Kde daňový správce můj?

 

aneb: Kalousek nespí !!!

Dana

Den 1.1.2013 přinese v oblasti daní docela dost změn. A tak si dovolím ctěné publikum zpraviti o některých, zvláště těch, které se dotknou většího počtu daňových poplatníků. Bude to trošku delší povídání.

Nejdříve ale začnu všeobecně, zákonem, který určuje pravidla hry:

Dnem 1. ledna 2013 nabývá účinnosti zákon č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky. Na základě tohoto zákona dochází ke změně struktury finanční správy v České republice. Namísto současných 199 finančních úřadů dojde ke vzniku 14 finančních úřadů se sídly v krajských městech s krajskou územní působností a zbylé úřady budou přetransformovány na územní pracoviště. Současně vzniká specializovaný finanční úřad, který má vykonávat správu u vybraných daňových subjektů v celé republice. Dále dochází k zániku finančních ředitelství, která sídlila v některých krajských městech a naopak vzniká Odvolací finanční ředitelství, které má mít dle zákona sídlo v Praze a místní příslušnost pro celou Českou republiku. Na struktuře se ještě stále pracuje a vypilovávají se detaily, např. zřízení poboček Odvolacího ředitelství v dalších krajských městech. Jejich potřebu zřejmě ukáže až praxe.

Tyto změny se dotknou hlavně správy daně z nemovitostí, neboť se mění místní příslušnost správce daně. Podle ustanovení § 13 odst. 2 daňového řádu, je-li předmětem daně nemovitost, je ke správě daní místně příslušný ten správce daně, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitost nachází – to je v současné době některý ze 199 finančních úřadů.

Od 1. ledna však bude v každém kraji jeden finanční úřad (s několika územními pracovišti). Poplatník však k jedné dani u jednoho správce daně může platně podat jen jedno daňové přiznání, t.j. od 1. ledna 2013 bude poplatníkům daně z nemovitostí vyměřována jedna daň z nemovitostí za všechny nemovitosti v tom kterém jednom kraji, přičemž spis bude uložen na jednom z územních pracovišť.

Při rozhodování, kde bude spis daně z nemovitostí uložen se přihlíží k dostupnosti spisu pro daňový subjekt a hospodárnosti výkonu správy daní. Byl vypracován následující algoritmus:

Poplatník ať fyzická osoba – občan – právnická osoba – podnikatelský subjekt:

1) má bydliště/sídlo v kraji – spis uložen na územním pracovišti v místě bydliště, bez ohledu, má-li v místě bydliště nemovitost

2) nemá bydliště/sídlo v kraji – má nemovitosti pouze v působnosti jednoho původního finančního úřadu – spis bude uložen na onom územním pracovišti

3) nemá bydliště/sídlo v kraji, má více nemovitosti rozesetých po celém kraji:

– fyzická osoba – má jen pozemky – spis uložen na územním pracovišti v sídle kraje

– fyzická osoba – vlastní jen jednu stavbu a dále pozemky po celém území kraje – spis uložen na územním pracovišti tam, kde je stavba

– fyzická osoba – má více staveb po celém kraji – spis bude uložen na územním pracovišti dle druhu stavby v pořadí: -obytný dům

– byt

– stavba pro indiv. rekreaci

– právnická osoba – vlastnící více staveb v několika územích kraje – vždy na územním pracovišti v místě síla kraje

– ve všech ostatních případech bude spis uložen u územního pracoviště v sídle kraje.

Ač to zní zmateně, pro poplatníky to bude určité zlepšení, budou komunikovat jen s jedním správcem daně za celý kraj. Má-li nějaká právnická či fyzická osoba nemovitosti po celé republice, nebude po Novém roce vypracovávat desítky a desítky daňových přiznání k dani z nemovitostí, ale jen tolik, kolik je krajů. Pražáci si asi moc nepolepší, protože pokud mají nemovitost v Praze a chatu ve středočeském kraji, zůstává vše při starém. Jen jim budou úřední přípisy ohledně daní chodit na jiném hlavičkovém papíře a také složenky budou jinak označeny. A správci daně? Ti se to za nějakou dobu naučí. Ono totiž nejsložitější na celé té akci je to, co se tu nepopisuje, a to stěhování a centralizace dat na krajskou úroveň. Všech daní. Ajťáci a softweráci tuší….

Ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství připravují osvětovou akci, kde budou občany a podnikatelské subjekty o změnách informovat.

Pokud ještě dojde k nějakým úpravám, např. v místní příslušnosti, dám ctěnému čtenářstvu vědět.

Pro názornost několik příkladů:

Příklad první: Poplatník bydlí v Olomouci v nájemním bytě, vlastní garáž v Horních Moštěnicích (Finanční úřad v Přerově) a chatu ve Zlatých Horách (Finanční úřad v Jeseníku) – spis bude uložen na územním pracovišti v Olomouci.

Příklad druhý: Poplatník má bydliště v Berouně, bydlí v bytě v osobním vlastnictví, za který podával daňové přiznání Finančnímu úřadu v Berouně. Dále vlastní zámek v Buštěhradě (Finanční úřad v Kladně) a pivovar ve Velvarech (Finanční úřad ve Slaném). Dosud podával přiznání na FÚ v Berouně, FÚ v Kladně a FÚ ve Slaném. Od 1. ledna 2013 bude mít jedno přiznání za všechny nemovitosti ve středočeském kraji a spis bude uložen na územním pracovišti v Berouně.

Příklad třetí: Poplatník bydlí v Praze v nájmu, vlastní pozemky orné půdy v Horních Moštěnicích (Finanční úřad v Přerově) a pozemky – lesy ve Zlatých Horách (Finanční úřad v Jeseníku) – spis bude uložen na územním pracovišti v Olomouci.

Příklad čtvrtý: Poplatník bydlí v Ostravě nájmu, vlastní garáž v Horních Moštěnicích (Finanční úřad v Přerově) a chatu ve Zlatých Horách (Finanční úřad v Jeseníku) – spis bude uložen na územním pracovišti v Jeseníku (dle druhu stavby)

A příklad pátý, složitější: Poplatník bydlí v Ostravě v bytě v osobním vlastnictví (Finanční úřad Ostrava I), vlastní chatu v Děrném (Finanční úřad ve Fulneku), pole – ornou půdu v Pustějově (Finanční úřad v Novém Jičíně), garáž v Horních Moštěnicích (Finanční úřad v Přerově) a chatu ve Zlatých Horách (Finanční úřad v Jeseníku) – bude mít dva spisy, a to na územním pracovišti Ostrava I a druhý spis bude uložen na územním pracovišti v Jeseníku (dle druhu stavby).

Příklad

Č.

Typ

Bydliště

Nemovitost

v

Současný

Umístění spisu na ÚP od

1.1.2013

1.

FO

Olomouc

Hor.Moštěnice

Přerov

Olomouc

Zlaté Hory

Jeseník

2.

FO

Beroun

Beroun

Beroun

Beroun

Buštěhrad

Kladno

Velvary

Slaný

3.

FO

Praha

Hor.Moštěnice

Přerov

Olomouc

Zlaté Hory

Jeseník

4.

FO

Ostrava

Hor.Moštěnice

Přerov

Jeseník

Zlaté Hory

Jeseník

5.

FO

Ostrava

Ostrava -byt

Ostrava I

Ostrava I

Děrné – chata

Fulnek

Pustějov -pole

Nový Jičín

H.Moštěnice-garáž

Přerov

Jeseník

Zlaté Hory-chata

Jeseník

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 130 komentářů u „Kde daňový správce můj?

 1. 1101
  maYda says:

  vzhlefdem k tomuj, že se to peče přes noc, tak tou vůni částečně zaspíte, schumachere.
  Ale těch třináct hodin sycení vůní miá svoje úskalí – jednou jsme byli na návštěvě, těsně po zabíjačce. Dostali jsme na talíř kousek masíčka, prejt světlý a tmavý a móóóc nám to chutnalo, zatímco kamarád – zeťák paní domu – na nás znechuceně zíral, že prý už je tak sytý té vůně, co se od rána line barákem, že nechápe, jak to ještě může někomu chutnat.
  A rozhodně to nebyl nějaký intelektuální vegetarián, za jiných okolností okolností rozhodně masíčkem ani jitrničkou nepohrdl..

 2. 1102
  maYda says:

  Vosí hnízda? Tady se tomu říká „včelí úly“. A dělají je s vaječňákem.

 3. 1103
  Pavel Kořenský says:

  „Ty střely mohly být opatřené jedem nebo radioizotopem,“ – perlí poslanec ODS Boris Šťastný na http://zpravy.idnes.cz/klaus-mel-hned-po-utoku-jet-do-nemocnice-fcq-/domaci.aspx?c=A120929_123001_domaci_kop

  Někdo by měl spíš udělat kompletní toxikologický rozbor vody v PSP ČR. To nemůže být samo sebou, do té vody jim tam musí něco přidávat. 🙂

 4. 1104
  Matzurka says:

  Vosí úly, včelí hnízda, to je celkem jedno, já mám formičku ve tvaru stormečku 🙂 Ale vaječňák ne-e, ten nerada, navíc podle recepisu skutečně rum.

  PavleK, jestli by spíš nestačil psychiatrický rozbor pana poslance, jim hrabe snad už všem.

 5. 1105
  nickname says:

  1103 Dobrý den,
  Ad střelba na prezidenta. Kdysi dávno, těsně po sametu, šli dva spolužáci po ulici a kolem jel policejní žigulík. Jednoho nenapadlo nic lepšího, než stočený časopis co měl v ruce zamířit na žigula a jako vystřelit. Žigul prudce zastavil, policajti vyskočili, kryli se za autem a na spolužáky mířily dvě čezety. Pak si to vysvětlili a spolužák si už nikdy s policajtama nehrál.
  Jestli ochranka nemá reflexy jako příslušníci SNB okresního formátu …

 6. 1106
  Nika says:

  Přesně, nickname. A už se podobně vyjadřují i další, například pan Šándor. Těm, kdo to zlehčují, bych ani nepřála, aby podobnou situaci zažili. Mě stačilo, když mi v 68 za zády vystřelili z projíždějícího gazu dávku ze samopalu. Pamatuju si to dodnes.

 7. 1107
  NoName says:

  http://roznava.korzar.sme.sk/c/6550611/kotlebu-pustili-do-osady-premeriava-svoj-pozemok.html
  Na Slovensku už jsou dál, policie „předvolá“ nového i původního majitele pozemku, když ho chtějí navštívit, protože prý ohrožují načerno postavené chatrče a „osadníky“. Je to legrační zřízení, tahle západní demokracie.

 8. 1108
  Andy says:

  také jsem zažila ozbrojenou policejní akci- na Letné. Na třídu M.Horákové ( hlavní na Letné, velmi, velmi rušná ulice). K herně přijely tři policejní vozy, vyskákali po zuby ozbrojení maníci, řítili se k herně, v tom jednomu upadla pistole, zalítla pod zaparkované auto, policajt zabrzdil, do něj narazili dva další…Laurel s Hardym by to nezahráli lépe.

 9. 1109
  PeS says:

  No, tak je hezké, že jste se tu tak harmonicky shodli na tom, že si to ten Klaus vlastně zasloužil a že se mu vlastně hovno stalo. Takové neotřelé přáníčko k svátku. Jen si tak představuju ty reakce, kdyby se to stalo zrzavýmu skřetovi – tak už se vyhlašuje stav ohrožení…
  No a mezitím se holy shit může zvencnout (když bylo toho Vency) z jednoho koptského papyru… Holt sranda musí bejt…

 10. 1110
  martin TT says:

  Matzurko, to názvosloví je moravské – vosí hnízda i šohajky – taky máme v repertoáru. Na plnění vosích hnízd málokdy dojde, většinou je sežeru na schodech, kde osychají.

 11. 1111
  ptakopysk says:

  ploužím se tak jednorázově kolem a tichým brumendem si prozpěvuji slovenskou lidovou píseň „Všetko je kokot, všetko je na pi…“ (Jirka ppa ví, kterou píseň pjeji). Kdybyste někdo chtěl vědět, jak se cítí mesmerizovaná mrtvola, když jí ještě ke všemu nešetrně vyndají z rakve – není to nic moc.
  Ale k nadhozenému tématu. Samozřejmě ne o magořícících poslancích, protože bych mohl někoho urazit společensky nepřijatelným podobenstvím, ale stran rumu. Ono prostě není rum jako rum. Třeba můj brácha pije zásadně a jenom tuzemský rum a ostatní rumy považuje za nápoje konzumovatelné jedině v případě přímého ohrožení života. Svým způsobem je to maniak, ale není sám. Vzpomínám si, že jednou přivezl jeden z kamarádů nějaký úděsně starobylý a mnoha cenami ověnčený rum z Karibiku. Povolal hostinskou s práznými panáčky, slavnostně rozlil, stolní společnost pozdvihla číše, zdegustovala, mlčky na sebe pohlédla a mluvčí společnosti pravil k hostinské: „Jano, přines nám plachetnici, ať si spravíme chuť.“
  Já naopak rum nepiju vůbec, protože mi nechutná od doby, kdy jsem vypil 14 malejch tuzemskejch za sebou. Zvláštní je, že mi nechutnají ani rumy z cukrové třtiny. Asi v tom bude voĺačo freudovského.
  Moje paní dává rum do některých mlaskomin. Jednoho dne, tuzemáku nemaje, prohledala synátorovy zásoby a našla Baccardi rum. Tehdá měl její moučník fenomenální úspěch. Akorát recept nesměla nikomu prozradit, protože tety by se křižovaly nad tou bakchanálií a pánové by šíleli nad zbůhdarma vyhozeným kvalitním materiálem.
  No, to je asi tak všechno k tématu a jdu za sebou zase zaklapnout víko, černá svíce dohořívá, vliv mesmerizace končí a začínám se zase rozpadat.

 12. 1112
  Andy says:

  ono se teprve stane, Pesi, tohle byla tak šílená ukázka, jak je snadné odprásknout prézu, že bych se divila, kdyby se nenašel někdo, kdo to zkusí doopravdy. A že magorů v ČR je požehnaně, viz různí ti staříci, co střílej po dětech na hřišti, mačetami se strefují do svých finančních poradců atd.

 13. 1113
  ptakopysk says:

  ještě píšu škvírou… Matzruko, stran servírovaných morčat na večeřích v Palestině – být tebou, bych J.K. nepodceňoval. Co se týče catteringu, je to doposud nikým nepřekonaná hvězda rychlého občerstvení. Namátkou – svatba v Káni Galilejské, nebo ten piknik na břehu Kineretského jezera. Myslím, že v jeho čase prostě pečené morče na žádném slušném palestinském stole nesmělo z prestižních důvodů chybět.
  … a už definitivně zavírám.

 14. 1114
  maYda says:

  Dobrý večer,

  on tu snad, PeSi, někdo psal, že si to Kalus zasloužil? Že mi to nějak uniklo….

  Mimochodem, nechcete někdo vyrobit další článek? Už se to nějak dlouho načítá…

 15. 1115
  divana says:

  martine, já původem z největšího středu velkoměsta a nyní pražák z nového města taky používám vosí hnízda, stejně jako mé okolí
  jestli ono to není krajové označení 🙂

  a jinak vinobraní na kárlštejně se vydařilo až na to počasí..
  ještěže nám klause jen jemně zranili
  ale pro výstrahu bych zastřelila ochranku
  🙂

 16. 1116
  divana says:

  a v tv, celý svět střelbu reportuje
  no, byla to jen plastová pistolka, možná kvůli prohibici?

 17. 1117
  divana says:

  jsme světoví :-)))))

 18. 1118
  Matzurka says:

  Martine, jojo, proto tác s hnízdama umístím do tajného místa, kam rodina obvykle neleze… 🙂 Se přiznám, jelikož su huba mlsná, tak je nelepím na obyčejný piškot, ale z ořechového těsta upeču adekvátní počet koleček na přesnou velikost, ono se to pak hezky nacucne tou náplní.

  Ptakopysku, já zas datluju skoro nosem, páč jsem dneska dopucovala okna v našem malinkém domečku a mám pocit vykloubených ramen a oboustranného tenisového loktu. Zítra asi budu jíst rovnou hubou s misky, neboť lžíci neudržím….
  Každopádně, a kudyma by se to morče do tej Palestiny léta Páně 33 či kolik dováželo ? Žeby připlavalo na kmeni pochybuji… ještě to mohla být dobře vykrmená krysa 🙂 Ale asi bych se neměla divit zázrakům, žejo.

  PeSi, já teda prezidentovi žádný podobný incident nepřála, spíš se taky divím, jak je to možné…. a že nemá pravomoc ty „gorily“ vyrazit na fleku.

  A naprosto debilní dotaz, co se dá ješt udělat z hub, pakliže kulajda snědena, smaženice taky, řízky dneska k obědu, dva třílitrové pytlíky sušených, a pořád ještě jedna velká mísa plná ? Zavařovat se mi nechce…

 19. 1119
  Pavel Kořenský says:

  PeSi – ad 1109. Já jsem si nějak nevšiml, že by tu někdo psal, že si to Klaus zasloužil. To jsem četl spíš na jiných diskusích typu aktualne.cz nebo Novinky.

  O tom, jestli si to někdo (kdokoli) zasloužil nebo ne by se dalo mudrovat tehdy, pokud by se jednalo skutečně o atentát a nikoli „atentát“.

  Ten pomatený komunista akorát dokázal celkem přesvědčivě to, že ochranka presidenta stojí za úplně stejné hovno jako jakákoli jiná služba, kterou v Kocourkovské kotlině zajišťuje stát.

  Na druhou stranu, zažil jsem v těsné blízkosti Hiltonu manévry Tajné služby USA když tam bydlel ten přičmoudlý marxista Obama a takový přístup ochranky presidenta ČR by mně patrně vadil víc než sem tam odstřelený president.

 20. 1120
  maYda says:

  Matzurko,

  nakrájet na pekáč, osolit, okmínovat drceným kmínem, pod ně trochu oleje a do trouby na střední teplotu na cca půl hodiny,
  Když vychladnou, naporcovat do pytlíků, kelímků nebo škatulek a do mrazáku. A máte na celej rok pod maso, do omáček, na těstoviny.

  Tady hrůza dosáhla samého dna. Babička si nenechala vzít v televizi Možná přijde i charita s Markem Ebenem, navíc nemá sluchátko a tak to strašně řve , nejdřív nějaká „vtipná“ parodie na teleshoping a teď nějakej napomádovej frajer imituje strašlivým způsobem Anděla od Kryla.

  PAnenko MAria skákavá, tolik jsem snad nezlobila, že musím takhle trpět…..

 21. 1121
  jirka ppa feudalista a imperialista says:

  No tak jsem se vrátil z Vídně, kde jsem byl na tom jejich pivním festivalu…samozřejmě že v lédrhózích a žena v dyrdlu, vždyť tradice je tradice a hlavně, měli jsme to „onpak“ protože to samé jsme udělali známejm na karnevalu na Jihu…taky si to MUSELI užít, i kdyby nechtěli… Bylo to doslova obludné. Ale už víme, jak se jim pomstíme…já jim dám, si z nás dělat legraci. I když výstřihy v tom dámském oblečení mají něco do sebe, to zas jo Byla klika, že jsme seděli u stolu se stejně oblečeným jižním korejcem a singapurcem, takže jsme se nijak moc nezapajovali do dechovkové zábavy. ….. 😀

  No a útok na hlavu státu? Je opravdu škoda, že ochranka se nezachovala vůbec správně, neb to bylo flagrantní selhání. Ten člověk měl být okamžitě zastřelen, jen co by vytáhl zbraň a pan prezident měl mít sako od bahna, jak měl být zalehnut a chráněn tím druhý z blízké ochrany. To není vůbec legrační tohlencto…

 22. 1122
  AeroKarel says:

  Matzurko, http://www.prozeny.cz/recepty/recepty-a-vareni/nej-sefkuchari-vari/25614-nej-sefkuchari-vari-pravy-krkonossky-hubnik
  Já to sice dělám malinko jinak, ty houby podusím na cibuli a vmíchám do matlanice ze žloutků, rohlíků a mléka, načechrám sněhem z bílků. Česnekem moc nešetřit!
  Nástin cesty máš, zbytek už jsou modifikace.

 23. 1123
  jirka ppa feudalista a imperialista says:

  Jo a tak jsem viděl to video se střílení na prezidenta. Našel jsem si něco podobného, ale s opravdovou pistolí. By mne zajímalo, jak by tem blbeček dopadl za mořem…. myslím že dost blbě
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=e-cKPe7E-wI#!

 24. 1124
  AeroKarel says:

  Jirko, ad útok, souhlasím až na to zastřelení. V tom davu bych to nepovažoval za dobré řešení, zvláště umí-li ta ochranka střílet tak, jako chránit.

 25. 1125
  Schumacher says:

  Aha, tak to pečení budeme muset zkrátit. Jinak budu nadchnutej i já. Dost na tom, že jsem nazýván kachýnkou kvůli mastnému temínku, jisté míře voděvzdornosti a výkonnosti trávicícho traktu.

 26. 1126
  Pavel Kořenský says:

  Jirko – ad 1121. Umíš si představit ten cirkus, který by nastal, kdyby toho blba ochranka skutečně zastřelila ?

  Hezky to na aktualne.cz rozebírá Kocour a ta žumpa diskuse pod jeho blogem je jen drobná ukázka toho, co by následovalo, kdyby ochranka skutečně střílela.

 27. 1127
  NoName says:

  Tak ono mezi zastřelit a nic nedělat je ještě docela široká škála možností …

 28. 1128
  martin TT says:

  jo, jo, je to tak, důležité je, co by tomu řekli lidi a taky diskutéři na novinkách. Ono by sice mohlo jít o život, ale vlastně pak se ukázalo, že nešlo a oni jsou sice za to placení, ale jak by to vypadalo. A co by tomu řekla cizina?

  Jediná pozitivní zpráva je to, že šéf presidentské ochranky seznal, že by se hodilo odstoupit a tak to udělal. Je to sice málo a pro mě samozřejmost, ale zaplať Pánbu aspoň za tohle.

  Ten další se nezakecá.

 29. 1129
  Šumavák says:

  pojĎte atentátnit nahoru !

  ———————————————————————–

 30. 1130
  AeroKarel says:

  Martine, domnívám se, že „co by tomu řekli lidi“ je podmínka přežití každé vlády.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *