Joj to bude švanda!

Zuzana Chlumská

 

Uctívači Václava Havla rekrutují se zřejmě z lidí s poněkud pitoreskním smyslem pro humor.

„V Den pro Václava Havla 18.12.2012 si, jako projev vzpomínky ohrňte výrazně nohavice u svých kalhot! … Bude to české, lehce satirické, nenáročné a pro každého jednoduše realizovatelné i Havlovsky úsměvné.“ Píše se na webu http://www.denvaclavahavla.cz/

Pomiňme, že autoři výzvy ne zcela tuší přesný význam slova satira a považují je za zřejmě za jakési synonymum pro legraci.

Wikipedie: Satira je označení pro umělecký, zejména literární žánr, využívající komičnosti, výsměchu, karikatury a ironie ke kritice nedostatků a záporných jevů.

„Nenáročné“ pravda, poněkud připomínající Fidlovačku či Slamník, což bývala lidová tradiční veselice za dob Tylových.

V tom případku doporučuji ještě soutěž v přikulování sudů na Hradčanském náměstí, jehož vítěz dekorován bude neonovým srdéčkem. Po té v chrámu sv. Víta celebrována mše a slavnost bude zakončena spouštěním sudů Nerudovkou dolů, imitujících tak humanitární bombardování Malé Strany.

Jedno oko tchána Kondelíka a ženicha Vejvary nezůstane suché …

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

861 komentářů u „Joj to bude švanda!

 1. 799- no podle té filipiky vám to asi fuk nebude, ale kristepane, aspoň ten JUDr titul jste si mohla naštudovat.

 2. O ne, to je normalni stav…. Za prvni republiky si kupovali “slechticke tituly” tovarnici, zcela bezne a to byly zrusene. Stehovali se do panskych sidel. No a myslim, ze o tom byl skvely film. Asi se to jmenovalo Konec starych casu. Bylo to kouzelne a skvele. …. No a tak je to se vsim. Po svrhnuti nenavidenych feudalu se vyvoleni poddani, staly feudaly, kdyz i oni vyficeli na smetiste dejin, povstali novi a dokonce dalsi a dalsi a dalsi…. A nikdo z nich nebude mit vkus predchozich a tak, kdyz bude opakovat stejne veci, nikdy to nebude stejne a pozna se to.proto si myslim, ze na Hrade nema bydlet a uradovat prezident, ale kral. Prezident ma bejt ve funkcionalisticke vile, klidne i v te brnenske. Je to celkem jedno, ale alespon by nebyl pro srandu tem minulejm “feudalum”

 3. Dobrý předvánoční den přeju,
  chci jen upozornit na dobrý zajímavý díl pořadu Na plovárně, moc mě pobavil. Stojí to za zkouknutí. Hostem byl evangelický kněz z Nejdku, původně z Keni.
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1093836883-na-plovarne/212522160100032-na-plovarne-s-bobem-helekiou-ogolou/

  A jinak – přeji všem krásné prožití Vánoc i hodně bezvadného Silvestra. No a do příštího roku… nejspíš pevné nervy 😛 ))

 4. Andy 802 – mea culpa, mea maxima culpa, že jsem kandidáta neoprávněně pohaněla.
  Ale filipika vypadá jinak! 🙂

 5. Jirko, já nehodnotím Klausův vkus a výzdobu Hradu, já hodnotím, co nabízí kandidát na prezidenta.

  A z toho hlediska je mi fuk, co si myslí o vkusu svého předchůdce. Naopak se mi moc nepozdává, když hodlá zaujmout pouze kritikou svého předchůdce a nic jiného nenabízí.

  zto není vůbec o Klausovi, to je jen a jen o tom, co lze očekávat od Franze, pokud by byl zvolen prezidentem.

  Nebo Ty bys přijal za správce svých pozemků někoho, kdo se s Tebou nebude basvit o tom, co a jak má dělat, ale bude mluvit o tom, že měl jeho předchozí zaměstnavatel v kanceláři nemožnej obraz?

 6. Rputi, nepochybně máš pravdu v tom, že je trapné si na hrát na něco, co člověk není. Ono je to nejen vidět, ale za chvilku to nudí….

  MaYdo, mne tedy vůbec nezajímá prezidentský program žádného kandidáta. Jsou to totiž snůžky nesmyslů, zvlášť když není prezidentský systém. Takže mne naopak “tankují” ty drobné věci pod čarou. Tedy ne že rovné zdravotnictví pro všechny, ale že třeba má šílenou kravatu a záděry na rukou. Prostě to mne zajímá na prezidentovi více, než to, jestli ma dobrej program.

 7. No, mě spíš fascikluje ten prezidentskej slib – připomenu: “Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.”
  A když se tím dotyčnej prezident řídí, tak se z toho můžou mnozí – i tady – posrat!

 8. No, tak Franc sice vystudoval právnickou fakultu někdy v osmdesátých letech, ale nikdy to nedělal. Je skladatel, básník, dramatický umělec, výtvarník a já nevím, co ještě, ale nikde oi něm nbeopíšou jako o právníkovi. Konec konců, když třicet let dělá něco jinýho…

  Jirko a proč bych měla volit někoho, jehož program je snůškou blábolů jen proto, že má perfektní manikůru? 😀

  Co myslíš, že by mi asi taková volba přinesla?

 9. PeSi, ne neposeru…jen mi některé věci připadají směšné. Ale za to si mohu sám, není to chyba nikoho jiného, ani pana prezidenta.

  No a protože se blíží doba, kdy Ježíšek nosí dárky těm, co si o ně napíšou, tak se odmlčím. Přesto přijměte napřed mé poděkování těm, co mi napsali, všema možnejma cestama, že i já bych si Vánoce měl užít….děkuji, nápodobně….No a všem ostatním co nemají touhu se ofrňovat nad mejma příspěvkama, či nemají touhu moralizovat a vychovávat, těm přeju neméně krásné svátky a pyramidální příští rok, tak jak chtějí a jak si ho užijí nejlépe. Takže ještě jednou, hezké svátky.

 10. 816 – je to právník. Tečka. Odpovídala jsem na přesnou charakteristiku ( není právník…ble ble). Proč se do toho pletete, když podstatu nechápete?
  Zato to zcela jistě není Franc.

 11. umělci na trůně
  takový Regan, to byl třeťořadý umělec, jak psali ve 100 + 1 za bolševika
  a jak zatočil s dějinama 🙂
  takže já France nepodceňuji

 12. 800 Jirko ppa etc, no to by mohl být docela problém. Vládní krize řádí jak pominutá a já bych musel nechal vzkázat, že mám jiné starosti protože nám protekla veranda….
  Naštěstí společnými silami zvládli provizorní opravu za dvacet minut a do hodiny přestalo kapat ze stropu. Vánoční salát hotov, s klasickou mahonaise vlastní výroby dle Viléma Brabce. Velmi se letos povedl, zítra bude akorát rozleželý. Ještě vyzdobit stromeček a pro dnešek je splníno. Když si představím, že k tomu bych se musel zabývat vládní krizí, no, ehm…
  Když máme Hrad, měli bychom doň opatřit vhodnou reprezentační konstituční doživotní hlavu státu a ušetřit si tyhle malicherné zbytečnosti.

 13. PeSi, já si to vztáhnul na sebe protože to tady píšu furt, když mi něco připadá směšné. Takže vlastně to není vztahovačnost, ale fakt. Nijak to neberu, jako odosouzení …moje… ale to že se nesouhlasí s názorem. Zrovna prezidentove příspěvky nejsou vůbec žádný problém. 🙂
  A doba mít na Hradě, někoho kdo bude monarcha je samozřejmě dávno pryč a nikdy se nevrátí. Přesto mi to nezabrání bejt staromilec a nechtít vidět do budoucnosti….tedy neposunovat civilizaci dopředu, jako mnozí… V podstatě mne nijak budoucnost civilizace nezajímá.

 14. Reagan byl nejen herec, ale i motivační řečník…. taky fajn chlap, bez kterého by se hráz míru a socialismu neprotrhla. I kdyby byl malíř a sochař, nebo psal básničky, byl by to pro mne chlap, jak má být.

 15. To je jedno, Jirko, jestli byl herec nebo psal básničky. Když prezidentoval, byl prezident a ne komediant na trůně.

 16. 826- takže, to asi nechápu…Reagan (nic proti němu nemám, naopak) mohl mít životopis jaký chtěl a byl OK, zatímco jiný je díky životopisu umělce- nikoliv třetiřadého špatná volba. Logika této úvahy mi tedy uniká.

 17. No mně osobně by Franz nevadil jako president. Akorát ten bordel ve ksichtě to kazí. Přeci jen, rituální tetování není v naší zemi staletý posvátný folklor ani to není doklad různých zásluh a vykonaných skutků, takže ten gentleman vypadá spíš jako strašidlo.
  Sice by byl při zahraničních návštěvách mediálně vděčný objekt, ale povrchní čtenáře světových periodik, kteří si pletou Česko a Čečensko by mohl vyděsit.

 18. Ale to neni “díky životopisu umělce”, Andy.

  Já jsem prostě nenašla důvod, proč zrovna jeho volit, to je všechno. Jetsli Vy nějaký důvod máte, klidně si ho volte.

 19. Mno,
  v předvečer dne svátečního se divím, že se vám chce hádat kvůli politice a malichernostem… Já doufám, že se kocouři v garáži nesežerou navzájem, Fleky teď z večerních toulek chodí nějak podrápaný… a že neotevřou auto a na zadním sedadle elementku, ve které ve své boudičce tiše hajinkají dva džungaráčci 🙂
  A jinak, mít vánoční shon vylepšen o všemožně překážejícího manžela, který se neustále nabízí, že bude pomáhat (ovšem pohopkává pořád o berlích a na jedné noze), načež se zadumá na mé trase kuchyň – koupelna – toť vejde do rodinné kroniky 🙂
  Dítko z nedostatku jiné činnosti samo vzalo hadr a mycí prostředek na nábytek a jalo se šmudlat jednu věc po druhé… no, šlo jí to, takže příští rok to dostane úkolem.

  Pokud bych nestíhala rozesílat pozdravy mejlem, tak předem přeji hezké svátky všem, a bohatého Ježíška tomu, kdo na něj věří 🙂

 20. 828- tetování je zu moc, o tom není sporu, nicméně jak kdosi komentoval už před pár měsíci, fotka Angely s Franzem by byla neodolatelná.

 21. Inu, nechci nějak sáhodlouze hodnotit (ne)kvality kandidátů, ovšem nechat si potetovat komplet celej xicht (a asi nejen xicht) není zrovna známkou solidnosti a vyrovnanosti. Docela by mě zajímaly důvody, které pana kandidáta k extravaganci vedly.
  Asi jsem příliš konzervativní, ale tetování pana JUDr. Franze v mých očích naprosto a neodvolatelně jako přijatelného kandidáta diskvalifikuje.

 22. Andy to jsem psal ja….. Proste fotka by byla skvela a taky rytci na novejch znamkach by …. No stacilo by tam dat jeho fotku a pak taky, ve skolach by se zlepsil prospech 😀

  No a samozrejme se to nestane a prezidentem bude nejakej lepsi, nepotetovanej. No ale na druhou stranu, kdyz jdete na pracovni schuzky, kravaty, kosile, nalesteny botky…. Vidite ta tetovani? 😀

 23. (828)” ale povrchní čtenáře světových periodik, kteří si pletou Česko a Čečensko by mohl vyděsit.”
  Třeba by si to potom přestali plést.
  😛

 24. (832) za normálních okolností a existenci jediného přijatelného kandidáta by diskvalifikovalo. Za stávajících okolností docela vážně uvažuji, že kdybych už šel volit, pak jeho.
  Když “syrák”, tak pořádný!

 25. MAtzurko,

  Jo, já tu mám podobný povyražení s babičkou. Hůl má na rozdíl od berlí jen jednu, ale zase neslyší 🙂 Za to komentuje a šťourá.
  🙂

  A mladej uklízí kuchyň, protože chtěl napít piva, tak jsem toho hbitě využila, že když chce popíjet s dospělákama, tak si to musí odpracovat.

  Jinak je více méně hotovo, vánočky upečený, cukroví napečený, polívky čočková i rybí v hrnci. omáčka na kapra na černo v kastrole, bramborový salát k rozležení v míse. Zítra ještě obalíme a osmažíme kapra, já upeču štrůdl a houstičky k tej omáčce a tak y s dcerou uklidíme a ozdeobíme hrob. Odpoledne tam pak vyvezu babičku.

 26. Dobré štědrodenní zas ráno… Tak se nám globálně oteplilo na 10 celaskonů, což mi zrovna dnes docela komplikuje život… Nějaké ty objemné potraviny určené na pozítří jsem chtěl nechat v autě, jako v chladničce od přirození, a teď to vypadá, že je musím dovézt do spřátelené lednice – do té mojí se nevejdou ani náhodou… To je to zbídačení obyvatelstva – že i lednice se nějak začly smršťovat… Inu, taková je žízeň… A když si jeden pozve na pozejtří návštěvu, to je pak těžký…
  No, tak si ty vánoce užijte každý dle svých představ a možností. Já jsem si vánoce už před pár lety zakázal a dobře vím proč – tak hnusné vzpomínky na vánoce snad nepřeju ani zdejšímu kurníku, tedy komentátorkám…

 27. Přeji krásné vánoce všem zdejším duším dobré vůle – a jmenovitě Šumavákovi :ať se všichni jeho koně změní dnes na anděla ( nemusí žrát) a ať se nad Šumavou rozklene báně nebeská ( s ideálním počasím) 🙂

 28. Jako správný důchodce nemám čas, a proto touto cestou přeju všem – domácímu pánovi, komentátorům i pouhým čtenářům ŠŤASTNÉ A VESELÉ VÁNOCE – klid, mír, pohodu a radost.
  Užijte si to. :-)))))

 29. Taktéž přeji ŠŤASTNÉ A VESELÉ VÁNOCE – klid, mír, pohodu a radost.
  A nemít náplň práce ne na den, ale tak na dva, využil bych venkovní teploty k dostěhování garáže, z níž mne vyhání majitel hlíny pod ní (teď už i té garáže), developer. Žádná krize, bude stavět.

 30. Dobré ráno, přeji všem krásné a klidné Vánoce. Žádné hádky, žádné stresy, žádné kosti v krku, prostě samý klid a mír 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.