K návrhu hodnocení maturit

aneb: Trochu historie

Školy byly (po napoleonských válkách) postaveny pod tuhý dozor spojený s cenzurou a v duchu řady příkazů a pokynů měly opustit cestu, na níž údajně vychovávaly pro absolutistický stát nebezpečné “mudrující floutky”.

Koncentrovaným vyjádřením této změněné školské politiky se stalo v roce 1805 vydání zákoníku obecného školství pod titulem Politické zřízení školské, který upravoval školství prakticky ve všech dědičných zemích tehdejší rakouské monarchie. Do dnešních dnů je Politické zřízení školské, předpis vydaný 11. srpna 1805, svými 478 paragrafy (skoro) nejrozsáhlejším školským předpisem v našich dějinách.

Základní filozofií Politického zřízení školského z roku 1805, která bývá i v posledních letech často citována, byla zásada, že
“EU nepotřebuje lidí učených, nýbrž dobrých poddaných”.
Politické zřízení školské, kterým se naše školství řídilo prakticky až do roku 1848, tak bylo předpisem, který v podstatě umrtvil pozitivní rozvoj škol a vzdělanosti na dobu celé první poloviny 19. století, …

… pak druhé poloviny 20.století a nyní první poloviny 21.století…

My se ještě dopracujeme k výroku:
“Zlatej Kahuda!”

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 395 komentářů u „K návrhu hodnocení maturit

 1. Matzurka says: 14.9.2020 (7.37)
  Souhlas, kdyby se jako Šichtařová zachoval každý (nepůjdu tam, kde se nosí roušky), epidemie by do Vánoc odezněla a lidé by navíc byli na zdravém vzduchu.

  • Nebo zalezlí doma u TV a bez sebe hrůzou z našeho covid-zpravodajství. Vlastně světového, manžel projíždí i BBC, CNN… co nám satelit zprostředkuje, a zhnuseně to pak vypne se slovy “všude stejný”.

   Naše centrum znovu rozjíždí testovací laboratoře, už máme z jara natrénováno. Ale teď je asi vzorků násobně více.

 2. “Víte – mnoho radikálních příznivců i radikálních odpůrců má mnoho radikálních a nelogických argumentů pro, nebo proti rouškám. Jakmile tyhle argumenty začnou být z jakéhokoliv tábora nelogické, začne být názor onoho tábora nikoliv názorem, nýbrž náboženstvím.”

  Ovšem ona taky argumentuje jako vyznavač náboženství.

  Ostatně všechny ty debaty mají jedno společné – nikdy se nikdo opravdu nezamyslí nad argumenty druhé strany. Protože druhá strana je jen vyplašený dav, ovce, bojí se zastávat správný názor, její argumenty jsou nelogické, hloupé, zástupné, pouhé výmluvy atd.
  Protože ve skutečnosti většina lidí nestojí o debatu o názorech, ale o to, přesvědčit jiné o svojí víře.

 3. Obávám se, že epidemie neodezní ani pobytem doma mimo společnost,ani plošným nošením roušek. Po následném uvolnění stačí jeden zatoulaný vir – a je to zpátky. Co jiného vlastně vláda a příslušné komise, kromě svého zviditelňování a předvádění své důležitosti, dělají? Plošná opatření? A neměli by spíš začít makat na cílených zásazích? A namísto strašení ovčanů denními statistikami učit občany žít s virem a účinně se mu bránit posilováním imunity, vštípením hygienických zásad včetně používání proslulých brček v barech?

  • ” učit občany žít s virem a účinně se mu bránit posilováním imunity, vštípením hygienických zásad včetně používání proslulých brček v barech?”

   No, já tedy nevím, Dano, ale neměli by tohle spíš udělat občanů tatínkové a maminky, když byli ti občani ještě malí? Aby je teď v tomhle ohledu doučovala vláda , na to je asi poněkdu pozdě, ne?

   Nemluvě o tom, že si neumím představit, jak by takový “vyučování”probíhalo v atmosféře, kdy i dodržování hygienických zásad se stalo otázkou politického postoje.

 4. Ahoj vespolek!
  Je mi to moc líto, ale letošní BFPT 2020 musím zrušit.
  – Jednak se nákazová situace horší každým dnem a každým dnem se zpřísňují opatření – a my už jsme jen riziková skupina.
  – a za druhé a to je mrzutější – mě porazila a pošlapala klisna se hříbětem ( i to si šláplo!) a proletěl jsem se vrtulníkem.
  Z nemocnice už jsem sice doma ale zatím jsem rád, že jsem rád a mám problém zajistit i nejzákladnější provoz – a to jen díky pomocníkům. Natož cokoliv navíc. 🙁
  Já sice sním už dlouho o tom, že to budu jen metodicky řídit a fyzicky bude pracovat někdo jiný, ale ne takhle. 🙁

  Takže se moc omlouvám a budeme hledat nějaký jarní termín. Věřím, že pak bude lépe po všech stránkách.

 5. Amerika útočí!
  https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/mlada-zena-v-bavorsku-misto-karanteny-obrazela-bary-ted-ji-spilaji-40336240#seq_no=1&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=Jff5qeJI2AL-202009140939&source=article-detail
  „Jsem šokován tím, jak může být někdo tak hloupý a nezodpovědný,“ prohlásil majitel koktejlového baru Peter Messerschmitt. ”

  Jakási pracovnice amerických ozbrojených sil promořila Garmisch-Partenkirchen.

 6. Dana says: 14.9.2020 (10.49)
  Dano, já s Tebou úplně souhlasím. Já s Tebou vlastně úplně vždy souhlasím, když mluvíš že by to vláda měla dělat jinak a že je to úplně na nic a Babišův přístup je superficiální. Byla by tu holt ve výsledku nějaká jiná vláda.
  No ale co by dělala? Sáhla bys tenkrát na lyžování? Čínský výletníky? Sáhla bys na posvátné Chorvatsko? Na fesťáky? Na bordely? Na výlety za kýblem?

 7. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí vyzval, aby se lidé nechodili nechávat testovat na koronavirus zbytečně. Upozornil, že některá testovací místa jsou vytížená, k čemuž přispívají zájemci, kteří se přicházejí testovat o své vůli.
  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/rozmyslete-si-jestli-se-opravdu-musite-nechat-otestovat-vyzval-vojtech-40336254#seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=416880&dop_req_id=lqs9iWvsOj5-202009141206&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Tady třeba bych souhlasil s Danou. Neskutečnej bordel – absolutně nechápu, proč do toho nepustěj soukromé laborky a jim neuvolní cenotvorbu. Potřebuješ jet s kámošema na víkend do Německa? Prima, tady jsme. Odeberem, výsledek Ti pošlem v podepsaným pédéefku s německým certifikátem TÜV. Coronavirus frei! Abgestempelt. Zaplatíte předem kartou, dělá to dvanáct litrů. Támhle máte balenou vodu, blondýna v rohu Vám dá letáček, doufám, že se Vám u nás pane, paní líbilo, přijďte zas. Odběrovejch tyčinek máme plnej kýbl jak vidíte a vyhodnocovací werk je v tom transitu před stanem.
  Ale to ve státě, kde musí mít každý aspirin zadarmo nejde 🙂

 8. Dobrý den dámy a pánové,
  vstoupil jsem bez roušky* do obchodního domu Albert. Pokladní mně oznámila, že nebudu obsloužen, protože nemám roušku. Opustil jsem obchodní dům Albert a uspokojil svoje potřeby v zahradní restauraci za rohem. Venku řádí babí léto – radost pohledět.
  * Vůbec jsem si neuvědomil, že je nazpět “roušková” povinnost a neměl jsem ji s sebou.

  • Opět neskutečná debilina. Před obchoďákem nebo hned za vchodem rozkládací stolek, za ním v roušce usmívající se samoživitelka – zapomněl jste si roušku, pane? Chcete tuhle s mikymausem nebo spíše něco aby to šlo ke kravatě? Pro Vás za osmdesát pět korun. Nevhcete ještě pojistit proti úderu blesku, suchu nebo mokru?

    • Tak já myslím, že Modrý pták se po tom spíše nepídil, jelikož je tak hezky, že se potřeby uspokojují daleko lépe na zahrádce se sklenicí Plzně. Já tak taky učinil a k plzni jsem si objednal smaženej květák, tatarku a malý vařený brambůrky – jídlo který neskutečně v létě miluju.
     Já jsem tedy do obchodu nicméně dnes zavítal neboť jsem dostal malou oranžovou dýni a dostavil se teměř nezvládnutelný koriandrový absťák. Pronikl jsem tedy do Kojflandu a ukořistil veliký svazek koriandru, kokosový mlíko, papričky, limetku a žlutý koreň. Tykvicu rozpůlím, rukou v jednorázové rukavici vyjmu zrníčka a doškrábnu lžící, nakrájím na kousky, upeču i s kožou v troubě společně s tou papričkou a rozpůleným česnekem aby šel vymačkat, provařím se zbytkem, rozmixuju a k večeři bude tato pochoutka. K tomu rozpečená bagetka a patrně Chablis ze sklípku, který již přes koronaobdobí hodně prořídl ale zase se dostáváš ke spodnějším slojím se zajímavými ročníky …
     Každý den je zapotřebí přinášet i positivní zprávy, které obyvatelstvo uklidní. Zde pro čtoucí i já přispěji.
     Kojfland má stále plné regály bůčku. Nepanikařte.

 9. Dano:14.9.2020 (10.49) – pobavil jsem se, když jsem někdy koncem minulého týdne slyšel, že hygienám budou kupovat PC a telefony, některé prý nemají ani připojení. A teď dělají nábor administrativních sil! Plus ten nápad, že si každý vyplní své kontakty sám (každý asi ne, ale většina). Na to by stačila excelová tabulka na stránkách hygieny, pidisterstva, lékařů … Příloha do mailu … Tolik k tomu, co vláda dělá a nedělá. Bureš působí srandovně, jak vykládá, že jsme třetí nejlepší v EU …
  Šumaváku: 14.9.2020 (10.54) Přeji brzkého vyzdravení! Co se mne týče, přestal jsem se cítit co Buridanův osel. Vloni jsem se BFPT ze známých důvodů nezúčastnil, letos to zase vycházelo na jeden weekend s Pražskou noblesou, asi poslední letošní akci s auty. Zrovna dneska jsem si říkal, že pokud to zruší, nebudu se muset rozhodovat a vyrazím k Tobě. A je po rozhodování (a budu se divit, jestli tu Noblesu nezruší také).

 10. Modrý ptáku: 14.9.2020 (14.36) Tak aby ses nedivil, tak kromě náhubku si má každý, kdo leze do kvelbu, taky desinfikovat pazoury.

 11. skimici,
  brambůrky a tatarku jsem měl také, namísto květáku zeleninové karbanátky a neměl jsem Plzeň. A vařit neumím (míchaná vejce se prý nepočítají).

  AeroKarle, já se nedivím a neprotestuji. Jak praví můj oblíbený básník: bez lítosti, na vše jsem si zvyk. Není třeba hledat jinotaje: jen jsem si neuvědomil, že mám “rouškovou” povinnost. Výsledkem jsou jen pozitiva: obchodní dům Albert má školený personál, zahradní restaurace tržbu a já nečekaný zážitek.

 12. Když už květák, tak vařený a posypaný strouhankou. Je s tím míň práce. Případně květákové placičky.
  Já jsem dneska snižoval zásoby vlastních cuket a udělal jsem nákyp. Jen z půl kila a tak bude na studeno i k večeři.

 13. mayda says: 14.9.2020 (16.44)
  “Čemu říkáš žlutý koreň?”
  Džindžer, ingver, ďumbier, gingembre, imbir, zenzero, zingiberis

 14. Zázvor si oblíbili Slováci natolik, že po něm pojmenovali nejvyšší horu Nízkých Tater.
  Pálili totiž tak ohavně chutnající a páchnoucí lihoviny, že do nich museli přidávat ostré chutě a aroma aby to přebili. Třeba Hořec nebo Zázvor.
  V nouzi i jehličí z borovice (borievky). Kvůli tomu došlo při poslední vichřici ke strašným polomům, neboť původně smíšený les Slováci kvůli chlastu vykastrovali od borovic a zůstaly jen smrky, které vichřice hravě porazila.

 15. No jo, on je vlastně zázvor taky žlutej… já myslela, že to asi bude kurkuma. Ta je žlutá, jak se patří, používá se i jako barvivo ( i když pokus obarvit s ní velikonoční vejce se jaksi nevydařil)

 16. Jo, jo… Kapustnica, černý kafe a velkej panák “koreňovice” v chatě na Grúni před výstupem na Poludňový Grúň bývalo tradiční menu. a výstup na poludňový grúň býval tradiční otvírák dovolených na slovenských horách.

  Kdeže loňské sněhy jsou….. nebyla jsem tam třicet let…
  Teda, to kafe bylo hnusný, jak už bývalo hnusný kafe v tehdejších vývařovnách. A ta koreňovice ( borovička s hořcovým kořenem) byla taky pěknej utrejch…

  Ale byli jsme tenkrát mladý a nezmlsaný. Jak má chutnat dobrý kafe jsme tehdy většinou neměli ánung, o slušný pití jste tu taky bez tuzexových bonů obvykle nezavadili a jak známo, na horách a na vodě se sežere a vypije všechno.

  • Tak i Piráti se převrátili naruby a jsou proaktivní protikoviďáčtí (není divu když maj Hřiba v Praze). Po černoprdelnících a Kalouskáčích.
   Tak co ještě ODS? Kdy vystoupí prof Fiala se státnickým proslovem? (STAN není důležitý).

   • Nikolivěk. Borovička je pravý destilát z jalovčinek, zatímco gin je vyráběn macerací bylin a kořenů v lihu a posléze předestilován.
    To je ovšem velmi hrubý výklad určený laikům. Opravdová výroba je daleko složitější.

    • Jak složitější ?
     Pokud jsem správně četl tu pasáž v knize “Jak jsem vyhrál válku” tak whisky a gin je pohoda, to je hned. Akorát na koňak se musí čekat 24 hodina 🙂

 17. Skimici, jak se liší význam slova aktivní a proaktivní? Zatím jsem to kromě sdělovacích prostředků od nikoho neslyšela a tak se nemám koho jiného zeptat..

  • kristo,
   to je takový moderní poválečný (možná ještě starší) behaviorální žargon, který načerpá každý, kdo si musel udělat MBA a nebo dělal ve státní službě či v korporátu, politice. Ono je to podobné.
   Pro aktivita je etymologicky divná složenina, kde význam je kladen na ten vědomý akt jedince.
   Jen se podívejte “pro” “aktivní”. Když si z těch dvou jazyků přeložíte význam předpony a hlavního adjektiva, dáte si to dohromady, pousmějete se 🙂
   Jinak je to imho pochopitelně jedna ze sociologických hovadin, ale hezky to psané v powerpointu vypadá.
   Každý se něčím živí …

   • Já tam slyším buď “profesionální aktivita” nebo přiznivě nakloněné aktivivitě, “pro aktivitu”.
    Tedy: “Pokud s tím někdo něco udělá, já s tím nemám problém”.
    Novořeč.

    • To tak není.
     To “pro” je opravdu řecká preposice ve významu předchozího děje. Anticipace a akce.. Mohla by být i latinská “pre”. Termín s oblibou používal v novém smyslu i psychiatr Viktor Frankl. Ten Freundův žák z Pohořelic/Vidně.
     Je to prostě byznys….

  • Vy to moc komplikujete!!
   Aktivní znamená něco dělat,
   proaktivní – nedělat nic ale schvalovat aktivitu druhého !

  • Není zač, docela jste mě dostala, nikdy jsem nepřemýšlel o tom jak bych to přeložil do češtiny. Takové věci tu umí jen Modrý pták 🙂
   Prostě chcete udělat něco vědomě, nějak ZPŮSOBIT změnu směrem, kterým chcete. Dopředu ji ovlivnit. Ne jen re-agovat. Nechat se osudem vláčet … Problém předvídat (pro- pre- před-) a řešení ovlivňovat (v tomto smyslu vědomě jednat)
   Vím, že kdybych pil moc piva a jedl bůček, budu mít vysoký cholesterol. To když anticipuji a zařídím se podle toho, budu pít i hodně vína a jíst škeble, ovlivním výsledek. Zhubnu a nebudu mít vysoký cholesterol. Budu pro-, pre- aktivní.
   Uvidím v noci na ulici shluk uvolněných občanů, přejdu na druhý chodník nebo se otočím, čímž příznivě ovlivním průběh následných událostí.

 18. 2 skimic ad 607.1 – ještě Ti tam chybí krupobití!
  (vodu a oheň chápu, ale jak zaříděj to krupobití?)

 19. 2 martin ad 612 – nechci šlapat v bábovičkách, ale na nákyp je cuket IMHO škoda. Buďto nakrájet na plátky, ogrilovat a s chlebem, nebo podélně na čtvrtiny a taky ogrilovat spolu s nějakým dobrým sýrem… (o vhodném okořenění se nezmiňuji, to je samozřejmost). Bez tuku, max pár kapek olivového oleje …
  Dokonce jsem jednou z těch upečenejch cuket dělal pomazánku… Úžasná dobrota, ale trochu pracná…

 20. 2 martin – no a ten květák – podusit na mozeček. To je moje velmi oblíbené jídlo.
  No a smaženej si dávám v jedné oblíbené restauraci, kde ho dělají denně a velice dobrej…

 21. 2 maYda ad 615 – to je potřeba přidat do toho barvicího roztoku kapku oleje. Kurkumín se rozpouští v tucích a pak jsou ta vajíčka jak kanárek…

  • Hm, tak děkuji za radu. To v žádném návodu nebylo a ve škole jsem asi nedávala pozor. Ale mohlo mně to napadnout, když dám kurkumu krásně žlutej

 22. K tomu aktivní/proaktivní – když to očešeme z obvyklého korporátního zmrdonářečí (neboli zmrdospeaku) tak je to celkem jednoduché.

  Aktivní = rychle řešit průser, který nastal
  Proaktivní = řešit v předstihu průser, který by eventuálně nastat mohl
  Pasivní = postavit se k řešení průseru tak, že se jedná o problém někoho jiného

  V praxi z IT a počítačové bezpečnosti:

  Jje celkem rozumné, aby firma měla svojí počítačovou síť nějak zabezpečenou. Na tom se shodne i nejtupější CEO a CFO.
  Ovšem k tomuto problému se lze postavit aktivně tak, že sjednáme smlouvu s nějakým externím kontraktorem, který na zavolání přijede k zavirované síti a bude průšvih řešit. To je zprvu celkem levné a dokonce to může skončit tak, že to bude levné poměrně dlouhou dobu a bude to zdánlivě celkem fungovat.

  Nebo se k celé věci lze postavit proaktivně a koupit antivirový systém či dokonce nějaké pokročilejší prostředky a zaměstnat pracovníka/pracovníky kteří tomu nakoupenému rozumí a umí to používat (to je bohužel bod, kde se často chybuje a dojde jen k nákupu prostředků, které jsou sice nainstalovány, ale nikdo dohromady neví jak to funguje a proč), což způsobí to, že průser se v 99.99% případů vůbec nestane. To je docela drahé, ale v dlouhodobém horisontu je to levnější než přístup takzvaně “aktivní”.

  No a pasivní přístup je ten, že se sice na poradě schválí nákup něčeho, nějaký hulibrk je pověřen získáním podkladů pro rozhodnutí o investici, ale v praxi předloží hulibrk snůšku nesmyslů postahovanou z Internetu a obarvenou v PowerPointu a to za pár měsíců, kdy už si víceméně nikdo nepamatuje, co to mělo být a proč by se to mělo kupovat a investice tím pádem schválena není. Tento způsob je v krátkodobém horizontu úplně nejlacinější, ale dlouhodobě se sakra nevyplatí. Nicméně od tohoto přístupu už se obecně ustupuje, protože snad i v sektoru zdravotnictví už došlo ředitelům nemocnic, že pokud se v rozmezí deseti minut přijde primář chirurgie, primář z interny a vrchní sestra z ARO zeptat ředitele kolik stojí bitcoin, není v ústavu něco v pořádku. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *