K návrhu hodnocení maturit

aneb: Trochu historie

Školy byly (po napoleonských válkách) postaveny pod tuhý dozor spojený s cenzurou a v duchu řady příkazů a pokynů měly opustit cestu, na níž údajně vychovávaly pro absolutistický stát nebezpečné „mudrující floutky“.

Koncentrovaným vyjádřením této změněné školské politiky se stalo v roce 1805 vydání zákoníku obecného školství pod titulem Politické zřízení školské, který upravoval školství prakticky ve všech dědičných zemích tehdejší rakouské monarchie. Do dnešních dnů je Politické zřízení školské, předpis vydaný 11. srpna 1805, svými 478 paragrafy (skoro) nejrozsáhlejším školským předpisem v našich dějinách.

Základní filozofií Politického zřízení školského z roku 1805, která bývá i v posledních letech často citována, byla zásada, že
„EU nepotřebuje lidí učených, nýbrž dobrých poddaných“.
Politické zřízení školské, kterým se naše školství řídilo prakticky až do roku 1848, tak bylo předpisem, který v podstatě umrtvil pozitivní rozvoj škol a vzdělanosti na dobu celé první poloviny 19. století, …

… pak druhé poloviny 20.století a nyní první poloviny 21.století…

My se ještě dopracujeme k výroku:
„Zlatej Kahuda!“

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 395 komentářů u „K návrhu hodnocení maturit

 1. 551
  Schumacher says:

  Jak to vypadá s porktrophy? Že bych se zjevil. Od kdy do kdy, a abych přispěl.

 2. 552
  PeS says:

  2 Schumi – už druidové Zeměplochy měli jasno, že existuje čtveřice základních sil, kteá udržuje pohromadě vesmír… A tedy: Nadpřirozeno, Přemlouvání, Nejistota a Nasranost.

  • 552.1
   Schumacher says:

   V tom případě udržujeme velmi vehementně. Manželka když se dověděla, že s Hintersee máme utrum, a já když mi došlo, že nebude má oblíbená krmě.
   Ale ještě z minulých časů jsme zvyklí na nevyskakování si. Vynahradíme jinak. Místo výlezu na Watzmanna podívám na Třístoličník. S domácí sváčou v batůžku. A konečně si v klidu projdu Krumlov a navštívím Seidlův fotoateliér.

 3. 553
  Schumacher says:

  Předpokládám (při vědomí, že předpokládat je nebezpečné), že se to nepodaří zastavit a že po vlně zoufalých omezení přijde uvolnění a „zachraň se kdo můžeš“.

  Čekají nás zajímavé časy.

 4. 554
  Zpátečník says:

  Dobrý večer, jestli dovolíte, teď bych měl chvilku vrátit se k cenzuře a té petici. A budu se muset vrátit hodně hluboko, skoro 40 let…:

  Tehdy jsem jezdíval do onoho areálu vejzkumáků támhle za městem, každé časné ráno, smluvní dopravou, s jedním mladým elektroinženýrem. Slušný chlapec, inteligentní, jemný, zdvořilý a citlivý. Navíc amatérsky literárně činný, v tomto oboru uznávaný. (Jeho jméno v té souvislosti pravděpodobně znají i někteří zdejší čtenáři, tak nechci být konkrétnější.) Nastal den, kdy vstoupil do KSČ. Po motivu jsem se vlastně nikdy neptal, tehdy ani potom, ale předpokládal jsem, stejně jako ostatní kolegové, že vstoupil proto, aby mu soudruzi povolili vědeckou aspiranturu. Z odborného hlediska na ni měl celkem nepochybný nárok, ovšem bez razítka příslušného závodního výboru KSČ to nešlo. Což ovšem neznamená, že aspirantura byla (v daném ústavu) zcela nemožná bez členství v KSČ. Nicméně vstoupil.

  A co se nestalo? Ukázalo se, že v debatách, zhusta protistátních, které jsme po ránu i při odpoledním návratu v tom autobuse po celá léta vedli, se postupně stává zastáncem politiky KSČ. Náhle k ní projevoval porozumění, chápal její motivy, trpělivě vysvětloval, že objektivně nemá alternativu, hájil ji a omlouval. Po čase, jak si dosud barvitě vzpomínám, obhajoval i sestřelení korejského KAL 007 (https://cs.wikipedia.org/wiki/Let_Korean_Air_007).

  Tehdy poprvé jsem se větší měrou stal svědkem a fascinovaným pozorovatelem jevu nazvaného kognitivní disonance. Věcně vzato, kdyby byl kolega tehdy řekl: „Hele, chci bejt CéeScé, navíc to potřebuju, živím rodinu, a dál se vo tom nebudu bavit. Mysli si, co chceš.“, jeho sebeúcta by (dle mého názoru) byla dohromady utrpěla mnohem méně, než když se snaživě a vposledku snad i poctivě, s pracně nabytým upřímným přesvědčením, permanentně pokoušel omluvit neomluvitelné, všechny ty bolševické zhovadilosti, které se aktuálně děly, všechny ekonomické zhůvěřilosti, všechny zločiny. Neměl toho zapotřebí (takovejchhle kariérních komunistů bylo všude kolem hafo, nikdo se tomu zas tak nedivil), jenže mechanismy kognitivní disonance jej dostihly.

  No a s tou nynější peticí je to v principu zhola stejné. Objektivně posouzeno, je zcela zjevné, že člověk, který např. má kolem sebe pravdoláskovní kolegy, podpisem petice proti cenzuře – a cenzura, tato praktická aplikace politické korektnosti, je osou, kolem níž se točí celý progresivismus – riskuje mnohem více nepříjemností (v celkem realisticky předpokladatelném případě, že by kolegové jeho podpis pod peticí objevili), než kolik prospěchu mu může přinést případný úspěch petice, notabene velmi nepravděpodobný. Inteligentnímu člověku je navíc jasné i to, že než nepříjemnosti od pravdoláskovních bigotů mohou být ještě horší ty působené pouhými konformisty, pokořenými tím, že někdo podepsal cosi, co by si oni podepsat nikdy netroufli, ač vědí, že by měli. Takže nepodepíše. Nemá na výběr, není-li zrovna rozený kamikadze.

  Až sem je to jasné a jednoduché. Co se však stane dál? Nepodepíše; a dokonce i tehdy, kdy jej k podpisu nikdo nevybízel (chápaje jeho situaci), si začne vymýšlet všemožné zástupné důvody, proč podepsat nelze. (Hezký přehled jsme viděli i zde.) Dokonce pouhé publikování petice může lehce způsobit to, že na jeden podpis připadne několik nových, upřímných zastánců cenzury, vzniklých čistě jen tím, že si netroufli podepsat. Mechanismy kognitivní disonance jsou totiž neúprosné, a totalitní režimy jich dokáží efektivně využívat. (Tenhle v tom není první.)

  — — —

  A mimochodem, jak si představujete praktickou realizaci té „svobody slova“ na facebooku? (503.4…) — Zde bych se odvolal na loňský návrh mladého Klause plus zdejší návrhy, jak FB sáhnout na jeho z Čech plynoucí příjmy v případě, že by zákonný zákaz cenzury porušil. (Byly pěkné, propracované; myslím, že od nicknamea a Schumachera, ale mohu se mýlit.)

  když na facebooku nejste a být nechcete, tak proč otázku svobody slova tamtéž nenecháte na těch, koho se to týká? (511.2…) — Ale, pěkně prosím, maYdo, nechtěla jste tím snad říci, že se otázka svobody slova na FB týká jen těch, kdo jsou na FB? Anebo nedejbože ano? To by bylo v principu zhruba totéž, jako kdybyste tvrdila, že Zmocňovací zákon ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Zmoc%C5%88ovac%C3%AD_z%C3%A1kon_(N%C4%9Bmecko_1933) ) se týkal jen těch, kteří o něm tehdy v Německu hlasovali. Anebo že se nás netýkají příští volby v Německu a v USA…

  Facebook (podobně jako některé další sociální sítě) je dnes významná politická platforma, a jako k takovému je k němu nutno přistupovat, zcela nezávisle na tom, zda se nám to tak líbí, a/nebo na tom, zda na něm sami jsme či nejsme.

  • 554.1
   Stary kocour says:

   Pěkné, leč poněkud rozsáhlé.
   Tomu jevu pozvolné změny názoru se říká Owertonovo okno a je už mnohokrát popsaný, Tomu druhému jevu se říká opatrnost, který někteří člou jako „zbabělost“, jiní jako „vyčůranost“. Ono asi ale nejvíc záleží na tom, koho svým podpisem ohrozím. Jestli jen sebe, nebo i kolegy na pracovišti nebo rodinu – své děti.
   Podle toho lze přiřadit adjektivum.
   Není to volba morální, ale ryze pragmatická.
   ===
   Než mě za tohle PeS-i roznesete na kopytech tak předesílám, že jsem tu Kechlibarovu petici podepsal hned z počátku, vlastním jménem a nezablokoval jsem uveřejnění podpisu na netu.
   Jenže: jsem důchodce, kariéru už dělat nebudu, dítě je samostatné a pokud mě vyrazí z Ústavu, tak mě do jiného Ústavu rádi vezmou – a i kdyby ne, penzi mi snad nevezmou.
   Takže to není o odvaze, jen o pragmatické úvaze, že si to mohu dovolit.

   • 554.1.1
    Schumacher says:

    To se mi jeví stejně jako petice proti cenzuře ve Tvé či zdejší hospodě. Nevidím principiální rozdíl. FB je jen větší hospoda s rozsáhlejšími službami, ve které zákazníci jsou sami zbožím. Remcající politici si z FB udělali grátis hlásnou troubu svých názorů. Jenže FB je výdělečný podnik. Jeho politika slouží maximalizaci zisku. Cenzura potlačuje vše co tamní pověřená autorita považuje za jeho ohrožení. Je chybou považovat ho za veřejný prostor. Tím není. Je strojem na peníze.

  • 554.2
   Schumacher says:

   Pro mě by to byla otázka svobody jen v případě abcence svobody nebýt na sociální síti.
   Ovšem na druhou stranu, sociální síť, například Facebook, je výborným nástrojem pro vytvoření krycí identity.

   • 554.2.1
    Stary kocour says:

    To nerozporuji.*
    Má to ale dva boční efekty: Někdo tady psal o „strachu“ se podepsat. Ten nemám a neměl jsem, ani když k tomu byl pragmatický důvod (sedmdesátá léta, malý kluk doma).
    Za druhé – je dobré se ozvat, i když to reálně nic nezmění a aspoň trošku tak porušit jednolitost stáda. On je to dneska velmi používaný princip „korektnosti“, který se mi zajídá. BLM, Greendeal a všechny ty, jak se jim kdysi říkalo „nátlakové skupiny“.
    A kdo mlčí, souhlasí.

    I když toto vše je bouře ve sklenici vody. Ale když se podíváš kolem – těch bouří ve sklínce je spousta.

    */ Když pekař peče mizerné housky, kupuji je u jiného. Jenže – co když je dává zadarmo?
    Tady jsou dokonce tři cesty: Zaplatit si dobré hopusky, konzumovat ty mizerné nebo vyřadit housky ze svých zvyklostí. Ovšem – je třeba se rozhodnout.
    [;>)

    • 554.2.1.1
     Schumacher says:

     Není oběd zdarma. Že bezplatně neznamená zdarma.
     Pro FB jsou jeho uživatelé komoditou.

 5. 555
  dvd says:

  Jak jsem v 521.1 uvedl, poslat jsem onen rozhovor s prof.Pirkem za oceán, neb se mi pojem „vysmátý New York“ nějak nezdál. Poměrně rychle mi přišla odpověď, kterou tady zčásti uvádím.
  QUOTE
  Co je pravda: NYC je ted s nakazenosti vysmatej, i oproti CR, a to ma NYC vetsi hustotu obyvatelstva (a zhruba stejnej pocet). Dostupnost zdravotni pece je horsi nez v CR…
  Co uz trochu chybi: NYC jinak vubec vysmatej. Zadna NYC hospoda nebo restaurace nesmi operovat vevnitr (koncem mesice ze zvazi 25% kapacita). Bud venku na ulici, nebo takeout/delivery. Zadny kina. Maximalne par lidi v obchodech, zbytek musi cekat venku. Vsichni na ulici masky, vsichni v obchodech masky. Masky a casto stity kdyz jdes k holici (a to jsem letos nebyl). Ulice jsou prevazne liduprazdny a to i kdyz je hezky. Minimalni socialni zivot. Narativ o tom jak je to diky promorenosti je, vzhldem k teto situaci, minimalne podezrely. A testovani je tu naopak daleko, daleko, daleko dostupnejsi nez v CR — vcetne toho ze je zadarmo.
  Takze vzhledem k tomu co za ostatni opatreni mame, podivejme se taky na promorenost. Podle poslednich novin[1] je v NYC zhruba zhruba 27% lidi s protilatkama. Podle kliniky majonezy[2] je zapotrebi aby ~70% lidi proslo coronou aby byla zastavena epidemie. Dostat se na nynejsi 27% promorenost stalo NYC zatim 23741 mrtvejch[3]. Je mi zatezko verit, ze jsme ted s nakazenosti vysmaty kvuli nejaky promorenosti, namisto toho ze je to kvuli tomu ze se to tu bere seriozne. Cekam ze po otevreni skol a vyuky to zas naroste.
  UNQUOTE

 6. 556
  miloŠ says:

  neskutečný vopruz jsou upozornění, že jste povinni přijmout „cookies.“ Nyní i NP (!) – nově přes 2/3 stránky. On jim nestačil ten úzký proužek dole, lidi si četli totiž stejně co chtěli a a cvakání dlabali. Zdá se, že je to opruz mezinárodní, lišící se jenom ve výšce pruhu. A to „Vítejte“ a „Ve Vašem zájmu“ atd. je výsměch všem bez výjimky. Už delší dobu mi tohle běsnění jde pod kůži… Co s tím – sestavit petici?

 7. 557
  nickname says:

  Dobrý den. Zpátečníku, díky moc za popis kognitivní disonance.
  DVD: Děkuji za zprávy z NY.

 8. 558
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  dvd,
  díky moc. Není nad pohled člověka, který tam žije. Profesor Pirk by si měl přestat kecat límec, stejně jako jiných našich odborníků a „odborníků“.
  V době Internetu si totiž lze ověřit řadu tvrzení, a jaksi pak sám devalvuje i ostatní informace, byť již korektní.
  Podobně na tom bude i jeho hrdé prohlášení, že by se vakcinovat nenechal, neboť kovid prodělal a má imunitu. No…. co jsem kde četla, tak u řady lidí se ta imunita nevytvoří, a pokud ano, tak na omezenou dobu. Že si sám může měřit hladinu protilátek (opravdu specifických ?) je sice hezké, ale pro běžného člověka asi těžko proveditelné. Takže opět, cosi vyhlašuje, bez toho, aby zohlednil možnosti ostatních deseti milionů.
  V hlavě mi vrtá jeho doporučení, že měli senioři odjet na obyvatelné chaty a chalupy, a nesedět v paneláku u TV vysálající morbidní zprávy. Na jednu stranu ano, určitě je lepší být na zahrádce nebo v přírodě, na druhou řada seniorů již trpí neduhy, a odsunout se od dosažitelné lékařské péče někam do Zapadlé Lhoty asi není to nejlepší…

  Skoro mi přijde, že by se měli sezvat k debatě všichni ti naši horliví zastánci jednotlivých směrů. Peková, Flégr, Šmucler, Pirk, Prymula, Maďar… to by byla debata !!!

 9. 559
  Schumacher says:

  Je mi u prdele co podle koho je zapotřebí. Snažím se nenakazit. Snížit riziko přenosu respirační cestou a přes ruce. Alespoň snížit množství infekčního agens jak to jde. Pak je šance, že průběh bude lehký. Chráním sebe. Podle projevů toho co jsme prodělali dílem před Vánocemi, dílem na přelomu roku, máme za sebou. Možná. Nevíme. Nikoho z nejbližšího okolí jsme nekakazili. Nic víc rozumného nemůžeme udělat než snažit se přežít. Všichni ostatní s všeholidovými potřebami a programy ať si trhnou hnátem.

  • 559.1
   Stary kocour says:

   Tohle je cesta pragmatika. [;>D)
   Přidávám – a nečíst tolik zpráv o koronáči. Škodí to zdraví.

   • 559.1.1
    miloŠ says:

    no ale – co s tim, když to leze horem dolem. Už i z ledničky, bojim se otvírat. Klikneš na jakékoliv zprávy – a prvních 5-10 min. jen koronténa, semafory všech barev. Není úniku…

 10. 560
  skimic says:

  dvd says: 12.9.2020 (7.21)
  Pochopitelně. Kromě kotlinky je to utažené všude. Zrovna jsem jel pro pečivo okolo nejmenovaného náměstí. Ryčná dechovka, stan a lavice jak na Octoberfestu. Lili už poránu kelímkáče pivní a kelímkáče panákový.

  Kolegyně z Londýna by mi nevěřila že je to možné. U nich mají hustý pravidlo „rule of six“. T zn pokud nejsou lidé ze společné domácnosti, tak jich může být dohromady právě šest. Doma či v místnosti. Doufám, že už má pan Kalousek, Fiala a Pekarová-Adamová letenky a poletí jim tam zachránit demokracii. Samozřejmě jestli nemusej napřed do Běloruska.
  https://www.barnsley.gov.uk/media/15842/final-new-rules.png

  • 560.1
   Schumacher says:

   Alespoň že kelímkáče a venku. Horší bude až skončí teplo a budou skleňáče a uvnitř.

 11. 561
  Schumacher says:

  V hospodě je největší riziko přes nedostatečně umyté sklo. Po umytí před dalším použitím projít tvrdým UV zařením. Nebo místo skla jednorázové – kelímky.
  U lihovin je to lepší, jsou přirozeně anticovidové.

 12. 562
  nickname says:

  Rostou

  • 562.1
   AeroKarel says:

   Včera jsem viděl (v obchodě) hříbečky, bílý, cca 8 – 10 cm, radost pohledět.

 13. 563
  Stary kocour says:

  Z jiného soudku (Ústavu).
  Jen opravdu hodně blbý pták kálí do vlastního hnízda. Proč tam ten kverulant vůbec chodí. Ať zůstane doma, pokakánek. Může si třeba vzít neplacené volno. Nebo podat výpověď. Případně se oběsit.
  Tyhle lidi instinktivně nesnáším.

  • 563.1
   skimic says:

   Já se přiznám ani nevím jak Národní Divadlo finančně funguje. Asi z daní? Hlavní peníze půjdou patrně z ministerstva kultury, či ne? Kolik to může být? Tipnu – miliarda korun? Potom tam budou asi nějaké krejcary za vstupenky, možná formálně výnosy za reklamu pro sponsory. Kdo jsou vlastně sponsoři? Banka? Pořád Raifka?

   • 563.1.1
    skimic says:

    Ať mi tedy komedianti políbí šos. To snad můžu požadovat, když to částečně z daní financuji.

    • 563.1.1.1
     Stary kocour says:

     Ne všichni jsou tak blbí ptáci.
     Pro některé to znamená náplň života. Umí se většinou uživit i inak (mezi sólisty i sboristy je poměrně dost inženýrů, právníků, lékařů atd.) a gáže v divadle je menší než peníze, které by dostali v původní profesi. Pokud odejdou, protože už jejich hlasivky / klouby / psychika nejsou dost dobré, většinou si finančně polepší. Tedy aspoň v našem Ústavu. V ND Praha to asi bude podobné.
     ===
     Financování divadel je hodně komplikovaná záležitost. Část Ministarstvo kutury, část město, něco ze vstupenek (cca 30-40%) něco málo sponzoři a ještě méně mecenáši. Nejhorší je, že do repertoáru i personálií chce kdekdo kafrat. Kupodivu nejvíc novináři, kteří se většinou rekrutují z neúspěšných umělců veškerých kategorií.
     Pokud je divadlo silné, ustojí to. Pokud ne, stane se plastelínou v rukou místních politiků.
     Ostatně si myslím, že podstatná je návštěvnost (skutečná, ne vykazovaná) a něco čemu se řííká „profil divadla.“ Protože na „kasaštyky“ jsou tady soukromá divadla – ta nemají jinou možnost.
     Velká státní divadla jsou z principu „kulturtréři“. Musí přinášet celou paletu inscenací i interpretů. Za to je stát i města platí. Nedělají-li to, jsou zadarmo drahá.

     • 563.1.1.1.1
      mayda says:

      Dobrý večer,

      Kocoure, strávila jsem den na kursu, jak renovovat nábytek a jeden z účastníků byl herec.
      A jeden můj dávný kamarád, kterýho jsem cca třicet let neviděla, byl operní zpěvák, ale jeho puvodní profese byla umelecký truhlář.

 14. 564
  mayda says:

  Zpátečníku, k tomu Vašemu projevu “
  “ Nepodepíše; a dokonce i tehdy, kdy jej k podpisu nikdo nevybízel (chápaje jeho situaci), si začne vymýšlet všemožné zástupné důvody, proč podepsat nelze. (Hezký přehled jsme viděli i zde.) Dokonce pouhé publikování petice může lehce způsobit to, že na jeden podpis připadne několik nových, upřímných zastánců cenzury, vzniklých čistě jen tím, že si netroufli podepsat. Mechanismy kognitivní disonance jsou totiž neúprosné, a totalitní režimy jich dokáží efektivně využívat.“

  A jak víte, že důvody, proč někdo nepodepsal nějakou petici, jsou „zástupné“ a ne skutečné? Co kdy někdo tu petici prostě podepsat nechce a důvody jsou jeho věc a nemusí to nikomu vysvětlovat? Nebo snad nemá právo nechtít?

  „je zcela zjevné, že člověk, který např. má kolem sebe pravdoláskovní kolegy, podpisem petice proti cenzuře – a cenzura, tato praktická aplikace politické korektnosti, je osou, kolem níž se točí celý progresivismus – riskuje mnohem více nepříjemností (v celkem realisticky předpokladatelném případě, že by kolegové jeho podpis pod peticí objevili), než kolik prospěchu mu může přinést případný úspěch petice, notabene velmi nepravděpodobný. “

  No, já pravdoláskovní kolegy mám a pokud bych shledala užitečným nějakou petici podepsat, tak s nimi o tom nebudu diskutovat. A toho, že by podpis pod peticí snad kolegové objevili, bych se neobávala, protože kolegové jaksi mají jiné starosti, než smejdit po internetu, kdo podepsal nějakou petici.
  Když nechci podepsat nějakou petici, jak ji prostě nechci podepsat. Máme demokracii a petice snad není socalistický závazek, který je nutno podepsat a nemusím nikomu vysvětlovat, proč ne.

  A zastáncem cenzůry se člověk rozhodně nestane tím, že odmítne podepsat nějakou petici.

  • 564.1
   Stary kocour says:

   Pokud podepíši nějakou petici, znamená to, že se něco nelíbí nebo naopak líbí. Kdybych z toho měl dostat strach, už bych plaval v korektnosti.
   ===
   Pokud nepodepíši, tak buď s peticí nesouhlasím nebo je mi to jedno, téma mě nazajímá. Nic to neříká o míře mé hyperkorektnosti nebo zbabělosti/odvaze.
   A podepisuji s tím, že se asi vůbec nic nezmění. Jenom proto, abych nebyl započítán do stáda. Nebo nepodepisuji z téhož důvodu.
   ===
   Pokud z toho někdo vyvozuje cokoliv nad to, je vedle jak ten smrček.

   • 564.1.1
    mayda says:

    Tak pokud bych měla podepsat jen proto, abych měl pocit, že nejsem započítána do stáda, tak nemá smysl petici podepisovat, to se pak zase nechávám započítávat do stáda těch, co se nechtějí nechat započítávat.

    Pokud mě proto někdo započítává do stáda, nechť si poslouží, mně to může být šumák.

    Argument, že někdo je ovce nebo se nechává započítat d stáda, je statně dnes už docela profláklej. Na to, aby vás někdo obvinil ze stádnost nebo prohlásil za ovci stačí mít jinej názor, než má dotyčnej… Pokud to někdo použije, obvykle vadí jen to, že nejste zrovna v tom jeho stádu.

 15. 565
  skimic says:

  O.T. Big Bang Theory k mému úžasu zmiňuje Československo.
  Stalo se to v deváté serii dílu Episode 02 – The Separation Oscillation
  Amy Sheldonovi vyčítá jak se v jeho internetovém pořadu Fun With Flags opovážil porovnat její genitálie s mapou Československa 🙂
  How dare you go on the Internet and say mean things about me and compare my genitalia to part of Czechoslovakia?
  No, úpřímně, když by se mapa vystřihla a otočila po směru hodinových ručiček o 90 st Aší nahoru tak by to mohlo fungovat 🙂

 16. 566
  nickname says:

  „Být proti“, respektive když se mi něco nelíbí, otevřít hubu a říct to je součást duševní hygieny. Není nic hloupějšího, než vidět bandu „statečných“, jak kývají šéfovi na hovadiny. Odkýváš jednou, odkýváš podruhé. Raději jsem za idiota.
  https://youtu.be/agzXOdccMeY

  Viz také citace:
  https://www.nejvtipy.cz/vtipy-o-zviratkach_sk&gr=7
  Medvěd má vypracovaný seznam zvířátek, která sežere. Přijde liška:
  „Medvěde, máš mě na seznamu?“
  „Mám.“
  „A sežereš mě?“
  „Sežeru.“
  „Můžu se jít rozloučit s rodinou?“
  „Můžeš.“
  Medvěd sežral lišku a přijde vlk:
  „Medvěde, máš mě na seznamu?“
  „Mám.“
  „A sežereš mě?“
  „Sežeru.“
  „Můžu se jít rozloučit s rodinou?“
  „Můžeš.“
  Medvěd sežral vlka a přijde zajíc:
  „Medvěde, máš mě na seznamu?“
  „Mám.“
  „A nemohl bys mě vyškrtnout?“
  „Mohl.“

 17. 567
  nickname says:

  Ještě k petici proti cenzuře:
  Michal Rybka to napsal lépe než já:
  https://pctuning.tyden.cz/hardware/site-a-internet/60387-ten-spravny-okamzik-kdy-byste-se-meli-ozvat

 18. 568
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  a nebyla by lepší petice za ignorování Facebooku ? Pokud se někomu nelíbí změna pravidel, tak přeci může svobodně svůj účet smazat a přejít jinam. Třeba na ruský „v kontaktě“ nebo jak se to jmenuje… Nebo je participace na FB povinná ? Mně to přijde jako debata o tom, jaké množství drogy je pro „osobní potřebu“… které fotky s Adou a „hákenkrojcem“ jsou už propagace nacismu ? Které fotky nahatých dětí (a že se najdou „maminy“, co tam dají snad všechno) jsou už pedofilie ? Jistě, za názory se nemá vyhazovat z práce. Ale člověk je může prezentovat i jinde a jinak…. Petice za obnovu vnitřní morálky a zdravého rozumu by asi nic nezměnila…
  Nedávno bylo nějaké vlastenecké setkání – a dostavil se i předseda DSSS nebo jak se to jmenuje. Xaver Veselý ho nepoznal (já bych taky nevěděla, kdo to je), a nechal se s ním vyfotit – selfíčko. A nastalo hromobití… možná by bylo lepší se napřed zeptat žadatele o selfíčko, kdo vlastně je ? A odpověděl by po pravdě ?

  Možná trochu nesouvisející, ale přišel mi zajímavý tento názor – teda, poslední věta to trochu shazuje, ale i tak.
  https://pravyprostor.cz/pruzkum-ktery-vam-ct-neukaze-a-jeho-souvislosti/

  • 568.1
   Stary kocour says:

   Příhoda Xavera Veselého (slušnější a mnohem chytřejší obdoba „Řeporyjce“) se selfie s DSS (proč je to špatně?!) říká o „KsichtoKknize“ skoro vše. Jedná se o sebepropagaci jednotlivých lidí, členů, směrů, učení. Silná droga pro ty, kteří chtějí být vidět, slyšet. A zdá se, že návyková. Ditě taky křičí a dělá různé „opičky“, aby upoutalo na sebe pozornost okolí. Pokud to opřežene, zasáhneme, jsme za něj odpovědni. Facebook za nás odpovědný nemůže být. Už jenom proto, že nedokáže určit, co už je „přes čáru“.
   ===
   Vlastně jsem to neměl podepisovat, když s žádnou sociální sítí nemám nic společného, že? Ale když někdo bije svého psa, taky budu protestovat, možná i ručně. Ten můj podpis je nejdůležitější pro mě samotného. Na faktický stav FB ani pro nikoho jiného význam nemá žádný.

   Nevím totiž , kde ten „Face Book“ bydlí, abych u něho doma zazvonil a dal mu pár facek, aby se vzpamatival.

 19. 569
  PeS says:

  Dobré zas ráno… 2 Starý kocour ad „mezi sólisty i sboristy je poměrně dost inženýrů, právníků, lékařů atd.“ – jo, to mezi připrdlíkama taky… A podle toho to pak vypadá…

 20. 570
  mayda says:

  Dobré ráno,

  No, mně ten komentář o průzkumu připadá poněkud zmatený. Matzurko, já mám k tomu komntáži několik výhrad:

  „Protože právě Rakouské výsledky se zbytku „postkomunistické” party naprosto vymykají. Pracovně to lze přisoudit jak delšímu období „multikulturalizace”, tak i o nejméně dvě generace delšímu rozkladnému působení liberálního narrativu a příslušné výchovy nastupujících generací. “

  Za prvé zcela chybí údaje o tom, jak dopadl průzkum v Rakousku. Takže nelze porovnat, jetsli se výsledky opravdu vymykají nebo jetsli to je jen zbožné přání autora.

  Za druhé východní blok má zase svoje zkušenosti s rozkladným působením komunistického narativu a příslušnou výchovou nastupujících generací.

  Možná, že ta čísla jsou opravdu převzatá z nějakého průzkumu, ale nejsou nijak překvapivá a vcelku bez souvislosti k tomu podivnému závěru.

  • 570.1
   mayda says:

   ještě jsem zapomněla dodat, že ten komunistický a liberální narativ se zase ve výsledku tak moc neliší.

 21. 571
  Matzurka says:

  maYdo,
  na tu anketu lze prokliknout v odkazu. Ony i ty otázky jsou poněkud sugestivní, ale tak mi to přišlo zajímavé.

  • 571.1
   mayda says:

   No, podle těch grafů se Rakousko nijak moc nevymyká. Prostě nechápu, proč někdo článek začne úvahou že rakousko se vymyká, když se vlastně nijak nevymyká. Snad v jedné, dvou položkách, ale vcelku od války mělo mnohem klidnější vývoj, než ostatní země.

 22. 572
  Zpátečník says:

  OT: Rozvrácená, prolhaná, patafyzická země, která možná táhne, ale je to tažení z podstaty, případně z drancování jiných evropských zemí. Jedna lež snadno vyplodí jinou lež, takže po uprchlících přišla na řadu klimaticky neutrální energetika, jež stojí a padá na vysávání energetických zdrojů sousedních zemí, boj proti fake news – likvidace svobody slova (…)

  (…)

  Málo se totiž ví, že v pozadí internetové iniciativy „Islám v ČR nechceme“ byl i jakýsi neznámý insider z řad špiček státní správy, kterému zpětně vděčíme za spoustu strategických rad.

  (…)

  Ono se toho v souvislosti s migrační vlnou změnilo mnohem víc, než je jen snaha nás vychovat. Prakticky zmizela svoboda slova, společnost je mnohem víc polarizovaná, akademická pracoviště a velká média prohospodařily většinu svého kreditu, z veřejného prostředí se vytratila debata založená na logice a faktech, nahradila ji debata založená na emocích – to vše jen namátkou. Pokud se temné straně síly něco skutečně podařilo, bylo to – skrz cenzuru a výchovu na sociálních sítích a internetových portálech – rozbití komunikačních kanálů opozice.

  (…)

  Spojující linkou je sebenenávist příslušníků západních vyšších vrstev, nebo spíš těch, kdo by k vyšším vrstvám rádi patřili.

  Pozoruhodný rozhovor s Konvičkou: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Pred-peti-lety-Rozvracene-Nemecko-U-nas-imbecilove-z-obrazovky-a-petice-vedcu-proti-Konvovi-Ted-Konvicka-rozebira-co-se-zmenilo-636837 Lehce jsem mohl (a snad i měl) vybrat ještě další úryvky.

  — — —

  Děkuji za všechny příspěvky k cenzuře a k petici proti ní. Skutečně rád jsem si je pročetl. Dohromady skýtají mimořádně cenný materiál – cosi jako svět v kapce rosy – umožňující ilustrovat a pochopit významnou část toho, co se v dnešní české společnosti děje. Doufám, že se k tématu budu moci vrátit, hned jak budu mít více času na psaní. Vždy je chyba zůstávat jen na povrchu věcí.

  • 572.1
   Stary kocour says:

   Jenže i přes veškerou snahu o objektivitu to bude pořád „Svět podle Zpátečníka“.
   Kdybych to psal já, byl by to „Svět podle Starého kocoura“ a vypadal by asi jinak. [;>))

   • 572.1.1
    Anna says:

    Znamená to, že by měla debata ustat? Jen proto, že se objektivity nelze dobrat?

   • 572.1.2
    Schumacher says:

    Proč ne? Každý máme v nějaké míře, vlastní svět. Svět Starého kocoura, troufám si po té době říci, se mi jeví příjemně obyvatelný. Kdyby bylo nějaké „nebe“, do takového bych se těšil.

 23. 573
  Stary kocour says:

  K promořování populace:
  https://www.lidovky.cz/svet/italska-nemocnice-v-bergamu-znovu-vysetruje-pacienty-kteri-prodelali-koronavirus-polovina-pacientu-s.A200912_152241_ln_zahranici_lihav
  Ale zase – je to nezvratný fakt nebo jen další Fake News?
  Vycházím z faktu, že moje žena za mlada prodělala těžkou chřipku a zajistila si tak trvalé změny na srdci.

  • 573.1
   mayda says:

   TAk jedná se vesměs o pacienty s těžkým průběhem, nutnou hospitalizací a leckdy nedoléčenou chorobou. Tam jistá pravděpodobnost následků vždycky je.

 24. 574
  Zpátečník says:

  to bude pořád „Svět podle Zpátečníka“ — Jo, to je samozřejmé, StK, ostatně by mě ani netěšilo místo svého pohledu psát pohled někoho jiného. (Jiná věc by byla popsat pohled typického Čecha na cenzuru a na svobodu; to naopak má důležitost eminentní.)

  • 574.1
   mayda says:

   A kdo je „typický čech“ ? Jak taková bytost vypadá – pokud je ovšem z masa a krve.

 25. 575
  Schumacher says:

  Dočetl jsem Konvičku. Nevidím lepší možnost než hlas dát SPD.

 26. 576
  mayda says:

  Ale tohle se mi líbí. 🙂

  „Pomáhá nečíst rozhovory s herci, herečkami, hokejovými trenéry či obecně celebritami vůbec. Nemají totiž k problematice covidu co relevantního říci a jejich názor je stejně validní jako názor obsluhy toalet na jakémkoli větším nádraží. “

  Dodala bych, že to platí nejen o covidu 😉

 27. 577
  dvd says:

  >> Zpátečník
  Samozřejmě jsem Tvého spolucestujícího poznal. Měl bych pro ilustraci i jinou postavu z onoho Zařízení. Když vedoucí nějakého oddělení nebyl členem jisté organizace, bylo zapotřebí, aby jím byl alespoň jeho zástupce. Při jedné – dosti narychlo prováděné – reorganizaci však v nově vzniklém oddělení nikdo takový nebyl. I byl osloven nejmladší a nejnovější přírůstek onoho oddělení a bez ohledu na odborné kavilty mu bylo nabídnuto členství (přesněji kandidatura) oné organizace a aspirantura (=doktorandské studium) k tomu. I stal se zástupcem vedoucího oddělení. V prosinci 1989 mu končila kandidátská lhůta a měl si být slavnostně přijat za člena. Po návratu z oné slavnostní schůze na dotaz pravil: „Já jsem tam nevstoupil. Teď to přece nebudu potřebovat.“
  Když se tak ohlížím za touhle partou, vzpomenu na jistého Villona:
  „Z těch živých jedni, bohudíky,
  jsou páni nebo v ouřadu,
  druzí se stali hadrníky
  a znají chléb jen z výkladů,
  a třetí šli zas do řádů,
  však leckterý tenhle celestýn
  nedělá církvi parádu.
  Tak rozhodil nás Hospodin.“

  • 577.1
   Schumacher says:

   A pak toho mladému, kterého nabídkou „která se neodmítá“ přesvědčili, aby se za ně obětoval, to dali sežrat, bolšánovi jednomu. On se umazal, oni zůstali čistí.

 28. 578
  Schumacher says:

  …..když není co fotit, je k ničemu jakýkoli objektiv

  Zkouším pevnou padesátku (pro aps-c po přepočtu z pětatřicítky f1,8).
  Levnou, malou a lehoučkou. Pořídl na přefocování filmů, vzal na procházku.

  Pevná padesátka bývala základním objektivem kinofilmových zrcadlovek. A jaké obsahově i technicky jak fim dovolil, dobré snímky s ní byly pořízeny.

  Sice prdlajz nafotil, protože nebylo co až tak úchvatného, ale alespoň pořídil tři snímky podvečerní jemně zaoblačněné prosvítající oblohy jako pozadí plochy.
  Na dožínkách zkusmo natočil dvě vystoupení zpěvu a tanců. Když není zoom, nutno použít nohy a víc přemýšlet. Pohyb je zdravý.

 29. 579
  P.M. says:

  Smutne, pravdive suma sumarum.
  Pan Vetvicka o reakci Bushe ml. na utok islamistu na Spojene Staty 2001:

  “ Spojené státy ale namísto rozhodnosti a síly ukázaly lavírování a snahu o usmíření protivníka, kdysi se tomu postoji říkalo appeasement.

  Pustily se do první ze sérií proxy válek – válek na jiném místě a s jiným protivníkem, než by dávalo smysl. Mám na mysli dobrodružství v Afghánistánu. Ve vysokých akademických, mediálních a obchodních kruzích se věci přestaly nazývat pravými jmény, čemuž napomohla předpřipravená atmosféra politické korektnosti. To vše se jako bumerang vrátilo do politického života Ameriky a dalších západních zemí. Namísto diskuse o problémech a krocích k jejich řešení jsme sledovali stínové divadlo polopravd a falše. Od útoků na mrakodrapy vedla přímá cesta ke zvolení muslimského napomáhače Baracka Obamy prezidentem jaderné supervelmoci, ale i k takzvanému arabskému jaru 2011 a ukrajinské krizi 2013. Západ definitivně ztratil tvář. Alespoň v očích čestných lidí.“

  • 579.1
   Pavel Kořenský says:

   No, zrovna tohle tvrzení pana doktora Konvičky (nikoli Větvičky) je poněkud sporné, protože nespecifikoval, jak jinak by se měla ta rozhodnost a síla Spojených států ukázat a válka s jakým protivníkem by dávala smysl.

   USA by patrně ani v nejdivočejším snu nenapadlo rozbombardovat řekněme Saudskou Arábii., když v té době celý svět potřeboval saudskou ropu. Výroba z břidlic tehdy byla ještě v plenkách a USA nebylo kolem roku 2001 čistým vývozcem ropy, ale naopak značnou část ropy od Saudů dováželo.

   • 579.1.1
    skimic says:

    Oceňuji Tvoji míru cynismu 🙂
    Ano, bohužel se útočníci rekrutovali z velmoci, která byla naším nejlepším přítelem protože se předchozí nejlepší přítel zachoval tak hanebně, že vyhnal šacha a udělal na nás fakáč a Kissinger to musel přeorientovat.
    Tak se to někam nasypat muselo, kde by to zdánlivě napáchalo co nejméně škody což byl nakonec omyl …

   • 579.1.2
    P.M. says:

    A kdyz uz jsme u vyjmenovavani tech kravin, ktere se tady staly, tou nejvetsi, jak uz jsem tehdy vzteky kvicel, bylo zvoleni Bushe starsiho po Reaganovi. Jeho tricet osm roku stravenych ve Washingtonu, oslavovanych a stale omilanych kavarenskymi Republikany, melo byt jasnou diskvalifikaci. (Potvrdilo se to jeho politikou a hlavne tim, ze za jeho ctyri roky vlady se zdvojnasobila byrokracie.) A pak uz jsme se vezli . . .

    • 579.1.2.1
     Pavel Kořenský says:

     To je těžké, takových zdánlivě „zlomových“ momentů je v historii každé země spousta. Alternativní historie je mrcha.

     Úplně stejně lze říct, že všechno prokoučoval Clinton, který mohl a měl v 90. letech rasantně přidusit Rusáky (tehdy ještě za Jelcina), zbavit je jaderných zbraní a zabezpečit podíl na ruské ropě. Tím by zbavil USA závislosti na Saudech a odpovědí na 11. září by pak mohl klidně být taktický jaderný úder menší ráže na ten jejich zasraný šutr v Mekkce.

     Jenže takhle mudrovat se dá o všem, včetně Hitlera a Mnichova. Jenže politika se dělá teď a tady (obecně vzato) a musí se vycházet z věcí, které jsou teď a tady reálně možné….

  • 579.2
   skimic says:

   Nezapomeň P.M., že roku 2001 předcházel i tzv Liberation act (1998), který ve Sněmovně sponsoroval ten rakušák Benjamin Arthur Gilman, který hladce prošel, Clinton ho nadšeně podepsal a Bush se s ním pak neustále oháněl.
   Ten akt nebyl o ničem jiném, než že oficiální politika USA je podporovat odstranění jistého Saddáma Husseina.
   No, nakonec se ho povedlo i oběsit ale nejsem si jistý, jestli to zvýšilo popularitu Států ve světě.

   • 579.2.1
    P.M. says:

    Urcite to nasi popularitu nezvedlo. Navic jsme tim oprostili ruce mulahum v Iranu, ktere taky nas mistni doveda Carter dosadil na trun. Kdyby pitomec Bush mladsi neposlouchal sve „vyvozce demokracie) a nelezl do Iraku, nemuseli jsme dnes o nebezpecnem Iranu ani mluvit. Mydlili by se mezi sebou, jak se mydlivali predtim.

    No a co se melo stat po 9/11, Pavle? Nevim. Vim jen to, ze by mel byt militantni islam nazvan timto jmenem. Vyhosteni radikalnich islamistu ze zeme by melo absolutni podporu obyvatelstva. Par dacanu v kriminale by bylo taky vitane.

    • 579.2.1.1
     Pavel Kořenský says:

     No, já tehdy pár nápadů napsal na Psa. Z hlavy mně napadá internace kohokoli kdo byl muslimského vyznání v USA stejným způsobem, jako se to dělo za 2. sv. války Japoncům.
     Dále prověření všech těchto lidí a jejich deportace.

     No a pak pochopitelně by byla na místě odveta zemi, která to spískala. Což ovšem nebylo prakticky možné, z důvodů sepsaných v minulém příspěvku či dvou.

 30. 580
  Stary kocour says:

  Když tak čítávám spiklenecké teorie, že všechno, co se děje je řízeno „mocnými“, nadnárodním kapitálem, korporacemi, usmívám se.
  Ale jsou tu idndicie, že ta teorie možná není ani tak šílená, jak se zdá.
  Komunista komunistovi kapitalistou – nebo je to naopak?

  • 580.1
   mayda says:

   Pán je poněkud fantasta…

   Opozice potřebuje dostat rozuma to jim ani za těch 30 melounů nekoupí.
   A že by ČSSD a Piráti byly středové nebo dokonce pravicové strany, to může napadnout jen politickýho mimoně. TOP, piráti, ODS, ČSSD, starostové a lidovci, to je naprosto nekompatibilní směska.

   A kdyby uspěl, tak co? Oligarchu Babiše vystřídá jiný oligarcha?

 31. 581
  Pavel Kořenský says:

  Nebo ještě jinak a úplně obecně, ohledně USA.

  Podle mého názoru, který jsem psal už kdysi dávno na Psu je hlavním velmocenským problémem Spojených států to, že opakovaně už od konce 2. světové války zbytku světa dokazují, že jsou schopny nějakou válku či moderně řečeno „policejní akci“ zahájit, jistou dobu jí vést (mnohdy s dílčími úspěchy) ale nikdy nejsou schopny jí nezvratně vyhrát. Ne proto, že by to vojáci snad neuměli, ale proto, že občané USA většinově nemají na oběť, kterou je nezbytně třeba pro vítězství přinést, dost silný žaludek.

  A tou obětí nemyslím oběti lidské ve smyslu vojáků vracejících se v rakvích, ale oběť morální, protože pro dosažení celkového vítězství ve válce (ve smyslu bezpodmínečné kapitulace protivníka) je nutné konat i skutky morálně velmi sporné či dokonce krajně nemorální.

  Svým způsobem je velmi dobře, že to tak je ale bohužel to má za následek to, že poslední vyhranou válkou z pohledu USA byla ta, která skončila v roce 1945 právě pomocí dvou skutků, které byly morálně poněkud sporné.

  • 581.1
   skimic says:

   Domnívám se, že se hraje o „udržitelnost“ válek. Když vyhraješ, nemůžeš ji vést.
   Podobný princip je zřejmě třeba i oprava silnic a dálnic. Patrně by šlo to opravit tak aby se na to nějakou dobu nemuselo sáhnout, ale je výhodnější ten kus dělat každý rok znovu a znovu.

   • 581.1.1
    Pavel Kořenský says:

    No, pokud to posuzuješ takhle, tak je to další blbost USA.

    Válka a bussines se dohromady míchat nedá. Resp. dá, ale je to na všechny strany krajně nevýhodné a zoufale drahé 🙂

  • 581.2
   Pavel Kořenský says:

   Nebo ještě pro lepší vysvětlení použiju ošklivý příklad z historie Československa.

   Za první republiky mělo Československo zhruba třímilionovou německou menšinu. Nebylo to málo, víceméně pětina obyvatelstva.
   To vedlo k rozporům a posléze k dějinným peripetiím typu Mnichov, Protektorát atd.
   V průběhu a na konci 2.sv. války se celkem zázrakem podařilo prosadit názor, že Československo by mělo být tak nějak počítáno mezi vítěze, ačkoli objektivně vzato k tomu zase až tak moc důvodů nebylo.
   Jakkoli byl Beneš celkem posera a poklonkoval Rusům, tak přes to všechno pochopil, že jediná možnost, jak může Československo „vyhrát válku“ a víceméně si uchovat předválečné hranice je to, že prosadí u Spojenců odsun Němců do Německa.

   Jakkoli byl tento odsun věc morálně dost sporná (a debaty o tom probíhají dodnes) podařilo se mu uskutečnit cíl, který teprve završil skutečné „vítězství“ Československa ve 2. sv. válce. Totiž vyčištění území od kultury, která se ukázala v krisovém momentu jako nepřátelská a krajně nebezpečná.
   Mělo to bohužel spoustu ošklivých následků, včetně 40 let socialismu a celkového úpadku oblastí tehdy osídlených převážně Němci, ale celkový výsledek je z dnešního pohledu dobrý.

   Kdyby k tomu totiž tehdy nedošlo, tak jsme dneska už součástí Německa.

   • 581.2.1
    Pavel Kořenský says:

    Mimochodem, viděno touto optikou, je mi zároveň líto a zároveň jsem rád, že se patrně nedožiju dějinného momentu, kdy tohle dojde Němcům a budou vysídlovat Turky a další verbež. Nebo Francouzům či dokonce Angličanům.

  • 581.3
   AeroKarel says:

   Občas někde vidím morální spornost, ale v tomhle moc ne.

 32. 582
  P.M. says:

  No, je to dost velky maler, ze ten jeste donedavna problem s militantnim islamem byl odsunut do pozadi. Akutnejsi jsou militantni marxiste. Zlatej Osama bin Laden!

  • 582.1
   P.M. says:

   Kde se, co se skod tyce, hrabe na „praci“ Husseina Obamy!?

  • 582.2
   Pavel Kořenský says:

   Njn, ale to je víceméně vnitřní záležitost USA. Já dost dobře nemohu občanům USA radit koho volit. A už vůbec jim nemohu říkat, že ta Bidenova případná vice-presidentka je extrémně nebezpečná kráva.

   Nejspíš by mi většina z občanů USA ani nevěřila, protože nemají pocit, že by se mohlo něco špatného stát. Nemají, abych tak řekl, dějinné zkušenosti.

   Ono obecně, kdykoli se s nějakým rodilým americkým obchodním partnerem či kamarádem dostaneme nad sklenicí piva až k tématu historie a politiky, získávám dojem, že v některých věcech jsou i velmi vzdělaní Američané tak trochu jako malé děti a věci, které nám připadají samozřejmé (zejména tedy díky výchově) jsou pro ně zcela nepředstavitelné ve smyslu „Tohle by se u nás nikdy stát nemohlo“. A hrozně se diví, když jim suše řeknu, že nejen mohlo, ale nejspíš se to v celkem krátkém dějinném horisontu stane.

   • 582.2.1
    P.M. says:

    Pavle, ctes Americany velmi presne. Jejich duverivost je neuveritelna. Nevedi, ze ze socialismu neni v Americe bez krve cesty ven.

    • 582.2.1.1
     Schumacher says:

     Zatím co Rusko tohle opouští, v USA nacházejí. A lecos z toho, tyhle kriploviny, kteří někteří mylně nazývají „neomarxismus“ exportují sem. Ani se nemusejí snažit. Mee too, multigender, BLM… Je tady relativně dost idiotů, kteří tuhle zhoubnou nákazu považují za zajímavé ozvláštnění. Ale naštěstí ne dost aby se nevešli třeba na strahovský stadion. Vzpomenul jsem si na starého Bendu a zamáčknul slzu.

     • 582.2.1.1.1
      AeroKarel says:

      No, opouští …
      Socialismus tam byl taky velmi specifický a imperialismus, mesiášství a paranoia jsou stálice.

    • 582.2.1.2
     Pavel Kořenský says:

     Copak bez krve, ale hlavně to potrvá desítky let. Odhadoval bych to tak na cca. 70-80 let, podobně jako v SSSR. Nebo spíš déle, protože už nebude skoro existovat „svět jinde“ se kterým by obyvatelé mohli být konfrontováni.

     Ono se to nezdá, ale pašované katalogy Neckermann a Quelle udělaly v ČSSR mnohem víc pro pád komunistického režimu než Hlas Ameriky či Charta 77.

 33. 583
  skimic says:

  „… že prosadí u Spojenců odsun Němců do Německa.“
  Beneš nicméně mohl zkusit za Užhorod vyhandlovat alespoň Regensburg, když se tedy podívám, kde je dnes polská západní hranice.

  • 583.1
   Pavel Kořenský says:

   Proč ?
   Když se chceš Němců zbavit, tak si celkem logicky nebudeš nárokovat nějaké území, kde je další mandel Němců, kterých se taky budeš potřebovat zbavit… 🙂

  • 583.2
   Pavel Kořenský says:

   To už by bylo (čistě teoreticky) rozumnější si tehdy nárokovat kus Rakouska (Hitler byl koneckonců Rakušan, ne Němec) abychom měli Alpy a k tomu kus Itálie, abychom měli moře kolem Terstu apod.

   🙂

 34. 584
  Schumacher says:

  P.M., Skimic, P.K…..

  Souhlasím se všemi. Dodávám, že Muhammad Atta by byl velmi potěšen efektivitou útoku.Ne přímými následky, ale nepřímými v domácí a zahraniční politice USA a jejich dopadem ve světě. Kdysi jsem psal o autoimunítní reakci na útok. Irák….to bylo příkladné porušení rovnováhy. Příklad taktického uvažování namísto strategického. Mezi tím hospodářsky a vojensky sílila Čína a obsazovala zdroje. Například v Africe. Psal jsem o tom už před víc než šestnácti lety. Ještě na na neviditelném. Že Čína bude velký problém. Už tehdy jsem k nelibosti některých psal jak se to v USA sere a bude srát. Není to dobré a bude hůř. Bohuže přetrvává historická setrvačnost ústící do toho, že největším nepřítelem USA je Rusko. Po krátkém posovětském intermezzu, že by to mohlo být jinak. Jenže nepřítele bylo třeba, a byly námluvy s Čínou. Takže zbylo Rusko a podle potřeby aktuálně ti menší, před tím a v mezidobí vyrobení.

  Jenže teď největším problémem je Čína, kam se soustředila produkce mnohého užitečného, a na to navázaný i vývoj, vzdělání, sociální a kulturní změny. A potřeba zdrojů, jejich opatřování si všude po světě. Včetně voijenského zajišťování. Demostrace síly v Jihočínském moři. A nejen tam. Příkladné spláchnutí somálských pirátů místo humanitárního přihlížení.

  Čína sílí, zatímco probíhá vzájemné okopávání mezi USA a EU, okopávání v EU, okopávání Ruska. Kolik čítá celkem euroamerická populace včetně Ruska? Porovnejme s Čínou. Japonsko v reakci na Čínu mění válečnou doktrinu, posiluje, přezbrojuje a připravuje se na pozemní operace.

  Rusko… Snaží se držet jak to jde. Okopáváno ze Západu…krátkodobé obchodní zájmy…. za zády má sedmkrát lidnatější Čínu.

  EU nastoupila cestu aktivního civilizačního úpadku. V USA, pro mnohé včetně Ruska vzor, je úpadek kultury, která z USA udělala velmoc. Hrozí rozvrat. To nevypadá dobře. Tehdy jsem se moc nemýlil.. Obávám se, že dnes také ne.

 35. 585
  skimic says:

  Koutkem jsem kouknul na Kalouska se Zaorálkem. Po černoprdelníkách se i on obrátil naruby a přitakal antikovidovým opatřením, které vždycky chtěl a kde vláda trestuhodně zaspala protože nefunguje trasování a inteligentní karanténa (no jářku že ne, nejde pořádat fesťáky do tisíce lidí a zároveň to trasovat 🙂 🙂 🙂 )

  Nicméně roucho roztrhnul v pravý čas, neboť měl jistě echo a vidí kam došli s podobnou dynamikou Izraelci. Netanjahu musel vyhlásit od pátku třítýdenní lockdown. Spousta děkovných dopisů ho nemine, protože bude Roš Hašana (nový rok) a přitom budou muset být doma a nevzdalovat se víc jak 500 metrů.

  Babiše k tomu zřejmě bude muset čtyřkoalice a pokrokoví právníci dotlačit aby udělal alespoň něco o řád mírnějšího 🙂

  • 585.1
   skimic says:

   V zásadě to Ben zavře až do Sukotu. To je ten svátek stanů. Kde bydleli po odchodu z Egypta. Být Benem, tak si taky nějaký stan raději pořídím, protože za toto mu ortodoxáci vyprášej kožich 🙂

 36. 586
  Stary kocour says:

  Ještě k válkám:
  Někdy mi přpadá, že vyhrát váílku by byla ztráta, stejně tak jako ji vzdát – mluvím o lokálních válkách mocností proti slabšímu, který nechce dělat přesně to, co mu velmoc poručí. Protože právě to by velmoc velmi zklamalo.
  Je třeba válčit, daleko od vlastního území, ne příliš intenzivně, abychom si nepřítele, nedej bože, nakonec nezahubili. Voláci tak maji realistická cvičení pro případ opravdu závažné války, spotřebovávají se skladové zásoby raket, střeliva, vozidel atd. kterým dchází záruční doba, vojenskoprůmyslový komplex prosperuje, lidé mají práci a majitelé zisky. Těch pár mrtvch, které přivezou v zaletovaných rakvích je jen malá patáílie.

  „Jestřábi“ v minulých volbách velmi podporovali Hillary, protože jim slíbila pokračování divadelního představení „USA, světový policajt“. Doník místo toho říkal „America firtst!“ – nejdříve se starejme o svoji Ameriku a svět nechme být. Je daleko.
  Tahle politika vojenskoprůmyslovému komplexu (nejen v USA) moc nesvědčí.
  Doník by už neměl být zvolen.

  Myslím, že rozhovory s Talibánem nakonec nedopadnu. Najde se nějaký problém nebo se po několika týdenech /dnech přestanou dohody dodržovat – s tím , že se jedná o „odštěpence“ nebo „Islámský stát“. Sorry jako….

 37. 587
  P.M. says:

  Ja ted v zoufalosti prepisuju slavny Olbrachtuv roman. Bude koncit slovni vymenou:

  Pani, bezte domu! Budeme do vas strilet!“

  „Budete do nas strilet? My do vas take, Anna!“

  • 587.1
   mayda says:

   Mám dujem, PM, že to máte obráceně.

   „Anna, bezte domu! Budeme do vas strilet!“

   „Budete do nas strilet? My do vas take,paní!“

   • 587.1.1
    mayda says:

    Aha, tak já četla nepozorně. To je Vaše verze.

    a proč jste si vybral zrovna Annu Bordelářku?

    • 587.1.1.1
     Pavel Kořenský says:

     No, zkusím odpovědět za P.M.

     Protože je to pravděpodobný scénář.

     Sám bych mohl kupříkladu vybrat zcela jiný scénář, například knihu „Atlasova vzpoura“ od Ayn Randové, ale něco mi říká, že podle této knihy se budoucnost USA s velmi vysokou pravděpodobností odvíjet bohužel nebude…

 38. 588
  Pavel Kořenský says:

  Hmm, jak tak čtu jinde, tak koronavirus má následky, které mně původně vůbec nenapadly. Například v tanečních.

  Když si tak vzpomenu na moje taneční na Žofíně (pravda, moc jsem jich neabsolvoval, diky časově vhodně přervaným vazům v kotníku následkem hraní basketballu a pak také díky útulnosti nepříliš vzdáleného hostince „U Zpěváčků“) tak to bylo poněkud trapné. A když si představím, že to celé budou muset chlapci a děvčata absolvovat v rouškách a s omezenou možností měnit partnerky, tak mi to přijde jako čistá destilovaná hrůza.

  Jediné podnětné na tom asi bude to, že si méně chlapců vymkne kotník při tom jak budou jednak sprintovat k partnerkám které chtějí a naopak zbaběle prchat při dámské volence od cválajících partnerek, které naopak rozhodně nechtějí.

  Na druhou stranu bezpochyby přibude doživotních traumat citových i jiných, která se dostaví následkem náhlého vybalení partnera/partnerky z roušky za účelem polibku někde na ulici pod lucernou. 🙂

  • 588.1
   Pavel Kořenský says:

   I když se možná pletu a bude to přínosné v tom smyslu, že chlapci a děvčata se budou dávat dohromady nikoli na základě pudové sexuální přitažlivosti, ale výhradně na základě upřímnosti pohledu očí a oduševnělosti mluveného projevu, huhlaného skrze roušku.

   Je ovšem nutno si uvědomit, že rouška jaksi z podstaty věci nekryje celou postavu a bedna kytu je prostě bedna kytu… 🙂

  • 588.2
   mayda says:

   Ovšem slušné a odpovědné děvče odloží roušku až po předložení negativního testu na covid.

   • 588.2.1
    Pavel Kořenský says:

    Nikoli, slušné a odpovědné děvče uposlechne pochopitelně pokynů hygienika, omezí tělesný kontakt na minimum a bude souložit zásadně v roušce a dodržovat při tom odstup nejméně dva metry. 🙂

    Ostatně, ve filmu Demolition Man to bylo ztvárněno jeho hlavními hrdiny už před mnoha lety 🙂

    • 588.2.1.1
     skimic says:

     Souložit při odstupu dva metry bude pro mnoho jinochů jistý problém. Navíc se u toho nesmějí pohybovat příliš rychle aby nedocházelo k relativistickým efektům jako je kontrakce délek.
     „Vzdálenost dvou bodů (např. délka tyče) závisí na vztažné soustavě, v níž tuto vzdálenost měříme.
     Čím rychleji se tyč pohybuje vzhledem k určité vztažné soustavě, tím naměříme menší délku tyče v této soustavě než v soustavě, vzhledem k níž je tyč v klidu“

     • 588.2.1.1.1
      Pavel Kořenský says:

      Nemohu se zbavit dojmu, že film Demolition Man jsi buď neviděl, nebo jen zkoušíš trollit 🙂 🙂

    • 588.2.1.2
     AeroKarel says:

     Pavle, dneska už to stejně většinou probíhá virtuálně. 😛

   • 588.2.2
    skimic says:

    Rukavice už stejně měli, tak si navlíknou místo látky ty igelitový. Kdo zapomene, může si ve kšeftu u rohlíků vzít průhledný sáčky.

    • 588.2.2.1
     mayda says:

     A nebylo by lepší je zamotat rovnou do folie od hlavy k patě?

     • 588.2.2.1.1
      skimic says:

      Tak ne že by se to nepraktikovalo ale pokládám to za spíše podivnou deviaci …

 39. 589
  Pavel Kořenský says:

  Mimochodem, ze zcela jiného soudku. Pokud někdo umíte sledovat HBO Go, tak tam začali dávat docela (zatím) zajímavý sci-fi seriál „Vychováni vlky“.
  Producentem a režisérem prvních dílu je Ridley Scott (to je ten co režíroval Vetřelce a další pecky) a není to až tak úplně špatné.

  I když tedy musím říct, že to není žádná Space Opera, ale seriál spíš na pomezí sci-fi a psychologického filmu. Ale rozhodně je to zajímavé…

 40. 590
  skimic says:

  Pavel Kořenský says: 13.9.2020 (21.21)
  Přiznávám. Neviděl, netuším = trollím 🙂

 41. 591
  Stary kocour says:

  K Demoličnímu Maníkovi:
  Hned mi tam naskočila scéna „Ti zmrdi jsou rychlí…“
  Jsou. I ti malinkatí, kterých se zase začneme bát,
  V Israeli vyhlášena třítýdenní karanténa!
  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/izrael-vyhlasil-celostatni-tritydenni-karantenu/1932241
  Kdy budeme následovat ty mazané Židy, kteří nakonec všechno přežijí?

  A dotaz mimo mísu: Je absolvování tanečních nutnou podmínkou společenské úspěšnosti? Pakliže ano, už chápu svoji společenskou neúspěšnost. [;>))

 42. 592
  P.M. says:

  Z tech tanecnich mam i po petasedesati letech mindrak. Mel jsem na ksichtu pimple a puberta se mnou neuprosne triskala. Kdyz jsem se doslechl, ze bych se musel predstavit pritomne gardedame pred pozadanim slecny meho srdce o tanec, vzdal jsem to. Predstava, ze bych rekl nejake rozlozitelnejsi dame, ze se jmenuju Motyka a ona by me pred vsema tema krasnyma holkama flakla po hube, ze si z ni delam srandu muze za to, ze jsem se nikdy nenaucil valcik. Za dva, tri roky jsem vsak vitezil, kdyz jsem sebou v kostkovanem saku a s emanem na vlasech mlatil na parketu, predvadeje valasskou, nikde nestudovanou verzi rock and rolu.

 43. 593
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  Starý kocoure, ohledně Šichtářové – z té rétoriky mám stejný dojem.
  A obecně – ani odborníci se neshodnou, ale laikové mají jasno 🙂

  • 593.1
   dvd says:

   Ano. První Brandtova věta.

  • 593.2
   Matzurka says:

   Na druhé zamyšlení – raději pominu srovnávání infekční choroby šířené kapénkami s alergií a obezitou (byť to tak může vypadat, jsou obě neinfekční) – paní Šichtářová deklaruje, že nejde nikam, kde jsou nutné roušky. Což je v podstatě dobrovolná izolace, a to je jistě daleko účinnější než nošení roušky a důkladné mytí rukou… ale holt každý si to dovolit nemůže – podstatná část populace musí jet MHD do práce a poslat děti do školy…

   • 593.2.1
    maYda says:

    Každej politik, bez ohledu na orientaci, napříč politickým spektrem, ujede nakonec na tom, že si přestane uvědomovat, co obnáší běžný život a s čím se lidi musí potýkat.
    Někteří, zejména z akademického prostředí a vysokého byznysu, o tom neměli ponětí nikdy.
    Lidi nakonec zjistí, že jejich zájmy takový politik hájit nebude, protože o nich nemá žádnej ánung nebo není schopen jim svoje záměry srozumitelně vysvětlit.
    Tak to hodí nějaké jiné partaji nebo se na volby vybodnou.

    A politici pak bědují, že lidi jsou ovce a hlupáci, co volí populisty, protože třeba v tomto konkrétním případě si nespočítali, kolik je těch, kdo si můžou zvolit dobrovolnou izolaci a neohrozí tím existenčeně rodinu a kolik je těch, kdo si to prostě nemůžou dovolit.
    Někdy ani nemají představu, že takový lidi taky existujou.

  • 593.3
   maYda says:

   Dobré ráno,

   laikové mají vždycky nejjasněji.

 44. 594
 45. 595
  Matzurka says:

  Zlatá slova.
  Dost se divím zprávám z Itálie – Lombardie, kde kašlající pacienti čekali 16 hodin na ošetření… za tu dobu by přeci dávno dojeli jinam. Nebo mohli dorazit lékařské „posily“ z jiných okresů nebo co to tam mají za správní jednotky.

 46. 596
  Stary kocour says:

  Ale o to, kam paní Markéta (ekonomka) půjde nebo nepůjde přece nejde.
  Když má lidi, kteří jí nakoupí a čerstvý vzduch bude „konzumovat“ u otevřeného okna, tak ať se tak chová. O kultuře se už kdysi vyjádřila, že je zbytečná. Její věc. Má tak minimální šanci se nakazit. Šlo mi o styl argumentace. Prfostě món a musí mít pravdu. Takhle sbírají argumernty všichni, kteří „zastávají nějaký názor“.
  Ale má pravdu v jednom – kdo nutně musí jít na svatbu, diskotéku nebo do baru, tak ať jde, má „svobodu“, ale ať se pak nediví. Taktéž když nutmně musí do Chorvatska . Jenže kdyby onemocněl vážně, platíme mu to všichni. A navíc pak šíří nemoc i jinde – v obchodě, tramvaji atd.
  A pravda – nejčastěji a nejdůrazněji se k problému vyjadřují lidi, kteřií si o tom „něco přečetli včera“. Odborníci v mnohých ohledech zatím tápou – a přiznávají to. Kdo by věřil někomu, kdo něco „neví jistě“, že áááno. [;>))

  • 596.1
   Stary kocour says:

   errata: … Prostě má a musí mít pravdu.

   A dodatek: Chřipečkáři a promořovači sbírají a uveřejňují argumenty pro svou podporu, koronalarmisti zase pro svou. Občas se setkám s „argumentační studnou“, ze které čerpají oba tábory. A i tak tam najdou dost materiálu pro jasnou podporu svého vidění problému. Zajímavé…

 47. 597
  Stary kocour says:

  Revolta. „Osobní svoboda“. Neochota dodržovat pravidla.
  Výsledek – anarchie, vláda těch nejsilnějších.
  Na nějakou „demokracii“ zapomeňte.

  • 597.1
   maYda says:

   Popravdě řečeno nevím, proč Parlamentní listy vůbec něco takovýho uveřejňují. Jsou to jen emocionální výkřiky bez jakéhokoliv informační hodnoty a na úrovní pokleslejší internetové diskuse. Ostatně přepisy diskusí v nnovinách je nešvar, který se rozmáhá čím dál tím víc.

 48. 598
  dvd says:

  Nutně musí do Chorvatska (595).
  V Německu se – vedle mnoha jiných postojů – objevuje i názor, že pokud má někdo potřebu jet se cachtat k moři do Chorvatska, měl by si test zaplatit sám a taky zůstat doma v karanténě na své náklady. (To by se z toho ale německé cestovky nejspíše obkreslily.)
  Jinak sobotní (posléze rozpuštěná) demonstrace v Mnichově se ani tak nekonala proti rouškám, ale proti „povinnému očkování proti C-19“. Ono sice žádné očkování ještě není a prozatím nikdo nenavrhuje, že bude povinné, ale protestovat se musí. O tom, že by to neexistující očkování bylo spermicidní se nemluvilo, zato vazba coronaviru na sítě 5G byla přetřásána poměrně hojně.

 49. 599
  skimic says:

  Proč nás vláda považuje za blbce?
  https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/spolecnost-chytra-regulace-koronaviru.A200912_173402_p_spolecnost_wag
  Ptá se Milena Varadinková?
  Pro to že je to v komouších jak v koze. V rudý mikině, v tom nesympatickým týpkovi s krysím ksichtem co vede ústav z informací apod.

 50. 600
  Stary kocour says:

  Pokud najdu dneska hodinku času, zkusím se zamyslet nad „odmítači“. Čehokoliv. A co z toho plyne. Zatím jenom vidím „revoltáře“, kteří jsou poněkud …
  Sprostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *