Jaro??

Tak jsme se dočkali prvního jarního dne.Ale jaro vypadá jinak.Tak, jak jsem byl venku, tak to vypadá, že kromě pár pomýlených sněženek příroda ještě spí. Ani kočičky, ani pootevřené pupeny, ba ani kopřivy ještě nevykukují.
Venku je ráno den co den kolem -5 až -8°C, přes den kolem nuly, poletuje sníh a po slunci ani památka.

A jestli se Němci trefí s tou předpovědí, tak pro následující dny slibují až -15.Doufám, že se mýlí a nebo to bude jen na vrcholcích Alp.

Po okolí se tluče chřipka s angínou, i koně trochu pokašlávají, protože shodili zimní srst a ona je dál zima.Jen kocour asi má jaro, protože se někde toulá – toho už jsem týden neviděl. Pokud ho teda někdo třeba nepřejel. 🙁

Začíná to být únavné a přestává mě to bavit.

PS
A přišel mi mail od přátel, kteří si upravili staré vojenské auto na obytné a cestují teď po jižní Americe, momemtálně jsou v Chile. Chcete-li se podívat, jak vypadá jaro jinde…tak  ZDE.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 085 komentářů u „Jaro??

 1. Inu, veliké otázky, veliké odpovědi… Už vím proč! Jen jsem tam pro Vokolka sáhl, celá ta pouze spontánní výstavbou stabilisovaná halda se začala sypat, zachytil jsem ji jen díky duchapřítomnosti akcelerované snad nastávajícím jarem.

  Kdepak Reich – několik jiných fotografů. Paměť mi asi popletly ty barokní motivy…

 2. Koukám, všude se rozhostilo sváteční odpoledne, podnikání tu jede málem ve velkém a já přemítám, že jsem vlastně ještě nebyl nezaměstnaný. Domeček jsem odevzdal synáčkovi, podnikatelské papírky pozastavil do r. 2019, pronájmy z nebyt. prostor jsem téř převedl na potomka s tím, že musí platit vodu, pojištění a veškeré energie, takže jsem vlastně nic nevlastnící bezzemek. Dano, prosím, jaké jsou povinnosti chudého nezaměstnaného? Jak vlastně poznám, že jsem nezaměstnaný, krom toho, že mi končí smlouva? Myslím, že takové dva tři měsíce by mi celkem bodly. Když to umí každý cikán?

 3. Westíku,
  tak to nebylo zrovna sváteční čtení pro rozjímání… 🙁

  Ptakopysku,
  Pidižvík přejde na vyšší stupeň aspoň náležitě zocelen.
  Jinak mu raději připomeň klasika: “Řezat a solit tu havěť !” pravil Bedřich Bobš na Pondělí velikonoční…. 😀 😀 😀

 4. A jak to tak sleduji,
  stran Pašijí, asi vytáhnu Life of Brian, když už ne Jesus Christ Superstar.
  Nebo si vytáhnu knížku Den, kdy zemřel Kristus, ale vzhledem k tomu, že Jeruzalém jsem navštívila osobně a přečetla další spoustu knih (i Jeho království Miky Waltariho), tak už to nemá ten šmak jako při prvním čtení 🙂

 5. Zpátečníku,
  nevím konkrétně, kterého Reicha máte na mysli, protože obvykle dost klopýtám vašimi myšlenkami, ale Reichova Bohemia je naprosto špičková záležitost a vřele doporučuji prolistovat.

 6. Jj – tak dlouho se globálně votepluje, až je z toho doba ledová. Duben má být srážkově nadnormální a teplotně podnormální …. aby to ďas spral!

 7. Bodrý večer vespolek, hicuju troubu na velikonoční buchtonádivku, zítra bude kuřátko a špenát. Nechápu že někdo bere vaření jako ouděl, je to to potěšení když je z čeho. Ovšem viděno z druhé strany, já si užívám tvůrčí svobody, kdežto manželku čeká otročina mytí nádobí. Ne, že bych byl čuně, a nechal po sobě neumytou horu. Jenže tuhle flíček, támhle drobeček, tu a onde něco co by mohlo být nebezpečným potenciálem. Co kdyby na tom do rána vyrostla dvoumetrová plíseň nebo zmutovaná kosmická příšera. Tak je po mně všechno znovu umyto, osušeno a urovnáno. Doufám, že smalt zůstane.

 8. Plíseň je u nás doma také obávána (ne mnou), ale k častému mytí nádobí to nevede.
  Do nádivky se pustím až zítra a bude to také den kachnibalismu.
  Dnes jsem se vydal do garáže, uklidit bordel aby auto mohlo vyjet. Bordel uklizen, ale nemám na něm zimní gumy. 😛

 9. 1012 – Těžká věc, ptakopysku; kdybych totiž své myšlénky vyjadřoval srozumitelněji, mohlo by se taky posléze ukázat, že žádné nemám. A dost možná by se to zjistilo i poměrně rychle…

  (Mimoto, obtížno býti inspirativním a srozumitelným zároveň; kdybych psal srozumitelně, číst to bylo by ztrátou času rovněž.)

  Shodou okolností jsem z Reichových fotografií – vedle těch barokních váz a dalších barokních artefaktů, o nichž jsem mezitím shledal, že ve Vokolkovi vlastně nejsou – měl na mysli právě Bohemii. Úžasná knížka; nafocené jako kdyby se nic nebylo stalo. Už párkrát jsem tam kupříkladu nevěřícně zíral na Svatého Jana pod Skalou (č. 132): Jak jen to ten člověk dokázal vyfotografovat, že tam neruší žádná stopa pozdějších šuntovních časů? (Jednou musím vylézt na ty kopce na pravém břehu Kačáku a přesvědčit se; z té tradiční vyhlídky s křížem, hned nad klášterem, se to zdá zhola nemožné.)

  Ale třeba i u takového Újezdce (č. 24), kde jsem byl jednou či dvakrát, jsem se divil, jak mohl kostel nafotit tolik jinak, než jsem jej viděl. Ovšem tam to byla čistě má blbost a – jak tomu říci – turismus či mastňáctví. Ke kostelu jsem přišel po silnici, po asfaltu, a prošel bránou v ohradní zdi, hned proti (žulovému, předvěce hrubému) portálku ve věži či v severní zdi. (A podruhé cestou od východu.) Zatímco Reich se prostě postavil semhle: http://www.mapy.cz/s/6HEh . Kdybych nebyl, co jsem (či co jsem byl tehdy před lety), mohl jsem si kostel obejít taky. Ovšem v tom období jsem nefotografoval, to mi budiž výmluvou…

  Trojský zámek na jeho fotce též vypadá, jako by jej nebyli restaurovali, anebo přinejmenším ne za ty hrozné peníze. Podobně v Brandýse (č. 32) si člověk na první pohled skoro nevšimne těch larsenů… (Musel stát někde tady http://www.mapy.cz/s/6HEp , čímž zároveň potlačil modérní silnici.)

  A třeba Zlonice… Taky bych na první pohled nevěřil, že se dají nafotit takhle (č. 50). Klášterní Skalice (č. 63) – též si ji pamatuju značně jinak, než ji Reich vyfotil. Říp (č. 94) – odkudpak to asi je? (Trošičku podobné místo u Holubic má k tomuhle dnes strašně daleko…)

  Poříčí nad Sázavou a zejména Tismice byste mu mohl takhle zrecenzovat spíše Vy – já tam nebyl už hezky dlouho, nic konkrétního rušivého kolem si sice nepamatuji, ale zas si těžko umím představit, že tam nic takového není (zejména v těch Tismicích). A vůbec: Co byste u něj z Vašich končin viděl pěkného (ve srovnání s realitou) Vy?

  Sobotka (č. 124) je skvělá – takhle bych ji nikdy nevyfotil, ani kdybych žil tisíc let. Osek (č. 137) neporovnám, s fotoaparátem jsme tam byli, až když umřel opat, takže jsme tam lezli zadem dírou ve zdi, a nechtěli jsme blíže ke klášteru, aby na nás správce (s nímž sotva kdy byla rozumná řeč, jak mám z druhé ruky) nevyběhl, a k tomuhle schodišti jsme se nedostali. Plasy (č. 128) si pamatuji značné fádnější, i když ten Dienzenhoferův konvent z jiného úhlu taktéž působil dojmem masivní, imposantní ošumělosti. Ale záběr, který si tam Reich našel, možná ukazuje jeho formát lépe než ostatní fotografie v knize.

  No zkrátka. Rimbaud jednou napsal: „Vedle mne jste všichni jenom básníci.“ Reich by byl mohl říci: „Vedle mne jste všichni jenom turisti.“

 10. půle,
  čtu si tu a zboku v tv fotbal
  podle reportérů se zdá, že sparta mele plzeň, co to dá
  jak je možné, že to je 0 : 0
  :-)))))))

 11. Tak a je to tady.
  Proč špatné předpovědi vyjdou vždy na sto procent, zatímco dobré tak sotva ze třiceti!
  Tím výkřikem jsem jen chtěla říct, že tady sněží.

 12. Zpátečníku,
  pravdu díte. Copak Poříčí, to z tohohle pohledu celkem znám, ale u Ledče nad Sázavou jsem musel chvíli bádat, odkud to ten chlap xakru fotil, že na snímku nejsou věci, které normální turista s foťákem běžně vidí a překážejí mu v kompozici. Odhaduju, že stál na posledním drnu, nebo jednou nohou ve vodě u Koželužny, ale povedlo se naprosto špičkově.
  To já jsem se tuhle vycukával s turistickou fotkou na Rabí https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3890937770969&set=a.3890901130053.1073741827.1804761152&type=3&theater No… vzdal jsem to a ty dvě socialistický bytovky tam vzadu prostě jsou. 🙁

 13. Dobré sváteční ráno,
  fujtajbl vespolek…. v noci sněženice (vypadl OK satelitní signál), teď nad nulou a deset čísel mokrého sněhu. Ptáci asi za chvíli začnou mlátit zobákama do oken, kde je krmení, a předpokládám, že kocouři dnes z haráže nevystrčí ani fous.

 14. Dobré zas ráno… Tak tyhle velikonoce se opravdu povedly – sníh, zima, katar a do toho ještě Hitlerova pomsta… Tak si to užijte…

 15. Na Podblanicku začalo opatrně sněžit až dneska ráno, takže zatím napadlo asi pět milimetrů sněhu.
  Evidentně ten mrak rozříznul Blaník, kus ho poslal na Moravu a druhej na Benešovsko.
  Ale stejně je to humus. Všude je bahno, po loukách rozmáčenej sayrayt, že se kloudně nedá ani brodit. Betyna je zalezlá v boudě a když jsem jí chtěl vyhnat ven, koukala na mě, že jsem se zbláznil. Vono co by taky člověk na Apríla chtěl, žejo?
  Akorát s kopřivama do hlavičky je problém. Ty potvory letos vůbec nevyrostly, když tak koukám po zahrádce, co zelenýho bych do hlavičky dal, váhám mezi tůjemi a jalovcem 🙁

 16. Dobré sváteční ráno velikonoční přeju!
  Příroda nám nadělila zatím 15 cm sněhu a k tomu silný vítr, takže místy jsou nafoukané pořádné závěje – pomalu jsem nemohla ani dojít poklidit hyd, poprvé letos jsem nabrala sníh vrchem. A navíc při zpáteční cestě jsem šla proti větru, vločky píchaly přímo do očí a sněží a sněží a sněží. Ale musím přiznat – je to krásné. A ještě krásnější by to bylo, kdyby byl na kalendáři prosinec, leden a i únor by se snesl.
  Krásné svátky jara.

 17. Dano, u nás začalo sněžit teprve před chvílí, ale předtím silně pršelo. Jsme jižněji!

  Venku jsem byl hned po ránu, šli jsme s vnukem na proutky – upleteme společně tatárek.

 18. Martine, u nás to začalo v půli noci a také se chvílemi střídalo sněžení s deštěm.
  A nejhorší je, že musím za chvíli vyrazit autmo a navíc přes dva dost velké kopce. Snad projedu. Ale že by se mi chtělo… Ono sníh nevadí, ale ten silný vítr, ten to hodně komplikuje.

 19. Zdravím,
  zahnala jsem potomka k angličtině,abych mohla obsadit jeho notebook, neb musím sepsat pro ty zatracený památkáře ještě nějakej pokec.
  Tady fouká a sněží, ale není to nijak katastrofální, jen nepříjemný, přímo hnusný. Sedíme u kamen, psa by nevyhnal.

  Nádivka bude k večeři. Máme do ní špenát a aspoň trochu kopřiv dodala sousedka, která je suší na zimu slepicím do brambor. Spolu s kopřivami suší nať celeru a petržele, takže nádivka se rýsuje slibně. Samozřejmě k těm slibným perspektivám přispívá i nádherný kousek uzené krkovice.

  Matzurko, v Midsomeru je ještě koho vraždit? je to nová serie nebo opakují starší díly? Já ten seriál miluju, líbí se mi v něm anglické baráky a zahrady, dokonce tam občas objevím něco inspirativního. 🙂

 20. maYdo,
  na UK kanálu ITV3 to dávají tak nějak na přeskáčku, ai něco z prostředka, neb picmochem k Barnabymu byl Scott. Přiznám se, opakování na české TV teď je asi počáteční, neb sg. Troy, který mi jednak připomíná Grosse, a jednak je hrozné jelito.
  Asi se mi nejvíc líbí série poslední, kdy Thomas Barnaby šel do důchodu a na jeho místo k sg. Jonesovi nastoupil bratranec – je s ním víc legrace, a taky má sympatičtější manželku (navíc pracující, ředitelka místního gymplu), k tomu potrhlého pejska 🙂
  Jo, exteriéry i interiéry to má senzační, ale je to trochu klišé – zpronevěry, nevěry, incesty, a aristokrati snobští blbci.
  Jestli můžu doporučit, tak Foylova válka je lepší, a co u nás asi neběželo je seriál hodinovek Scott & Bailey, odehrávající se v Manchesteru. Poněkud syrové, ale více “ze života”, vyšetřování vede cca 8mi členný tým s šéfovou přezdívanou Godzilla, ovšem hlavními postavami jsou vyšetřovatelky Scottová a Baileyová. Žádné mužatky nebo něco a la Scully, prostš chytré ženské s řadou osobních potíží. Fascinuje mne, jak vedou výslechy – precizně volené věty a slovní obraty, aby se nedalo nic napadnout, ale v podstatě psychologicky donutit vyslýchaného aby řekl i to, co nechtěl.
  Ale našlo by se toho více, UK produkce je vážně dobrá.

 21. Těm, co neznají sníh – největší průser se teprve chystá, vločky jsou pořádně veliké a mokré, lepí se na větve a ty se ohýbají, dokud můžou. Až to nevydrží, tak to rupne – přes cestu, přes koleje, přes auta.

 22. Dítě za strašlivého mateřského řevu vykázáno od počítače k angličtině, neb měl blbý kecy. On z ní dělá za týden nějakou zkoušku a jestli ji neudělá, nebude vpuštěn do maturitního ročníku, abyste si nemysleli, že si jen hledám záminku na to, jak mu zabrat notebook :-).
  Výhoda jisté nevyzrálosti je, že na něj ještě i v devatenácti ten mateřskej řev platí. nevýhodou ovšem je, že rozumně se s ním jeden nedomluví.

  Matzurko, u nás byl Troy právě skrz tu jelitovitost naopak oblíben, děti se zejména těšily na ukázky jeho řidičského umění.
  Naopak jsme si trochu těžko zvykali na nového Barnabyho. Ovšem je pravda, že dceři vrtalo hlavou již od poměrně mladého věku, jestli jsou v anglii policajti tak skvěle placený, že má Barnaby na to, aby uživil manželku, která se jen stará o domácnost a dceru, která se tak nějak pokouši se nepříliš úspěšně živit jako hérečka.

 23. Matzurko,abychom si byli s těmi Švýcary kvit, když sem byla malá, občas jsme od příbuzných dostali nějakou tu švýcarskou čokoládu a já, mrcha nevděčná, jsem tuto lahůdku nedocenila a radši obyčejnou českou.
  Zejména na slavné Milce jsem neshledávala nic moc zvláštního, na mé gusto byla příliš sladká a nevýrazná.

 24. maYdo,
  no jestli jsou v Midsommeru placení “od mrtvoly”, tak můžou jezdit i Bentleyem 🙂
  Milka mi taky nechutná, to už je lepší Toblerone, anebo hořká Lindt s kousky mandlí a pomerančové kůry 🙂

  AK, nojo, pravicový populista 🙂

 25. Tak vám nevím… Byl jsem dnes krátce u domácího pána a jak jsem tak jel kolem Vltavy, kupodivu, nikde žádnej vodák! No a na Velikonoce se přece tradičně otvírala řeka, ne? Jako by je snad něco odpuzovalo, celej horní tok až k odbočce na Rožmberk – nikde nikdo, ani vodáčka… Ty dnešní mladý nevědi, co je sranda…

 26. Zdravím a hlásím – zatím nejsem zasypaná. Zatím. Za okny hustě sněží a každou chvíli se strhne pravá sněhová vichřice. Cestu zpět domů jsem pro dnešek vzdala, úplně mi ke štěstí stačila cesta sem. Stromy už začaly padat, Martine.

 27. Matzurko, jo, hořká, nejlépe 70% lindt s kousky poměrančové kůry nebo i kousky kakaových bobů, tu můžu. 🙂
  Ale ta tu tenkrát, když nám nosili čokolády příbuzný, nebyla a navíc se v širém příbuzenstvu drželo na mléčné čokolády, neb to mlíko je přece zdravý 🙂

 28. Matzurko, jo, hořká, nejlépe 70% lindt s kousky poměrančové kůry nebo i kousky kakaových bobů, tu můžu.
  Ale ta tu tenkrát, když nám nosili čokolády příbuzný, nebyla a navíc se v širém příbuzenstvu drželo na mléčné čokolády, neb to mlíko je přece zdravý. 🙂

 29. Čím dál lepší!

  …Silničáři na Moravě a ve Slezsku se po velikonoční sněhové nadílce snaží udržet silnice sjízdné, ne všude se jim to ale daří. Na Olomoucku musely být odpoledne zavřeny dvě silnice. Moravskoslezští silničáři mají v terénu veškerou techniku a komunikace se jim daří udržet sjízdné, nehod ale přibývá…
  http://www.novinky.cz/domaci/297718-na-morave-kvuli-snehu-pribyva-nehod-nektere-silnice-se-zaviraji.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *