Coronavirus – něco málo ke statistice…

Motto 1 – Statistika je přesné počítání s nepřesnými čísly.

Motto 2 – Sire, zprávy z bojiště jsou rozporuplné! Jedni říkají, že jsme byli poraženi na hlavu, druzí říkají, že jsme dostali na prdel!

Mno, vážení, asi tak. Jako experimentální fyzik mám rád jednoduchý, názorný experiment. No a v současné panice jsem chtěl mít trochu svůj vlastní náhled do problému. Virus se šíří. Ano, to je pravda. Ale jak? Jako fyzik rád pracuji s grafy, už staří Číňané tvrdili, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. No a tak jsem udělal několik různých obrázků a umístil je sem:

http://svoboda-u3v.storage.anafra.cloud/epidemie

Jak už praví motto 1 – důležitý je zdroj dat. Z několika dostupných zdrojů se mi nejvíce pozdával:

https://sites.google.com/view/covid19-intel/home

a v další práci jsem používal data z tohoto zdroje. Jako všechny databáze, i tato je limitována poskytovateli dat, ale alespoň pracuje se zhruba jednotnou metodikou. Na těch stránkách jsou pro jednotlivé země grafy uvedeny, např. pro ČR zde:

https://sites.google.com/view/covid19-intel/europe/czech-republic

Leč tyto grafy – v lineární ypsilonové škále – jsou dobré tak leda pro novináře, PaH-BŽ, či pro politiky, aby šířili paniku o exponenciálním šíření nákazy. Posuďte sami, na tom úložišti jsem tak zpracoval data pro ČR a EU a označil je -ex- abych „naznačil“ ten exponenciální průběh. Když se na to podíváte, vidíte, jak křivka totálních případů míří směle vzhůru, zatímco ostatní data se mrcasí někde kolem nuly. Opravdu názorné, že?…

No a tak jsem zvolil pro osu y měřítko logaritmické (dekadické logaritmy). V pseudo-logaritmickém grafu se exponenciální průběh zobrazí jako přímka. No a v těch grafech pro totální počty u EU a většiny dalších zemí je vidět, že po počátečním vskutku exponenciálním průběhu dojde k utlumení nárůstu a k většímu či menšímu odklonu od exponenciály. Zatím (pro data do 5.4.2020) se zdá, že nedochází k saturaci.

No a protože novinářům a politikům vyhovuje šíření paniky, srovnal jsem i totální počty pro některé země. Jen abych ověřil, nakolik dotyční lžou. Takže např. porovnání EU a ČR, EU a UK, ČR a Rakousko atd. Jenže takhle to nejde. Nelze srovnávat nesrovnatelné…

Už Archimédes potřeboval pevný bod, aby pohnul zeměkoulí… No a já jsem si zvolil přepočet na milion obyvatel – označeno pm, tedy per million. No a protože totální případy budou jen narůstat, vzal jsem aktivní případy, kdy od celkového počtu registrovaných případů jsem odečetl celkový počet uzdravených a celkový počet zemřelých. Zdůrazňuji registrovaných případů. Jak se liší skutečný počet případů od registrovaného počtu nikdo neví, záleží na počtu testovaných. Bohužel v té statistice chybí údaj o percentuelním poměru testovaných k celkové populaci, takže ten skutečný počet může být mnohem vyšší. Jak moc? Nikdo neví. Odhady jsou klidně i až desetkrát… Vycházím z toho, že mimo povinného testování některých pracovníků se nechá otestovat člověk, který na sobě pozoruje příznaky, nebo měl kontakty v nějaké rizikové oblasti. S výjimkou hypochondrů obvykle člověk, který se cítí zdráv, svěž a čilen, k doktorovi nejde, pokud nemusí.

No a ejhle… Ty grafy najednou začaly o něčem vypovídat… Zvlášť pak ve srovnání některých zemí. Např. srovnání ČR a UK. V ČR od začátku přísná opatření, v UK zpočátku volný průběh. Z grafu (CR-UK-pm-200405.PDF) je vidět, že zatímco celkový počet aktivních případů na milion obyvatel je prakticky stejný, úmrtnost/mil je v UK cca desetkrát vyšší, než v ČR (65 vs 6,45). A počet uzdravených je asi osmkrát nižší. Navíc v UK roste celková úmrtnost od zhruba 30. dne opravdu po exponenciále. Takže by se zdálo, že ta striktní opatření opravdu zabrala – hlavně v prvních dnech.

Na straně druhé – člověk se bojí otevřít olejovky, aby na něj nevybafnul coronavirus, je to prostě všude, v tisku aj v tlači, panikáři vyšilujou, kamarádce poměrně rozsáhlý nádor (naštěstí nezhoubný, jen silně bolestivý) označili za neakutní, protože to musí počkat, protože coronavirus. Ty zprávy z bojiště jsou rozporuplné… Mluvící hlavy zvracejí z podoby. Na coronavirus je najednou odborník každý, kdo má do prdele díru. Jetřebáci se předhánějí v nápadech, mítibyse se neustále skloňuje…

No a tak jsem si z dostupné statistiky vytáhnul data úmrtnosti v ČR. Za první kvartál to v průměru za poslední roky dělá 2770 úmrtí na milión obyvatel. Proti tomu těch dosavadních 6,5 případu na milión obyvatel na coronavirus dělá celé 2,3 promile. 2,3‰! Za prakticky tentýž první kvartál. (přesněji do 5.4.2020).

Závěry si laskavý čtenář učuní jistě sám… Nakolik je nadále nutné tolik buzerovat obyvatele této kotlinky…

Zpracoval PeS, 6.4.2020

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 498 komentářů u „Coronavirus – něco málo ke statistice…

  1. 198 PeS
    … no to uvidíš.
    Včera jsem upozorňoval: běžte zkontrolovat ten hrob. Někdo by se mohl pokoušet odvalit ten šutr!
    No ale dopadlo to jako každý rok. Jako bych hrách na stěnu házel ….
    Nakonec Ti to František za hoďku vysvětlí, když se budeš koukat.
    Baruch ata Adonaj, Elohejnu, melech ha-olam …

    eeh, čo to hovorím
    Sancti Apostoli Petrus et Paulus: de quorum potestate et auctoritate confidimus ipsi intercedant pro nobis ad Dominum.
    … atd až
    .. kéž na vás sestoupí a vždy s vámi zůstane.
    Amen

  2. Dobrí ráno,

    Zpátečníku, mně Modroptákův text připadá jasný, čtivý a výstižný. Bez zbytečných slov a šroubovaných souvětí.

    Můžete nastínit, v čem je jeho argumentace prvoplánová a kde má jeho “teorie” vady?

    “Teorie” jsem dala do úvozovek, protože to, o čem píše se mi jeví jako popis reálných dějů a ne teorie.

    • V každém případě mi ta diskuze připadá jako hra “mlýnek” (na zadní straně šachovnice). Nikdo nemůže vyhrát, je to jen taková poněkud intelektuálnější zábava. Situace je jasná, ale každý si ji vykládá jinak. Nekonečný slovní ping-pong. A jsou v něm dobří!
      Pánové snad prominou moji (s)prostotu.

  3. PeS 200
    Kdybys dal rovnou toto, nemusel jsem ten Tvůj odkaz číst a zbytečně si ošoupat oči.
    Paní doktorku co jí imponuje Paroubek, protože
    “zpocenej a s mastnou pletí vypadá jako chlap” (sic!)
    bych opravdu chtěl mít doma. V teráriu …


    Mně bylo sympatičtější, když jsem si jednou přišla stěžovat na Prahu 3 a právě se tam ukázal Jiří Paroubek, že byl poctivě zpocenej a s mastnou pletí, jak má chlap, kterej neřeší sebe, vypadat,“ uzavřela jedna z dětských lékařek na Žižkově, s níž jsme o problémech hovořili.

  4. “a přizpůsobila ordinační hodiny tak, aby se v ordinaci nepotkaly nemocné a zdravé děti.”

    Dětská doktorka, ke který jsme chodili, když byly děti malý, měla normálně ordinační hodiny rozdělený na odinaci pro nemocné děti a poradnu pro zdravé už před dvaceti a více lety.

    Když bylo něco akutního, tak se jí zavolalo a buď přišla domů nebo si domluvila, že zaklepete s dítětem na zadní dveře ordinace, aby nešlo do čekýrny ke zravým dětem.

    Pamatuju se, že jsem tam takhle byla s dcerou s podezřením na plané neštovice. Paní doktorka jen mezi dveřmi koukla na puchýřek, vydala pokyny, sestra napsala recept na mazání a šly jsme.

    Jo, kdeže loňský sněhy jsou…. Zrovna včera mi ohlásila, že plány na opuštění společné domácnosti s rodiči dospěly do závěrečné fáze a že je připravena vyplout.

  5. “a přizpůsobila ordinační hodiny tak, aby se v ordinaci nepotkaly nemocné a zdravé děti.”

    Dětská doktorka, ke který jsme chodili, když byly děti malý, měla normálně ordinační hodiny rozdělený na odinaci pro nemocné děti a poradnu pro zdravé už před dvaceti a více lety.

    Když bylo něco akutního, tak se jí zavolalo a buď přišla domů nebo si domluvila, že zaklepete s dítětem na zadní dveře ordinace, aby nešlo do čekýrny ke zravým dětem.

    Pamatuju se, že jsem tam takhle byla s dcerou s podezřením na plané neštovice. Paní doktorka jen mezi dveřmi koukla na puchýřek, vydala pokyny, sestra napsala recept na mazání a šly jsme.

    Jo, kdeže loňský sněhy jsou…. Zrovna včera mi ohlásila, že plány na opuštění společné domácnosti s rodiči dospěly do závěrečné fáze a že je připravena vyplout.

  6. JInak mámdotaz na místní kutily. Mám na klávesnici zvlneou jednu destišku s písmenem. Co s tím? Klávesnici přece nevyhodím, ale nejsem si jistá, jetsli lepit to je to pravé

    • A co se naučit psát všama deseti? Prý to pak jde i po paměti. Když hraješ na klavír nebo na kytaru, tak se stejně v zásadě nekoukáš co mačkáš.

    • Jakou destiičku, jak zvlněnou? Klávesu? Na jaké klávesnici? Notebooku? Tam jsou klávesy ploché. Jak došlo ke zvlnění? Proč to lepit?
      Popiš co se stalo, jak to vypadá, jak to vadí.

  7. To je pak těžké, když si jako hokyně na trhu všimnete v článku jen informací o naondulovaném Vojtěchovi a zpoceném Paroubkovi.
    Moje kamarádka, dětská doktorka, mi včera popisovala pomoc státu. Jeden respirátor na celou ordinaci. Jakoby neexistovaly sestřičky, jakoby ten respirátor byl věčný.
    Samozřejmě si, za svoje peníze, dokázala pomoci.

  8. Je mi docela líto paní Terezie Tománkové, která musí zrovna poslouchat komunisticko-keynesiánské pindy pana Zemana.
    Je to ale nteligentní a kultivovaná dáma, která to zvládá velmi profesionálně (na rozdíl od štěken z české televize) ač musí jistě trpět jako zvíře. Představuji si, že by se stejnou elegancí zvládla i pokydat hnůj či komentovat přímý přenos z parlamentu.

    • S úžasem sleduji … teď je u Šmuclera a zubařů …
      Připadá mi, jako by Zemana před natáčením nadopovali amfetaminem … ta excitace a výřečnost … děsivý pohled …

  9. Uvolněnou, schumi, destička s písmenem není na svém místě upevněná, je odpadlá a to dělá neplechu a otravuje při psaní.

  10. “A co se naučit psát všama deseti? ”

    Skimici, problém je v odpadlé destičce. Obávám se, že i kdybych se naučila psát všemi deseti, pak to tu destičku na místo nepřidělá….

  11. Má smůlu. Nebýt koroňáka, povyhazoval by pár ředitelů a ředitelek a v klidu to doklepal do voleb. Teď by byl potřeba jiný formát, ale kde ho vzít?

    • To bylo k PeSovi, který se mi setrvale ukazoval jako poslední …. Tenhle systém, kde nestačí dát obnovit, mne poněkud sere.

  12. Modrý Pták se jen snaží polopaticky vysvětlit, že spotřebovat lze pouze existující statky. — Nojo, Foundrymane, jenže jeho čtenáři zřejmě drtivou většinou vědí (popřípadě alespoň matně tuší), že neexistující rohlíky je nenasytí (leda snad některého jaksi duchovně), a těm pokročilejším je asi jasné i to, že z neexistujících cihel nelze postavit (existující) cihelnu; dokonce ani z takových neexistujících cihel, které by vyráběla právě ta (neexistující) cihelna, kdyby existovala. V tomto směru mám pocit, že se Modrý Pták poněkud dobývá do otevřených dveří.

    Na druhé straně však (naštěstí) není úplně sám, kdo toto říká, je názorově konsistentní, a neříká to zdaleka poprvé. Ovšem za tu (dlouhou) dobu, co MP zcela oprávněně trvá na svém, narostly měnové agregáty o biliony. Pak je myslím docela na místě se ptát: Funguje to? Že by režim přestal tisknout ničím nekryté peníze, v to nemůže doufat asi ani největší optimista… Funguje to tedy aspoň tak, že v prostředí, kde se režimu nepodařilo Modrého ptáka umlčet úplně, emituje nekrytých peněz méně, než kdyby jeho názorů slyšet nikde nebylo? To je otázka, na kterou nemám jasnou odpověď, ale vrozená skepse mě nutí připustit si možnost, že o mnoho méně jich režim asi netiskne.

    — — —

    Můžete nastínit, v čem je jeho argumentace prvoplánová a kde má jeho „teorie“ vady? — Milerád se aspoň namátkově a příkladmo pokusím, maYdo, ač nepíšu “prvoplánová”, nýbrž toliko “jaksi prvoplánová”. Totiž, přece jen se mi dostalo jakéhosi skromňoučkého přírodovědného vzdělání, takže mám trochu představu, jaké nároky jsou na teorie a jejich důkazy kladeny jinde. Vědec (a to dle mého názoru i vědec v oboru ekonomie) by měl nejen vytvářet a studovat modely světa, totiž určitých jeho mechanismů či aspektů, ale také kriticky zkoumat jejich rozdíly vůči reálnému světu. Ten model s šatnou má výhodu minimálně v tom, že je natolik jednoduchý, aby bylo jasné i těm nejméně pochybovačným, že reálný svět bude v řadě směrů složitější a tudíž od modelu nutně odlišný. Začněme šťourat třeba tadyhle:

    Tak kupříkladu, odpovídá dnešnímu světu lépe model, v němž kabáty v šatně i lístky do šatny mají jednička až trojka, a režim se právě teď chystá vydat stejné lístky také čtyřce až šestce — anebo model, kde lístky na (neexistující) kabáty už čtyřka až šestka (vlastně spíše už čtyřka až šestnáctka) dávno mají, a režim se teď chystá dát tytéž lístky ještě sedmnáctce, osmnáctce a devatenáctce? To prosím není tak nicotná a malicherná otázka, jako se Vám jistě jeví. Protože vláda a režimní ekonomové totiž argumentují zhruba takhle: “No dobře, my všichni takňák víme, že v šatně je míň kabátů než lístků do šatny mezi lidma. Jenže, jak každej taky ví, takhle je to vodjakživa, bylo to tak eště dřív, než jste se narodili, a ačkoliv poctivě uznáváme, že by to takhlenc z určitejch hledisek bejt vlastně nemělo, systém je to vosvědčenej a dlouhodobě prosperující ku blahu všech. Navíc votázka vůbec nezní, esi je to tak správně nebo špatně, nýbrž esi přidáním dalších nekrytejch peněz ekonomice pomůžeme. A my si sme naprosto jistý, a všichni mejnstrýmový ekonomové nám vědecky přitakávaj, že jo.”

    Následkem toho, i kdybychom konstatovali, že rozdáním čtvrtého až šestého lístku do šatny se v reálném světě dopouštíme penězokazectví, které za starých zlatých časů bývalo trestáno (v závislosti na místní jurisdikci) buď rozvařením ve vodě, nebo rozvařením v oleji, musíme přiznat, že odtud ještě logicky (tím méně matematicky) neplyne, že stejným penězokazectvím je i vytištění sedmnáctého až devatenáctého lístku. Zde by bylo třeba argumentovat ještě dále, přesněji a šířeji (ač intuitivně je nežádoucnost nekrytých peněz mnohým jasná ihned a zcela). A to nemluvím o argumentaci právní, natožpak právnické…: Do pana Á pan Bé vpálí tři kulky, pan Á je v důsledku toho mrtev, pan Bé je vrah. Pak se tam ale porůznu trousej další lidi, pan Á se holt netěšil žádné velké oblibě. Posléze přijde pan Zet a do pana Á našije ještě 17., 18. a 19. kulku. Je pan Zet také vrah?

    Anebo: Spotřeba je cílem veškerého lidského jednání…, píše MP. Já bych napsal spíše: Spotřeba je konečným cílem veškerého [lidského] ekonomického jednání… Ale to by Vám asi připadalo jako věta rozvitá přespříliš.

    Zkrátka. Zajímám se o poněkud jinou otázku než Modrý pták: Proč to nefunguje? Proč tak jasná, logická a názorná argumentace (podobně i libertariánská, dokonce i klasická liberální) má na běh reálného západního světa tak malý vliv? Snad až pouze mizivý; rozhodně zhola nedostatečný k tomu, aby vývoj obrátila žádoucím směrem, víceméně opačným k dosavadnímu… Kde to má příčiny?

    — — —

    … mi ta diskuze připadá jako hra „mlýnek“ (na zadní straně šachovnice). Nikdo nemůže vyhrát, je to jen taková poněkud intelektuálnější zábava. Situace je jasná… — Inu, StK, v takovém případě se lidé jako já ptávají: Proč je tomu tak? Proč nemůže? (Kdysi v dětství jsem zkoumal, proč dynamo na předním kole nedokáže uživit elektromotor pohánějící zadní kolo. Pomohlo by namontovat tam silnější dynamo? Po letech to vedlo k docela zajímavým odpovědím… Ovšem až po letech.)

    • Spotřeba, podle mě než cílem spíš účelem.
      Existenční pud, uniknutí nepříjemnému, přivodění si příjemného.
      Dopamin.

      Keynes… Jeho teorie funguje. Krátkodobě na začátku a pro začátek. Jako startér.
      Pro nastartování je nutno si vypůjčit, například z akumulátoru. Pak vrátit. Jako standardní ekonomický model se mi jeví chybnou.

      Inflace.
      Nechejme stranou polemiku o její přípustnosti či nepřípustnosti, že tisknutí peněz je krádež.
      Inflaci nehodnotím ji jako zlo či dobro, nerozebírám její příčiny.
      Jde o její míru. V nějaké míře je přijata trhem. Funkce peněz jí jsou ovlivňovány v různé míře. Jinak poklad, jinak míra hodnot (v čase,) jinak oběživo, jinak platidlo
      Je s ní počítáno, že penězům (zboží) přidává vlastnost zkazitelnosti. S tím jsou spojeny nějaké transakční náklady. Míra zkazitelnosti zboží, kterému je přidělena funkce peněz, ovliňuje chování. Představme si dvě situace.
      1. Penězi je sůl.
      2. Penězi je rybíz.
      V čem se liší ve které funkci peněz?

      Z mé pozice, i kdybych se rozkrájel, inflaci neovlivním. Jako bych chtěl poroučet větrudešti. Ano, mohu hlučet, chodit s cedulí, burcovat, psát petice, zakládat hnutí, stranu…. Transakční náklady a jejich účel. Většina lidí si bude ťukat na čelo, a já nepřelezu procentně stanovenou hranici do parlamentu . A i kdyby, o kousek, nic nezměním. Pokud inflace nedosáhne takové míry, že aktivizuje většinu, že stane politickým hybatelem. To je demokracie….Ne že panovníci nekazili, největšími penězokazi a loupežníky vždy byli oni.

      Diskuse se většinou, i tady, omezují nářky na to jak moc je špatná. A kdo za to může, a kdo jak moc je blbý či hnusný. A že by měla nebýt. Ano. Jenže ona je.

      Jde o to jak se na ni adaptovat. Jak prakticky omezit její dopad za co nejnižších transakčních nákladů. Na firmu, na osobní život. Sice si tady můžeme zanadávat, rozebrat že a proč co je špatně, a že my víme, a že kdybychom my byli v pozici…. Jenže nejsme. Tak se musíme činit prakticky úměrně pozici ve které jsme.

      Jedno je o inflaci akademicky přednášet a řečnot na fórech a konferencích, druhé je v jí ovlivněném prostředí prokticky fungovat.
      Například nedřepět a necivět jak inflace kazí zboží ve štrozoku či v bance. Místo hlučení a chození s cedulí, spílání centrální bance a jejímu šéfovi, nadávání na vládu…. a Urbi et Orbi…..se starat. Prakticky. Obchod je praktickou činností. Aby přednášející jemného umění šermířského nebyl v hospodě, kde se cestou z přednášky stavil “na jedno” neférově umlácen židlí. Ano, je to neférové, hnusné, jenže realita.

  13. Víte, Zpátečníku, já se shoduju s kocourem. Je to taková poněkud inteletuálnější zábava. Nic víc.

    Podotýkám, že slovo “intelektuální” není pro mně totéž, co inteligentní, protože když je někdo intelektuál, tak to nutně neznamená, že je inteligentní a mnozí intelektuálové jsou jakékoliv inteligence zcela prostí.

    Myslím, že tu mnoha slovy a mnoha příliš rozvitými větami polemizujete s něčím, na co jsem se vůbec neptala a o čem Modrý pták nepsal.

    Jádro Modroptákova sdělení vidím v tom, že nelze spotřebovat něco, co nebylo dosud vyrobeno. To je sdělení jasné jak facka, jasné i mně, ženský od plotny, který nikdy nečetla Witgensteina, ale ví, že chlůeba se musí úpéct, aby byl nejdřív sněden. A ne nějaké teorie, o jejíž prvoplánovitosi nebo neprvoplánovitosti by yblo možno diskutovat a vést učené řeči.

    Můžete o tom sepsat klidně učený pojednání, ale nic nezměníte na faktu, že chleba, kterej nikdo neupekl, nesníte.

  14. Zpátečníku, mnohé se vyjasní, pokud si uvědomíme, že inflace = přerozdělování. Někoho připravím o úspory a jiný se jich zmocní. Ten, který je nejblíže “novým” penězům.
    Pan A vytvořil za několik let hodnoty, které jsou ekvivalentní rodinnému domku. Má naspořeno. Přijde laskavá vláda a ejhle, o pár let později se Zamýšlený domek pana A smrskl na půlku domu. Za další čas už jenom na garsonku. Ale pan A přesto všechno tehdy, kdy uspořil, poskytl ostatním objem zboží, ekvivalentní celému domu. O výsledek jeho práce jej připravila vládní měnová politika.

    • Ano, takto pojatá inflace je krádež, či spíš loupež.
      Shodneme se, že se nám nelíbí, že s ní nesouhlasíme.

      Jde o to jak, a v závislosti na různých pozicích ve kterých jsme, se jí bránit.

  15. Jo, a proč to (v naší civilizaci) funguje? Protože transfer bohatství od výrobců k eráru mnoha lidem náramně vyhovuje. Tady se opět dostaneme k tragickému vlivu všeobecného rovného volebního práva.

  16. Jádro Modroptákova sdělení vidím v tom, že nelze spotřebovat něco, co nebylo dosud vyrobeno. To je sdělení jasné jak facka (…) nic nezměníte na faktu, že chleba, kterej nikdo neupekl, nesníte. — No samozřejmě, maYdo. Moje otázky ale jsou: Což jsme to předtím nevěděli? Nevědí to vlastně všichni? Vědí-li, jednají dle toho? Nejednají-li, jaké to má příčiny? Které z nich jsou na mé straně, té jediné, kde je popřípadě mohu opravit? Je-li to připomenuto znovu (článkem v NP, s řádově vyšší čteností, než má Šumavák), jakou to má odezvu? Funguje to? A pokud ne, nemíjí se to nějak s mainstreamovou argumentací? Nejsou v tom nějaké mezery či vady, jež by šlo zacelit? Nejsou naopak v mainstreamové argumentaci vady, které MP nepostihuje? Atd., atd., atd…

    — — —

    mnohé se vyjasní, pokud si uvědomíme — Ehm, Foundrymane, nemyslel jste si (doufám), že já tohleto nevím? Anebo snad ano…?

    Jo, a proč to (v naší civilizaci) funguje? — No, moje odpověď (kterou sem píšu už léta) je prosím poněkud jiná: Doposud to funguje proto, že to rozvoj technologií zatím stačí uživit. Dále už bych jen připomenul tzv. Zpátečníkovu rovnici:

    výroba = spotřeba

    — — —

    Teď už se však s dovolením budu věnovat jiným věcem.

    • Ano, opět jsme se ujistili, že 1+1=2, a jdeme se věnovat jiným užotečným věcem. Správně. Dokud nás zas to zase nechytne, vynadáme Urbi et Orbi, ujistíme se, že 1+1=2 a nepůjdeme se věnovat užitečným věcem….

    • Jaké to má příčiny? Co třeba v počtu těch, co dokážou něco vyrobit – ve smyslu vymyslet, zrealizovat, zorganizovat, a počtu těch, co si myslí, že na výsledky těch prvně jmenovaných, mají nárok.

  17. Takže jsme, tak jako již mnohokrát vyslovili, že inflace je hnusná.

    Co s tím? Od praní držděk keynesiáncům, centrální bance a vládám, bychom se mohli pohnout k praktickým návodům.

  18. “Což jsme to předtím nevěděli? Nevědí to vlastně všichni? Vědí-li, jednají dle toho? Nejednají-li, jaké to má příčiny?”

    Na tu poslední otázku je jednoduchá odpověď : jediná příčina je, že každý jedná podle svého vlastního uvážení a podle toho, co ví on sám. A proto může jednat zopůsobem, ketrý jke pro vás nepochopitelný, ale z jeho hlediska logický a správný.

    “Je-li to připomenuto znovu (článkem v NP, s řádově vyšší čteností, než má Šumavák), jakou to má odezvu?”

    Protože i když má NP řádově větší čtenost, pořád je to jen zlomeček populace a protože většina konzumaci Neviditelného psa bere jako intelektuální zábavu a ne návod k jednání. Což je ostatně jeho účelem.

    • Supjektivně správné může být, z pozice vnějšícho pozorovatele nesprávné. Nutno vážit co je blíže tomu či onomu. Zajímat se o to, co ví kdo z ostatních.
      “Teď a tady” je příznačné pro binární rozhodování. Praktické rozhodování je řetězem binárních rozhodování, která se v dopředné časové ose ovlivňují. A aby to nebylo tak jednoduché, rozhodování probíhá paralelně v různých rovinách, které se navzájem ovlivňují.
      Pro praktické použití je “těď a tady” na kost zjednodušený model.

      Tak jsem se vykecal, což mi udělalo dobře něco s hladinou dopaminu, a jdu se věnovat nácviku zacházení a airbrush pistolí, v představě, že výsledek by moji hladinu dopaminu a dlaších látek vzbuzujících příjemno, mohl zvýšit.

  19. Měl bych dvě poznámky Zpátečníku
    Upínáte se k celočíselným kabátům a lístkům. Nabídl bych model frakčního ukládání a půjčování kabátů. Dostaneš z něj kus. Anebo ještě spíše kabát mezitím někdo vymění za deset horších. V každém případě nikdo nedostane SVŮJ kabát zpět. Tak to prostě je. Kdo může, kabát v šatně nenechává a nechá si ho v klíně, kdo je malý, tak si na něj sedne.
    Systém samozřejmě funguje. Jinak by to nedělali, počínaje fixlováním stříbra v mincích až po dnešní frakční bankovnictví. Možná vás mate, že to funguje jenom pro ty, kdo to letadlo provozují a trochu i pro dozorce, které si najímají zatímco pro jistě nadpoloviční masu lidí ne. Někdo ale musí statky spotřebovávat a výkrmem si provozovatelé zajistí spokojené znovupotvrzení demokratickými volbami.
    Ale funguje to Zpátečníku, velmi dobře 🙂

    • Skimici, z toho by mělo vyplynout nějaké praktické doporučení. Například nedávat si kabáty do cizí šatny. Pak se někdo, třeba i úřad zeptá “Proč si nedáváš kabát do naší šatny, jak je nařízeno?”
      “Protože žádný nemám. Nosim bundu.”

  20. Skimici, z toho by mělo vyplynout nějaké praktické doporučení. Například nedávat si kabáty do cizí šatny. Pak se někdo, třeba i úřad zeptá „Proč si nedáváš kabát do naší šatny, jak je nařízeno?“
    „Protože žádný nemám. Nosim bundu.“

    • Schumi
      🙂 🙂 🙂
      No ale vlastně máš pravdu. Takhle se to nějak dělá, přijdou s bundama, zkusíš svetr. Na všechno nepřijdou 🙂

      • Skimici, kíčové je být rychlejší než oni. Jim to většinou trvá. Než to eee….. už jsi jinde. Čím víc vyděláš, tím máš větší akční rádius a možnost úniku. A tak dál. Jako střevlík jako u něho byla Ferda Mravenec ve službě. Ten čím více ulovil, tím víc se najedl, čím více se najedl, tím více ulovil. Zní to vulgárně, ale je to pravda : Peníze osvobozují.

  21. Zpátečníku, sepsal jste traktáty, které se dají shrnout do jedné otázky a jedné poznámky. Otázka: proč se lidé chovají, jak se chovají? Neboli, jaké mají hodnoty, motivy, pohnutky, pobídky, hodnoty ke svému jednání? Už jsem Vám vysvětloval nesčetněkrát, že z toho neplyne nic nevyhnutelného kromě faktu, že všichni mají nějaké “incentivy”. Např. inflace: jednoho nezajímá, druhý ji nerozumí, třetí ji ignoruje, čtvrtý ji produkuje atd. Nic ke zkoumání v obecném (univerzálním) smyslu. Poznámka: sdělujete svoje objevy, že výroba = spotřeba, nekomoditní peníze jsou nekryté nebo lidé se zapojují do dělby práce. Závěrem povýšeně oznámíte, že se jdete věnovat jiným věcem. Kdybych chtěl psát “paper”, tak bych ho napsal. Já obvykle nemrhám vzácnými statky. Paper je mrhání. Nikdo je nečte. L. Wittgenstein ve svém “alpském experimentu” potvrdil prastarou znalost, že lidský mozek funguje: od jednotlivostí k obecnému, od jednoduchého ke složitějšímu, od konkrétního k abstraktnímu.

  22. Pane Bože ty to vidíš….

    “LN: Ze současné situace ochromení běžného života kvůli pandemii způsobené koronavirem nás má podle vlády vytáhnout takzvaná chytrá karanténa. Vy jste navrhl, že šéfem dohledu nad tím, aby nebyla zneužita, by mohl být třeba Zdeněk Svěrák. Myslíte to vážně?
    Byl to takový provokativní závěr mého příspěvku, ale rozvinul jsem jen myšlenku nedávného článku z časopisu Science, který se věnuje chytré karanténě. Končí tím, že nejpodstatnější pro její zavedení je důvěra lidí. Mobilní aplikace, které využívá a které sledují kontakty lidí, musí používat velká většina obyvatel. Stane se to, jen pokud jejich využívání doporučí vláda a zároveň lidé budou věřit tomu, že data z těchto aplikací nikdo nezneužije. K tomu je potřeba dohled a podle časopisu Science by v něm neměli být jen vědci a technici, ale také osobnosti, které stmelují společnost, jsou symbolem důvěry a spolupráce. A mě nikdo lepší než Zdeněk Svěrák nenapadl. ”
    Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/na-chytrou-karantenu-pouzijte-sveraka-rika-ekonom-jakub-steiner.A200410_164624_ln_domov_ele

  23. 2 maYda ad 224 – “jsou symbolem důvěry a spolupráce” – no tak Svěrák přece spolupracoval delší dobu a dosti důvěrně… ale nějak se k tomu dnes nehlásí…

  24. O tom, jestli spolupracoval, povědomost nemám. Vím, že byl v partaji a podepsal antichartu. Já to nějak nesledovala, když ty registry byly aktuální a psalo s eo tom a stejně si myslím, že tam spousta lidí nebyla nebo to honem v tichosti stopili.

    Vlastně je mi to jedno, nebaví mně se hrabat v těch hromadách starý špíny, jen mně občas nějak zamrzí, když takovýhle lidi furt plkají o morálce a lidi jim to žerou….

  25. Dobrý večer
    Tak mě OT napadlo, že latifundisti by mohli mít dobrý rok, jestli jim to nespálili nedávné mrazy. Za chvíli budou jabka, jahody, višně a umělci nemají do čeho píchnout. Jejich ruce s dokonalou motorikou by mohly být zárukou bohaté sklizně šťavnatých a manipulací minimálně poškozených plodů.
    Zkušenou ruku kadeřnice či rozhodný střih kadeřníka jistě ocení i ovečky, které se jistě už nemohou dočkat až svá rouna předají tkadlecům a tkadlyním.

  26. Blatník opravený, akorát v místě opravy na sluníčku opalizuje do fialova. Nějaká interference, krycí lak se ve větší vrstvě opticky hádá s metalízou. Použil obyčený ve spreji. Motip. Třebaže na vrchní opravy silničního lišeje štětečkem funguje dobře. Dvoukomponentní z míchárny, nemám z příčiny globální virózy.
    Nechám to být, je to dole, za oči to netahá. Blatník je určitě ještě někde jinde načatý, vyřeší se to při výměně. Hlavně, že tady už reznout nebude. Možná, že jsem při postupu udělal chybu, zatím nevím jakou. Zítra ještě dvě vstvy vrchního a vysprejovat dutinu kde jsou spoje a lemy a hotovo. Pak prohlídka, kde jinde je nebezpečí “kvetení”. Vehement na airbrush funguje výborně, doplnil o tlakovou nádobu z petflašky na kompenzaci prdění kompresoru. Chtělo by to nějaký modýlek…
    Mezi tím uklohnil něco jako roštěnky, chutnalo, na zítra krůtí roládu, brambor, špenát.
    Byl to dobrý den.

  27. uzavírám sváteční neděli na Youtube koncerty Shadows s clif Richardem a kupodivu Paul Ankou.

  28. V tom sežraném komentáři jsem argumentoval Schuminu, že u aut na doprau z A do B je jsou opravy laku na blatníku neobhajitelné transakční náklady.

  29. Youtube je pro mne Cesta do pravěku. Se skleničkou – asi pátou -kalifornského Cabernet Savignon si znovu prožívám večery u radia Blaupunkt naladěného na Radio Luxembourgh, tentokrát s obrazem. Teď už vím jak vypadá Hank Marvin a Telecaster pod jeho prsty a jen si říkám ty vole kde jsi prosral těch šedesát let od chvíle kdy s tebou zatřebaly Apache. O několik let později, kdo pamatujeagenturu Mikrofora jež uváděla znělka Raunchy v provedení Ventures a já byl šťastnej jako blecha, že jsem byl u toho. Už je to dost dlouhí, jsem zvědav jestli mit Big brother zase nesežere

  30. Přistihl jsem se jak blbnu – tu znělku Agentury Mikrofora – Raunchy – nehráli Ventures ale Duane Eddy.
    Fakt si už často připadám, že na tom světě vobtěžuju

    • Ano. Ventures to nahráli taky ale znělka byla s Duane Eddy. Po úvodu se objevil i ten charakteristický trošku nachraptělý alt sax.

  31. Několik poznámek:
    – doma se pomladit smí, takže moje oblíbená (protože mám “zralé” kamarádky:
    Pomlázka se čepejří,
    babička nám nevěří.
    Vystrčte babičku, dědečku, ze dveří.
    – chybí mi vnuk, se kterým jsem každý rok obcházel kamarádky a sousedky. Jeho vystoupení znělo takto:
    Upletl jsem pomlázku,
    je hezčí než z obrázku, všechny holky, které znám,
    navštívím a vymrskám.
    Než mi dají vajíčko,
    vyplatím je maličko.
    Když to předvedl takové šedesátileté “holce”, tak byl doslova zasypán nejenom vajíčky.
    – letos jsem pro něj měl nachystanou sexistickou říkanku, bohužel nemohl přijet:
    Na velikonoční pondělí
    čekám, co pomlázka mi nadělí.
    Malované vajíčko anebo zajíček.
    víte, kolik tady znám holčiček?
    U každé zazvoním, vyšlehám zadeček.
    na velikonoční pondělí se těším
    jsem přece chlapeček.
    – na konec, jak jsem klidný člověk, tak mě nasral Babiš, lépe řečeno jeho poradci. Nápad s více než dvoumetrovou pomlázkou (tatarem) jsem měl taky a chtěl jsem dneska chodit po náměstí. Opakovaný vtip není vtipem a proto jsem použil pouze ten menší a pomladil manželku. Vykoledoval jsem si dvě barevné stužky (já nic jiného nežádám, ale musí být zavázané vlastnoručně na můj tatárek) a navíc ještě štamprlu.

  32. A pro Dušana – už několik let mám stejné pocity jako ty – a to jsem mladší. Nakonec to odbudu tím, že na tomto světě neobtěžuji, ale že jsem už holt starý. Něčemu nerozumím, nad něčím žasnu. Ale myslím, že jsem se nikdy nenudil a prožil víc než tři jiní dohromady.

  33. Hody, hody, doprovody,
    dejte vejce malovaný 🙂

    Hezký sváteční den přeji všem !

    U nás nad ránem přešla bouřka, tak doufám, že odpoledne slibovaná příjde taky, ale bez krup a sněhu. Stromky zjevně na tu vláhu čekaly, jabloně se rozkvětly jak o závod, švestky a třešně už nasazeno měly – včera to v nich docela bzučelo. Tak dejž nám matka Příroda dobrý rok, aby ovoce i dozrálo a sklizeň byla dobrá.

  34. A jedna aktuální 🙂

    Pletu pletu pomlázku
    nevidím však přes masku
    místo hezké pentle s proužky
    ozdobí jí tkaloun z roušky !

  35. Dobré velikonoční pondělí.

    no, já letos pomlazena nebudu, protože synek pravil, že žádnou pomlázku plíst nebude a muže zastihla karanténa na vzdáleném pracovišti, takže přes mail a telefon mně taky nevyšlehá.
    Navíc mi po bytě kramaří dcera, která se rozhodla opustit společné hnízdo, má od května domluvené spolubydlení. Jo, má na to čas, ty křídla na okraji hnízda roztahuje už dlouho, je dospělá a těší mně, jak má svůj život v rukou a řídí si ho už sama, ale to prázdný místo tu po ní zůstane. Je to něco jinýho, než když zmizela na měsíc na kolej a člověk věděl, že za ten měsíc zase přijede domů.

    Tak promiňte tu nekolední vsuvku. Prostě letos mně nikdo nevyšlehá. Ale vejce jsme obarvili a společně je sníme. Možná za ně vyloudím aspoň nějakou říkačku

  36. Dobré zas ráno… Nemohu sobě pomoci, těžká rána všem feministkám – normální ženská si pomlázku a pomladit přeje! Dokonce tak, že když už ji letos nezvládám uplést, jako jindy, tak jí sehnala sama a připravila, aby byla ráno po ruce. Ono chodit po bytě s berlema a ještě manipulovat pomlázkou – to není jednoduchá záležitost. Nějak mi pak chybí ta třetí ruka. Nicméně pomlazení se konalo a k snídani byly ty vykoledovaný vajíčka…

  37. Dušane, že z bodu A do bodu B neznamená, že kára musí být rezatá. Kouknu jak to vypadá, když přijatelné, tak ještě jednu vrstvu vrchního. Nemusí být tipťop, ale kvetoucí auto mít nemusím. Nehledě na to, že na pohled udržované nebudí nežádoucí pozornost silničních biřiců a hladce projde technickou, tak jako letos. Výkvětu jsem si všimnul hodně z blízka. Kdybych to nechal, zakrátko by to bylo vidět nejen z blízka, ale ožírání by pokračovalo do prožírání. Zanedbaná drobná údržba teď, znamená vyšší nálady v budocnu. Rád bych aby vehikl ještě vydržel v pohledném stavu. Sice ještě chvilku by to vydrželo, a pak do servisu, kde by to opravili k nepoznání, tak moc škudlit nemusím, jenže nezanedbatelným bonusem je, že mám výborný legitimní “rozumný” důvod si hrát s kompresorem, airbrush, a dalšími vehementy. Však to znáš….

      • Že jo! Přesvědčivý důvod na pár hodin tvůrčím způsobem relaxovat v garáži.

        Z bastlířské dílny:

        Drobné opravy…dlouhodobě mám vyzkoušené:
        Odrcat, obrousit, případně perfektně vysušit, přetřít kyanoakrylátovým lepidlem. Používám nejřidší, “Flash”, z modeářské prodejny. V velkém balení není drahé. Nacucne se do nejtenších spár a pórů. S případnými zbytky rzi, vytvoří velmi odolnou hmotu. Má daleko lepší adhezi než standardní nátěrový systém, vždyť je to konstrukční lepidlo. Spolehlivě zastaví korozi. Dá se nanášet ve vrstvičkách a brousit. Na povrh lze nanášet vyrovnávací tmel, nebo přímo přetírat vrchním lakem.

        Stejně se dá využít pro opravy drobných narušení dřeva. Do nateřelé části vsákne a s vlákny celulózy vytvoří odolný kompozit. Tím lze včas předejít většímu poskození.

        Větší plocha se dá napustit lepidlem Purex čerstvě rozmíchaným v nitroředidle do konzistence řídké smetany. Nelze připravit do zásoby. Nechat dřevo co nejvíc nasáknout. Ředidlo se odpaří a polyuretan se vytvrdí, je to stejný samotuhnoucí materiál jako polyuretanová pěna.
        Tak ošetřené narušené dřevo je odolnější než původní.
        Obrousit a natřít.

        Další zajímavou hmotou je Polykaprolaktam. Měknoucí při teplotě na 50C, modelovatelný v ruce po zahřátí ve vodní lázni na 80C. Bez nebezpečí popálení. Mnohokrát znovupoužitelný. Ve ztuhlém stavu má mechanické vlastnosti silonu. To znamená, že je extrémně pevný a houževnatý. Dostane se pod různými návy jako Shape plast, Instamorph, Polymorph. V granulích, u nás ke koupi například v GME, a GESu. Použitelný pro výrobu a opravy lecčeho pro prostředí do 40C a méně. Dobře se chytá na PVC izolaci kabelů. Pro opravu vykotlaných děr pro šrouby a vruty v nábytku, panelech, plastech, pro výrobu futýrek, držáků, úchytek, těsnění pro studenou vodu, rukojetí, mechanických součástek….

        Je to materiál “první pomoci” který nejen doma “musíte mít” tak jako tavné lepidlo a kyanoakrylátové lepidlo.

          • Podobné návody (míchání olývojek, solarizace, atd. vbýroba PLD fotocestou…) jsem měl opsané na stroji a svázané.
            Už jsou, příšerně ohmatané, kdesi na dně skříně. Už je neopotřebuji, naučil jsem se to nazpaměť.
            Takovéhle poznatky yopyiž stojí spoustu hodin a hodně pokusů – omylů. A někdy i peněz!

    • doporučení toho z čínského Wishu (dříve možná Eachbuyer, kde jsem nakoupil docela dost – ten se dokonale ztratil) – je tenhle airbrush z HKG k použití?? Čínskej a za 40 babek nějak superlevnej http://jdem.cz/ffyfy7

      • Na občasné drobnosti by to mělo stačit.
        Mám malý kompresor Parkside z Lidlu, speciál pro airbrush, v setu je i fixírka a různé adaptéry, u pro huštění pneumatik. Dobrý, tichý. Na velmi drobnou práci mám airbrush fixírku z modelářské prodejny. Mezi kompresorem a stříkadlem mám navíc velkou petflašku pro vyhlazení tlaku.

          • za 46sFr. (s poštovným) skoro zadarmo. Zakoupím sobě. Objednal více položek, posílají po jednom. Platit předem přes PayPal… Základní položku – poštovné, nutno připočítat. Zajímavé, že každé zboží je v katalogu do 50sFr. – jak to ty k.rvy šikmovoký vědí, že od 50Fr. nahoru hmátne do stroje celní ouřad? Ale láce…

  38. Manželka je shodného názoru, že auto má být především prostorné, s vysokou průchodností, ideálně plovoucí, z tlustého plechu, který hned tak neprorezne, a barva nejlepší khaki. Oprava štětkou. Zhruba něco jako OT64 v kempingové úpravě. Na přívěsu s Landrowerem styl Afrika.
    Nevýhodou toho řešení jsou především provozní náklady.

  39. Ahoj, od známého jsem dostal koledu z roku 1951:
    Hody hody doprovody,
    všecno je teď na body
    a vajíčka na lístky,
    dejte aspoň penízky
    🙂

  40. Vesele Velikonoce!

    Martine, kdybych tady vybeh s tatarem a jen se s nim dotkl neciho nedomaciho pozadi, dostal bych za to hadam tak sest roku. S tim u Vas odlozenym nebo vlastne zredukovanym smigrustem: Co s tou vsechnou nevypitou goralkou? A ted ani nevim, jestli s opozdenou konzumaci budu na podzim moci prilozit hrdlo k dilu!?

    Ted tady oslavuju, ze ta nocni tornada netrefila zrovna nas. Ne vsichni tady na Jihu se vsak ted smejou.

  41. V Česku (včetně Moravy) je celkem klid. Blázní jen v TV a rozhlase.
    Totálně vybláznění jsou (dle médií) Slováci a Rusáci, možná i Frantíci.

  42. Včera jsem se spokojeně vyvaloval v Braníku na louce u Vltavy, lidi vesměs bez náhubků a v malých skupinkách. Pospal jsem si na sluníčku a vypravil se domů, pokračovat v kulinární činnosti. Do vody mne to ještě nelákalo, Vltava kolem 10°C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *