Glosa k situaci v USA

Dušan Neumann

            Jsem v Čechách jen několik hodin a sleduji mediální cvrkot zblízka, zejména zprávy o Spojených státech. Ani mne nepřekvapuje, že se všechno točí okolo epidemie COVID 19 a osoby presidenta Trumpa. Ten je většinou představován jako sobecký, zmatený a neschopný grobián a holkař. Argumenty tohoto nemá cenu vyvracet. Řekněme, že na tom něco je a pokud si myslíte, že je hulvát, zkuste se podívat na jeho osobu – a osobnost – prizmatem výsledků jeho administrativy. Nelze ani říci, administrativy Republikánské strany neboť  pokud si vzpomínáte, byl nominován proti vůli stranické věrchušky.

            Trump je především newyorský podnikatel v jednom z nejdrsnějších konkurenčních prostředích, kde to bez ostrých loktů nejde. V jednání, pokud skutečně o něco jde, je drsný někdy až hrubý, arogantní a bombastický. Nenechá si líbit žádný osobní útok jakých sám používá desítky. Rány vrací někdy neúměrně tvrdě. Navíc neuměřeně používá Twiteru, který umožňuje pouze zkratkovité reakce.

            V tom se mohu s americkými hlavními medii a od nich českými medii převzatými názory, shodnout. Jenže Trump je americký president a je třeba se něj dívat z tohoto úhlu. Tak především není politik a vyžaduje od své vlády výkon. Žádné okecávání, ale výsledky. Buď úkol splníš nebo letíš – jako v jeho staré televizní show “Učedník”. Než se rozhodne, problém zkoumá a hodně se ptá i veřejně a na rozdíl od Baracka Obamy nedělá dojem, že všemu rozumí. Jeho otázky se často zdají jednoduché a intelektuálně chudičké, ale výsledkem je čin.

            Nikdo na světě nebyl na pandemii připraven. Trump se ptal odkud přichází a zastavil lety z Číny, za což byl ještě přes měsíc označován liberálními medii za rasistu a xenofoba a teď je kritizovám, že na pandemii reagoval příliš pomalu.  Trvalo to skoro další dva měsíce než Evropská unie a další státy omezily leteckou dopravu.

            Když vypukla v New Yorku nezvládnutá panika a guvernér a starosta New Yorku zoufale žádali o pomoc, zorganioval Trump pomoc nemocničních lodí námořnictva během týdne a výstavbu stanových nemocnic v Central parku a ve výstavním Javits Center během tří dnů. Pokud by se takový úkol svěřil federální a místní byrokracii trvalo by to týdny. Nakonec se ukázalo, že plovoucích nemocnic město nevyužilo. Podobně přesvědčil automobilové výrobce převést výrobu od aut na plicní ventilátory, kterých se nakone vyrobilo tolik, že se exportují do nejvíce postižených zemí.

            Jedné z nejtvrdších kritik je vystavena jeho slíbená politika ochrany amerických hranic. jen některá konservativní media si dovolí publikovat záznamy stejných požadavků vyslovených členy Kongresu a presidenty počínaje Reaganem, Bushem Sr.,  Cintonem, Bushem Jr. i Barackem Obamou. Slova, slova, slova, nic než slova, princi. Pouze Trump uvedl projekt do pohybu a kritici ječí jak Viktorka u splavu a spravedlivě se pohoršují nad Trumpovým požadavkem, že Mexiko za hraniční zeď zaplatí. Pravdou je, že Mexiko Spojeným státům nevystavilo žádný šek. Trumpem reformavaná dohoda NAFTA – (USMC), hospodářsky pro USA velmi nevýhodná znamená, že Mexiko začíná za americké zboží platit daleko více než doposud a podobně Kanada. Už nemůže na americké mlékárenské výrobky uvalovat 285% clo. Takže obě země teď vlastně jinou formou zeď splácejí.

            Kdykoliv o Trumpovi začínám pochybovat, připomenu si proč jsem ho volil a co jsem od něj očekával. Nebylo toho mnoho, ale pro mne to bylo podstatné – jmenovat do Nejvyššího soudu a federálních soudů co nejvíce konzervativních konstitucionalistů – neboť to budou oni kdo bude formovat právní pozadí USA po příštích 20 let. Druhým splněným očekáváním – a to dost rozšířeným – bylo odstoupení od Pařížských dohod a zastavení zelené tyranie. Splněno. Energetická nezávislost a podstatná deregulace federálních vyhlášek – dnes na každou novou připadá 70 zrušených – jsou jen tou pověstnou třešničkou na dortu.

            Jako každý člověk Trump dělá chyby a v neustálém politickém stresu jich dělá víc, než kdyby se mohl vládnutí věnovat v klidu. Co už media nezdůrazňují je, že se chybami učí a svá rozhodnutí podle vývoje mění, za což je ovšem opět kritizován, že nebyl jasnozřivý dost a chyb se dopouštěl, což by se Obamovi určitě nestalo. Trump je workaholik, který se neskrývá v Bílém domě a pro Ameriku pracuje i když hraje golf. Podle protivníků když nabízí naději, řešení, optimismus a naději tak lže. Neštěstí a prohry se veřejnosti prodávají lépe. Chlápek nabízející úsilí, snahu a práci je nebezpečný. Něco podobného zažil i čerstvě jmenovaný ministerský předseda Velké Britanie Winston Churchil. Zatím naštěstí to nejsou bomby padající na Washington, co by rychle přesvědčilo veřejnost, že to Trump myslí doopravdy a že jiné cesty k oživení americké ideové dominance zakotvené v její ústavě není.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

921 komentářů u „Glosa k situaci v USA

 1. 401
  Schumacher says:

  Komu seberete volební právo příště? Všem. Bez ohledu na rasu, národnost, pohlaví, věk, inteligenci reálnou či papírovou. Všem bez rozdílu. Spravedlivě. Homo Sapiens sapiens se nevyvinul hlasováním. Volební právo je v dějinách lidstva epizodickou anomálií. Dvě nejkrutější světové války vznikly na základech volebního práva.

  • 401.1
   Pavel Kořenský says:

   No, čistě na okraj, nechci se nijak míchat do této zasvěcené debaty, ale pokud sebereme volební právo všem, tak musí demokracii něco nahradit.

   Co by to mělo být ? Opět dědičná monarchie ? Nebo snad theokracie ? Nebo vláda samozvaných visionářů a krajem volně kráčejících jurodivých ?

   Tohle všechno už se v minulosti zkoušelo a nijak extra dobře to nefungovalo. Čímž tedy nechci nijak zpochybňovat nesporné dílčí úspěchy některých osvícených monarchů. Jenže to má drobný problém v tom, že osvícená absolutistická monarchie jen vyjimečně přežije jednu či dvě generace.

   Osobně bych do volebního práva nijak nešťoural, na to zatím populace nedospěla. 🙂

 2. 402
  Pavel Kořenský says:

  Jinak tedy s trochou kliky nám ten koronavirus pomůže a civilisace se od totálních debilů očistí sama. Viz např.:

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-chorvatsko-nakazeni-cesi.A200806_210025_domaci_rik?zdroj=top

  Nemám zaplacené Premium, takže neznám přesně obsah článku, ale úvod:

  Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu.

  vypovídá o tom, že některých řekněme „mentálně slabších kusů“ bychom se mohli výhledově zbavit jaksi samospádem.

  • 402.1
   Stary kocour says:

   Ano, Darwinův mechanismus přirozeného výběru sice funguje, ale příliš pomalu.
   Pořád to samé. Nám přece nebude nikdo nic přikazovat!
   V baru se budeme bavit jak se nám zlíbí, při předjíždění pomalého vidláka přes plnou jsme v právu, na vlakovém přejezdu to přece snadno stihnu, ty dráty nejsou pod proudem, to by bylo vidět atd.

   Není to většina lidí. Tady (v kraju razovitem) se ozývaly ostré hlasy proti obnovení rouškování. Že si tohle nedají lidi líbit, že vyjdou na náměstí a…
   Díval jsem se po lidech, jak nastupovali do tramvaje. Žádné nadšení – ale ten hadr si na hubu dali. Rezignovaně, stejně, jako si člověk bez nadšení roztáhne třeba deštník, když prší.

   Jsou prostě lidi, kteří musí za jakoukoliv cenu „být svojští“.* Mají pocit, že zrovna tohle je jejich svoboda.Pokud nikoho dalšího neohrožují – „Nech sa páči!“
   „A pozdravuj v pekle, blbe!“

   */ Můj kluk to měl ve věku asi tak tří let. Ne! Ne! Jenže ještě nevěděl, že je krásně ovladatelný opačnými příkazy. „Dneska žádná večeře!“ A jak krásně papal…
   Možná by se to mohlo začít používat v trochu zastřenější formě i na ty naše „originály“.

  • 402.2
   nickname says:

   Už blbě vidím, jdu spát. Nebo vliv debaty? Četl jsem:
   vypovídá o tom, že některých řekněme „mentálně slabších kusů“ bychom se mohli výhledově zbavit jaksi samopalem.

 3. 403
  AeroKarel says:

  (401) Dvě nejkrutější světové války vznikly na základech volebního práva. příčinná souvislost, nebo koincidence? Války byly i před volebním právem.

 4. 404
  Foundryman says:

  Ad volební právo – PK má pravdu v tom, že průmyslové vraždění se objevilo až se všeobecným rovným volebním právem. Zblblý dav je značně destruktivní. Nakonec, stačí si prohlédnout fotky ze Sudet v říjnu 1938 nebo fotky třeba z „manifestací“ v Praze 50. let.
  Osobně bych demokracii nerušil, byl bych pro návrat k volebnímu censu.

  • 404.1
   Stary kocour says:

   Ona ta omezení už jsou. Věkem, svéprávností.
   Piráti, pokud vím uvažovali o omezení volebního práva lidem nad 65 let a jeho přidělením od patnácti. Každý by rád, aby volili jen ti, kteří by byli pro jejich stranu. Kdysi neměli volební právo ženy nebo černoši. Atd.
   Už se objevují i nápady, aby právo volit měli jen plátci daní, dokonce až od určité výše. Dovedu si představit, požadavek práva volit budou jen pro prokazatelné heterosexuály. Takže je to jen o určení čáry. Já bych byl třeba pro omezení podle IQ – měřeno počítačem přímo při volbách. Ano,vím, že to neprojde.

   Když se na to podíváte shora, je to stejné jako požadavky zelených, černých, duhových. Nedat příležitost „těm druhým“.
   Vezměte si třeba jenom „šachy“ s volebními okrsky.

   Ovšem na druhé straně mají právo volit i ti, kteří se jen vezou s části společnosti, která vytváří, živí. Budou volit tak, aby se mohli i nadále co nejlépe přiživovat. Též to není dobře – až časem se zjistí, že když je „příliš mnoho slimáčků na čím dál tím menší kapustičku“ tak to v globále nedopadne dobře.

   Nakonec stejně k nějakému posunu volebního práva bude muset dojít. Jinak to bude jak v tom podobenství o dvou vlcích a jehněti, kteří hlasují, co bude k večeři.

   Libovým frajerům zdar!

 5. 405
  Foundryman says:

  No a proto jsem příznivcem volebního censu – o rozdělení hromady by měli rozhodovat ti, kdo na ni sypou.
  Což by m.j. vyloučilo státní úředníky a ozbrojené složky.

  • 405.1
   mayda says:

   Nooo, kdyby to bylo nastavený tak, že nemusím platit daně, když se dobrovolně vzdám volebního práva, tak by to třeba mělo úspěch 😀

   Akorát ta hromada na přerozdělování by se asi povážlivě zcvrkla….

   • Stary kocour says:

    Jeden můj někdejší návrh na DF zněl – zaplatit každému, kdo se vzdá volebního práva určitou částku v hotovosti.
    To by mělo odfiltrovat ty, kteří nemyslí dopředu, do budoucnosti.
    Tak přesně to by politici smetli ze stolu s obrovským řevem.
    PPS – politici potřebují stádo.

    • Pavel Kořenský says:

     No to už tak cca. 20 let zpět navrhoval na Neviditelném Psu zde již málo přítomný kolega Petr Kunetka.

     Nápad je to výborný, leč neprůchodný v momentální konstelaci.

 6. 406
  mayda says:

  Dobré ráno,

  „Já bych byl třeba pro omezení podle IQ – měřeno počítačem přímo při volbách!

  Tím níc nevyřešíte. I genius s vysokým IQ může být mimoň mimo realitu. A nezapoměňte, že intelektuálové a vzdělanci tíhnou k velkým myšlenkám a vznešeným cílům spíš, než nějaký řemesník nebo zemědělec.

  Z nich se rekrutují ti, kdo jsou schopni zblbnout dav, který by jinak zůstal jen shlukem obyčejných lidiček, kteří se starají o svoje živobytí a nestojí o to měnit svět.

  • 406.1
   Stary kocour says:

   maYdo, chodíte mezi lidi? A posloucháte, co říkají?

   I tito „intoši“ mají práv se pokusit zblbnout lidi svými idejemi. Ale ti u by neměli právo plnohodnotně volit. Takže snaha „nositelů světla“ by nemohla tak silně působit. Právo říct svůj názor – ano, všem.
   Právo rozhodnout – jen svéprávným – širším smyslu slova.
   Ale stejně tu jen tak tlacháme pro ukrácení dlouhé chvíle.

   Dlouhá chvíle mi ale právě končí a jdu vytvářet „kulturní hodnoty“.

   Myslím, že mám téma na nějakou svoji budoucí poznámku.
   „Hlasování o významu a potřebnosti kultury pomocí peněz.“

   Mám velkou potíž s tím, neházet všechny vzdělance do jednoho pytle. Snažím se diferencovat. Někdy to jde těžko – ale musím.

   • mayda says:

    „I tito „intoši“ mají práv se pokusit zblbnout lidi svými idejemi. Ale ti u by neměli právo plnohodnotně volit. Takže snaha „nositelů světla“ by nemohla tak silně působit. Právo říct svůj názor – ano, všem.“

    jenže IQ a schopnost nechat se zblbnout idejemi jsou dvě různé věci.
    Obávám se, že pokud by byli vyloučeni nevzdělanci a lidi s nižším IQ, tak v tom zbytku bude procento těch, co se nechají zblbnout ve jménu nejské ideologie, vznešených cílů a velkých myčlenek spíš víc, než míň. Pokud vím, tak třeba v okolních zemích například s Hitlerem sympatizovali především intelektuálové, delnictvo se o něj nijak moc nezajímalo.
    A lidi s vysokým IQ bývají často poněkdu sociálně mimo a netuší, která bije. Například řada autistů má vysoké IQ a přitom se v sociálních vztazích neorientují.

    • Stary kocour says:

     Asi je to pravda, s komunismem zase často sympatizují umělci. I skuteční.
     Otázka zní – jaký je poměr počtu umělců + jiných intelektuálů (včetně autistů) / počtem obyvatel celkem.
     To číslo nebude moc vysoké, když ovšem budeme mezi intelektuály počítat jen ty, kteří vyhoví testu a ne ty, kteří na to „mají papír“.
     Já mám levicového synka, levicovou snachu (oba NP – Náplava Pražská) tak nevím. Oba „intoši“.

 7. 407
  martin tt says:

  Už tu máme 27 stupňů ve stínu, manželka je po operaci a musí ležet a vy tady rozebíráte volební systémy?
  Musím dát do pračky druhou dávku, vyžehlit usušené ze včerejška, setřít podlahu a na dvě hodiny nachystat oběd. Což mi nedělá vrásky, všechno z toho umím a času mám taky dost, ale dneska nejsem nakloněn debatě o tom, kdo je blbý a kdo je ještě blbější.
  Poslední komentář Starého kocoura je skvěle formulován – „dlouhá chvíle“. I ta moje končí.
  Ještě varování – včera u nás vystoupily tři sestry ze Slovenska – Priester Sisters. Prý se opravdu jmenují příjmením Priester. Inzerují se jako swingové trio, což mě nalákalo. Ve skutečnosti ukázaly jen to, jak si tři slovenské konzervatoristky představují fúzi slovenského folkloru na swingové motivy. A to jedna z nich vystudovala v Berlíně, druhá v Brně a třetí na Konservatoři Jaroslava Ježka v Praze. Chvíli kvílely, chvíli zněly jako „Cikáni jdou do nebe“ a chvíli jako trampské trio u táboráku.

 8. 408
  martin tt says:

  Nechci nikoho odsuzovat či krotit za jeho možnost komentovat současný volební marasmus, ale se svými názory na uspořádání a vedení státu budu vždycky v nevolitelné menšině. Proto nejdu do politiky osobně (alespoň nad lokální obecní úroveň), protože jsem si prakticky ověřil, že se moje nápady nikomu nebudou líbit. Seberte bohatým (tj. všem, co mají, alespoň podle mého názoru, víc než já) a dejte mi něco za darmo, abych nemusel pracovat – to jsou nepřekonatelně líbivá hesla, která mohou narazit až na opravdovou bídu, kdy nebude nic k rozdělení, hlad a závist dožene „vlky z lesů“ a válka nebo pandemie sníží počet obyvatel.
  Krucinál, proč jsem dneska tak apriorně negativistický?

 9. 409
  martin tt says:

  Asi proto, že mi zítra přijedou vnoučata a já budu dva týdny napravovat výchovné chyby jejich rodičů.

 10. 410
  mayda says:

  „Jeden můj někdejší návrh na DF zněl – zaplatit každému, kdo se vzdá volebního práva určitou částku v hotovosti.
  To by mělo odfiltrovat ty, kteří nemyslí dopředu, do budoucnosti.“

  Já myslím, že jsem člověk, který se snaží myslet na budoucnost …
  Právě proto se nespoléhám na to, že by mohl být zvolen někdo, kdo svět uspočádá tak jak si já představuju. Vždycky tam bude někdo, kdo mně obere o nějaký peníze a bude se snažit mi kafrat do života.

  Proto bych si to asi vyhodnotila, že vzdát se volebního práva se mi vyplatí. Když vidíte, že v tom panoptiku jsou jeden za 18 a druhej bez dvou za dvacet, tak proč si k penzi nepřilepšit? 😀

 11. 411
  mayda says:

  Marine, soucítím s Tvou paní, muset ležet v tomhle vedru není nic příjemného…

  No, já měla „dlouhou chvíli“ vymezenou, než nakyne těsto na lívance, ale Tys, mi, Martine, připomněl, že tu mám taky kupu prádla k naskládání. Následek velkého vyklízení chalupy, je tu plno zapomenutého povlečení, co tu odložila ještě moje máti, už jsme toho vyprali tři pračky.

 12. 412
  martin tt says:

  Určitě jsem neměl v úmyslu ti přidělávat práci, ale vyklízení pozůstalostí nebo stěhování z většího do menšího jsem několikrát osobně prožil. Moje zkušenost a současně rada všem, kdo by o ni stáli – nemilosrdně vyhazovat. Dobrý pomocník je oheŇ (kde je to možné) a druhý pomocník je lidská lakota a chamtivost. Nejlepšé metoda se osvědčila navečer, kdy jsme přebývající věci odnesli pod rouškou tmy k popelnicím u sídliště. Pod rouškou tmy to do rána zmizelo.
  Zakázané myšlenky jsou:
  „To by se mi ještě někdy mohlo hodit“
  „To by mohlo mít někdy v budoucnosti nějakou cenu“
  „To nás kdysi stálo dost peněz“
  „Třeba by to někdo později koupil“

  • 412.1
   Stary kocour says:

   No, já mám po tátovi problém jenom s myšlenkou #1.
   A ještě bych přidal #5: Vyhodím to později – až si to rozmyslím.

   „Probírku mlází“ mám za sebou, stěhovali jsme se do polovičního bytu. Nejhorší byly knihy a obrazy – t.j. 2/3 vybavení. Nosili jsme vyřazené knížky dolů ze sedmého patra do přívěsného vozíku na ulici, který pak jel do antikvariátu. Třicet knížek jsem odvezl dolů – a žena z toho odnesla aspoň pět knížek zpátky. U mě to bylo stejné. [;>)
   No – nechali jsme si přidělat nové knihovny a obestavěli si jimi obývák i pracovnu. Jen kousíček volného místa zbyl. Už není.

   Chudáci pozůstalí – ti si dají…

 13. 413
  PeS says:

  2 martin – no, já když jsem likvidoval nějaké ty věci po mamce, tak jsem pozval několik známých ženských se stylem – Líbilo by se vám z toho něco? Tak si to vemte.
  No a co nechtěly – dal jsem do pytlů a odvozil do takovejch těch sběrnejch boxů pro charitu. Všechno to bylo čistý, tak jsem to jen napytloval…
  No a starý košile, hlavně flanelový, roztrhám a používám jako hadry na čištění.
  Vlastu pozdravuj a v tomhle vedru soucítím… Já jsem si do baráku nechal udělat klimatizaci – moudré rozhodnutí… Kdybys nebyl tak daleko, doporučil bych Ti kamaráda, kterej to dělal pro mě…

 14. 414
  mayda says:

  Martine,
  u nás se bhem čtvrt roku dcera stěhovala z koleje, pak se stěhovala od nás do podnájmu, takže vyvstala potřeba zlikvidovat dítěcí bydlení u nás doma. Při tom se ukázalo, že synek, který s námi nebydlí už rok, tu má ještě spoustu věcí, choť, kerý se nenápadně ze společné domácnosti postupně vzdálil, si odvezl co potřeboval a tvrdí, že všechno ostatní je moje a pokud ne, mám to vyhodit (že by něco mohl odvést a vyhodit sám, to ho jaksi nenapadlo) takže první velké vyklízení bylo v Praze.
  No a protože jsem usoudila, že police po dětech (takovej ten systém z ikey ) by se nám na chalupě mohl hodit, rozhodli jsme s bráchou uděla velký úklid i tady.
  Jo, já vím, že úvaha „mohlo by se hodit“ je zakázaná, ale ty police se opravdu hodí.

  Ale v rámci přeměny bytu z rodiného hnízda na single doupě jsem se odhodlala i k obměně nábytku a narazila jsem na firmu, která si ho odveze, zrenovuje a prodá.
  A taky pořádají kursy základů renovace nábytku a provozují dílnu, kde si kutil může za menší peníz promanout místo a vybavení a něco si opravit sám, s příplatkem je to i s odborným dohledem truhláře.
  Takže mám takový „dlouhodobější projekt“, že bych se trochu přiučila a pak si sama zrenovovala jídelní stůl v kuchyni a odkládací v předsíni. Ty si hodlám ponechat, obojí jsou poctivé stoly z masivního dřeva.
  Ale nejdřív je na řadě náš „ložnicoděcákoobývák“, momentálně napůl vyklizený, čeká mně tam demontáž polic a paland po dětech, odvoz toho starého nábytku, pak malování a pak zase pomalé zabydlování.

  • 414.1
   martin tt says:

   No jo, v Praze je blaze. Tam jsou i firmy. Ale u nás – jen DIY.
   Oběd zkonzumován a pochválen, nádobí v myčce a proto můžu (musím) jít na koupaliště. Už jsem se od rána ohleděl.

   • skimic says:

    m tt
    ad „jsem se ohleděl“
    Co to sakra znamená? Nějaký moravský výraz pro autoerotiku?

    • mayda says:

     ohleděl = okoukal?
     Patrně tím Martin chce naznačit, že se od rána své paní okoukal a bude ráda, když na chvíli vypadne 🙂

 15. 415
  AeroKarel says:

  Vlastě přání brzkého vyzdravění!

 16. 416
  skimic says:

  Mmch, dnes 8 srpna je Den ženského orgasmu.

  Zajímavý pohled má evoluční bioložka Kimberly Russel
  „Ženské orgasmy tak podle ní mohly sloužit jako jakési společenské lepidlo.“
  https://www.stoplusjednicka.cz/dnesek-je-dnem-zenskeho-orgasmu-k-cemu-vlastne-zenam-orgasmus-slouzi

  No dnes je vedro k padnutí, takže s tím lepidlem by na tom něco mohlo být.
  Dr Russel mě zaujala ani ne tak tímto objevem jako ústavem, kde působí. Na Universitě Rutgers. Tam vystudoval i fyzik Luboš Motl. Ten se ale zabývá kvantovkou …

  • 416.1
   Pavel Kořenský says:

   Ehm, čistě na okraj a jen tak z rozpustilosti…

   Proč vlastně nemáme „Den mužského orgasmu“ ?

   Je to proto, že muži jsou jaksi méněcenní nebo proto, že by se to mělo slavit každý den ? 🙂

 17. 417
  Stary kocour says:

  Tak nám v Bohumíně jeden Rom zapálil byt plný Romů. 6 idí uhořelo, 5 se zabilo skokem z 11. patra když se snažili uniknout plamenům.
  Je velmi smutné takhle řešit sousedské spory.

  Ovšem čekám už zítra nálet internetových moralistů. Objeví se jeden blbý nenávistný příspěvek na některé sociální síti, že „dobře jim tak, čmoudům“ a už se bude řešit tohle. Na těch jedenáct mrtvých bude okamžitě zapomenuto.
  A petice na odstupování: Velitele hasičů, starosty Bohumína, ministra vnitra, premiéra.
  Jako by to nezapálil jeden pošahaný Cikánm, plný vzteku, ale oni.

  Vsaďte se!

  • 417.1
   Pavel Kořenský says:

   No, na Novinkách se to už řeší jak v článku, tak i v diskusi.

   To jsou holt ty kulturní špecifiká. V některých zemích Afriky se znepřátelné kmeny dodnes navzájem rituálně pojídají. Bohumín je proti tomu pohoda, klídek, tabáček.

  • 417.2
   AeroKarel says:

   Jestli ono to nebude jako s tím umláceným autobusákem ve Francii. Umlátili ho čtyři, věk kolem dvaceti. Zdůrazňován je věk. „Pravicoví extrémisté“ to nebyli, to už bychom věděli i jaká měli oblíbená jídla.
   Jen o jednom z nich byla zmínka, že možná neměl legální pobyt. Člověk, vyškolený nenapsaným, si spočítá, že to byli všichni migranti, 3 „legální“, jeden ilegální.
   https://www.lidovky.cz/svet/po-brutalnim-napadeni-zemrel-francouzsky-ridic-po-ctverici-utocniku-pozadoval-rousky.A200710_212726_ln_zahranici_ele
   S cikány je to podobné. Co není řečeno, to si lidé domyslí i přimyslí.

 18. 418
  Stary kocour says:

  Ale leckde si to uvědomují. Tak např. Austrálie od příštího roku – zvolíte-li si za studijní obor gender studia, fajn, ale příspěvek státu na vaše univerzitní výdaje se snižuje o 90 %, zvolíte-li si matematiku, příspěvek se zvyšuje.
  Z diskuze na NP

  Nevíte někdo, zda je to pravda neb HOAX?

 19. 419
  martin tt says:

  Možno som volaaký zmaetený – tož kurva, to se všichni válíte u vody a nejste na síti?
  Už je skoro poledne a proto za chvíli oslavím dvanáctihodinové výročí posledního příspěvku. Vnoučata dosud nedorazila, jejich tatínek, který slíbil přijet do deseti, na dotaz v deset odpověděl, že ještě nejsou sbalení a pořád jsou v Brně.
  Den ženského orgasmu jsem v novinách zaregistroval, ale co s tím? Vzpoměl jsem si na starý vtip, že Vánoce jsou častěji, ale jednou za rok – chudáci holky, paní i stařenky.
  Ten Bohumín je strašná tragedie. Bez ohledu na rasu, věk atd., co asi probíhá hlavou člověka, který má jen dvě volby – uhořet nebo skočit z 11. patra?
  Cynik ve mě (dámy prominou) praví, že se zase potvrdilo moje základní pravidlo – odposlouchané od starého cikána – Silnější pes jebe.
  Ještě jednou se omlouvám, ale příroda to protřídí, což se týká i mě osobně.

 20. 420
  • 420.1
   Schumacher says:

   STK, v té souvislosti dávám v úvahu, jestli by nebylo lepší neuvažovat.

   Svou zrcadlovku odhazuji v dál… Měl ji sebou, ale netahal. Fotil plackou v kvalitě spokojené. Žádná snaha o art, ale jé to je hezké, tady jsme byli. Skřeti se snažili.

 21. 421
  Bedzyk says:

  Je ještě jeden důvod, proč věci nevyhazovat.
  „Ono to zas přijde do módy!“

 22. 422
  Schumacher says:

  No co co co, jsou i jiné možnosti než vraždit čas přemítáním nad hnojem Seznamu. Nožičky jsou sice trochu ucaprtané, ale to k tomu patří. Šlapání po kopcích, výhledy, sluníčko, príma pivíčko a papáníčko, kulturní zážitky, koupáníčko. Co všechno báječného se dá stihnout za jediný den.

  • 422.1
   Stary kocour says:

   Ba ne, to já nemohu.
   Už by se mi nechtělo se vrátit do civilizace. A na horách se dost obtížně sříhají texty, které musí být do konce příštího týdne hotové.
   Ale výlet upřímně závidím.

 23. 423
  AeroKarel says:

  Dle vrchního moravskoslezského hasiče 11 dílem uhořených, dílem vyskákaných, z bytu.
  Ostatní ranění jsou z 11. patra, zřejmě nadýchání při evakuaci.

 24. 424
  mayda says:

  Dobrí odpoledne,

  u vody, jo? Já se stihla přesunout z chalupy do hlavního města, poobědvat se synkem, navštívit dceru a vyložit náklad z auta. Ti nosiči, co bývali k dispozici, než se dstěhovali, mi chybí….

  nejbližší voda je místní plavečák a obávám se, že tam bude dneska narváno….

 25. 425
  nickname says:

  Dobré odpoledne. Už se zatahuje, po siestě, tak asi vylezeme ven.
  Nešťastník, který položil obrobníky o 13 cm výše než se mi líbí to bude zítra předělávat. Teď už si musím všechny body pohlídat. Už jel domů. 32°C ve stínu, v tom se nedá dělat.

 26. 426
  nickname says:

  Ad Bohumín: dva roky detence a pak do civilu? Repete?
  (Později) Ministr spravedlnosti: může za to primářka (72 let).
  Jestli přežije kontakt s VS, jestli přežije vazbu, nepřežije výkon.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *