Glosa k situaci v USA

Dušan Neumann

            Jsem v Čechách jen několik hodin a sleduji mediální cvrkot zblízka, zejména zprávy o Spojených státech. Ani mne nepřekvapuje, že se všechno točí okolo epidemie COVID 19 a osoby presidenta Trumpa. Ten je většinou představován jako sobecký, zmatený a neschopný grobián a holkař. Argumenty tohoto nemá cenu vyvracet. Řekněme, že na tom něco je a pokud si myslíte, že je hulvát, zkuste se podívat na jeho osobu – a osobnost – prizmatem výsledků jeho administrativy. Nelze ani říci, administrativy Republikánské strany neboť  pokud si vzpomínáte, byl nominován proti vůli stranické věrchušky.

            Trump je především newyorský podnikatel v jednom z nejdrsnějších konkurenčních prostředích, kde to bez ostrých loktů nejde. V jednání, pokud skutečně o něco jde, je drsný někdy až hrubý, arogantní a bombastický. Nenechá si líbit žádný osobní útok jakých sám používá desítky. Rány vrací někdy neúměrně tvrdě. Navíc neuměřeně používá Twiteru, který umožňuje pouze zkratkovité reakce.

            V tom se mohu s americkými hlavními medii a od nich českými medii převzatými názory, shodnout. Jenže Trump je americký president a je třeba se něj dívat z tohoto úhlu. Tak především není politik a vyžaduje od své vlády výkon. Žádné okecávání, ale výsledky. Buď úkol splníš nebo letíš – jako v jeho staré televizní show “Učedník”. Než se rozhodne, problém zkoumá a hodně se ptá i veřejně a na rozdíl od Baracka Obamy nedělá dojem, že všemu rozumí. Jeho otázky se často zdají jednoduché a intelektuálně chudičké, ale výsledkem je čin.

            Nikdo na světě nebyl na pandemii připraven. Trump se ptal odkud přichází a zastavil lety z Číny, za což byl ještě přes měsíc označován liberálními medii za rasistu a xenofoba a teď je kritizovám, že na pandemii reagoval příliš pomalu.  Trvalo to skoro další dva měsíce než Evropská unie a další státy omezily leteckou dopravu.

            Když vypukla v New Yorku nezvládnutá panika a guvernér a starosta New Yorku zoufale žádali o pomoc, zorganioval Trump pomoc nemocničních lodí námořnictva během týdne a výstavbu stanových nemocnic v Central parku a ve výstavním Javits Center během tří dnů. Pokud by se takový úkol svěřil federální a místní byrokracii trvalo by to týdny. Nakonec se ukázalo, že plovoucích nemocnic město nevyužilo. Podobně přesvědčil automobilové výrobce převést výrobu od aut na plicní ventilátory, kterých se nakone vyrobilo tolik, že se exportují do nejvíce postižených zemí.

            Jedné z nejtvrdších kritik je vystavena jeho slíbená politika ochrany amerických hranic. jen některá konservativní media si dovolí publikovat záznamy stejných požadavků vyslovených členy Kongresu a presidenty počínaje Reaganem, Bushem Sr.,  Cintonem, Bushem Jr. i Barackem Obamou. Slova, slova, slova, nic než slova, princi. Pouze Trump uvedl projekt do pohybu a kritici ječí jak Viktorka u splavu a spravedlivě se pohoršují nad Trumpovým požadavkem, že Mexiko za hraniční zeď zaplatí. Pravdou je, že Mexiko Spojeným státům nevystavilo žádný šek. Trumpem reformavaná dohoda NAFTA – (USMC), hospodářsky pro USA velmi nevýhodná znamená, že Mexiko začíná za americké zboží platit daleko více než doposud a podobně Kanada. Už nemůže na americké mlékárenské výrobky uvalovat 285% clo. Takže obě země teď vlastně jinou formou zeď splácejí.

            Kdykoliv o Trumpovi začínám pochybovat, připomenu si proč jsem ho volil a co jsem od něj očekával. Nebylo toho mnoho, ale pro mne to bylo podstatné – jmenovat do Nejvyššího soudu a federálních soudů co nejvíce konzervativních konstitucionalistů – neboť to budou oni kdo bude formovat právní pozadí USA po příštích 20 let. Druhým splněným očekáváním – a to dost rozšířeným – bylo odstoupení od Pařížských dohod a zastavení zelené tyranie. Splněno. Energetická nezávislost a podstatná deregulace federálních vyhlášek – dnes na každou novou připadá 70 zrušených – jsou jen tou pověstnou třešničkou na dortu.

            Jako každý člověk Trump dělá chyby a v neustálém politickém stresu jich dělá víc, než kdyby se mohl vládnutí věnovat v klidu. Co už media nezdůrazňují je, že se chybami učí a svá rozhodnutí podle vývoje mění, za což je ovšem opět kritizován, že nebyl jasnozřivý dost a chyb se dopouštěl, což by se Obamovi určitě nestalo. Trump je workaholik, který se neskrývá v Bílém domě a pro Ameriku pracuje i když hraje golf. Podle protivníků když nabízí naději, řešení, optimismus a naději tak lže. Neštěstí a prohry se veřejnosti prodávají lépe. Chlápek nabízející úsilí, snahu a práci je nebezpečný. Něco podobného zažil i čerstvě jmenovaný ministerský předseda Velké Britanie Winston Churchil. Zatím naštěstí to nejsou bomby padající na Washington, co by rychle přesvědčilo veřejnost, že to Trump myslí doopravdy a že jiné cesty k oživení americké ideové dominance zakotvené v její ústavě není.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 225 komentářů u „Glosa k situaci v USA

  1. Matzurko, Klaus j. totiž bere SPD voliče. Jeho partaj se pomalu rozrůstá, i když o tom SP mlčí. Spousta z nás to hodila Okamurovi, protože nebylo koho volit. Teď je. Média o něm mlčí nebo lžou. Kdosi tu dal odkaz na rozhovor s argumenty, které mladej nikdy neřekl. Teď hrozí zmrdu autorovi soud. Stejně tak odcházejí odsaci. Je to až komické. V blízké obci odešla více než polovina partaje ODS. Mimochodem taky pokladník. Když přišli zbylí členové výboru ODS na schůzi, zjistili, že na dveřích je nápis Trikolora. No, rvou se tam jako koně.
    Klaus j. odloudil právě jednu poslankyni Okamurovi, takže už jsou tři. Jsem zvědav, jak dopadnou volby.

  2. Dobré dopolední vespolek,
    ale jo, chápu, že lidi mění strany, jen mne poněkud štve, že mají potřebu veřejně “prát špinavé prádlo”. Tedy stranu, z níž odchází, pošpinit. To mi přijde jako podraz a takového přeběhlíka bych asi příliš neadorovala… stačilo by přeci sdělit, že nová strana lépe vyhovuje něčím názorovým směrům či ideálům, a že v té předchozí nebyl prostor pro jejich naplnění… I rozvod může být slušný.

    • Matzurko, to, co se stalo Foldynovi, se stalo i jiným. Každý, když odchází, má právo říci proč. ODS je například úplně jiná strana, než byla před 10 lety. Těm, kteří z ní odcházejí, se nedivím. Když vyhodili Klause j. pral prádlo na veřejnosti především Fiala. Okamura je také hodně kontroverzní pán, který za své činy musí počítat s následky. I kdyby se jen ošklivě podíval. On bohužel navíc i dost blbě kecá. Myslím, že vyventilovat po odchodu z jedné komunity do druhé nastřádané magma je zdravé a pro ostatní občas zábavné.

      • Moná je to zdravé a někdy i zábavné, ale nevolím politiky proto, aby si ventilovali svoje nastřádaná magmata a občas mně pobavili.

        Kdybyste si mně najali na přestavbu baráku a já místo abych řešila, co s tím barákem, řešila nějaké svoje tenze vůči kolegům, asi byste se se mnou rychle rozloučili, protože mně źa to neplatíte.
        Když půjdete k doktorovi s neduhem, taky nestojíte, aby ventiloval něco, co nastřádal, ale aby ten váš neduh diagnostikoval a něco s tím udělal.
        Tak proč Vám to připadá zábavné a dokonce zdravé u politiků?

        • Protože politik není doktor. Taky si je neplatíme za neochvějné názory. To by dnes v ODS nebylo človíčka. Je hodně od věci srovnávat s politikem stavbu baráku.

          • Politika si platím k tomu, aby zajistil fungující stát, ve které vy fungovalo rozumně ( neříkám, že ideálně) školství, zdravotnictví, justice, byla zajištěna bezpečnost.
            Neplatím politiky za jejich názory, ať už ochvějné nebo neochvějné, ani za to, že ventilují nějaké žabomyší osobní rozbroje mezi sebou.
            Chci po nich výsledky, to je to, co mně zajímá.
            tak jako po mně chce klient byt, ve kterém se dá bydlet.
            Chci rozumnej stavební zákon a nekomplikované stavení řízení. Nebaví mně předělávat dokumentaci jen proto, že než se to stihlo vyřídit, platí nová vyhláška a dokumentace se musí předělat podle ní. Chci rozumný daňový a důchodový systém, fungující živnostenskej zákon, fungující zdravotnictví.
            A je mi opravdu srdečně jedno, že mají Klaus junior a Okamůra nějaký magmata, který musí vyventilovat. Jako občana tohoto státu se mně tohle kočkování netýká. Ty špatný výsledky jejich práce ano.
            Zrovna tak jako mého klienta se netýkají moje tahanice s šéfem, ale špatnej projekt, který si zaplatil, ano.

  3. je skutečně otázka, jestli je možno se přeběhlíky vychloubat. Přeběhli jednou, přeběhnou zase.

  4. Jo,
    tak nějak. Ještě bych chápala, když se někdo dlouhodobě hádá se svými soukmenovci, až nakonec práskne dveřma – viz Foldyna. Ale když je to takové z čista jasna, pak by to IMHO mělo být korektní. Resp. nedávat vinu straně, z níž jeden odchází… to na mne působí jako fňukání a žalování.

  5. Dobré poledne,

    “Jakeš prý nese plnou zodpovědnost za represi činěnou komunistickými mocenskými orgány od roku 1987”

    Jakeš už nic nenese, leda hlínu nad sebou.

    Nemohli by poslanci místo Jakeše řešit fungování státu, nezbytné reformy a vůbec záležitosti denního života?

  6. maYda 29.7.2020 (20.22) – no a někoho jiného zase zajímá, co si politik myslí, případně proč. Takže, pokud to Tebe nezajímá, máš jedinou možnost – nečíst to.

    • Tu možnost “nečíst” a “neposlouchat” má každý. Ale jsou takoví, kteří potřebují tyhle redudantní informace pro štěstí. Taky jim budiž přáno.

      • Ne, že bych nepřála jak konzumentům tak těm, kdo ty nadbytečné informace produkují.
        ale přece jen bych tu ocitovala sama sebe, jen s vynecháním Jakeše

        Nemohli by poslanci místo produkování infomací o tom, kdo ským, proč a za kolik řešit fungování státu, nezbytné reformy a vůbec záležitosti denního života?

        Nebo teda aspoň mohli by se tomu aspoň chvíli taky věnovat vedle těch svých techtlí a mechtlí?

  7. ” někoho jiného zase zajímá, co si politik myslí, ”

    A on si nějakej politik něco myslí? Tak to mi teda ukaž politika, kterej umí myslet, na takovej úkaz se ráda podávám 😀

    Ostatně jestli jsem to pochopila správně, tak tady ovšem nejde o nějaké myšlenky, ale o normální politickej folklor, kdy se politici přetahují o voliče, strany o politiky, padají velká slova a plamenná prohlášení a ti kterým bylo šlápnuto na kuří oko, naříkají a brečí. Osobní šarvátky místo aby se starali o to, jak má fungovat stát. Chleba proto lacinější nebude.

    “pokud to Tebe nezajímá, máš jedinou možnost – nečíst to.”
    No, číst to nemusím, ale platit ten cirkus musím.

    • Cirkus platit musíš, konec konců, nejen Ty.
      Výsledkem toho politického folkloru je výsledek voleb. Spíše ho sleduji, než abych neustále naříkal, že politici by měli dělat něco, co prostě dělat nebudou. Dílem se tím bavím, dílem mi to slouží k tomu, abych věděl koho nikdy a koho přece jenom, ve vzepětí vůle, jo.

      • No, já měla za to, že volíme politiky pro to, aby něco dělali.
        Tedy aby se starali – opakuji po třetí – o fungování státu, nezbytné reformy a vůbec záležitosti denního života.

        Pokud to stejně dělat nebudou, tak nevidím důvod, proč chodit k volbám.

        • To je ten rozdíl mezi teorií (aby se starali – opakuji po třetí – o fungování státu, nezbytné reformy a vůbec záležitosti denního života) a praxí – oni se o to vše starají, ovšem dílem tak, aby to bylo pro ně prospěšné, dílem tak, aby se to líbilo většině, nebo alespoň největší menšině. No a já to se zájmem a pobavením sleduji, občas se i účastí ve volbách zúčastním.
          A nenaříkám, že to tak je.

  8. Co jsou sakra všichni posedlí reformami? Já bych naopak alespoň na 50 let ústavně zakázal přijímat jakékoli nové zákony a cokoli reformovat. A naopak bych zavázal poslance Ústavou každý rok zrušit minimálně 100 zákonů a regulací. Vyblbnout by se mohli při dohadování, co zrušit napřed.
    Rozhodně od politiků nechci žádné reformy.

    • Poněvadž už jsem dávno ztratil naději, že by se jednalo o reformy prospěšné, k lepšímu, tak souhlas. I s tím rušením.

  9. Nestěžujte si, musí to jít popořadě. Nemůžete chtít hned renesanci. Napřed bude středověk. Pak se uvidí.

    • Středověk?
      Jako máčet nepctivce v koši v Vltavě, uvazovat na pranýř, dávat do klády, obnovit bičování na dereši a hladomorny? Kromě poprav na Staromáku, skřipců, palečnic a ocelových panen jsem pro.
      Jenom upalování na hranici bych neschválil – je to neekologické.
      Katů by se našlo asi dost, jenom té vrchnosti a soudců by chybělo.
      Protože reciprocita, víme?

  10. Je velmi složité určit počet osob, které se živí prací v sexbyznysu. Uvádíme průměrný počet osob, které v Česku denně nabízejí sexuální služby. Tento denní průměr se pohybuje okolo 13.000 osob.
    To řekla Hana Malinová, socioložka a zakladatelka neziskové organizace Rozkoš bez rizika pro PL.
    Jak praví klasik – Není to trochu málo?
    Mívám občas pocit, že je to podhodnocené číslo.

  11. Dobré ráno vespolek,
    zlobiví Poláci, zlobiví…
    https://www.lidovky.cz/svet/eu-nepodpori-polske-obce-ktere-se-oznacily-za-zony-bez-lgbt.A200729_181708_ln_zahranici_hetom

    “Polský ministr spravedlnosti Ziobro tvrdí, že podle smlouvy o Evropské unii „jsou Evropská komise a všechny orgány EU povinny respektovat národní identitu jednotlivých států, musejí dodržovat zásadu rovnosti všech samospráv a občanů, kteří mají právo na svobodu názoru a přesvědčení“. Ziobro zdůraznil, že je nelze „nijak cenzurovat, ani vyvíjet na ně nátlak související s nějakou ideologií nebo názory jedněch či druhých unijních úředníků“.

    Tak mi hned v hlavě vyskočilo: “Človíčku, človíčku…”

  12. Nemohli by poslanci místo produkování infomací o tom, kdo ským, proč a za kolik řešit fungování státu, nezbytné reformy a vůbec záležitosti denního života?
    Když produkují informace, můžeme si být o něco jistější majetkem a životem.

      • No proto jsou politiky. Méně deformované informace by měly být od odborníků, ale ani tam není záruka, i ti mají nějaké názory, často i motivace.
        Tak to je a celkem to má logiku, že to tak je.

        • No, ono je známo, že v oblasti práva kde se sejdou dva odborníci , jsou k dispozici tři odborné názory. 😀

          Vím o případu, kdy jeden statik vydal posudek na havarijní stav a majitel objektu si hbitě sehnal jiný, že je stavba v pořádku.

          A myslím, že dva posudky soudních znalců – odborníků, které se navzájem vyvracejí, bývá u soudů běžný jev.

        • Ale ono taky jde o to, nakolik potřebujete takový informace, jako že Losna něco řekl a Mažňák se urazil a nebo že nějaká hvězda změnila fanklub, protože tam mají víc fanoušků a je tedy větší naděje na koryto. (což je obvyklý důvod, proč politici mění partaje, jen to zastírají řečmi o ideologických rozporech)

  13. Dobré ráno,

    “Co jsou sakra všichni posedlí reformami? Já bych naopak alespoň na 50 let ústavně zakázal přijímat jakékoli nové zákony a cokoli reformovat. ”

    Reforma by měla směřovat k funkčnosti a zjednodušení.
    Zakázat cokoliv reformovat by vedlo jen k zakonzervování současného stavu.
    Ovšem chápu, že politici mají důležitější starosti, než řešit fungování státu. Podstatný je, co řekl Losna a co si myslí Mažňák a co o tom napsaly noviny….

      • No, z je právě to…žádná. Protože místo aby dělali, co dělat mají, vidí své poslání v tom, že se hádají, perou, kočkujou a zásobují materiálem bulvár
        Takže jsou politici k ničemu, leda aby obveselovali publikum.

  14. Jen tak mne napadlo, jestli v boji za rasovou rovnoprávnost dostane někdy roli Sněhurky Afroameričanka nebo Afroevropanka (korektně vyjádřeno)? Rusalku s tmavě zbarvenou pletí jsme už měli.

    • Jistěže, je to divné, když rusá (zrzavá postava) která navíc zpívá “Mám zlaté vlásky, mám…” dostane tuhle roli, ale opera je útvar opravdu hodně odtržený od reality, takže záleží hlavně na tom, zda ji umí zazpívat.
      Komu to vadí, ať v divadle zavře oči. Ostatně i Princ a Cizí kněžna nemusí být typově /rasově správní.
      Když hrajeme Othella, tak se herec namaže tmavou tělkou a taky to nikomu nevadí. O Aidě nemluvě.

      Co je rasismus? Když Black Power podědí práva k rockové opeře “Porgy a Bess” a zakážou ji na padesát let provozovat komukoliv jinému, než černochům. A oba autoři byli spíše Židi než černoši. [;>))

      Mimo jiné – Rusalka v angličtině je strašná věc.

  15. 215.1 – JohanaB.

    Absolutni souhlas!

    Ted zrovna jsem poslouchal na radiu interview s novym autorem. Je to cernoch, vystudoval na Columbia University na MD, absolvoval jako vojak dve turne v Iraku. Je velmi konzervativni. Je taky gay.

    Mluvil hlavne o tom, jak ta militantni LGPD lidi, kteri se jen odmitaji nechat manipulovat a ziji si svuj zivot v soukromi po svem, agresivne napada a snazi se je znemoznit v praci a spolecnosti vubec. Mluvil o absolutni nenavisti.

    Kdyz vidim zamaskovane dacany, povetsine bile hazet kamenim po policajtech a vyrvavat o spravedlnosti, je v nich stejna nenavist. Vetsine z nich jsou “ublizeni” cernosi absolutne sumafuk a slouzi jim jen jako zaminka k vyrovnani vlastnich mindraku.

    Zda se, ze debata s nahore zminenymi, Zelenymi a socialisty vubec, skoncila.

  16. Tak co říkáte na zlato? Co na to a jak pořídili zdejší dvorní ekonomové? Lépe než nejodbornější odavosovaní odborníci z ČNB? A co stříbro? Jestli Finist počkal tak se dočkal. Akorát včas pustit a prelít jinam.

    Včera měl jehněčí vindaloo.
    Deska kuřecí vindaloo, z dietních důvodů místo prázdných kalorií prikousnul hlávku syrového karfiolu. V útrobách mám pocit bahenního dráčka. Asi zhorším skleníkový efekt a nejpozději zítřejší ráno ukáže jestli budeme potřebovat instalatéra.

  17. Dobrý den. Dnes jsme si prohlédli Teplou. Pizzerie Kuželna příjemná, pro děti prolejzačka, vietnamská samoobsluha v odpovídající kvalitě. Klášter pěkný, při zmínce o slibu chudoby noviců jsem spolkl otázku, zda to byli první komunisté. Malá potřebovala při prohlídce čůrat, do rajské zahrady jsme se kvůli tomu nevloupali, WC jsme našli, ale průvodkyně nám utekla a zamkla za sebou. Ven jsme se dostávali přes sklepení a označení únikového východu. Při posedávání před občerstvením jsem slyšel paní poněkud hlasově výraznější. Víte proč byl Babiš v Mariánkách? Dát si masáž? Ne, koupit hotel. Koupí Zvon, koupí Pupp. Ti dva s Kellnerem všechno skoupí a my chudý, my utřeme. Nezabředal jsem do diskuzí.
    Šachta, respektive plynárna propouští 1.000 lidí. Poděkujme Babišovi, poděkujme řepce, uhlíkovým odpustkům, poděkujme EU. Další vhodné téma pro volby. Která politická strana se ujme tohoto tématu? Obávám se, že ani Trikolóra.
    Pokud se Trikolóra ujme chudých (a ukřivděných), pokud slíbí snížení daní pracujícím, zrušení dotací miliardářům, nepoužije líbivý program “Antibabiš” a “AntiEU”, ale “PRO chudé”, může se dostat do parlamentu, jednou snad i vyhrát volby. Ale to by za ní nesměl stát žádný dotační miliardář.

    • Stran Trikolory bych si velké naděje nedělal. Obvykle mám dost značný odpor k používání pojmu populismus, ale na Trikoloru mi docela sedí.

    • Mám obavy, že většina reprezentantů Trikolory jsou akademici, kteří nějakého “chudého” v životě neviděli a nemají vůbec ánung, co takovej člověk potřebuje a jak žije.

      • Která strana (včetně KSČM) umí skutečně respektovat/pochopit chudé? Kde o tom mají větší info, než to ze statistik a z velmi občasných setkání s “prostým lidem”?

        Nevím, nijak podrobně nesleduji, ale Andy Babiš, ač sám multimilionář ví, jak si přízeň nízkopříjmových a důchodců koupit. Což je dost průser, protože Andy si nikdy nezapomene odložit do své kapsičky. A jeho janusovská tvář – jiná doma, jiná v Bruseli, je taky na pováženou.
        Na velmi pováženou.
        Vidím to na malém příkladu: Dva herci našeho Ústavu, kteří se stali politiky najednou začínají mluvit “diplomaticky” a dávají si pozor, aby ani v soukromí neřekli nic, za co by je někdo mohl “popotahovat”.
        (Herci jsou divní vždycky, jenže oni se stali “jinak divnými”. To mi připadá jako varovný symptom.)

  18. Tak uvažuji, kdo je vlastně ten “chudý”.
    Někdo s příjmem vyjde, někdo ne, zadluží se a už v tom jede až do exekuce.
    Někdo si zase snaží přivydělat nebo získat lépe placené místo. A někdo se spokojí s průměrem a je rád, že má práci, která ho baví, která jej, jak se teď říká, “naplňuje”.
    Pokud nezávidí sousedům a kolegům a “nechce to mít taky”, tak může spokojeně žít i se zcela průměrným příjmem.
    Poněkud rozčiluji své mohovitější známé (je jich většina) svým oblíbeným výrokem “já mám peněz dost, stačí mi”. Opravdu se nepovažuji za chudého, i když jsem jen pracujci důchodec.

    Co si o tom myslíte vy, vážení spolubesedníci? Kdo je chudý a kdo bohatý? Dá se to vyjádřit nějakou částkou nebo nějakými hmotnými statky?

    • Kdo má na jídlo, střechu nad hlavou a nemusí chodit nahatej, není chudej.
      Byly doby, kdy jsme návštěvy u kamarádů plánovali podle toho, aby bylo po vejplatě, protože před vejplatou už obvykle nebylo na benzín do trabanta a láhev vína, abychom tam nepřijeli úplně s prázdnou. A oblíkala jsme tehdy sebe i děti výhradně v sekáči.
      Neměla jsem pocit, že jsme chudý, bylo to velmi šťastné období.
      A jedna známá mi tehdy při nějakém tlachání řekla ” umíš si představit, že bysis nemohla dovolit každej rok jet v zimě na hory a v létě k moři?”
      Furt řešila, na co kdo má a záviděla těm, kdo měli víc. Vlastně mi jí bylo líto. I když ona k tomu moři jezdila každej rok a já jsem si tu “hrůzu”, že bych si to nemohla dovolit, nemusela představovat. Aspoň jsem si mohla šetřit fantazii na lepší věci 😀

    • To je relativní. Než bohatý, spíš zámožný. Ale i to není ono. Nejspíš mít všechno co potřebuju.
      Z mého pohledu je nejdůležitější být spokojený. A když šťastný, tak co si přát víc?

  19. Ad chudoba: za chudé se považují mnozí. Proto bude mít program oslovující chudé velký ohlas.
    Příjmově za chudé považuji spodní 10% kvantil, do cca 18.000 Kč hrubého měsíčně. Jiný pohled může být: příjem jako od “sociálky” + 25% navíc. Pokud by šlo o matku samoživitelku se dvěma dětmi, “hranice chudoby” je výše.
    Za chudé se mohou považovat ti s podprůměrným příjmem. Nebo ti, jejichž plat je v porovnání s Německem třikrát nižší.
    Za Rakouska se za chudého považoval ten, kdo nebyl ve střední třídě. Tj. nebyl státním zaměstnancem se stálým pracovním místem, nebo nebyl živ z práce svého kapitálu.
    Politický program “pro chudé” respektive pro pracující chudé by měl především oslovit ty s nejnižším příjmem, ale i ty s příjmem vyšším až do hranice dotačních milionářů/miliardářů. Těm by neměl nic brát, ale také nic dávat. Program pro dolních 10.5 miliónů.

  20. Proč je důležité mít program pro chudé: Chudý byl (nebo bude) většinový volič. První zaměstnání. Brigáda při studiu. Nebo naopak poslední zaměstnání – v ochrance. Brigády při důchodu. Může jít o krátkodobé řešení průšvihu v podnikání. Někdo by kvůli průměrné mzdě ani nevstal z postele. Pro většinu je to nedostižný sen.

    Dalším důležitým bodem programu pro chudé jsou exekuce. Téma zde mnou omílané stokrát. Uvidíme, která strana by si troufla. Vstoupit do hájemství mocných advokátních kanceláří a miliardářů.

  21. Chudý je většinový volič.Naštěstí mnoho z nich své voličské právo nevyužívá a mimo to, opravdu pochybuji, že jakýkoliv “program pro chudé” je může uspokojit. Obávám se, že drobné zlepšení, které by asi bylo možné, nebude pro ně uspokojující. Okamžitě se totiž najde dost demagogů, vysvětlující jim, že je stejně okrádají a dávají jim almužnu. A že dělník v Německu, odcházející dividendy a všechny ty kecy …

  22. Chudobu bych si dovolil popsat jako nesoulad příjmů a výdajů. Kdy žiji skromně, stačím i docela málo. A naopak.
    Obecný problém je možná v tom, že kdekdo by chtěl víc, než na co má. A když to nejde, je “ublížený” a “chudý”. Proto by takový orogram měl hodně podporovatelů.
    Jenže: Když dáte chudému víc, bude chtít ještě víc. To je princip Jezinek-Bezinek. Bude si chtít dovolit víc utrácet. Reklama se o to snaží horem dolem.
    Ovšem na druhé straně – když se nebude utrácet, nebude třeba tolik vyrábět a dovážet a budou nezaměstnaní, Robotizace a digitalizace připravuje lidi o práci i když “noví věrozvěstové tvrdí” opak. Ekonomika může běžet v různých módech – na sporo, na půl plynu, na plný plyn – ale situace se sice bude lišit “v korunách” a v “luxusu” ale ne fakticky. Žít se dá skromně i neskromně.
    Dost dobře si pamatuji, jak naši žili skoro “z ruky do huby” a před výplatou a zálohou se jedla jen ta nejlevnější jídla. Pravda – na první kolo jsem si musel vydělat – ale těšilo mě možná víc, než kdybych ho jen tak dostal. První auto naši koupili až na sedmdesátých letech z druhé ruky. Ale nemám pocit, že bych i tenkrát byl nějak extra chudé dítě. Prostě byly věci, na které nebylo.
    No a?
    Už několik let nemám auto. Potřebuji ho tak málo, že se mi nevyplatí. Nebo chytrý telefon. Mám ho už tři měsíce – ale netelefonuji s ním. Mám ho jenom jako nenápadný fotoaparát a koukám přes něj na internet, když nejsem doma. Celkem zbytečná investice.
    Zato mám pár set tisíc ve foťácích, které mě přiživují a baví a audio aparatuře, která mě živí .A tak je to s mnohým. Věci a akce zbytné a nezbytné.
    Ale pořád to nemá nic společného s chudobou nebo bohatstvím. To je pro mě dost záhadou.
    Asi má pravdu AeroKarel. Je to jen pocit.
    A já už vypnu PC a zalezu do kanafasu. Zítra dorazí jeden známý, (kupuje tu auto za 3/4 milionu) a já důchodce ho pozvu na oběd. A budu mít pocit, že jsem docela bohatý.
    Stačí mi.

  23. “Za chudé se mohou považovat ti s podprůměrným příjmem. ”

    no, tak to bude chudá většina národa, i kdyby všichni mohli přehazovat prachy vidlema a váleli se v diamantech.
    Vždycky je víc podrůměrných a méně nadprůměrných, s tím nikdo nic nenadělá.

  24. Ronajd Reagan pise o “chudobe” velice krasne ve sve autobiografii. Nemeli, kdyz byl maly kluk, nic. Tatinek , jako podomni obchodnik, vydelal na jidlo. Maminka pestovala, co se dalo, na zahradce a privydelala sem tam, kdyz ji nekdo k necemu potreboval. Reagan vsak vzpomina na detsvi s laskou. Kazde Vanoce , i kdyz doma byly pod stromeckem jen nezbytnosti, dala malickost nekomu, kdo mel jeste min. Ze jsou chudi, jak Reagan vzpomina, se dovedeli, az kdyz zaklepal na dvere federalni urednik, ktery jim rekl, ze budou dostavat podporu od vlady. Maminka ho vyhodila.

  25. Dobré ráno vespolek,

    myslím, že to AK trefil – je to o pocitu. Kdo závidí druhému nos mezi očima, bude se cítit chudý, i kdyby měl jánevímco. Komu stačí k žití tolik, kolik vydělá, bude spokojený, i když z pohledu jiných chudý…

    maYdo,
    ano. Za celé dětství jsem byla u moře jen dvakrát – jednou s tátou (byl “služebně”) jako doprovod, jednou skutečně na rodinnou dovolenou. Ale nijak zvlášť si to nevybavuju. Zato s láskou a něhou vzpomínám na každé prázdniny, strávené u pratety na vesnici – posbírat vajíčka, skládání dřeva do dřevníku, chození na borůvky, šišky, chrastí…. sbírali jsme lipový květ i mateřídoušku (babička sušila a nosila do výkupu), hrabaly seno pro králíky (dědeček nám nechal udělat dětské hrábě, bylo nás pět vnuček), a řádění na houpačkách z lešenářských trubek, pískovišti nebo trandění po okolních vsích na kolech… koupání v rybníku s žabincem. K večeři chleba s máslem a se záhonu vytažená kedlubna. Slint ! Letos mi je na záhonu sežrali slimáci !!! A příbuzným půjdu zapálit svíčku na vesnický hřbitůvek.

    • To je myslím dost běžný stav, častější než přebytek. Snížit penze, to by byl Bureš rázem bez voličů.

      • On Andy může udělat i jinou chybu – spousta důchodců je taky nacionalistů. Vlastenců, protože si před smrtí víc uvědomují své kořeny. Jakmile se provalí jeho dvojí tvář ohledně EU bude z toho profitovat Tómio a možná i VK junior – pokud chytne téma suverenity za pačesy.

  26. Nicknsme, nebylo by nejjednodušší chudé vystřílet? Zbyli by jen bohatí, a problém chudoby by byl definitivně vyřešen.

  27. Matzurko, jo, my jsme taky nikam moc nejezdili a prázdniny jsme si přitom užili. Hodně jsme jezdili na Krkonoše, ty jsme měli takřka za humny. Vlakem a autobusem se dal zvládnout jednodenní výlet a když jsme dorazili posledním autobusem domů, tak zatímco uondaní dospělí, obvykle máti s tetou, co nebyla pravá teta, se plazily znaveně od autobusu, tak my jsme ještě stihli zdrhnout za kamarádama nebo se projet na kole.

    kedlubny se bráchovi letos vydařili a slimáci jsou coby škodná v pořadí až za srnkama a hrabošem. Před srnkama, co jde, chráníme pletivem ( naštěstí jsou mrchy vybíravý a nežerou všechno) ale hraboš se podryje všude, hajzl jeden.

  28. Tak počítat, že důchodový účet nebude v deficitu za pololetí, kdy půlku toho pololetí neplatila polovina platících, nebo platila výrazně míň, přičemž důchody se vyplácejí furt, by mohl jen snílek. Ještě klika, že ministři skoro nespí.

  29. Dobrý den,
    chudoba není majetkový status, chudoba je myšlenkový status. Stejné tvrzení platí pro bohatství.
    Jsou (hodnoty) a jsou nástroje (prostředky). Nešťastníci si obě kategorie pletou nebo zaměňují. Zřejmě nejslavnější omyl je tvrzení, že “cesta je cíl”. Když nešťastník neví, kam se chce dostat, tak cestu nikdy nenajde. Potom skuhrá, že má “málo” v naději, že dostatek prostředků (např. peněz) mu pomůže objevit cíl (např. smysl žití). Neobjeví.
    Příjmy jsou zhmotněním umění uspokojit potřeby svých zákazníků. Výdaje jsou položky nutné k dosažení příjmů. S bohatstvím nebo chudobou nesouvisející kategorie.

      • Budeš se možná divit, ale ano. Cílem života, ke kterému směruji, směřuješ, směřujeme, je smrt. Někdo stihne dokonce i smysl své existence – totiž předat genetickou informaci dál. Tak jednoduché to je.

        • Tak to je. Udržení rodu, druhu. A v životě? Žít. Smyslem života je život sám a replikace – poslat své geny dát do budoucnosti.
          A ještě jedna zkušenost staříka jako jsem já: Nezávidět a nežárlit.

  30. Starý kocour v 0:07 – jako bych to psal já sám. Stejně tak Matzurka – prázdniny u babičky.
    Shrnuto jednou větou – bída vypadá jinak.
    Ještě malou poznámku – v mém věku a stavu dostávám čas od času dotaz, co bych si přál k narozeninám, k Vánocům, k výročí. Odpověď je vždycky těžká, mám totiž všechno, co potřebuji i všechno, co chci. Proto je důlěžitější a příjemnější, když se sjede rodina, když přijedou vnoučata nebo se sejdou kamarádi. Navíc mám ještě Šumaváka a řadu lidí, které znám osobně. Osobní kontakt je nenahraditelný.

  31. Ale zanechme úvah. Máme se jak prasata ve rži, nikdy jsme se neměli líp. Politici nejsou žádní andělé, naopak. Na nejnižší úrovni jde do politiky možná nějaká naivní postava, ale je brzy přeskočena většími sviněmi. Největší ze sviní se dostane na další úroveň – kraj, tam se poperou svině mezi sebou a ta největší a nejschopnější popoleze až do Sněmovny. Když bude ještě větší svině než její okolí, tak projde až do vlády.
    Proto už léta opakuji, že volím nejmenší zlo. Býval jsem za to kritizován, že nejmenší zlo je příliš pasivní volba, ale každá jiná je horší. Kdo mi bude nejméně škodit, tomu to hodím. Kdybych neházel vůbec, tak zvýším možnosti těch větších zel.
    Náš teploměr ve stínu na severní zdi už přetáhl třicítku a proto odcházím k našemu domácímu bazénu. Provozuje ho a udržuje město, včetně bufetu, ale ve vzdálenosti 200 metrů od našeho domečku ho považuji za domácí. HEČ!

  32. “Ještě malou poznámku – v mém věku a stavu dostávám čas od času dotaz, co bych si přál k narozeninám, k Vánocům, k výročí. Odpověď je vždycky těžká, mám totiž všechno, co potřebuji i všechno, co chci.”

    Martine, v průběhu Velkého Úklidu, jehož cílem je přeměna rodinného bytu na single doupě po odchodu potomstva jsem dospěla k rozhodnutí a učinila prohlášení, že k narozeninám poskytuju nadále výhradně dary: sežratelné, vypitelné, případně nějaké lístky na kulturu nebo jiné zážitky. A stejné dary přijímám, případně nepohrdnu květinou. Hlavně nic, co by se uložilo někde v domácnosti.

    Třeba s bráchou si už několik let navzájem dáváme rum. 🙂 Letos ho dostal v předstihu, abychom měli co popíjet během jeho dovolené, takže mu ani do těch narozenin nevydrží….

  33. Zdravím z hlavního města Hané, kde mi pomalu končí hlídací mise vnoučat. Uffff. Čtyři vnoučata od 6 do 13 a vedro k tomu – to dovede spolehlivě odrovnat i pořádné chlapy.
    K předchozí debatě: Ano, cílem života je smrt. Bez ohledu na vše kolem. Start-porod, cíl-smrt. A smyslem života je předání genů dál, budoucnosti, štafetový kolík 🙂 . Vše okolo je podružné. I když si lidi, ve své pýše myslí něco jiného. Ano, někdo si může říct, že cílem jeho života je dosažení něčeho – vynálezu, bohatství, moci, postavení. Ale to je jen mýlka. Skutečným cílem je vždy smrt.
    No, nechám filozofování a jdu vařit poslední prázdninový společný oběd. Pak už jen balení a rozjezd domů. Přesto jsou právě ubíhající chvíle ty, na které se nejraději a nejvíc vzpomíná. A mi nezbývá než doufat, že tak to mají i vnoučata.

    • Quivisi – i na pohřbu se zdůrazňuje: Milující manžel, milující otec… Vše ostatní je nádstavba…Ano jsou výjimky, třeba vědec, který posunul vědomí lidstva, vynalézl lék….
      Omlouvám se, právě dojíždí část rodiny, která si převezme část vnoučat….

  34. Je-li cíl míněn jako meta, kolem které se člověk nějak protáhne, pak ano, je to smrt.
    Mělo-li by to být něco, o co člověk usiluje, tak u mne ne.
    Martine (240), přesně tak volím i já.

  35. Modrý pták says: 31.7.2020 (10.16)
    chi ad Tvé “Když nešťastník neví, kam se chce dostat, tak cestu nikdy nenajde”

    To používám taky 🙂
    trochu převyprávěná Alenka od Carolla, já to nemám v češtině ale vrhnu neobratně ten dialog Alenky s Kočkou Šklíbou (kdo máte český překlad tak mě nehoňte, já to vrhám teď z anglickýho levnýho ohmatanýho paperbacku)

    * Alenka – řekla bys mi prosím (Kočko Šklíbo – Cheshire Cat) jakou cestou se mám odsud vydat?
    * Cheshire Cat – to fakt opravdu záleží na tom, kam se chceš dostat
    * Alenka – mi na tom vlastně moc nezáleží ……
    * Kočka Šklíba – pak je to fuk, kterou cestou se dáš …
    * Alenka (dodala) – …..hlavně abych se někam dostala
    * Kočka Šklíba – No jo, tak tohle nasichr dáš – hlavně když půjdeš dostatečně dlouho …

    🙂

    • Nemusí hledat, cesta si ho najde sama aniž se mu musí líbit. Bez ohledu jaká, končí stejně,třebaže ne nutně stejným způsobem.

  36. Honza ze Žižkova says: 31.7.2020 (10.15)
    chi – dneska nám kolegyně z Londýna rozdurděně řekla, že nemůže odjet do Manchesteru na širší rodinnou slezinu s přáteli a barbecue anžto jejich minzdr nad oblastí včera večer náhle vyhlásil klatbu a zákaz sdružování (snad přes sociální sítě a z hodiny na hodinu).
    Pyšně jsem odvětil, že toto by se u nás stát už nemohlo, protože máme kvalitní a bdělou opozici, která by to vyhodnotila jako přímé ohrožení demokracie a naprášila by to za tepla do Bruselu 🙂
    Po zrušení fesťáků v Ostravě si nikdo netroufl zakázat ani ty smažky co pořádaly minulý týden Czech Tech nebo jak se to teď jmenuje.
    Hrůza, že by se před Strakovkou shromáždil Fiala, Hřib, Novotný, Bartoš a Pekarová-Adamová naše exekutivní orgány přímo paralyzovala.
    Nad nimi by se vznášel na upoutaném rogalu s motivy tibetské vlajky Kalousek.

  37. Jo. Je hic. A pristi týden kdy bych rád hic, má být všechno počasí včetně přechodu mocných útvarů SS.

    Velmi se mi na opravu osvědčila pájka s vizmutem, cca 140 C. Výborná na teplotně háklivé součástky a spoje.

    Byla sranda, nešla jedna větev nového elektrorozvodu. Leč kutil si poradil, maje ulitou prodlužku mocné délky. Bylo zkoumání a hledání. Kutil bez vyhlášky 50 kouknul, a že asi tady a tady to asi nebude propojeno. Odporníci rozebrali a bylo to tak.

    Čeká mě mocný kulturní zážitek, obdržel k přečtení tlustou bichli. A že na to mám měsíc než bude vrácena. Tak nejbližší volné chvíle si bydu vyplňovat Kalevalou. Naštěstí ne ve finštině. Asi budu jedním z mála těch, kteří ji přečetli celou. Nakouknul… Pratchett to není, a Ilias proti tomu je velmi epické dílo. Leč co bych neudělal pro pochopení mezi národy. A abych se mohl vytahovat “heč přečetl jsem celou Kalevalu.”

  38. Stary kocour says: 31.7.2020 (16.39)
    za současné počasí může ta malá čubka!
    Už staří egypťané si všimli, že když Slunce venčí Malou fenku, jsou měsíc děsný horka a začínají záplavy na Nilu. Dokonce od toho 19 července počítali nový rok. V Evropě na 45 rovnoběžce je ten datum posunutý na 24 července a Slunce čubku venčí zhruba do 24 srpna.
    Venčit čubku znamená, že se hvězda (čubka) ráno objevuje (vychází) společně se Sluncem.
    Hvězdě nyní říkáme Sirius, nejjasnější hvězda ze souhvězdí Velkého psa.
    Už staří egypťané a potom i řekové (od kterých to přejali římani) hvězdě říkali Canicula, což je ženská zdrobnělina (malá čubka) od Canis – pes.

    Frantíci o vlně horka mluví jako o Canicule (Kanikul – ženský rod) a má to spíše utrápený nádech.
    Rusáci jsou z toho naopak nadšení, alespoň děti, protože ruská výpůjčka stejného etymologického základu foneticky zní kaníkuly (plurál), tedy prázdniny 🙂

    Takže Starý kocoure, za to šílený horko může Canicula, ta malá čubka. A little bitch 🙂

    • To jsem nevěděl že zatím co máme prázdniny, v Rusku mají čubkiny.

      Skimici, občas něco přihoď, pátrání po původu slov je zajímavé.. Používáme slova, dorozumíme se, třebaže neznáme jejich původní smysl.

      • Na to pátrání po původu slov mám v rodině specialistku – snacha je onomastik (onomastička?) v Ústavu pro jazyk český. Trochu teoretická záležitost, ale rozhodně ne nezajímavá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *