EET – proč?

Motto:
7  pracovních dnů před začátkem druhé fáze EET se dosud neregistrovalo 170 000 živnostníků, na něž se EET vztahuje.

Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček:
“A i kdyby existovala úplná a dosažitelná auditní stopa, tak stále platí, že pro Finanční správu jsou hlavním přínosem systému EET online informace o tom, jak se vyvíjejí tržby daného obchodníka.!!!
Zdroj: http://www.penize.cz/dan-z-prijmu-pravnickych-osob/320812-neni-duvod-pro-vyjimky%21-s-sefem-financni-spravy-o-eet

 

Sankce:
V případě, že fyzická osoba, fyzická podnikající osoba či právnická osoba závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb, lze jí uložit pokutu až do výše

500 000,-Kč

Konkrétní rozsah pokut a sankcí je pak následujicí:

Podnikatelé, jak právnické, tak fyzické osoby, se mohou prohřešit nesplněním těchto povinností a dostat za ně následující pokuty:
– zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě správci daně, (až 500 tisíc Kč)
  –  vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne, (až 500 tisíc Kč)
  – umístit informační oznámení, (až 50 tisíc Kč)
  –  zacházet s autentizačními údaji nebo certifikátem pro evidenci tržeb tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. (až 50 tisíc Kč) …. atd viz:
http://www.podnikatel.cz/pruvodce/elektronicka-evidence-trzeb/pokuty-a-sankce-u-evidence-trzeb/

Existuje nějaký rozumný důvod, proč bych měl investovat vydělané peníze do pořízení zařízení, abych mohl dostávat takovéto pokuty a FÚ mi provozovnu v podstatě kdykoliv zavřít?

Příspěvek byl publikován v rubrice Ekonomika a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 293 komentářů u „EET – proč?

 1. NoName,

  já si myslím totéž o Vás, jen to neříkám, protože mi to kinderštube nedovoluje. 😀

 2. Před chvílí jste ukázal, že absolutně nechápete princip DPH, ale to vám nebrání o ní diskutovat a šermovat s ní jako s argumentem. A tak je to u vás se vším.

  Dlouho jsem měl Jiřímu za zlé, to jeho výrazivo ohledně vás. Ale jemu to jenom rychleji došlo.

  Pokud to, co zde vypisujete myslíte skutečně vážně, tak jste pěkný hajzlík. A není důvod hledat zástupné výrazy.

 3. Inu, vím od daňových účetních, že pokud se stane, že zaplacené DPH je vyšší než naúčtované , tak z berňáku okamžitě přiletěj, a kontrolujou.
  A musí se dokladovat, proč se to stalo.
  A že se to stává třeba u investic.
  Kdysi mi na to téma dělala školení Mislead, kterou možná někteří pamatujou.Tady už nechodí,nicméně chodí jinam.

 4. Dobré odpoledne,
  ” mnozí začali podnikat,protože nesehnali práci,(čili píšeme oba totéž) a že dnes se ta práce hledá lépe. Podstatně lépe”

  jo, zní to lofgicky.

  Ale:
  Když začne ženská, která nesehnala práci podnikat dejme tomu tak, že si otevře na vsi kadeřnictví, výdělek sice nic moc, ale nemusí nikam jezdit, má čas se věnovat rodině, zahrádce ( čímž taky ušetří), má z toho užitel nejen ta ženská, ale i celá ves.
  Zrovna tak hospoda, obchůdek, cokoliv. ŽIvnostníci ve vesnicích drží život.
  Když ta ženská zavře krám, protože nemá internet nebo na pokladnu nebo prostě už to s tou byrokracií, co kolem toho je nezvládá a sežene místo ve fabrice v nejbližším městě, tak najednou nejen že má ona méně času, musí dojíždět, ale babky když si chtějí nechat udělat ondulaci, musí do města. Kde je to bude stát víc. Bude je to stát víc času. TY, co už do autobusu nevlezou, mají smůlu.
  Když takhle skončí hospoda, krámek a ostatní služby, nakonec se z vesnice stane noclehárna. Všíchni ráno odjedou do práce a škol, večer přijedou a zalezou. Ani u toho piva se večer nesejdou, hospoda zavřela. Dlouhodobým důsledkem je stárnutí a vymírání vesnic.

  Navíc je poněkdu nefair od státu, že lidi, kteří než aby se odebrali na pracák, když přišli o práci, a natáhli ruku ke státnímu měšci, se o sebe postarali sami a stát jim jen hází klacky pod nohy, komplikuje život a kouká z nich vydojit, co může, aby mohl podporovat ty, kdo mají tu ruku nataženou a křičí, že stát se o ně postarat musí.

  Tohle jsou škody, který se sice nedají spočítat ekonomicky, ale podle mého hlediska jsou podstatně vážnější, než nějakejch babišovech podělanejch 18 melounů z DPH, i kdyby se mu povedlo je náhodoz vybrat, což je ovšem jen jeho fantasmagorie.

 5. Halle, DPH se mezi plátci chová vůči státnímu rozpočtu neutrálně – co si PK vyfakturuje a odvede, si jiný uplatní a dostane – čili 0,0 nic. Pokud tedy abstrahuju od časové prodlevy. Naopak si Petr vynárokuje (odvede méně) ze svých nákupů, což dříve nedělal. Takže bych to spíš viděla na pokles výběru;-)

 6. 1254 – Tak Halle, ukay jak chapes fungovani DPH, když ohledne DPH tak zarputile bojuješ :).

  Vsechno jedu v zakladni sazbe. Zaplatim mnohem vice, nez narokuji na odpocet. Navzdory tomu stat na tom, ze jsem se zaregistroval, ztraci – nejen na zvysene administrative. Jak je to mozne?

 7. Mno, drobné uvedení věcí na pravou míru – diskuse před válkou s okresním hejtmanem není kadet Biegler, leč poručík Dub. Ovšem taková chybička se přihodí maximálně jednou za deset let…

 8. Mislead,:-)

  Jak tě tak čtu, jeden by řekl že se nevybere vůbec žádná DPH 🙂

  Všechny obchody ( no skoro všechny) nakonec tak či obak končí u konečného spotřebitele
  Každý článek v řetězu dodavatel -odběratel si přidá k tomu, dejme tomu polotovaru co vyrobí a pošle dál nějakou přidavnou hodnotu , která se projeví v tom, co prodá dál
  Z něčeho prostě žít musí. Takže cena toho co pošle dál je vyšší, a s vyšší cenou jde současně vyšší suma DPH, i když procentuální sazba je vyšší.

  Ostatně – petr se stal plátcem DPHpravděpodobně ne kvůli Babišovi, ale kvůli kšeftům.
  Na které by se bez toho, že je plátce nechytal.
  Já měl pacienta, malíře, kterej se stal plátcem DPH kvůli tomu, že jinak by zakázku na malování ve zdejší zinkovně a mostárně , včetně dalších fabrik tady i na Slovensku a v Chorb´vatsku nedostal

  Takže za normálních okolností by měl být rozdíl mezi naúčtovanou DPH a zaplacenou DPH vždy kladný,ne ?

  Svého času jsi mi líčila, jak jste coby firma kvůli něšjaké investici byli v mínusu, a hned na vás vlítla kontrola.

 9. Fujtajblové odpoledne přeji,
  jen tak jsem přelétl diskusi a mám pocit, že Halladin si hnedky po ránu cvaknul étheru. To jinak není možný. I já, jako naprostý účetní analfabet, maturovavší před čtyřiceti lety ze socialistického účetnictví na trojku, si dokážu spočítat, co udělá s mými odvody když jsem plátce DPH a když nejsem plátce DPH. A když to dokážu spočítat já, tak to snad dokáže spočítat úplně každej, kdo má alespoň hrstku funkčních neuronů v prostoru mezi ušima. Jsem si myslel. Vypadá to, že vono ne… to je smutný.

 10. pardon – i když percentuální sazba je stejná.
  Tak to dopadá,když jeden rychleji myslí než píše, a nekontroluje co napsal.

 11. 1195 nickname, v lochu jich je tolik kolik jich na to ještě nezheblo. Poměr by mohl být příznivější, kdyby jim v tom erár na náklady daňových poplatníků nebránil.

  Halladine, jestliže PK o DPH píše co píše, píše správně. Má to spočítané, a radši by si vydloubnul oko než aby zaplatil o korunu navíc.

  Co se týče nynějšího exportu výroby a importu zboží, mám otázku co by k tomu řekli citovaní liberální ekonomové mechanického parního devatenáctého století. A co by k tomu řekli tehdejší levicoví ekonomové a revolucionáři.
  Možná, že někteří skalní příznivci těch či oněch by se tuze divili.

 12. 1264 NoName, Anrej vybere víc. Otázka je co na to druhá strana rovnice a jak se to v jakém čase promítne do produkce užitečných statků a do sumy chudinské podpory (nazývané sociální výdaje). Jestli ta víc ždímaná kráva bude zdravější a schopnější se samostatně nažrat, nebo nakonec bude krmena hadičkou. Pak je otázka z čeho. Nejspíš z vlastního vemene, ovšem z toho co zbude po tom co si pro sebe odčerpá krmič.

 13. Koláčovna v Jidřichově Hradci:

  “Kolik stály pokladny systému EET?
  Vstupní investice, dvě pokladny 20.000 Kč, roční náklady na internet 4000 Kč, roční náklady na papír do pokladen 15.000 Kč, roční amortizace 5000 Kč.

  Jak se vám nové pokladny ujaly?
  Pokladny máme v provozu od 16. 12. Večer se provede porovnání denní uzávěrky, tj. částky nacvakané do kasy s realitou v šuplíku. Za tři měsíce zkušebního provozu jsme se na dvou pokladnách sešli cca desetkrát. Tu je 20−60 minus, tu je 40−80 plus. Prostě lidský faktor. Jenže v ostrém režimu EET pod pokutou do půl milionu korun. Hledáme pojišťovnu, která toto riziko pojistí.”
  http://forum24.cz/pekar-z-jindrichova-hradce-k-eet-za-co-soudruzi-za-co/

 14. 1261 – No a tak mi vysvetli, ze pro mne to neplati. Na me ksefty nema vliv to, zda jsem nebo nejsem platce DPH. Mam stejne ksefty predtim i potom (konec koncu, jak jsem asi na ten milionovy obrat dosahl? 🙂 ). Na cenach zbozi mych zakazniku se take neprojevuje, zda jsem nebo nejsem platce DPH. Ani na jejich zisku.

  Jediny dopad me registrace je, ze stat musi platit urednika, co na mne dohlizi a ze si muzu odecist DPH na vstupu, takze platim mene dani, nez predtim.

  Tak co, uz to mas, Halle?

 15. 1270-když někdo nemá 20 000 navíc na pokladny a ročně 20 000 navíc na provoz nemá podnikat.
  Třeba řetězce teď nabírají …

 16. 1270 – no jo, pakatel. To si muze dovolit kazda kolacovna a urcite to VUBEC neprojevi v konecnych cenach… Podobne jak se EET vubec neprojevilo na cenach jidla v hospodach 🙂

 17. No, kdzy jsem dosahl obrat meloun, tak jsem se stal platcem, ze ano… Ale netvrdim, jaky obrat mam za rok.

  Tak co, uz mas odpoved na hadanku ohledne DPH? 🙂

 18. Vít Blaha
  1 hod ·
  Twitter
  ·

  Retweeted Petr Petrva (@PetrPetrva):

  Hlásím @AndrejBabis, že účast na tradičních středečních trzích z 30-50 stánků klesla na 0. Všichni kradli a proto jezdili ve starých autech.

  No a ta ted neukradená DPH se odvede Babišovi do SR! A on za ní postaví nejméně jednu školku! 😉

 19. Teď jsem zahovožil u Báry Tachecí a trochu srovnal perspektivu toho, co bylo v Trumpově projevu podstatné s tím, co si evropská media představují, že je podstatné.

 20. Tady poblíž bylo takový malý papírnictví. Každý den jsem jezdila kolem. Kdysi pradávno jsem tam snad i dětem nějaký pastelky nebo omalovánku koupila. Dnes koukám a nějakej děda tam balí krám….

 21. AK – [1284] jak nebudou? Dnes přece byl a za to, že tam nebyl ani jeden prodejce, organizátor nemůže! Víš co mu dalo práce to připravit??

  Mazej do Lidlu ! 😉

 22. Otázka je, jetsli může blbec vypadat jako blbec, když blbcem je….. 😀

  jenže on není blbec, on je chytrej. Chytrej hajzl.

 23. Nemohu si pomoci, ale všechno to vypadá jako dělostřelecká příprava na průmyslovou revoluci O.4!
  Cpkoli v budoucnu dělat bude takovej opruz a nemožnost, že každý raději vezme zavděk žebráckým nepodmíněným příjmem a bude rád, že přežil!

  “Kvůli novele zákoníku práce, kterou bude ve středu projednávat Sněmovna, hrozí podle zástupců podnikatelů zánik dohod o pracovní činnosti.”
  Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/konec-prace-z-domova-hrozi-zanik-dohod-o-pracovni-cinnosti-varuji-podnikatele-1xt-/firmy-trhy.aspx?c=A170301_102327_moje-penize_ele

 24. 2 ptakopysk ad 1262 – no, já bych se jen podržel podmínky: “tak to snad dokáže spočítat úplně každej, kdo má alespoň hrstku funkčních neuronů v prostoru mezi ušima.” – dovolím si upozornit, že je to tzv. podmínka nutná, tedy conditio sine qua non.
  Na googlování nepotřebuješ funkční neurony…
  Jak kdysi pravil Einstein – na to, aby člověk šťastně a rád pochodoval v zástupu, nepotřebuje mozek. Na to mu stačí prodloužená mícha!
  Jak se zdá, ta nepotřebnost není jen při pochodování v zástupu. QED!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.