European Value

Zuzana Chlumská

 

Název Evropské hodnoty zní bezesporu hrdě a jejich deklarace je sestavena do úhledné pyramidy, na jejímž vrcholu ční symbolická kresba chrámu bohyně moudrosti Athény.

(http://europaeischewerte.info/fileadmin/templates/img/ew_en/image002.png)


Humanistický způsob uvažování

Racionalita – uvažování založené na faktech a rozumu

Sekularita – oddělení církve od státu

Vláda práva

Demokracie

Lidská práva

Humanistický způsob uvažování

Tedy uvažování zaměřené na člověka jako jednotlivce, na jeho potřeby, přání i život jako takový.

V rámci humanity a jako její vysvětlení používán termín „univerzální lidství“, což je kategorie tak gumová, že do ní lze nacpat téměř cokoli. Dokonce i lásku k těm, kteří nějaký humanismus vůbec neberou na vědomí. A nejen neberou na vědomí, ale zhusta činí vše pro to, aby jeho nositele využili do poslední molekuly a posléze zcela vyřadili z pozemské pouti.

Přesto všechno si v něm až masochisticky libujeme, kajeme se za svou existenci, kterou překážíme matičce Gaie, zvířátkům, ptáčkům, broučkům, menšinám, pravdám všech možných vyznání, kultů a názorů, ba i samotnému vesmíru. Naše flagelanství nezná hranic a povinně se bičujeme za všechno, co jsme provedli, provádíme a mohli bychom provést, až do úplného sebezničení!

Humanismus vůči nám samotným se jaksi vytratil, byv nahrazen jakousi sebenenávistí, pohrdáním a pocitem viny.

Sekularita – oddělení církve od státu

Listina základních práv s svobod praví v článku 2, že „Stát je založen na demokratických hodnotách a nesmí se vázat ani na výlučnou ideologii, ani na náboženské vyznání.“

Většina lidí ovšem shledává, že nějakou tu ideu k životu potřebuje a tedy si vytváří jiné a konstruuje z nich systémy, které potom, jako typickou ideologii hlásá a propaguje. V rámci politické korektnosti ovšem nelze otevřeně říci, že ideje mění se v ideologie a tyto v doktríny, odporující už Listině práv a svobod naprosto zřetelně. Stát naopak přejímá tyto ideologie a stává se jejich hlavním nositelem a tedy odporuje tím vlastním zákonům!

Rule of law – Vláda práva

Idea věru hezká, kdyby ovšem nebyla založena na premise, že: „Co není zakázáno, je dovoleno!“

Toto tvrzení okamžitě vyvolalo hypetrofii zákonů, příkazů, zákazů, nařízení a regulací, které jsou chrleny v množství tak velikém a tak závratnou rychlostí, že prostě není v lidské moci je vůbec zaregistrovat, natož obsáhnout či pochopit a jednotlivec si nemůže být jist, že se nedopustil zločinu už jen tím, že ráno vstal z postele.

Čímž ovšem zákon jako takový pozbyl svého smyslu!

Demokracie

Vláda lidu, tedy Lidu jako subjektu rozhodování, což na národní úrovni ještě jakž takž funguje co Zastupitelská demokracie.

Odsunuto do dáli, kde rozhodují nikým nevolení, veřejnosti téměř neznámí a nikomu se nezodpovídající, fungovat nemůže! Pokud je myslitelné, aby referendum, tedy nejdemokratičtější forma rozhodování vůbec, bylo opakováno až do té doby, kdy hlasování odpovídá předem danému požadavku, pak Lid je pouhým objektem a nikoli subjektem rozhodování!

Lidská práva

Hlava I. Článek 3/1 praví, že: Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.“

Práva tu více, tu méně dodržována, ale nutno konstatovat, že snaha tu je a že se celkem daří.

Přes to ovšem vede se o lidská práva lítý boj, až se zdá, že hlavním a základním lidským právem je právo nepřizpůsobit se!

Drobný háček je ovšem v tom, že měla by platit pro všechny stejně. A tak se zhusta žádá, aby většina se přizpůsobila menšině, neboť lidská práva…

A také nějak chybí Základní listina lidských povinností. Ale to už bychom asi chtěli mnoho!

Racionalita – uvažování založené na faktech a rozumu

Tenhle bod jsem si záměrně nechala na konec.

Také máte dojem, že po předložení (nejen) všech výše zmíněných faktů se o nějaké racionalitě nedá mluvit?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 169 komentářů u „European Value

 1. Dobré ráno,

  Kohout – dobrý 🙂

  Ale, popravdě řečeno, jsou to věci, o kterých asi tak nějak víme, že byly průser, ne?

  Nickname, Vy poptáváte proroka?
  To já bych řekla, že už bylo proroků víc, než je zdrávo…

  Dušane, těší mně, že aspoň někde ty principy fungujou. …..

 2. Šaft má celkem normálního bráchu – keramika. Pokud se pamatuji, ani ten o něm mnoho nenamluvil. 🙂

 3. Maydo, já proroka nepoptávám, v diskusi někdo vyslovil otázku, kde je ten Mojžíš … 🙂
  Pan Kohout, tím co o něm vím, mi toho Mojžíše připomíná.

 4. Dneska jsem si přečetl na téma Zeman vs Kavárna článek od Petra Hájka. Nic nového nebo překvapivého jsem se nedočetl, ale použil IMHO velmi půvabný a trefný výraz
  * Válka růží * (socialisté proti socialistům)
  To mě u ranní kávy příjemně pobavilo 🙂

 5. Tak dobrovolní hasiči vyjeli v noci k planému poplachu, na místě čekali státní policajti, dali jim dýchnout a tři z posádky nadýchali. Ještě že nám ta Policie pomáhá a chrání nás.

 6. 1157-byste chtěl, aby Váš dům hasil hasič pod vlivem ?
  Radši vyhořet podle pravidel, než být uhašen proti pravidlům !

 7. Nemusím vypisovat, že by mě hlavně zajímalo, kolik z těch dopraváků by bylo vůbec ochotno k hašení přispět. Dokonce si umím promítnout tu situaci. Chlapi po práci jdou tam, kam chodí obvykle. Někdo k manželce, někdo na volejbal, nekdo do hospody. Jsou to dobrovolní hasiči, takže vědí, co udělat, ale není to jejich zaměstnání, je to něco navíc. Večer všichni dojdou domů, sedí u televize nebo dokonce zalezou do postele, jako každý obyčejný den. V tom se ozve svolání – požární poplach. Vyletí z postele, navlečou oblečení a běží na stanici. Tam se dooblíknou, sednou do auta a jedou. Nic nevědí, jen že někdo nahlásil požár a tak jedou do neznáma a baví se jako chlapi v uzavřeném prostoru o ženských a o ženských. Dojedou na místo, vyletí z auta a tam se dozví, že poplach byl planý, hotel nehoří a na ulici stojí ORGÁNI a nechávají je dýchnout. Nechávali by je dýchnout, i kdyby opravdu hořelo a střecha se už propadala na dům, kde z druhého patra mává zoufalá ženská s dítětem v náruči? AVRUK!

 8. NoName – 1159 – u nás bývá policajt ve službě pod větším vlivem než kontrolovaný. Proto se řidičáky zabavují, jen když dojede komando z Krajkého města.

 9. 1161-a teď si vemte, že máte problém a zavoláte doktora od sousedů, který zrovna oslavuje narozky a požil. Má se angažovat, nemá ?

 10. Schumachere, který lex? Kolik nadýchali? Pil řidič? Kromě toho nemusím zrovna tobě připomínat, pokud odvracíš větší hrozbu, můžeš se dopustit i jednání, které by jindy a jinak bylo trestáno zákonem.

 11. 1156 AKarle ti Ujguři jsou jestli tomu rozumím dobře nějací annektovaní sunnitští muslimové? No, Číňani se s nimi asi moc nepáraj a rozumím i tomu, že si chtějí koupit půl Afghanistánu a bude jim fuk, jestli tam bude třeba i Talibán, hlavně když to nebude rušit kšeft a budou si podřezávat krky někde stranou a nelikvidovat roury a fabriky. Ujgurci asi narazili. relativně mladý typ fanatismus vs několik tísíc let kultury známé vynalézavýma kruťárnama. Z toho asi Kosovo nějakou dobu nebude. Navíc je pod tím také plyn a ropa. Zase nemám komu fandit. Jako volit mezi Zemanem a Karlem. Trochu bych se měl pochechtávat ale z těchto blízkých nárazů ocelí na kámen a míchání DNA je mi úzko. Vždycky z toho přírodním výběrem vzejde ještě něco horšího. Nějaký ještě dokonalejší Vetřelec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *