Když byrokracie pomáhá soupeřům.

Dušan Neumann

          Již mnoho let se Evropa chlubí stavbou největšího Tokamaku – fúzního nukleárního reaktoru – na světě ve francouzském Saint-Paul-lés-Durance. Stavba tohoto experimentálního reaktoru ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) je řízena mezinárodním konsorciem, jehož členem je i Čína.Tento obdivuhodný technologický zázrak však zpomaluje stále rostoucí cena a nesmyslné byrokratické požadavky.

          Francie tvrdě trvá na tom, aby ochranné stínění reaktoru odpovídalo stejným normám jaké jsou stanoveny pro reaktory uvolňující energii jaderným rozpadem – fission, zatímco tokamak je fusion reaktor kde k žádné radiaci ani obávanému meltdown nemůže dojít. Palivo pro fůzní reaktory – deuterium a tritium – je celkem snadno a bezpečně vyrobitelné z mořské vody a lithia. Fůzní reaktory neprodukují žádný dlouhodobý radioaktivní odpad.

          Čínští experti pečlivě prostudoval ITER a dlouho sledovali jeho stavbu. Pak se vrátili domů a neobtěžkáni evropskou byrokratickou vášní pro regulace hbitě postavili vlastní verzi tokamaku. Letošního 23. května pak dosáhli rekordu v trvání fůze a dosažení teploty.  Reakce trvala 101 sekund a bylo při ní dosaženo neskutečné teploty 120 milionů stupňů Celsia. Ne, není o překlep – teploty podstatně vyšší než je teplota slunce.

          Loni v prosinci dosáhli jihokorejští fyzici teploty 100 milionů stupňú Celsia po dobu 20 sekund. Čínský experiment znamená velký skok kupředu. Otázkou stále zůstává, podaří-li se tak obrovskou explosi energie zkrotit na technologicky využitelnou úroveň. Pokud ano, tak k tomu má dnes Čína si nejblíž.

 
—————————————————————————————-
PS Šumavák.
A dopracovat se k tomu kroku, že reaktor bude dávat více energie než spotřebuje. Pak máme jako lidstvo (nebo alespoň Čína 😀 ) vyhráno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 088 komentářů u „Když byrokracie pomáhá soupeřům.

 1. 101
  PeS says:

  2 Matzurka ad 96 – podepisuji… Velice milá a příjemná dáma… Tady hned vedle je jeden raději nejmenovaný hotel s restaurací, před covidovým blbnutím tam chodili dost často na večeři… No a štamgasti už věděli – jen slušně a zdvořile pozdravit a nijak dál neotravovat… Jednou tam jeden neznalý blbec otravoval a chtěl autogramy – sami štamgasti ho vyhodili z hospody ven, že manželé Abrhámovi nestojí o zbytečnou publicitu. No a tam bylo vidět, jak hezky se k sobě furt chovali. No a Pepa Abrhám dokázal zahrát skoro cokoli – ale v reálu – velice slušný a jemný člověk…

  • 101.1
   Matzurka says:

   Jo. Taky Pan Herec; byli nádherný pár. Podobně to asi mají i Preissovi – Jana a Viktor.

 2. 102
  skimic says:

  100.1.1.1.1 Matzurka
  Oskarový film? Neviděl jsem. Nějaký doják?

 3. 103
  nickname says:

  Schumi (95.1.1) podle jednání toho skořápkáře to tak měli naplánované od začátku. Dokumentuje se úmysl. Zase budou všichni překvapení. Ne nemyslel to dobře. Součást nanoskupiny.
  Novináři pomalu začínají rozumět, už nebudou vycházet oslavné články na natřenou zeď – největší čističku vzduchu na Ostravsku. Taky měl kšefty s Tatrou. Ti dovedou být ostří.

  Do Mordoru přijel nějaký Pražák. Teplý se jmenoval. Učil podnikat kolchozníky ve státním statku, který privatizoval. Měli pracovat zadarmo, krávy učil žrát řetězy.
  Jenže Fero, který nemá problém po živočichářce hodit vidle, nemá problém ani s Pražákem. Pražák omylem vypadl za jízdy z auta při nějaké domluvě. Sám se šel udat a požádal o vzetí do vazby.

  • 103.1
   nickname says:

   Kdyby Pavel kontaktoval Ondru a dal mu nějaký job, nemuselo by to tak dopadnout. Ondra by se nenudil a nedělal by audity a analýzyy.
   Ladejř – nanoroušky, nanotesty, linky od Vystrčila.
   Lilliana Želvuška – testy od Hamého do škol.
   A teď zázračné baterky jaké svět neviděl.
   Co mají tyto skupiny společného? Platily si ochranu od vložkovaných. Myslí si, že si koupili nesmrtelnost.

 4. 104
  • 104.1
   dvd says:

   Však oni s tím mají v Seoulu jisté zkušenosti, např.:
   viz Wiki – Sampoong Department Store collapse

 5. 105
  Oteplovač says:

  Schumachere – Tvoje debata s PeSem o „teplotě Slunce“ byla zábavná. PeS ovšem chytá na první našlápnutí :-). Tvoje neúcta k autoritám mi ale imponuje. Jen mám obavu, abys nedopadl jako jistý Avogadro. To byl italský právník, který zběhl k přírodním vědám. Sepsal traktátek , kde , inspirován Daltonem a Gay-Lussacem, tvrdil, že stejné objemy různých plynů obsahují stejný počet částic. Svrchovaná autorita v oboru – Dalton – to ovšem prohlásil za naprostý blábol. Až teprve, když Dalton umřel a dávno po Avogadrově smrti jiní dokázali, že se zkrátka Avogadro trefil. No a od té doby každé školou povinné dítě ví, co je Avogadrova konstanta a teprve od té doby drží chemie pohromadě.

  • 105.1
   Pavel Kořenský says:

   No, troufal bych si skoro tvrdit, že většina dětí to neví, ale možná jsem příliš skeptický.

   Schválně provedu test na dceři 🙂

  • 105.2
   Schumacher says:

   Nejsem poťouchlý, ovšem dobromyslně přiznávám nějakou míru potěšení když se výjimečně zadaří a spektabilis si naběhne na svoje vidle. Začal to Dušan srovnáváním teploty Slunce uvedené jako jeho „povrchová“ teplota, s teplotou „umělé“ fůze.
   Ovšem kdyby to PeS pojal jinak, mohlo z toho být, s přispěním ostatních pěkné pábení. Dadaistická astrofyzika.

   Dnes ráno když jsem si ráno dobře došel, inspirován Masarykem, mě přepadla myšlenka, že (nejen) Českou otázkou je otázka termodynamická. Makám na tom bych rozpracoval, možná, že z toho bude něco pro StK útulnu.

 6. 106
  Stary kocour says:

  JUDr.Pavel Zeman byl dnes grilován na ČT24. Je naprosto ohnivzdorný. Po pás jsem se mu poklonil. Konečně někdo, kdo našel recept na ty TV harpyje. Bezmocně štěkající fenka ratlíka.

  • 106.1
   Schumacher says:

   Slyšel jiný rozhovor v rádiu. Dobrý. Ovšem po prohlášení, že je přesvědčeným demokratem, jen jsem si povzdychnul. Při svém vzdělání, zkušenostech, předpokládaném rozhledu by už tuhle pubertální představu měl mít za sebou. Ovšem, jestli to nezmínil úmyslně, že by mohl obdržet neodolatelnou nabídku v nějaké demokratické EU instituci. Takové „přesvědčené“, že jich v dějinách bylo je a bude, nemám v oblibě.

   • 106.1.1
    Stary kocour says:

    Tak tentokrát o demokracii nemluvil. Ona paní redaktorka „útočila“ obvyklým způsobem, tak se soustředil na to, aby zachoval fazónku, což se mu, dle mého, podařilo. Zklamání redaktorky, že ho nedonutila k nějakému nepředloženému výroku bylo očividné. Myslím, že si to vynahradí na nějakém politikovi.
    Nemáme dobré novináře.

 7. 107
  Stary kocour says:

  S Libuškou Šafránkovou jsem se nikdy nepotkal.
  Je to možná dobře, protože už to, jak čtu někdejší rozhovory s ní mě rozesmutní. Lidská, přirozená, krásná.
  ===
  Ten dnešní svět je proti tomu plný zloby, lží, předstírání, pohrdání a nadutosti. Pustím si teď „Svatební cestu do Jiljí“ (díky za odkaz!) a budu si představovat, že tu už nejsem.

  • 107.1
   Pavel Kořenský says:

   Přiznám se, že jsem si to pustil taky. Opět.

   • 107.1.1
    Irenak says:

    Ještě bych vám doporucila si najít v archívu ČT dilko Dokonalý muž, dokonalá žena. Hraji tam L. Šafrankova s J. Abrhamem pár v ruznych zivotnich etapách. Vzhledem k memu veku mě vzdy nejvíc potěší posledni etapa.

 8. 108
  martin tt says:

  Na ČT1 kupodivu uctili Libuši Šafránkovou dokumentem, který natočil její syn v roce 2013 a pak, jako to nejlepší, vybrali „Svatební cestu do Jiljí“. Těžko vybírat.

  • 108.1
   Stary kocour says:

   Potěšilo mě, že se ozval „celý národ“. A obešlo se to zatím bez přihřívání polívčiček. Je jakási naděje že ještě není úplně v… nenávratnu.

 9. 109
  martin tt says:

  Kdysi dávno, na tomto blogu, bylo několik odborníků, kteří když plácli kravinu, tak se potom bránili, že já nerozeznám humor. Už tenkrát jsem psla, že se přiznávám – nerozeznám. Na blogu mi chybí, na rozdíl od osobního kontaktu, vidět mimiku, slyšet tón a melodii řeči, řeč těla. To žádný smajlík nenahradí.

  • 109.1
   Schumacher says:

   Jako bys za ten čas neznal své pappenheimské.

  • 109.2
   Stary kocour says:

   Ale Schumiho tvrzení bylo tak fantaskní, že jsem ho rozeznal i já, naprostý laik. „Zavrtat tyče do zemského jádra“
   Ale zase: pohybuji se celý život mezi herci a tak fabulace rozeznávám, i když o nich moc nevím – a navíc je i sám používám.

   Tady moc ne, tady na mě vždy někdo vystartuje a mi se nechce vysvětlovat, že to byla hyperbola – pokus o humor.

 10. 110
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  Dokonalý můž, dokonalá žena – to se mi dokonce vybavuje, i když v etudě, kde hráli „vidlácký“ pár chystající se na dovolenou byla paní Libuška daleko přesvědčivější, panu Josefovi ten bodrácký pantáta s kšandami a pivo v ruce tolik nešel… ovšem finální etuda dvou hádajících se staříků už byla excelentní (dědula „Kde mám ještěrku ?“ a babča „Nevím…“ a bokem „Má jí ve fašírce.“…)

  Pro skimice, pokud tedy záměrně neděláte hloupého
  https://www.csfd.cz/film/8805-kolja/prehled/
  V daném roce to byla bomba, dnešní mládeži už to tak připadat nebude (taky proto, že ruštinu už tolik lidí neumí).

 11. 111
  Matzurka says:

  A dovolím si ještě zavzpomínat, skvělá adaptace
  https://www.csfd.cz/film/111214-jak-je-dulezite-miti-filipa/prehled/

  a taky se nedá opominout paní učitelka ve Slavnostech sněženek 🙂
  https://www.lifee.cz/wp-content/uploads/2020/11/162565582-44b1b8.jpg

 12. 112
  PeS says:

  Dobré zas ráno… 2 Schumi ad 97 – no jo, máš pravdu… Člověk myslí kilo – ostatně zmíněno výše – a automaticky píše Mega…
  Na omluvu udávám, že teď zrovna oponuju jednu práci a jsem z toho mírně řečeno rozvrkočen… Autorku řadím k nejnebezpečnějším jedincům – kategorie pilný blbec. Udělala spoustu práce a nasbírala spoustu výsledků – krásné, ale na hovno.
  Tak hledám, za co všechno jí pochválit, abych nemusel napsat, že je to naprd…

  • 112.1
   Schumacher says:

   To je normální při myšlení na víc věcí najednou. Takový překlep si v kontextu vnímavý adresát opraví. Musím si dávat pozor. Od manželky mám na dveřích checklist jako v letadle abych při doznívání ranního rozjímání nezapomněl při odchodu na nějakou důležitou součástku. Občas se mi stane když do metra vlezu jiným vstupem, že ponořen v nějakém “významném zamyšlení“ odjedu špatným směrem.

  • 112.2
   Petr Kunetka says:

   Podle mne i experimentální fyzika potřebuje někoho, kdo pečlivě proměří, zaznamená a nevnáší další duchovno?

   V IT pro takové lidi je využití, když je zrovna nekousnou ambice…

  • 112.3
   Stary kocour says:

   Ještě existuje efekt piovarského koně. Ověřil jsem si ho, když jsem se přestěhoval. Došel jsem několikrát z Ústavu večer domů, trochu zmateně postál před barákem, od kterého jsem už neměl klíče, zasmál se vlastním pitomosti a vydal se k novému domovu. Naštěstí to časem přestalo,
   To ještě nebyl ten německý doktor na Al…. Ale nevím, jestli už náhodou nečeká za rohem.

   • 112.3.1
    Schumacher says:

    Klasika. Přemístíš vypínač a na původním místė máš ošahanou zeď. To je otravné viditelné. Otravné neviditelné jsou časté samoúčelné změny ovládání software. New look… V nějakých případech průserové třeba v autě. Na co dřív stačilo jedno tlačítko či kroutítko, nově ve třetí vnitřně úrovni matlacího infotainmentu.

 13. 113
 14. 114
  Zpátečník says:

  Četl jsem a nabyl dojem, že představy toho žabožrouta o liberalismu jsou nějaké podivné. (82) — No jo, AeroKarle, jenže zde by bylo třeba si nejprve položit otázku, co Benoist liberalismem vůbec myslí. Mně to připadalo, že v tomto ohledu podléhá západnímu diskursu, tj. že je ochoten za liberály brát i ty, kteří se tak označují sami, ač jejich činnost je jednoznačně a přímo namířena proti lidským svobodám, nejprve některým (např. svobodě projevu), posléze všem. Ti se mu pak pletou s dávnými liberály skutečnými, popřípadě i s těmi, kdož z nich přežívají dodnes a z toho, jak bezostyšně jsou pod nálepkou liberalismu v myslích obecenstva promícháváni s vyloženými totalitáři, jsou upřímně nešťastní.

  — — —

  Dál už by to nevyhnutelně bylo na dlouhé marné psaní. Je ale myslím třeba vidět a přiznat si, jak velký podíl viny na tom neseme sami: Počínaje tím, s jak nepatrným odporem si znovu a znovu necháváme krást skutečný význam slov, až po sáhodlouhé nicotné diskuse o podružnostech, zcela pomíjející podstatu, a přesto se opakující po týdnech, měsících i letech téměř beze změn.

  Udělalo mi opravdu radost, když se zde před pár dny po letech ukázal jura-p; jenže od té doby se neozval vůbec nijak. Ani nevím, zda to zde dál čte. Ale pokud ano, možná si umím trochu představit, co si o tom asi myslí. Šumavákův blog je jakýsi mikrosvět, který však je dosti přesným modelem jednpoho velkého segmentu reálného světa.

 15. 115
  PeS says:

  2 Petr Kunetka ad 112.2 – to jo, ale (napovím) ne na mizerně definovaných vzorkách…

 16. 116
  PeS says:

  2 Petr Kunetka ad 113 – copak? Zase nedostižní Čuk a Gek? Ti chlapci jsou pilní jak Korabelniková…

 17. 117
  Petr Kunetka says:

  Jen by mohli upgradovat plyn. Ten nejhrozivejsi plyn na svete ne a ne nekoho zabit. Proc ne stary batrachotoxin?

 18. 118
  Petr Kunetka says:

  Rekl bych, ze jim to i vyhovuje. Ono tech skladovacich mist v CR taky neni nekonecno…
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/je-to-nejtezsi-chvile-mladoboleslavske-skodovce-dosly-dily-rusi-smeny-166950

 19. 119
  quivis says:

  Není u nás zákon proti používání nacistických symbolů? Prý v Senátu vyvěsili vlajku, kterou za války v Bělorusku používali příznivci Wehrmachtu.

 20. 120
 21. 121
  PeS says:

  2 Matzurka ad 120 – inu, co chceš? Jejich největší vzor, Rakušák Hitler, byl vegetarián…

 22. 122
  Dana says:

  Tak se nám zatmívá Slunce. Sice částečně, ale kdo ví, co to ovlivní a napáchá.

 23. 123
  Petr Kunetka says:

  Tak uz mame odstrel facebookem i u nas – Volny Ne, ze by konvenoval… Ale uz nam to zacina.

  Pobavilo mne i tohle srovnani.. https://www.forum24.cz/prazsky-hrad-utratil-v-covidovem-roce-o-ctvrt-miliardy-vic-nez-smel-ale-podnikatele-meli-mit-vatu/

  Logika, ze vlada doporuci podnikatelum, ze meli mit rezervy na nasledky jejich nesmyslnych opatreni a nasledne zatne rekordni sekeru je kouzelna. Ale, kdyz to tak volici chteji… Uz dostavaji, co chteli Budiz jim prano.

 24. 124
  Petr Kunetka says:

  Onok bude treba racionalni volit Babise, pote, co mu EU sahla na kseft 😀

 25. 125
  • 125.1
   Dušan+Neumann says:

   proboha, co tam se dá vyšpionit??

   • 125.1.1
    Petr Kunetka says:

    Vsak je znas, nedokazou ani poradne otravit ci vyhodit do vzduchu, tak spionuji tam, kde nic neni 😀

   • 125.1.2
    Schumacher says:

    Prakticky nic. Většina je zjistitelná z veřejných zdrojů. Netřeba mít agenta v Polsce. Stačí Google.

 26. 126
  quivis says:

  Koukám, že si spletl adresu! No co čekat od Čuka.

 27. 127
  dvd says:

  Z německých politických luhů a hájů:
  Berlínská senátorka pro hospodářství, energii a podniky vyhlašuje, že dotace senátu na nejrůznější akce může být přiznána jen tehdy, budou-li se podávat výhradně vegetariánská či veganská jídla, k pití bude pouze kohoutková voda v karafách (sodovka se explicitně zapovídá) a na stole se mohou vyskytovat květiny jen v květináčích. –Nelze se divit, že se Zeleným přezdívá Strana zákazů. Lze se ale divit, že ji někdo volí.
  A u Levice došlo na to co se muselo stát: navrhuje se vyloučit Sarah Wagenknechtovou. Ta její kniha asi jejím soustraníkům hnula žlučí. Také tím, že se dostala na 1. místo žebříčku prodaných knih. A zvláště pak, když o té knize napsal kladnou recenzu i jistý Ralf Zitelmann (autor mnoha knih, mj. i „Kapitalismus není problém, kapitalismus je řešení“) Něco podobného proběhlo dříve i u socdemokratů: Thilo Sarrazin také napsal kniho co se veřejnosti líbila a straně nelíbila.

  • 127.1
   dvd says:

   Dodatek:
   po velkém sem a tam sebrala FU Berlin spolkové ministryni pro rodinu atd. doktorský titul. Rozdíl mezi SRN a ČR je zajímavý. Vzpomínám, jak nějaký hodnostář vysvětloval, jak to vlastně v ČR ani nejde,

  • 127.2
   Schumacher says:

   Detail: Führerova dieta je jen podmínka pro dotace.
   Radujme se, že vepřové hody jsou sice bez dotací, ale zatím bez omezení.
   Protože další level je dietní program Auschwitz. Odvar ze zelných listů.

 28. 128
  Dušan+Neumann says:

  Co ministryně provedla? Opsala diplomku nebo měla tajnou potratovnu?

  • 128.1
   dvd says:

   Opsala diplomku. A potom se kroutila jak žížala, že to vlastně bylo jinak atd. atd. Myslím, že veřejnost spíše naštvala tím „žížalováním“ než tou diplomkou.
   Něco jako M.Hašek – jenže ten už je zase zpátky a Kateřina „Biomasa“ Bursíkovárovněž.

 29. 129
  AeroKarel says:

  (114) Zpátečníku, v představách toho pána je liberalismus jen ta svoboda (pravděpodobně hlavně svoboda páchat špatnosti) a pomíjí s ní spojenou zodpovědnost. A hromadění majetku už se vůbec nepojí hlavně s liberálním uspořádáním, pro to je socialismus a přerozdělování mnohem vhodnější. Jen tak po paměti, znovu jsem to nečetl a i o weekendu spíš jen zběžně.

 30. 130
  • 130.1
   Stary kocour says:

   Ještě nenapdlo ty, kteří onemocněmi nebio kterým někdo umřel, aby žalovali hostinské, cestovky, hotely a vůbec všechny, kteří „dopustili“ aby se nakazili i když měli roušku. A hlavně politiky za rozvolenění. Ono se to bude těžko dokazovat, ale ty ztráty v podnikání roněž. Ještě že tu nemáme nějaké vážnější pouliční nepokoje nebo nedejbože malou občanskou válku To by teprve bylo žalob!

   • 130.1.1
    Stary kocour says:

    Ona to je jenom nápodoba USA, kde žalovala vdova tabákový koncern z to, že manžel si přivodil rakovinu plic, umřel – a vyhrála.
    Drzost a sobectcví ve směsi s předposráním je prostě dokonalá třaskavá směs.

   • 130.1.2
    Petr Kunetka says:

    Koho mám žalovat za to, že můj otec umřel na infarkt, Klaun Parafín na chřipku, můj kolega při autonehodě, můj děda na rakovinu… ?
    Prostě lidi umírají. Často „zbytečně“… Kdyby nejezdili autem, tak by každý rok zemřelo o 550 lidí méně. Kdyby se nekoupali, o dalších 100 méně… Kdyby nekouřili, o dalších 12000 méně. A?

   • 130.1.3
    Petr Kunetka says:

    Jinak hostinští, cestovky a hotely dodržovaly vládni nařízení, nevytvářeli je (anebo nedodržovali a dostali pokutu). Takže, jediný skutečný viník všech úmrtí (ve Vašem vidění) je vláda. Takže se s chutí přidejte k žalobám hostinských 🙂

    • 130.1.3.1
     Pavel Kořenský says:

     Krom toho, mám dokonce dojem, že pokud je cestovka nebo hotel akciová společnost, tak vedení společnosti tu žalobu podat musí.
     Kdyby tak neučinili, mohli by být sami popotahováni a/nebo dokonce potrestáni odnětím svobody, protože nespravovali svěřený majetek s péčí řádného hospodáře.

     • 130.1.3.1.1
      Petr Kunetka says:

      Přesně tak.

     • 130.1.3.1.2
      Stary kocour says:

      Jsem rád, že více lidem dochází absurdita těch žalob. Může za to vis major nebo tak nějak. Žalujme ji.
      Dnes byl v rádiu rozhovor s hospodskou, která si stěžovala, že nemá kuchaře, číšníky – a že nechodí lidi. Může za to vláda. Bude tedy žalovat stát.

      Právníci budou mít dobré kšefty. Nějak se měníme na „právní stát“ v plném významu toho slova. Rozhodují právníci, ne rozum.

     • 130.1.3.1.3
      Pavel Kořenský says:

      Starý kocoure – k tomu 130.1.3.1.2

      Nejsem právník, takže to neumím formulovat přesně podle paragrafů, ale ty lockdowny a zákazy, které vláda vyhlásila a které které NSS zrušil, to není vis major. Není to zemětřesení nebo úder blesku, byl to nějaký stav který byl protizákonný a někdo to zavinil a je nutno na něm vymáhat škodu.
      V tomto konkrétním případě to zavinila vláda a je tedy nutno žalovat stát, protože mám dojem, že naše právní úprava nedovoluje podobnou žalobu o náhradu způsobené škody a ušlého zisku směřovat jmenovitě na pana Babiše nebo pana XY který byl v tom konkrétním týdnu momentálně ministrem zdravotnictví.
      Ale jako akciová společnost to žalovat musíš, protože kdybys to neudělal, ošidil bys akcionáře a na to je kriminál.

      Ono u těch „vis major“ je to taky tak. Pokud ti do firemního baráku třískne blesk a ten barák vyhoří a následně se zjistí, že firma, která instalovala hromosvod na to neměla licenci nebo to udělala blbě, tak taky musíš tu firmu žalovat o náhradu škody, ušlý zisk atd. Na druhou stranu, pokud jsi jako CEO té společnosti chtěl šetřit, hromosvod jsi nainstalovat nenechal a barák odmítl nechat pojistit, tak se to sveze za tebou.

      Úplně stejně musíš například podat trestní oznámení a žádat náhradu škody, pokud se například pokladník dopustí zpronevěry.

      Nebo když třeba finančák špatně doměří daň, soud to pak shodí ze stolu a ty se žalobou na stát domáháš vrácení těch finančních prostředků. Nad tím také nemůžeš mávnou rukou, že chyby se stávají, úředníci jsou přepracovaní a těch 340 milionů po státu chtít nebudeme… 🙂

    • 130.1.3.2
     quivis says:

     Není to tak úplně přesné, neb ta vládní nařízení byla nezákonná a nikdo se nesmí nezákonně chovat …

  • 130.2
   Pavel Kořenský says:

   Tak to mně vůbec nepřekvapuje. Kdyby mi v rozporu se zákonem zavřeli firmu, tak bych se k té žalobě pochopitelně přidal.
   Naštěstí IT jako obor jelo celkem normálně.

 31. 131
  Petr Kunetka says:

  https://nedd.tiscali.cz/spanelska-chripka-byla-jako-covid-zmutovala-do-smrtelnejsi-podoby-512625

  „Virus odpovědný za pandemii chřipky v roce 1918 koluje dodnes.“

 32. 132
  Schumacher says:

  Koupil jsem mixer. Mimo jiné na „smoothie“, blembajz z ovoce a zeleniny. Jablka s pomeranči si podal hravě. Ovšem chod ovládacího kroutítka….. Vakl, prázdný chod, při zapnutí z aretační polohy jako by se něco třelo o nenamazané gumové těsnění. Kdepak přesně definované cvak. Pocit, že se uvnitř brzy něco urve. Pomohlo by namazat nejlépe teflonovým mazivem. Hrabat se v tom nebudu, je na to dva roky záruka.

 33. 133
  Foundryman says:

  Co tě vedlo k nákupu mixéru na smoothie, proboha? Přišels o zuby?

  • 133.1
   Schumacher says:

   Přicházející léto se zeptalo co jsme dělali v zimě. Ve skříních nám řádili skřeti sráželíci….Rád to žgroundám. Napojí, zasytí ovocem a zeleninou v rychle příjemně konzumovatelné formě. Denně si to kupuju. Vrazí do toho nějaké ovoce, zeleninu, včera to vypadalo jak vypláchnutá sekačka na trávu. Ale dobré. Za 116 Kč kelímek. Půl litru tohohle místo půl kila žebírek. Žena si stěžuje, že „vždyť už skoro nejím a jak jsem ztloustla.“ Tak sem vymyslel tohle. Příště do do toho mixnu pár kousků celeru, červené řepy, lecose dá.

 34. 134
  Zpátečník says:

  Zpátečníku, v představách toho pána je liberalismus jen ta svoboda (…) a pomíjí s ní spojenou zodpovědnost. (129) — No, nevím, AeroKarle. Odhlédneme-li od toho, že odpovědnost přece jen stále je pojem spíše konzervativní než liberální, potíž je tam v tom, že (jak jsem už psal) není jasné, koho Benoist těmi liberály myslí. (Koho jimi dnes myslí třeba Orbán?)

  A pokud jde např. o lidi ze Západu, kteří se hlásí k „liberální demokracii“, tedy i k liberalismu, nikdy jsem u nich nepozoroval, že by si nějakou vlastní odpovědností jakkoliv lámali hlavu.

  Sám se v těchto (a podobných) případech už asi deset let vždycky snažím důsledně psát pseudoliberálové, pseudoliberalismus, ale samozřejmě nepozoruji, že by se to ujalo. Zmatek narůstá; vposledku Orbán mluví o „iliberální demokracii“ (což se mi ovšem příliš nelíbí), přitom však očividně je nesrovnatelně liberálnější než všichni jeho odpůrci.

  Bohužel je naše nepochybná vina, že jsme si nechali bez odporu ukrást slova i pojmy a ani se nepokoušíme získat je zpět. O to je naše situace, již dávno kromobyčejně zoufalá, beznadějnější.

 35. 135
  Zpátečník says:

  Ostatně pro srovnání namátkou jeden příspěvek z diskuse na NP (zvýrazněno mnou):

  V. Církva 10.6.2021 6:22
  Prostě tolerance ke zlu je proti rozumu a proti harmonii a Bohu. A i když to dnešní Křesťané nechápou, je i nekřesťanská.
  Zvolili jste si za boha liberalismus, dospěli jste k socialistickému liberalismu s pozitivní diskriminací zla.
  Rozlezlo se to jak mor a je to horší než mafie. Když se darebárny nepodchytí v počátku vznikne toto. Agresivní islám, neskutečná drzost přistěhovalců, neomarxismus na Západě, drogoví vrazi v Mexiku, mafie v Itálii i USA.
  To vše začalo nedůsledností a tolerancí zla.
  Liberalismus je se svojí tolerancí zla neudržitelný. Na Západě liberalismus fungoval, dokud země nebyly dost liberální z důvodu setrvačnosti předchozích společností.
  Teď došel liberalismus ke svým limitům.

  https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/francie-macron-vzdal-boj-s-radikalismem.A210607_211531_p_zahranici_wag/diskuse/2

  • 135.1
   Stary kocour says:

   Ale to říkám taky už dlouho.
   Proč? Protože liberalismus je slabý. Nedokáže udržet pořádek a nastává anarchie, kdy na chvíli vládnou ti, kteří mají „silné hlasy“. (Média.) A je jich mnoho, každý má jiný cíl, většinou svůj prospěch.
   Proto pořád varuji před bezvádím, za nímž téměř vždy následuje vláda tvrdé ruky -„pán s knírkem“. Ale marně, stejně marně jako Zpátečník.

   A lidé diktát přijmou, protože mají rádi pořádek, základní jistoty. Protože s nimi mohou počítat, přizpůsobit se mu.
   Nejsou hloupí, instinktivně vědí, že bez „ordnungu“ to nikdy nevydrží dlouho.

 36. 136
  martin tt says:

  Jak s děckem, když ho necháš, aby si dělalo, co chtělo, tak tě brzy pošle do prdele.

 37. 137
  PeS says:

  2 martin ad 136 – zlatá slova… Já tohle vidím u kamarádky, když si stěžuje na pitomky… Absolutně sobecký a bezohledný… No a už jsem jí to i řek – co sis vychovala, to máš… No, nelíbilo se jí to…

 38. 138
  nickname says:

  Ad 136, 137: je vhodné, když je na hnojišti kohout. Pomáhá udržovat klovací pořádek. Pecking order.

 39. 139
  Schumacher says:

  Klohnil mrkev, petržel, ředkev. Na kolečka a malé kousky. Cibule. Do litiňáku. Promíchal s kořením, použil hotovou směs na zeleninu a na bylinkové máslo. Trochu podlil a navrch čtyři placky z mletého hovězího, Pepř, sůl. V troubě pod poklicí při 180 asi hodinu. Odkryl, promastil olivovým olejem. Bez poklice zpátky do vypnuté trouby nechat dvacet minut odpočinout. Vyndal a nechat schladnout na konzumační teplotu. Velmi příjemně překvapen a velmi pochválen.
  K tomu červené víno. Svátečně možno vylepšit zapečením se sýrem typu Eidam, Gouda, a nějakým s modrou plísní. Pak už jen vybíhat na ulici a jako pan Marysko řvát „Ježíšmarjá lidi to je to dobrý!!!!“
  Příště obměna s batáty, celerem, lilkem. Trošku česneku. Dá se lecos.
  Nemusí být veškerá zelenina propresovaná přes prase. Na to si vystačím sám.
  Tak Chrocht!

 40. 140
  AeroKarel says:

  (130.1.3.1.2) Rozhodují právníci, ne rozum.
  Osobně bych odhadoval, že výskyt rozumu bude u právníků v rámci průměru populace. Takže rozhodnutí právníků také. Sídlo rozumu (nebo jeho personifikace), rozhodujícího vždy správně, není známo. :- P
  (133.1) Za 116 Kč kelímek. To si dám radši pivo. Jsem tlustej a spokojenej.
  (134) No jo. Já beru liberalismus v jeho původní podobě, ale když komentuji něco napsané jiným, tak komentuji jeho terminologii. Proto jsem psal výše, že představa toho žabožrouta je divná.
  (135) Pan Církva je dost nábožensky založen, tak liberalismus není zrovna jeho parketa.

 41. 141
  Pavel Kořenský says:

  Starý kocoure – k tomu 130.1.3.1.2

  Nejsem právník, takže to neumím formulovat přesně podle paragrafů, ale ty lockdowny a zákazy, které vláda vyhlásila a které které NSS zrušil, to není vis major. Není to zemětřesení nebo úder blesku, byl to nějaký stav který byl protizákonný a někdo to zavinil a je nutno na něm vymáhat škodu.
  V tomto konkrétním případě to zavinila vláda a je tedy nutno žalovat stát, protože mám dojem, že naše právní úprava nedovoluje podobnou žalobu o náhradu způsobené škody a ušlého zisku směřovat jmenovitě na pana Babiše nebo pana XY který byl v tom konkrétním týdnu momentálně ministrem zdravotnictví.
  Ale jako akciová společnost to žalovat musíš, protože kdybys to neudělal, ošidil bys akcionáře a na to je kriminál.

  Ono u těch „vis major“ je to taky tak. Pokud ti do firemního baráku třískne blesk a ten barák vyhoří a následně se zjistí, že firma, která instalovala hromosvod na to neměla licenci nebo to udělala blbě, tak taky musíš tu firmu žalovat o náhradu škody, ušlý zisk atd. Na druhou stranu, pokud jsi jako CEO té společnosti chtěl šetřit, hromosvod jsi nainstalovat nenechal a barák odmítl nechat pojistit, tak se to sveze za tebou.

  Úplně stejně musíš například podat trestní oznámení a žádat náhradu škody, pokud se například pokladník dopustí zpronevěry.

  Nebo když třeba finančák špatně doměří daň, soud to pak shodí ze stolu a ty se žalobou na stát domáháš vrácení těch finančních prostředků. Nad tím také nemůžeš mávnou rukou, že chyby se stávají, úředníci jsou přepracovaní a těch 340 milionů po státu chtít nebudeme… 🙂

  • 141.1
   Pavel Kořenský says:

   Hmm, předtím se to neobjevilo a teď je to tu dvakrát. Sorry.

  • 141.2
   Stary kocour says:

   Nepsal jsem o zfušovaném hromosvodu ani o pokladníkovi, který si něco „odklonil“. Vis major znamená vyšší moc. Neboli něco neovlivnitelného. Třeba pandemie. Na počátku o ní nevěděl skoro nikdo nic. Teď už se něco ví, ale část odborníků tvrdí tohle, část opak. Kteří mají pravdu se (možná) dozvíme až za čas.
   ===
   Takže se bavíme o tom, co bylo zákonné a co nezákonné opatření. A tady vznkne nesmyslná mnohaletá právní bitva s velmi nejistým výsledkem. Jediné co bude jisté jsou palomáre advokátů. To je vše.
   Žalovat vládu za to že mi odešli zaměstananci a nebo že nemámm zákazníky ? Ano, souvisí to s epidemií a zákazy. Jenže co takhle žalovat nemocnici, že mi nezachránili tátu? Nebo vládu, že nemocnice nebyla stavěná na takový nápor?
   Jsou věci osudné, kde jsem jako žalující strana trochu trapný. Budeme žalovat „kdyby“.

 42. 142
  quivis says:

  Psal jsem již výše: Řídit se podle nezákonného nařízení mne neomlouvá …

 43. 143
  Stary kocour says:

  O médiích
  Jsem zvědavý, jak „zpracují“ tenhle fakt: V domově důchodců ve Vekých Hamrech zesnul jeden senior na covid-19 i když byl řádně očkován.
  Už to vidím: Očkování je na nic, odmítejte ho, slouží jenom k větším ziskům farmeceutických forem a k získámí kontroly státu nad ovčany…

  * Nevíme, jak na tom byl ten jeden důchodce se zdravím obecně.
  * Nenašel jsem další případ úmrtí očkovaného na c-19.
  * Naočkováno (komplet) 1 906 525 lidí Jaká je tedy pravděpodobnost selhání
  očkování?

  • 143.1
   Pavel Kořenský says:

   No, tohle bude legrace soudit. Zejména když tedy pečovatelka očkovaná nebyla nelze jí pochopitelně k ničemu nutit (což je správně).

   Slovy pana Kosopáda – „Vida, to je ale velmi zajímavý případ“ (což znamená nejméně 3000 AMT denně a potáhne se to roky).

  • 143.2
   Pavel Kořenský says:

   Jinak tedy z praktického hlediska je myslím zbytečné do toho tahat účinnost očkování atd.

   Očkování nechrání proti Covidu jako takovému, ale mělo by s pravděpodobností cca. 97% (u Pfitzeru) vyloučit dramatický průběh. Seniorka se nakazila, byla převezena do nemocnice a patrně s ohledem na její věk a celkový zdravotní stav její organismus neunesl zátěž spojenou s opětovnou nákazou. Kdyby chytila banální virozu nebo chřipku, mohlo to skončit stejně.

   Tohle byl bohužel osud mého táty (před deseti lety), jehož zdravotní stav v požehnaném věku byl nalomen rakovinou a když chytil banální virozu či chřipku, tak ulehl, usnul a rána se už nedožil, protože srdce nevydrželo o něco intensivnější práci při zvýšené teplotě. 🙁

   • 143.2.1
    Stary kocour says:

    Já tohle ctím.
    Pořád ještě jsem schopen vzít na vědomí, že něco při veškeré snaze může dopadnout špatně. Táta mi umřel – na škytavku. Vyčerpaný organismus, pak zápal plic a konec. Měl jít na CT, ale v pořadníku byli jestě jiní. Mohl bych žalovat za zanedbání péče. Koho? Ty co byli před ním? Vyřešilo by vůbec CT ten problém vytrvalého škytání?
    Hrozně hodný člověk to byl.
    Tak jsem ho rozsypal po Beskydech.
    Ale můj podotek byl „co z toho udělají média“.

 44. 144
  PeS says:

  2 Foundry ad 133 – jo, už je ledacos jasný… Věnujme mu tichou vzpomínku… Nezodpovědným vegetariánstvím to začíná, ústupem od Stalingradu to končí…
  A navíc předstírá, že mu to chutná – Stockholmský syndrom…

  • 144.1
   Schumacher says:

   Manželka zarezervovala Maria Gern u Berchtesgadenu… Když to vyjde. Bude mnoho courání po kopcích.

 45. 145
  Pavel Kořenský says:

  Starý kocoure – ad 141.2

  Nemyslím si, že by to byl tenhle případ. Pochopitelně se to potáhne, ale nakonec bude stát (daňový poplatník) muset ty stovky miliard zaplatit.

  Argument, zda mohu žalovat nemocnici ve které zemřel otec je docela dobrý. Kdyby k takové žalobě došlo, tak soud bude zkoumat, zda dotyčný byl léčen „de lege artis“, zda nebyly porušeny platné zákony a tak podobně. A pokud dojde k názoru, že platné zákony z nějakého důvodu porušeny byly, tak pochopitelně přizná náhradu škody, kterou zaplatí nemocnice a případně odsoudí konkrétního lékaře třeba do kriminálu. Následný občanskoprávní spor s nemocnicí se povede už jen o výši té náhrady.
  Pokud shledá, že zákony porušeny nebyly, tak pozůstalí nedostanou nic a lékař sedět nepůjde.

  Ovšem v případě těch opatření a lockdownů nelze přehlédnout, že soud už konstatoval (opakovaně), že zákon porušen byl, ta opatření vůbec neměla být vyhlášena atd. atd.
  Takže soud o náhradu škody bude IMHO relativně rychlý (tipuju tak pět let). Otázkou je jen to, zda pak bude následně stát dále zkoumat, kdo za vládu ty papíry podepsal a jestli se na něm bude stát chtít hojit dalším procesem ať už občanskoprávním nebo dokonce trestně právním.

  Dle mého čistě soukromého názoru by to stát učinit měl (dokonce bych řekl, že to stát učinit musí) a měl by skřípnout ty konkrétní lidi, které dnes dobře známe až „do hrdel a statků“ aby se nic podobného už nikdy nemohlo opakovat. Podobně jako v Norimberském procesu.

  Vláda a úředníci si musí zvyknout na to, že se mají třást a prdelí štípat pětku drát než si dovolí něco omezit v soukromém sektoru. A musí se naučit, že když to udělají a nebudou si na 150% jistí, tak to odserou sami a poznají to na svém životě a svých peněženkách.

  To samé by mělo pochopitelně platit pro zákonodárce, ale připouštím, že prosadit tento princip v moci zákonodárné bude krajně problematické až nemožné. 🙁

 46. 146
  Petr Kunetka says:

  Ty debaty jsou velmi spatne.

  Mam samozrejme povinnost jako firma poslechnout i nezakonne opatreni. To je v poradku. Reditel, i kdyz o jejich zakonnosti pochybuje, nemuze, nez je poslechnout. Nebot v dane chvili nejsou nezakonne. Teoreticky se muze individuelne souditr, samozrejme, ale to ma smysl jen v pripade, kdyby tim prokazatelne zamezil skode.

  Ale jako reditel firmy mam zakonnou povinnost vyvijet peci dobreho hospodare, To znemane, ze mam povinnost vladu zalovat o nahradu skody, kterou mi nezakonne ulozenou povinnosti zpusobila. Kdybych to neudelal, okradam firmu o mozny vynos a mohou mne akcionari – a s velkou sanci uspesne – zalovat.

  Zde neni moc co k diskusi, takto jsou nastaveny zakony. Mimochodem, statem…

 47. 147
  Petr Kunetka says:

  Podobny pripad je, ze Nemecko vybiralo mytne neopravnene. Jako reditel dopravni firmy jsem povinen se s Nemeckem soudit, nebot bylo vybrano neopravnene – a kdybych se nesoudil, znamena to, ze jsem firmu (a majitele) svou necinnosti obral o penize. Takze vsechny ceske dopravni firmy zaluji Nemecko – mensi pod hlavickou Cesmadu, vetsi individualne.

  Zde, StK, neni zadny prostor pro svobodnou vuli. Proste kdo nezaluje, riskuje svuj osobni prusvih.

 48. 148
  Stary kocour says:

  To sobectvi hospodských (nebo jiných, dávám jen jako příklad) je tedy nepostižitelné?
  Na covid se umíralo a taky způsoboval „národohospodářské ztráty“. Takže pak budeme žalovat lehkomyslné podnikatele, kteří ač důrazně varováni nezavřeli a „nechali to na štamgastech“, protože zisk…

  • 148.1
   Stary kocour says:

   Ne, opravdu se nemíním poonďat hrůzou před soukromým (nebo státním) vlastnictvím. Trpím již od mládí nedostatkem předposranosti. Dělalo a dělá mi to potíže. Ale „Co s tym?“

   Ale točíme se Pavle v kruhu a já bych rád dopsal glosu o nenávisti. Ona s tím, o čem si povídáme
   totiž velmi souvisí.
   Tak se mějte.

  • 148.2
   Petr Kunetka says:

   Odpoved viz nahore. A opet zopakuji, ze ta pravidla nastavil stat a nikdo stat nenutil postupovat nezakonne.

  • 148.3
   Petr Kunetka says:

   A stale jste neodpovedel, jake sobectvi hospodskych. Podnikali dle zakona – „preventivni zavreni“ by opet znamenalo, ze se nesnazi dosahnout zisk – coz je jejich zakonna povinnost.

  • 148.4
   Pavel Kořenský says:

   To není o sobectví.

   To je o tom, že pokud hospody, hotely, cestovky atd. jsou akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným, tak žalovat musí, protože jim to zákon výslovně přikazuje.
   U živnostníků to zákon výslovně nepřikazuje, protože předpokládá, že živnostník není blb a je přímo zainteresován na svém osobním příjmu (na rozdíl od ředitele akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným, kde to platit jednoznačně nemusí).

   Opačně to nefunguje, protože pokud stát (či státní orgán) něco uzavřel v rozporu se zákonem (jak konstatoval NSS) a navíc protizákonně vymáhal (pod sankcí) dodržování nezákonného opatření, tak můžeš zase žalovat jen stát.
   Takže nemůžeš žalovat o náhradu škody hospodu, která měla i přes hrozbu sankce otevřeno, protože ona jednala v souladu se zákonem a to omezení bylo v rozporu se zákonem. Pochopitelně, v tom mezidobí jí mohl stát udělit třeba pokutu a ona teď bude tu pokutu chtít zaplatit od státu zpět, spolu s ušlým ziskem a pokud byla ta pokuta třeba medialisována, tak o další miliony za poškození dobrého jména a tak podobně. Pochopitelně, tyhle legrace zaplatí daňový poplatník, protože ten koneckonců volil tu partaj, která takto neschopnou vládu sestavila a dobře jim tak.

   • 148.4.1
    Petr Kunetka says:

    Bylo by to spravedlive, nebyt toho, ze zaplatime i my, co jsme nevolil.
    Dan za lenost, co se tyce prestehovani do jine zeme 😀

  • 148.5
   Dana says:

   Kocoure, promiňte, ale jste totálně a úplně mimo.
   Vy nepodnikáte – neživíte se jako OSVČ, leda nějakou zvláštní formou, kdy děláte cosi na smlouvy, ale není to vaše jediná a hlavní obživa. A teď si představte, že stát nařídí uzavřít podnikání , resp. jakoukoli činnost v nahrávání, ozvučování a zvukových projevech a k tomu vám ukončí poskytování důchodu. To byste asi psal jinak, než ve 148.

   • 148.5.1
    Petr Kunetka says:

    On kolega dokonce zachazi dal a tvrdi, ze meli zavrit preventivne – jiste by tak ucinil 🙂

   • 148.5.2
    • 148.5.2.1
     Dana says:

     Ale psal. Není nad osobní zkušenost.

    • 148.5.2.2
     Petr Kunetka says:

     „Takže pak budeme žalovat lehkomyslné podnikatele, kteří ač důrazně varováni nezavřeli“

     Tj. meli zavirat, ac jim nebylo zakazano. Ja myslim, ze slovo preventivne to vystihuje spravne, ale klidne to rozcvedte 🙂

     Mimochodem chladnokrevnost, se kterou nazyvate zivobyti zisk ma take neco do sebe. Ja tam sitim jistou nenavist…

 49. 149
  Petr Kunetka says:

  Jak tomu rozumim, StK, Vy vlaste chcete, aby se lide kvuli neschopnosti vlady nechali zavrit. To je velmi… obetave 🙂

 50. 150
  Petr Kunetka says:

  Jeste bych pripomenul, ze to jiste nebyla takova katastrofa, nebot co se tyce dani, k zadne zasadni uleve nedoslo 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *