Dovolená EU 2014

Dana

 

Letos jsem vyrazila k moři. A protože nerada cokoli opakuji, tak i letos bylo několik poprvé. Poprvé jsem letěla letadlem. Já vím, teď mnoho čtenářů minimálně pozvedlo obočí, ale je to tak. Jsou mezi námi jedinci, kteří prostě ještě nikdy neletěli. Já už mezi ně nepatřím.

Poprvé jsem pro dovolenou (nenacházím jiný termín i když pro důchodce se asi nehodí) využila služeb cestovní kanceláře. Obojí předchozí „poprvé“ už nikdy více. Já prostě potřebuji svobodu a neomezenou možnost pohybu. Musím mít možnost se prostě zvednout a popojet jinam, když mám chuť. Ale musím přiznat, že služby CK byly velice dobré, hotel příjemný, čistý, klidný a jídlo bezvadné. Nicméně z důvodů, které nebudu uvádět, neb jsou nepodstatné, jsem byla vázána na jedno místo s radiem docházky maximálně 5 km.

A poprvé jsem byla u Černého moře. Ten pocit, že já si tu lebedím na pláži, kochám se vlnami a na druhé straně, spíš vedle, zuří válka, byl zvláštní.

Nebudu psát jak se místo, kde jsem byla, jmenuje, jen uvedu, že ona země je členem EU. To je dost důležitý údaj.

Večery jsme trávili tak, že jsme procházeli městečkem, sledovali cvrkot, prohlíželi všemožné věci a služby, které byly turistům nabízeny. A pak jsem to uviděla. Zůstala jsem stát a jen nevěřícně zírala. Stánek s upomínkovými předměty všeho druhu, a tam v řadě vyrovnané hrníčky s různými náměty a portréty různých osob. Vedle sebe, mezi vyobrazeními různých světců, viseli Hitler, Putin a Stalin. Každý v několika exemplářích. Pod nimi celá řada hrníčků, na kterých se skvěl hákový kříž ve všech možných velikostech. A kolem kupující. Šli jsme dál – a další stánek s obdobným sortimentem a hroznem zájemců. A hned vedle stánek, kde pořizují turistům stylizované jakoby historické fotografie. Za tím účelem mají rozvěšeny kostýmy a propriety připomínající různá historická období. A vida, právě se fotí rodinka – maminka sedí v křesílku, na klíně má malé robě a tatínek stojí nad nimi. V uniformě SS.

Na dovolené jsem pořídila spoustu fotek, ještě je nemám všechny stažené a roztříděné, ale stánky s hrníčky a retrofotoateliér jsem nefotila. Cosi ve mně mi v tom bránilo. Ale turisté kupovali a fotili se. A já si říkala, kam až jsme ochotni zajít pro zisk, výdělek, zachování pracovních míst, co vše pro to udělat, strpět? Já vím, tohle jsou maličkosti, ale i ty největší průšvihy v historii začínaly jako malé a rostly postupně.

Přiznávám, k tomu, abych popsala nejsilnější zážitek z letošní dovolené v členské zemi EU, mne přiměla Matzurka a její komentář 973 z 10.9.2014. My posuzujeme Ukrajinu, odsuzujeme fašizující tendence, o kterých víme z médií, aniž jsme si je měli možnost ověřit napřímo. A tady, v EU, si kupujeme dárkové hrníčky s Hitlerem a fotíme se v uniformách SS. Jsme lepší? A může za to některý z komisařů, úředníků nebo poslanců EU nebo jen a jen občané EU? My.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 164 komentářů u „Dovolená EU 2014

 1. (1096)“.. nebyt Kosova, nebylo by ani Krymu…” – nebo by si Putin musel najít jinou výmluvu. Jeho touhu (nebo politickou potřebu) po Krymu neudělalo Kosovo, to ji může jedině zamlžit.
  (1106) Rusko stále žádá ČK a stále se nedaří. Skoro jako kdyby ten ČK byl nějaký zaujatý, čičo.

 2. No, konečně dobrá zpráva…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/347929-lod-se-stovkami-uprchliku-prevadeci-potopili-u-malty-az-500-mrtvych.html
  “Až 500 lidí zemřelo minulý týden při potopení lodi s běženci ve Středozemním moři. Svědkové tvrdí, že plavidlo dali potopit převaděči, když se migrantům přestalo líbit, jak s nimi zacházejí. Většinu pasažérů tvořili Palestinci z pásma Gazy.

  Tak jen houšť a větší kapky! Asi by to chtělo rekonstrukci…

 3. Jak to říkají v kostele: Slyšeli jste slovo Boží a jděte s pokojem.
  Co i to tady jen připomíná?? 😉

 4. Tak nevím,ale radovat se z toho,žee někde utopí 500 lidí…
  A oni to velmi pravděpodobně nebyli členové Hamasu. Ti asi v Gaze zůstali.Jen lidé, kteří se chtěli dostat z pekla……

 5. Na mých pocitech ohledně Ukrajiny a situace na jejím východním okraji se nic nemění (dokazatelná fakta ještě nevstoupila do mediální desinformační hry). Zdržím se i nadále komentářů. S určitým pobavením sleduji skotské národní obrození, to bude horký kařtan pro bruselské kouzelníky až ti zpitomělí nadšenci dosáhnou nezávislosti a zjistí, že je to něco úplně jiného než očekávali. (Podobně jako Rusové na Krymu).
  Dnes první den dobrodružství (velmi civilizovaného) s Tome. Z Pottsville jsme dojeli až do Flint v Michiganu – asi 650 km. Krásné počasí. Překvapil mne výrazný rozdíl v ceně benzinu mezi sousedními státy. V Ohio za 3 dollary za gallon, v Michiganu 3,70. Zítra po poledni bychom měli v Clairvoix převzít loď a vyrazit na jih směren Chicago. Tam bychom měli být za tři dny. Při balení jsem hrábnul po futrálu s telefonem a když jsem ho večer v motelu vytáhl zjistil jsem, že jsem omylem vzal externí HD. Tři týdny bez telefonu, budu se opět cítit zpět v analogovém století, kdy se v Praze na telefonní přípojku čekalo 10 let.

 6. Ne každý, kdo touží po nezávislosti je nutně pitomec.
  Je věc Skotů, zda to chtějí a kolik jsou ochotni obětovat.
  Všechno se na peníze přepočítat nedá. Možná budou chudší, ale sami za sebe.
  Je to jejich věc.

 7. NoName,
  jestli jsem to dob5e pochopila, tak Skotové chtějí samostatnost mj. i proto, aby dostávali více peněz z EU 🙁

 8. Matzurko,
  pochybuju,nikde jsem na to nenarazil, a vůbec není jisté, že Skotsko po osamostatnění bude v EU automaticky, a nebude muset o vstup žádat. Spíš se Skotové spoléhají, že jim zůstanou příjmy za naftu v Severním moři. A dokonce jsou fámy, že mají být objevené nějaké nové ložiska,které britská vláda utajuje.
  Na druhé straně Cameron slíbil referendum o setrvání Británie v EU, takže je to poněkud komplikované….

 9. Halle,
  jo, já vím, je to propletenec.
  Celebrity v kampani hrají především na emoce, ale je sympatické, že jen pozitivně – že mají Skotsko rádi, jsou hrdí na jejich historii, kulturu a tradice, ale skoro každý připomíná, že je to jen a jen na Skotech. Nezachytila jsem žádné hnusárny a podpásovky.

 10. No, na blistech nějaké podpásovky zaregistrovali.
  hlavní problém je, že Skotové jsou politicky jinde než Anglie – v celém Skotsku je jen jeden poslanec za Konzervativní stranu, Skotové jsou “socialističtější” a maj problém,že to nemůžou v rámci GB prosadit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *