Když byrokracie pomáhá soupeřům.

Dušan Neumann

          Již mnoho let se Evropa chlubí stavbou největšího Tokamaku – fúzního nukleárního reaktoru – na světě ve francouzském Saint-Paul-lés-Durance. Stavba tohoto experimentálního reaktoru ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) je řízena mezinárodním konsorciem, jehož členem je i Čína.Tento obdivuhodný technologický zázrak však zpomaluje stále rostoucí cena a nesmyslné byrokratické požadavky.

          Francie tvrdě trvá na tom, aby ochranné stínění reaktoru odpovídalo stejným normám jaké jsou stanoveny pro reaktory uvolňující energii jaderným rozpadem – fission, zatímco tokamak je fusion reaktor kde k žádné radiaci ani obávanému meltdown nemůže dojít. Palivo pro fůzní reaktory – deuterium a tritium – je celkem snadno a bezpečně vyrobitelné z mořské vody a lithia. Fůzní reaktory neprodukují žádný dlouhodobý radioaktivní odpad.

          Čínští experti pečlivě prostudoval ITER a dlouho sledovali jeho stavbu. Pak se vrátili domů a neobtěžkáni evropskou byrokratickou vášní pro regulace hbitě postavili vlastní verzi tokamaku. Letošního 23. května pak dosáhli rekordu v trvání fůze a dosažení teploty.  Reakce trvala 101 sekund a bylo při ní dosaženo neskutečné teploty 120 milionů stupňů Celsia. Ne, není o překlep – teploty podstatně vyšší než je teplota slunce.

          Loni v prosinci dosáhli jihokorejští fyzici teploty 100 milionů stupňú Celsia po dobu 20 sekund. Čínský experiment znamená velký skok kupředu. Otázkou stále zůstává, podaří-li se tak obrovskou explosi energie zkrotit na technologicky využitelnou úroveň. Pokud ano, tak k tomu má dnes Čína si nejblíž.

 
—————————————————————————————-
PS Šumavák.
A dopracovat se k tomu kroku, že reaktor bude dávat více energie než spotřebuje. Pak máme jako lidstvo (nebo alespoň Čína 😀 ) vyhráno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 984 komentářů u „Když byrokracie pomáhá soupeřům.

  1. >> Mayda (48.2)
    Však také ve výškových budovách v Pchjongjangu se organizuje stěhování starších obyvatel do nižších pater – v těch nejnižších bydlí staříci,v těch nejvyšších pak mladí soudruzi. On totiž mnohdy nejezdí výtah.

  2. Nicmene to, jak si pri skoleni delali poznamky z hlavy nedostanu do konce zivota… A perlicka, v praxi a pisemne komunikaci pouzivaji arabske cislice.

  3. dvd, jak tak na ty baráky koukám, tak bych v nejvyšších patrech nechtěla bydlet ani ve dvaceti. Porouchá se výtah a rázem je cesta z práce o hodinu delší.
    Teda, mně cesta z práce pěšky taky zabere tu hodinu, ale hodinová vycházka po Malé Straně a vltavském nábřeží je poněkud jiný kafe, než výstup po panelákovém schodišti.
    A hlavně když jdu z práce pěšky, tak je to proto, že se mi chce a ne že musím, protože se někde něco porouchalo.

      • To j pravda, ale měla jsem za to, že ty baráky jsou z Číny.
        I když asi ani lid lidové Číny nejsou žádné středoevropské houžvičky…

  4. Někdo kdysi nazval paneláky na JIžním městě “lidojemy”. To mně tak nad těmi baráky napadá.

  5. V Cine jsem nezazil ani jeden vypadek site… Teda, samozrejme jsem se pohyboval ve velkomestech, ne vesnicich…
    V Indii byly vypadky uplne bezne.

  6. K nejezdícim výtahům v důsledku výpadku elektřiny: domníval jsem se, že netřeba specifikovat, že se jedná o hlavní město KLDR, tedy – pro jistotu – Sev. Koreje.

  7. Tak jsem si poslechl ve zprávách, že v měsíci květnu 2021 stoupl počet hospitalitací v důsledku zanedbané nebo odložené akutní péče u žlučníků na dvojnásobek, u jater o polovinu a u ledvin o třetinu. Asi se to už smí říkat…

    Dnešní Macek je opět výživný, nebudu citovat. Kdo ohrnuje nos nad zubařem a bývalým politikem, ten by to stejně nečetl, koho zajímá obsah, ten už si to našel.

    • To, že je Macek zubař mi na něm vadí asi tak nejméně i když i to je symptomatické – zubaři už bývají takoví, viz MUDr. Šmucler.
      S bohorovnou jistotou něco tvrdí. Nedostatek jejich profese je trápí asi tak nejméně. Což je, jak zjišťuji, zase jen snaha zubařů co nejvíce vydělat. Už brzy po válce bývali zubaři bohatí lidé. Pak je režim poněkud “učesal”, ale teď už se třicet let snaží udělat ze zubařiny opět prestižní obor. Téměř každénu se přece kazí zuby.
      No ni?

    • Uz to z nich nejak leze. Umely puvod uz neni desinformace, Fauci kryjici cinske preslapy a mazajici schody Trumpovi uz je take mainstream, Vcera zverejnili incidenci vedlejsich nasledku ockovani. CLankz o skodlivosti rousek uz take najdes…

      Samozrejme, kdyby se to dle navrhu StK zakazalo psat, bylo by to takove jednodussi 😀

  8. Nezáleží však jen na tom, co se kampaň snaží lidem vysvětlit, podobně důležité je, kdo vysvětluje. „Kdyby to říkal ministr zdravotnictví, nemělo by to v podstatě žádný vliv,“ vysvětlil Piňos s tím, že právě politici vycházejí v průzkumech dlouhodobě jako nejméně důvěryhodní. Je to celkem pochopitelné, protože ten zmatek v názorech lidí udělala “svoboda názorů” na internetu. Bohužel neřešitelný problém – jediným způsobem jak tomu zabránit by by byla cenzura. Nelze zavést ani dílčí cenzuru, protože cenzura se vždy vymkne z rukou a stane se škůdcem. Takže úplatek je asi tou nejbezpečněší cestou. Ale odpůrci by hned začali řvát, že je to diskriminace.
    No ale – co s tím?

    • Nevím jak kdo, ale já rozhodně nechci bránit svobodě názorů, na internetu ani jinde.
      Určité procento magorů bude vždy, mezi politiky i mezi občany. Kolem očkování jich je nějak víc, to jo.

      • A.Karle – já taky ne. Ale lidi jsou už takoví… nedovtipní. Nevidí dopředu. Oni si ty kalhoty nesundají ani když už do toho brodu vlezou po kotníky.

        Další takové téma je islamizace. Člověk, který jedním dechem mluví o svobodě a o tom, že mu nevadí islám je blb. Bez pardonu.

        • Já se bojím víc toho omezování svobody, někdy už jen i úvah o něm, než různých těch fantasmagorií.
          Konec konců, i ten islám by mohl nejenom omezit svobodu, ale i posloužit k omezování svobody. Záleží jen, kdo se problému chopí.

    • Ja bych rekl, ze ta neduveryhodnost neni dana tim, ze mame svobodu nazoru, ale tim, ze neustale lzou. Nekolikrat jsem zde citoval velmi podrobny clanek britskeho sociologa o nastupu populismu jako dusledku naprosteho selhani elit.

      Samozrejme cenzura by pomohla, nebot by se k vetsine lidi informace o tom, ze lhali, nedostala. Ale to nepokladam za spravne reseni.

  9. Přečteno:
    Češi zaplavili německé supermarkety u hranic.

    Bodejť, já to vidím na vlastní oči za kopečky u Žitavy. Ty jejich suoermarkety mají daleko větší výběr potravinového zboží než u nás a je radost tam nakupovat. Nedávno se odtamtud vrátil kamarád a komentoval, že české výrobky tam neviděl (ani naše pivo!). Asi bychom v sortimentu a kvalitě neobstáli.

    • Tak to měl kamarád smůlu nebo se špatně díval. České pivo se v D normálně koupit dá. Pokud chcete velký výběr piva, tak než do supermarketu je lépe zajít do sousedícího ‘Getrankemarktu’. A třeba taková Plzeň vyjde v Germanistánu levněji než u nás.

  10. 59.1 vytrezvitel
    mám stejnou zkušenost. Plzeň je v Německu v okolí hranic a zejména na severu vždy a levnější.
    Ne že bych tam jezdil každé ráno koupit housky, ale vždy když se domů vracím, makoupím fůru věci – potraviny a chemii. O oblečení či elektronice vůbec nemluvím. To je samozřejmé.
    Když vyjímečně tím směrem nejedu anebo když je to delší než 1 měsíc, jedeme se ŽD prostě “jen tak”. Nějaká kultura, dobrý oběd či večeře a plný kufr chemie, jogurtů apod.
    Obdobně když se potuluji Rakouskem, Wien je malinko dražší ale Linz je výhodný.
    Třeba ty jogurty nechápu … stejná značka, obal, jenom německy místo česky a ta chuť se nedá srovnávat jako i kousky ovoce jsou kousky ovoce a nikolv nějaký gelovitý šmelc.

    • Jo, já na tyto věci nejsem, ale alespoň jednou v Německu musím dát grilovanou bílou klobásku, hořčici a Semmel, ve sváteční den slaný preclík. Na tom ujíždím 🙂 A jednou či dvakrát do měsíce to tělo snese, zvlášť když zapito třetinkou piva na trávení a vy víte že vás žádný pomahač-chránitel neosolí za opilství za volantem 🙂

    • Ovšem v Říši se prodává i krajové české pivo v PET lahvích a Němci to kupují – dokonce i v Mnichově.
      A u těch jogurtů – většina německých jogurtů mi připadá jako naředěná vodou. Plnotučný bílý jogurt? Vzácný nebo nepříliš kvalitní. Řeckých či islandských variací je.zato hafo.

      • dvd
        jj, já vlastně mluvím o těch řeckých či islandských. Ale i některé německé nedoslazované plnotučné jsou fajn. Mám nazkoušeno z hotelů a tak je v krámě poznám podle vzhledu.

  11. Těžko se srovnávám s pohledem, že citace Orwella a Huxleyho pomáhá zubařům k zisku, ale nešť.

    Zuby se kazí každému, kdo na ně kašle. Když pominu patologické výjimky, tak stav chrupu odpovídá stavu péče pacienta. Vzorová ukázka je např. Švýcarsko – na špici ve zdravém chrupu díky tomu, že je stomatologie vyňata z všeobecného zdravotního pojištění.

    • Macek cituje z clanku, ktery jsem vcera zachytil. Byl velmi dobry, ale uz jsem nechtel linkovat.

  12. Macek ?
    Nad ním nos stále ještě neohrnuji.. Ale nad řadou jeho výplodů ano. Zvláště když přežvýkává banality.

  13. 2 martin ad 61 – zase tam máš ukázku nádherné lidské závisti… Je to nemravný zbohatlík, tak nemá co kecat ale pokorně držet hubu, než na něj dopadne pěst dělnické třídy. Zmrd má ve všem ihned jasno…

  14. PeS
    ale co Ti pane z Mackova dnešního článku podepíšu, je konstatování:
    “Nejde o komplikace nepřímo způsobené covidem – 19, ale nepřiměřeně hysterickou reakcí na epidemii spolu s následným dojením miliard. Na vině tedy není virus, ale kombinace lidského strachu, blbosti a hamižnosti.”
    Z mé širší lékařsky praktikující rodiny vím, že záleželo hlavně na vedení té které nemocnice. Někde se operovalo skoro jako vždy, někde holt ne. S výjimkou pártýdenních koviďáckých abusů jako třeba v Chebu, kde při již tak malé kapacitě nemocnice jim ODS starosta zařídil Vánoční trhy, rozsahem patrně jediné v Evropě ..

  15. 57.1 Stary kocour
    Ano, Špičkoví stomatologové (pár) nejsou chudí. O ostatních co dělají na pojišťovnu a nepodvádějí … věřte mi, že (cena práce k ostatním profesím) jsou relativně velmi nebohatí.

    • tedy ten poměr, relativní ocenění jejich práce vzhledem k ostatním profesím je až směšně malý k jejich kolegům na tzv “západním” trhu práce.

      • Znám pár zubařů. Běžných… Nejsou chudí.
        Srovnávat to s “západními” cenami je k ničemu. Je to nevypovídající. Cenová hladina všeho je jiná.

        V Británii bych byl se svým důchodem looser, v Rusku bych patřil k těm bohatším. To platí o veškerém srovnávání.

  16. Pan Kunetka pravil:
    …neduveryhodnost neni dana tim, ze mame svobodu nazoru, ale tim, ze neustale lzou. Jistě, – jenom mít tu jistotu, kdo lže – a kdo nelže. Ale to si určuje každý příjemce informace sám.

    Kdo lže a kdo ne – to je známá logická úloha, ve které potkáte dva bratry o nichž víte jenom to, že jeden neustále lže a druhý ne. Ale nevíte, který je který. [;>))
    Znáte onu otázku, která vás dovede ke správné odpovědi?

    • No, autor používal jako pěkný příklad jako ZHN v Iráku nebo parlamentní podvody v Británii… Tam asi diskuse ci nejistota neni…

  17. Cho cho – volby se blíží, kovid ustupuje. Spojené Justicárny nadzvedly placatý kámen, pod kterým žijí a roztáčí byznis 🙂 Nezkoumaly nařízení věcně ale napadly “nedostatečné zdůvodnění” což je obdobou např že řidič musí upravit styl jízdy stavy vozovky atp 🙂
    Jediný správný přístup governmentu jak už jsem psal před šesti týdny je nedělat nic, nic zrušeného neobnovovat. Justici nekrmit.

    Další rána vládě a jejím opatřením. I sportování zatrhla nezákonně
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zavreni-sportovist-v-dobe-covidu-bylo-nezakonne-rozhodl-soud-166863#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=419L2fQgyD9-202106090912&dop_id=166863&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

    • Máme štěstí že žijeme v zemi, kde jsou soudy obsazeny špičkovými epidemiology. Vlastně špičkovými odborníky na všechno 🙂 🙂 🙂

    • Co takhle zatrhnout tuhle činnost NSS? Právní despocie. Třetí pilíř demokracie začíná převládat nad exekutivní i zákonodárnou složkou.

      Bylo to vidět i v případě, když si soudci před časem uhájili své platy.

        • Nic takového jsem netvrdil. Porušit špatný zákon je bak-bak, že? Kdo ale píše ty zákony?
          Možná se dočkáme, že zákonodárci porušujií nějaké své vlastní zákony a proto budou rozhodnutím NSS nebo jiného soudu zrušeni bez náhrady?
          [;>))

          • Az se to stane, budu s Vami souhlasit. Zatim jen zrusila nezakonne opatreni, coz je jejich povinnost a prace.
            Doufam, ze je to i signal vlade dnesni i pristi, ze ma dodrzovat zakony.

        • Nemůže. Momentální justice jen považuje za nutné to více obežvanit. Čím více slov, tím více “nesrovnalostí” se najde. Liberální demokracie bojující to dobře ví.
          Mně třeba někteří klienti i kolegové nesnáší proto, že smlouva musí být na jednu max dvě strany (s nějakými povšechnými přílohami). Právníci obou stran kňučí. Ale dojít k tomu je složité. Nechám je chvíli navzájem se trumfovat a potom si vezmu klienta mezi čtyři oči, řekneme si že já chci od něj peníze, on zboží, zvolíme nějaké zajištění obého a jdeme na oběd 🙂

          • Souhlas. Smlouvy na kseft, ktery jsem chtel udelat, jsem si vzdy psal sam, mimochodem.

        • Víte o někom, kdo se dokáže orientovat v naší záplavě zákonů a s jistotou použít věci se týkající ustanovení, které stoprocentně není v rozporu s ustanovením jiného zákona

          • No, je to povinnosti kaydeho obcana, vlady dvounasob.
            Jestlize je navzdory kvalitni a peclive legislativni praci nasich draze placenych politiku a uredniku nejaky rozpor, nic vlade nebrani navrhnout jeho napravu. Dokonce bych to videl jako povinnost, nebot zajistit pravni jistotu a predvidatelnost prava je jednim z prednich ukolu vlady.

    • synovec, když se rozhodoval mezi Oxfordem a Cambridge, se rozhodl pro Cambridge, protože v Oxfordu se už prý nedělá věda, ale politikaří. Po dokončení studia opouštěl Cambridge – ač měl nabídky zůstat – znechucen, neboť tam se vědecká práce posunula do oblasti keců, papírování a honění grantů. Zdá se, že to jde se západoevropským vysokým školstvím obecně do kopru a pouze několik šílenců se snaží bojovat s proudem, který je stejně smete a dopadnou jako Karlova nervozita v časech husitských, habsburských a jiných. Tedy budou se zabývat leštěním prdů, zatímco okolní svět se bude ubírat jinými cestami kupředu…

  18. Pořád stejná písnička – soudy si hrají na epidemiology. Prd o tom víte a rozsudek posuzujete podle internetových diskuzí. NSS zrušil vládní usnesení, ale ne proto, že by chtěl být epidemiologem, ale protože bylo nezákonné. Vláda nemůže jen tak něco zakázat. Musí říct, na základě jakých skutečností nšjakou činnost lidem omezuje. Žádné domněky (mohlo by být ohroženo), ale fakta (na základě sledování, skenování, trasování a analýz bylo prokázáno, že ve sportovní hale jsou nadprůměrně nemocní a nakažení Covidem a proto je to pro ostatní nebezpečné.

    Cituji z rozhodnutí paní soudkyně NSS:
    „Provoz sportovišť by obecně – i bez vyhlášeného nouzového stavu – bylo možné zakázat nebo omezit na základě zákona o ochraně veřejného zdraví, který je vůči pandemickému zákonu subsidiárním předpisem. Na základě tohoto ustanovení ale může být zakázán nebo omezen styk skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami. Takovou osobou je zdravá fyzická osoba, která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy.“
    Jak dodala, tuto skutečnost nicméně nelze bez dalšího předpokládat. Musí být podle ní opřena o relevantní údaje a v mimořádném opatření náležitě zdůvodněna. „V dané věci ovšem odpůrce vůbec netvrdil, že by celá Česká republika byla ohniskem nákazy, natož aby to prokázal.“

    A už to tu nebudu rozebírat. Možná zase za měsíc, až se tu zase projeví znalci.

    • Němci a Rakušáci nám Martine TT (jen připodotknu) zavřeli tenkrát hranici kvůli tomu, že vládě soudy shodili nouzák a Pandemáč ještě nebyl. Když si to vynutily kraje, už bylo pozdě a nebylo to korektní a soud to stejně zrušil.
      Osobně
      1. považuji Pandemáč za zcela politické nic neřešící dílo umotané v nedostatku času neodborníky
      2. věřím, že pandemie by se měla řídit na ůrovni krajů i níže (při koordinaci s centrem)

    • “tuto skutečnost nicméně nelze bez dalšího předpokládat”
      A dopátrat se toho dalšího ovšem je reálné až po doběhu pandemie.

  19. OT: Čím víc liberalismu, tím míň demokracie. Zajímavý rozhovor s Alainem de Benoist v sobotní Orientaci Lidových novin (dostal jsem se k němu až teď).

  20. Je úžasné, že vláda, mající podporu v zákonodárném sboru, nedokáže navrhnout a sněmovna nedokáže schválit zákon, který by vyhovoval aktuální společenské potřebě, tak, aby opatření vyhlašovaná vládou nebyla nezákonná.

  21. 2 ptakopysk ad 71 – inu, to máš tak, když vládneš jako když řídíš krachující firmu… Pak se holt stává, že ministr prohlásí, že si je vědom, že nařízení je nezákonné, leč přesto na něm trvá… A u vovčanů mu to projde, místo toho, aby vzápětí letěl z okna na sudlice…

  22. 2 Petr Kunetka ad 72 – to je ta výhoda demokratického západu… Vláda bdí, aby se nezodpovědný vovčan neopatrnou manipulací náhodou nezranil…

  23. To jsem psal i já, ze klíčem byla decentralizace. Jenže Babis má českou manažerskou školu – i poslední skladníka ve šroubárně musí byt řízen, úkolován a dozorován ředitelem skupiny.

  24. jenom bych poznamenal k martinTT zdůvodnění provedení zakázání zákazu
    – v takto formulovaném odůvodnění není prostor pro preventivní zásahy. Epidemiologové předpokládají, na základě rozvoje jiných virových chorob, že by se mohly jisté činnosti, či prostory stát ohnisky nákazy a proto je preventivně omezí. Preventivně, protože pravděpodobnost je vysoká. Vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici paralelní vesmír s paralelní Českou republikou, kde by řekněme dva měsíce předem žádné takové omezení nebylo uplatněno a odkud bychom získali tvrdá data pro trottel, jurist und bomben fest zdůvodnění, budeme v oblasti preventivních opatření vždy vařit z vody. Což každý slušný právník u soudu rozcupuje.

    • Zrovna jsi napsal mozne zduvodneni, akorat to trochu vyfutrovat treba poctem setkani nebo necim takovym.
      Vlada se ani nenamahala.

      • no… já se právě domnívám, že zdůvodnění vyfutrované pojmy jako “pravděpodobnost” by soud smetl ze stolu. Občas tady čtu Schumiho povzdechnutí…

  25. Ad Petr Kunetka & skimic a jejich víra v decentralizaci na úroveň krajů.
    o decentralizovaném řízení distribuce ochranných prostředků, zajištění klíčových pozic v krajských nemocnicích, bych mohl vyprávět, jak se naše paní Pucifousová projevovala v krizových chvílích a po nich… jako loajální úředník se omezím na konstatování, že decentralizace fungovala jako hodinky od okresu níž. Na pozicích od okresu výš už to bylo o jednotlivcích, kteří konali nad rámec. O jednotlivcích, nikoli o systému.
    Kdybych byl neloajální, mohl bych omylem použít odborných termínů z rostlinné a živočišné výroby, které by si mohl někdo nesprávně vyložit.

    • ptakopysku, já jsem dlouho váhal jestli nenapsat i “okresní” a ponechat i krajskou anebo jí vynechat. Já se státem nic nedělám tak nevím.
      Delegovat na nižší úrovně je obecně výhodné. Rozhodují lidé o užší skupině lidí a víc do toho vidí.
      Delegovat na nižší úrovně je obecně nevýhodné, protože jsou obsazeny méně kvalitními manažery a odborníky. Viz okresní nemocnice a nicknameho zoufání si …

  26. Čichanovská se prý v Senátu přeřekla – mluvila o zfalšovaných prezidentských volbách a místo Bělorusko řekla USA …

  27. PeSi 40 jako nejvyšší teplotu jsem vzal 120 mega, i když si nevzpomenu kolik v jádře dosahují třeba uhlíkové hvězdy. Dál to bývá zajímavě dramatické jak se blíží k železu.

    A to další, co na tom je špatně? Vezmeš týče z žáruvzdorného kadmia, protáhneš zemským pláštěm do jádra a moderuješ. Mayda to pochopila na první nástřel. Nápad za fůru dolarů. Popkorn nepočítám.

  28. (70) Četl jsem a nabyl dojem, že představy toho žabožrouta o liberalismu jsou nějaké podivné.
    (72) Copak výroba, ale distribuce by byla asi dost zajímavá. :- P
    Podle Orwela by to asi nebylo.

  29. Evropská komise ve středu zažalovala Česko a Polsko u soudního dvora Evropské unie kvůli tomu, že nedovolují cizincům z EU vstupovat do politických stran. Podle unijní exekutivy tím obě země omezují jejich právo kandidovat v evropských volbách a ve volbách do zastupitelstev za stejných podmínek, jaké mají čeští a polští občané.
    https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/evropska-komise-zaluje-cesko-a-polsko-za-porusovani-volebnich-prav-40362765#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=rTAqANqjj1k-202106091247&dop_id=40362765&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

    Jak říkám – 17tá spolková země by to vyřešila.

    • a proč myslíš, že děláme výběrová řízení i na nákup propisovačky za jednu korunu? Aby měl kraj na výplaty…

  30. 2 Schumi ad 80 – jo, decimálka, jako Dalmácie… Byla řeč o Slunci, ne o nějaké jiné hvězdě. Byla řeč o fůzním reaktoru, kde byla dosažena teplota 120 MK. A bylo to vztaženo ke Slunci, jehož povrchová teplota je cca 5.7 MK a teplota jádra je odhadována na cca 16 MK. Byla porovnána teplota fůzního reaktoru a teplota Slunce. Nic víc a nic méně. Takže to neokecáš…
    “Reakce trvala 101 sekund a bylo při ní dosaženo neskutečné teploty 120 milionů stupňů Celsia. Ne, není (t)o překlep – teploty podstatně vyšší než je teplota slunce.” (to slunce by mělo být Slunce).
    Sednout a za 5!
    A další – až mi doneseš žáruvzdorné kadmium, máš u mě pivo…
    “Mayda to pochopila na první nástřel.” – tak tomu se vůbec nedivím…

    • Kdyby jen žáruvzdorné kadmium. Kadmium je dobré pro zachytávání neutronů, nikoliv pro jejich moderování. Druhak Zemi nezahřívá štěpená reakce, ale alfa rozpad. Jak ten se dá kontrolovat pomocí kadmia, taky netuším.

    • žáruvzdorné kadmium je prima fór stejně jako ta teplota.
      Schumi, zkušený bastlíř, nás jen zkouší jestli nespíme 🙂

  31. skimici,
    mě to připadá ze strrany EK jako absolutní trotlovina. Copak byl protektor, nebo jiný činovník Říše, v protektorátu někdy volen???

  32. 2 ptakopysk ad 68.1 – prorocká slova… Ale ono se to už děje… Pomalu, plíživě, ale soustavně… Kadlova nervozita má 17 fakult… 3 teologický – tam mají v leštěných prdech tradici už přes 2000 let.
    Právnickou – zboží se chválí samo – stačí nahlédnout na jednání parlamentu a podobných spolků…
    5 lékařskejch a 1 farmacie – tak tam se zatím stále dost usilovně pracuje a za ten výstup se furt nikdo nemusí stydět. Obdobně přírodověda a matfyz…
    Filosofická – kromě jazyků a historie je to hlavně spekulace o suchym z nosu a leštěných prdech…
    Pedagogická – jak zpřístupnit leštěné prdy mladší generaci a nezatěžovat je přitom výukou…
    Fakulta hopsologie – do výšky a do dálky…
    No a 2 fakulty přímo zaměřené na bláboly o leštěných prdech, suchym z nosu a nesmrtelnosti chrousta – tedy fakulta sociálních věd (sociální věda je pro mě contradictio in adiecto) a fakulta hledající smysl, alias Sokolova školka… A stačí nahlédnout do některých (povinně přístupných) závěrečných prací…
    a bude hůř!

  33. V Ostravě Vítkovicích jsou rodiče líní vrazi dětí.

    Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích měla pandemie koronaviru neblahý důsledek i ve značně větším množství dětí, které mají problémy se svou hmotností. Výjimkou nejsou ani případy patnácti kilogramů nad doporučenou váhou.
    Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/jan-bozensky-primar-hmotnost-deti-skolaci-vaha-pandemie.A210609_133621_ostrava-zpravy_jog#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=domaci&utm_content=main

      • To je ten paradox “práv menšin”.
        Ale: jak jsme si je vychovali, takové je máme.
        Nicméně – uplácení je u nás oblíbeným způsobem vládnutí.
        Uplácíme lid jeho vlastními penězi.

  34. 2 skimic ad 88.2 – jo, úžasně vtipné… asi jako hovno!
    Nebo jako Novotný senior – podívejte se na mě, jaký já jsem blbec!

  35. >> nickname (90)
    Předpokládám, že ta firma nakonec bude vyrábět – otázka je ovšem co. V tom nejlepším případě nějaké standardní baterie v rpůměrné kvalitě a za (pod)průměrnou prodejní cenu. Těm hlavním protagonistům to asi vadit nebude: za minimální investici takřka 90% podíl! Že na to ostatní investoři předem přistoupili? Existuje jedno přísloví: když jdou hlupáci na trh, kramáři se radují.
    A jistě se zanedlouho dozvíme, jak vše bylo božíhodové, ale nepřízeň vlády, novinářů, špionů atd. znemožnila provést revoluci ve vědě a technice.
    Na závěr:
    Zkratka HE3DA má znamenat High Energy 3D Accumulator. Ovšem já jsem si povšimnul, že v začátcích té firmy se pohybuje jakási HEDA Polívková.

  36. Paní herečce Šafránkové R.I.P.,
    však ona nebyla jen Popelka….. moc příjemná dáma, na úrovni ve všech ohledech.
    A jak koukám po Netu, vzácná shoda k uctění její památky.

  37. Pesi 88 , povrchová teplota Slunce…sekl ses o tři řády, také nepíšu, že bys měl vrátit rouru. Tak jako jsem se přehlédnul mezi teplotou v jádru Slunce a dosaženou laboratorně, v polemice s tvrzením že teplota Slunce je kolem 6000 K. vs laboratorní. Aniž by to na podstatě něco měnilo. V ostatním odkazuji na příručku “Základy humoru pro důstojníky pruské pěchoty.”

  38. Když ponechám stranou pohádky, tak naprosto skvělá byla třeba v komedii “Svatební cesta do Jiljí”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *