Kdysi v Americe

Peter

Joe Novak for Sheriff! Tabulka u cesty nabádá dát hlas Jožkovi Nováků, aby byl ve vesnici šerifem. Hned bych ho volil, ale nemůžu. Jsem z jiného státu, z radnice by mě vyhodili. Ať se mi jméno kandidáta na šerifa líbí sebevíc, nemůžu mu ve volbách pomoct. I tady v horách blikají a šelestí compjutery; mají nás všechny v merku. Pepíkovi v této vesnici konkuruje nějaký Sam Gardner.Na fotce u silnice vypadá docela fajn. Mohl by být prima šerifem, ale co naplat, držím palce Novákovi. Určitě je mezi nimi nelítostný boj; jsme přece na Divokém Západě.

    Zlomil jsem si obroučku na brýlích. Potřebuji lepidlo. Tabulka nad obchodem říká: Smíšené zboží. To je ono! Na zábradlí před obchodem jsou jiné dvě tabulky s fotkami: Zvolte Joe Novaka, zvolte Sama Gardnera! Hergot, to je ale boj! Vevnitř je přítmí. Na pultu u pokladny je malá hvězdnatá vlaječka hned vedle flašky s uvařenými vajíčky, naloženými i ve skořápkách v octové vodě. V krabici jsou taky kousky sušeného hovězího masa na žvýkání.

Majitel odpověděl na pozdrav a zasmál se na mě.Klečel ještě se dvěma chlapy na kolenou zrovna pod lampou, opravovali sekačku na trávu. Jejich širáky ji skoro zakrývaly. Lepidlo jsem našel. Bylo na štelářku hned pod televizory a fény na vlasy. Krémy a tkaničky do bot byly vedle, pasti a jed na myši také. Majitel se zvedl od sekačky, obešel pult a vzal si ode mě peníze. Poptal se, kam jedu. Já jsem se asi na sto věcí zeptal jeho. Hlavně na už opuštené zlaté doly kolem, a tak. Ti jeho parťáci se též zvedli od sekačky. Jeden vytáhl krabičku cigaret, dal si jednu do pusy a nabídl tomu druhému. Když mu připaloval jeho Marlboro, viděl jsem jim do obličeje. Já ty chlapy odněkud znám! Lámu si s tím hlavu, odkud jen? Před obchodem, než vlezu do auta se obrátím a vidím je. Sam a Joe. Ti dva soupeři o šerifské křeslo. Smáli se vedle sebe z předvolebních fotek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

390 komentářů u „Kdysi v Americe

 1. Má ještě koalice ODS, TOP a KDU smysl?
  Pokud musela získat nad 15% hlasů, bylo jako mezi partnery nutné zařadit na kandidátky hafo topáků. Když to omezení padlo, tak by mohli vypustit podíl TOP na kadidátkách a získat tak za předpokladu výsledku kolem 15% mnohem víc poslanců jen pro sebe. TOP by pravděpodobně v takovém případě nepřelezla 5% a o jejich tím propadlé hlasy stejně bude must být nějaká dělba mezi prošlými stranami, pokud padl d´Hondt tak nějak jinak. Takže IMHO TOP to rozhodnutí Ústavního soudu spíše potápí!

 2. No hlavně je hezké, jak ze dne na den začal Babiš velebit Sputnik-5 a na jeho plátku idnes.cz se objevil chvalozpěv na ruskou vakcínu.

  Asi si to chce u rudého noka Zemana tak nějak vylepšit. 🙂

 3. Nebo je ta ruská vakcína stejně dobrá jako každá jiná… ne-li lepší. A na rozdíl od zjevně nespolehlivého Pfizeru a AstraZenecy či stupidních smluv EU zjevně vytvořených samotnou von Leyenovou se případných dodávek dočkáme ve stanovené době i množství… se tím očkuje spousta jiných zemí po celém světě, proč by to u nás nemělo fungovat. Pokud vím, i Merkelová lezla ke křížku, totiž s prosíkem k Putinovi. Pochvalně se o Sputniku zmiňuje i časopis The Lancet.

  • No, hlavní problém se Sputnikem je, že u Rusáků nikdy nevíš, jestli ti půl roku po píchnutí neřeknou, že potřebuješ taky protijed.

   Nebo moderněji, že vakcína sice účinkovala proti covidu, ale oslabila záměrně imunitní systém proti jejich viru Luník-8 (abychom se přidrželi družicového názvosloví) který bude vypuštěn pokud….

   Za mně rozhodně ne, Rusákům se nedá věřit, stejně tak jako se nedá věřit Číňanům.

  • Ale klidně přiznám, že v tomto ohledu jsem poněkud paranoidní a obecně vzato se nechystám nechat se očkovat.

   I když tedy podle toho, jak se to vyvíjí, by na mně příšla řada tak odhadem kolem roku 2025.

 4. Dobré ráno. Skimici: šel mail. Teď už mě kromě třípísmenkových bude mít v merku i Skimic 🙂
  Ad volební zákon: zkouším hodit vidle. Většinový jednomandátový systém. Je demokratičtější, zastupitelštější, reprezentativnější, stabilnější, dlouhodobě táhne politiku do středu … 🙂
  Uvidíme jak to pokoní, jako s těmi 100 miliardami.

 5. Dobré ráno vespolek,

  ano, Švýcaři AstraZenecu zatím zamítají
  https://echo24.cz/a/SQWz2/svycarsko-neschvalilo-vakcinu-astrazeneky-dalsi-zeme-ji-doporucuji-jen-pro-mladsi
  Docela by mne zajímalo, které vakcíny tedy nakupují.

  PavleK,
  s tím protijedem mi to trochu jako paranoia přijde….
  “In total, over 50 countries worldwide placed orders for Sputnik V from Russia. As of January 2021, The vaccine was used for vaccination in Russia, Belarus, Serbia. In October 2020, Russia applied for prequalification of Sputnik V at the WHO to speed up its availability worldwide. Other countries that would produce the vaccine, such as Brazil, China, India, or the Republic of Korea, would also sell it abroad.
  Mexico was to import 7.4 million doses of the Russian COVID-19 vaccine Sputnik V from February and April 2021. More vaccines would be delivered in May. Furthermore, Russia was to sell 100 million vaccine doses to India. Furthermore, India was among the countries that agreed with Russia to produce Sputnik V on its territory. Indian company Hetero planned to produce over 100 million doses of the vaccine per year. Sputnik V was registered in Algeria, Argentina, Armenia, Belarus, Bolivia, Guinea, Hungary, Iran, Mexico, Palestine, Paraguay, Russia, Serbia, Tunisia, Turkmenistan, United Arab Emirates, and Venezuela as of February 2, 2021. ”
  https://www.statista.com/statistics/1123927/sputnik-v-exports-from-russia-by-country/

  A rovněž zde
  https://sputnikvaccine.com/faq/

  Teda, nevím, jak probíhají ony “schvalovací procesy” jednotlivých států – pokud je ale jejich součástí to, že obdrží vzorek vakcíny k prozkoumání, tak se imho jeden nemusí ničeho obávat. Stejně jako je možné provádět i průběžné kontroly, až se očkování rozběhne – namátková kontrola jako u jiných produktů.

 6. Dobré zas ráno… 2 Pavel Kořenský + Dana ad 117 – no a k těm Hromnicím jest možno nenápadně dodat známou a slavnou bajku o skřivánkovi… Pokud někdo nezná, připomenu…
  Skřivánek, věren tradici, se rozhodl, že na Hromnice vyletí a bude jásat (a přivolávat jaro). A tak se stalo – vyletěl a jásal, výš a výše… Jenže ve vejšce je přece jen ještě dost zima a milej skřivánek zmrznul a spadnul na louku. Na tý louce na zbytcích loňský trávy se právě popásala kráva a když byla přímo nad skřivánkem, tak se takříkajíc uvolnila a skřivánka zaplácnul kravinec… Jenže v hovně je teplo, tak milej skřivánek rozmrznul, vystrčil hlavu z hovna a jak už byl tak zblblej, tak začal znovu jásat… No a šla kolem kočka, kouká, co to jásá v hovně, milýho skřivánka vytáhla a sežrala.
  No a z každé bajky má plynout poučení – tady rovnou 4:
  1) Nedělej ukvapená rozhodnutí!
  2) Ne každej, kdo na tebe sere, to s tebou myslí špatně.
  3) Nejásej, když jseš po krk v hovně!
  4) Ne každej, kdo tě z hovna tahá, to s tebou myslí dobře.

  Velmi poučné!

 7. 2 Pavel Kořenský ad 143 – na tohle už odpověděla dvojice klasiků Š+G – “Chlapci, až jednou nebudete vědět kudy kam, stačí naslinit prst a vztýčit ruku!”

 8. Ale zase se nechat očkovat podle stranické příslušnosti, to nemá chybu. (Pavel Kořenský promine) Přidat trošičku mutagenu, aby byl očipovaný jedinec a jeho potomci přitahováni programem politické strany. Cáknout tam maličko agresivní kombinace bází a máte rody oddaných straníků, kteří budou za Věc bojovat do poslední kapky krve. Pravda, občas se to může pohnojit a vyleze z toho bersekr, nebo ghándí, ale s odchylkami se buď dá manipulovat, nebo se dají přiložit na hranici.
  Kurňa, škoda, že stařecká demence, z toho by byl román či film, že by se Brokilon, či Halyvůd voblíznul všema deseti.

 9. Dobrý den dámy a pánové,
  nejprve gratuluji PeSovi k vynikající “bajce” – ty jsou “zdrojem” moudrosti a poučení a jejich “původci” mají nehynoucí zásluhu na rozvoji lidstva. Resp. jeho uvažující části. Ezopova bajka o zajíci a želvě je výtečná. La Fontainovy bajky jsou také prima (pokud nenarazíte na úplně blbý překlad). Takže jsem si učinil kopii “skřivánka” a uložil.

 10. >> quivis (164)
  Však už jsem na webu našel i zvolání “raději nemocný než nesvobodný”. Nějak mně to připomenulo jakési heslo (“Tagesparole”) z Německa roku 1944: “Lieber tot als rot!”

 11. Ještě se vrátím ke zpěvnému ptactvu. Známá z Polabí byla poněkud v pomykove, protože jí na zahradu do krmítka přestaly lítat sýkorky, takže se zeptala u odborníků.
  Odpovídala mi paní z České společnosti ornitologické, že se to stává. Dokonce čím dál častěji se stává, že na některá místa vůbec nepřiletí sýkorky ze severu, protože tam zvládnout přezimovat, ale naše sýkorky odletí na jih. Ten rok je v zahradě nula ptáků. Běžně to probíhá tak, že se ptáci vystřídají, aniž bychom si toho všimli. Nebo je dokonce pár dnů u krmítek nezvyklý nával, protože jsou tu už severské a naše ještě neodletěly. Jindy se stane, že třeba naše odletí a ty severské přiletí za týden, za dva. No a někdy nepřiletí vůbec.

 12. Dobré ráno,

  “No, hlavní problém se Sputnikem je, že u Rusáků nikdy nevíš, jestli ti půl roku po píchnutí neřeknou, že potřebuješ taky protijed.”

  A třeba u Pfizzeru si jseš jistej? Jako obchodní záměr by to mohlo být docela výnosný a vejvar jistej. 😀

 13. No, ta bajka o skřívánkovi je už poněkud profláklá….
  Já ji slyšela poprvé snad v patnácti a od té doby mnohokrát.

  • když celý život studuješ ekonomii, nemůžeš mít čas na bajky. Člověk si nevybere. Já prozměnu četl bajky a furt se něčemu v ekonomii divím.

 14. Zasraný vlákna!

  Starý kocoure, Dejdar používá mozek už dlouho a pokud se pro něco rozhodne, tak si za tím stojí. Možná už zapadlo v zapomenutí, jak se k němu odporně vyjadřovala “kulturní fronta”, když se vyjádřil k Zemanově kandidatuře na prezidenta. A to bylo před osmi lety.

 15. Mayda řekla:
  A třeba u Pfizzeru si jseš jistej? Jako obchodní záměr by to mohlo být docela výnosný a vejvar jistej.

  Já tu před pár dny upozorňoval na vypuštěnou vlašťovku, že “trojí očkování by mohlo být nejspolehlivější”. O vejvaru nemluvě.

 16. Ale zase se nechat očkovat podle stranické příslušnosti, to nemá chybu. (161) — Však proč ne? Dyť v tej Emerice prej lidi volili buď presenčně, anebo korespondenčně taky podle stranický příslušnosti…

 17. quivisi,

  nic novýho pod sluncem.
  Tak třeba když si koupíš počítač, taky k němu musíš mít antivirus. No, tak si pořídíš a nainstaluješ antivirus a za nějakou dobu Ti přijde hláška, že se blíží konec platnosti a musíš si koupit nový.
  nebo si pořídíš nějakej zázračnou kůru na hubnutí a když ji absolvuješ, zjistí, že se tím musíš cpát pořád, jinak budeš za chvíli jako koule.

  • Tak tohle se dá řešit radikálně.
   Vymažu počítač, uschovav si data, znovu naistaluji OS – nyní již bez Avastu, vrátím data a vše přišlé od Avastu dávám do spamu.
   Po roce mám klid, Avastova vnucovací rutina to vzdala.
   Když mi někdo něco vytrvale vnucuje tak to se opravdu rozzuřím. Cokoliv!

 18. ono se totiž taky pořád ještě nedá vyloučit, že pokud nechcete ten covid chytit, tak se bude muset vakcína každý půl rok opakovat, protože ta imunita dýl nevydrží.

  • No to možná nedá, jak říkají. U chřipky taky ne. Odhadují (odborníci) přeočkování na 3 – 5 let. Protože koronáč v různých mutacích bude stále přicházet zvenku. A najdou se i takoví, kteří se nenechají očkovat (bo svoboda!) a budou bacilonosiči. Dokud se ti, kteří o koronáč opravdu nestoji nenaštvou a nezavřou je na nějakém infekčním oddělaní. “Vakcinacion macht frei…”
   Jako bacilonosiče s TBC. Ale to se všechno pozná. Časem.

 19. Zpátečníku: (172) v takové situaci jsem jako ryba ve vodě 🙂
  Všichni koukají jak vyorané myši a já mohu potichu prosadit většinový jednomandátový volební systém. OK, je nutná změna ústavy. Ale s tím si nějací populisté poradí. Prosadí to koalice Babiš-Hamáček-Fiala-Konečná. Každý s jinými záměry.
  A kdyby to neprosadili, nahrává to straně “Já První”.

 20. Dovolím si bez dovolení sem vkopírovat kocourovo zamyšlení z fejsbuku
  Vůbec první, co mne ráno zajímalo, zda po vykostění volebního zákona Ústavním soudem má tento stát stále ještě pravidla umožňující konání voleb do Poslanecké sněmovny, tj. zda je zákon objektivně funkční i bez zrušených ustanovení.
  Dlouho jsem nad tím váhal, udělal jsem si plné znění s vyznačením změn provedených Ústavním soudem, četl to shora dolů a odspoda nahoru, a závěr je ten, že nikoli: máme pravidlo, které strany, resp. které odevzdané hlasy postupují do skrutinia, ale nemáme pravidlo, co s těmi hlasy pak máme udělat (jasně, zdravý rozum velí, že tyto postoupivší hlasy se mají poměrně rozdělit volebním stranám a koalicím, které se dostaly přes pět procent, ale zdravý rozum není zákon – ten algoritmus prostě nyní není úplný – minimálně jeden příkazový řádek chybí.)
  Takže v tuto chvíli nemáme jak konat volby do Sněmovny, a pokud se strany ve Sněmovně nedohodnou na novele (a dohodnout se není jejich povinnost, protože kdo by měl komu povinně ustoupit?) – budeme dnem 21.10.2021, kdy současné Sněmovně skončí volební období, bez Sněmovny i bez institucí kompetentních přijmout volební zákon.
  (Zákonná opatření Senátu jsou sice hezká věc, ale volební zákony vyžadují souhlas obou komor, čl. 33 odst. 2 Ústavy nadto výslovně zakazuje přijímat zákonná opatření Senátu mj. ve věcech volebního zákona.)
  Ústavněprávní smyčka.

 21. Pěkný článek zde: https://echoprime.cz/a/SpFNP/vakciny–triumf-neoliberalismu

  Ve výsledku dělali Američané a Britové všechno špatně – Transparency International i Nadační fond proti korupci by to určitě tak viděly. Robert Šlachta by tam už někoho odstíhal. Unie naopak dosáhla nižších cen – což by se českým policejním vyšetřovatelům a reformátorům veřejných zakázek určitě zamlouvalo. Jen ty vakcíny nejsou. Je to fatální pro evropské země, pro vztahy uvnitř EU, pro prestiž Evropy ve světě. Pokud tohle měla být zkouška na technologickou transformaci, již má přinést unijní Green New Deal, tak dopadla katastrofálně.

  Ještě poznámka k Izraeli. Možná někomu leží v žaludku, že země, která má méně obyvatel než my, takto vyvrací bruselský talking point, že být součástí velkého bloku dává malým zemím v soutěži o vakcíny výhodu. Ano, Izrael je bohatý – a za co jiného byste proboha utráceli peníze, pokud můžete, když ne za vakcínu, která může zastavit pandemii? Taky neškodí zjistit si, že vedle ochoty platit uspěl Izrael i tím, že nabídl Pfizeru bezprecedentní přístup ke klinickým datům z průběhu očkování. Tedy něco, co by u nás, jak by nám profesor Dušek z ÚZIS jistě vysvětlil, nepřipadalo v úvahu. Neboť u nás jsou zdravotní data chráněna lépe, na vyšší úrovni.

  Je vám lépe? Není? Tak si vymyslete obvinění, že Izrael neočkuje Araby, nic to nestojí a bude vám líp.

 22. Z mého pohledu dobré. Pekaři a mlíkaři budou fungovat, a nebude přibývat legislativní bordel.

  Co se týče diskutované změny volebního systému, nemá praktický politický význam.

  • Po snídani jsem chvíli listoval. Pesimisté všech možných stran pláčou, že je to poškodí, otimisté ze stejných stran a straniček se radují, že jim to pomůže. Takže ano. Nic se neděje.
   Jenže nahradit parlament zdravým rozumem se zatím nepovedlo nikde na světě. Chybí zdravý rozum.

 23. “V extrémním případě to povede k faktickému zrušení sněmovny.”
  Asi by to mnohému prospělo 😀

  “Když zasedá parlament, nikdo si není jist hrdlem ani statkem.”
  Oliver Cromwell

 24. “Je to fatální pro evropské země … pro prestiž Evropy ve světě.”

  Jak může být něco fatální pro něco, co neexistuje?

 25. Schumi,
  už jsme se o tom spolu kdysi dohadovali – dávat jakoukoli “ziskovou záležitost”, což bordel nesporně je, do souvislosti s “legislativou” (tehdy se jednalo o socialismus) je naprosto nepatřičné. Jak pravila kouzelná paní Turzonovová: “v bordelu musí panovat ordnung, jinak to nemůže fungovat”. Nepořádek – to je myslím naprosto správné označení čehokoli souvisejícího nebo spojeného s legislativou.
  Politickým dopadem se nezabývám, protože moje názory nemají politický dopad.

 26. Nickname 155 Souhlasím! Jak mohu podpořit? Třebaže výsadou gentlemanů je účastnit se výlučně do předem ztracených bitev.

 27. Schumi,
  já tuhle verzi neznal, ale přesto jsem “konzultoval” Ezopa a La Fontaina (jinými autory nedisponuji), jestli jsem “jen” nezapomněl. Tak jsem se něco nového dozvěděl, což je vždy (podle mého buržoazního názoru) fajn.

  • Jo, uz to jede. NBic, co bychom zde nerikali, jen je to pekne vyzdrojovano.

   Mam napsat něco ke Covidu? 😀 😀 😀

  • Jinak, ten proces je trochu obdoba vzniku Narodni fronty – prezije ta část republikanske strany, která bude rozumna a realisticka a pochopí, co narod potřebuje bez ohledu na sve volice.

   Jako Fierlinger.

 28. Schumi (189): šířit ve svých sociálních sítích. Heslo: zaveďme zastupitelskou demokracii 🙂 Čo nám do stranických sekretárov?
  Paragrafované znění zatím nepíšu. Pokud se bude Sněmovna volit 1x za čtyři roky celá, Senát každé dva roky třetinu, pokud bude volební obvod poslance třetinový proti obvodu senátora, lze to obhájit i v ústavě.
  Diverzita, reprezentativnost, menšiny a tak.

  • Samozřejmě tím uškodím sobě a straně “Já První”. Nebudu šéfovat republice. Ale na oltář vlasti položím i oběť nejvyšší. Dnes po obědě si nedám doutníček 🙂

  • Pekne. Aby to ale nebyly spise korespondencni volby (to vite, covid) a pirati od ted az na veky…

 29. Cerman v ničem nelže, jen trochu moc zdůrazňuje zvrhlosti takže to vypadá, že nic jiného neexistuje. Například odvolací soud v Texasu pozastavil Bidenův příkaz zastavit deportace zločinců. pokud se Taxasu podaří ubránit přílivulevičáků z kalifornie je naděje, konzervativní Amerika najde opěrný bod. pokud ne, projdou si Spojené státy progresivistickým mccarthysmem.

  • Navíc, onehda jsem odkazoval clanek, jak je Kalifornie v mizernem stavu a lide z ni prchají, neboť uz tam skoro není k ziti (obrovske dane, rozpadajice se infrastruktura, chudoba…)

   Trochu to sice propomina klasicke uprchlicke: “Před cim prchate? Před islámem.A co nam prinasite? Islam”, ale je videt, ze to jde fakt strasne rychle.

 30. Petře (192.2): samozřejmě že návrh malých jednomandátových obvodů reflektuje požadavky moderní doby: potlačení pravicového extremismu, inkluze, subsidiarita, zaznění hlasu z regionů, boj proti prago- a brnocentrismu.
  Hlas z Bruntálu i z Prahy 1 má stejnou váhu!

 31. nickname,
  po přečtení 195.1 mně okamžitě naskočil fór, který jsem kdysi slyšel od Romana Holého: “šel jsem v Římě kolem kostela, na kterém byla tabulka s nápisem: “”vejít do chrámu Páně v tričku bez rukávů nebo krátkých kalhotách je stejný hřích jako svést manželku bližního svého””. Pod tabulku někdo napsal: “”Zkusil jsem obojí. To se nedá srovnat””.”
  Znám velmi dobře zmíněné lokality – to se nedá srovnat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.