Glosa k Afghanistánu

Dušan Neumann      

Americká veřejnost se jen pomalu smiřuje s neslavným útěkem americké armády z Afghanistánu, který je stále jedním z hlavních mediálních témat, i když se progresivistická media snaží debakl zatlačit do pozadí novými katastrofickými vizemi třetí vlny COVID 19.

       Za velkých finančních výdajů cvičená a moderní technikou vybavená afghánská armáda se vzdala Talibánu během dvou týdnů, přestože v minulosti v bojích s Talibánem přinesla značné oběti. Proč se tak stalo je stále tématem rozborů povolaných i nepovolaných expertů.

       Zdá se, že si afghánští vojáci spočítali, po zkušenostech s americkými instruktory, že mají větší šance na přežití i ve středověkém talibánském režimu, než v postmoderním, pro ně nesrozumitelném americkém modelu, bez ohledu na školení o diverzitě, rovnoprávnosti všech pohlaví, sociální spravedlnosti a budoucím politickém modelu světa, americkými politruky.

       Teprve teď se v plném rozsahu odkrývá výsledek obamovské transformace Pentagonu z instituce obrany národy v ideologický nástroj progresivistické elity.  Konzervativní media charakterizují současný Pentagon, FBI a CIA jako “woke” organizace. Pro americkou společnost jsou tyto síly daleko nebezpečnější než vzdálený Talibán neboť zcela kontrolují nekompetení Bidenovu administrativu.

       Jejich cílem zcela zjevně je zničit zbytky kapitalismu a amerického individualismu a nahradit ho jakousi formou intelektuálského ráje. Mírný pokrok neomarxistů od proletářského ráje předchůdců. Jejich vizionářská strategie je ekonomicky stejně sebevražedná jako byla koncepce socialistického tábora pod vedením Sovětského svazu.

       Na jedné straně president Biden ruší výstavbu ropovodů a brojí proti těžbě ropy a zemního plynu a zároveň v tichosti žebrá u ortodoxních Saudů o zvýšení dodávek nenáviděné ropy, aby stoupající ceny energií výrazně neovlivnily volby v příštím roce v neprospěch Demokratů. Stejně tak poníženě žádá presidenta Putina, aby trochu krotil ruské hackery v jejich výběru amerických strategických cílů, zatímco Pentagon se soustřeďuje na vnitřní boj s “bílou nadřazeností”, která je údajně základním kamenem  americké inherentně rasistické společnosti. A to prakticky v stejném okamžiku, kdy se do této společnosti hrnou statisíce barevných uprchlíků z celého světa.  Kolik rasově utlačovaných asi prchá ze Spojených států?

       Biden se stále ohání tím, že byl vázán rozhodnutím presidenta Trumpa odejít z Afghanistánu. Jenže už se nezmiňuje, že Trump s chováním políra, Talibáncům na rovinu řekl, že pokud nedodrží jedinou z tří podmínek jednání – žádné výcvikové tábory teroristů, žádné útoky na Američany a příslušníky NATO a odmítnutí jednání s afghánskou vládou o budoucí společné vládě, že Talibán rozseká na maděru leteckými útoky, počínaje kmenovými vesnicemi vůdců Taibánu. To ovšem progresivistům nahnalo husí kůži spravedlivého rozhořčení.

        Zatím všechno, co Biden od nástupu do funkce udělal, bylo zrušení předchozí vládou dohodnutých programů těžby ropy a zemního plynu, protokolů s vládami Latinské Ameriky o omezení ilegální imigrace (zahrnujících ekonomickou pomoc těmto zemím), otevření hranic takže se odhaduje, že v roce 2021dosáhne počet ilegálních příchozích dvou milionů osob.

       V Americe zdravého rozumu, kterou ještě pamatuji, by po afghánském debaklu rezignoval nejen ministr obrany, ale i většina Generálního štábu. Dnešní vojenští političtí karieristé se nejen za nejhorší vojenský neúspěch za padesát let nestydí, ale naopak zdůrazňují, že obrana země není prioritou neboť největším nebezpečím společnosti je klimatická změna a přetrvávající rasismus. Tedy bílý rasismus, který je třeba z ozbrojených sil vykořenit indoktrinací vojáků “Kritickou rasovou teorií”, momentálně nejmodnější zbraní progresivistů k potlačení svobody slova a myšlení. Stačí se jen dívat na náborové šoty v televizi a na sociálních sítích. Něco tak perfidního se od karikatur v Krokodýlu a Dikobrazu dlouho neobjevilo.

       Zpravodajské služby na tom nejsou o nic lépe. Dědictvím obamovských pohrobků – Johna Brennana, Jamese Clappera, Jamese Comeye, je totální ztráta prestiže, profesionality a respektu FBI, CIA a NSA. Rusku a Číně jsou, bohužel, už jen pro srandu. Poslední čtyři roky se tito karieristé soustředili na dokazování Trumpova spiknutí s Ruskem, na jeho zvolení pomocí ruských tajných služeb, zatímco důkazy skutečně korupčních dohod v Číně a na Ukrajině na notebooku Huntera Bidena označili za ruské desinformace. Tyto z profesonálního hlediska pubertální zpravodajské hrátky byly pro ně důležitější než hrozící katastrofa v Afghanistánu, kde americké zpravodjské služby hanebně selhaly.

       Nápravu za současné policiké konstelace nevidím. Jedinou šancí jsou volby do Kongresu v příštím roce, pokud Republikáni získají v Kongresu většinu.  Do té doby musí každý skutečný americký vlastenec opakovaně poukazovat na zločinnou nekompetenci současné administrativy, ideologický jakobinismu progresivistů a ekochiliasmus fantazírujích zachránců planety. Naděje umírá poslední.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 544 komentářů u „Glosa k Afghanistánu

 1. Vkusná citace Macka:
  “Pokud vás někdo musí přesvědčovat, napomínat, tlačit, lhát, lákat na pobídky, nutit, zastrašovat, odhalovat, obviňovat, vyhrožovat, trestat a kriminalizovat, tedy pokud je toto vše považováno za nezbytné k získání vašeho souhlasu, můžete si být naprosto jisti, že to, co se propaguje, není pro vaše dobro. (Ian Watson) “

 2. Z jiného soudku a zvlášť pro potěchu P.M.

  Takhle šikovný je můj kmotřenec. V sobotu proběhl ve ValMezu Festival Alfréda Radoka a tam měli koncert Brněnští basisté (18 kontrabasů) a vybraní žáci ZUŠ. Později bude celý záznam, ale moje žena si alespoň malý úryvek “Nane cocha” natočila:

  https://www.youtube.com/watch?v=NK2FsByCnEI

   • Sis nevšim, že tomu ŕíkám Vakcina 365, po vzoru Office 365. A samozřejmě pracují pro Billa Gatese, proč by nepřevzali obchodní model.
    :
    “According to the Wall Street Journal, in 2002, “Bill and Melinda Gates Foundation has purchased shares in nine big pharmaceutical companies valued at nearly $205 million.” The article also noted that the foundation held bonds and other non-equity investments primarily before it bought shares. In 2019, the Bill & Melinda Gates Foundation invested $55 million in BioNTech that could reach up to $100 million in total funding, but it did not purchase any shares. ”

    To je, ironicky, pŕímo od néjakých elfů.
    https://www.logically.ai/factchecks/library/f2ed1d85

    • Pravda je, že to dali až na třetí dobrou – ptačí ani průseči chřipka nezabraly. Ale Fauci to trefil s téma netopejrema.

     Ale shodou náhod prorazil až Windows 3, 1 a 2 byly propadák 😀

     • však taky nová verze windows Vista, tedy africká pohlavní nemoc, kdy dotyčnému smrdí přirození, do světa moc velkou díru neudělala. On to BG má takhle asi schválně…

     • JJ, každá zhruba druhá verze musí být mizerná. Koneckonců, viz Windows 11.

  • Gastro a ubytování zlikvidoval za loňsek a letošek ujo Andrej, o tom žádná. Učňovské školství likvidovaly postupně všechny vlády od 1990, administrativa se nejvíc rozbujela také za bačování ujo Andreje…
   Mám obamu, že je to už lavina, která nejde zastavit.
   Třeba zeťák s oblibou tvrdí, že je ve svých pětačtyřiceti nejmladším českým zedníkem na vokrese a vůbec široko daleko.

   • K učńovskému ( a celému odbornému) školství mám dost blízký vztah. Jsem dost znechucený z toho, že o jeho renezanci se starají ti samí lidé, pod jejichž rukama se dostalo do současného srabu.
    V podstatě jde o dost uzavřenou partičku, jejímž hlavním cílem je pomocí různých honosně nazývaných projektů čerpat Evropské fondy bez ohledu na kvalitu a použitelnost výstupů.. V podstatě to nikomu nevadí, protože to navenek dobře vypadá, že do této oblasti se pouští tolik peněz. Kontroly jsou zaměřeny na to, zda je vše správně zaúčtováno ve správných kolonkách…

  • Razítka se nejí. Na úřadě dostaneš potvrzení, že jsi najedený. To Ti bude muset stačit. A když ne, tak se odvoláš a papír o najedení dostaneš z nadřízeného úřadu.

 3. Stran lhaní v Senátu – viz Petr Kunetka (7.11.2021 (18.11))
  mi přišel na mysl jeden limerick, starý už téměř 60 let:

  ” What on earth have you done,” said Christine,
  “Almost ruining the party machine.
  It is not at all rude
  To lie in the nude,
  But to lie in the House is obscene!”

  Pro nepamětníky doporučuji https://en.wikipedia.org/wiki/Profumo_affair

 4. Martine! Martine! Ted jsem otevrel zatarasy na oknech a pozdravil novy den, dal si kafe a pustil comp. Naskocil Sumavak a zahledl jsem hned Tvoje jmeno a hned pod nim moje jmeno. Ta muzika me tak pohladila u srdce, ze se budu cely den smat. Svet je preci jen krasne misto k narozeni! Dekuju Ti, kamarade.

 5. “. . .cimbalovka nejak… nic mi to nerika. . ”
  Ta muzika neni jen zvuk nastroju. Je v tom hreben Javorniku, na jih se tahnouci Bile Karpaty, vune cerstve zabijacky a prvni kost letosni slivovice, Martinovi sousedi Gabra a Malinka, Hofmanovy, Podesvovy, ci Schneiderkovy na jejich platnech zvecnele kotary a sem tam Valach v kozuchu s fajfkou v hube.

 6. P.M. (8.11.2021 (14.45))
  Já jel přes Valašsko (Z Nemšové na Broumov) minulý čtvrtek ale vůni čerstvé zabíjačky jsem necítil. Spíš jako kdyby se pálila guma či pet lahve. Z komínů domkářl se divoce hulilo jak za socialismu.
  Inu – zdá se, že plyn podražil.

  • Ze zrovna ty musis kapnout na tu prima strunu! Kdyz jsi projizdel tim smradlavym Valasskem, bud rad, ze jsi se nezastavil v nejake mistni krcme. Mohl bys dopadnout, jak vloni ten poslanec (s tou srandovni cernou pampeliskou) nekde pri setkani s vidlaky, myslim na Jizni Morave.

 7. Omlouvám se, k netu jsem dorazla až fčil. 🙂
  Spolek, jehož jménem jsem si tu posteskla, je spolkem důchodců, kteří se díky jeho existenci na malé vesnici mají kdy a kde sejít, spolek, který pro ně uspořádá zájezd za poznáním, návštěvu divadla v krajském městě, uspořádá akci, kde se sejdou, poslechnou si vystoupení dětí místní školky a školy, setkají se s jinými, se kterými mohou poklábostit, v den výročí narození je navštíví cizí lidé, kteří jim předají dárek a tím jim potvrdí, že nejsou sami, že na ně někdo myslí. A právě na tyto věci spolek potřebuje finanční pomoc – dotaci – od obce. Asi ještě nejste ve věku, kdy si právě výše uvedené uvědomíte. Ale nevysmívejte se ze svého sloupku či vzducholodi.
  Skimici – právě kvůli oné glose v 10:42 byl schválen par. 10a, odst. 3, písm. f/2 zákona č. 250/2000 Sb., který nařizuje doložit skutečné majitelé… Mám vám děkovat? Nebo konstatovat, že když jde něco zneužít, Češi to využijí? Omlouvám se, ale děte do….háje.

  • Ale stejně – považovat předsedu spolku za “majitele” je trochu zvláštní, může to Martin stvrdit?

   • Myslím, že tohle je jediné smysluplné rozhodnutí. Kdo by jinak byl měl být :majitelem” spolku např. zahrádkářů, dobrovolných hasičů, fotbalistů, chovatelů psů, pěstitelů kaktusů…. Automatické zapsání těch, kdo jsou zapsáni v rejstříku spolků jako ti, kdo spolek zastupují, aspoň trochu uleví byrokracii. Jo jo, zrušení významu slov. Není majitel jako majitel…

    • Mně šlo o ten pojem “majitel”, ten má svůj právní význam. Starosta také není majitelem obce, ale jen jí “šéfuje”.

 8. Dana (8.11.2021 (15.33))
  no co co? Jsem jenom chtěl vědět jak to funguje. A asi to fungovalo dobře než to trochu poucpali 🙂

 9. Ted jsem docetl, co jste od mych dvou hodin stacili na Sumavaku napsat a uz, krome vysledku hokeje ( Vsetin je treti v Prvni lize a dotahuje!!!) zadne zpravy nepotrebuju. Jsem hrdy na naseho Blbouna Nejapneho, ze v Glasgove nejen chrapal, ale hlasite prdel. Jeho diplomaticky smrnc pozvedl nasi narodni hrdost. Danin povzdech o snaze znicit lokalni spolky je velkym pranim i zdejsich dacanu. Maji vsak smulu. Ty male spolky,vcetne farniku kostelu a kosteliku, jsou nikym nevzpominanou krvi Ameriky od uplneho pocatku. Osobni zkusenost: Averze k slovu “spolek” byla v kazdem z nas, vyrustajicim a zijicim v komunisticke kriminale prirozena. Tady jsem byl jen clenem volejbaloveho tymu a meli jsme na tricku Ceskoslovensky znak. V mistnim Sokole jsem vsak nebyl. Meli ti chlapi modre trenyrky a bila tricka. Ty kecy o Tyrsovi a Sletech jsem moc nemusel. Vzpominali na to, jak stavali na Strahove ve vyrovnanych radach. . .Postavte me do rady a dostanu zachvat! Az po dlouhych letech jsem az tady, v Georgii, na nalehani kamaradu vstoupil do lokalniho rybarskeho klubu. Trout Unlimited. Prachy na cinnost vydelavame tim, ze kdyz se jednou za cas sejdeme ve velke klubovne, kterou nam majitel, protoze je to kamos nektereho z kamaradu tichych blaznu, necha k pouziti zadarmo. Zenske a manzelky a sem tam i chlap ve velke kuchyni pripravi nejake jidlo, papirove talirky, voda a sladky caj, nekdy strudl nebo tak. Jak si jdeme kazdy pro jidlo, je tam velika flaska jak na okurky, do ktere kazdy prihodi. Ten dvacku, ten bura, ten jiny treba kilo. Nikdo se nediva kolik kdo dal. Po jidle promitneme nejaky rybarsky film o muskovani, novych rekach, da nam lekci nejaky profik a tak. Potom nasleduje aukce. Predtim si kazdy koupil listky, kolik kdo chtel. V aukci jsou rybarske pruty, ktere nekdo z nas uz nepotreboval, nove, ci pouzite rybarske gumaky, ktere nekomu nepasovaly, musky, ktere nekdo doma navazal a tak. Mezitim tri chlapi sedi v koutku a krci cela nad lejstry. Pak pokladnik poda zpravu: V kase mame jedenact tisicsto sedmdesat jedna dolaru. Dnes jsme vydelali sest set ctyricet osm. Tri obchody s rybarskymi potrebami prispely ctyri sta padesat dolaru na nasi cinnost. V minulem obdobi jsme pomohli vycistit potok po povodni. Utratili jsme tisicovku a pul za pronajmuti privatniho useku reky, kam Joe, Greg, Frank a Tommy(vsecko stari chlapi) berou na ryby mlade valecne veterany v ramci jejich terapie. Dalsich pet set jsme zaplatili za autobus, kterym Mike, John a Mary (zase nasi kolegove) vzali deti ze skoly v Dahlonega na vylet k vodopadum. A tak. Tak to maji po cele Americe vcelari, konari, turisti, zahradnici, vsichni. Loupeznici, aby se to rymovalo. Nikdy s nima nikdo nehne. Ze udelaji vice dobre prace nez statem ci jinym certem organizovane grupy, zadne velke, oslavne titulky v novinach nechyti. Jak vidim v spolku rybaru, ani o to nikdo z nich nestoji.

   • Tam není vidět jestli jsi obec na dotacích podojil ale asi ne. Automobilista je nyní v Praze červ určený k zašlápnutí 🙂

    • Sice už je to taky jako klub důchodců, ale jedeme pořád za svý.
     Když vidím, jak a kde ti pitomci malují cyklostezky, otvírá se mi kudla v kapse. A když ne cyklostezky, tak naprosté a nebezpečné nesmysly, třeba jako u nájezdu na Barrandovský most z Braníka. Rekonstruovaná křižovatka …

 10. P.M.
  “Pak pokladnik poda zpravu: V kase mame jedenact tisicsto sedmdesat jedna dolaru.”
  Kolik z toho tak průměrně dostáváte z obecních dotací?

 11. Kmotřence jsem sem nedával kvůli cimbálovce, ale proto, že jsou pořád ještě kouty, kde se rodinuje, děti poslouchají a pomáhají a kdo chce něco dosáhnout, musí tomu něco obětovat. Skimic je věčný šťoural, smradlavá údolí jsou při inverzi všude.
  O spolcích raději nepíšu. Pamatuji tzv. shromažďovací zákon z roku 1990 a pak postupné utužování byrokratickými požadavky. Proč něco zakazovat, když se dají snadno vytvořit podmínky, které to samy zadusí.
  Já jsem v tomto oboru profík, ale mnohokrát mám problémy. Zatím jsem je všechny zdolal. Tak jako spolek důchodců u Dany, i já znám minispolky, které mají stejné povinnosti jako třeba Cyklistický svaz v Praze. A jen pár informací – jmění spolku není možné rozdělit mezi členy a to ani při jeho zániku. V každé obci této republiky je spousta spolků, které dostávající příspěvek, kterému můžete říkat “dotace”. Na úrovni malé obce jsou ti částky třeba 3000,- korun za rok, které zhltne třeba notář nebo ověřování podpisů. A každý rok se musí žádat a ti, co rozdělují z obecního rozpočtu se do krve pohádají, jestli o tisícovků víc mladým fotbalistům nebo ženským na jogu.

  • O tom nic nez souhlas, mne jen zarazilo, že “dotace” nějakému spolku je vázaná na pojem jeho “majitel” – a to se zatím v té diskusi opomíjí. …

 12. Skimici, proč se nezeptáš, “Kolik z toho posíláte daňovému úřadu jako daň z příjmu právnických osob?”

 13. Martin TT
  To je pravda. Já ty spolky fakt neumím.

  Dano,
  kolik z toho posíláte daňovému úřadu jako daň z příjmu právnických osob?

  • Skimici, zpracujte mi při dodržení všech zákonných opatřeních k dani z příjmu daňové přiznání k dani z příjmů za spolek, který má jako příjem jen členské příspěvky, výnos-zisk z členské schůze, kde prodává přebytky pořízeného občerstvení, t.j. chlebíčků, koláčků a zákusků, příjem z pořádaného zájezdu ve výsi 950,- Kč a dotaci na přesně určenou akci, a to vše v závislosti na předmětu činnosti, která je jeho základním posláním. Rozklíčujte příjmy a vydaje v závislosti na předmět činnosti, zapsaný v rejstříku. A to vše za pomoci členů výboru, kteří jsou fajn v organizaci, ale totálně netuší co to je činnost vyplývající z poslání spolku. A o tom to je.

   • Dano,
    vždyť říkám, že spolky neumím. Proto se ptám jak mi ostatně Martin poradil. Vždyť jenom na prodej těch chlebíčků budete asi muset mít nějakou živnost, povolení od hygieny, znalce na ocenění amortizace chlebíčku vystavenému několikahodinovému dýchání členů spolku v teplém vzduchu místnosti…
    Co já vím …
    Ale možná že jsou od toho spolky osvobozeny.

     • Platí. A je to tak složité, že se v tom ani Schillerová nevyzná. Zato je nepřeberná možnost v udílení pokut a postihů.

 14. O tom, jak fungují spolky velkou povědomost nemám.
  Ale to, že spolek má “majitele” mi připadá poněkud kuriozní.

  Může vůbec dnes spolek fungovat na tom principu, že jednotliví členové se prostě na činnost skládají a kašlou na dotace?

 15. A nalezl jsem toto:
  Má-li spolek pouze tři členy, pak jsou skutečnými majiteli všichni tito členové, neboť zákon stanoví, že primárně je skutečným majitelem člověk, který má podíl větší než 25 % na majetku spolku (majetkový podíl získávaný při činnosti spolku nebo při jeho případné likvidaci).

 16. A ještě dál pan Google říká (Halladin buď připomenut):

  Od 1. června tr. vešel v účinnost nový Zákon o evidenci skutečných majitelů. Ačkoli to nemusí být intuitivně zřejmě, tato evidence se týká rovněž všech spolků.
  Spolky nemají v zákoně specifickou úpravu, relevantní je tak obecná úprava korporací, mezi které spolek spadá. Základním vodítkem je § 4 odst. 2 zákona o evidenci skutečných majitelů, který určuje osobu s koncovým vlivem, jakožto jednu z variant skutečného majitele. Podle něj se u spolků:

  “Má se za to, že osobou s koncovým vlivem v jiné než obchodní korporaci a v bytovém nebo sociálním družstvu je každá fyzická osoba, která je členem jejich statutárního orgánu.”

  Další vodítko obsahuje následující odstavec. Ten za osobu s koncovým vlivem považuje osobu, která má významný přímý či nepřímý podíl na hlasovacích právech. Její podíl na hlasovacích právech se považuje za významný, pokud podstatně převyšuje podíly na hlasovacích právech ostatních. Významným je zejména podíl větší než 25 %.

  Pokud tedy spolek nemá velmi atypicky upravené velikosti hlasovacích podílů, jeho skutečný majitel se bude určovat podle první zmíněné varianty. Skutečným majitelem spolku pak bude každý člen statutárního orgánu. Pokud si nejste jisti, doporučujeme poradit se s advokátem či notářem.

 17. A zatím u našich jižních sousedů… někdy mám dojem, že se od Rakušáků zas tak moc nelišíme – zjevně tam lidi brblají úplně stejně, a taky se musí vykecat každý druhý odborník i “odborník”.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/budte-radi-ze-neni-lockdown-do-hospody-v-rakousku-uz-nestaci-test-179932

  skimici,
  a jak to vlastně vypadá na Slovensku ? Kolegyně tam teď byla týden za rodinou, a dnes s vyděšeným výrazem konstatovala, že je ráda zpátky v Čechách. Chaos ještě větší než u nás, a do toho se snad chystají stávkovat doktoři a další zdravotníci, neb pracují hooooodně přesčas a zaplaceno nedostávají…

 18. martin tt (8.11.2021 (17.53)) napsal:
  ” Skimic je věčný šťoural ”
  Unikl jsi šťourání jen o příslovečný fous. Naboural se mi plán na nocleh a náhodou místo Zlína vyšly Luhačovice doleji. Ještě o jeden přechod nahoru a jel jsem přes Klobouky 🙂

 19. Matzurka (8.11.2021 (18.15))
  “a jak to vlastně vypadá na Slovensku ? ”
  Inu – všude je chléb o dvou kůrkách. Sice to nechápu, protože je kůrka jen jedna oválná anebo čtvercová ale to je buřt. A to ani nezmiňuji arabský chléb.

  N Slovensku je to Matzurko pokud míníte kovid různé v každém regionu. Mají tam automat který regiony rozřazuje do několika barev. Tuším Zelená, červená, bordó a černá. Jsou tam parametry jako ty počtu nemocných, naočkovaných atd s různými váhami. Výsledek je barva a příslušné restrikce. Je to dělané tak, že čím více očkovaných, tím větší žolík. Bratislava, která je hodně očkovaná už nikdy nemůže být černá i kdyby tam všichni na kovid umřeli.

  Takže v Bratislavě či Trenčíně, pohoda džez, od Ostravy až k Užhorodu celý sever černý. Východ černý kompletně.

  V černém regionu jsou zavřené (s výjimkami) hotely, restaurace jsou přes okénko. Dá se to či dalo obejít přes tzv podujatí – do sta osob, kde je možné poskytnout i ubytování a catering. Měli jsme každý večer nějaké podujatí 🙂
  I v červených regionech je čumák v restauracích všudypřítomný. I na snídani si ho musíte vzít když si jdete ke švédskému stolu doplnit jídlo. Všichni to respektují.

  • Na víkend jsem se stavil za příbuznými. Každý žije jak umí. Nějak to jde. Žádné katastrofy když nepočítím některá rodinná úmrtí na kovid. Poslední je strejda, očkovaný lékař.

   • Kolegyni teď na covid zemřeli dva bývalí spolužáci… je čerstvá padesátnice. A zřejmě žádné komorbidity 🙁

    • No tak u strýce to bylo sedmdesát hodně plus.
     Ale měl rozšířené srdce a tak vozil do práce sestřičku jeho kolegy a ona to na něj nějak přenesla …

 20. skimis, nerobťe sa hlúpym na zposob Švejka. Ta tvoje první otázka směřovala na P.M. do Států, tak i ta druhá tam měla být namířena.
  Co se týká zdanění spolků v České republice, tak to je tak komplikované, že se v tom nevyznají ani pracovnice FÚ.

 21. martin tt (8.11.2021 (18.49))
  No jasně že by dopadlo. Jelenovská to jistí. Dole nicméně o žádném hotelu nevím. Dáš mi tip?

 22. martin tt (8.11.2021 (18.47))
  co máš proti Švejkovi? Já ho tedy i s tím bolševikem Haškem nesnáším, ale zde je oblibován.

 23. 2 Petr Kunetka ad 16:38 – na a jak je z obrázku patrno, i Honza Konvalinka flexibilně otočil na čtyráku…

 24. 2 Martin ad 18:52 – Kefalín, něrobte sa sprostým na zposob Švejka… (neumím circumflex a teď se to doučovat nebudu…)

  • Dobrý podvečer,

   Študáci a Kantoři, J. Žák – “Pri hodine telocviku Kropáč skákal bez dovolenia na kozu, a keď bol napomínaný, robil sa
   sprostým na spôsob Švejka.”

 25. No jo, když chcete dotace….
  Bez chtivosti dotací byste mohli být spokojeně úředně neviditelní.

  • Schumi, trhni si. Tušíš vůbec, co spolky znamenají ve vesnicích a malých městech? To je naprosto jiné, než renovace retrogramců… Jo, jsem hnusná.

   • Naštěstí nepotřebuju gramofonovou licenci. A i kdyby, řekněme, třeba někdo ze sousedství potřeboval porychtovat žentour a já měl čas a náladu, porychtoval bych bez živnosťáku, bez účetnictví a bez berňáku.
    Kterak bez dotací se obešly spolky například v době starorakouské? Cožpak základem spolkového života je hlavičkové lejstro?

    …Chtěli založit putovní spolek národa vyvoleného, jenže v poušti nemohli najít úřad, kde by se registrovali….Bloudili by do teď….

   • Schumi
    imho je to výhodné kvůli
    – dotacím
    – přístupu k orgánům

    Dotaci Ti na čelo nikdo nepřilípne a k orgánům, na ministerstvo se taky sám nedostaneš.

    Musíš být nějaký spolek, svaz atp. To mají rádi. Proto se pinglové a cestovky takto s chutí sdružují.

    Jinak samozřejmě to i lépe zní.
    Ale to jsou jen dohady.

 26. Omlouvám se, téma spolky je nad schopnost pochopení zdejších. Už nad tím nedumejte. Raději se zas věnujte kritice vlády, která ještě nevznikla, koroně, která si dělá co chce a podobně. Objevím se zas někdy. Za čas.

 27. Řemesla…třeba hitlermarkety začnou pořádat kurzy. Být vyučen v nějakém řemesle, jen tak navíc ke všemu jinému, přijde do módy.

  • Skimici, my nic neplatíme., uplatňujeme osvobození. Ale musíme vést veškerou evidenci, účetnictví a další podklady a vše přiložit k daňovému přiznání, které má výsledek 0. Já to zvládnu, ale co spolek, kde v členské základně není ani jeden člen, kterému cosi říká slovo “zdanitelný příjem” a daňový deník. Kurnik šopa, to tu píšu fakt tak nezřetelně, že je špatný princip? Že současná situace ničí život spolků – sdružení lidí, kteří mají společný zájem, koníčka a pod. a udržují společenský život v malých obcích a dělají to ve svém volnu? Asi jo. A tak raději mizím.

   • Jj Dano, tomu rozumím a dík, že jste se ještě na chvilku vrátila, anžto jsem na Vás před chvílí u Martina a PeSa sháněl mail, když jste se rozhodla že patrně mou vinou odsud na chvilku prchnete.
    Mě na tom zajímalo právě to, že se to jako nula udělat dá, když se to nastuduje i s těmi dotacemi. uPřímně, kdysi jsem účetnictví dělal pro svojí paní ale potom jsem zjistil, že daleko levnější (za ten čas tím strávený vydělám víc peněz) je to svěřit kamarádce účetní.

    K Vašemu spolkování – já jsem velmi pro. Spolkuji aniž si to uvědomuji celý život. Akorát jsem nikdy nesháněl ty dotace. Pro mě je to ďáblův úpis.
    Jediné co jsem od státu pobíral prvních půl roku po VŠ a vojně byla podpora. Měli jsme s manželkou na mateřské totiž za socialismu jakýsi podměrečný příjem. Hodilo to sumu na ledničku.
    Už bych to nikdy neudělal. Ale přemluvil mě kamarád advokát, který se svojí ženou lékařkou na mateřské na to také dosáhli.

 28. Posloucháme dechno. Z výpravy do minulosti asi o šedesát let, donesl jsem desku Skladby Jaromíra Vejvody. Dechový orchestr Gramofonových závodů. Zpívá Stanislav Procházka. Tehdy něco přes čtyřicetiletý. Hlas vyzrálého osmdesátníka. Velmi vintydž. Za devatenáct nynějších Kč. Při zpáteční cestě přibral Jamese Lasta, nějakou další country, šlágry od Mississipi, cosi trampského mezi Štěchovicemi a Slapy, zde nahraný swing, a dvě desky ne už tak levného Johnyho Cashe.

   • Janes Last byl, když se u nás objevil, docela objev. Taky Mantovani a jeho Ochestr tisíce houslí. Tak velké instrumentace tu prostě nebyly. Jen symfoňák.
    A bylo to “stereo”. Kdo tehdy neměl stereogramec, jako by nebyl. To je strašně dávno. Jen o kousek dřív, než Tyranosaurus Rex. (Toho jsem neznal…)

 29. Na formalizaci mezilidských vztahů vydělávají jen právníci a jiné pochybné existence mající přirozený existenční zájem na jejich komplikování a rozesírání.

   • “Coming out” dělá Schumi už dávno. My víme, že on ví, že my víme. To není sebekritika, to je pouhé konstatování stavu.

    Tak to prostě je: Kdyby se lidi nehádali, nekradli a nezabijeli se, právníků by nebylo potřeba.

    • Tak. Vztahuje se i na život spolkový. Avšak, Homo Sapiens sapies se vyvinul z opic bez oněch jinak samoúčelných obživností. Naopak, díky tomu, že nebyly. Představme si, že by byly….Statisíce let…
     V praxi.

 30. Petr Kunetka
  Když se podívám na váš kulatý stůl, vidím 4 osoby
  Dvě ženy a dva muže. To je rozumná parita.
  Žena tváří k pozorovateli má mladá ňadra, cop a tepláky. Positivní
  Žena zády k pozorovateli má hezké střevíčky. Positivní.

  Oba muži mají fousy. To je taky prozíravé a chytré. Můžete se u arabů co brzy přijdou chytnout.

 31. skimic (8.11.2021 (19.57)) Možná bychom se vešli, ale nepotřebujeme to. A daňové přiznání nedělám já (já jen zajišťuji evidenci, účet a provoz), ale dosavadní předseda. Má na účetnictví živnostňák a program. Z.s. jsme proto, že pořádat bez toho nějakou motoristickou akci je prakticky nemožné.
  Dana (8.11.2021 (20.12)) – nenech cloumat Tvým majestátem. Bledá závist kibiců.

  • Jo a dodatek, činnost spolková aerovkářská zřejmě přitahuje lékaře, ty máme 4 mezi členy a další mezi odběrateli časopisu. Zato právník žádný.

    • Jeden z těch, co jezdí ve starých křápech Aero, je třeba Pirk, toho bys mohl znát alespoň z doslechu. Taky jeden primář z Motola.

    • Dneska jste to, panecku, pekne rozjeli. Tady jde snunicko pomalu dolu a pekne barvi listi.At zije Sumavak! Je to vazne radost, slyset po provandrovanem dnu zname hlasy. Teprve ted si pustim FOX News. Budou mozna mluvit o tom, jak nas Blboun Nejapny (s dovolenim, dvd,)zacal zasobovat mrznouci Evropu vlastnim plynem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *