v řádech desetin sekundy) probere celé pásmo „od nevidím do nevidím“ a následně to DDS v té rušičce skáče jen po pásmech na kterých scanner něco zachytil. A přeladit DDS je otázka mikrosekund.
    Na tom není žádná věda, zejména když si uvědomíme, že rušička nepotřebuje žádnou zvláštní přesnost a může být poměrně širokopásmová.

    • 413.2.2.1
     Stary kocour says:

     Neračte se zlobit páni,
     ale není to tak jednoduché. Opravdu by bylo třeba vědět, na jakých pásmech fungují odposlechy a rušit jenom ty.

     Navíc, moderní porty používají časové sdílení kanálů – (už deset let jedeme výlučně digitálně) a příposlechy (vyrábí tatáž firma) jsou zakódovány s mikroporty v jednom kanálu. Scanner by asi nepomohl. To by chtělo mít stejnou stanici (stage box). Je to velké asi jako lednička, ale „o něco“ dražší, nebo použít úzce směrovou anténu zaměřenou na toho, komu chceme „zrušit“ příposlech.

     Ale nevím, jak to chodí v USA. Třeba tam by to šlo protože porty jsou oficiální a příposlechy asi moc ne.V našem regionu razovitem bych to viděl dost černě.

     Technicky zajímavý problém.

 14. 414
  Dusan Neumann says:

  ptát se bude pouze moderátor – poněkud levostředový Chris Wallace. Otázky z publika nebudou.

  • 414.1
   P.M. says:

   Wallace je podle me nejvetsi nebezpeci, co se podrazu na Trumpa tyce. Wallace mne zacina pripominat ty stare „rozdavace moudra“jako byl jeho fotr nebo Cronkite. To se nekdy starnoucim lidem zda, ze jen oni vsechno vi a nam, bigosum, ze sveho pedestalu sva moudra laskave nabizeji. Kdo vi, na ktereho kandidata si moderator vsadil, aby mohl i v budoucnosti stat na svem pedestalu a laskave se usmivat na vdecnou drubez, ktera mu zobe z ruky?

 15. 415
  PeS says:

  2 Pavel Kořenský ad 412 – no a co? Králíkobijec měl taky dálkové ovládání z Libuše…

 16. 416
  PeS says:

  2 Dušan – škoda… Napadá mě typická otázka – tak co kandidáte, ještě se pomočuješ?

 17. 417
  Dusan Neumann says:

  tohle je pto angličtináře a zcela to vystihuje můj postoj: ‚“If you are a liberal who can’t stand Trump, and cannot possibly fathom why anyone would ever vote for him, let me fill you in.
  It’s not that we love Donald Trump so much. It’s that we can’t stand you.
  And we will do whatever it takes — even if that means electing a rude, obnoxious, unpredictable, narcissist (your words not ours) to the office of President of the United States — because the thing we find more dangerous to this nation than Donald Trump is YOU.
  How is that possible you might ask?
  Well, you have done everything in your power to destroy our country.
  From tearing down the police, to tearing down our history, to tearing down our borders.
  From systematically destroying our schools and brainwashing our kids into believing socialism is the answer to anything (despite being an unmitigated failure everywhere), while demonizing religion and faith, and glorifying abortion, violence, and thug culture.
  From calling us racists every time we expect everyone of any skin color to follow our laws equally to gaslighting us about 52 genders, polyamory, grown men sharing public locker rooms with little girls, and normalize the sexualization of young children, you simultaneously ridicule us for having the audacity to wish someone a “Merry Christmas” or hang a flag on the 4th of July, stand for the national anthem, or (horror of horrors) don a MAGA hat in public.
  So much for your “tolerance.”
  (See why we think you are just hypocrites??)
  We’re also not interested in the fact that you think you can unilaterally decide that 250 years of the right-to-bear-arms against a tyrannical or ineffective government should be abolished because you can’t get the violence in the cities you manage under control.
  According to you, That free-speech should be tossed out the window, and that those who disagree with your opinions are fair game for public harassment or doxing. Those spoiled children who still live off their parent’s dime should be allowed to destroy cities and peoples livelihoods without repercussions. That chaos, and lawlessness, and disrespect for authority should be the norm.
  This is your agenda. And you wonder why we find you more dangerous than Donald Trump?
  Your narrative is a constant drone of oppressor/oppressed race-baiting intended to divide the country in as many ways as you possibly can. You love to sell “victim-hood” to people of color every chance you get because it’s such an easy sell, compared to actually teaching people to stand on their own two feet and take personal responsibility for their own lives and their own communities and their own futures. But you won’t do that, you will never do that, because then you will lose control over people of color. They might actually start thinking for themselves, God forbid!
  This is why we will vote for Donald Trump.
  Not because he is the most charming character on the block.
  Not because he is the most polite politician to have ever graced the oval office.
  Not because he is the most palatable choice, or because we love his moral character or because the man never lies, but because we are sick to death of you and all of the destructive crap you are doing to this once beautiful and relatively safe country.
  Your ineffective and completely dysfunctional liberal “leadership”(?) has literally destroyed our most beautiful cities, our public education system, and done it’s damnedest to rip faith out of people’s lives.
  However bad you think Donald Trump may be, and he is far from perfect, every day we look at you and feel that no matter what Donald Trump says or does there is no possible way he could be any worse for our country than you people are.
  We are sick to death of your stupid, destructive, ignorant, and intolerant behavior and beliefs — parading as “wokeness.” We are beyond sick of your hypocrisy and B.S.
  We are fed up with your disrespectful divisiveness and constant unrelenting harping and whining and complaining (while you live in the most privileged nation in the world), while making literally zero contributions of anything positive to our society. Your entire focus is on ripping things down, never ever building anything up. Think about that as there is something fundamentally very wrong in the psychology of people who choose destruction as their primary modus operandi.
  When Donald J Trump is reelected, don’t blame us, look in the mirror and blame yourselves.
  Because you are the ones that are responsible for the rise of Donald Trump. You are the ones who have created this „monster“ that you so despise, by your very actions. By your refusal to respect your fellow Americans, and the things that are important to us.
  You have made fun of the “fly-over states,” the people who “cling to their guns and religion,” the middle class factory workers and coal miners and underprivileged rural populations that you dismissively call “yahoos” and “deplorables.” You have mocked our faith and our religion. You have mocked our values and our patriotism. You have trampled our flag and insulted our veterans and treated our first responders with contempt and hatred.
  You have made environmentalism your religion, while trashing every city you have taken responsibility for. You scream from the rooftops about “global warming” and a “green new deal” while allowing tens of thousands of homeless people to cover your streets in literal sh!t and garbage and needles and plastic waste without doing a single thing to help them or solve the environmental crisis your failed social policies are creating. But we’re supposed to put YOU in charge of the environment while gutting our entire economy to institute this plan when you can’t even clean up a single city??
  You complain — endlessly — yet have failed to solve a single social problem anywhere. In fact, all you have done is create more of them.
  We’ve had enough. We are tired of quietly sitting by and being the “silent” majority. So don’t be surprised when the day comes when we finally respond. And trust me it’s coming, sooner than you might think. And also trust me when I say it won’t be pretty. Get ready.
  When Donald Trump is reelected it will be because you and your “comrades” have chosen to trash the police, harass law-abiding citizens, and go on rampages destroying public property that we have all paid for and you have zero respect for.
  When Donald Trump is reelected it will be because we are sick of your complete and utter nonsense and destruction. How does it feel to know that half of this country finds you FAR more despicable than Donald J. Trump, the man you consider to be the anti-Christ?
  Let that sink in.
  We consider you to be more despicable, more dangerous, more stupid, and more narcissistic than Donald Trump. Maybe allow yourself a few seconds of self-reflection to let that sink in. This election isn’t about Donald Trump vs. Joe Biden.
  This is about Donald Trump vs YOU.“

 18. 418
  Zpátečník says:

  Ad 417: Parádní text, Dušane! Perfektní zúčtování s pravdoláskou (v její americké podobě).

  — — —

  Mimochodem, je zajímavé, nakolik Hampl, ovšem daleko klidnějším tónem, říká cosi podobného: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Bily-heterosexualni-muz-Hampl-se-neudrzel-Hloupe-a-chamtive-aktivistky-zzenstili-muzi-silene-elity-638629

  [D]nes ve Spojených státech i evropských zemích vládnou lidé, kteří svou vlastní civilizaci nenávidí. To je výsledek nezvládnutého třídního konfliktu. Ti nahoře se snaží rozbít životní styl těch dole, vzít jim jejich rodiny, práci, morálku, náboženství, životní styl, tradice a sebeúctu. A jak píšu ve své poslední knize Cesta z nevolnictví, je obtížné takto útočit na podřízené masy a zároveň nezasáhnout sám sebe.

  V souvislosti s tím vznikla celá společenská vrstva darmošlapů, kteří neumějí nic užitečného, jsou nesmírně ambiciózní a všechen čas tráví bojem proti svým vlastním zemím, vlastním národům i vlastní civilizaci. Tato vrstva převládla na univerzitách, ve vedení politických stran, ve velkých médiích a má zásadní vliv na banky a korporace. Je nemyslitelné, že by v Číně někoho platili za to, že plive na čínské dějiny. Je nemyslitelné, že by v Turecku někoho platili za to, že plive na turecké dějiny. U nás je to ale naprostou samozřejmostí. Dokonce to došlo tak daleko, že lidé, kteří obhajují hodnoty a dějiny vlastní civilizace, jsou označováni za nebezpečné extrémisty a jsou terčem nejrůznějších útoků až po trestní stíhání.

 19. 419
  Pavel Kořenský says:

  Mimochodem, pokud má někdo pocit, že zblbnutí amerických universit je záležitost řekněme posledních 20 let, není tomu tak.

  Právě teď čtu velmi zajímavou a veselou knihu „The Big U“ (v českém vydání „Velké U“), což je literární prvotina Neala Stephensona (za kterou se dnes v politicky korektní době poněkud stydí) z roku 1984.

  Na textu je pochopitelně vidět, že byl psán nejspíš pod vlivem THC, LSD a mnoha jiných substancí a je poněkud poplatný stylu „Principia Discordia“ či cyklu „The Illuminatus“.

  Nicméně, poměry na průměrné universitě (Stephenson v knize popisuje víceméně svou alma-mater v Bostonu) jsou vykresleny velmi podrobně a barvitě, byť s ohromnou nadsázkou. A to popsané se odehrávalo někdy kolem roku 1980. 🙂

 20. 420
  Zpátečník says:

  Každopádně, Orbán je imho v právu, a budu mu držet palce. (407) — Matzurko, mně (ve 404) šlo především o způsob, jak Orbán formuluje a argumentuje. Pokud si někdo z ČR troufne se vůči EU (či přímo EK) vůbec ozvat, vždy to má podobu ponížené supliky, plačtivě se domáhající blahovolné shovívavosti v otázce, v níž již předem uznává, že nemá pravdu, dávaje plně za pravdu jim. Naopak vrazit jim čumák do vlastního hnoje se v dokumentu takovéto povahy myslím dosud z ČR neodvážil nikdo.

  Oproti tomu se Orbán tvrdě a jasně ohrazuje proti porušení smluv („Those who violate the Treaties cannot pose as (…)“). Mimochodem, mezinárodní právo a mezinárodní smlouvy si moc nepotrpí na nicotný tuzemský právní formalismus, přesné citace paragrafů ani nic podobného; co Orbán napsal, je zřetelné dostatečně.

 21. 421
  Zpátečník says:

  Ehm, nechtěl jsem se, než si půjdu lehnout, příliš rozepisovat; snad bych ale přece jen poznamenal ještě jednu věc…:

  Třeba se Orbán zčásti trochu inspiroval také Titem… Ten totiž – jakkoliv to tehdy z Československa bohužel nebylo příliš vidět – onehdá v roce 1948 také nenechal na Džugašvilim jedinou nitku suchou. Možná právě roztržka jugoslávského typu, kdy se druhá strana jen tak poníženě nekrčí, nýbrž hlasitě vyčte protivníkovi všechny jeho hříchy, je to, co bychom nyní nejvíce potřebovali. I za tu cenu, že v takovém případě by se EU samozřejmě pokusila utáhnout nám zde šrouby ještě více (právě tak, jako tehdy Stalin).

 22. 422
  Pavel Kořenský says:

  Zajímavé je, že někteří patřičně prokádrovaní komentátoři všeobecného dění na aktualne.cz začínají působit poněkud nervosním dojmem.

  Namátkou Fendrych zde:

  https://nazory.aktualne.cz/komentare/kdyz-cesko-nechce-ani-nohu-mohlo-by-vyjednavat-navraty/r~60c1a51cff1211eaaabd0cc47ab5f122/

  Nebo Fischer zde:

  https://nazory.aktualne.cz/komentare/unie-s-orbanem-hraji-slepou-babu-jourova-ted-ale-rozdala-kar/r~20559978026111eb842f0cc47ab5f122/

  Skoro jako kdyby měli pocit, že EU už není najednou ta EU, kterou si vysnili a kterou do roztrhání těla obhajovali a obhajují.

  🙂

 23. 423
  Pavel Kořenský says:

  Zejména tedy hořekování Fendrycha ve stylu:

  „Lidskoprávní organizace budou ostražité u zrychleného řízení, jež chce EK prosadit. Stále ještě jsme Západ, celá EU, podle Martina Rozumka proto „musí existovat záruky spravedlivého procesu, nezávislá právní pomoc a detence co nejkratší dobu s tím, že nezletilé děti bez doprovodu a rodiny s dětmi nemají v detenci pobývat“. Bude to extrémně náročné. Hledá komise, jak potichu vycouvat z dnešních mezinárodních právních úmluv a záruk, jež uprchlíky chrání? Jak vycouvat z humanity?“

  ve mně budí dojem, jako kdyby skoro pochyboval o tom, že „Sovětský Svaz – mírová hráz“ či dokonce „Třetí pětiletku splníme na 140%“.

  Má kliku, že dneska (zatím) pochybovače a úchylkáře nikdo nestřílí a nezavírá…

  🙂

 24. 424
  Foundryman says:

  O inteligenčním deficitu Jourové svědčí i její přesvědčení, že tisk má vytvářet (sic!) svobodné mínění.
  To možná platilo pro Rudé právo, já od tisku očekávám informace.

 25. 425
  P.M. says:

  Furt se k tomu vracim: „. . .tisk ma vytvaret svobodne mineni.“ To je na diskvalifikaci i z funkce obecniho rasa!

 26. 426
  P.M. says:

  Za deset minut zacne debata. I neznabozi by se meli modlit, at Trump neslapne do hovna.

 27. 427
  Dusan Neumann says:

  Debata začala. Biden je překvapivě koherentní. Tvrdě útočí. Obviňuje Trumpa ze lží a ze smrti 200 000 lidí na COVID. Popírá, že je schopen dodat vakcinu dříve než v létě příštího roku a nebude schopen ji distribuovat, zatímco Trump tvrdí, že má připravenou armádu na rychlou distribuci podstatně dříve. Biden se ohání skepsí „vědců“. Biden chce rozdat peníze na sanitární řešení. Wallace je evidentně daleko kritičtější k presidentovi než k vyzyvateli. V otázce náhubků se názor měnil., říká Trump. Od začátku nikdo nevěděl co virus přináší. biden obviňuje Trumpa, že je nezodpovědný protože nenosí masku.Blb. Trump tvrdí, že ekonomika je na vzestupu. Vybudovali jsme největší ekonomiku na světě a museli ji zavřít. teď ji dostáváme no nohy. Za poslední dva měsíce přibylo 10 milionů nových pracovních míst. Lidi vědí sami, co mají dělat.Je třeba otevřít zem stup%novitě, kde to jde. Biden ho obviňuje, že Trump a miliardáři na Covid vydělali a obviňuje ho, že bude prvních presidentem s větší nezaměstnaností než předchůdci a více mrtvých. Biden nechce otevřít školy pokud nebudou mít všichni masky. Trump: lidí chtějí školy a podniky otevřít. Vědi nejlépe jak to udělat sami. Wallace se ptá na da%n z příjmu 750 dollarů z osobního příjmu. Trump, že v jiných daních platil 27 a 29 milionů ročně.Wallace trvá na té jediné dani jestli ano nebo ne. Trump, využil jsem jako developer všech zákonů, které jsou k dispozici. Biden: já eliminuji spoustu daní. Korporace by neměly mít 21% daň ale 28%. Biden : on zničil hospodářství. Trump útočí na Bidenova syna Huntera,: za co dostal od manželky moskevského starosti 3.5 milionů dollarů.Útoky začínají být velice osobní. Zatím to vypadá, že Chris Wallace ztrácí vedení debaty, oba kandidáti si skáčí do řeči. Biden je velmi dobře připraven. a zatím má – podle mne – lehce navrch. Biden útočí, že víc černochů zemřelo na COVId než bílých. Pochopitelně, černoši na to daleko více serou než ostatní. Pouliční násilí – Trump Bidena válcuje. Wallace., proč jste jako president skončil školení rasové citlivosti? Trump: protože je rasistické samo o sobě. Biden obhajuje jakousi sociální iluzi. Násilí v ulicích. Biden otočil a tvrdí, že je proti sebrání peněz policii. Wallace srovnává skupiny „white supremacist“ s BLM a Antfou jako stejně nebezpčné a aktivní – což je absurdní. Biden – byl jsem požádán jako vicepresident abych dal do pořádku hospodářství a já tak učinil, zatímco Trump je Putinova loutka, jako národ jsme schudli, jsme násilnější a miliardáři bohatší. Debata opět sklouzla do osobní sféry – otáka Bidenových synů. Wallace se ptá na změnu klimatu. Na Trumpovu aktivitu zredukovat klimatické předpisy. Trum: Pařížská dohoda je katastrofa pro business. Co se týče požárů je to hlavně problém rozumného udržování porostů. Je to chyba managmentu. Biden proponuje limity na fosilní paliva, nikdo nepostaví za mne jedinou elektrárnu na uhlíkatá paliva. A teď žvaní zelené blbosti o obnovitelných energiích, které vytvoří miliony úžasní placených míst. Obviňuje trumpa, že nedělá nic s brazilským pralesem. New Green deal se zaplatí sám. Trump: a z čeho. Bez odpovědi. poslední otázka – volební podvody. Volba poštou. Trump: to neskončí dobře. Díky systému kdy v některých státech není dovoleno otevřít obálky s volebními lístky končný výsledek nemusí být znám po měsíce. Zatím všechny zahozené volební lístky měly jméno Trump na nich. poslední slovo nechal Wallace Bidenovi. Biden byl překvapivě agresivnější a víc se obracel k publiku. ABC vyhlásila Bidena za vítěze. A v následném komentáři potvrzuje Bidenovo vítězství. Trump v chasu, Biden stabilní. Na druhou debatu se podle mne Trump musí připravit lépe. Biden ho občas vykolejil.

 28. 428
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  Dušane, díky za shrnutí. Debatu nemám sílu sledovat. Nicméně mi z toho vyplývá:
  – je chyba (Tumpova ?) podcenit protivníka
  – čím Bidena nahypovali ? Nebo svou předchozí „nemohoucnost“ a zmatenost jen předstíral ?
  Trump potřebuje vítězství s jasnou převahou, jinak se obávám, že bude mazec. Socík Americe fakt nepřeju.

  • 428.1
   Stary kocour says:

   On by rto nebyl „sociálismus“, ten se dá přežít (máme zkušenosti) ale naprostý rozpad kututy/civilizace do duhova, do černa a do zelena. protože Biden by musel po svém vítěšzství začít rozdělovat pašalíky a bůhví, co by kdo za „věrné služby“ obdržel.

 29. 429
  Zpátečník says:

  OT: Pěkně Weigl, kvalitní důrazná argumentace: https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/evropa-k-novemu-migracnimu-planu-ek.A200929_154320_p_zahranici_wag

  V této atmosféře a s těmito lidmi nelze uzavírat žádné rozumné kompromisní dohody o společné evropské migrační politice. Už samotný pokus převést migrační kompetence z národní úrovně do Bruselu je jen metodou, jak překonat tvrdě odmítavý protimigrační postoj zemí V4.

  (…)

  Takový návrh není kompromisem, jak blouzní někteří naši bláhoví novináři či politici, ale drzým a arogantním pokusem uzákonit neomezenou masovou migraci a vnutit nám kolonizaci vlastní země nepřizpůsobivými migranty.

 30. 430
  Matzurka says:

  Zpátečníku,
  ano. Připomíná mi to ten starý a poněkud vulgární vtip o lvovi, který si jako král zvířat objednávala ostatní zvířata, kdy se přijdou nechat sežrat. A došlo na hyenu, která po něm loupla okem a řekla “ A víš co, jdi do pr…“ a lev šel…
  On když se kalich naplní, tak přeteče, a asi už je nejvyšší čas se tomu postavit. Teda, politici by měli, stejně jako to udělal Orbán. Lidi na náměstích by neměli protestovat proti rouškám z justu proti Babišovi, ale proti tlačením migrantů do zemí, které je fakt nechtějí. A podobně. „Babiši, braň Čechy !“ „Babiši, vyhoď Jourovou !“ „Šojdrová, vezmi si sirotky k sobě !“

  • 430.1
   Stary kocour says:

   To se však nestane.
   Pokřičet si jen tak, z nenávisti, bez rizika následků…
   Občanská odvaha? Prd, jen vyouštění vlastní frustrace.

   Čím dál tím víc začínám být přesvědčen o tom, že demokracie je něco, co nemůže stát samo o sobě, protože se to vlivem obvyklých, přirozených lidských vlastností nutně pokazí a demokracie sklouzne buď do anarchie nebo do diktatury. Často do anarchie, která je následována diktaturou, která nakonec bývá požadována většinou, protože demokracie si neumí poradit s těmi, kdo nehodlají dodržovat žádná pravidla – jen princip silnějšího.
   „Lid si žádá vládu pevné ruky.“
   Demokracie je přechodný stav, který nastává po svržení diktatury a po ní následuje jiný režim. Lidé neumí žít v demokracii, jejich sobectví vždy nakonec převáží a způsobí její rozklad – viz výše.
   Jestli se jedná o diktaturu politickou, vojenskou nebo diktaturu velkokapitálu je celkem jedno.

   (Hlášení ze sloupku u vrátek.)

 31. 431
  Matzurka says:

  A ještě bych měla heslo „Ani korunu politickým neziskovkám !“

 32. 432
  Zpátečník says:

  Čím dál tím víc začínám být přesvědčen o tom, že demokracie je něco, co nemůže stát samo o sobě, protože se to vlivem obvyklých, přirozených lidských vlastností nutně pokazí a demokracie sklouzne buď do anarchie nebo do diktatury. (430.1) — Hm, StK, opět se nechci příliš rozepisovat (též když s hrůzou vidím, jaké nepřesnosti vč. stylistických jsem napáchal výše), tak to zkusím stručně:

  Podívejme se prosím na dvě teze:
  • (Liberální) demokracie je přirozeným uspořádáním lidské společnosti, k němuž tato historicky nutně nakonec vždy dokonverguje (čemuž případně můžeme napomoci a urychlit to intervencí, ať již vojenskou či lidskoprávních organizací).
  • Demokracie v moderních dějinách fungovala (pokud fungovala) vždy jedině v prostředí s živou křesťanskou tradicí, v jiném nikdy ne.
  Z nich se mi zdá býti nesrovnatelně blíže pravdě ta druhá. (Jako výjimka mě napadá, a to ještě s výhradami, leda Japonsko.)

  — — —

  Mimochodem, cosi podobného platí i pro skutečný liberalismus (samozřejmě nemluvím o jeho levičácké travestii), tím spíše pak pro libertariánství.

  • 432.1
   AeroKarel says:

   Nejlépe vždy funguje to, co nejméně odporuje místním tradicím. Nejsou-li někde tradice individualismu, pak to má demokracie těžší.
   V tom Japonsku demokracii Západ napomohl a i tak má své specifické rysy (nakonec, proč by ne), pomalu se to ujímá v Jižní Koreji, Tchajwanu, možná i v Africe (Bootswana, Namibie).
   U té křesťanské tradice, ono jde nejspíš ještě i o to, jaké křesťanství. V tom byzantském je zřejmě živné půdy méně.
   Zajímavá je celá Latinská Amerika, křesťanské tradice je tam fůra, ale tamní demokracie bývá velmi specifická.

   • 432.1.1
    Zpátečník says:

    Což o to; do Latinské Ameriky jsem nechtěl zabředávat; a také ne tvrdit, že druhá these platí beze zbytku.

    Další zajímavá výjimka je Israel. Bylo by to na dlouhou (a z mé strany neinformovanou) diskusi; ale můj (paradoxní) dojem je zhruba ten, že Židi si tam přivezli demokratické (a křesťanské) tradice z Evropy. Jak by asi vypadal židovský stát, do nějž by Židé přišli jen z diaspor mimo křesťanský svět, si nedokážu představit.

   • 432.1.2
    Stary kocour says:

    A jaká odnož, jaký přívlastek by měla mít „ta naše demokracie česká“?
    Obávám se, že demokracii si každý představuje úplně jinak. Hlavně ne jako vůli většiny již se menšiny (třeba s tichým skuhráním) podrobí.

    Protože to, co je prezentováno na netu, v rádiu i TV vůli většiny populace, vyjádřenou ve volbách – zatím stále svobodných a nezfalšovaných – rozhodně nepodporuje. Spíše naopak. Kdo řve nejhlasitěji nebo nejzvláštněji (blouznivci našich médií) je propuštěn „do éteru“.
    (Protože sledovanost a tím příjem z reklam, víme?!)

    • 432.1.2.1
     mayda says:

     Demokracii si každý představuje tak, že bude podle jeho.
     Ve skutečnosti už z principu, pokud by opravdu fungovala, musíte počítat s tím, že mnohem častěji podle vašeho nebude a umět to přijmout a respektovat.

     Bez toho to fungovat nebude. Mimochodem, o schopnosti přijmout a respektovat jiný názor nic nevypovídá to, jako stranu kdo volí.

     A pokud jde o demokracii versus jiné kultury, myslím, že vývoj různých kultur je věc tak složitá a komplexní, že z toho opravdu nejde soudit.
     Demokracie jako způsob vládnutí je poměrně málo efektivní, navíc má v sobě zabudovány mechanismy, kterí ji postupně oslabují.
     Každá kultura vyrůstá z jiných podmínek, včetně geografických, klimatologickách a antropologických, což samozřejmě vede k různé mentalitě.
     Je třeba se ptát, jetsli třeba příslušníkům jiných kultur a jejich mentalitě prostě jiný zůsob správy svých věcí nevyhovuje víc, než demokracie, který naopak vyhovuje nám.

 33. 433
  Zpátečník says:

  Matzurko, z Orbánova tónu hlavně čerpám opatrnou naději, že je vnějším projevem toho, že to má propočítané dopředu. Nyní nemá zapotřebí žádnou předvolební rétoriku, proto doufám, že již od počátku viděl další kroky, takže teď spíše než potupný ústup plánuje např. hodit EU vidle veta do něčeho, na čem bude jejím pohlavárům opravdu záležet.

  Samozřejmě z našeho pohledu by bylo mnohem lepší, kdyby Orbán skutečně dosáhl odstoupení Jourové, ale předpokládám, že se spíše bude snažit o jemné škálování konfliktu. A ten pochopitelně není otázkou souboje jen řečnických výkonů.

 34. 434
  mayda says:

  Dobré dopoledne,

  z „rouškového bizáru“

  Tomáš Baldýnský v Lidovkách:
  „Na těch rouškách je nejšílenější, jak člověk musí v krámě řvát, aby mu bylo rozumět. „Jeden loupák, prosím.“ – „Cože? Zouvák?“ – „Jeden LOUPÁK!!!“ řvu a říkám si proboha, děláš v pekařství, proč by po tobě někdo chtěl zouvák? Ale pak mi dojde, že asi přes tu roušku jistě slyšela tak maximálně E-EN OU-Á a že můžu být rád, že jsem nedostal dloubák.
  Je to peklo, z nákupů se vracím ochraptělý a s hlavou jako štoudev

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/posledni-slovo-tomase-baldynskeho-ztizena-moznost-porozumeni.A200929_195610_ln_nazory_tmr?zdroj=sph_lidovky

  a z druhé strany :
  Kateřina Šafaříková, rdaktorka Respektu :
  „Nutno přiznat, že například u nás nejsou mezi odpírači jen prostí skeptici, ale i ti, kteří se hlásí k extremistickým skupinám. Důvody odmítání jsou tedy jak racionální či do jisté míry pochopitelné, tak čistě ideologické,“

  Nutno dodat, že tohle je výcuc na strnkách Dvojky, takže není zaznamenáno, že odpůrci roušek jsou hlavně proruští extremisté, který pořádají demonstrace proti rouškám, ani vášeň, planoucí v hlase dotyčné dámy, když odhalovala tuhle poslední proruskou zákeřnost. 😀
  Kdybyste chtěli, tak si to poslechněte, já nemám potřebu se příliš zaobírat kdejakým verbálním hnojem, který naše media vychrlí.

 35. 435
  mayda says:

  “ Lidi na náměstích by neměli protestovat proti rouškám z justu proti Babišovi, ale proti tlačením migrantů do zemí, které je fakt nechtějí. A podobně. „Babiši, braň Čechy !“ „Babiši, vyhoď Jourovou !“ „Šojdrová, vezmi si sirotky k sobě !“

  Myslím, že případ Mikuláše Mináře a Milionu chvilek a jak ty spontánní demonstrace končí, může být poučný nejen pro příznivce Milionu chvilek.

 36. 436
  nickname says:

  Dobrý den. Ad Bečva a kyanid:
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stopy-vedou-az-do-roznova-kyanid-pritekl-do-becvy-dlouhym-potrubim-121925
  AB to nebyl. Byla to nějaká jiná firma.

 37. 437
  quivis says:

  A trochu kokretnější problém:
  Distanční výuka. Nějaká ředitelka se v rozhlasu k tomu vyjádřuje, že školy mají málo počítačů pro všechny učitele a předměty.
  Ale nepostřehl jsem v diskusi, že by někdo uvažoval o kapacitě připojení na net! I doma, pokud jsou tam dvě děti, tak přenosová rychlost (asi s výjimkou Prahy a kabelového spojení) může připojení velmi omezit při více napojení třeba na domácí WiFi či L|AN..

  • 437.1
   Matzurka says:

   A co dělali na jaře, dloubali se v nose ?
   No tak ať požádají všechna relevantní ministerstva a zřizovatele školy o dotaci na nákup potřebného vybavení… by to možná stálo méně než ty roušky důchodcům.

  • 437.2
   Pavel Kořenský says:

   Tak ono naštěstí i v malých městech a větších vesnicích je celkem ucházející mobilní připojení. Pokud operátoři nabídnou neomezená data (jako na jaře), tak se to dá tak nějak částečně utáhnout.
   Horší je, že většina domácností asi nemá počítač pro každé dítě. Spíš mají jeden společný a to pak problém být může.

 38. 438
  • 438.1
   mayda says:

   No, mně překvapilo, že si to vůbec nevybavuju….

   Pak mi ale došlo, že v tom roce jsem byla na mateřské, klukovi byly dva roky a plánovali jsme další miminko. Nějaký prázdniny byly naprosto mimo můj tehdejší obzor. Jo, pamatuju si, že choť byl tehdy nějak chorej, což poněkud ovlivnilo realizaci projektu „další miminko“. I když ten výsledek i tak nemohl být lepší 🙂

   • 438.1.1
    mayda says:

    Jo a taky nebyly žádný sociální sítě, moje spojní se světem tehdy představoval rozhlas a telefon. Pevná linka. A ještě tištěný noviny.

   • 438.1.2
    mayda says:

    Ale blbnu, klukovi tehdy bylo něco přes rok a půl. Dva mu byly až na jaře 96 a na podzim se narodila dcera.
    Krásný časy to byly…..

   • 438.1.3
    mayda says:

    Ale na začátku roku 94, tedy cca rok půl před tím taky řádila nějaká hnusná chřipka. nespltli si nakonc rok? 🙂
    To si pamatuju naopak zatraceně dobře, protože jedna z častých komplikací bylo, že se snadno zvrhla v zápal plic. Což mně tehdy potrefilo a byla jsem v zrovna v sedmém měsíci, tak se báli mi cokoliv dát a nakonec jsem skončila na ARU, na pár dní v umělém spánku.
    No, možná v tom je příčina synkových potíží, ale na druhou stranu, nemusí to souviset. A nebo, jak mi řekla pediatrička, při tomhle extempore mohl dopadnout i mnohem hůř. Takže zaplať Bůh za to, že to je, jak to je.

 39. 439
  Matzurka says:

  Hmm, já byla od podzimu 94 do podzimu 96 v USA, takže mne chřipka v Čechách minula taky…
  Ale pamatuji si párkrát z dob dětství, tedy socíku, že jsme měli uhelné (v Ostravě 🙂 !!!) i chřipkové prázdniny. Obvykle tak týden až dva, déle to snad nebylo nikdy, ale už nevím.

  • 439.1
   Stary kocour says:

   Uhelné prázdniny…. Vidím to jako dneska!
   Došel jsem do školy a tam na dveřích vývěska. Tak jsem se loudal domů. Přišel jsem zmrzlý jak sleď, ale ani uši ani nos mi neupadly.
   Byl jsem kluk, žák, prázdniny se hodily, mohl jsem dále sestrojoval dvoulampovku. (Hrála pak až do rolu 1969.)
   A to nebyly sociální sítě, ba ani TV jsme neměli, jen rádio a a obden Mladou frontu nebo Rudé právo. A tím pádem nebyla ani hysterie, ani se lidi v novinách nebo rádiu vzájemně nepomlouvali a nenapadali. Na chalupě jsme neměli ani to rádio. Až později, až přivedli elektřinu a přestali jsme svítit petrolejkami a svíčkami.

   No ale řekněte, nebyly to vlastně krásné časy v tom hnusném socíku?

   Omlouvám se, nějak mi to vylezlo ze vzpomínek. Už jsem starý…

 40. 440
  mayda says:

  a jinak – popisované komplikace – bakteriální zánět plic s komplikovaným průběhem a nutností plicní ventilace – mi opravdu připomínají to, co jsem měla já při epidemii na počátku roku 1994 . Náhodná shova nebo neověřené datum?

  A samozřejmě nechyb HLP – jen bych se zeptala, proč se, probůh, nemohla rodina domluvit na tom, že jim rodiče nakoupí?

  celkový dojem z člínku – no dobrý, a co jako s tím?

 41. 441
  krista says:

  To si nepamatuji. Trochu závádějící číslo, od kdy se přiznává epidemie. Co si tak pamatuji, H3N2 byla Honkongská chřipka – 69?, pak se snad objevila v malé mře před 102 lety,

 42. 442
  AeroKarel says:

  Zpátečníku, … Židi si tam přivezli demokratické (a křesťanské) tradice z Evropy. taky a nestavěli na půdě neorané. Britský mandát Palestina pochopitelně jel podle britských not.

 43. 443
  Schumacher says:

  Dejme tomu, že Biden vyhraje. Spoustu průserů, radikalizující se významnou produktivní část elektorátu, prudící Republikány, potíže v zahraničí. Velmi omezené možnosti co s tím.

 44. 444
  Schumacher says:

  Karle, hlášení!

 45. 445
  Stary kocour says:

  Dvakát Slávek Jandák:

  „Přijde mi hospodský na radnici a řekni mi – helejtese, mně tam nechodí lidi, tak mi dejte nějaké peníze. Tak mu dáme peníze? Připomínám, že po tomhle jsme všichni toužili! Vybojovali jsme si to nádherné riziko podnikání. Vždyť přesně tohle jsme všichni chtěli! Tu jistotu, které se teď dovolávají, tu bolševickou jistotu každý odmítal. A teď najednou všichni prosí – dej mi, mně tam nejdou lidi! To přece nejde! Podnikání je prostě riziko. To jsme snad všichni věděli a všichni to víme.
  ===
  „Myslím, že nastává éra poněkud zvolnění toho, čemu se říká liberalismus. Nastává éra určitého „utažení šroubů“. Protože svět už je v takovém bordelu. A to se netýká jen koronaviru. Máme tady několik desítek pohlaví, naklonované potraviny, u kterých nevíme, jestli jsou v pořádku. Děti ve škole, pokud není zrovna zavřená, bijí učitele… a další a další věci. To se prostě nedělá. Svět je na tom moc špatně. Ztratil víru v Boha, víru v sebe, víru v cokoliv a vyšlo z toho pouze ono opakované „Carpe diem – užít dne“. Nikoho nezajímá, co bude zítra.“

  Je lidový – ale myslím, že má docela pravdu“.

  • 445.1
   Schumacher says:

   Včera byli na dívadle. Narváno, sukces. Není divu, tohle dívadlo mívá narváno, protože je proč se narvávat. Kdežto jinde zejí prázdnotou a žádají vládu aby zavřela všechna divadla. Aby měli důvod žádat kompenzaci. Jako v zemědělství za to, že nechávají ležet ladem. Jsou to volové.

   • 445.1.1
    Stary kocour says:

    Užívejte, užívete.
    Od pondělí 5/10/2020 se zakazuje v divadlech zpívat. Opera, opera, muzikál a činohry se zpěvy mají dvoutýdenní prázdniny. Též v kostele je zákaz zpěvu. I ve školách v hudební výchově. Zatím.
    Jak to bude s expresívními rolemi činoherními, kde se řvepořád to nevím, to pan plukovník neřešil.
    O pauze se bude sedět v sále, maximálně se můžete jít po jednom vyčůrat, ale kafe, chlebíček ani indiánek si nedáte.
    ===
    Přesto, že to z epidemiologického má hlavu a patu, z hlediska praktického to je dost legrační. Nebylo by lepší ta divadla a kostely na dva týdny zavřít?

    • 445.1.1.1
     Schumacher says:

     Ono by se to nějak dalo. Instrumentální hudba zakázána není.A kde to nepůjde, tak to půjde ze záznamu. Místo muzikálu bude recitál.

     Ostatně, to nařízení je blbé. Protože například nacovidovaný trumpeťák toho roztroubí víc než operní subreta.

     • 445.1.1.1.1
      Stary kocour says:

      Jistě. Už to tu „řešíme“.
      Před hodinou jsem obdržel mailem „povolávací rozkaz“. Asi pojedeme ze záznamů. Vracení lístků – tak na to nemáme.

      Co mě ale opravdu rozčiluje je „kotlinková opozice“. Vláda může „za fšecko“. Když slyším ty moudré řečí, zvláště pak „politolologa“ profesora Fialy nebo paní Adamové – Pekarové, něco se mi něco otvírá v kapse. …kažý kaprál generálem!
      Situace by se zklidnila, kdyby se vypnuly na dva týdny sociální sítě nebo internet vůbec. A rádio a TV do přísné cenzury. Jenom zprávy ČTK a muzika, v TV seriály a filmy.
      Vsadím se, že by to dost pomohlo.

      Nebo jmenovat někoho na rok diktátorem.
      Je jedno koho.
      Já vím, jedna blbost za druhou. Ale ty řeči mě už opravdu ruší – i na sloupku u vrátek.
      No nic, skočím do „uniformy“ a jedu do Ústavu.

     • 445.1.1.1.2
      mayda says:

      Římani věděli, proč v době ohrožení republiky ustanovili diktátora.

 46. 446
  P.M. says:

  Ted jsem vylezl z pelechu a tise se tu stydim. Pripada mne to jako kdysi davno po draku, kdy se predtim vecer v hospode hadali dva ne zrovna chytri, ale zato hodne jeden na druheho nasrani chlapi. Ctverka hospoda.

  M.J.: Moderatora jsem zde vcera nepravem podezrival.

 47. 447
  quivis says:

  ad Jandák:
  Přece je tu řešení – Stát prohlásí: Chápeme vaše problémy a rozhodli jsme se vás jich zbavit. Tímto okamžikem zestátňujeme všechny privátní podnikatele, aby neměli takové starosti, které podle jejich proseb béřeme na sebe. 😉

  • 447.1
   Stary kocour says:

   No ano, to by šlo. Ale – do jaké míry bohatstvi? Do milionu? Do deseti? Do sta? Copak by to ti opravdu bohatí připustili?
   ===
   Dneska, když se úspěšně soudíme o svobodu nenosit roušku?
   Kdy se začneme soudit o svobodu nenosit kalhoty?
   O svobodu kálet na ulici? To všechno přece není zcela taxativně zakázáno, stejně jak ty roušky, Záleži na výkladu, co je nemravnost nebo znečišťování veřejného prosdtarnstvi a co je vlastně veřejné prostranství a co je vlastně prostranství atd.
   Slova ztrácejí jakýkoliv význam, jsou už to jen shluky hlásek, kterým můžeme přidsoudit jakýkoliv význam. A ten nemusí být ani stálý, může se dle libosti měnit. Soudce nebo kdokoliv jiný už vám vysvětlí, jak máme co chápat.

 48. 448
  Zpátečník says:

  Slova ztrácejí jakýkoliv význam (447.1) — Nojo, jenže proč?

  Jeden důvod je celkem zřejmý a již nesčetněkrát zmíněný: Dlouhodobé, po desítky let trvající škůdcovství progresivismu / pravdolásky, který(/á) se perfidně, cíleně a dost úspěšně – skoro bych řekl, že s úspěchem v historickém kontextu bezprecedentním – pokusil(a) ukrást slovům jejich pravý, staletími ustálený význam a nejraději jej nahradit opakem. Příkladů tohoto orwellovského newspeaku lze najít bezpočet: čerstvě např. povinná „solidarita“, před ní „liberální demokracie“, „rasismus“ označující nerozlišování dle rasy, v minulých letech byl mezi politiky a mainstreamovými žurnalisty tuze populární „populismus“, dnes již poněkud ustupující do pozadí, atd. atd. Badatel vybavený patřičnou akribií by takových zmrvených slov a termínů našel jistě stovky, možná tisíce.

  Mimochodem, Viktor Klemperer jak známo napsal (možná ze zoufalství) Lingua Tertii Imperii čili Jazyk Třetí říše. Tajně doufám, že i v současném režimu nějaký kvalitní lingvista píše do šuplíku a že, pokud západní civilizace náhodou přežije a probere se z totality, do níž se hrouží stále hlouběji, jednoho krásného dne vyjde podobně podrobné a fundované dílo. Jen za poslední čtvrtstoletí by to jistě vydalo na imposantní přehlídku zprzněných slov, zprzněné rétoriky a v pozadí též zprzněného myšlení.

  A druhý důvod možná je ještě více na bíle dni: Ztratili jsme – a to už dost dávno – veškerý, třeba i jen pomyslný vliv na vývoj událostí. Za těch okolností je dohromady irelevantní, co režim říká nám, a dokonale lhostejné, co říkáme my. Když byl v 70. letech 19. století jako vlastizrádce označen Sabina, mělo to pro něj důsledky velmi citelné, ač ani v nejmenším trestněprávní. Dnes můžete jako vlastizrádce označit, koho je vám libo, třeba i ze stokrát pádnějších důvodů než tehdy Sabinu, a nestane se absolutně nic.

  • 448.1
   mayda says:

   On ten pojem „vlastizrádce“ je sám o sobě dost neurčitý a pak je otázka, co to obnáší „někoho označit“

   Kdyby se stalo, že by někdo označil za vlastizrádce Vás, tak by Vám asi vyhovovalo, že se dnes nic nestane.
   Ostatně není pravda, že se dnes nic nestane, pokud někoho označíte za vlastizrádce, on se ten označený taky může namíchnout a žalovat Vás.

  • 448.2
   Stary kocour says:

   Ano, je to tak.
   Z Bible:
   Když chtěl Hospodin zamezit stavbě babylónské věže, provedl to, co se děje dnes – zmatení jazyků. A jak praví Bible – úspěšně.
   Ona ta Bible je i pro mě, totálního bezvěrce, docela důležitým spiskem, který mi sice neříká mnoho o entitě jménem Bůh, ale hodně o lidech. Tehdy – a vlastně i dnes. Některá podobenství jsou sice už trochu mimo, svět se za ty tisíce let změnil, už nejsme pastevci a zemědělci a nežijeme v kmenovém uspořádání, ale většina z podobenství platí. Lidská povaha se natolik nezměnila. Těžko říct, jestli naštěstí nebo bohužel.

   Ad význam slov. Vezměme si třeba výraz „kacíř“. Od odrodilce, který nepřijímal náboženské dogma se to slovo stalo až téměř identické slivu „revolucionář“, který chtěl změnit uspořádání společnosti a nyní je označením člověka, který (opět) používá vlastního mozku a nepodléhá obecnému, byť zatím nepsanému kodexu. Je to slovo hodně podobné slovu „pochybovač“. Což je v současnosti, aspoň pro mě, pochvala. Tedy ten, který nejde automaticky s davem, s módou, s neodogmatiky. Zelenými, genderovými, rasovými a bůhvíjakými. Třeba neoliberálními.
   Moje oblíbená věta, „ukradená“ židovkému mlíkaři Tovjemu z vesnice Anatěvka, krásně zpodobněnému v muzikálu „Šumař na střeše“ zní: „Ovšem na druhé straně…“
   V těch čtyřech slovech je celá dialektika.

   • 448.2.1
    mayda says:

    Přesně tak, Kocoure.
    už v době sabiny je pojem „vlastizrádce“ jaksi „o ničem“.
    Konec konců, ten vlastizrádce byl z hlediska rakouské říše loyaál ním občanem a vlastizrádci byli naopak ti na které donášel.
    Já bych to například definovala, že to byl práskač. Proč tak velký slovo, jako „vlastizrádce“? Ale českej vlastenecko intelektuální rybníček si libuje v pathosu a vlkých slovech, tak tu teď můžeme mudrovat o tom, jak to slovo „vlastizrádce“ mívalo váhu, protože práskač se pod táhou takové viny oběsil.
    Ve skutečnosti k tomu konci asi Sabinu dovedl celý souhrn okolností, předvším asi jeho pychické dispozice a ne jen magiské slůvko „vlastizrádce“ a jeho váha….

    Šumaže na střeše ávali na Fidlovačce. Léta jsem si říkala, že bych to chtěla vidět, ale děti byly malý a na kulturu moc času nebylo.
    MYslím, že to byla role pro Töpfera jak dělaná. Ale dnes už by na žádnou střechu asi nevylezl….

    • 448.2.1.1
     Stary kocour says:

     U nás hrál Tovjeho Honza Filip. Žid. Takže ta role mu sedla přenáramně. Tomáš Töpfer ho hrál, až když si udělal vlastní divadlo. Ale vím, že tu roli Filipovi záviděl (Tenkrát hrál Töpfer u nás.) Neviděl jsem ho napřímo, jenom kousek v TV, ale hrál Tovjeho taky moc dobře, Samozřejmě. Žid.

     • 448.2.1.1.1
      mayda says:

      To už je asi ale dost dávno, co hrál TT v Ostravě, ne?
      Ono už je nějakej čas i to, jak si budoval vlastní divadlo. Tenkrát jsem jim docela fandila. Líbí se mi, když si někdo pořídí nějakou barabiznu na spadnutí a něco z toho udělá, co žije a funguje.

 49. 449
  Pavel Kořenský says:

  Ad – „Slova ztrácejí jakýkoliv význam, jsou už to jen shluky hlásek, kterým můžeme přidsoudit jakýkoliv význam. A ten nemusí být ani stálý, může se dle libosti měnit. Soudce nebo kdokoliv jiný už vám vysvětlí, jak máme co chápat.“

  No já to neberu tak filosoficky jako Zpátečník, ale čistě technicky.
  Dnes je až příliš jednoduché (v globálním měřítku) plácat libovolné voloviny a vždycky se najde pár set nebo tisíc nebo dokonce milionů blbců, kteří tomu budou tleskat. To je bohužel daň za vědecký pokrok a za to, že technologie obecně se dostávaly a dostávají do rukou těch, kteří by k nim přístup mít neměli.

  Kdysi dávno to bylo poměrně jednoduché. Pokud chtěl někdo oslovit širší masy písemným projevem, musel splnit několik kriterií:

  1. Musel umět psát. To je umění, které ještě v 18. století nebylo zdaleka tak rozšířené, jak by se mohlo zdát.
  2. Musel absolvovat nemalé tělesné úsilí, když se pokusil klást písmenka na papír. Činil tak obvykle brkem a inkoustem. A to celé musel dělat v řeči obecně srozumitelné těm, kteří uměli číst, což byla tehdy většinou latina. Jen knihy víceméně rozverného či zábavného typu se psaly jazykem lokálním (německy, francouzsky, anglicky, italsky) a byly eventuálně překládány. Ovšem pro celkem omezené skupiny konsumentů, které uměly číst a zvládaly cizí jazyk nebo tři.
  3. Musel být víceméně hmotně nezávislý do té míry, že mohl část svého času věnovat psaní a přemýšlení o tom, co vlastně píše. Pokud makal na poli nebo v dílně, aby si vydělal na chléb, tak psát (až na vyjímky) nemohl. Stejně tak si v těch dobách musela většina pisatelů zaplatit alespoň první vydání své knihy. A na to velká část těch, kteří by rádi něco sdělili světu také neměla.

  Jenomže pak se to celé technologicky rozjelo, vznikla pera kovová, pak plnicí, potom psací stroje, rozhlas, televize, textové editory a Internet.

  A pojednou i pologramotný a intelektuálně zanedbaný občan dostal možnost své myšlenky šířit víceméně s nulovými náklady, z tepla svého domova, vyfutrován dávkami v nezaměstnanosti, důchodem, nepodmíněným příjmem a obecně všemi vymoženostmi takzvaného sociálního státu. Dokud tyhle pitomosti vyváděl tak, že své podivné názory na cokoli páchal písmem které musel osobně naklovat na klávesnici, tak to ještě jakžtakž šlo, protože fůru hlupáků nebaví psát dlouhé namyšlené traktáty např. o významu politické ekonomie a ještě méně lidí to baví číst.

  Jenže pak přišly sociální sítě, které umožňují úplně každému vyjádřit to, co omylem považuje za myšlenku, ve formě krátkého příspěvku v nějaké diskusi nebo dokonce ve formě textu omezeného na 140 znaků.
  A co hůř, technologie pokročila a umožnila víceméně bezplatně šířit videa, takže své pokusy o myšlenky mohou šířit i ti, kteří dosud byli limitováni tím prvním omezením, totiž že neumí číst a psát.

  V nedaleké budoucnosti dojde k ještě mnohem většímu zmatení termínů a slov a to tehdy, kdy i laciný mobilní telefon dokáže plyně zapisovat z diktátu a současně celou věc překládat do mnoha jazyků a posílat to na všechny strany. 🙂

  • 449.1
   Stary kocour says:

   Ano, opět souhlas.
   Smršť informací, ve které se rozumem už téměř nedá orientovat a informací, jejichž pravdivost není v lidských silách ověřit. Musí se odhadovat, což je sázka do loterie.

   Před chvíli jsem psal o tom, jak Bůh úspěšně zastavil stavbu Babylónské věže tím, že jejím stavitelům zmátl jazyky. Stavíme neo-babylonskou věž, naše jazyky jsou už docela pomatené – jenom nevím, kdo je vlastně Bůh.

   Vypadá to, že my sami jsme si ty jazyky zmátli, abychom věž nedostavěli. Protože kdyby se nám to pdařilo, stalo by se možná cosi strašného…

  • 449.2
   quivis says:

   Pokud většina neuměla psát, tak asi neuměla ani číst. Tak pačemu bukvy?

   • 449.2.1
    Pavel Kořenský says:

    No, byly doby, kdy se předčítalo. Pan učitel, pan farář nebo pan starosta vzal dopis od vrchnosti nebo později dokonce i noviny a nahlas četl. Třeba v hospodě.

    A není to tak dávno.

   • 449.2.2
    Pavel Kořenský says:

    Jinak tedy, od dob všeobecné školní docházky se obecně vzato už číst umělo. Psát také, ale jak jsem zmínil, tak něco napsat a něco přečíst vyžaduje diametrálně odlišnou míru osobního nasazení.

    • 449.2.2.1
     mayda says:

     „Kdysi dávno to bylo poměrně jednoduché. Pokud chtěl někdo oslovit širší masy písemným projevem, musel splnit několik kriterií:“

     Kdysi dávno, Pavle, nikdo nemohl počítat s tím, že osloví širší masy písemným projevem, protože ty širší masy neuměly číst.

     TAky nebylo proč. Moc se získávala a držela jinými prostředky než projevy k širším masám.

     • 449.2.2.1.1
      Stary kocour says:

      Ani dneska se moc nedrží pomocí projevů k masám. Bejávalo.
      Ale když vás nepustí třeba do hospody, nejde o projev k masám, ale o projev moci. [;>))

   • 449.2.3
    Pavel Kořenský says:

    Což lze koneckonců demonstrovat celkem jednoduše.

    Zkus svou reakci na můj příspěvek formulovat perem a inkoustem na papír, sežeň obálku, vlož papír do obálky a pošli mi to. Adresu klidně sdělím.

    Ale skoro bych vsadil dolar proti fazoli, že by to nestálo za tu námahu…

    🙂

 50. 450
  P.M. says:

  Jak nahore pise Zpatecnik, jsou to progresiviste, kteri kali vodu. Vzpominam na mistniho vseveda Al Gore (to je ten, kdo vymyslel internet), kdyz mluvil o Ustave. Rekl, ze to ma byt „zivy“ dokument, ktery se ma prizpusobovat stale se vyvijejicim vztahum ve spolecnosti. Ne, ze se ma spolecnost ridit zakony. Opacne. To znamena, ze kuprikladu z Desatera vyjmute „Nepokrades!“ plati treba jen ve stredu, aby si zlodeji taky mohli odpocinout. STOPKA na krizovatce dava ridicovi k uvazeni, jestli zastavit, pribrzdit nebo jet. Relativizmus taky umoznuje videt sedou kde je skutecne cerna a tmavesedou namisto bile. Slova vnucovana nam radikaly ztraceji vyznam pro ty, kdo uz z lenosti ci resignovanosti do progresivistecke sarady zapadli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *