Když byrokracie pomáhá soupeřům.

Dušan Neumann

          Již mnoho let se Evropa chlubí stavbou největšího Tokamaku – fúzního nukleárního reaktoru – na světě ve francouzském Saint-Paul-lés-Durance. Stavba tohoto experimentálního reaktoru ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) je řízena mezinárodním konsorciem, jehož členem je i Čína.Tento obdivuhodný technologický zázrak však zpomaluje stále rostoucí cena a nesmyslné byrokratické požadavky.

          Francie tvrdě trvá na tom, aby ochranné stínění reaktoru odpovídalo stejným normám jaké jsou stanoveny pro reaktory uvolňující energii jaderným rozpadem – fission, zatímco tokamak je fusion reaktor kde k žádné radiaci ani obávanému meltdown nemůže dojít. Palivo pro fůzní reaktory – deuterium a tritium – je celkem snadno a bezpečně vyrobitelné z mořské vody a lithia. Fůzní reaktory neprodukují žádný dlouhodobý radioaktivní odpad.

          Čínští experti pečlivě prostudoval ITER a dlouho sledovali jeho stavbu. Pak se vrátili domů a neobtěžkáni evropskou byrokratickou vášní pro regulace hbitě postavili vlastní verzi tokamaku. Letošního 23. května pak dosáhli rekordu v trvání fůze a dosažení teploty.  Reakce trvala 101 sekund a bylo při ní dosaženo neskutečné teploty 120 milionů stupňů Celsia. Ne, není o překlep – teploty podstatně vyšší než je teplota slunce.

          Loni v prosinci dosáhli jihokorejští fyzici teploty 100 milionů stupňú Celsia po dobu 20 sekund. Čínský experiment znamená velký skok kupředu. Otázkou stále zůstává, podaří-li se tak obrovskou explosi energie zkrotit na technologicky využitelnou úroveň. Pokud ano, tak k tomu má dnes Čína si nejblíž.

 
—————————————————————————————-
PS Šumavák.
A dopracovat se k tomu kroku, že reaktor bude dávat více energie než spotřebuje. Pak máme jako lidstvo (nebo alespoň Čína 😀 ) vyhráno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 088 komentářů u „Když byrokracie pomáhá soupeřům.

 1. 451
  skimic says:

  450.1 PK
  Co by bylo. Nic nebude. Mám třiapůl týdne po druhém. Stejné jako první. Druhý den bolí rameno v místě vpichu ale když si dáš na spaní sklenku červeného, další den ráno už o tom nevíš.

  • 451.1
   skimic says:

   Pfizer, druhá dávka po 22 dnech.

   • 451.1.1
    Pavel Kořenský says:

    No já budu mít Pfitzer, ale po těch 42 dnech nebo kolik to vlastně je. Rozhodně víc než 30.

    • 451.1.1.1
     skimic says:

     Ale jo. Mně zrovna jako navztek ten druhý termín kvůli něčemu nevycházel, tak jsem si na místě při první dávce domluvil termín nový. A když už jsem si ho domlouval, dal jsem to tak, jak by to podle výrobce mělo správně být. Neměli s tím žádný problém, když už se to muselo měnit. Večer mi přišla změna do telefonu.

  • 451.2
   skimic says:

   ŽD to absolvovala už někdy koncem ledna = totéž.

 2. 452
  Zpátečník says:

  OT: Teď již opět nevím, co si mám myslet… Chtěl jsem se podívat na Bidena: https://www.youtube.com/watch?v=RB2OIq1H0SU , a YT mi na začátku videa promítlo reklamu na inkontinenční pomůcky pro pány.

  • 452.1
   Pavel Kořenský says:

   Třeba to AI které je na pozadí něco naznačuje.

   Počkej rok nebo pět a začnou chodit nabídky na urny a rakve. 🙂

   • 452.1.1
    skimic says:

    Tak já tam mám kupodivu parmskou šunku a parmigiano reggiano 🙂

    • 452.1.1.1
     Zpátečník says:

     No, je tedy pravda, že to neprohlížím na svém počítači… Ale stejně.

    • 452.1.1.2
     maYda says:

     Tak třeba ta umělá inteligence sledovala, skimici, Tvůj boj s covidem a usoudila, že u Tebe se s plínama pro pány nechytne a musí použít jiný vnadidlo, aby zaujala… 😀

     • 452.1.1.2.1
      maYda says:

      Mně to nabídlo becherovku 😀 😀 😀

 3. 453
  maYda says:

  No, já byla na druhé dávce včera. Po první jsem byla cca tři dny v mírném útlumu, teď jsem v útlumu větším, přičítám to tomu, že naplánovaný klidový režim první den mi zhatili elektrikáři, co nám v baráku zapojovali a zkoušeli zvonky a kolegové, kteří měi nenechali spočinout, neb prý je třeba urgentně zanést připomínky klienta do dokumentace. Takž místo klidu docela blázinec….

  • 453.1
   skimic says:

   Tak si dej dneska červený nebo aspoň bílý 🙂

   • 453.1.1
    maYda says:

    červený tu memám a bílý se mi nechce otvírat.

    • 453.1.1.1
     skimic says:

     Ježíš s Tebou jsou problémy. A co lahváč? Nebo alespoň kus klobásy a jednohubky … si musíš něčím udělat radost jinak budeš v útlumu a imunita se Ti nerozvine 🙂

     • 453.1.1.1.1
      maYda says:

      jsem si udělala radost. Výtečným chlebíkem s pomazánkou, salátem a potom kafem.

 4. 454
  Petr Kunetka says:

  Tak jsem uspesne prisel z koupaliste a myslim, ze jsem to cele s tim covidem pochopil.
  Duchodova reforma.

  Nejen, ze zemrelo vicemene 30 tisic duchodcu, ale jak byli mladsi doma… Nase mestecko ma tak 6500 obyvatel, koupaliste je jen pro mistni. Bylo tam tak 10 budoucich maminek, a asi tak tri pary, ktere vypadaly, ze to mozna stihnou dnes dohnat…

  Vylepseni demograficke struktury, nebot reformu udelat nelze.

 5. 455
  AeroKarel says:

  Pavle, Pfizer obě dávky, cca po měsíci, po první i druhé mírná bolest v ruce (spíš pocit, než bolest) asi tak den, jinak nic.
  Potomkyně po AZ první i druhé dávce jeden den teplotu kolem 38, manželka po Moderně první dávka nic, po druhé taky jeden den zvýšená teplota. Mladej zatvrzelej odpůrce kočkování a to už to jednou domů přitáhl vloni na podzim. On skoro nic, odsral jsem to já.

 6. 456
 7. 457
  Dana says:

  Tak tady Pfizer dnes druhá dávka. Zatím ani ruka nebolí, necítím ani místo vpichu. A to jsem byla Sv.Petrem donucena v podvečer zalét aspoň nejnutnější – celery, okurky, papriky a hlavně květiny. Celkem 11 konví. I když, trochu začínám cítit hlavu.

 8. 458
  Pavel Kořenský says:

  Zatracené vedro. U nás byl s ohledem na teplotu okolí dneska k večeři jen Caesar salát (resp. jeho domácí varianta specifická pro naší rodinu) a plány na vyjmutí domácí husy z mrazáku a její pečenou úpravu s chlupatým knedlíkem a červeným zelím se slaninou v neděli byly odloženy na neurčito, až klimatické podmínky dovolí…

 9. 459
  Matzurka says:

  Hmm,
  koho znám v okolí, tak hlásá po Pfizeru potíže mírné, s výjimkou jediné kolegyně, které bylo po první dávce zle od srdce.
  Na druhou stranu mám v přehršli neteřinek jednu dívenku, která od novorozeneckého věku reaguje na všechna očkování značně negativně – při tom povinném v ranném věku to vždy končilo horečkami a ve špitále (pro jistotu). Teď už je z ní růžolící školačka :), sportuje a pokud vím, premiantka i v učení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *