JAK DALEKO DOVONÍ PEČENÉ JELITO ?

Povýsil jsem se na dirigenta. Diriguju radiu, jakou mně má hrát  muziku, aby co nejpěkněji podmalovala krajinu, ubíhající za  okýnkem auta. Teď mně vyhrává Kitaro. Muzikant je Japonec. Bach by  mu asi nafackoval – Japončík vyhrává na kompjútr; nikdo mu nešlape měchy u varhan, ani kalafunu na smyčec nepotřebuje. Jeho moderní muzika je však krásná. Zní jako pozdrav z jiných světů. Vyprahlá krajina kolem k muzice sedne jako přesně padnouci kulisa. Vyladěný duet, krajina –muzika, nechá uletět myšlenkám a vzpomínání.
Jde mně hlavou citát. Tentokrát si dokonce pamatuji, kdo je jeho autorem. Abraham Lincoln někde řekl:

“Máš-li krásný dům, poraď sousedovi jak na to, aby si takový
také postavil. A jsi-li ten soused, který dům ještě nemá, snaž se
ho postavit. Nebudeš na tom vůbec lépe, když sousedovi jeho dům
zapálíš.“

Hned jak citát dozní, poťouchle se mně na mysl dere starý vtip:
Jeden z nás, kteří pocházíme od hory Řípu, dostal za služby
odměnu. Mohl vyřknou jedno přání. Dlouho se nerozmýšlel a
svatému Petrovi říká:

„Ať sousedovi chcípne koza!“

Ta zlá vlastnost se musí roznášet vodou. Je však zajímavé, že se neduhu někteří nezbaví, i když objedou zeměkouli desetkrát kolem rovníku. Závist je jako těžký ruksak na hřbetě, někteří pod ním padají únavou.

Mezi lidmi je závist velice rozšířenou nemocí. Dá se však léčit. Už mně také nebývá na mrtvici, když chlap hned vedle ve stejné tůni chytá rybu za rybou, a já nic. Ale stejně bych si přál, abychom si role vyměnili. Já chci tahat ryby z vody, ať se dívá on! Takže se pořád ještě musím léčit. Jestliže se závist roznáší vodou, vím jak na to. Vodu nepiju.

Jak daleko dovoní pečené jelito? Ať se nikdo otázce nesměje, je velmi důležitá. Voňavé jelito mohlo stát mého tatínka za války život. Když se tehdy zabíjačka ohřívala v kastrolu na kamnech, vůně pronikla pod dveřmi a rozběhla se po sousedství. Podle mého odhadu se mohla rozlétnout maximálně v okruhu padesáti, možná šedesáti metrů. Lidi měli na dobroty velmi citlivé nosy; k dostání byla tehdy jen propaganda, vepřové šlo na frontu.

Zabíjačku koupil táta načerno. Někomu v sousedství zavoněla pod nos. Ten nelenil a šel tatínka udat. V okruhu těch šedesáti metrů nežil žádný Němec. Byli to všechno usměvaví sousedé, s mámou a s tátou byli zadobře. Kdyby soused, který ucítil zabíjačku, zaťukal na dveře, maminka by mu jistě kus jelítka ukrojila. Jenže zabušilo gestapo. Sebrali nám zabíjačku i tatínka. Že ho z basy za čtyři dny pustili, byla klika. Někteří se nikdy nevrátili.
Usměvaví sousedé tatínka poplácávali po zádech, když se vracel z basy domů.

Kitaro dohrál. Walda Matuška se pod mojí taktovkou dává do písničky o dostavnících, putujících nekonečnou prérií.

P.M.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 339 komentářů u „JAK DALEKO DOVONÍ PEČENÉ JELITO ?

 1. “No, o tom, že festival mezi ploty býval bohulibý čin, bych si dovolil (s úspěchem) pochybovat. ”

  Tak o tom jsem povědomost neměla. Jaksi jsem měla za to, že organizátoři samozřejmě berou v potaz, že je třeba se přizpůsobit prostředí a respektovat potřeby pacientů a že to je podmínka, by je do toho prostředí vůbec pustili.
  Bohulibá se mi natom jevila ta snaha o to, aby nebyla psychická onemocnění něco, co člověka stigmatizuje.
  Ale i z toho, co jste napsal, jaksi vyplývá, že asi šlo spíš o zviditelnění některých aktérů. Konec konců kecy pana psíchologa a producírování politického aktivisty Kluse tomu napovídá.

 2. Vlasto, když se nad tím tak zamyslím, slušné a poctivé řešení je cokoliv, na čem se ti dva dohodnou a oběma to tak vyhovuje.

 3. MaYdo. Tato varianta je z principu vyloučena. Když se dva dohodnou, nemají do toho ostatní co kecat. Pokud se jich to netýká.

 4. V tom případě mám pocit, že existuje nějaký zákon, že dokud jdou jabka na větvi, patří majiteli stromu a když spadnou, patří majiteli pozemku.
  Ale nevím, jestli má majitel pozemku povinost pouštět majitele stromu na svůj pozemek, takže česání z větve by asi bylo poněkud složité….

  No, já být osobou A, tak ty větve uříznu sama od sebe, aby byl klid a pokoj. nevím, jetsli je to slušné a poctivé, ale v každém případě by mi to připadalo jako rozumný řešení.

 5. 2 Mayda:
  Pak zde máme ještě jeden problém. To jsou stromy, rostoucí u hranic katastrálních parcel. Mohou sousedovi stínit, mohou mu vadit přečnívající větve a podobně. Tento problém řeší nový občanský zákoník (č. 89/2012 sb.) tak, že soused musí majiteli stromu umožnit vstup na svůj pozemek, aby mohl svůj pozemek (včetně stromů) obhospodařovat. Ovšem pokud vlastník stromu i přes výzvy zásah neučiní, může soused v e zmíněném období vegetačního klidu větve, přečnívající nad jeho pozemek, odstranit. Takovým důvodem jsou třeba jablka, padající přes plot na skleník.

 6. To maYda a Vlasta (on):
  Tenhle příklad mě uvádí do úžasu a podobné “malosousedské” spory rovněž. Prostě naprosto nechápu. Být v pozici “A” tak vyzvu souseda, ať si jablka nejen posbírá, ale i otrhá pokud ještě visí. Je to jeho pozemek.V pozici “B” samozřejmě pustím souseda na zahradu. Je to jeho úroda.
  Ale tak nějak podvědomě očekávám, že mi pár jablek dá. Nedá-li, tak nedá.
  Čím je problém malichernější, tím je sousedský spor “krvavější”. Advokáti, soudy, důkazy na videu, pomluvy…

  Asi jsem nějak intelektuálně pochabší, ale ustoupit v TAKOVÉM sporu je vlastně výhra. A může se stát (občas se to stává), že soused se zastydí a začne se chovat normálněji. Pokud ale začne spory eskalovat, není to slušný člověk. Volím odstup. Ale opět platí neoplácet!

  Takže pro mě je to příklad poněkud podivný.

 7. Starý kocoure, ale to je to, o čem píšu: Poctivé a slušné je cokoliv, na čem se ti dva dohodnou.
  A kde není vůle se dohodnout, tak tam ani Pán Bůh nepomůže, natož nějakej soud.

 8. Soused v MB měl na zahradě veliký ořešák. Skoro polovina přesahovala k nám. Já měl na vánoce spoustu ořechů ale musel jsem uklidit listí. Byli jsme dobří sousedé.
  Mě ale šlo o vyhrocený případ. Má právo mě obtěžovat? Mám právo si ponechat? Respektive obtěžování nedopustit? Tedy ne, když tam klukům uletí míč.
  Já jsem zastáncem, že prvotní je mé právo nebýt obtěžován.

 9. Hokej vypadal dobře už mockrát a pak se to vždycky posralo ve čtvrtfinále. Takže jsem v soudech zdrženlivej.

 10. Zdrženlivej sem taky. Švejdové ale nejsou nějaké holé prdele, klidně by mohli taky být ve čtvrtfinále.

 11. Dobré deštivé ráno vespolek,

  Dana se před časem zmiňovala, že její přítel má vážné zdravotní problémy, a tento týden psala o stěhování za účelem ošetřování. Takže má asi jiné starosti než hokej, proto držím palce našim hokejistům až v druhém pořadí.

 12. Dobré dopoledne,

  tož ty palce Daně taky držím. Ale po tom prvním hokeji se ozvala, že ještě že se nedívala.
  Moje matka měla podobnou auru. I když ne tak silnou a koukat na hokej ji nebavilo.Tak si vždycky vzpomenu, jak ji chlapi – táta s bráchou – vyháněli pryč z místnosti, aby naší nedostali gól.

 13. Být formálně v právu, neznamená že vždy je prospěšné na něm trvat.

  Někteří lidé jsou právem posedlí. Například právníci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *