Evropská mementa

Zuzana Chlumská

 

Obě diktatury, kterými si Evropa prošla ve 20.století, zadělaly na problémy, které dnešní Evropa stále vleče za sebou jako koule na noze a není schopna je vyřešit. Jedním je i problém multinacionálního státu, který setrvale dlouhodobě nefunguje, jak už jsme se mohli několikrát přesvědčit.

 Po zkušenostech obou Světových válek rozhodly se vítězné mocnosti, na Postupimské konferenci v srpnu 1945, odsunout německé obyvatelstvo ze zemí, kde dosud tvořilo národnostní menšinu. Byl to pokus vyřešit těžko řešitelné. Resentimenty odsunutého německého obyvatelstva komplikují evropskou politiku dodnes.

 Zrovna tak, jako Stalinovo stěhování ruského obyvatelstva do anektovaných zemí a přesouvání původního obyvatelstva kamsi na Sibiř. Znamenalo to nezměrné utrpení milionů lidí a přináší to v současnosti trápení další.

 Vytvoření kategorie občanů-neobčanů v Lotyšsku a Estonsku samozřejmě řešením není a občanům II. kategorie to přináší jen pocit ponížení., obzvlášť, když jde o lidi, kteří se v Lotyšsku narodili a žijí tam celý svůj život. Sociální oblasti se toto opatření nedotýká, jen „neobčané“ nesmí volit nebo být zaměstnáni ve státní správě. Získat postavení plnoprávného občana lze po složení zkoušek z lotyštiny a lotyšských reálií. Pokud se „neobčanka“ provdá za Lotyše, získává „vyšší status“ automaticky. Naopak Rusové, kteří se dnes v Lotyšsku narodí jsou automaticky „neobčany:“

 Wikipedie: „Podle výsledku sčítání obyvatelstva v roce 2011 je počet obyvatel 2 067 887. Asi 62,1 procent obyvatel Lotyšska jsou etničtí Lotyši. Významná je menšina tvořená Rusy (cca 26,9 %),[7] zhruba polovina z nich však nemá lotyšské občanství, nemůže volit a je pod značným tlakem ze strany úřadů, aby Lotyšsko opustila. Většina z nich to však odmítá a Rusko se k této možnosti také staví odmítavě. Návrh na přiznání statutu oficiálního jazyka pro ruštinu zamítli v únoru 2012 lotyšští občané v referendu.

 Opět těžko bezbolestně řešitelné. Lotyšsko obává se vlivu Ruska a neobčané v důsledku opatření věru důvod k loyalitě právě nemají. Problémy na sebe vrší problémy další a konce nedohlédat.

 Nevidím do hlavy Vladimíru Putinovi, zda-li má v úmyslu pobaltské státy opětně anektovat (v současnosti o tom pochybuji), nebo jen využil paniky , která nastala po připojení Krymu, k udělání „bububu“. Jeho výzva Lotyšsku k dodržování lidských práv etnických Rusů v zemi přišla po té, co Lotyšsko na tři měsíce odebralo licenci pobočce ruské státní televize RTR, kterou lotyšské úřady obvinily z šíření “válečné propagandy”.

 Evropská Unie do horkého bramboru „neobčanství“ pro forma občas opatrně šťouchne, ale ani ona s si s ním neví rady a omezí se na výzvy Lotyšsku, aby problém řešilo. Dá se předpokládat, že i ono by tak rádo učinilo, pokud by vědělo jak.

 Celá ta problematika by ale měla být pro Evropskou Unii mementem! Vážným varováním před politikou multikulturalismu, který Evropě nikdy nic dobrého nepřinesl a do budoucna vytvořil problémy téměř neřešitelné, nebo jen za cenu krve a násilí. A obzvláště v dnešní době, kdy tendence k národnímu státu po celé Evropě stále více sílí!

 

Najít tu ideální cestu, by teď mělo být úkolem Evropy, aby nevznikala další mementa, které bude muset v budoucnu bolestivě řešit.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

390 komentářů u „Evropská mementa

 1. Halladine, další z možností je, že Čína bude platit Rusku za naftu ve zlatě a pak jsme namydlený. Komplet.

  Ale já bych raděj počkala, co se z těch všech hlášek vyvrbí.

 2. Kterej vůůůůůůl?! Korunovanej! Kdo tohle vymyslel? Pepek Vyskoč?
  Slovensko má nakoupit plyn a prodat ho Ukrajině? A to myslí někdo vážně?

  …Tento týden slovenský přepravce plynu Eustream sdělil, že obrácení dodávek v kterémkoliv ze čtyř plynovodů dodávajících ruský plyn přes Ukrajinu na Slovensko by porušovalo podmínky smlouvy s ruským Gazpromem. Ten již o uplynulém víkendu zpochybnil zákonnost plánů na zpětné dodávky plynu….
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/ukrajina-rusko-rakousko-to-tradicne-kouli-na-obe-strany_303732.html#.U0WKrKh_uuk

 3. Nickname, nicméně v 239 je vynechána ochota obyvatelstva do toho “jít”. Udrží se déle – třeba v Německu – vláda, když nebude čím topit a svítit, anebo v Rusku vláda, když nebude čím těžit a bude bída?

  On mužik strádání vydrží… Zatímco my zde moc ne.

 4. Rputi, náhodou, bezva kšeft. Pro Rusko.
  Slovensko koupí za 400 za m3, které zaplatí a prodá Ukrajině za 268, které Ukrajina zůstane viset (anebo v jiné verzi zaplatí z daru EU). A ještě jako bonus dostane Gazprom nějaké penále za porušení smlouvy.

  Tak nějak se mi pořád zdá, že plný ruských agentů je Brusel.

 5. Halladine, vysvětloval jsem vám to velmi nedávno. 239 Pavla Kořenského je úplně stejné vysvětlení, které jsem podal cca před 2 týdny. Hledat to nebudu. Mudrlanti se z geopolitckého běsnění přesunuli do zúčtovacího běsnění. Dolar by jako zúčtovací jednotka skončil a nahradilo by ji zlato.
  Jestli mudrlanti chtějí zasadit konečnou ránu americkému imperialismu a vrahům z vólstrýtu, tak mohou prostě a jednoduše přestat dodávat ropu nepříteli ihned nebo zítra. Vystačí si s barterem s Číňany, Brazilci, Indy a já nevím s kým ještě. Nemusejí kvůli tomu exhibovat vlastní mentální tupost prostřednictvím hypotézy, že “uvnitř zeměkoule je druhá, která je větší”. Tohle je fakt k neuvěření.

 6. MP, jen taková drobnost – celé to vzniklo ze zprávy hodně pochybného serveru, který tu tezi prokazoval linkem na jiný pochybný server v angličtině. Pár dalších serverů typu zvědavec to převzalo. Jinak drobný detail – ten odkazovaný článek v angličtině byl asi půl roku starý a mluvil o něčem úplně jiném 🙂

  Oproti tomu je 24 letá špionka s manuálem a jateční pistolí vrchol seriozní novinařiny. Ač jisté úvahy o přechod na mezinárodní zúčtovací měnu alespoň částečně krytou zlatem občas padnou, jak víme, je to celé někde úplně jinde…

 7. Možná bych použil reálný přiklad – když zbytková Jugoslavie začala používat marky, znamenalo to nějaké posílení Německa? 🙂

 8. Petře, nepoužívali dolary, takže používáním marek posílili Německo a oslabili USA. To je přece úplně jasné 😉

 9. je to marný, je to marný…zdá se, že koncept státních obligací, veřejného dluhu, deficitu, obchodního dluhu a rezervní měny zůstane obětem socialistického humanismu neuchopitelný. Co se týče splatitelnosti dluhu, je to snad to jediné v čem souhlasím s Keynesem, že vzhledem k jeho obrovitosti jsme všichni už stejně mrtví. Amereický dluh je dnes asi 17.5 bn dolarů. Zahraniční investoři drží asi 4.5 bn. Žádný z investorů není tak nemoudrý, aby měl dollary v kufrech v trezoru nebo postelí. Za volné dollary nakoupili Treasury bonds, čili státní sluhopisy, kterou nesou úrok. Ne veliký, ale bez hrozivých výkyvů.. A obsluha dluhu, podle tohojak jednotlivé emise obligací dosahují data splatnosti, je zatím spolehlivá. Z toho, kdo a kolik drží vyplývá, že žádná hrozba, že by tyto dluhopisy někdo ve smaze rozbít dollarovou směnou bázi masově vrhl na trh, nehrozí. Pokud by to chtěl takovém udělat, musel by je nabídnout se značnou slevou, aby byly pro kupce atraktivní. Jelikož diskont nemá na výnosnost vliv, připravil by se prodejce o značnou část hodnoty a kupci si mnuli ruce. Tak blbej nikdo není. Čína samotná by si podřízla větev na níž sedí a její konkurence by to s radostí uvítala. Z těch 4.5bn drží Čína 1269 mld, Japonsko 1182mld, sdružení karibských bank (Kajmanské ostroby, Bermuda atd) 291 mld, Belgie 256 mld, Brazilie 245 mld,. konglomerát exportérů ropy, 238 mld, Tajvan 182mld, Švýcarsko 175 mld, Velká Britanie 1163 mld, a zbytek menších investorů 208 mld. O 12.bn dollarů se dělí americké investiční fondy, penzijní fondy. domácí investoči, FED a další instituce a nezanedbatelné množství soukromých investorů. K tomu musím dodat, že FED není “státní” banou, ale velké vlastnické podíly v něm mají velké mezinárodní banky, Proto zrušení FED je lákabý, ale nerealistický požadavek. Opakuji as po stodesáté, že USA jsou s Čínou v pozici hospodářských siamských dvojčat. S Japonskem je to podobné. Dollar jako zbožní substituent tuto závislost jen symbolizuje.

 10. Dušane, víš, já chápu, že si někteří poučenější uvědomí, že pomáhají financovat Vaše rozpočtové šílenství a nelíbí se jim to. Že dobré zboží mění za haldy papíru. Tomu lze opravdu porozumět. Jenže pointa není v “nelíbí se mně to”. Pointa je v tom, že evidentně nevidí alternativu (pro vyloučení všech pochybností, to není obhajoba americké fiskální politiky a monetární politiky FEDu). Prostě zjevně považují nákup amerických aktiv za lepší než kupování jiných aktiv. Nebo pro úplné pochopení, upřednostňují držbu amerických aktiv před držbou jiných aktiv. Můžu mít mnohokrát nerad Marťana, ale pokud má jeho aktivum vyšší výnos a méně rizika než alternativní, tak ho budu držet.
  Proč na řešení své nelásky jdou laikové “””logickým retězcem””” změníme zúčtovací jednotku, zničíme USA, je za hranicí mojí chápavosti.

 11. Rputi, buď inflací nebo odpisem těch aktiv. Ale to je někonečně jiný příběh než blábolení o nahrazení dolaru jinou měnou.

 12. MP – víš dobře, že fiskální politiku posledních vlád USA neobhajuji, Rakušan ve mně ani nemůže, ale rozhodující je ten servis dluhu, který je zatím lepší než jiné alternativy. I když mi nad některými finančními krkolomnostmi současného světa . viz některé německé dluhopisy nabízené s negativním výnosem – zůstává rozum stát, risk a náklad za nahražení zelených papírků jinými je zcela mimo jakoukoliv logiku. Snad kromě sebevražedných socialistů.

 13. Dušane, my dva se o tom přesvědčovat nemusíme, když píšeme (jinými slovy) stejné věci. Tedy fakt je, že na negativní výnosy jsem zapomněl 🙂

 14. V 239 je špatně úvaha, že by Rusko a čína musely nejdŕív nakoupit n Zàpadě za zlato. Pokud mají dolary, není důvod, protože USA rozhodně nemohou odmítnout přijmout platbu v Dolarech.
  Pokud některě státy nedrží jako rezervy zlato, rozhodně ho mohou na trhu koupit
  Že by to cosi udělalo s cenou zlata a dolaru je jasné.
  Samozřejmě je tu riziko ztrát při masívním projdeji dluhopisů poklesem jejich tržní ceny.
  Pokud by to ovšem plynulo z nepřátelských důvodú , a šlo o politické rozhodnutí, pak každá válka něco stojî
  A pokud ten “útočící” stát vlastî už předtím vétší množství zlata, jeho cena by se zvýšila, čímžy možná došlo k částečné kompenzaci ztrát z poklesu prodej í ceny oněch dluhopisú.
  Ale i tak by šlo o velmi riskantní akci.

 15. Vypadá to, že představa uškodit hospodářsky těm, co nemám rád, je tak lákavá, že někteří ji sveřepě rozvíjejí i když si uvědomují, že by tím zbídačili nejen sebe, ale i ty důležité, jejich srdci blízké.

  Ve skutečnosti neobchodují státy, ale miliony podniků a nedělají to proto, aby nějaký stát byl mocnější, ale aby vydělaly na své přežití a na živobytí pro stamiliony lidí. A obchod jim jde, protože mají co nabídnout a někdo jejich zboží potřebuje. Mezinárodní obchod a obchod vůbec není strategická hra.

 16. P.S. Dano, děkuji, my to tady neslavíme: Dovedeš si přdstavit ten kalendář se jmény sebranky z celého světa. Ten by moje zeď v kuchyni asi neunesla. Ale otevřel jsem si večer láhev Zinfandelu, rozpůlil avocado abych kompenzoval cholesterol z uzených buráčků, pustil si DVD koncertu Willieho Nelsona s kamarády a odmítl přemítat o bolestech světa.

 17. Wall Street Journal ruskou misinformaci ověřoval. Článek zde_ http://blogs.wsj.com/emergingeurope/2014/04/08/security-firm-denies-involvement-in-ukraine/
  Skutečně nechápu jak po zkušenostech s bolševickou desinformační mašineríí (v Čechách třeba poklad v Černém jezeře), může někdo těm kágebáckým gaunerům věřit jediné slovo. Zdá se mi, že přivinutí se k mocnému dubisku je v českých genech. Bojím, se že další generace lidí, co mají v hlavě mozek, zase začne brzy balit kufry.

 18. Dušane, těch desinformací je tolik na obou stranách, že aby se prase vyznalo. Viz třeba ta “ruská špionka s jateční pistolí”.
  A pokud mne paměť neklame, měl tenhle blog odjakživa tu výhodu, že se vždycky našel někdo, kdo “věděl” a desinformaci opravil. Jak jinak bychom se dobrali jádra pudla?

 19. tedy ja co nevidim daleko bych u moznych desinformaci z obou stran byl stale vice neduveriv vudci informaci z ruska.
  ale je fakt ze diky vyhode tohot blogu se vzdycky nekdo nasel kdo vedel a ty desinformace mi opravil. 🙁
  Doboha pise to tu rozumne Dana, Dusan, Korensky ale jsou vzdy umlaceni fakty jen proto protoze se tim da utocit na EU a USa.
  O tech co ctou spatne a nevidi dal ani nepisi.
  Vetsina z tech co neveri rusakum se zde za posledni mesic boji vubec napsat – vzdyt mame osobni zkusenost.

 20. juro-p, to jsem před cca 2 týdny vysvětloval – kdo vlastně obchoduje a k čemu ta měna slouží.

  Ale občas se “pohotově” přihodí užitečná věc. Takže pro zájemce: na dnešním Psovi je článek Pavla Kohouta, který uvádí strukturu amerických věřitelů, resp. držitelů amerických aktiv. Tím bych řekl, že je to uzavřená věc.

  P. S. Pro milovníky výstředností ještě doporučuji přečíst diskusi pod článkem, resp. stačí jednoho autora.

 21. MP . to je zajímavé jak si s námi Kohout notuje. Zajímavé je, že Kohout uvádí lednové říslo zadluženosti USA v Číněasi o 100 miliard vyšší něž je to dubnové.Musím se podívat kde těch 100 miliard lítá, kdyby náhodou šly okolo. Mně by stačilo vědět, kde Hillary za svého ministrování prošustrovala 6 miliard, které s z účetnictví ministerstva zahraničí nějak vypařily. Že by ji zato poslali do Sing Singu jako Maddofa o tom pochybuji. Na to jsou to moc velké peníze a žádná věřitelská žaloba.
  P.S. Komentáře na NP už dlouho nečtu. A ujistil jsem se, že dělám dobře..

 22. pasacku, a co když mi desinformace ze strany EU tak nejak vadi proto, ze je to ma vláda a vadi mi, když mi lže… Zatímco u Ruska je mi to u p*ele, protože tam se lze vždycky a nic jiného od nich nečekám?

  Co když se nebojím ani tak o to, že by nas Rusko okupovalo (cehoz dle mne není schopno asi z 20 duvodu), ale o to, ze si zde s nadsenim ve jmenu boje proti terorismu a Rusku vybudujeme systém stejne spatny, jako ten Rusky? A proto kritizuji jakýkoliv pohyb tím smérem.

  Kazdopadne, dle mne uz Ukrajina je skoro pase. Krym zustane Rusku, Ukrajina se bude federalizovat, zůstane neutrální a Rusko tam přestane harašit zbraněmi. Na Ukrajiné budou vládnout vždy mírně pro-ruśtí, nebo pro-eu zloději, tak jako doposud.

  A hlavním protihráčem USA do budoucna je dle mne Čína, ne Rusko. Rusko si jen v tichosti trochu obnoví sféru vlivu, ale klíčový hráč dlouho nebude. A Čína zas tak moc zbraněmi neharaši… I když…

  http://defensetech.org/2014/01/14/congress-reacts-to-chinese-hypersonic-missile-test/

 23. ANo pasáčku, Belgie nakoupila asi za 50 miliard, ale nenapadlo mne, že by to mohlo být od Číňanů. Belgie jako čtvrtý největší držitel amerických dluhopisů je mírně překvapující. Spekuluji, jestli to není od dob, kdy Holanďané, tehdy s Belgií jeden stát, zakládali americké banky a dodnes v nich mají vysoký podíl.

 24. Petre dle mne neni porad ukrajina pase ale je to jedno , lepe nema to cenu .

  jen si tak rikam zda neni , me , jirkovo a podobne – narikani na nasi pater misto na bruxel – zase jina situace.

  nechci to rozebirat – kazdy cteme a chapeme jinak a ja si nikdy o zadnem faktu nemyslel ze je absolutni pravda .

 25. Také si myslím, že Ukrajiné je passé- Federalizace nebo dokonce nějaká forma konfederace bude asi východiskem příštího uspořádání. Krym Rusko nevrátí – nemá důvod a tlak z vnějška není ultimativní. Čína bude nejen americkým, ale především ruským soupeřem. Počítám, že do 50 let bude východní Sibiř čínská a Rusové proti tomu nic nezmohou a ani nebudou válčit. nebudou na to mít .

 26. 385 diky za info ale 50 neni vic jak 100 takze to muselo jit i jinam.
  ja si rikal zda neni belgie nastrceny kupec kdyz jsou vyprodeje.
  Ale uvidime ono se nakonec ukaze kde pohledavky vzrostly.

 27. …opět jsem se tu dočetl, že Amerika končí, Tentokrát už najisto. Poprvé jsem to slyšel snad když jsme místo školy chodili sbírat amerického brouka na družstevní brambořiště. jen mi bylo tehdy divné, že v Dikobrazu měl brouk krovky červeno-bíle pruhované, zatímco ten na poli je měl černo-žluté. Ale dnes je mi to jasné – dědictví zlotřilého rakouska-Uherska. pokud budeme USA poměřovat prodlcí tun oceli, vyrobenými televizory a kolekcemi rozdanými před Vánoci odborovými svazy tak je zjevně pravdou. A vsadím se, že existuje někde i země, která předčí Ameriku ve výrobě logaritmických pravítek. (ještě ho mám skovaný). Ale nějak chmurozvěstům uniká, že Amerika je středem technického a vědecké vzdělání a výzkumu. A to váží víc než všechny kolejnice světa -bez nichž se ten svět neobejde – ale jež lze jen těžko vylepšovat. Všichni stejně víme, že budoucnost patří hliníku. Z velmi střízlivých zpráv z MIT, Sandia, Lawrence Livermore a DARPA, jsem nabyl laického přesvědčení, že USA jsou jen krůček od přelomového skoku ve výrobě energie. Díky nanotechnologiím pokročil vývoj “umělého listu” tak, že dnes už je na několika na sobě nezávislých pracovištích ve stadiu laboratorních pokusů solární elektrolysa, která potřebuje pouze fotony z dosupného světelného záření. Je to první krok k umělé fotosynteze jejímž cílem ovšem nejsou rostlinné živiny a zprostředkovatelem chlorofyl, ale plynné a kapalné uhlovodíky. A potřebné suroviny – voda a kysličník uhličitý (zatím se experimentuje hlavně s uhelnatým). jako zdroj energie daleko jednodušší a s ohledem na praktické využití bezpečnější než Thoriový reaktor. Výsledkem může být totální nezávislost na fossilních palivech. Podle věřících v konspirativní teorie tahle technologie už dávno existuje a je držena pod pokličkou olejovými magnáty. Těmi, kteerří na výzkum MIT, Sandia i Lawrence Livermore přispívají četnými miliony dollarů. Ekkonomický dopad na trh fossilních paliv, budoucnost OPEC i Putinova Ruska by mi osladil vklouznutí do senility.

 28. Dusane, ono je to mozna ve stylu “jedna amerika konci, druha zacina”… Skoncila amerika padesátých let (a je mi lito, ze jsem ji nemohl zazit) a prisla amerika sedasatych…

  Nu, ja bych řekl, ze tak do dvou let skonci amerika Obamovska a prijde nova 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *