Glosa k situaci v USA

Dušan Neumann

            Jsem v Čechách jen několik hodin a sleduji mediální cvrkot zblízka, zejména zprávy o Spojených státech. Ani mne nepřekvapuje, že se všechno točí okolo epidemie COVID 19 a osoby presidenta Trumpa. Ten je většinou představován jako sobecký, zmatený a neschopný grobián a holkař. Argumenty tohoto nemá cenu vyvracet. Řekněme, že na tom něco je a pokud si myslíte, že je hulvát, zkuste se podívat na jeho osobu – a osobnost – prizmatem výsledků jeho administrativy. Nelze ani říci, administrativy Republikánské strany neboť  pokud si vzpomínáte, byl nominován proti vůli stranické věrchušky.

            Trump je především newyorský podnikatel v jednom z nejdrsnějších konkurenčních prostředích, kde to bez ostrých loktů nejde. V jednání, pokud skutečně o něco jde, je drsný někdy až hrubý, arogantní a bombastický. Nenechá si líbit žádný osobní útok jakých sám používá desítky. Rány vrací někdy neúměrně tvrdě. Navíc neuměřeně používá Twiteru, který umožňuje pouze zkratkovité reakce.

            V tom se mohu s americkými hlavními medii a od nich českými medii převzatými názory, shodnout. Jenže Trump je americký president a je třeba se něj dívat z tohoto úhlu. Tak především není politik a vyžaduje od své vlády výkon. Žádné okecávání, ale výsledky. Buď úkol splníš nebo letíš – jako v jeho staré televizní show “Učedník”. Než se rozhodne, problém zkoumá a hodně se ptá i veřejně a na rozdíl od Baracka Obamy nedělá dojem, že všemu rozumí. Jeho otázky se často zdají jednoduché a intelektuálně chudičké, ale výsledkem je čin.

            Nikdo na světě nebyl na pandemii připraven. Trump se ptal odkud přichází a zastavil lety z Číny, za což byl ještě přes měsíc označován liberálními medii za rasistu a xenofoba a teď je kritizovám, že na pandemii reagoval příliš pomalu.  Trvalo to skoro další dva měsíce než Evropská unie a další státy omezily leteckou dopravu.

            Když vypukla v New Yorku nezvládnutá panika a guvernér a starosta New Yorku zoufale žádali o pomoc, zorganioval Trump pomoc nemocničních lodí námořnictva během týdne a výstavbu stanových nemocnic v Central parku a ve výstavním Javits Center během tří dnů. Pokud by se takový úkol svěřil federální a místní byrokracii trvalo by to týdny. Nakonec se ukázalo, že plovoucích nemocnic město nevyužilo. Podobně přesvědčil automobilové výrobce převést výrobu od aut na plicní ventilátory, kterých se nakone vyrobilo tolik, že se exportují do nejvíce postižených zemí.

            Jedné z nejtvrdších kritik je vystavena jeho slíbená politika ochrany amerických hranic. jen některá konservativní media si dovolí publikovat záznamy stejných požadavků vyslovených členy Kongresu a presidenty počínaje Reaganem, Bushem Sr.,  Cintonem, Bushem Jr. i Barackem Obamou. Slova, slova, slova, nic než slova, princi. Pouze Trump uvedl projekt do pohybu a kritici ječí jak Viktorka u splavu a spravedlivě se pohoršují nad Trumpovým požadavkem, že Mexiko za hraniční zeď zaplatí. Pravdou je, že Mexiko Spojeným státům nevystavilo žádný šek. Trumpem reformavaná dohoda NAFTA – (USMC), hospodářsky pro USA velmi nevýhodná znamená, že Mexiko začíná za americké zboží platit daleko více než doposud a podobně Kanada. Už nemůže na americké mlékárenské výrobky uvalovat 285% clo. Takže obě země teď vlastně jinou formou zeď splácejí.

            Kdykoliv o Trumpovi začínám pochybovat, připomenu si proč jsem ho volil a co jsem od něj očekával. Nebylo toho mnoho, ale pro mne to bylo podstatné – jmenovat do Nejvyššího soudu a federálních soudů co nejvíce konzervativních konstitucionalistů – neboť to budou oni kdo bude formovat právní pozadí USA po příštích 20 let. Druhým splněným očekáváním – a to dost rozšířeným – bylo odstoupení od Pařížských dohod a zastavení zelené tyranie. Splněno. Energetická nezávislost a podstatná deregulace federálních vyhlášek – dnes na každou novou připadá 70 zrušených – jsou jen tou pověstnou třešničkou na dortu.

            Jako každý člověk Trump dělá chyby a v neustálém politickém stresu jich dělá víc, než kdyby se mohl vládnutí věnovat v klidu. Co už media nezdůrazňují je, že se chybami učí a svá rozhodnutí podle vývoje mění, za což je ovšem opět kritizován, že nebyl jasnozřivý dost a chyb se dopouštěl, což by se Obamovi určitě nestalo. Trump je workaholik, který se neskrývá v Bílém domě a pro Ameriku pracuje i když hraje golf. Podle protivníků když nabízí naději, řešení, optimismus a naději tak lže. Neštěstí a prohry se veřejnosti prodávají lépe. Chlápek nabízející úsilí, snahu a práci je nebezpečný. Něco podobného zažil i čerstvě jmenovaný ministerský předseda Velké Britanie Winston Churchil. Zatím naštěstí to nejsou bomby padající na Washington, co by rychle přesvědčilo veřejnost, že to Trump myslí doopravdy a že jiné cesty k oživení americké ideové dominance zakotvené v její ústavě není.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 225 komentářů u „Glosa k situaci v USA

 1. 551
  maYda says:

  Dobré odpoledne,

  „Kdybych se někdy stal ministrem, činí mě to způsobilým řídit elektrárnu? Energetice vůbec nerozumím.“

  MYslím, nickname, že to je ten nejlepší předpoklad, abyste se tím ministrem energetiky stal. 😀

 2. 552
  dvd says:

  Ono rozhodnutí nevyplácet dividendu není tak jednoduché. ČEZ není státní podnik, ale a.s. – a nestátní akcionáři jsou s to házet vidle do jakéhokoliv investičního rozhodnutí, neb se (oprávněně) obávají, že to zkrátí dividendu. -Jinak většina bojovníků proti investici argumentuje nereálností rozpočtu stavby JE, který bobtná hlavně působením bojovníků proti investici. –Ostatně v 90. letech probíhal velmi intenzivní boj aktivistů proti odsiřování elektráren. Podobnost je čistě náhodná.
  Nepovažuji se sice za analoga „atomového dědka“ jako byl třebas ministr Miroslav Grégr, ale když sleduji úroveň diskuze okolo případné výstavby dalšího jaderného bloku, jsem rád, že jsem už v důchodu.

  • 552.1
   Schumacher says:

   Čím později, tím dráž.
   Elektřina bude. Otázka za kolik. Odhaduji, že za moc. Při snižování zdrojů a zvyšování spotřeby elektromobilitou. Je lhostejné za kolik bude. Důležité bude na ni mít. Spousta lidí se bude muset uskrovnit. Někteří i hodně. Ve výhodě budou s vlastními zdroji. Pokud jim erár nezdaní i vlastní spotřebu. Je to důsledek nějakého vývoje na kterém se lidé podíleli volení zástupců, kteří o tom rozhodují. To je demokracie. Demokracie sama o sobě neznamená dobro. Když blbí zvolení blbými rozhodnou blbě, je to blbé. Chytří si nějak poradí. Vždy si poradí. Třebaže blbá rozhodnutí blbých jim zvyšují transakční náklady. V demokratickém supermarketu neočekávejte prémiové zboží. Tak elektřina bude drahá. No a co? Máte demokracii. Sami jste to tak nastavili.

  • 552.2
   František l. says:

   DVD, zatím to je taková hra na pošťtuchovanou a vybíjenou. ČEZ si samozřejmě na výstavbu půjčí, ale následně splatí. On snad dotace krom OZE ani nedostává. Temelín už kompletně splatil tuším před pěti lety a ani se moc nezakecal. Naopak, státu platí jako mourovatý. Proto minoriti nemají moc vysoké dividendy. Až začne ČEZ budovat další atomku, klesnou ještě níže. Takže o minoritech platí slogan: „Myš, která řvala!“ Konečně, co mají jiného dělat, když ty akcie koupili. Modropták by jistě sdělil, kolik činí současná cena akcie a kolik za ní ČEZ vyplácí dividend. Podle mne je to ještě méně, než kolik dává KB úroků za běžný účet. Ale možná se zase mýlím.

 3. 553
 4. 554
  PeS says:

  Foldyna – feminismus:
  „Řeknu vám, jak vzniká feminismus, protože ten zplodil i tento návrh. To
  se sejde ženská, tlustá a vzteklá jak hroch, strupatá jak ropucha a chlupatá jako Yetti, s nějakou ambiciózní idiotkou, a shodnou se na tom,
  že je mrzí, že se narodily jako ženy. Že je to prý nespravedlivé. Pod
  sukní sice mají to, co mají ostatní ženské, ale je jim to málo platné.
  Normální chlapi o ně nestojí, protože se to jejich věčné skuhrání nedá
  poslouchat a ze stejného důvodu se s nimi nebaví ani normální ženské. S něčím takovým se však vzteklá hrošice s ambiciózní idiotkou nehodlají
  smířit. A nejenom to; ony se chtějí pomstít. Společně tedy osloví
  jediného, kdo je ochotný ty jejich žvásty poslouchat. Osloví nedomrlého
  gama samce, který o testosteron v životě ani nezavadil, a proto má trauma z toho, že se narodil jako muž. On tedy jako muž ani moc nevypadá, a ani se tak nechová, když si ale sundá kalhoty, o což sice prakticky nikdy nikdo nestojí, ale například u lékaře se tomu vyhnout nedá, tak je vše jasné – má ho. A to je celé ‚prokletí‘ té party frustrátů: Buď nemají něco, co by chtěly, nebo naopak mají něco, co by nechtěli!
  Co spojuje vzteklou hrošici, ambiciózní idiotku a nedomrlého chodícího mindráka nejvíc, je jejich nenávist k normálním ženským a normálním chlapům za to, že jsou normální, že neustále neskuhrají, mají se rádi a zakládají spolu rodiny. Za to vše se jim ropucha, idiotka a gama samec chtějí pomstít. Zhruba takto vznikl feminismus a dnes je bohužel skutečností, že podobných vzteklých hrošic, ambiciózních idiotek a nedomrlých gama samců je plný Brusel. Kdyby tomu tak nebylo, tak by podobný návrh nikdy nemohl vzniknout. Dokud tito zoufalci žvanili své hlouposti někde potichu v ústraní, tak se to dalo vydržet. Jestli ale opravdu začnou své fantasmagorie vyžadovat po normálních chlapech a normálních ženských, tak je lidé nakonec vynesou v zubech. A zcela po právu!“
  Nevím jak Vy, ale já tam ty představitele/lky přímo vidím!

 5. 555
  maYda says:

  “ že podobných vzteklých hrošic, ambiciózních idiotek a nedomrlých gama samců je plný Brusel. “

  Tak to je logický. Protože nezakládají rodiny, tak se vrhají na politickou resp. byrokratickou karieru a protože se jí mohou věnovat na 100%, tak končí v Mekce byrokratů – v Bruseli.

 6. 556
  PeS says:

  Sorry za zmršené formátování – kopíroval jsem to z pošty od kamaráda…

 7. 557
  maYda says:

  Jinakexperimenátlně ověřuji, že čas podléhá tepelné dilataci. V tom vedru mi totiž všechno neskutečně dlouho trvá…..

 8. 558
  Matzurka says:

  Dobré odpolední vespolek,

  musím se hrošic zastat – třeba tahle má svých starostí dost a určitě nikde nesepisuje nijaké tirády
  https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-safari-parku-dvur-kralove-se-pred-zraky-navstevniku-narodil-hroch?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=zYXByOsT20t-202008130748&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  Ale jinak s Foldynou nelze než souhlasit, toho nemrcoucha s Y chromozomem bych ale spíš tipovala ne na gamu, ale omegu…

  • 558.1
  • 558.2
   mayda says:

   ZOO ve dvoře Králové je nejbližší k mé rodné vsi.
   Takže k dětství patřily pravidelné návštěvy, jakoškolní výlety nebo o prázdninách, s komplikovaným spojením autobusem, nebo když nás tam někdo vzal autem a jednou jsme celá prázdninová tlupa jeli na kolech.
   Později jsem tam brala svoje děti. Naposled cca před osmi lety o jarních prázdninách, zvířat sice bylo méně, některý byla zazimovaná, ale zase tam bylo pár lidí a žádnej dav.
   Bohužel to skončilo tehdy tak, že moje nezbedná dcera dělala alotria a při seskoku z nějakého velkého šutru si podvrtla kotník. Měla výron, šlus s tanečníma a ještě měsíc pajdala o berli. Ale taneční ji moc nebraly a s tou berlí si připadala důležitě, takže se vlastně nic moc nestalo.
   Takže pamatuju v tej ZOO ledacos, ještě takový ty starý klece z pletiva, myslím, že hned za branou byly klece s papouškama – nebo si to pletu s Prahou?
   A první Wágnerovo safari, tehdy to byly ohrady ve stylu afrického tábora, safaripark ve volné přírodě vznikl později.

 9. 559
  P.M. says:

  Kdyz jsem zacal cist ten Foldynuv text, myslel jsem hned po popisu tech dvou meger (nevim, jestli ta strupata hrosice je protivnejsi, nez vztekla intelektualka), ze autor pise o lidrech americke ucitelske unie.

 10. 560
  Matzurka says:

  P.M.
  a jak se vám líbí Bidenova „vice“ Kamala ? Abyste nakonec neměli první ženskou prezidentku…

 11. 561
  Foundryman says:

  To jasný, demokrati tam chtějí nacpat barevnou ženskou, napřímo to nejde, tak ji přifaří k Bidenovi, Clintonová si k němu pak zajde na kafe, něco do toho kafe utrousí a barevná prezidentka bude na světě.
  Je ovšem otázka, jestli se Biden voleb vůbec dožije…

  • 561.1
   skimic says:

   Clinton je prý katolička. Očekával bych, že kafe u žida kupovat nebude. Spíše ze Spolku.
   Ale možná to mate. Maryša byla určitě taky katolička a jak je slavná. I čokoládový kolekce na stromek se po ní jmenujou.
   Ačkoliv nevím, mohla to koupit v Polsku či Litvě.

   • 561.1.1
    mayda says:

    Ať už Maryša to kafe koupila u žida nebo ve spolku, tak s ním Vávru neotrávila. Prožila s ním prožila 39 let, porodila mu 7 dětí, z toho dospělosti se dožily tři. S nimi vychovali i tři děti, které si přivedl Vávra, ve skutečnosti se jmenovat Turek, z prvního manželství.

    Ty Vávrovy děti samozřejmě museli Mrštíci vynechat, děva, provdaná z donucení a vraždící protivného manžela z nešťastné lásky k jinému ještě může být tragickou hrdinkou, ale kdyby otrávila tátu třem polosirotkům, to by ze záporáka Vávry udělalo chudáka a z ní sprostou vražednici bez skrupulí.

 12. 562
  skimic says:

  maYda says: 13.8.2020 (14.58)
  „Jinakexperimenátlně ověřuji, že čas podléhá tepelné dilataci. V tom vedru mi totiž všechno neskutečně dlouho trvá…..“

  Tepelné dilataci podléhaj tak maximálně koleje….
  Ajnštajn mluvil zcela jasně (až teď vím, že skrzevá tu Hitze (Die Hitze = TA (!!!) vedro) Ani nevím, jestli se používá netechnický plurál Hitzen …

  Ajnštajn následně jasně formuloval teorii o kontrakci délek a dilataci času.
  Dnes již víme, že neočekávaná kontrakce délek nastává kvůli vystavení některých orgánů teplotě mimo pracovní toleranci (stejně jako logická kontrakce v studeným rybníku) a dilatace času je v zásadě nelineární vnímání času a očekávání, kdy už to k…va skončí.
  Investice do klimošky před čtyřmi lety je (kromě fyzických drahých kovů a manželky) zatím nejlepší investice mého života.

  • 562.1
   mayda says:

   ani investice do klimošky nezabrání tomu aby se pracovní doba v kanclu táhla jak tureckej med….

  • 562.2
   quivis says:

   Zahrnuje to i dilataci a kontrakci pánského údu?

   • 562.2.1
    skimic says:

    Pokud si vzpomeneš, jedná se o komplexní dynamické a statické děje popsatelné soustavami nelineárních parciálních diferenciálních rovnic které by se daly znázornit v několikarozměrném grafu s přehršlí dobře definovaných okrajových podmínek (pracovní teplota) a dynamikou lokálně pociťovaných atraktivit …
    Nutné vyzkoušet…
    Počítat to v tom vedru nebudu 🙂

 13. 563
  PeS says:

  2 skimic – máš kliku… V mém případě investice do manželky byla totálně ztrátová a patří k nejhorším, co jsem kdy udělal… Naštěstí jsem již šťastně rozveden…

 14. 564
  P.M. says:

  Matzurko, k Vasi otazce k memu mineni o Kamelce a moznosti, ze by sedla ve WH na trun: Nejak si ten finalni krok nedovedu zaradit do jejiho trendu v politickem postupu. Je o ni znamo, ze od prvni politicke funkce – zastupce v mistnim zastupitelstvu v nejakem kalifornskem Vsetine se na funkci vyssi a vyssi, starosta, ci statni senat, ci prokurator a tak (momentalne az senator statu California)vzdycky s nejakym vlivnejsim a vic vlivnejsim chlapem prosukala. No a ted ma k tomu nejvyssimu stupinku v ceste jenom senilu Joe. Kdyby nejak zazrakem obtahla taky jeho, mozna by ji to sve nynejsi misto pustil. Jinak se mne to jevi racionalneji tak, jak nahore popsal Foundryman.

 15. 565
  quivis says:

  Wolker popisuje, tuším, případ, kdy dotyčného při sexu klepla pepka (to by byla pro ni taky možnost k postupu).

 16. 566
  skimic says:

  Matzurka says: 13.8.2020 (17.23)
  Bidenova vicepresidentka — zde se domnívám, že američani jsou zase o světelné roky před Evropou. Zatímco Evropský Západ teprve (znovu)staví sochy Karlu Marxovi, američtí demokraté již přímo aplikují Leninovy pokrokové teze ze zásadního díla „Stát a Revoluce“.

  • 566.1
   Schumacher says:

   Vhodné připomenutí. Stále svěží dílko zobecnitelné na všechny převraty. A proto kdo je přečetl ví, že aktuální nerevoluční situace je taková, že zdejší příští volby nic podstatného nezmění. Chudí budou pořád chudí, bohatí budou pořád bohatí, EU bude pořád blbnout, tady se o tom bude pořád kecat a hádat se jaký ten rozpadající se vrak má mit zvuk zaklapávaných dveří, a že…“dávám jim tak rok, nanejveš dva…“. Bude pokračovat kriminalizace čehokoli a kohokoli, z toho se stává národní sport.

   Randály v USA se neuklidní a politická sféra se bude dále polarizovat bez ohledu kdo bude prezidentem. Asi Trump. Jestli do toho příroda nehodí vidle. Asi začnou mít větší trable v Tichomoří. Čína hospodářsky stále nahoru, USA dolů přes další cla, embarga, omezení, export demokracie a lidslkých práv. Nasranější produkční část obyvatelstva. U nás začne být klánie a porubanie při volbě prezidenta, záleží kdy, jestliže to Zeman doklepe do konce.
   V poslední době nebyl moc vidět ani se neprojevoval.

   Stačí když si vzpomenete na kecání tady před dvěma lety. Něco dnes zásadně jinak? A tak to bude i dál.

   Koronavirus…. lidi si zvyknou. Ale nějaké buzerace zpstanou, čeho se deepstate zmocní, už nevrátí. Jo a další regulace Internetu pro obecné blaho a ochranu ovčanů před nimi samými.

   Mé míjení s Modrým, zachová li nás Příroda, bude pokračovat v oboustranné spokojenosti. No a tu a tam opravím nějakou tiskárnu, jako naposled v Bille na Attersee, bychom mohli spokojeně dokončit nákup.

   A jestli to tak podobně zůstane u všech tady, bude to dobré.

   • 566.1.1
    skimic says:

    Na Attersee (dobrý vkus a blízko) je docela dobrý Hotel Seegasthof Oberndorfer. Koukáš z pokoje na jezero a dole je u jezera restaurace se slunečníky které když prší a jsou stažené vypadají jako černé vdovy či penisy …
    Moc prima familie co to vlastní. Často se tam zastavím když jedu přes Linz do SalzBurhgu nebo i do Vídně (oklikou).

 17. 567
  skimic says:

  Ruská vakcína? Chybí potřebné testování. V Evropě či USA by neprošla
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ruska-vakcina-chybi-potrebne-testovani-v-evrope-ci-usa-by-neprosla-115867#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=398811&dop_req_id=3sC8sGUFdYm-202008131801&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Já furt nevím co jim tak děsně vadí? Ruská vakcína je podvod a nebezpečná? No tak se holt rusáci naočkujou a vymřou a nebudou pokrokáře otravovat. A ssebou vezmou ještě ty státy, který od nich vakcínu koupí a tedy podle nich potenciálně zlikvidují své obyvatelstvo.
  Imho jen efekt Sputnik a Gagarin. Teď se zase bude muset do deseti let přistávat na Měsíci …
  Též je naprd, že Lukašenko a Johnson koroňu přežili.
  A navíc vyhráli volby.
  Lukašenko je navíc tak zákeřná svině, že nechce dovolit hladký průběh majdanu.

  • 567.1
   AeroKarel says:

   V těch východnějších zemích se takové běžné střídání čunitelů vyskytuje jen vyjímečně. Třeba Ukrajina už zvládá alespoň to.

   • 567.1.1
    skimic says:

    No jo, ale Volodymir Zelensky se musel mámě inženýrce odrodit a stát se hercem komikem. No – na místě mámy Rimmy bych taky držel pusu zavřenou. Strávit pár let pracovně v Mongolsku nemuselo být úplně jednoduché. Krivoj Rog je civilizace.

    • 567.1.1.1
     AeroKarel says:

     Nejenom Zelenskyj, až na uteklého Janukovyče se to střídalo celkem civilizovaně. Nikdo nekouzlil s ústavou a podobné fígle.

     • 567.1.1.1.1
      skimic says:

      Nikduy nepoznám kdy si děláš srandu. Ale kšeft se dal dělat i v dobách oranžové revoluce. Akorát ses musel smířit s tím, že Ukrajiny byly při hodně velkém zůžení 3. Tedy Poláci, Rusáci, a Krym.
      Bylo lze se ponořit i hlouběji a rozlišovat Ukrajince, židy a tatary.

  • 567.2
   Schumacher says:

   No a konečně se uvolní na východě životní prostor aby ho vyplnil Neue Deutsche-Turkische-Afrika Ubermensch.

 18. 568
  skimic says:

  Všimli jste si, že Babišovka vypadá víc americky než Pompeovka? Tedy jeho současná Pompeovka, původně Susan Justice Mostrous.
  Slovanky holt vedou …

  • 568.1
   AeroKarel says:

   Babišovka vypadá velmi americky. S Pompeovkou prý se bavily o štěňatech, to snad zvládla. 😛

 19. 569
  Schumacher says:

  A Bělorusko, Lukašenko, čím je horší než jiní psychopatičtí představitelé jiných států? Prchají Bělorusové houfně do zahraničí? Umírají hlady? Sestavili v zahraničí exilovou vládu? A nebo jsou hranice zadrátované a nikdo nesmí ven bez propustky, a kdo se přesto pokusí, je lapen a zavřen do lágru s celou rodinou či dokonce zastřelen? Jako by tu nebylo co jiného na starosti, zdejší (protoví se mi napsat naši) politici místo aby se starali co a jak tady, za což jsou placeni, strkají rypce do tamních záležitostí a nejen tam. Při příštích prezidentských volbách v USA, budou požadovat přítomnost zahraničních pozorovatelů dohlížejícících na řádný jejich průběh?

  Ankarská dohoda, gender…. Naprostá většina obyvatel tady je normální, kluci jou kluci, holky jsou holky, a nemají a přes veškerou závistivo snahu postižených exotů s tím i nadále nebudou mít problémy. Všední život tu běžel přes všechny režimy.

  A to ostaní… jsme vytrénovaní na obcházení, vyhýbání, ohýbání podézání, přelézání, ochcávání (třebaže mnohdy bohužel i nakonec k naší škodě), v šedém trhu, černém trhu. Nakonec i ty žárovky jsou k sehnání, a při větší snaze i olověná pájka. Sociální kapitál, ten tam ten onam, ten zná toho a ten tamtoho. Voják se stará, voják má. Mladí se naučejí.

  Covid a roušky….lidem zatím ještě nedochází jakým dobrem mohou být roušky, a establišmentu stejně tak jak moc si jejich nařízením nasral do bot. Roušky se budou obtížně zakazovat.

  • 569.1
   AeroKarel says:

   Jo, to máš pravdu. Odejít Bělorusové mohou, někteří nejspíš i musí. Ale až na to mi to dost připomíná některý ten místní „Palachův týden“.

 20. 570
  skimic says:

  Sestavili v zahraničí exilovou vládu?
  No tak ta partnerka běloruského revolucionáře už je v Litvě.

  • 570.1
   Schumacher says:

   Ta nouzová rezerva pro dojezd?
   Kdepak, z toho nic nebude. Ledaže by se postaraly mocenské složky v představě, že jiná instalovaná hlava státu by pro ně byla přínosnější.
   Pro jimi podporovaný pouliční převrat chybí revoluční situace. Viz stěžejní dílo velikého VILa. Stejně taki za louží v USA.

 21. 571
  Pavel Kořenský says:

  skimici – 566 – Toho bych se až tak neobával. Když si člověk přečte některé klasické články, třeba tenhle:

  https://www.amren.com/news/2016/08/a-white-teacher-speaks-out/

  tak je mu jasné, že Demokraté či BLMáci nedokážou vybudovat nic. Ani socialismus, ten potřeboval sovětského člověka (ke studiu se nabízí svěží dílo „Jak se kalila ocel“ neboli „Kak zakaljalas stal“) a na to Demokraté a jejich voliči nemají, jsou líní.

 22. 572
  Foundryman says:

  Ukrajinu bych jako extra vzor neviděl – první prezident Kravčuk (analogicky by u nás byl prezidentem Jakeš), po něm Kučma, technik, taky prominent KSSS (u nás by mohl být analogicky prezidentem třeba Adamec), pak Juščenko v důsledku „oranžové revoluce“, potom Janukovyč, ten vyhrál (snad) normálně, jak se dostal do úřadu Porošenko, všichni víme.

  • 572.1
   AeroKarel says:

   Zvládají výměnu, třeba časem zvládnou i výběr, to se moc nedaří i jinde, nejen na Ukrajině nebo u nás. Ale ta výměna je podmínka.

   • 572.1.1
    skimic says:

    Něco na tom je. Když vystřílíš všechno jako třeba černoprdelnící, upneš se ke změně. Chceme změnu. Změna si žádá výměnu. Pamatuji nicméně i Brežněva. K té výměně jednou nevyhnutelně dojde. To je jistota.

    • 572.1.1.1
     AeroKarel says:

     Jo, jde o to jak. Zdali v rámci běžných voleb a střídání, nebo zda je třeba i „majdan“.

 23. 573
  skimic says:

  Pavel Kořenský says: 13.8.2020 (21.23)
  ad „nedokážou vybudovat nic“
  dílo jsi evidentně nestudoval a tedy Ti nemůže být zřejmé, že (i dnes)
  „Otázka poměru socialistické revoluce proletariátu ke státu nabývá tak nejenom prakticko-politického, nýbrž i krajně aktuálního významu jako otázka, jak objasnit masám, co budou nuceny dělat v nejbližší budoucnosti pro své osvobození ze jha kapitálu“

  • 573.1
   Pavel Kořenský says:

   Ale já to studoval (pravda, kdysi dávno, tak před 20 lety, čistě z pilnosti) a právě proto tvrdím to, co tvrdím.

   Problém progresivních (většinou bílých) neomarxistických snílků je v tom, že mají dojem, že utlačovaná menšina je nějak extra zvědavá na to, aby byla nucena něco dělat pro své osvobození ze jha kapitálu. 🙂

   Kdyby tomu tak bylo, tak by Afrika dávno vzkvétala, protože od „jha kapitálu“ byla osvobozena už před cca. 50 či více lety. Ale nějak to tam neklaplo.
   A v USA to bude zcela stejné, jak se píše v tom linknutém článku.

   „Co by se stalo, kdyby běloši z USA jednoduše zmizeli ?“
   „No, to bychom byli fakt v prdeli…“

  • 573.2
   Pavel Kořenský says:

   V menším, zcela lokálním měřítku to lze ověřit tak, že někdo (např. nějaký poslanec za KSČM) zkusí věnovat pár hektarů země na Severní Moravě našemu romskému etniku a vyzve je, aby si tam svépomocí zbudovali rodinné domky a prosperující firmy a hospodařili si tam v nějaké formě kolchozního socialismu.

   Pár miliard na ten experiment by jistě v rozpočtu ČR našel a na výsledek bychom se mohli za pár let podívat. 🙂

   • 573.2.1
    AeroKarel says:

    Fuj, rasismus! 😛

    • 573.2.1.1
     Pavel Kořenský says:

     Ale tak to prrr. Snaha dopřát blaho socialismu všem, bez rozdílu barvy pleti, nemůže být rasismus. 🙂

   • 573.2.2
    skimic says:

    Nemyslím, že by to mohl navrhnout nějaký komouš. Za komoušů museli kromě umělců všichni hákovat a mít razítko v občance. . Jinak příživa. Kriminál.

  • 573.3
   P.M. says:

   No tak kdyz tem rozcilenym americkym masam nekdo precte tuto vetu,vyprdnou se na organizovanou manifestaci a rozjedou se ve svych SUVs domu koukat na American Idol nebo starou kovbojku. Hlavne jim nebude ale ani trochu v hlave lezet to nebezpeci „jha kapitalu.“

 24. 574
  quivis says:

  Ještě myšlenka k návštěvě pompézního ministra:
  Kdyby místo marketingových prohlášení dokázal říci něco jako: Éto váše dělo, asi by zapůsobil víc.

 25. 575
  skimic says:

  Pavel Kořenský says: 13.8.2020 (21.47)
  Pavle, ale já jen s Tebou diskutuji nad tím, že b y někdo měl ambice cosi budovat. Revoluce napřed musí věci rozesrat.
  Výsledkem revolucí v několika dalších krocích jsou potom naprosto incidentální věci … které někdo může označit za „budování“ …

  • 575.1
   Pavel Kořenský says:

   Ale jistě, já jsem ironii pochopil 🙂

   Jen tak volně stavím myšlenkové konstrukce na předložených základech… 🙂

  • 575.2
   AeroKarel says:

   Obráceně. Nejdřív je rozesrání, potom revoluce.

   • 575.2.1
    skimic says:

    Jenom slovíčka. Revoluce od francouzského révolution od křesťansko latinského re-volutio, od základního slovesa revolver tedy re+volver (re – opakování) dopředný cyklus. Možná až spirála. Není třeba rozebírat slepice a vejce. Vše už tam je.

 26. 576
  mayda says:

  Dobrý večer.

  Dojela jsem na chapupu. Není nad klid venkova.
  Za barákem probíhají žňové práce a armáda venčí grippeny. A ráno nás probudí sousedův křovinořez, případně mi bude u okna třískat datel do podbití.

  • 576.1
   P.M. says:

   maYdo, pripomnela jste mne tu dedecka z Pabitelu, jak si zasekl srp do hlavy, kdyz se ohanel utocicim vosam a smal se a smal, pres ten zaseknuty srp a zihadla. Byl to asi nekdo jiny, kdo v podobne situaci rekl:“Stoji to za hovno, ale je to vlastne bezvadny!“
   Tomu sousedovi se krovinorez zasekne a na datla staci houknout. Smat se jako ten Hrabaluv dedek! At Vam neprsi!

   • 576.1.1
    mayda says:

    To byste mi musel pradit, jak ten křovinřeš uřknout. A datel, pokud se vůbec bude obtěžovat kvůli nějakýmu houknnutí, se do minuty vrátí. 😀

    ale grippeny už utichly, akorát naši zemědělci trhají nadále rekordy. Ani zrno nazmar a tak….

    • 576.1.1.1
     skimic says:

     A nejde uřknout toho souseda? Vylož se ráno z okna a nabídni mu kafe a vdolek …
     Kafe a vdolek může být nakašírovaný, jakož i to vyložení z okna. Jde o to, aby to souseda upoutalo.
     Pamatuju si, že na poli bývávali strašáci. Patrně kvůli zajícům, aby nekousali zelí. Prostě koukali na ty postavičky a zapomněli okusovat …

     • 576.1.1.1.1
      mayda says:

      Soused je přes silnici a za stromama, i kdybych z okna visela až k zemi, nevšiml by si toho.
      Navíc je dost vysoká pravděpodobnost, že křovinořezí manželka a to by vyložení do okna bylo dost rizikové….

  • 576.2
   Stary kocour says:

   2 maYda: Už tam udělal nějaké díry? Ten datel myslím…
   Tady datli ničí polystyrenovou isolaci. Jsou hloupí, nevšimli si, že tam žádni hmyzáci nejsou. Co by tak taky žrali, chudáci hmyzáci…

   • 576.2.1
    mayda says:

    No spočítaný ty díry nemám, ale je jich docela dost. Díry mi nevadí, ale ten kravál při jejich výrobě mi vadí. On vždycky klofe ráno, když si chci přispat, hajzlík jeden….

 27. 577
  skimic says:

  Robejšek mimo mísu
  SVĚT: Trump trestá Merkelovou
  Po druhé světové válce bylo v Německu 300 000 amerických vojáků. Dnes je jich 36 tisíc a Donald Trump chce jejich počet snížit na 24 tisíc. Němečtí politici se urazili.
  https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svet-trump-tresta-merkelovou.A200811_165313_p_zahranici_wag
  Nechápu proč by se němečtí politici měli urážet? Husí kůži to může nahánět tak maximálně sousedním zemím …. Němce už nebude hlídat 300 tisíc amíků ale jen 24 tisíc.

 28. 578
  mayda says:

  tak na prý ta Bidenova soudružka není dost uvědoměla… aj, čo to tárám, dost černá….

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kamala-harris-puvod-debata-barva-pleti-viceprezidentka-volby-usa-joe-biden.A200813_112121_zahranicni_kha

  😀 😀 😀

 29. 579
  nickname says:

  Dobré ráno. Koho bych tak dneska mohl naštvat … nikdo.
  No nic, jdu dělat průmyslovou revoluci 🙂
  Někdo zmiňoval Babišku. Lovosice, to už je skoro Amerika. Můžeš z Lovosic zmizet. Ale Lovosice nikdy nezmizí z tebe.

 30. 580
  Stary kocour says:

  Po ránu (krásný parný den přeji!) dvě věty z diskuze na NP:

  Rusové změnili svou ústavu v referendu. Ve které EU zemi měli naposledy lidi takovou moc? Kdy na takové referendum dostanou politici v EU odvahu?

  Co si dnes dovolí lidi napsat na web je prostě strašné. A Elfové mlčí! Policie nekoná!

  • 580.1
   AeroKarel says:

   Má to dvě části. Ta o referendu v EU je velmi reálná.
   Ovšem, ruské referendum bych si za příklad radši nebral.

   • 580.1.1
    Stary kocour says:

    Aspoň něco.
    Míru zmanipulovanosti nemohu posoudit, podle příbuzných „našich“ Rusů to bylo bez excesů byť s předchozí masáží.
    U nás nic.

 31. 581
  Stary kocour says:

  2 P.M.: Každý má nějaké předky. I kdyby je neznal, má je. Jak to máte Vy? [;>))

  • 581.1
   P.M. says:

   Well, ja nekandiduji na nic, takze muj deda svec je kazdemu sumafuk. Neznal jsem ho,umrel v Prvni valce. Vim jen, ze by pichnul sidlem do prdele kazdeho, kdo by do me hned po probuzeni blbe stoural.

   • 581.1.1
    P.M. says:

    Stary Kocoure, ja se Vam zde pred nastoupenou jednotkou omlouvam za prikra slova. Chtel jste patrne udelat srandu z toho, ze i moji predkove mozna vlastnili nekolik bakelitu k domaci obsluze. Nevlastnili.

    • 581.1.1.1
     Stary kocour says:

     Vůbec. Netřeba. Pomíjím. Neřeším.
     Jen jsem chtěl podotknout, že každý je potomkem nějakého předka. Pokud nemá předka, tak neexistuje. Takový „humor“ s použitím logiky.Vůbec nic osobního.

     K jiné části zdejšího dokumentu: Ano, z havířského čtvrtdomku (1+k) v kolonii jsem se přestěhoval do velkého měšťanského bytu (4+k), po osamostatnění do menšího bytu „pro svobodné inženýry“ (2+k) a až nás majitel vypudil, do věžáku na okraji centra (2+k).

     Ale nikde, opakuji nikde jsme neměli bakelitové kličky na oknech. Jsou nehezké a lámou se. [;>))

 32. 582
 33. 583
  PeS says:

  2 Starý kocour ad 580 – jo, to takové katalánské referendum, to je vzor demokracie!

 34. 584
  PeS says:

  2 Starý kocour ad 581 – já mám dokonce i zadek, heč!

 35. 585
  AeroKarel says:

  Dobrou noc – pokus ověřit, zda web funguje.

 36. 586
  Zpátečník says:

  Jen pokus (jak zvýraznit text, aby jej tak zobrazily všechny prohlížeče):

  pokus s tagem em

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *