Když byrokracie pomáhá soupeřům.

Dušan Neumann

          Již mnoho let se Evropa chlubí stavbou největšího Tokamaku – fúzního nukleárního reaktoru – na světě ve francouzském Saint-Paul-lés-Durance. Stavba tohoto experimentálního reaktoru ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) je řízena mezinárodním konsorciem, jehož členem je i Čína.Tento obdivuhodný technologický zázrak však zpomaluje stále rostoucí cena a nesmyslné byrokratické požadavky.

          Francie tvrdě trvá na tom, aby ochranné stínění reaktoru odpovídalo stejným normám jaké jsou stanoveny pro reaktory uvolňující energii jaderným rozpadem – fission, zatímco tokamak je fusion reaktor kde k žádné radiaci ani obávanému meltdown nemůže dojít. Palivo pro fůzní reaktory – deuterium a tritium – je celkem snadno a bezpečně vyrobitelné z mořské vody a lithia. Fůzní reaktory neprodukují žádný dlouhodobý radioaktivní odpad.

          Čínští experti pečlivě prostudoval ITER a dlouho sledovali jeho stavbu. Pak se vrátili domů a neobtěžkáni evropskou byrokratickou vášní pro regulace hbitě postavili vlastní verzi tokamaku. Letošního 23. května pak dosáhli rekordu v trvání fůze a dosažení teploty.  Reakce trvala 101 sekund a bylo při ní dosaženo neskutečné teploty 120 milionů stupňů Celsia. Ne, není o překlep – teploty podstatně vyšší než je teplota slunce.

          Loni v prosinci dosáhli jihokorejští fyzici teploty 100 milionů stupňú Celsia po dobu 20 sekund. Čínský experiment znamená velký skok kupředu. Otázkou stále zůstává, podaří-li se tak obrovskou explosi energie zkrotit na technologicky využitelnou úroveň. Pokud ano, tak k tomu má dnes Čína si nejblíž.

 
—————————————————————————————-
PS Šumavák.
A dopracovat se k tomu kroku, že reaktor bude dávat více energie než spotřebuje. Pak máme jako lidstvo (nebo alespoň Čína 😀 ) vyhráno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 087 komentářů u „Když byrokracie pomáhá soupeřům.

 1. 151
  Pavel Kořenský says:

  Tak ony se tyhle spory (a nejen v ČR) potáhnou ještě nějakou dobu.
  Zejména proto, že taková situace víceméně vytváří právní dilema (a teď se pouštím na velmi tenký led), které je z hlediska práva v EU víceméně neřešitelné.
  Na jednu stranu zde existuje fůra zákonů, které se snaží občana chránit před tím, aby ho kupříkladu firma jejíž akcie vlastní, nemohla ošidit.
  Na druhé straně máme zdravotnictví placené z daní, jehož finance nejsou bezedné.
  Na třetí straně tu máme demokracii a Listinu základních práv a svobod a Ústavu ČR kde je jednoznačně deklarováno, že občan smí činit vše co mu zákon výslovně nezakazuje a na druhé straně stát smí činit jen to, co mu zákon výslovně ukládá.
  Na straně čtvrté tu máme nikoli nepodstatnou část voličů, kteří se (mylně) domnívají, že stát je tu od toho, aby je chránil za každou cenu, zejména proti jejich vlastní blbosti.

  No nebude to jednoduché, to není za 3000 AMT denně, ale tak za 30.000 AMT denně.

  A přitom se zde někteří loni na jaře smáli, když jsem tvdil, že nejlevnější pro daňového poplatníka bude, když se stát na celou covid šarádu vykašle a nebude dělat vůbec nic. 🙂

  No, jako víceméně vždy se ukazuje, že jsem měl nejspíš pravdu, ale vůbec mně to netěší. 🙁

  • 151.1
   Petr Kunetka says:

   Rikalo nas to vic a poukazovali na ekonomicky rozmer toho vseho… Ale znas to, i kdyby to melo zachranit jeden lidsky zivot, klidme nechame umrit spustut jinych, ktere pri volbach nebudou tak videt.

 2. 152
  Pavel Kořenský says:

  Petře, to byla zajímavá poznámka s tím důchodem.

  Co kdyby se vláda usnesla, že kvůli Coronaviru a kvůli zlepšení stavu státních financí se na dobu dvou let snižují důchody na 1/5 vyplácené částky ?
  A jak řekli, tak udělali.

  Jistě by to po nějakém čase došlo až k NSS a ten by zcela správně konstatoval, že to bylo opatření v rozporu se zákonem (s mnoha zákony) a shodil by to ze stolu.

  No a teď by se tedy nabízela otázka, zda by se uvědomělý důchodce měl soudit se státem o náhradu důchodu za celou tu dobu nebo jestli by nad tím měl mávnou rukou, že se na zahrádce napásl dost a dalších peněz nepotřebuje. Nebo že je třeba rentiér a vůbec mu nevadí, že důchod skoro nepobíral… 🙂

  • 152.1
   Petr Kunetka says:

   To je, ale, Pavle uplne JINA situace.
   Tedy, z pohledu duchodce 😀 😀 .D

  • 152.2
   Pavel Kořenský says:

   Tak situace je to v zásadě stejná, jen ten úhel pohledu je jiný.

   No, ale to je holt ten můj ošklivý zlozvyk z IT Security branže, koukat se na každou věc ze zcela opačného úhlu pohledu. Za to mně ostatně platí… 🙂

   • 152.2.1
    Petr Kunetka says:

    Tak, tak 🙂
    V ERP je to take uzitecny zvyk, ac ma jiny duvod – hledas maximalni zobecneni, aby si neco jiz stavajiciho vyuzil na zdanlive jinou situaci.

   • 152.2.2
    Petr Kunetka says:

    Jinak, doporucim Tve pozornosti Final upgrade,. Je to v rane beta verzi, ale vypada dobre…

    • 152.2.2.1
     Pavel Kořenský says:

     Pokud myslíš Final Upgrade pro Win10, tak to není úplně moje parketa, protože můj pracovní nástroj je Kali Linux.

     Win10 pochopitelně mám na notebookách, ale snažím se být tak rok pozadu, než vychytají chyby.

     A vychytávání chyb v nových versích, to je práce pro mladší kluky, tak ve věku 20-30. Já už nemám ani paměť ani trpělivost na to, abych do IDAPro nebo do Ghidry nahrával všelijaká xyz.dll a zkoumal, jestli tam někde není funkce u které mohu zblbnout pointer. Tuhle etapu života mám bohužel už za sebou, tahle země není pro starý…
     I když je mi pochopitelně líto, že různé ty programy typu „Najdi chybu která umožňuje na dálku zavést a spustit kód na úrovni práv kernelu, bez účasti uživatele a vyhraj 1.000.000 USD“ neexistovaly před 25 lety… 🙂

     • 152.2.2.1.1
      Petr Kunetka says:

      Myslel jsem na steamu – relax 😀

    • 152.2.2.2
     Pavel Kořenský says:

     Aháá, tak to jsem vůbec netušil, že existuje. Ale vypadá to zajímavě, to pořídím.

     Já myslel, že mluvíš o Final Update pro Win10, což je hojně diskutovaná záležitost. Holt profesionální deformace, navíc umocněná únavou a tím, že jsem byl nucen včera a dnes hrát poměrně únavnou hru s jednou státní institucí, která začíná na „Něco“ a končí na písmenko mezi první samohláskou a druhou souhláskou.

     • 152.2.2.2.1
      Petr Kunetka says:

      O tom prakticky nic nevim, to je uplne mimo mou specializaci.

 3. 153
  nickname says:

  Dobrý večer. PK (oba) děkuji za osvětlení povinností řádného hospodáře.
  Zajímalo by mě, zda soud, který bude konstatovat nezákonnost jednání úředníků nařídí vymáhat škodu po všech společně a nerozdílně.
  Viz:
  http://www.trestni-rizeni.com/zodpovezene-otazky/v-jake-lhute-musi-odsouzeny-nahradit-zpusobenou-skodu
  Doufám, že při vymáhání škody nepřipadne do vlastnictví státu holding toho největšího evropského bankrotáře.

  • 153.1
   Petr Kunetka says:

   Mimo jine se zivim jako najaty manazer, spise krizoveho druhu… Dokazi pochopit, ze to neni zcela zrejme nekomu, kdo se tim nezivi…

  • 153.2
   Pavel Kořenský says:

   No, to by se daňovým poplatníkům dost prodražilo, vlastnit Agrofer bez dotací a s těmi úvěry, které má… 🙂

   Takový dar, řekl bych skoro Danajský.

   • 153.2.1
    Pavel Kořenský says:

    I když, s ohledem na aktuálně diskutovanou výši schodku státního rozpočtu, je Agrofert jenom ubohý amatér. 🙁

 4. 154
  Dusan Neumann says:

  Na nový příspěvek je ještě asi brzy, ale tohle by nemělo zapadnout :

  V den kdy president Joe Biden vyhlásil Spojené státy za světový arsenál vakcin proti epidemii SARS2 a slíbil rozdat chudým zemím 500 milionů dávek, byly publikovány výsledky několika klinických výzkumů, které do jednoznačnosti masového očkování vnášejí pochybnosti. President Biden si vzal za své proočkovat celý národ podobně jako to udělal Izrael. Bylo to vyloženě politické rozhodnutí. Po Trumpově administrativě převzal již rozejetý program Warp Speed. Rizika začít očkovat jen prozatímně schválenými vakcinami na sebe vzal Trump na nějž se – byť nepravděpodobný – neúspěch dal snadno svést. Do konce července by měli být očkování všichni dospělí Američané a mělo by se začít s očkováním dětí ve věku 6 měsíců až 12 let. CDC (vládní instituce kontroly infekčních chorob) tento týden vakciny pro děti schválila.
  “Slibuji Vám, že vakciny jsou bezpečné, to vám slibuji”, opakovaně prohlašuje president Biden v televizi. Pod tlakem vlády a progresivistických vedení většiny amerických univerzit podmiňují tyto školy nástup do příštího podzimního semestru povinným očkováním. Rozhodnutí – zcela protiústavní – se týká asi 20 milionů studentů. Nejnovější závěry statitistických vyhodnocení dosavadního očkování provedené státními institucemi CDC a VAERS se opatrně shodují se závěrem skutečně masového průzkumu Cleveland Clinic provedeném u 452 000 lidí, který nepřekvapivě potvrdil, že očkování u lidí, kteří SARS2 prodělali imunitu už prakticky neposiluje. Pokud se týká trvalosti imunity není ještě dost velký časový odstup od počátku masového očkování. Zatím testy u většiny prvních očkovaných za sedm měsíců výzkumu budˇ nepoklesla vůbec nebo jen málo.
  Znepokojující zprávy přicházejí z Izraele. U očkovaných mladých mužů prudce vzrostl výskyt nebezpečné myocarditidy. Několik postižených na ni zemřelo.I zraelské prameny uvádějí její až 25 násobný nárůst u kategorie pod 20 let věku (většinou u chlapců). Podobně americká VAERS uvádí, že v před pademické době zemřelo v USA za rok v této věkové kategorii 2541 lidí, od začátku letošního roku zatím 5061 lidí.
  Faktem zůstává, že vakciny byly schváleny urychleně a neprošly kompletním testovacím postupem a o dlouhodobých následcích, pokud jsou, se toho moc neví. Zdravotníci jsou si toho více vědomi než občané zpracovávaní vládní televizní reklamou. Polovina zaměstnanců NIH (Národní Institut Zdraví) se očkovat nenechala (většinou jsou to ti kdo nějakou formu SARS2 prodělali). V Texaském Houstonu protestují proti povinnému očkování zaměstnanci Metodistické nemocnice, jedné z největších ve městě.
  CDC uvádí, že nebezpečí úmrtí na SARS2 u generace do 15 let věku je zlomek promile. Pandemie se bohužel stala politickým nástrojem a tím i zdrojem enormních zisků farmaceutických společností provázaných s politickou strukturou země. Platilo to i pro Trumpvu vládu. Ta ovšem byla vystavena neustálým útokům ze strany medií a opozice ve snaze osobu presidenta Trumpa zdiskreditovat ať udělal cokoliv. Typická episoda je Trumpovo přiznání, že bral během nakázy HCQS 200 (hydrochloroxin). Dlouhodobý test , nedávno zveřejněný v odborném tisku, ukázal, že lék je účinn, nikoliv zázračný. Problémem bylo dávkování obvyklé u malarika, zatímco zejména obezní pacienti potřebovali dávky mnohonásobně vyšší. Z důvodů politizace epidemie se však veřejnost dlouho nedověděla podstatná byť kontroverzní fakta, jak o vakcinách tak o terapeutických lécích, která teprve teď pomalu vyplouvají na povrch.

 5. 155
  Dusan Neumann says:

  Dnešek byl neobyčejně plodný. už abych zase třískal do klávesnice. guvernér Texasu Greg Abbott oznámil, že Texas bere ochranu hranic do vlastních rukou, když je federální vláda neschopna hranice zajistit. Prvním krokem je vyhlášení mimořádného stavu v pohraničních okresech, což znamená pro ilegály automaticky rok v base.Žádná vlídná deportace v klimatizovaném autobusu. Za druhé vyčleňuje z rozpočtu miliardu dollarů na dostavění hraniční zdi. Jsem zvědav jak bude reagovat ta kráva pověřená bezpečností hranic, která tam ani jednou nebyla.Začíná nám ta unie praskat ve švech.

  • 155.1
   Petr Kunetka says:

   No, Texas ma jiy velmni dlouho me sympatie… Pri vsech vyhradach, ktere k nim mam, je to jedno z mala mist na svete, kam me oko nehledi se smutkem.

 6. 156
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  Dušane, a po které vakcíně dochází k té myokarditidě ? Už jsem to zaznamenala i u jiných států, ale nakonec se to prý vysvětluje tím, že jsou očkovaní víc sledovaní… a co se týká HCQS, tak jsem taky zaznamenala nějakou studii a doporučení – údajně totiž může víc škodit než pomáhat, naopak byl doporučován isoprinosine a ivermektin.
  V podstatě mi přijde, že se dělají u všeho studie pro a proti…

  Texasu fandím.

 7. 157
  Dušan+Neumann says:

  Izrael očkoval Pfizerem a jeich vlastní na stejném principu BNT. S tím HCQS jsem viděl doktorku z Houstonu, původem tuším z Nigerie, která měla s lékem sdlouhou zkušennost. Ukazavala seznam 320 jejích pacientů, které koktailem HCQS, Zn, CQ10 vyléčila (všichni nemocniční pacienti) a nikdo jí neumřel. Tenhle lék se stal středobodem medií jen proto, že ho Trump zmínil a neobratně obhajoval, protože mu ho též podávali.

  • 157.1
   dvd says:

   Takže každý pokrokový Demokrat má jasno: může za to Trump. Kdyby ten lék nezmínil, tak ten lék mohl projít bez kritiky a duha míru by se rozvinula nad krajinou.
   Já vím, že to poněkud přeháním, ale ve srovnání s úrovni diskuzí.na internetu to zase takové přehánění není.

  • 157.2
   Matzurka says:

   Trumpovi myslím podávali koktejl všeho dostupného 🙂
   A to je pořád jenom ta Houstonská doktorka ? Nikdo neudělal regulérní studii ve větším rozsahu ? U nás to Babiš dokonce Beranovi slíbil, že to nechá udělat pro isoprinosine, a nakonec nic… já netvrdím, že to či ono pomáhá/nepomáhá, ale vadí mi, že cokoliv aspoň trochu smysluplného se naskytlo, bylo šmahem zavrhnuto – ačkoliv by jeden čekal, že se bude bádat a investovat i po těchto liniích, nejen vakcinace a vyvíjení nových léků…

 8. 158
  PeS says:

  Dobré zas ráno… Zpětně dočítám – 2 Petr Kunetka ad 125 – já bych tipoval, že fotil nádraží – a tím se stal podezřelým… Jak už věděl Švejk – a sdělil strážmistru Flanderkovi – nádraží se fotografuje snadno, jelikož se nehejbe… No a viděl to místní Josef Vyskočil a šel sdělit faráři, že číšař pán je dobytek a že to nevyhrajeme – a bdělý polský úředník bystře zakročil…

 9. 159
 10. 160
  PeS says:

  2 Pavel Kořenský ad 152 – tak tady bych byl ještě razantnější… Důchodci jsou přece vysoce rizikovou skupinou a současně šiřiteli a přenašeči nákazy… Takže preventivně všechny důchodce internovat v příslušných detenčních centrech a zařízeních a důchody jim sebrat úplně. V těch centrech by měli zaručenou stravu včetně příslušných diet – a nic jiného vlastně nepotřebují, že? (no, max nějaké ty inkontinenční pomůcky – to by se hradilo z pojištění…)
  Samozřejmě, pěkně na samotkách, žádné shromažďování… Třeba by to zachránilo i jeden lidský život – a to za to přece stojí, ne?
  No a po konstatování, že toto opatření bylo nezákonné, tak je všechny propustit a ať žalují náhradu škody… Jo a taky by si měli zas zažádat o ten důchod – ouřad má na vyřízení 3 měsíce… No a samozřejmě, je jejich chyba, že si nenaspořili dostatečnou rezervu na nezbytnou dobu co budou trvat ty soudy a že chcípnou hlady… Přece by nechtěli svým sobectvím ohrožovat budování naší krásně sociálně spravedlivé společnosti?

 11. 161
  PeS says:

  Jo a ještě jsem zapomněl – je snad samozřejmé, že po celou dobu detence jim běží nájemné, energie, vodné a stočné a pokud nezaplatěj včas tak nastupuje exekuce… Stejně jak u těch živnostníků…

 12. 162
  Stary kocour says:

  Ad 20% důchodu
  Důchod je dávka, nikoliv předmět podnikání. Ten už nelze odspoda ovlivnit*. Důchodce se nemá jak bránit. Stávka? Kolektivní sebevražda?
  Navíc – je tu někdo, kdo by dal ruku do ohně, že se něco podobného nemůže stát? Poslouchám-li pozorně Piráty, tak klidně může. Mezitím se (si) upraví podmínky pro volby tak, aby příště lidé nad 60 nemohli volit, protože jsou už vlastně nesvéprávní a bude vymalováno.
  A NSS pod pohrůžkou svého zrušení (způsob se najde!) bude držet hubu a krok.

  Pochopil jsem, že v téhle komnatě ozvěn nelze mluvit jak se komu zlíbí. Příliš pracné s velmi nejistým výsledkem. A – jak by mnozí správně podotkli – nejsem za to placen.

  */ leda další prací. Pokud to zdraví dovolí a pokud je o jeho obor zájem. Dělat vrátného je poměrně zoufalost.

  • 162.1
   Petr Kunetka says:

   Jak davka, tak podnikani slouzi k tomu, aby se clovek uzivil. Kdyby doslo k tomu, o cem hypoteticky mluvite (nedojde, nebot duchodci jsou tretina volicu, to nikdo nelajsne), budu proti tomu take protestovat a nesouhlasit.

   A rada jit delat vratneho, respektive ze duchodce ma mit vatu je obdoba rad, ktere slyseli hostinsti, kteri do sbvzch hospod investovali leta prace a penez.

   Nikdo Vam zde nezakazuje mluvit, ale neni nasi povinnosti souhlasit. 🙂

   • 162.1.1
    Stary kocour says:

    Nedělám (pokud možno) zbytečné věci.

    • 162.1.1.1
     Petr Kunetka says:

     To je samozrejme Vase rozhodnuti… S tim jsem naprosto OK.
     Ale nerikejte prosim, ze nelze mluvit. Lze.

     „Zbytecne“? Co jsme kdo temi nekolika miliony prispevky dosahli? Cviceni v retorice, argumentaci, a obcasne uleveni od frustrace a hnevu.

 13. 163
  nickname says:

  Dobrý den. Dělat vrátného je +10.000 měsíčně doma.
  Pozoruji cvrkot. Agrofert teď rozjel zajímavou kampaň. „Fšeci kradnú“.
  Vytahuje složky na každého europoslance, kolik si nadojil on nebo jeho rodina z EU rozpočtu na dotacích. Mám se hněvat? Nebudu. Už se perou. Tak se vypere hodně prádla. Bude to k něčemu? Ne.

  • 163.1
   Stary kocour says:

   +10 000.- ? [;>D)

   • 163.1.1
   • 163.1.2
    nickname says:

    StK: myslím, že je dobře, že zůstáváte prdůch. Čeká nás to všechny. Práce pomáhá udržet rytmus. Pokud je to práce co vás baví, tím lépe.
    Vrátný: práce pro nevzdělané a pokud možno netrestané. Často opilci s výsluhami. Nezdravé pracovní prostředí.

    • 163.1.2.1
     Petr Kunetka says:

     Nasi generace se jiz duchody netykaji, pouze na ne platime. Smula, ze zrovna za nas dosla pyramida…

     • 163.1.2.1.1
      nickname says:

      To je v pořádku. To byla dohoda z roku 1948. 1968. Potvrzená 1989.
      Mě stačí svoboda.

     • 163.1.2.1.2
      Petr Kunetka says:

      Ano, tu nam vezmou take. Duchody by mi nevadily, ale za zminku to stoji.

    • 163.1.2.2
     Stary kocour says:

     Ale prd.
     Mě prostě práce bavila a baví. To je jediný důvod. Taktéž diskutování na cizím blogu mě docela baví. Mohu s tím totiž kdykoliv přestat, když se to stane něčím jiným, než zábavou. Nejsem lektor vysvětlující určitý pohled na svět. To musí každý sám. Pokud bude schopen se podívat i jinak než přes tu svou osvědčenou rouru.

     • 163.1.2.2.1
      Stary kocour says:

      To je k [163]. Než jsem stačil zareagovat, už tu je čilý pan Kunetka, vždy připravený něco moudrého podoknout,. Jdu se stydět.

     • 163.1.2.2.2
      Petr Kunetka says:

      Takova je ma natura, s tim uz nic delat nebudu. Ale dnes Vam dam pokoj, mam toho vic.

 14. 164
  Petr Kunetka says:

  Nekdy si myslim, ze ma skimic s tou 17. spolkovou republikou pravdu…

  https://cnn.iprima.cz/nemecko-nedoporucuje-plosne-ockovani-deti-proti-covidu-rozhodnuti-bude-na-rodicich-27211

 15. 165
 16. 166
 17. 167
 18. 168
  PeS says:

  2 Petr Kunetka ad 167 – co to? Že by Honza Konvalinka dostal najednou rozum? Jen aby se z toho samým štěstím nezbláznil… On je tak trochu cholerik (trochu hodně) a takový nečekaný dar by ho mohl vyvést z křehké rovnováhy…

 19. 169
  Petr Kunetka says:

  Mne PeSi sokovalo, ze tam fakt neni co vytknout. Odbornz nazor, sice diktovan z pozice predbezne opatrnosti, ale akceptovatelny, smysluplny… Racionalni pristup a ety typu

  „Pořád bych radil očkovat i děti, ale chápu, že bilance mezi rizikem a ziskem není tak očividná. Úplně bych na to netlačil.“

  Mne prinutily si nekolikrat precist, jestli je to fakt on…

  Cynicky bych rekl, ze je mu jasne, ze prasulky uz dosly, takze nemusi prodavat svou odbornost za misu cocky…

 20. 170
  nickname says:

  Včera jsme se dívali na Svatební cestu do Jiljí a žena mi řekla: Víš proč se ti to tak líbí? Protože je to o nás.
  Žena má kamarádku v Adršpašsko-teplických skalách. O ní a její rodině je film „Jak dostat tatínka do polepšovny“.

 21. 171
  Petr Kunetka says:

  No, on problem neni jen v cipech… Ale to se jeste asi nesmi rikat…
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/automobilky-rusi-objednavky-rika-sef-arcelormittal-karvina-166968

 22. 172
  PeS says:

  Úžasné… Země netušených možností… Právě jsem se dočetl, že jihočeský Kubula a Kuba Kubikula povýšil vrchního čučkaře na generála… Prej že jako hejtman může… To určitě za ty perfektně vyřešené Svrbětice…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/General-Koudelka-Zemanovi-navzdory-Ted-to-zacne-667050
  Prdel v přímém přenosu.

  • 172.1
   Stary kocour says:

   Přímý přenos z prdele.

   • 172.1.1
    Matzurka says:

    To si vyprošuji, Jižní Čechy jsou česká Riviéra !
    A Kuba celkem schopně zorganizoval zdejší očkovací centrum „Očko“, ostatní u něho byli pro rozumy.
    Což nevylučuje, že jinak je to … (doplňte dle vlastního uvážení).

 23. 173
  Honza ze Žižkova says:

  Dobrý den přeji.
  Zejména pak panu domácímu vše nejlepší k druhému svátku.

  • 173.1
   Stary kocour says:

   I já přeji panu Břeťovi hodně zdraví. Být zdravý je čím dál tím obtížnější – znám to.
   (Toto tvrzení mi snad nikdo nenapadne.)

 24. 174
 25. 175
  Petr Kunetka says:

  Hele ho, nahle se nam objevil euroskeptik a obrance suverenity. Ja to rikal, ze nakonec mozna bude mozne jej volit 😀 😀 .D

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-neni-kolonii-evropy-rozohnil-se-babis-167101

 26. 176
 27. 177
  nickname says:

  OT: po Bečvě / Valmezu se zajímavě rozjíždí Horní Suchá.
  Výroba baterií není chemický provoz. Povolení jen na výrobu „průmyslových linek“. Montážní hala. Cena stavby, dle vybavení cca 150-300 mil. Kč. Kolik asi vytáhli z kavek – „investorů“
  https://www.mzp.cz/ippc/ippc4.nsf/index.xsp

  • 177.1
   Stary kocour says:

   Budu sledovat. I když s tím lautr nic neudělám. Ale ta původní sláva mě zarazila. Barnumská reklama se tomu říká.

   • 177.1.1
    dvd says:

    Čím je reklama barnumštější, tím je její základ více na písku.

   • 177.1.2
    nickname says:

    Kolotočáři od Grosse, Mrázka… „Novináři“ spolupracovali. Nevím, jestli i třípísmenkoví / vyvložkovaní. NCOZ, FAÚ, … buď v tom jedou, nebo jsou úplně vygumovaní.
    Je hodně postižených. „Střední třída“, co chtěla zajištění na důchod.
    Celý „nanoklastr“ ministra Havlíčka se zatím nepodařilo sejmout. Dokud budou u koryta, budou dál čerpat.

    • 177.1.2.1
     Stary kocour says:

     Ten investorský svět je čím dál tím virtuálnější.
     Začíná to připomínat počítačovou hru.
     A je důležitíé, kdo má kolik životů.

 28. 178
  Stary kocour says:

  Ad SPD,
  Přísaha a Triko Lora. Teď se hlavně zoufale hledá nebo i pokoutně vyrábí munice do hnojometů. Letos asi bude nová série.
  Že já tehdy nešel k té kriminálce…. [;>D)

  • 178.1
   nickname says:

   to je úplně jedno, co se vyrábí. Záleží jaká je podstata programu té které strany. Sníží se daně? Nechají se lidé dýchat?

   • 178.1.1
    Schumacher says:

    Obdrželi jsme propagační „noviny“ SPD. Nelíbí. Blíže k NSDAP než k Masarykovi.

  • 178.2
   Schumacher says:

   Takhle to máš lepší a radostnější. Nevím o nikom kdo zhnusen svým zvukařským řemeslem by pro povznesení mysli fušoval do řemesla policejního.

 29. 179
  Schumacher says:

  177 že by došlo i na prohlídku nebytových prostor?

 30. 180
  Schumacher says:

  W10…. never end update….

  Windows jsem od podzimu nespustil na žádném ze svých vlastních počítadel.

  Jak na notebooku pod Linuxem (Mint) v grafice (integrovaná Intel) nastavovat rgb jas a kontrast displeje? Tak jako při ovládání grafiky pod Windows?
  Hodilo by se mi pro doštelování bílé při více staženém podsvícení. Stačí jen příkaz z konzole. Jestli to vůbec jde.

  Funguje jen nastavení gamutu:
  sudo xgamma -(r nebo g, nebo b nebo bez)gamma (hodnota.hodnota)

  Šlo by přes ICC profily, jenže to je těžkopádné.
  Sice mě to netrápí, protože IPS displej LG má mizerné pokrytí jen asi 47 procent NTSC, ale bylo by to příjemné. Ale při podsvícení naplno bílá je alespoň bílá. Ne žlutý nebo narůžovělý hnus. Jenže při stažení táhne do modra.
  Bohužel displej 72 procent od AUO B 140 HAN 01.3 není v nabídce. Tedy je, jenže jen „kompatibilní“ . To znamená stejně mizerný.
  Jinak jsme spokojený a další noťas nechci. Třebaže bych věděl jaký.
  Tři v provozu mi stačí. Naopak jeden jsem s úlevou a k radosti jiného daroval.

  • 180.1
   nickname says:

   Schumi: koupil jsem si notebook s dobrým displejem rovnou a jsem spokojený.
   W10: de-facto nutnost pro práci. Linux kvůli serveru tam mohu pustit také.

   Ad návštěva prostor: v pondělí bude rozhovor s investorkou / přeprodejcem. Dám jí náskok, aby se mohla rozhodnout sama, na které straně chce být. Pro ní čistá ztráta, jen jedna ztráta může bolet méně než ta druhá.

   Kamarád který má občas veselé nápady byl naštěstí investice ušetřen, nepatřil mezi „vyvolené“. Kdyby byl, už by v tom lítal. Tak jsme se pobavili o možné investici do „magnetického motoru“ – perpetuum mobile dávající až 5kW energie.
   https://www.youtube.com/watch?v=jIBMp4OvbSM

   • 180.1.1
    Schumacher says:

    Mám ho víc než tři roky, jinak slouží výborně. Jenže jsem se zmlsal.

   • 180.1.2
    Pavel Kořenský says:

    To je výborný koncept v tom videu. Někdo by to měl prozradit Zeleným Lumíkům v Německu atd.

    Kdyby stavěli větrné elektrárny založené na tomto konceptu a stavěli by je za sebou, tak by mohla vzniknout kaskádová větrná elektrárna s výkonem mnoha tisíc GW a víceméně zadarmo. A kdyby tam přidali ty setrvačníky, tak mají vyřešený problém s tím co dělat, když nefouká.

    🙂

 31. 181
  maYda says:

  Dobrý večer,

  dojela jsem z vody.
  Krásný počasí , když občas sprchlo, vždycky se zase vyčasilo, pivo dobrý, společnost taky. Beounka je sice spíš stojatej rybník, než tekoucí řeka, ale zase se lze kochat krásným okolím. Plno ptáků, viděli jsme volavky a labutě a slyšeli hotovou žabí filharmonii. A žádný řeči o covidu a žádný zprávy o politice.
  Paráda. Teda až na ty spálený kolena….

 32. 182
  Schumacher says:

  Zato mixér nevydržel víc než třetí použití. Otočné ovládání šlo hůř a hůř až prdlo přesně tak jak jsem předvídal. Už je v kontejneru. Ztráta času se v tom hrabat.
  Tescomu nebrat. Francouzi….

  • 182.1
   Schumacher says:

   Přesněji „francouzská značka“. To už bych radši originál čínský výrobek. Co se i při konstrukci tak jednoduchého zařízení dá zkurvit. Jak mi ten ovladač zůstal v ruce, kouknul jsem na přepínací mechanimus, no to bych nevymyslel….. navíc se dřel na sucho. Porozhlédnul po internetu, co by bylo dobré. Nic nenašel. Všechno na jedno brdo.

   • 182.1.1
    Stary kocour says:

    Nesmí to vydržet déle než dva roky!
    Neb odbyt a udržitelný růst…

   • 182.1.2
    AeroKarel says:

    Mixér doma máme. Odhadem tak 7 až 8 let. Já ho nepoužívám, manželka občas jo. Značka Moulinex. Zatím pořád mixuje.
    Někde ve sklepě mám ještě z nostalgie mixér Eta, odhadem tak z šedesátých. Skleněná nádoba, motor jak z https://www.youtube.com/watch?v=OxNzLS6SdW0

    • 182.1.2.1
     Schumacher says:

     Jestliže plynulé řízení otáček posuvným reostatem, mohl by to být Pragomix. Leckomu ještě slouží. Výkon dostatečný pro mléčné koktejly, majonézu a podobně.

     Jako náhradu za „Tescoma president“ jsem vybral Tefal, i přes nižší výkon 1200W oproti Tescomě by měl stačit. Asi koupím v Datartu, po zkušenosti s oním prohlédnu jestli to není stejná jen vzhledově jiná sračka. Protože Tescomu jsem našel, jen s nižším výkonem, ale se stejným ovládáním pod značkou Concept.

     Mikrovlnku místo vestavného čehosi nerezového s displejem a programy, které se nějakým kurvítkem rozesralo, máme značky Mora. Podmínkou bylo že se musí vejít do skřínky s dvířky. Bílá, jeden otočný knoflík na přepínání výkonu, druhý časovač. Cena nízká, obsluha jednoduchá, slouží výborně. „Programové“ řízení je zbytečnou technickou komplikací kombinující jen nastavení výkonu a času.

     Vehikl na videu je ukázkou snahy o maximální využití dostupné technologie v podmínkách malovýroby. Jako lecos jiného předběhl dobu.

 33. 183
  Dusan Neumann says:

  Díval jsem se na tiskovku Putina na NBC. Smutek, neboť si z Bidena dělal nepokrytě, ale zaslouženě, prdel. Když řekl, že Trump to měl na rozdí od Bidena v hlavě srovnané, a i když se choval nediplomaticky věděl co chce a dalo se s ním domluvit.Dovedete si představit jak nato zdejší novinářstvo reagovalo. Media mají ovšem jinou senzaci jménem Dick Toobin, hvězda CNN a magazinu New Yorker. Ovšem od prosince minulého rokuna neplaceném odstranění. Malér si tento šedesátiletý virilní novinář přivodil když při rozhovoru přes ZOOM, kamera sjela poněkud níž a ukázala národu jak si Toobin pod stole honí péro. Kdyby aspoň zpovídal heidi Klum nebo aspoň Pavlínu Pořízkovou, … Včera ho zpovídala taková intelektuálka na CNN opřed tím než ho stanice znovu najala. Tentokrát držel obě ruce na stole. A MeToo nic…svět je srandovní místo existence…

  • 183.1
   Schumacher says:

   Chápu, ale věcně přínosnější by bylo, kdyby Putin to pojednal gentelmansky velkoryse. Protože nejde o ty dva.

   • 183.1.1
    Schumacher says:

    Takové vystoupení, aby si většina posluchačů řekla, sakra takového mít prezidenta….

 34. 184
  Dusan Neumann says:

  Na FOX k tomu soudkyně Janine Pirro zpovídá liščí krasavice, které Toobinovo znovu přijetí srovnávají s útooky na různé konzervativce, třeba na soudce Kavanaugha, při jeho schvalování, ale všechny to holky mají zlomyslnou jiskřičku v oku a hubu od ucha k uchu…

 35. 185
  Dusan Neumann says:

  78 letý Harrison Ford natáčí ještě jednoho Indiana Jonese pod neoficiálním pracovním titulem “ Indiana Jones and Lost Prostate“

 36. 186
  Stary kocour says:

  Necháváme si kálet na hlavu opravdu brutálním způsobem:

  První fake, který šířila Česká televize a všechna média, byl ten Fischerův sebevědomý bonmot o tom, že Cichanouská je prezidentka Běloruska. Není. Kdyby se stavěla na hlavu, tak není. Volby nevyhrála. Může se stát – a já bych jí to přál –, aby vyvolala volby nové, o tom ostatně mluvila, a ty potom ať vyhraje. A pak ať jí jsou prokazovány osobní pocty. Ale dokud se to nestane, tak není prezidentkou Běloruska, i kdyby to říkali všichni naši ústavní činitelé.
  (Petr Žantovský na PL)

  • 186.1
   Stary kocour says:

   P.S.: Když se kdysi pan Fischer uchházel o místo presidenta ČR, na plotě místního kostela visel jeho veliký portrét s nápisem „Nebudete se za mě stydět“!
   Není to pravda.

   • 186.1.1
    Petr Kunetka says:

    Rozumím, ale nesouhlasim. Za pana Fischera at se stydi pan Fischer (coz neumi) a jeho volici. . Stydet se za nej znamena tak trochu jej legitimizovat, naznacit, ze mame vubec neco spolecneho krome toho, ze nahodou pobyvame na stejnem uzemi…

  • 186.2
   AeroKarel says:

   „Volby nevyhrála“ – to právě není známo.
   Čistě technická poznámka, bez vztahu k slizáku Fischerovi.

   • 186.2.1
    Petr Kunetka says:

    Je to znamo asi tak, jako ze volby vyhral Biden. Tj. ofricialni mista to tvrdi a opak nebyl dokazan.

   • 186.2.2
    quivis says:

    Ti není dobře formulováno – známo to je, jen jsou o těch volbách pochybnosti stejně jako v USA.

 37. 187
  maYda says:

  Dobré dopoldne,

  „Ty se namažou. Ale „duša je v péřu“ jak říkávala moje babča.“

  Právě, že se nenamazaly, proto jsou spálený. Moje blbost, podcenila jsem to.
  Ale lepší spálený kolena a duša v péřu, než naopak. 🙂

 38. 188
  maYda says:

  “ Česká televize a všechna média, byl ten Fischerův sebevědomý bonmot o tom, že Cichanouská je prezidentka Běloruska“

  Mám dojem, že to byl Vystrčil.
  Odpovídá to i jeho stylu.

  • 188.1
   Stary kocour says:

   Vystrčil a Kubera měli společné jen tři věci:
   malou postavu, členství v ODS a funkci předstedy senátu. Jinak nic.
   Kuberu jsem měl rád, Vystrčil je trapný šašek.

 39. 189
  maYda says:

  „Za pana Fischera at se stydi pan Fischer (coz neumi) a jeho volici. . Stydet se za nej znamena tak trochu jej legitimizovat, naznacit, ze mame vubec neco spolecneho “

  Moje řeč. Ať se každej stydí za svoje hříchy.
  Ale řešit vlastní hříchy je proces nepohodlný a leckdy i bolestný zatímco stydět se za cizí hříchy je takové povznášející. Jeden si hned připadá jiný, lepší, mravnější, povznesený nad to morální bahno všude kolem.

  • 189.1
   Stary kocour says:

   Já se za Fischera nestydím. Já za něj prostě nemůžu.
   Jen mi připadá hodně trapný a nejraději bych byl, kdyby někam zmizel.
   Jenže není sám. Bylo by to několik autobusů lidí, kteří se mi nelíbí. Politici t.j. špatní herci, lháři a podvodníci. U každého divadelního šéfa by dostali hodinového padáka. U nás dostanou funkci.

   Ale nemám takový autobus abych je s ním poslal do pouště.

 40. 190
  Schumacher says:

  Fischer no a co jako…..

  Já radši o technice, kutění, autech, gramofonování a vůbec fonování, kuchtění, pábení, užitečnostech a radostech.

  Na podzim si vzpomenete, ať volby dopadnou jakkoli, remcat budete stejně.
  Tak proč s tím ztrácet čas.

  • 190.1
   Stary kocour says:

   Uleví se. Jiný smysl bych v tom nehledal.
   Horší by bylo, kdyby mi politika nalezla do Kotek-a.

   • 190.1.1
    Schumacher says:

    No, kdyby sis o to tuze říkal….. To není až tak obtížné. Snad byl i článek na téma „Lenin a Hifi“.
    Tak bych spáchal.

    „Genderové aspekty Hifi.“
    „Audiotechnika jako symbol vzdoru ve vyloučených lokalitách.“
    „Environmentální dopady audiotechniky z globálního hlediska.“
    „Podíl výkonu zesilovačů na globální oteplování“
    „Proč by měly být zakázány výkonové zesilovače třídy A“
    „Je spotřební audiotechnika skutečně tak etnicky nediskriminativní jak se uvádí? (srovnávací studie konstrukce a měření parametrů sluchátek s ohledem na odlišnosti sluchovového aparátu afroamerické populace a vybraných minorit.“
    „Aspekty etnické a sociální diskriminace hudební produkce v médiích.“
    „Klasická hudba jako projev bílého supremacismu.“
    „Měly by být pro média a vydavetelství stanoveny kvóty pro jednotlivé žánry, zajišťující etnickou a genderovou vyváženost i v této oblasti?“

    Přesto se hodlám i nadále držet tradičních bastlířských témat.

    • 190.1.1.1
     quivis says:

     Čto skazal tavárišč Stalin o GiFI.

    • 190.1.1.2
     Stary kocour says:

     Piš si co chceš Schumi. Ale moc nepočítej s vyvěšením v Koteku.
     Je spousta zajímavějších témat nejen v technice. ale i v přírodě. Třeba Výhody striktní orgaizace mraveniště. nebo Principy vůdce tlupy u primátů“ případně Důvody ke změně pohlaví u ještěrek.a tak podobně. Protože všechno to už tu bylo, všechno to už tu je. Lidstvo je plagiátor.

     • 190.1.1.2.1
      Schumacher says:

      Kocoure, nutno jít ideově s dobou.
      Co třeba „Ochrana práv environmentu před porušováním před zaznamenáváním jeho projevů bez jeho souhlasu?“
      Například skřivan polní má práva, ve kterých by ho mohl zastupovat „Ochranný svaz ptačího zpěvu“.
      I hmyz má práva. Platíš ochrannému svazu cvrčků?
      A co zeleň a její šum. A šum větru. A hukot lesních včel.

     • 190.1.1.2.2
      Schumacher says:

      Poplatek z mikrofonu Ochrannému svazu lesního ptactva.

 41. 191
  nickname says:

  Fischer má dobré hmoždinky.
  Jak se česky řekne „benefit of doubt“?

 42. 192
  PeS says:

  2 Pavel Kořenský ad 180.1.2 – bacha, někdo by to mohl vzít vážně… Jinak bych navrhoval ještě zlepšení – před tu sérii větrníků shromáždit tak aspoň tisícovku zelenejch, rozdat pixly s fazolema a lžíce, nařídit konzumaci a následné prdění směrem na ty vrtule… Výkon by se znásobil…

 43. 193
  Foundryman says:

  Zvlášť, kdyby ty prdy podpálili. To už by byla skoro turbína.

 44. 194
  Zpátečník says:

  OT: Neměli byste někdo zájem?

  https://www.jobs.cz/rpd/1561921406/

 45. 195
  dvd says:

  In re 180.1
  Ti Indové takových supergenerátorů nasekali hafo – nicméně úroveň komentářů je rovněž uchvacující: připomíná mi to některé vynálezy, ke kterým jsem někdy před cca půl stoletím psával stanoviska, On to v Institutu nikdo nechtěl dělat, a tak to metodou padajícího výkalu končilo u nejmladšího asistenta. Vzpomínám na vynález „množení energie vodorovným páčením“, – hledal jsem přes Google, ale našel jsem jediný relevantní odkaz. Ten vynálezce byl sice neškodný blázen, ale nesmírně vytrvalý. Jednou na brněnském veletrhu obcházel stánky, leč nenabízel svůj vynález, ale jeho jednostránkový prospekt zakládal do prospektů oněch vystavovatelů. Dlouho jsem ten jeho prospekt měl schovaný.
  Dědek byl ale neškodný. Horší byl cvok, který tvrdil, že jeho vynález ušetří – a teď nevím – řekněme 10 000 litrů benzinu denně. Jaký to byl vynález nikdo netušil. Dotyčný však psal paličské listy na ÚV KSČ, že ho zastánci buržoazní vědy utiskují, neb nechtějí připustit, že prostý člověk by mohl zásadně změnit celou vědu a techniku. Časem s dopisy přestal. Prý mu bylo doporučeno, aby se dal léčit.
  Spoustu těhle mašíblů sbírali lidé na pateňťáku. Jeden tátův spolužák tím zásoboval někdy v 60, letech chvalně známý časopis VTM. Já si z toho pamatuji patentní přihlášku na výrobu elektřiny pomocí medvěda přecházejícího v kleci.

 46. 196
  dvd says:

  >> nicname & StK
  Ten medvěd byla nádherná sranda. Vynálezce si všiml, že medvěd v kleci v ZOO přechází sem a tam. A tak ho napadlo umožnit naklápění klece – klec je uložena na otočném centrálně položeném hřídeli, a jak tak medvěd chodí sem a tam, klec se kolébá, něco jako houpačka. Kývavý pohyb se zpřevoduje na otáčivý, otáčivý pohyb pohání generátor a máme zdroj elektřiny. Co když se ale medvěd na přecházení v kleci vykašle? Jednoduchá odpomoc: akumulovaná elekřina medvěda štípne a ten se opět rozpohybuje. –A to prosím všechno v dobách, kdy o Járovi Cimrmanovi neměl nikdo ano zdání.

  >> StK – ten medvěd musí být krmen tak jako tak. I kdyby nedělal užitečnou práci. (Energetickou bilanci jeho životních funkcí nechávám mimo úvahu.)

  • 196.1
   Stary kocour says:

   Jsem přízemní člověk:
   Kolik medvědů bude stačit na zásobení průměrné domácnosti?

  • 196.2
   maYda says:

   Co když méďa z toho kolébání dostane mořsku nemoc?

  • 196.3
   Schumacher says:

   To mě přivádí k úžasnému nápadu pohonu lodi elektřinou generovanou kolébáním mořskými vlnami. Čím bouřlivější moře, tím lépe.

   • 196.3.1
    Pavel Kořenský says:

    To budou patrně sabotovat nedostatečně zelení kapitáni lodí, kteří mívají takový ošklivý a krajně neekologický zvyk se bouřím vyhýbat. 🙂

   • 196.3.2
    Stary kocour says:

    Příbojové elektrárny, přílivové elektrárny – vše již v ověřovacích provozech. To už ale není perpetuum mobile.

  • 196.4
   Pavel Kořenský says:

   Ale to už přece kdysi někdo vymyslel a pár set let s úspěchem používalo. Říkalo se tomu žentour a převádělo to tangenciální (kruhový) pohyb koně nebo otroka na rotační pohyb hřídele.
   Akorát tenkrát neznali elektriku, takže to mlelo obilí nebo drtilo rudu napřímo.

   Hezky je to ukázané ve filmu Conan the Barbarian, kde je zprvu Conan k podobnému zařízení připoután jako malý hoch se spoustou dalších malých Cimeřanů a po několika prolínačkách a chvilce hudby už tam Arnold Schwarzenegger předvádí jako dospělý Conan točí celým tím verkem sám pomocí své býčí síly… 🙂

   • 196.4.1
    Petr Kunetka says:

    JJ. Ale nebyl to zas tak spatny film, ackoliv bych nerekl, ze stal na hereckem umeni. Riders of doom byl podle mne jeden z nejlepsich filmovych uvodu…

 47. 197
  Stary kocour says:

  Ad Amnesty:
  Amnesty Iinternational je tedy příspěvková organizace s nárokem na příspěvek? Nebo přímo rozpočtová, placená z eráru? Má to oporu v zákonech? V tom případě proč International? Je-li placená státem, komu podléhá?
  Ví to někdo?

 48. 198
  Schumacher says:

  Nápad na vyřešení energetické krize je ve francouzském filmu „Melodie podzemí“

 49. 199
  nickname says:

  Investor do perpetuum mobile. Fáze:
  1) popírání
  2) hněv
  3) smlouvání
  4) deprese
  5) smíření

 50. 200
  Pavel Kořenský says:

  No, nejsem žádný hysterický odpůrce očkování, ale dělat z toho maraton ???

  https://www.idnes.cz/praha/zpravy/ockovani-covid19-stredni-cechy-maraton-pokus-o-rekord.A210612_612689_praha-zpravy_zdo

  Asi bych úplně nechtěl, aby mi tu injekci dávala sestra která nespala 18 hodin, za účasti lékaře, který nespal 20 hodin 🙁
  Pozornost přece jen klesá s únavou a možnost toho, že se něco poplete nebo ve stříkačce bude bublina se s únavou zvyšuje.
  Z toho pak jsou ty případy, kdy si očkovaný stěžuje na to, že nemohl dva dny hýbat rukou apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *