Hasiči

DanaG

 

Je počátek května, a to je čas, kdy hasiči mají napilno. Není víkend, aby se v okolí nekonala nějaká hasičská soutěž – denní soutěž, noční soutěž, soutěž dětí, dospělých, mužstev i ženstev. Jen smíšená družstva zatím nesoutěží. Alespoň tady, v širším okolí, ne.

Přiznávám, že během roku navštívím několik soutěží v okolních vsích i městech.. Většinou se jedná o pohárové soutěže nebo oblastní soutěže v požárním útoku družstev dobrovolných hasičů z blízkého i širšího okolí. A pokaždé sleduji s obdivem výkony soutěžících. I těch, kterým se právě nedaří.

Scénář je stejný: sedm závodníků se snaží co nejrychleji nabrat vodu z nádrže, motorovou stříkačkou ji natlačit do hadic, které sprintéři rozvinou, a proudnicemi trefit terče. Nepřestalo mne bavit sledovat všechny členy družstva a jejich „kibice“, trenéry a „motivační kouče“, jak už předem kontrolují stav a připravenost stříkačky, seřizují její chod, aby po vyvolání na start dotlačili stříkačku na základnu a připravili si hadice, rozdělovač, proudnice a vše další, kontrolují, natírají závity hadic, rozdělovače a proudnic tak, aby jejich sešroubování bylo co nejrychlejší. Kontrolují několikrát polohu, složení a rozložení jednotlivých částí – je to jako příprava chirurgů na složitou operaci. A pak odcházejí na startovní čáru a čekají na startovní výstřel. Prásk – a vyráží k útoku. Každý zná svou úlohu, nepletou se druhému do cesty, jsou sehraní. Zatímco strojník se dvěma dalšími členy, tvořícími obsluhu savic, se snaží natlačit vodu co nejrychleji, další čtyři členové družstva se chápou hadic, klíčů, rozdělovače a proudnic a běží na dané mety tak, aby proudem vody zasáhli terče – levý i pravý. Každý se měří samostatně, počítá se ten horší čas.

A když to sleduji, tak si říkám – ti závodníci musí nacvičovat, trénovat. Nestačí se sejít jednou, dvakrát před soutěží, nácvik musí být pravidelný a soustavný. Často to jsou družstva z malých vesnic, takže družstvo tvoří snad celá ves – mladí, starší, tlustí, tencí, pružní i zdánlivě neohrabaní. Někteří mají jednotné dresy vyzdobené nápisy sponzorů, ale jsou i taková družstva, kde každý člen je oblečen do toho, co má k dispozici a co odpovídá pravidlům – i když musím přiznat, že takových družstev ubývá. Ale všichni bojují s nasazením, do poslední trošky sil.

Další roli mají pořadatelé. Neříkám rozhodčí, ale pořadatelé. Často se do přípravy a zajištění průběhu akce zapojí celá ves. Dlouho dopředu se připravuje místo konání soutěže, zajišťuje se vybavení soutěže – základna, nádrž na vodu, zázemí pro soutěžící a jejich stroje a auta, terén pro konání samotné soutěže, ozvučení areálu, výsledková tabule, místa pro diváky, občerstvení. Vše musí být perfektní, super. To je vlastně další soutěž – nevypsaná soutěž o nejlepšího pořadatele.

A závěr: Není to s našimi mladými tak zlé, jak se občas z povzdáli jeví.

Nekoná se někde blízko vás tento víkend hasičská soutěž?

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

849 komentářů u „Hasiči

 1. Halle, jen tak je vyhostit nemohou, to už by si moc dělali z huby latrínu.
  To jen, že propagandě už posloužily a jinak v podstatě nikoho nezajímaj.

  A ani bych jim moc nedoporučovala, aby si šly zablbnout do kostela! 🙂

 2. Teď už z autobusu…: Co se mi na té Rathově fintě zalíbilo, to prosím je ono kreativní užití principu, popsaného ve fousaté (někdy i zpívané) anekdotě Jsem sám svým dědečkem: Jakmile do systému přidáme jednu určitou vazbu navíc, objeví se v něm cykly či rekurse, v důsledku nichž se stane nefunkčním — lze v něm odvodit cokoliv, a/nebo přestává být bezesporný.

  Z mého pohledu jde o další příležitost aplikovat axiom zkurvenosti: Rath se mi nelíbil nikdy, justice ani veřejné zakázky dnes vlastně už desítky let. Nikde v systému není nic, co by se mi zdálo být v pořádku. Obecně mohu zcela souhlasit s Martinem TT (787) — otázka sebeúcty, ať už ji vztáhneme na Ratha nebo jeho advokáty –, zároveň však má pravdu i Rath, když teď říká, že jde o problém rodiny Pacovských. Soudce se mu dneska podařilo zdiskreditovat možná více než kdy dříve, což pochopitelně nic nemění na tom, jak zdiskreditovaný je sám.

 3. Šumaváku, zdravím. Právě jsem ti poslal mail s přílohou ke zveřejnění na nejnovější “Šakalovu přednášku – Praha industriální éry“.

  Přednáška je již zítra – v úterý 19. 5. 2015 v MK v 17 hod., tak by se hodilo uveřejnit ji již dnes. Jmenuje se “Tržiště, stánky, obchodní domy“.

  Já ji bohužel od pořadatele dostal se značným zpožděním po mé urgenci teprve včera večer, a to jsem si šel lehnout v 19 hod. úplně zničenej po dvoudením bezespánku…

  Předem ti děkuji za sebe i za Šakala.

 4. Zpátečníku, no nevím.
  Advokát Pacovský tvrdí, že se teprv od Rathových advokátů dozvěděl, že jde o tuhle končící kauzu a že si myslel, že se jedná o kauzu další. A jeho konání tomu i odpovídá.

 5. Rputi, něco ztvrdí Rath, něco tvrdí advokát Pacovský. Svědci nejsou, leda ti dva původní advokáti, co se s nimi údajně sešli, jenže ti jsou, předpokládám, vázáni mlčenlivostí o tom, co se na schůzce dělo a říkalo.

  Doložit nejde nic. Ani Pacoského verze, ani Rathova. Dokonce ani to, že nekecá soudce PAcovský, když říká, že o konání svého strýce nic nevěděl.

  Rath říká, že to je komplot rodiny Pacoských proti němu a že mohl athnout advokát PAvovský předat soudci informace, které by měly být důvěrné, Tož jako komplot mi to připadá značně blbé, protože to proces protáhne a zpochybní.

  Můj laický odhad je, že se to bude Rath snažit uhrát na to, zpochybnit soudce a že yb se začalo od začátku. Možná to bude takhle hrát léta, až do promlčení.

  a nebude tím nijak trpět, myslím, že se tím docela dobře baví.

 6. Já bych na místě soudce Pacovského tuhle variantu přijal, prohlásil se za podjetého a nechal to Ratha absolvovat znovu. Mohlo by i na vazbu dojít. Na to, že by za dlouhý proces dostal slevu, bych moc nespoléhal.

 7. Těžko tvrdit něco zaručeného, ale je možné, že pan Pacovský dostal nabídku,které nešlo odolat, a že bylo předem domluveno jak jeho převzetí obhajoby, tak její odmítnutí vzápětí.
  Každej týden zpoždění je Rathovi dobrej, a je třeba vzít v úvahu, že ani po vynesení rozsudku (bůhví kdy) Rath do basy nepůjde, protože se odvolá.
  A kdy proběhne proces u odvolacího soudu, a jak dlouho bude trvat nedokážu odhadnout.

 8. Jo, tak pokud by došlo i na vazbu, aby RAthovi docvaklo, že si nemá co dělat ze soudu prdel, tak by to mělo něco do sebe. Nakonec mohli by ho v tej vazbě nechat na furt až do rozsudku, třeba proto, aby si neublížil dalším pádem u kola 😀

 9. Honzo,
  vazba by neprošla. Rath neutekl, k soudu chodí, a všechny kličky které provádí , nejsou protizákonné.
  Není důvod ho zavřít.

 10. Jen aby se kvůli Rathovi nezapomnělo na Janu Nagyovou Nečasovou. Odposlechy odhalily, že se chovala neuctivě k úřední osobě premiéra. Prý na něj křičela: “Primitive, vole”. To si fakt zaslouží zavřít. Aspoň vznikne precedens a pak bychom mohli vědět, jestli je trestné volat “Vole” jen na premiéra nebo na muže obecně.
  Ta advokacie nakonec nebude taková nuda, jak se zdálo.

 11. 806 HzŽ – někdy s podobnými lidmi (burany) musím jednat, za kamarády si je nikdy nevyberu a ani takové chování nekomentuji.
  811 martin TT – nejhorší je, že s ní v zásadě v té popisné části zvolání musím částečně souhlasit, jakkoliv bych jí vytkl příliš hrubá slova, která se k ženě samozřejmě nehodí 🙂

 12. No pokud je dikce Jany směrem k Péťovi trestná, u nás půjde před soud půlka ulice (ta druhá to neřeší na dvoře nebo u otevřených oken).

 13. No, já myslím, že pro osobu mužského pohlaví, která na sebe nechá řvát podřízenou “primitive, vole”, načež se rozvede, opustí manželku a dítka a pojme tu furii za choť, není oslovení “vole” nadávkou, ale zaslouženým titulem. 😀

 14. NoName, u nás máme jednu pavlačovou přebornici, která se takhle baví s dětmi. Vykloní se v pátém patře paneláku a začne: Patriku, miláčku, pojď už domů na svačinku a během třiceti vteřin sklouzne až k” “Ty hajzle zasranej, já tě snad zabiju!” Není třeba hádat, jak se vyjadřuje Patrik ve škole k spolužák§m, ale i u učitelkám. A nic. Facku dostal jen od mojí ženy a nemělo to následky jen proto, že maminka byla kdysi učnice, která se naučila říkat “Prosím” teprve u mé ženy.

 15. maYdo, já se pozastavil nad právnickou náplní a smyslem takto přehrávaných odposlechů. Paní soudkyně tento důkaz připustila, že prý, aby se objasnila motivace obžalované. Nejsme u rozvodu, ale u trestního senátu.

  Já osobně se s ženami neperu – ani verbálně. Vyklizuji pozice již předem, v mládí jsem si zasouložil bez nutné potupy či flagelantství.

 16. 817

  Asi šlo o to, rozhodnout, o co šlo při tom sledování. |Zda o ochranu původní paní nečasové, anebo soukromý zájem pani Nagyové.

 17. Ale jistě, Martine, je otázka, co na skutkové podstatě změní, jetsli Nagyová na Péťu dělala ťuťu ňuňu nebo mu nadávala. Co pos.ali, to pos.ali, není proto třeba do detailů předvádět špinavý spodní prádlo.

  Jen mně poněkud udivuje, když už to proniklo na veřejnost, že ten Nečas se sebou nechal zacházet fakt jak s hadrem na podlahu a že si to nechal líbit. Že se chlap, kterej by už měl mít rozum, nechá takhle zblbnout.

  Svým způsobem je mi ho líto.

 18. Dobrý den. Nový praktikant. Chytrý kluk. Učí se druhým rokem obor “Výpočetní technika”. Probírají “algoritmizaci” kreslením na papír. Nikdy nic neprogramoval. Za den si s drobnou pomocí v Lazarusovi, klonu Delphi, namaloval funkční kalkulačku.
  Co by už uměl, kdyby se na škole opravdu učili programovat.

 19. 2 martin – ad 811 – zavřít za prozrazení státního tajemství? Nevím jak teď, ale dřív napřed dotyčnej musel podepsat držhubu…
  Na druhou stranu – na vojenské katedře i na vojně jsem byl u spojařů a na každém pojítku byl nápis “Pozor, nepřítel naslouchá!” – tak tyhle telefony na úřadu vlády asi neměli…

 20. No a ad Nečas – když se tak podívám na toho hodného vzorného Fridolína, tak bych tipoval, že se mu to i líbilo a vzrušovalo ho to. Oni tihle vzorní křesťani maj k všemožnejm neřestem sklony. A masochismus je častá úchylka šéfů všeho druhu…

 21. Kurvy právnické vychcané jsou Jirát a Pacovský. Rath se tak snaží, dělá na sobě uzle, provokuje, okopává, jenže a oni ne a ne se podejmout. Normální člověk by na to neměl žaludek. Nějakou by mu vrazil, nebo i do kulata zkopal, přinejmenším odplivnul a od plic vynadal. Ale kdepak oni. Rafinované a vychytralé zrůdy to jsou. Není snad jejich urputná snaha nezavdat sebemenší záminku podjatosti, dostatečně přesvědčivým důkazem jejich podjatosti proti souzenému? Není snad jejich zatvrzelost, nepochybně ve spojení s nečistými silami přesvědčivým důkazem jejich spolku s ďáblem?

 22. Ještě k hokeji:
  Ruská média přetékají vybranými nadávkami na adresu sborné, zvlášť diskuse jsou husté. IIHL hrozí Rusku sankcemi.
  Ale nebyli by to Rusové, kdyby kreativně nenašli pravého viníka. Může za to pořadatel, který předčasně otevřel vrátka k šatnám, a hoši byli desorientovaní.

 23. No, skoro bych řekl, že Nečas by zasloužil prezidentskou milost !
  Co je doživotí proti tomu, mít tuhle babu na krku ! 😉
  Rekreace ! 😀

 24. 825 Schumi
  Rád vidím , že jsi dnes v nejlepší formě 🙂
  Osobně je mi jich už předem líto. Nejsou to psychiatři a jednoho krásného dne z vězení vyleze.
  Připomnělo mi to mého známého psychiatra, který byv přichycen na římse svého domu a podroušen nedostatečně legitimován-ztratil klíče a lez domu jak Široko oknem. Tvrdí se, že když ho po výslechu pustili, hrozil směrem ke služebně pěstí a řval na celé náměstí: ” Vy k.rvy! Vy jse mě pustit museli, ale až budete u mě, já nemusím!”
  🙂

 25. Schumi 825 –
  teď Drát spadnul na hlavičku, tak může říkat, že je praštěnej. Cítím kdesi pod šišinkou, že na to ještě dojde. 😀

 26. A jejda. elvira evidentne intervenuje. Tentokrát proti. Ten profesor Tomšík by ji pochválil. Jak by k tomu přišli rusáci. Řekli jsme, že bude draho tak bude draho!

 27. koukám, že rubl pomalu, ale imrvére posiluje.
  Podle čeho se pozná , že intervenuje proti rublu ? Tiskne rubly a pouští je na trh ?

 28. Teda ten soudce Pacovský je fakt hroznej, ba přímo obmyslnej, lump!
  On už měl od strejčka e-mail připravenej, rafinovaně počkal, až se s tím Drráth vytasí, načež vytáhnul majlík ze šosu a omlátil ho drátovi o čenich.

  …Jenže předseda senátu se zaskočit nenechal. Vytáhl e-mail od svého strýce Michala s ověřeným podpisem, v němž prohlašuje, že případ dělat nebude, protože se mylně domníval, že jde o novou věc.
  „Plnou moc jsem podepsal, on taky. Výpověď jsem nedostal. Netuším, co se o víkendu stalo a proč se to stalo. Měl jsem několik zmatených telefonátů, dal jsem mu důvěrné informace, on mi dal důvěrné informace. A vy na mě hrajete takovou habaďůru,“ obořil se Rath na soudce…
  Zdroj: http://www.lidovky.cz/rathova-kauza-pokracuje-zaverecnou-reci-jeho-obhajcu-p0q-/zpravy-domov.aspx?c=A150518_072905_ln_domov_mct

 29. 836 Rputi 🙂 🙂 🙂
  Já Ratha svým způsobem obdivuji. Dojet na blbých pár peněz. Za komunistů by se se svým charakterem a chladným uvažování vyšplhal na opravdu vysoké posice. Možná i na Slánského.

 30. Skimici,
  ale to už tu předpár dni psala Rpuť, že Rusové denně nakupujou 200 miliónů dolarů.Nic nového.

 31. Pardon, Nika v 357
  A analytik Peter Králik z Medzičasu píše: “Dnes začala Ruská centrálna banka vykupovať dolár na svetovych trhoch. Denny objem 150 – 200 mil. dolarov do odvolania. Analytici hovoria, že je to výsledok dohody Kerry – Lavrov z utorka… Co dostali Rusi ako protihodnotu?”
  Rpuť k tomu měla připomínku, a já to popletl

 32. 826 mám v malíku. Takový čarodějnický proces bych zvládnul s prstem v nose. Vždyť mám v malíku. Případně na malíku…
  Obviněný se buď dozná, v tom případě ho čeká hranice, po nějakém formálním užití práva útrpného za účelem uvedení spolupachatelů (odkazuji na své dílo “Význam tortury pro multiplikační efekt”) nebo se i přes veškeré veškeré užití práva útrpného nedozná, což je přesvdčivým důkazem o spojení s ďáblem, který mu dal sílu zapírat. Třetí možným případem je, že torturu nepřežije, neboť sám ďábel ho usmrtil aby mu zabránil v doznání, čím případ je rovněž úspěšně vyřešen.

 33. 840, Rath je už v podstatě odsouzenec oddalující popravu a čekající na zázrak.
  Takhle pamatuju jak se ještě mrskaly kusy ryby už v trojobalu připravené pro pánev.

 34. Skimici,
  Rusové zřejmě brání zvyšování dovozu a podporují vývoz.
  Možná taky chtějí dát šanci domácím výrobcům a investorům ze zahraničí, aby se další výroby přestěhovaly do Ruska.

 35. tož, schumi, taky se to dělávalo tak, že se obviněná z čarodějnictví přivázala k nějakému dřevu, tuším, že to byl kříž a hodila do vody.

  Když vyplavala, byl to důkaz, že je čarodejnice a šup s ní na hranici.

  Když nevyplavala, prokázala tím svou nevinu a mohla si gratulovat, že se díky utonutí nedostala na hranici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *