Glosa o nekonzistentci myšlení

 

Zuzana Chlumská

 

Je to zvláštní.

Když nám v letech padesátých vnucovali sovětští soudruzi, spolu s ideologií, tu jedinou správnou kulturu, vnímali jsme ji jako něco cizího a nám vzdáleného.

 

K čemu Sněguročka, když my měli Mikuláše? K čemu Ilja Muromec, když my měli prince Bajaju?!

Těžko pochopitelná je pro nás dodnes Byzanc se svými strnulými ikonami a něco jako ikonoklasmus jsme zažili až za komunistů a byl nám krajně proti srsti.

A césaropapismus byl pro nás, po období protireformace a reformace cosi naprosto nepochopitelného! My měli „tatíčka Masaryka“! To tatíčkovství jsme sice zdědili pro Franzi-Josefovi, ale vůbec nám to nevadilo, byť jsme si z něj dělali šoufky a říkali mu „starej Procházka“.

Ovšem Petr !, i se všemi svými reformami byl pro nás galakticky vzdálen a jaksi nepochopitelný!

Pravda, byla tu vlna obliby na počátku 20.století, kdy mnoho českých inženýrů v rámci mezistátní dohody mezi R-U a carskou říší v Rusku pracovalo, ale to se projevilo hlavně četbou ruských autorů 19.stol a objevením jmen jako Olga či Vladimír na křestních listech.

Ta obliba ustala s VŘSR, aby se naplno projevila v levicových intelektuálních salonech První republiky.

Povinném vnucování té jediné správné kultury jsme vzali na milost jen Mrazíka, což jsme vnímali jako mile orientální pohádku a tedy nikoli nebezpečí.

 

Ale pořád jsme celý ten komplex, byť také založený na křesťanství, vnímali jako cizorodý prvek!

 

Tím spíš se nabízí otázka, proč, alespoň části společnosti, tak naprosto nevadí, diktátorské a direktivní náboženství jakým je, bezesporu, islám!

Málokdo z nich četl Korán, natož aby z něj dokázal citovat a mají jen matné tušení o zákonech šaríja. A zjevně si nikdo nedal ani tu práci se s tím blíže seznámit.

Vadilo by nám chodit zahalené, ale propagujeme feminismus zároveň s čádorem, prosazujeme sexuální volnost a nebouříme se proti obřízce, pořádáme duhové průvody a nevadí nám zákazy homosexuality v islámských zemích…

 

Píšeme zavilé filipiky proti Alexandrovcům, ale vládě islámu dokořán otevíráme náruč!

 

Ne, o našem „myšlení“ to neprozrazuje nic, pouze o problémech, které někteří lidé mají sami se sebou…

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 383 komentářů u „Glosa o nekonzistentci myšlení

 1. 1196 – A předtím jsem pochopitelně toho Tomského nějakou dobu poslouchal, skimici. Už jsem zde konstatoval jakési zdravotní vobtíže, a k jejich důsledkům patří, že nespím, kdy bych chtěl, nýbrž jindy. Více nemá cenu se tomu věnovat; vždyť existuje tolik dalších cest, jak míjet podstatu!

  Kopat hlouběji…! Kopat hlouběji, i když laskavému čtenáři (jaké štěstí, že mne zde nikdo nečte) pochopitelně nezaručím, že na správném místě. Podívejme se kupříkladu na toho Reynka (1001): Výjimečná citlivost, přesné a detailní vnímání, niterný prožitek, všeprostupující křesťanský, až mystický pohled (který já už naprosto nedokážu sledovat)… Ovšem ten Petrkov mu moc nešel, hospodaření jej vyloženě nebavilo, navíc si tam přivedl Francouzku, která rozhodně nebyla archetypem statkářky; dalo by se možná říci, že směřoval k úpadku již dávno před příchodem komunistů. Kdybych tam hospodařil já, nejspíš by se mi to nedařilo o nic lépe, pouze by materiální neúspěch zůstal nevykoupen žádným duchovnem… Není tohle náhodou obecnější jev? Nedosáhla západní civilizace už někdy v 20. století bodu, kdy další vývoj může jít jedině na úkor podstaty? (Přičemž slovem podstata teď primárně – leč nikoliv výlučně – míním tu hospodářskou, ve smyslu, v němž jej užívali dávní ekonomové.) Není úpadek nakonec nevyhnutelný?

  A za další, jak o úpadku mluvit? Jak mluvit v době všeobecného úpadku? Snad zde Tomský poskytuje dobrý příklad, jeden z několika možných… Naopak převzít – ať už mechanicky či cynicky – rétoriku a propagandu protivníka, se mi nelíbí vůbec, a s lítostí to musím pozorovat i v tomhle vlákně.

 2. 1334 – (…) je nepříjemné probudit se do kalného podzimního rána a zjistit, že nemáme armádu ani na to abychom zahradili státní hranice proti houfům neozbrojených lidí (…) – Nojo, Schumachere, z toho jen vidím, jak nešikovně a nesrozumitelně sem pořád píšu. Jaképak zjistit? Kolikrát jsem už tady psal, že zdejší stát dělá [jen] to, co dělat nemá, a [nikdy] nedělá to, co dělat má…? (Mimochodem druhá hranatá závorka logicky vyplývá už z té první, a píšu ji sem tudíž rovněž zbytečně.) Složíme-li si to s tím, že obranu území (jak mimochodem napsali mnozí, nejen já) pokládám za základní funkci státu, logicky odtud okamžitě plyne, že jsem žádnou obranu nikdy neočekával, proti nikomu zvenčí.

  Akorát jsem kupříkladu loni nečekal zástupy neozbrojených ilegálních imigrantů, jelikož jsem nepředpokládal, že se tak masově dostanou na kontinent. Ale cosi o mírumilovných Papuáncích(?) a o jejich počtu dostatečném k tomu, aby se erár beze zbytku zhroutil, jsem sem letos(?) myslím napsal. Někdo by to mohl dohledat, já na to teď bohužel nemám energii…

 3. 1329, 1331 – Prosím nezapomínat na Kvačkovou, čili Karolínu Peake. Ministryně obrany je prosím eurotrend (tuším, že nějaká byla i na Pyrenejském poloostrově), podobně jako ten politický princip, že primátorem metropole musí být homosexuál.

  Účelem myslím je ukázat i těm nejméně vnímavým pozorovatelům, jak se věci doopravdy mají.

 4. 1299 – Ostape, tenhle kamerový vůz jsem tůhle asi viděl směřovat po Evropské do centra, ve formaci s jinak stejným, ale označeným policejním mercedesem. Ono taky když si policie ondyno pořídila disková pole za úžasnou částku (mám dojem, že jednu miliardu, nepamatuji se; avšak i kdyby to tehdy bylo jen sto milionů)…

  Když nemají peníze, je to špatně. Pamatuji se, jak kdysi v polovině 90. let vyšetřovatel zoufale kloval do mechanického psacího stroje, a nebyl schopen předat kopii protokolu, neb snad prý neměl kopírák… Ovšem když peníze mají, je to také špatně. V prvním případě nebyli schopni hájit mé oprávněné zájmy, ve druhém aktivně postupují proti nim. Ostatně z axiomu zkurvenosti nevyplývá nic jiného.

 5. Abych začal po PeSovsku, tak dobré zas ráno (i když je poledne, my důchodcové máme jiný čas), večer už jsem tu nebyl, tak odpověď Ostapovi (1297). Jo, v Bubenči jsem tenkrát byl, však to nádraží bylo kdysi mým pracovištěm (v sedmdesátých letech) a kromě toho jsme se mohli potkat i na Šakalovi. A k Honzovi ze Žižkova (1328), na Míráku se aplaudovalo Němcům z Drážďan, tedy těm hodným genossen z NDR, co udělali tu chybu, že za války stříleli do vzduchu a babizna Merkel je proto ještě pořád považuje za podlidi a tej barevnej verbeže jim tam cpe ve velkým, ačkoliv sama byla v tý NDR vysokou funkcionářkou místního komsomolu nebo jak se ten jejich dederonskej hitlerjugend jmenoval. Vždyť to známe, největší komunistobijci mají komunistického másla na hlavě nejvíc. A ta Merklice ho tam má až dost, aspoň jí teď dobře slouží k zastrčení hlavy do pr… Velkého bílého černého otce ve Washingtonu.

 6. westíku, já soudím, z toho, že “inter” znamená neco jako “mezi” , že to je osoba,která si nějak nemůže ujasnit, jetsli je ženská nebo chlap. Případně by to mohla být osoba, u níž je změna pohlaví v běhu a není momentálně ani on ani ona, ale něco na půl cesty.

  Akorát jsem poněkd překvapena, že EU si dovoluje jednat o zákonu, u kterého evidentní, že by mohl urážet náboženské cítění našich muslimských přátel.

 7. 2 westík – předpona inter obvykle označuje něco mezi… Proto interface se obvykle překládá do češtiny jako meziksicht… Tedy logicky mezisexuál… Do češtiny bych to přeložil jako šmíráka či domácího přítele do trojky či sekretářku pro upevnění pracovního kolektivu… Protože šukat na mezi v tomhle počasí je o nastydnutí a navíc nám předkové většinu těch mezí rozorali…

 8. JInak aby nebylo mejlky, tak brácha tuhle vyplénoval přihlášku na nějaký školení a tam byla rubrika “pohlaví: muž – žena – jiné”

 9. Westíku – jednoduše by se dalo formulovat: Jedinec, který se narodil a nebylo možné jednoznačně určit pohlaví. Ano, stává se to. A stalo se to mé kamarádce. Po více než roce bylo “určeno” lékaři a pod., že je to chlapec. Pak nastala spousta let, kdy se chlapec podroboval operacím a léčbě od hormonální po psychiatrickou. Léky asi bere pořád – už se tolik nestýkáme a ona o tom nechce mluvit a já se neptám – vychodil zvláštní školu, navštěvoval jakési zařízení pro mentálně postižené. Kamarádku občas potkávám s ním (35 let) a jeho přítelkyni. Vypadají spokojeně, jen kamarádka nějak strhaně. Ona i její starší syn vědí, že až ona nebude moci se starat, převezme péči bratr.

 10. Dano, a k čemu by byl nějakej zákon o rovných příležitostech pro intersexuály? To, co v takovém případě znevýhodňuje, je mentální postižení, ne to, že není jasné, jakého pohlaví je dotyčnej.

  A jak si představují soudruzi z Brusele ty ” rovné příležitosti”? Když se někdo narodí s mentálním nebo jakýmkoliv psychickým postižením narodí, tak prostě nemá stejný příležitosti jako zdravej jedinec. Tak to prostě je a žádný zákony v tom nic nezmění.

 11. maydo,
  rovné příležitosti v podstatě znamenají pozitivní diskriminaci!
  Všichni okolo musí jásat, že to je ono! 😀
  Pokud nejásají a trousí věty jako: “Vodprejskni ouchyle a nesahej na mně!” je do dyškryminace! 😀

 12. 1370 — A jak si představují soudruzi z Brusele ty ” rovné příležitosti”? Když se někdo narodí s mentálním nebo jakýmkoliv psychickým postižením narodí, tak prostě nemá stejný příležitosti jako zdravej jedinec.

  Logicky se nabízí jen jediná cesta, totiž omezovat a ničit příležitosti zdravých. Jako obvykle.

 13. hmm, peníze jsou vždycky až na prvním místě 🙂 To se dalo čekat, že Alžběta nebude vozit Si Ťin-pchinga ve zlatém kočáře ,a Cameron se nebude “natřásat jako nadržený teenager” jen proto, aby si promluvili o lidských právech v Tibetu 🙂
  “Během prezidentské návštěvy obě země stvrdily podpisem smlouvy v hodnotě 40 miliard liber (1,48 bilionu korun) – mimo jiné také dohodu o výstavbě nové jaderné elektrárny v Hinkley Point, kterou čínské peníze pokryjí ze 30 procent, další investice se očekávají v oblasti infrastruktury (hlavně výstavby železnic) a technologií.”
  A co to přinese Číně ?
  “Den po příletu Si Ťin-pchinga totiž čínská centrální banka vydala v Londýně své historicky první mezinárodní emise dluhopisů v hodnotě 800 milionů dolarů. Bondy byly vydány v juanech. Jde tak o další krok ve snaze Pekingu prosadit juan jako rezervní měnu, která bude konkurovat americkému dolaru.”
  A nezapomínejme : ještě je tu EU a jeho trh .. 😕
  http://zpravy.tiscali.cz/jak-cinske-miliardy-okouzlily-britskou-kralovnu-267899

 14. No a ohledně zdejších představ o pozitivních diskriminacích a rovných příložetostích mám trochu jiné názory. Mohl bych i argumentovat, ale asi bych někoho zarmoutil, anebo naštval , a to bych nerad.
  Takže si radši sednu na pracky.

 15. Intersexuál….orientací přibývá. Až Brusel vydá nařízení, že pro každou orientaci extra hajzl. Panáček a panenka nestačí. Bude hajzlbůmbyznys. Hospody, hotely a jiná zařízení, pumpy, veřejné záchody, úřady… A příležitost pro navržení EUhajzlsymbolů.

 16. Halle 1378,
  má recht, Orbán!
  Je až z podivem, jak moc si dovolí USA či EU otvírat pusu na ostatní?!
  Sami dělaj jednu kravinu za druhou a neustále okřikujou ostatní jak malé spratky a to docela veřejně!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.