Glosa k situaci v USA

Dušan Neumann

            Jsem v Čechách jen několik hodin a sleduji mediální cvrkot zblízka, zejména zprávy o Spojených státech. Ani mne nepřekvapuje, že se všechno točí okolo epidemie COVID 19 a osoby presidenta Trumpa. Ten je většinou představován jako sobecký, zmatený a neschopný grobián a holkař. Argumenty tohoto nemá cenu vyvracet. Řekněme, že na tom něco je a pokud si myslíte, že je hulvát, zkuste se podívat na jeho osobu – a osobnost – prizmatem výsledků jeho administrativy. Nelze ani říci, administrativy Republikánské strany neboť  pokud si vzpomínáte, byl nominován proti vůli stranické věrchušky.

            Trump je především newyorský podnikatel v jednom z nejdrsnějších konkurenčních prostředích, kde to bez ostrých loktů nejde. V jednání, pokud skutečně o něco jde, je drsný někdy až hrubý, arogantní a bombastický. Nenechá si líbit žádný osobní útok jakých sám používá desítky. Rány vrací někdy neúměrně tvrdě. Navíc neuměřeně používá Twiteru, který umožňuje pouze zkratkovité reakce.

            V tom se mohu s americkými hlavními medii a od nich českými medii převzatými názory, shodnout. Jenže Trump je americký president a je třeba se něj dívat z tohoto úhlu. Tak především není politik a vyžaduje od své vlády výkon. Žádné okecávání, ale výsledky. Buď úkol splníš nebo letíš – jako v jeho staré televizní show “Učedník”. Než se rozhodne, problém zkoumá a hodně se ptá i veřejně a na rozdíl od Baracka Obamy nedělá dojem, že všemu rozumí. Jeho otázky se často zdají jednoduché a intelektuálně chudičké, ale výsledkem je čin.

            Nikdo na světě nebyl na pandemii připraven. Trump se ptal odkud přichází a zastavil lety z Číny, za což byl ještě přes měsíc označován liberálními medii za rasistu a xenofoba a teď je kritizovám, že na pandemii reagoval příliš pomalu.  Trvalo to skoro další dva měsíce než Evropská unie a další státy omezily leteckou dopravu.

            Když vypukla v New Yorku nezvládnutá panika a guvernér a starosta New Yorku zoufale žádali o pomoc, zorganioval Trump pomoc nemocničních lodí námořnictva během týdne a výstavbu stanových nemocnic v Central parku a ve výstavním Javits Center během tří dnů. Pokud by se takový úkol svěřil federální a místní byrokracii trvalo by to týdny. Nakonec se ukázalo, že plovoucích nemocnic město nevyužilo. Podobně přesvědčil automobilové výrobce převést výrobu od aut na plicní ventilátory, kterých se nakone vyrobilo tolik, že se exportují do nejvíce postižených zemí.

            Jedné z nejtvrdších kritik je vystavena jeho slíbená politika ochrany amerických hranic. jen některá konservativní media si dovolí publikovat záznamy stejných požadavků vyslovených členy Kongresu a presidenty počínaje Reaganem, Bushem Sr.,  Cintonem, Bushem Jr. i Barackem Obamou. Slova, slova, slova, nic než slova, princi. Pouze Trump uvedl projekt do pohybu a kritici ječí jak Viktorka u splavu a spravedlivě se pohoršují nad Trumpovým požadavkem, že Mexiko za hraniční zeď zaplatí. Pravdou je, že Mexiko Spojeným státům nevystavilo žádný šek. Trumpem reformavaná dohoda NAFTA – (USMC), hospodářsky pro USA velmi nevýhodná znamená, že Mexiko začíná za americké zboží platit daleko více než doposud a podobně Kanada. Už nemůže na americké mlékárenské výrobky uvalovat 285% clo. Takže obě země teď vlastně jinou formou zeď splácejí.

            Kdykoliv o Trumpovi začínám pochybovat, připomenu si proč jsem ho volil a co jsem od něj očekával. Nebylo toho mnoho, ale pro mne to bylo podstatné – jmenovat do Nejvyššího soudu a federálních soudů co nejvíce konzervativních konstitucionalistů – neboť to budou oni kdo bude formovat právní pozadí USA po příštích 20 let. Druhým splněným očekáváním – a to dost rozšířeným – bylo odstoupení od Pařížských dohod a zastavení zelené tyranie. Splněno. Energetická nezávislost a podstatná deregulace federálních vyhlášek – dnes na každou novou připadá 70 zrušených – jsou jen tou pověstnou třešničkou na dortu.

            Jako každý člověk Trump dělá chyby a v neustálém politickém stresu jich dělá víc, než kdyby se mohl vládnutí věnovat v klidu. Co už media nezdůrazňují je, že se chybami učí a svá rozhodnutí podle vývoje mění, za což je ovšem opět kritizován, že nebyl jasnozřivý dost a chyb se dopouštěl, což by se Obamovi určitě nestalo. Trump je workaholik, který se neskrývá v Bílém domě a pro Ameriku pracuje i když hraje golf. Podle protivníků když nabízí naději, řešení, optimismus a naději tak lže. Neštěstí a prohry se veřejnosti prodávají lépe. Chlápek nabízející úsilí, snahu a práci je nebezpečný. Něco podobného zažil i čerstvě jmenovaný ministerský předseda Velké Britanie Winston Churchil. Zatím naštěstí to nejsou bomby padající na Washington, co by rychle přesvědčilo veřejnost, že to Trump myslí doopravdy a že jiné cesty k oživení americké ideové dominance zakotvené v její ústavě není.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

917 komentářů u „Glosa k situaci v USA

 1. 251
  Modrý pták says:

  skimici,
  dodnes jsem překvapen, že nejjednodušší záležitosti jsou předmětem složitých debat.
  Řekneš někomu „jdi“, on se zeptá „kam“ (puberťák: „proč“) a záhada cílů a cest je vyřešena. Určitě znáš McKinseyho „kopretinu“, kterou nazývají 7S. Z květu nazvaného „sdílené hodnoty“ vyrůstají lístky strategie, struktura, systémy atd. Když nejsou hodnoty, nejsou cesty.

 2. 252
  skimic says:

  Schumacher says: 31.7.2020 (17.19)
  … ale jak připomněl Karel, má to neskutečně devastující politický potenciál. Úplně to odvařilo Paroubka (Kampaň – Bijí naše děti). Ten se nakonec musel očistit popelem nastrčeného N-1 Bublana (tuším), kterého coby náhradní cíl sežehl hněv lidu.
  Bylo to politicky podobně devastující jako nedávno zakleknutý Floyd.

  • 252.1
   Schumacher says:

   Býval byl by stačil jeden nálet neimatrikulovaného Agresora s nádrží naplněno močůvkou.

   • Stary kocour says:

    Nápad to není zcela nový, dokonce jsem viděl i záběry z podobné (a naprosto úspěšné) akce.
    Jenže – začátek je v tom jednom určitém sedlákovi, který jim pronajal svou louku. A nastávají otázky:
    – kolik za to sedlák dostal,
    – zda svůj příjem řádně zdanil
    – kdo mu to zaplatil
    – zda organizátor vybíral vstupné a zda měl pro takovou činnost oprávnění
    -zda řádně odevzdal DPH
    A podobné nepříjemné úřední dotazy. Al Caponeho taky dostali až na nezaplacené daně. Ale to by se musel najít orgán, který se bude ptát.

 3. 253
  Schumacher says:

  Skimici, umíš hrát na citeru?

  • 253.1
   skimic says:

   Ne ale vždycky jsem chtěl a i jsem zkoušel ale je to děsně těžký.
   Uměla to folkařka Joni Mitchell. Ta používala tzv Apallachian Dulcimer, což patří do stejného druhu nástroje.
   Tady jí mladičkou pozval Johnny Cash …
   California
   https://www.youtube.com/watch?v=4fvxx8cIdn4&list=RD2AavxMdFiZo&index=14
   Neuvěřitelné a nikdy jsem se tomu ani nepřiblížil, jakkoliv jsem to v ruce držel. Jiné hmaty, jiné ladění.
   A to dám na kytaru i její oblíbené nejen open G ale i jiné „open“ jako třeba když máš zahrát Big yellow taxi.
   https://www.youtube.com/watch?v=xWwUJH70ubM
   Poznáš jak je kytara naladěná bez koukání do internetu?
   Proč se ptáš?

   • Schumacher says:

    Jen tak jsem odhadoval, že i na tohle….. levilo se mi , že je to tak obtížné, že se z toho vykecám a holt doma nebudeme mít stubenmusik.

    Jestli zjevíš, že válíš i na saxofon tak to se mnou praští.

 4. 254
  František l. says:

  Skimici, obávám se, že tohle je spíše nějaká forma havajky nebo dobra. Citera je úplně něco jiného a tomuhle se nepodobá ani náhodou. Existuje vídeňské a německé ladění, ale ani na jedno se nehraje takhle. Mimochodem, melodie se vybrnkává palcem, akordický doprovod ukazováčkem a prostředníčkem a basuje se prsteníkem a ti hodně dobří i malíčkem. Hudba, i se zapojenou elektrikou, je absolutně jiná. Něco málo jsem pochytil, melodie mi problémy nedělají, ale akordový doprovod a basování je hrůza. Navíc jsem si při ladění přerval tři struny a nový set stojí tisícovku. Takže si raději při problémech u počítače brnkám na jukulele, jak vyslovuje můj kamarád Barry. To je daleko snadnější.
  Tak, přátelé, od zítřka jezdím na chatu vlakem za 9 kč. Ani nevím, zda mám jásat nebo brečet. Ale stále plánuji se na citeru naučit hrát.

  • 254.1
   skimic says:

   Františku I
   no v tom případě nebudu umět hrát ani na Tvojí pravou citeru.
   Prostě jen jedna z velké galerie činností, které spolehlivě neumím 🙂

  • 254.2
   Schumacher says:

   Františku, jsem zvědavý. Ukulele ano, jen čtyři struny. Jedna by stačila…

 5. 255
  PeS says:

  2 nickname ad 221 – Milý vole (nelze jinak)…
  „Pokud se Trikolóra ujme chudých (a ukřivděných), pokud slíbí snížení daní pracujícím, zrušení dotací miliardářům, nepoužije líbivý program „Antibabiš“ a „AntiEU“, ale „PRO chudé“, může se dostat do parlamentu, jednou snad i vyhrát volby.“ – pro boha (nebo pro přírodu matičku) proč zrovna Trikolóra? Ta samá Trikolóra vedená Klausem jr., kterýho vykopli z ODS za několik pravdivých slov a který dnes hlásá, že chce s ODS spolupracovat? Tuhle squadru volit? To bych si radši pracky urazil… Mně stačí, když vidím Fialu, Novotnýho, Němcovou a další kreatury (a o Praze 2 se raději nezmiňuji) a k tomu jim do prdele leze mladej Klaus – děkuji, již jsem dnes zvracel!

 6. 256
  PeS says:

  2 Schumi ad 232 – to spíš vystřílet tu vyšší střední třídu… Ta průměrná chudá lopata by si taky mohla říct – k čemu já potřebuju nějakýho prokurvátora, kterej navíc adoruje Rakousko a na zdejší lidi zahlíží s pohrdáním? Mohl odjet? Mohl! Neodjel a provokuje? Tak ke zdi… Jak by se Ti to líbilo?

 7. 257
  skimic says:

  Modrý pták says: 31.7.2020 (17.24)
  teda… já si neuvědomuji, že bych někde četl o 7S modelu jako o „daisy“, ale jestli je to Tvá invence, tak gratuluji. Ten diagram kopretinu opravdu připomíná.
  Já už jsem to tady asi před sto lety říkal – mám slabost pro Toma Peterse. Génius a guru. Jeho knihu (ještě s někým) In Search of Excellence jsem po sametovce přelouskal bez dechu a byla jedním z důvodů, proč jsem si doplnil ekonomické vzdělání.

  • 257.1
   Schumacher says:

   Po výčtu jeho „principů“ vedení, mě napadlo, jestli zbývá kapacita pro dělání něčeho užitečného.

 8. 258
  PeS says:

  2 martin ad 11:05 – jo jo, jediné „jistoty“ – daně a smrt! No a pokud se náhodou podaří něco navíc, je to vítaný bonus. Tuhle jsem si aktualizoval CV – h-index 17, to není až tak špatný… Něco tu po mně zůstane… A asi 16 vychovanejch studentů, za který se nemusím stydět… A pokud to půjde, budu takto snad ještě chvíli působit – do toho penálu se mi zas tak moc nechce…

 9. 259
  PeS says:

  2 martin ad 239 – „v mém věku a stavu dostávám čas od času dotaz, co bych si přál k narozeninám, k Vánocům, k výročí.“ – na tuto otázku odpovídám, že chci svatej rámus. Prostě si chvilku v pohodě a v klidu sednout, u sklenky dobrého vína, trochu popovídat a relaxovat. Kupodivu, část příbuzenstva na tuto ideu přistoupila a je to to nejlepší… A hlavně – nevymejšlet různý píčoviny, kterejma v dobré vůli chtějí dotyčného potěšit a on by to nejradši hodil za psem…
  Obávám se, že co se např. ponožek týče, po mé smrti s tím budou moci zásobovat aspoň 2 přilehlé vesnice…

 10. 260
  František l. says:

  Pesi, to o té spolupráci je vytržené z kontextu a dále dezinpretovane. Původně v originálu bylo, že chce spolupracovat s ODS i dalšími stranami na rozumných věcech. Podotkl, že má v ods spoustu kamarádů. V parlamentu si udělal celkem početný kroužek sympatizantů z mnoha stran a dost se mu ve školství podařilo i přes jiné prosadit a některým hrůzám zabránit. Tuším že se v souvislosti s tímto blbým článkem mluvilo o soudní dohře.

 11. 261
  Modrý pták says:

  skimici,
  díky. Knihu napsal s Robertem Watermanem a byla výtečná. Použil jsi slova „génius a guru“. Pro mě to byl Lee Iacocca (zemřel vloni, nedožitých 95 roků). Jeho životopis byl skvostný. Dodnes mě baví jeho „roční plat ve výši 1 US$ “ jako příprava na úspory všude 🙂

 12. 262
  PeS says:

  2 martin ad 241 – ježišmarja…

 13. 263
  PeS says:

  2 Schumi ad 249 – upřímnou soustrast… Já jí svýho času taky přečet… Metoda průtokových poznatků – zachyceno cca 5%… Je to zoufalej blábol…

 14. 264
  PeS says:

  2 skimic ad 250 – kdybys šel dále ku pramenům, dozvěděl by ses, že ty ruské kanikuly jsou právě odvozeny od Canis Lupus, tedy od Siria, a znamenalo to čundr za psí hvězdou… a do ruska to přišlo z Francie – študáci prostě v létě vyrazili na vandr – a aby to vypadalo decentně, tak místo čundr, děvky, chlast to nazvali „Putování za Psí hvězdou“!

  • 264.1
   skimic says:

   To jsem nevěděl 🙂
   Běžný rusák to taky neví.
   Ostatně jsem dneska odpoledne mluvil s kolegou frantíkem a on taky nevěděl jak se to do frániny dostalo. A to je fakt bystrej a vzdělanej klučina …

 15. 265
  skimic says:

  Schumacher says: 31.7.2020 (19.09)
  “ Jestli zjevíš, že válíš i na saxofon tak to se mnou praští.“
  … ale s tím jsem se Ti přece už tady svěřoval. Když jsem byl teenager a přečetl jsem poprvé Škovoreckého Zbabělce, chtěl jsem taky umět tak hezky balit holky jako Danny. Už mi to šlo docela dobře i s kytarou ale Škvorecký popisuje tak sugestivně jak když foukás do tenor sax, dává to ty správné frekvence které v děvčeti rezonují.
  No a tak jsem tenkrát ukecal mého jazzově založeného tatínka, aby mi od kamaráda staršího tenora koupil. Zrovna na něj koukám. Značka Weltklang 🙂
  Tenhle je mu podobnej, i stříbrnej. Dělalo se to někde v Německu nad Kraslicema.
  https://cdn04.trixum.de/upload2/D/Q/DQ0Ckj1WTSUw153985298346P117.jpg
  Dobře, žes mi to připomněl, budu ho muset vzít do Vršovic (Čížek-Hubert) aby mi ho přetěsnili protože některé spodní klapky už bez síly nedomačknu.

 16. 266
  František l. says:

  Vy jste to s těmi dárky zakřikli. Právě jsem dostal trekingové hole. Já, starý a konzervativní tramp, který občas za pochodu spí.
  To si je asi budu vkládat do…………

 17. 267
  skimic says:

  Odposlechnuto:
  Otázka: „A co si pane doktore myslíte o tom koronaviru?“
  Odpověď: „Promiňte, ale já se do politiky nepletu“

 18. 268
  nickname says:

  Dobrý večer. PeSi (ad 255): děkuji za reakci a trpělivost se mnou. Můj komentář se netýkal přímo Trikolóry, ani žádné jiné konkrétní politické strany. Moje chyba ve formulaci.
  Zkusím to popsat znovu, snad lépe:
  Strana, která se zaměří na většinu obyvatelstva a nabídne jim uvěřitelnou výhodu, má naději dostat se do parlamentu, případně někdy vyhrát volby, pokud své sliby dokáže alespoň částečně naplnit.
  Zkoušel jsem vymyslet program tak, aby nebyl zneužitelný – někdo si z něj vyzobne jenom kousek a na něj nabalí nesmysly.
  A zároveň tak, aby mohl být přijatelný pro všechny ve sněmovně – s výjimkou dotačních miliardářů a multimilionářů.
  Zmínka o chudých vedla k filozofické otázce „kdo je chudý“. A v podvědomí mohla zavánět „třídním bojem“. Moje snaha je přesně opačná. (Chudého) dělníka i živnostníka „spojit v jednu masu“, společně s pracující inteligencí, úřednictvem … a nechat je dýchat.
  Kdysi Petr Mach (Svobodní) měl heslo: Ať živnostníci platí stejné daně a odvody jako zaměstnanci. Uděláme to tak, že dělníkům snížíme odvody. Petr Mach to tehdy řekl lépe než já napsal. Přesto to k vítězství ve volbách nestačilo.
  Možná pamatujete, jak Petr Miller přivedl v roce 1989 na demonstrace odboráře. Možná pamatujete na „jistotu desetinásobku“ v kupónové privatizaci. Bez „chudých dělníků“ pravice nevyhraje. Pravice nesmí vést „třídní boj“, nesmí se zaměřit jen na živnostníky, podnikatele a jejich podporu. Ani ne na podporu „vyšších státních úředníků“. Musí oslovit všechny.
  Proč nenavrhuji „zeštíhlení“ státní správy, „právo a pořádek“. Protože to nabízejí všichni. Výsledky vidíme.

  • 268.1
   Schumacher says:

   (Chudého) dělníka i živnostníka „spojit v jednu masu“, společně s pracující inteligencí, úřednictvem … a nechat je dýchat.

   …O to se pokusil například Musolini.
   V aktuální verzi nazýváno Tripartita. Svazek státu, zamětnavatelů, zaměstnanc. Fasces…

 19. 269
  Stary kocour says:

  Jenže bez disciplíny to nepůjde taky. A bez zjednodušení zákonů se vždycky najdou takoví, kteří jimi prokličkují vlastně bez možnosti je zarazit. Čímž klesá ochota společnosti se zákony řídit. „Rovní a rovnější následují záhy“.
  To celé je komplex.

  • 269.1
   AeroKarel says:

   I zjednodušenými zákony lze prokličkovat. Podstatní jsou uživatelé, ti si literu vždy přizpůsobí. Čímž jsme u průměrné morálky občanstva, včetně justice.

   • Stary kocour says:

    Justice. Ano, ta kdyby si vydobyla (sama mezi sebou, odvolávání bývá věc advokáta proti advokátovi) víc místa pro „selský rozum“, byl by zákoník snad desetinový. Ale to jenom fantazírujeme, neboť právníci-kapříci by si tak vypustili vlastní rybník. Což se nestane. Kdesi jsem četl, že každý dvanáctý Američan je advokát.

 20. 270
  mayda says:

  “ Když jsem byl teenager a přečetl jsem poprvé Škovoreckého Zbabělce, chtěl jsem taky umět tak hezky balit holky jako Danny. “

  No, Danny možná ty holky balil hezky, ale jak si tak vybavuju ty Zbabělce a Prima sezónu, tak ne zrovna úspěšně. 😉

  • 270.1
   mayda says:

   Jsem si vzpomněla, když byla řeč o narozeninách a Dannym…
   Dcera si přála k osmnáctinám výlet na místa, zmíněná v Prima sezóně.
   Až na to, že se nám nepovedlo najít dům, kde bydlela jedna z Dannyho lásek Marie, kerá později v krásném měste Kostelci prodívala v trafice, to byl prima výlet. Nenalezení Mariina bydliště nám vynahradil objev pamětní desky o tom, že v tomto městě a domě dožil Guth – Jarkovská téměř naproti legendárnímu Port Arturu, kde Zbabělci začínají.
   Kdyby někomu připadal krotký výlet po literárních pamězihodnostech, tak mám dojem, že Port Artur je zavřenej, ale hotel Beránek i hospoda Vatikán, žijou. Jen hostinec Bílá Růže, oblíbený zapadák studentů gymnazia ( pivo se dalo prý stihnout z velkou přestávku) už nestojí.

   Jenže já už si nepamatuju, jetsli tuhle putyku Škvorecký taky zmínil nebo jetsli jen to s ním mám spojené proto, že gympl a Bílá Růže po generace tak nějak patřily k sobě.

 21. 271
  Modrý pták says:

  nickname,
  Coca Cola je velmi úspěšná obchodní korporace. Prodává výrobek. Nevysvětluje zákazníkům důvody prodeje. Stratégové (a konec konců každý příčetný jedinec) vědí, že Coca Cola není pro všechny. Někteří ji nebudou nikdy kupovat, „protože Brusel“ nebo jakýkoli jiný důvod.
  Takže, můj tip: jestliže chcete uspět, prodávejte výrobek, resp. jeho „prospěch“ (původně jsem měl slovo „užitek“). Zákazníci buď potřebu mají a výrobek má pro ně prospěch nebo nemají. Koupí nebo nekoupí. Prodej a koupě jsou dvě strany stejné mince, která je výhodná pro obě strany transakce. A rozhodně a v žádném případě nevysvětlujte důvody svého počínání. Motivy jsou lhostejné. Nejdete přece měnit lidi, prodáváte výrobek.

  • 271.1
   Schumacher says:

   Důvod prodeje je jasný! CocaCola své zákazníky miluje!
   To, že si za oslazenou obarvenou vodu,obohacenou dvěma legálními drogami – cukrem a kofeinem, když tu třetí – kokain musela vynechat, protože obecné blaho vtělené do zákona, nechá platit, je jen z důvodu režie. Vůbec buych si nedovolil podsouvat úmysl nějakého obchodního zisku, no fuj!.

 22. 272
  mayda says:

  Dobré ráno,

  modrý ptáku, reklama ovšem velmi často staví na tom, že jejich výrobek zákazníka změní a posune směrem k dokonalosti.

  A v politickém marketingu je to zvlášť patrné. Podprahová informace, že když budet volit Naše, budete ti lepší, moudří, vzdělaní a morální, zatímco když budete volit Ty druhé, jste blbec, primitiv nebo bezcharakterní lump. No, podprahová…. Někdy je ten práh tak vysokej, že ta podprahová informace z něj trčí jak vidle z hnoje.

 23. 273
  Stary kocour says:

  Nemohu se účastnit debaty tak sofitikované a navýsost teoretické, takže zůstanu (jako obvykle) při zemi. Jsou některé články, že kterých ční osobní animozita jak vidle z hnoje. Smysl toho článku, jeho „užitek“ je jaký?

 24. 274
  Matzurka says:

  Dobré polední vespolek,
  někteří jsou si rovní a ještě rovnější… Mojžíš značil dveře, náckové nášivkami Židy a vězně v koncentrácích, nyní se budou lidi označovat sami… meč má ostré obě strany…
  https://echo24.cz/a/SZtUR/google-se-podrizuje-black-lives-matter-obchody-vedene-afroamericany-budou-ted-oznacene?fbclid=IwAR2vmrUeN_9Z8wo9R1GcKagZho2O-1axwN-Z-vSosxbgz2-IMZ8HyvXUOQ0

 25. 275
  Schumacher says:

  Konkretizovaná nabídka materiálního statku uspokojuje abstraktní potenciální poptávku, jejíž koupěschopnost je testována trhem vytvářejícím zpětnou vazbu působící na konkretizaci a materializaci promítající se do formy a vlastností nabízeného statku.

  Nejvyšším stupněm obchodního umění je uspokojení abstraktní potenciální poptávky nabídkou nemateriálního statku, pokud možno prostřednictvím co nejmenšího množstvi, nejlépe žádného, materiálního substrátu.

  Cílem je působení na nejzákladnější mechanismus uspokojení nejelementárnější potřeby původně sloužící mechanismu reprodukce genetické informace, k udržení formy života po dobu nezbytnou k její reprodukci. Buď více v souladu s účelem toho mechanismu, příkladmo uhašení žízně přjemnějším způsobem, anebo méně v souladu, podnícením potřeby konzumace ve vyšší míře než jaké by odpovídalo množství vody prosté oněch za účelem zvýšení konzumace přidaných látek, v tomto případě kofeinu a cukru, které mají významnou funkci v mechanismu výkon-odměna. V tomto případě porušující rovnováhu mezi výkonem a odměnou, ve prospěch odměny. Toto spolu s působením na další smysly, především obrazem a vytvářením kultury spojené s konzumací, zvyšuje poptávku, která sama, v nějaké fázi šíření na trhu v závislosti na míře jeho nenasycenosti, je stimulačním faktorem poptávky. Tak je využit mechanismus sloužící k zachování života příjemným pocitem z uhašení žízně. A ze získání energie, jenže v tomto případě nad prospěšnou míru ospovádající její potřebě, a v nevhodné formě, bez doprovodu užitečných živin.

  Toto je ještě relativně méně škodlivý přklad využití mechanismu v nejzákladnější formě jako bolest-slast, příjemné – nepříjemné, zajišťujícího přežití.

  Co se člověk nadře, aby způsobem plnícím původní účel či činností produkující statky pro své přežití, si přivodil příjemný pocit jako z lajny koksu….

  Zkratka k bezprostřednímu cíli, zkracující dleší a namáhavější cestu, nemusí být prospěšná. Ale na druhou stranu, i dlouhá namáhavá cesta je plná různých zkratek. Některé ji činí ještě delší a i zajímavější….

  • 275.1
   Stary kocour says:

   To, že jsem si to musel přečíst dvakrát abych to opravdu pochopil má taky něco do sebe. Inu – laik žasne… [;>))

   Ale potěšilo mě sebeoznačování menšin na strejdovi G. Ti, kteří rabují anebo jen nemají jiné menšiny rádi toho bezesporu bystře využijí. A nebude tak snadné ony insignie sundat jako třeba nálepku na obchodě. Jinak – bude fungovat heslo „Svůj k svému?“

   Ještě k advokátům: Zjednodušení právního řádu a zákonů včetně podzákonných norem by možná existenci právníků všeho druhu neohrozilo. Sudičů je pořád dost.
   „Súdí sa totiž nejen Slovácko“!
   Kdyby rodina dala ty peníze na modlení za duši svého opilého syna, profitovali by z toho jiní. Výsledek by byl stejný.

  • 275.2
   mayda says:

   nemáš úpal, schumi?

   • Schumacher says:

    Ne, proč? Je to tak náročné na pochopení?

    V podstatě je to pojednání o umění prodeje ochucené vody a konodifikaci naleštěných prdů.

 26. 276
  skimic says:

  Matzurka says: 1.8.2020 (12.10)
  Tak Mojžíšova motivace označit tu noc veřeje dveří od baráku vs. motivace Němců označit viditelně některé skupiny byla veskrze jiná a s jinými důsledky. Ta první byla skupinu z průšvihu vyreklamovat a ta druhá byla skupinu do průšvihu uvrtat.

  Pokud tedy chce BLM jaksi rasisticky vyreklamovat skupinu dodavatelů, majitelů obchodů a pod z průšvihu, není to nic proti ničemu. Nikdo je za to nijak nepostihne, nikdo majitele nezavře až zčerná. Z hlediska odběratele je to jasné plus. Sháníš o dodavateli co nejvíce informací aby ses mohl rozhodnout kdo je ten nejvýhodnější. Abych omylem nekoupil něco od Babiše, musím například používat otravné aplikace a know how. Pokud dodavatel provede dobrovolný detailní samo audit, který zveřejní, je to další informace. Když jim to projde, jsem pro.

  Hele – vždycky mě zajímalo: lidové rozprávěnky tvrdí, že ten večer měl Mojžíš instruovat svůj kmen, že maj zabít neposkvrněnýho beránka, aby šéf až bude v noci řádit (v domech co nebudou mít označené veřeje zabije prvorozené děti – lidské + telata)
  Co je to neposkvrněný (sic!) beránek????
  V bibli se o tom nepíše, přesto že instrukce jsou přesné – nesmí být starší jednoho roku, může to být jehně i kůzle (oni kočovníci ten rozdíl moc nerozeznávaj), nesmí být defektní, musej ho do zabijačky opečovávat 14 dní, zabít ho do soumraku a opéci s hlavou nohami i vnitřnostmi. Musí se jich zabít přiměřené množství aby se to snědlo (organizovat případně barbecue se sousedem). Nesmí se to jíst syrový ani vařený. Prostě pečený nad ohněm s nekvašeným chlebem a hořkejma bylinkama. Co se do rána nesní, musí se spálit.

  Ale nic o neposkvrněnosti!!! To jsou až ty mnohem pozdější říkanky. Možná vliv NZ? To jako že nesměla být ovečka či kozička (případně oveček nebo kozeček) ošoustaná? To by dávalo logiku. Museli to zvíře, vlastně dítě vzít ještě od mámy a ta by nějakýho ošousta nabrala na rohy a kopytem mu hnáty zpřerážela kdyby si starej kozel něco chtěl na dítě dovolit.

  Nebo???

  • 276.1
   Matzurka says:

   Meč má dvě ostří… taky se dveře označené dle instrukcí mohly stát dvěřmi smrti, pakliže by to někdo nabonzoval.

 27. 277
  skimic says:

  Schumi:
  „Nejvyšším stupněm obchodního umění je uspokojení abstraktní potenciální poptávky nabídkou nemateriálního statku, pokud možno prostřednictvím co nejmenšího množstvi, nejlépe žádného, materiálního substrátu.“
  Hele, neblbni.
  Materiálního substrátu ti každej vyrobí hafo počínaje jídlem, přes oblečení až k auťáku – ty naopak potřebuješ namnožit (přemnožit klienty aby ty věci pravidelně kupovali i když je nepotřebujou. Jinak nedozírný důsledky, nezaměstnanost a Maláčová si Tě odnese do pekla. Už takhle k výrobě materiálního substrátu v zásadě nepotřebuješ … Trik je pak v tom, že to málo, které materiální substráty námezdně produkuje musí ještě dokázat ten substrát koupit a darovat (skrze daně) i těm zbylým 90ti procentům, kteří jsou kromě té spotřeby (a vhození hlasu) jinak úplně zbyteční …

  • 277.1
   Schumacher says:

   Skimici, souhlasím. . Napsal jsem jen dílčí pohled, v nějaké z mnoha rovin.
   Nyní je základního materiálního substrátu dostatek. Jde o to jak ho prodat více nad potřebu, kterou v základu uspokojuje.
   Prodat první sklenici k uhašení žízně je snadné. Prodat každou další je obtížější.
   Materiální substrát nad potřebu, kterou uspokojuje, je pro obchodníka nutné zlo. Skladování, doprava, skladování, prodejny. Samé náklady.

   Například dřív když jsi potřeboval software, koupil jsi ho v balíku disket. Pak na cédéčku. Mezi tím už jsi ani nemusel jít do obchodu. Pak objednal přes internet. Pak jen přes internet, nakonec už jen jako pronájem služby přes internet. U všeho u čeho to jde.

   To v úplnosti jde jen u speciálního zboží. Zvuku, videa, novin…

   Materiální výroba u něčeho dosáhla té dokonalosti, že se nevyplatí vyrábět škálu výrobku podle vybavenosti. Směřuje to k výrobě jednoho typu s nejvyšší výbavou, ale cenou podle odblokovaných funkcí. O čem jsem kdysi psal na Psu se stává skutečností.

   Z úplně obyčejných věcí, které byly vynalezeny, prodávány, zdokonalovány pro nějaký užitečný účel, „stávají se“ věci kupované za jiným účelem.

   Hodinky, přesné chronometry, soutěž o nejpřesnější pro mořeplavbu. Pro vědecká měření. Drahé byly proto, protože přesnost byla technologicky nákladná. Nakonec velmi přesné byly a jsou dostupné každému. Prostou časomíru nahradil jiný účel.

   Je úplně obyčejné zboží, a je prakticky totéž zboží, jenže s „příběhem“. Čím zvláštnější příběh, tím větší podíl na ceně. Nakonec na vlastnostech substrátu až tak nezáleží.

   Mám rád takov příběhy.

   Příběh Coca-Coly je úžasný. Zboží jako součást kultury, symbol.
   „Harry Truman was our president, Coke and burger costs You thirty cents…“

   Občas ji kupuju, jenže chutná trochu jinak než originál. U nás. Poznám, že není slazená sacharózou.

   Nový způsob prodeje čím dál více zboží nezávislý na místních obchodnících má dopad na způsob života, na všeobecnou kulturu. Už nekoupíš v krámku za rohem, nepokecáš si co je nového. Objednáš přes internet, necháš si doručit tam kam potřebuješ. Nepohybueš se za zbožím, zboží se pohybuje za Tebou. To má rozsáhlé důsledky.

   Předvídám výrobu zboží na objednávku podle zadaných parametrů. Třeba oblečení, obuvi. Už žádné skladové zásoby, prodej „přes pult“ jen nejnutnější univerzální základ. Necháš se oskenovat a vše bude vyrobeno přesně na míru. Už žádný krejčí s metrem, už žádný švec s koytem podle Tvého chodidla. Vše dokonale padnoucí podle virtuálního modelu. A ne drahé. Naopak. Odpadne spousta lidské práce. Čím se ti lidé budou živit je jiný příběh.

   Nepodmíněný příjem? Ekonomika bez „nadhodnoty“? Na konec vše „zdarma“ z plně automatizované výroby včetně vymýšlení a vývoje?
   A co budou dělt lidé? Budou se věnovat umění, vědě…? Nebo začnou rychle degenerovat, protože přijdou o to, co polidštilo opici.

   Jaké procento lidí je schopnost dělat něco užitečného, či vůbec něco, jestliže k tomu nejsou nuceni ani pro účel uspokojení jiné potřeby než potřeby činnosti samotné?

   V té otázce je také odpověď pro Nickname. Spousta vynálezů a užitečného vznikla ne z představy tvůrce jak moc na tom zbohatne, ale proto, že ho to bavilo. Teprve pak a ne vždy se to talo prostředkem ke zbohatnutí. Právě to odlišuje jedny od druhých. Je to i jedna, třebaže ne jediná vlastnost odlišující bohatší a chudší. Úspěšnější a míně úspěšné. To jsou přirozené rozdíly neodstranitelné žádným společenským systémem.

   Naprosto mylná je u některých přetrvávající představa, že člověk osvobozený od práce rozvineušlechtilost a tvůrčího ducha do hvězdných výšin.

   Ne. Stane se zvířetem, krysou skákající na pedál slasti dokud nechcípne.

   • skimic says:

    Schumi
    rozumím zhruba do půlky k té Kokakole. Vzhledem k tomu, že ze mě již obědové malé pivo vyčichlo, druhou sociologickou část zatím nedokážu vstřebat.

   • Schumacher says:

    Výsledek takového sociálního experimentu v podobě dávek chronicky nepracujícím „nepřízpůsobivým“ je vidět. Na alkohol, na cigarety, na drogy mají. Na koště aby zametli, ba dokonce aby odpadky vynesli do popelnice, na to jim už nezbývá.

    Plošná pomoc „chudým“ je zhoubná jak pro ně tak pro ostatní. Je civilizačně zhoubná.
    Rozumná je jen individualizovaná pomoc na základě zjištění příčiny chdoby. Nemoc, úraz, živelní pohroma, případně i špatné sociální prostředí, kulturu, ale to včas, dokud je čas, bez ohledu na práva těch, kteří jsou příčinou té mizérie. Je všeobecně zhoubná snaha někoho chránit před důsledky lidožravectvi a současně chránit jeho lidožraveckou kulturu.
    Prrrootoožééé jééé taááák úúúúžasně obohacujícíííí, žéééé, chrrrrm…..

    Podle okolností musí obsahovat i přiměřené přinucení. Ale nelze stavět na tezi, že je nutno zajistit spokojenost a úspěch všem bez ohledu na jejich vlohy, dispozice, vlastnosti, schopnosti.

    • Stary kocour says:

     …Směřuje to k výrobě jednoho typu s nejvyšší výbavou, ale cenou podle odblokovaných funkcí….
     Funguje už dlouho. K některým výrobkům stačilo přikoupit pár součástek, u jiných dokonce jen dvě-tři drátové propojky na PLD. Teď v době softwarové stačí znát a (dokoupit, ukrást) heslo.

 28. 278
  quivis says:

  Já jsem při prvním přečtení
  „mechanismus uspokojení nejelementárnější potřeby původně sloužící mechanismu reprodukce“
  myslel, že se jedná o pohlavní styk a najednou z toho bylo „udržení formy života“ ukojováním žízně, nebo se pletu?

  • 278.1
   Schumacher says:

   Popořadě. Napřed zajistit bytí organismu, pak v návaznosti na to rozmnožení. Velmi účelně na sebe trojfázově navazující například u kudlanek.

 29. 279
  skimic says:

  Modrý ptáku
  pamatuješ ještě rockery Fleetwood Mac?
  Mrkni jak udělaly „Oh Well“ ty bláznivý ségry z Haim (Ester a Daniela Haim)
  Je žeru 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=VikyxJoBF2k

 30. 280
  skimic says:

  Matzurka says: 1.8.2020 (15.44)
  Richtig! Teď rozumím.
  Akorát ještě zbývá trýznivá otázka neposkvrněnosti beránka či kozlíka.

 31. 281
  Stary kocour says:

  Schumi píše:
  Naprosto mylná je u některých přetrvávající představa, že člověk osvobozený od práce rozvine ušlechtilost a tvůrčího ducha do hvězdných výšin.
  Ne. Stane se zvířetem, krysou skákající na pedál slasti dokud nechcípne.

  To je tvrdá realita, vyzkoušená už nejen na zvířatech, protože právě probíhají rozsáhlé testy na široké lidské populaci.
  Jenže ne na celé. Pořád je nemalá část lidstva mimo experiment. A ta chce být do experimentu zařazena též. A je ochotna si místo u pedálu vybojovat.

  A pokud se pokusíme predikovat další vývoj celku, musíme nutně konstatovat, že nakonec bude chybět přírodní materiál na výrobu „substrátu“.
  A co hůř, krysy skákající na pedál slasti po ne příliš dlouhé době nebudou schopny pedál opravit, pokud se pokazí. Že se pokazí je jisté – viz Parkinsonovy zákony. Importované krysy to nedokážou vůbec, což ovšem nijak nezmenší jejich touhu se zúčastnit toho obřadu. Nebude, kdo by pedál opravil. Pokud ovšem…

  Přečtěte si Aldisův NONSTOP. Tam to všechno je.
  Ovšem nedoufám, že někde přežijí obři.

  • 281.1
   Schumacher says:

   Znám. Mám.

   • skimic says:

    Znám, mám, ohmataný paperback. Táta to koupil na dovču a pak se to někde netknuté válelo. Přečetl jsem to jako teenager bez dechu do rána, když jsem to náhodně odpoledne na chalupě otevřel.
    Bylo to zjevení. Sociologický román. Hlavní hrdina se jmenuje „Complain“, chi. Brutální katarze a skoro zděšení nad „neukončeností“ otevřeností závěru. 🙂 Neuvěřitelná knížka.
    Ani nevím jestli by dnes byla politicky dostatečně korektní, protože obnažuje atd …

    • Stary kocour says:

     Nebyla by korektní a není ani veselá i přes relativní happy-end, protože je to „pravděpodobná fantazie“. Jedna z mých oblíbených postkatastrofických.
     V nich se totiž člověk dozví o druhu Homo Sapiens nejvíc – a může i srovnávat s realitou. A kupodivu – spisovatelé SF nás mají přečtené až příliš dobře.
     Kdyby ty naše základní vlastnosti měla přečtené taky věrchuška, byly by jakékoliv „světlé zítřky“ už dávno zapomenutou minulostí.

     Naše štěstí je v tom, že oni sami, věrchuška (a někteří intoši) se vydělují. Myslí si, že jsou jiní, že jsou Hanumanové našeho opičího stáda. Nejsou. Jsou to jenom momentální alfa samci, kteří musí o svou pozici stále bojovat.

     • Stary kocour says:

      Pozn.: NONSTOP mi osobně navazuje na Piknik u cesty bří. Strugackých. Jsou o úplně něčem jiném (nebo ne?), ale atmosféra je velmi podobná.

 32. 282
  Schumacher says:

  Vidím to stejně. Znovu hospodě připomínám a doporučuju Futurologcký kongres.

 33. 283
  PeS says:

  2 Modrý pták ad 271 – „Zákazníci buď potřebu mají a výrobek má pro ně prospěch nebo nemají.“ – No, pokud má zákazník potřebu, tak výrobek, který má pro něj prospěch se zove hajzlpapír!

  • 283.1
   Schumacher says:

   Na onom popisném „že“ není nic pozoruhodného. Jasné.
   Zajímavé je „proč“ a „jak“ vzniká potřeba.
   Například proč v roce 1540 byla velmi malá poptávka (pozn. pro Rakouského školu : koupěschopná) například po modemech.

 34. 284
  skimic says:

  Stary kocour says: 1.8.2020 (20.36)
  „NONSTOP mi osobně navazuje na Piknik u cesty bří. Strugackých. “
  Mně ne, ale je to tak dobrá kniha plná nečekaných zvratů, že nebudu argumentovat. Kdo to četl, ví, kdo to nečetl – ochudil bych ho o to napínavé.
  Obecně – tu knihu jsem jako teenager přečetl v době, kdy jsem se rozhodl balit i intelektuálky (za socíku to byla prima výzva) a musel jsem mít načteno. V té době jsme u vína rozebírali Freudův Totem a Tabu, Sociologii náboženství od Maxe Webera (Sociologie des religions) a znovu objevovali Franze Werfela (Leben heißt, sich mitteilen) a jeho koncept „Ersatzreligion“. Náhradní či substituční relig — atp
  Aldissův vhled do kmenové struktury, ritu atp mi spíše přiměl přemítat tímto směrem.
  Naštěstí tam ale hrdina Complain sbalil i hezkou Lauru, takže to nebylo až tak suché 🙂

  • 284.1
   Schumacher says:

   A co se týče nabídky a poptávky a uspokojování potřeb je významné….Ersatzbedürfnis.
   Potenciální zákazník má abstraktní poptávku příkladmo po dopaminu, o kterou soutěží obchodníci nabídkou konkrétního zboží, jehož konzumace, či jen samotný nákup spustí mechanismus vyvolávajícího jeho sekreci.

   • Stary kocour says:

    Jistě, ale děláme to zatím složitě. Dopamin by se mohl dodávat přímo. To by byl ten správný „pedál štěstí.“

    • Schumacher says:

     Nejde jen o dopaminm to byl příklad. Je to složitější. Systém receptorů, celá biochemie.
     Dodávky instantního štěstí by byly, například pro zákazníky ve Stodolní….jenže překáží jimnapříklad Národní protidrogová centrála….
     Rád bych věděl, jaká by byla situace za podmínek svobodného trhu zahrnujícího i osvobození nezúčastěných od živení zúčastněných a důsledků jejich chování.

 35. 285
  Stary kocour says:

  Ještě ad NONSTOP:
  Četl jsem ho poprvé do rána, od deseti večer. Dlouho jsem netušil, kde se celý děj odehrává, kdo jsou motáci, kdo obři, co znamenají podlahy, poniky, co to vlastně nalézají v opuštěných kajutách… Prostě detektivka jaká má být.

  A v právě tom ohledu je podobný Pikniku u cesty. Tam se to nezvíme vlastně nikdy, i když je to vysvětleno vlastně hned v předmluvě. Setkání s neznámem a interkakce člověka s nepochopitelným. Stejné, jako setkání pračlověka s ohněm, bleskem nebo výbuchem sopky. S epidemií. A nutný vznik božstva.

  NONSTOP mám jako audioknihu v telefonu a pouštím si ho do sluchátek před spaním, když jsem sám na chalupě. Těch audioknih v telefonu mám víc – třeba novelu Muž, který sázel stromy. Nebo Bradburyho Marťanskou kroniku, kterou načetl pan Brodský. Jsou to takové příjemné pohádky pro stařečka v prázdné chalupě. Pokaždé v těch textech najdu něco nového.

  Což se nedá říct o zprávách ze světa. Ty mi připadají stále stejné, mění se jména, kraje – ale příběhy jsou tupé, stále opakované dokola. TV na chalupě mám, ale po předpovědi počasí ji vypínám. Teď už mám chytrý telefon, tak to počasí budu sledovat tam a TV ani nezapnu.

 36. 286
  František l. says:

  Modroptaku, to byla nejtrefnější definice funkce politické strany, jakou jsem kdy četl. Gratuluji a možná ukradnu.
  Schumi, beru tvoje sociologické výplody, ale, prosím, neplet do toho konkrétní technologie. Asi by ses divil, ale dodnes do cocacolove tresti dávají výluhy kolových oříšků i přírodně identickou příchuť kokových listů. Ovšem bez kokainu.

  • 286.1
   Schumacher says:

   Františku, nedivím. Vím. Je to jedna z oblastí, která mě zajímá.
   Měl jsem diskusi s „Kofolou“ stran obsahu cukru. Jestli by mohla být méně sladká. Nemohla. Kvůli vyváženosti chuti. Ano, je s náhradním sladidlem tak jako ostatní, ale tak jako ostatní to není ono, má to „ocas“. Plnotučnou kupuju jen občas. Netučnou, když už, mám nejraději Pepsi. Ne často, kvůli obsahu kyseliny fosforečné.

   Chutná mi dieteticky kvalitní pravý kvas, jako „protopivo“, jenže originál, s nízkým obsahem alkoholu, ne jako limonáda vyrobená v Německu.

 37. 287
  František l. says:

  Tresť tvoří cca max 5 procent výrobku. Zbytek je voda, cukr, kyselina fosforečná a CO2. Když k ní ještě pijete mléko, sílí vám kosti.

  • 287.1
   Schumacher says:

   Ano, úžasný obchodní nápad. Prodej ochucené vody. S příběhem.

   Škoda, že Prachett tomuhle tématu nevěnoval knížku. „Voda“…

   Vápník…to by se muselo spočítat, kolik čeho.

 38. 288
  nickname says:

  Dobrý večer. Modrý Ptáku (271): díky za doporučení. Komentáře na tomto blogu považuji za diskuzi s přípravným výborem „Pokrokové strany svobodných dělníků a pracujících inteligentů“.
  Minimálně 20 let mám na vstup do politiky. Pak ještě budu muset přesvědčit ženu, aby mi dělala sekretářku.
  Včera premiéra napadlo snížit daně zaměstnancům o 3%. Základ daně bude opět hrubá, nikoli superhrubá mzda, daňová sazba zůstane stejná. Určitě moje příspěvky nečte, kopíruje návrh ODS. I tak je to krok správným směrem.
  Schumachere (277.1): děkuji za reakci. Mým cílem není odstranit nespravedlnosti, chudobu, … (viz výše).

 39. 289
  • 289.1
   Schumacher says:

   Ano. Včetně ochrany edemického etnika a jeho kultury. Jako Homo Sapiens sapiens bohemius se domáhám stejné ochrany jako zdejší křeček polní, čolek obecný, rak říční….

 40. 290
  Foundryman says:

  Ad 288 – daně beztak platí zaměstnavatel. Udělali v tom takový binec, že průměrného zaměstnance superhrubá ani hrubá mzda nezajímá, důležité je, kolik dostane na účet. Takže ta 3% sníží cenu práce, což je jistě nakročení správným směrem, ve srovnání se zdravotními a sociálními odvody ovšem marginální.

  • 290.1
   Schumacher says:

   Přesněji řečeno odvádí. Mzdou, ať je to nazváno jakkoli a strukturováno jakkoli, započítáno či nezapočítáno cokoli, jsou veškeré náklady na nájem pracovní síly. Včetně příspěvku na politiku zaměstnanosti.

   Zaměstnavatel by měl vyplácet plnou mzdu jako platbu za nájem pracovní síly. Daň by měl odvádět její příjemce podle nekomplikovaných pravidel pochopitelných pro každého se základním vzděláním. V případě neschopnosti příjemce odvádět daň z příčiny nedostatečných rozumových schopností, zajistil by příslušný sociální úřad. Současně by takový přijemce neměl volební právo. Stejně tak jakýkoli příjemce invalidního důchodu či sociálních dávek poskytovaných z důvodu mentáního postižení či duševní choroby. Ale to už se dostávám k volebnímu systému souvisejícímu s daněmi.

 41. 291
  Stary kocour says:

  Ad Schumacher 286.1:
  Ano, ocas. Všechny věci s umělým sladidlem ho mají. Takže je opouštím a stávám se (velmi pozvolna) asketou. Ani jeden s těch nápojů mi už nechutná. Ani Pepsi, Sprite, Red Bull a podobně. Přestal jsem být konzumentem „průmyslových“ nápojů.
  Představa Coly nebo Kofoly smíchané (byť až v žaludku) s mlékem mi vyvolala pocit jako na zvracení.
  Piji vodu. Jenže sehnat skutečně chutnou vodu je někdy dost problém. Balená je snad kontrolovaná, ale chuťově naprosto náhodná. Ta z vodovodu se dá pít jen někde, studniční taky a pramenitá nebývá vždy dostupná a stejně je nejchutnější jen v krasových oblastech.
  Jsou vínotéky, pivotéky, vyhlášené kavárny… Co takhle „vodotéka“?
  Chápu, že výraz „vodárna“ by mohl mást. n[;>))

  • 291.1
   Zpátečník says:

   Trochu mi pomáhá naředit vodou z kohoutku (a ledem), možná i 1:3…

  • 291.2
   František l. says:

   Tak trochu od věci. Pít mléko po cocacole je samozřejmě blbost. Na druhé straně tělo vstřebává vápník pomocí fosforu. To byl důvod poměrné lámavosti kostí za socanu. Mléka jsme mohli vypít, kolik jsme chtěli, ovšem s malým potencionálem. Pepsi apod to po plyšáku vyřešila. Pro nás postarší je to už jaksi jedno.

 42. 292
  Stary kocour says:

  OFICIÁLNÍ OZNÁMENÍ
  Vážení uživatelé,
  16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
  Děkujeme vám za společně strávené roky!

  Buď zpoplatnit nebo cenzurovat! Lépe obojí. Protože reklama už nevynáší dost.
  (To je poznámka k přebytečnosti „substrátu“ v dnešním světě. Bude asi přituhovat.)

  • 292.1
   Zpátečník says:

   Vím o tom, laskavým čtenářům uctivě doporučuji zálohovat si alespoň blog MUDr. Petra Kubáče: http://petr-kubac.blog.cz/ , např. pomocí odkazu: http://petr-kubac.blog.cz/rss-kanal/prehled-clanku . Jak globálně stáhnout obrázky, nevím.

   A také dosud nevím, kde si přečíst Kubáčův názor na ty katastrofy, které teprve přijdou.

   — — —

   Jinak, nerad bych se mýlil, ale mít vlastní doménu a vlastní stránky s vlastním blogem lze dnes snadno pořídit do tisícovky ročně. Zcela zanedbatelná cena ve srovnání s cenou práce, kterou vyžaduje plnit je nějakým relevantním obsahem. Takže tady bych problém neviděl. Ten je spíše v tom, získat pozornost čtenářstva úměrnou objemu té práce, aniž by se autor musel jakkoliv podbízet.

 43. 293
  mayda says:

  Dobré ráno,

  pro schumiho :

  rozhovor s aquasommelierem

  https://www.mujrozhlas.cz/zive/dvojka?autoplay=1&_ga=2.258488138.1916950004.1596295359-1276557198.1513107748

  ( je to on-line, pokud to spustíte později, asi to budete muset dohledat v archivu)

  • 293.1
   Stary kocour says:

   Tak jsem si to vyslechl. [;>/
   Czendlika mám rád, je srdečný, ale byl to rozhovor o „leštění prdů“. A to říkám jako člověk, který čistou vodu pije, rád, a opravdu vnímá její chuť. Rozcanacat se dá „ouplně všetko“. Neboli – vnutit hostovi/zákazníkovi/klientovi to, co potřebuji prodat skrze „příběh“. Pohádku.
   ===
   Pokud se to pokoušel nějaký dodavatel, když jsem ještě musel nakupovat aparaturu /služby pro náš Ústav byl jsem velmi, velmi nepříjemným zákazníkem*. Opravdu dobré zboží má věhlas samo o sobě – o něm se člověk prostě doslechne i když nechce. Nepotřebuje řeči agenta. Ten ať přijede, řekne parametry, možnosti vyzkoušení nebo dá kontakt na někoho, kdo už to koupil. A pak ať se vrátí a vyjednává o ceně, termínech, zárukách a servisu.
   Když sommeliér narazí na solitéra je to vždy boj.

   (Someliér (z franc. sommelier, pôvodne: vodca ťažného zvieraťa)

   • skimic says:

    Jo. Na tom zvířeti měli forrichtung (somme, sagma) aby tam bylo možno zavěsit vaky s vínem nebo i sudy.
    Le sommelier je pán, La sommelière je dáma.
    Známá ze slovenska si dodělala sommellierskou školu loni. Nejblíž je ve Vídni. Prej to bylo svým způsobem náročnější než VŠE 🙂
    Prozradila mi, že kromě červenýho, bílýho, růžovýho je i oranžové 🙂 Nevěděl jsem, nepil jsem.

    • František l. says:

     Několikrát jsem ho i vyrobil. Když jsem byl líný oddělovat modré a bílé hrozný. Až na tu pomerančovou barvu se krásně pilo. Ovšem těch poznámek. Do doby, když přátelé přivezli stejně barevné víno z Normandie.

  • 293.2
   Schumacher says:

   Rozumím. Rozeznávám chuti vody. Nejraději mám vodu z horských pramenů, potoků a jezer, přímo na místě. Také finská jezerní je dobrá. Hornobavorská i zmístního vodovodu. Dolomitická lehounce vápenitá. Studniční z nížin jak která, záleží na podloží. Islandská ledovcová z petky jsou vyhozené peníze.

   • Stary kocour says:

    Na chalupě máme sice pramenitou, ale povrchovou. Chuťově nic moc – skoro dešťovka. Na kafe aspoň dvě zrnka soli. To už z kohoutku ve městě je lepší. Jen se musí převařit, aby vypadl chlór. Na pití si vozím vodu z vápencového lomu. Je to ale dost pruda, vzhledem že nemám auto a musím žádat své bližní.

    Ledovcová voda – já mám pocit, že je to skoro destilka. A ta se pít opravdu nedá.

 44. 294
  Bedzyk says:

  Ke sci-fi literatuře ještě připomínám kolotoč Šumsi-Krachle-Superka.
  Nezapomenutelný Fowler Shocken.

 45. 295
  Bedzyk says:

  Z dnešního tisku:
  Otto Kamm
  Kapitola LIX. – Vražda z nedbalosti

  Tuhle jsem se dočetl, že v Maďarsku skočil nějaký chlápek ze 14. patra a zabil sebe a ještě i jednu ženu. Smutné. Maďarská policie to vyšetřovala jako vraždu z nedbalosti. To se mi líbí, vražda z nedbalosti je báječný termín.

  Ono to vypadá jako špatný vtip, ale co kdyby ten chlapík přežil? Nechat běžet, nebo alespoň chodit, pokud může?

 46. 296
  Schumacher says:

  Voda…. Gert Prokop: „Nohy se také kradou.“

 47. 297
  František l. says:

  Několikrát jsem ho i vyrobil. Když jsem byl líný oddělovat modré a bílé hrozný. Až na tu pomerančovou barvu se krásně pilo. Ovšem těch poznámek. Do doby, když přátelé přivezli stejně barevné víno z Normandie.

 48. 298
  Matzurka says:

  Dobré popolední vespolek,

  Starý kocoure, ad voda – zkuste zakoupit filtrovací konvici, tuším Brita, ale mají to i nějaké „hytler-markety“ se svou značkou. Filtr (výměnný, po naplnění kapacity) by měl chlór vychytávat, ale asi záleží na chuťových buňkách jednoho každého. Dá se koupit i nějaký filtr k namontování přímo na kohoutek… My v ČB máme štěstí – z kohoutku nám teče voda v kvalitě „kojenecká“, což se projevuje i v akvaristice (manželovi se pravidelně vytírají jakési rybky, kolem kterých musí jinde dělat chemická kouzla…).
  Voda z krasů bývá dost zasolená („tvrdá“) – ledviny se asi moc neradují, a může způsobovat i zácpu…
  Stran průmyslových limonád, mám to už dlouho stejně, vlastně to tak nějak má celá naše rodinka. Kupujeme džusy – 100%, ale ty si dost ředíme.
  No a já jedu v ceylonském čaji 🙂 Občas dám i nějaký bylinkový odvar, ovšem preferuji jednodruhové, nebo namíchané vlastní packou, neboť kupované směsi mi přijdou jako ibišek dochucený kyselinou citronovou. Nemusím.

  Ad přirozené druhy – mluvíte mi z duše. IMHO se přírodovědci snaží o oživení druhové skladby z dob před industriální revolucí, ale nejsem „otporník“, tak to spíš tipuju. Ovšem, na rostlinstvo je úzce navázána i skladba druhů bezobratlých, obratlovců… celého potravního řetězce, tak je to dost běh na dlooooooooouhou trať.

 49. 299

  Konec blog.cz: Ještě než to začalo, začali jsme stěhovat blog mé ženy. Pak jejích kamarádek, když to ohlásili naplno.
  Pokud si chcete udělat solidní zálohu, použijte httrack. Jenom si ho musíte poštelovat, ve výchozím nastavení má identifikaci agenta, kterou stránky (třeba zrovna ten blog.cz) vyhodnotí jako robota a nic nevrátí. Pro vlastní použití ideální. Jako byste si dali na půdu časáky.

 50. 300
  P.M. says:

  DONT DRINK WATER! FISH FUCK IN IT!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *