Když jsou ty dušičky…

MaYda

Mám ráda Dušičky.  A ráda se procházím po hřbitovech.

Dušičky byly u nás, na vesnici poměrně daleko od Prahy, obdobím společenského života – obvykle přijel strýc s rodinou a navštěvovali nás různí příbuzní, kteří přijížděli na hroby.  Takže jsme se mohli těšit na alotria s bratranci a dobroty, servírované návštěvám, novinky, co se v rodině děje, výpravu na hřbitov, osvětlený svíčkami a pochopitelně i strašidelnou atmosféru té roční doby.

O Halloweenu a jeho tradicích jsme neměli ani potuchy, ale když jsme našli nějakou tu řepu, která spadla z valníku, tak jsme ji samozřejmě vydlabali, vyřezali na ni obličej, uvnitř rozsvítili svíčku a položili ji u cesty, aby se kolemjdoucí lekli. Vyšším levelem této zábavy bylo vystrčení svítící řepy sousedům do okna a potom rychlý útěk i s řepou.

Moje babička k tomu měla  zásobu vtipných historek, kterak podobné a ještě větší rošťárny tropili za mlada různí velevážení občané a opory vesnické komunity, v níž jsme vyrůstali.

Navíc to byla předzvěst Mikuláše, adventu a vánoc.

Později  jsem se zabydlela v Praze kousek od hřbitova, kdy jsou pochováni moji prarodiče.  Když se narodil synek, byl hřbitov ideálním místem pro vycházku s kočárkem. Klid, ticho, žádný dopravní ruch.  A náhrobky se zajímavými nápisy, které člověka sváděly k úvahám, kdo asi byli ti, kdo jsou pod nimi pohřbení a jaké spletité historie se skrývají za údaji tak prostými jako datum narození a úmrtí.  Když děti odrostly kočárku, patřil samozřejmě k naším podzimním prázdninám výjezd na chalupu na chvojí a rodinná sešlost, výroba věnců,  vycházka a zapálení svící jak na tamním hrobě, tak na tom pražském.  A potom doma horký čaj, nějaká ta dobrá buchta a vzpomínky na ty, kterým jsme tu svíci zapalovali. 

Když jsem se pár dní před Dušičkami ocitla v malém lázeňském městě a objevila starý hřbitov,  tak jsem ho samozřejmě nemohla vynechat. Konec konců, každý hřbitov je součástí historie města nebo vesnice.

U vstupu na informační tabuli byl seznam významných rodáků na hřbitově pohřbených a u každého napsáno,  kdo byli,  čím byli významní a co městu přinesli.

Někdo, kdo je zvyklý na „osobnosti“, předkládané medii v dnešní době, by patrně byl poněkud překvapen. Nebo by mohl usoudit, že to městečko se žádnými skutečně významnými osobnostmi nemůže pochlubit. Žádný umělec, žádná celebrita, žádný ministr či státník, ale „učitel a kronikář“, „stavitel a podnikatel“, „učitel a historik města“, „truhlářský mistr a legionář“,  taky  „obuvník a mecenáš města“ nebo rodina kamnářů a mlynář, který se vedle mletí věnoval i hudbě, přičinil se o založení místního orchestru, skládal písně a byl popraven nacisty.

Zástupci obyčejných profesí a řemesel a vesměs se kromě svého povolání věnovali vedení Sokola, práci v různých spolcích, regionální historii či vedení kroniky. Pán, skromně označený jako „lesník a turista“ zasvětil okolním lesům a péči o ně celý svůj život a zasloužil se o vybudování turistických stezek v okolí města.

Ti lidí neměli touhu pohnout historií nebo strhnut davy. Nebyli tím, čemu se dnes říká  „velké osobnosti“, neměli potřebu ani důvod se jimi stát. Taky nevolali po takových osobnostech, nepotřebovali je k tomu, aby dělali to, co dělali, nečekali, že přijde nějaký spasitel, tatíček, který všechno vyřeší mávnutím proutku. Nebyli nijak známí mimo svoje městečku, svou obec. Nekonali žádné velké činy, jen maličkosti, které bylo třeba dělat. Z hlediska dnešních „osobností“ to zajisté byli lidičkové poněkud provinční, v novinách se o nich nepsalo, sociální sítě tehdy nebyly.

Nejspíš neplánovali, že změní svět k lepšímu, ale tím, jak žili, ho změnili aspoň malý kousek a to je víc, než dokázali všichni ti mudrlanti, filosofující o špatnosti světa a moralisti, kázající o úpadku lidstva a společnosti.

O hřbitov dnes pečuje Spolek přátel regionu, který se postaral za pomoci dobrovolníků i o restaurování poškozených hrobů. O nějaké podpoře z evropské unie nic.  Asi není potřeba. Spolek přátel nejspíš neplánuje nějaké velkorysé projekty, dělá drobné věci, které jsou taky potřeba a na které stačí vlastní ruce, síly a prostředky.

Významné osobnosti na místním hřbitově nežily nadarmo a zůstal tu po nich kus dobře odvedené práce.  O kom z těch, kdo se dnes považují za elitu a poučují ostatní, jak mají žít, to další generace řekne?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 257 komentářů u „Když jsou ty dušičky…

 1. 501
  Matzurka says:

  Tak spokojeně kvituji, že experiment „karlovarský knedlík“ dopadl dobře. Je co vylepšovat, ale i tak byl vysoce poživatelný 🙂 Příští rok nic z okének brát nebudeme (jako inspirace stačilo), své recepty určitě dotáhnu k dokonalosti. A husí prsa se osvědčila i proto, že člověk nemusí obírat kosti – po tom pomalém pečení z nich to masíko, zhora držené křupavou kůží, prostě odpadlo. Švestkový tvarožník taky sublimuje docela rychle (jsem chtěla dělat ořehové rohlíčky, tak to nakonec bylo jednodušší), konec konců švestky lehce ochucené skořicovým cukrem tu sváteční podzimně-zimní atmosféru určtiě taky dodají.
  Takže si dnes nehodlám kazit den politikou, a večer dokoukáme starší, ale imho velmi zdařilou sérii UK provenience „Neverwhere“ dle Gaimana. U odpoledního čaje si projdu komiksovou verzi, taky moc pěknou 🙂
  A teď vyrazím na zahrádku pokračovat se zimováním, dokud z mraků vykukuje sluníčko.

  • 501.1
   mayda says:

   Jak se dělá tvarožník? teda, ne že by ještě byly ještě nějaké švestky, ale abych si to aspoň představila.

 2. 502
  Matzurka says:

  Joooo,
  a varuji před rádiem BEAT – už včera totiž zařadily „Pandořinu skříňku“, čili normálně neposlouchatelné … kreace. Poslech jen na vlastní nebezpečí – včera to byly coververze Queen zpívané v japonštině…. pak v nějakém divném mixu bluegrassu a irských Dubliners…. pak božský Kája na přání německého posluchačstva pěl v germánštině cosi od Rollinf Stones, doprovázen cikánskými houslemi a nějakým tv ortchestrem, asi Ein Kessel Buntes…. a dorazil mne Jožin z bažin hraný a zpívaný Metallicou. To měli hrát na Halloween !

 3. 503

  Americká zpěvačka Erykah Badu je poněkud zmatená z výsledků covidových testů:
  „Neměla jsem žádné příznaky. Byla jsem testována na covid. Stejným přístrojem. Levá nosní dírka ukázala, že jsem pozitivní. Pravá nosní dírka zase, že negativní,“ a dodala: „Zvláštní je, že doktor oznámil POUZE onen pozitivní výsledek.
  O co tady kurva jde?“

  Milá Eriko, ji ti to kurva vysvětlím:
  Testy jsou nespolehlivé. Doktor ti oznámil tu horší variantu. Pro jistotu. To je celé.
  Ostatně ani IQ testy nejsou zcela spolehlivé.
  Kdo je Erykah Badu netuším a zjišťiovat si to nebudu. Dle slovníku asi drsňačka.

  • 503.1
   skimic says:

   Erykah Badu, moderní soul, nebo i funky jako v
   „Annie Dont Wear No Panties“
   https://www.youtube.com/watch?v=9d9eydCfTdw&list=RDM9H6nRAhuHE&index=2
   Za mě dobrý, možná by se líbilo i šakalovi.

  • 503.2
   mayda says:

   Tak třeba má nákazu jen v jedné dírce… 😀 😀 😀

  • 503.3
   mayda says:

   a pokud jde o to IQ – tož je to zpěvačka. ;-D

  • 503.4
   Matzurka says:

   Noooo,
   a ona se stydí za svůj obličej ? Vždyť v té hřívě není vůbec vidět.

   • 503.4.1

    Podíval jsem se na YT.
    Nějaký moderní druh soulu. Neuráží ani nenadchne (mě). Není sama s tím chumáčem chlupů na hlavě, jsou tam v kapele nejmíň dvě.
    Malá plochá černoška, Předkus. Jsou i horší obličeje. Jediná zajímavost – často zpívá vsedě nebo vleže na kanapi. Jestli to něco znamená nevím.
    Ale to rozčilení nad dvojitým výsledkem textu mě dostalo. Když budu zkoušet napětí v zásuvce, kterou chci opravit a jednou mi fázovka ukáže, že tam není a podruhé, že tam, je, budu věřit tomu druhému a změřím ještě aspoň dvakrát jinou fázovkou než tam sáhnu. A nebudu k tomu ani podotýkat něco o kurvách.

 4. 504
 5. 505
  Zpátečník says:

  OT: Ministr vnitra Jan Hamáček se vyskytoval v operačním štábu policie a po rozpuštění demonstrace ještě veřejně vyzval soudy k drastickým rozsudkům.

  (…) Pesimista v té zprávě naopak spatří znamení budoucnosti, v níž už se nějakými kecy o anonymizovaných datech nikdo nebude zdržovat.

  (…) „Dnes jsme v situaci, kdy je možné zorganizovat dokonalou diktaturu. Byl by to autoritativní režim, jaký svět ještě neviděl. Diktatura, horší než nacistické Německo nebo Sovětský svaz Josifa Stalina, je nyní myslitelná.“

  https://echoprime.cz/a/SftmU/nejdivnejsi-17-listopad

 6. 506

  I socialista může mít dobrý pozorovací talent.
  Ve starém Řecku občanská svoboda obnášela mimo jiné ochotu a připravenost dodržovat pravidla života stanovená v obci. Dnes nejen u nás nejednou pojetí svobody degeneruje do představy, že si každý může dělat, co ho zrovna napadne, může překračovat všechna pravidla a vysmívat se přitom těm, kteří je poctivě dodržují. Nevím, jestli lidé, o kterých právě hovořím, jsou schopni nejen cenu svobody, ale vůbec její význam si uvědomit.
  (Jan Keller)

  • 506.1
   AeroKarel says:

   Spíš bych předpokládal, že těch lidí, neochotných dodržovat pravidla, je pořád stejně a jde jen o to, nakolik je na ně vidět.

  • 506.2
   František l. says:

   Proti pravidlům, které schvalují tito babisovsko sockomunisticti zmrdi, prostě člověk, který si váží své osobní svobody, prostě protestovat a protivit se musí.

  • 506.3
   nickname says:

   Františku: dodržuji pravidla PROTI vůli Babiše a té jeho soc-komoušské sebranky 🙂 Tedy ne že by to bylo něco platné…

 7. 507
  Dušan Neumann says:

  Musel si toho snad všimnout každý. Na poslední tiskové konferenci vystoupil unavený a zcela prošedivělý Donald Trump. Kdyby na svůj oranžový přeliv resignoval v září není vyloučené, že by ho volilo i potřebných 5% nanynek, které volily proti barvě jeho vlasů.

 8. 508
  PeS says:

  Dobré zas ráno… 2 Dušan ad 507 – no bóže, tak by „demokrati“ vygenerovali těch zfalšovanejch hlasů patřičně více…
  Kdepak, tenhle podvod byl připravenej důkladně… A skoro bych se vsadil, že jim projde… No, nebude to první prezident dosazenej podvodem… Keňská vopice ani nedokázala věrohodně zfalšovat rodnej list… Jako by na tom někomu záleželo… Vopice dostala Nobelovu ceni Míru, načež rozpoutala minimálně 7 válek. A všichni byli nadšení a spokojení…
  Jenom furt nevím, proč si ta vaše fašistická strana říká „demokratická“?

 9. 509
  PeS says:

  Z dnešního Macka:
  „„V posledních týdnech jsem viděl několik pacientů, kteří více než půl roku váhali s návštěvou zdravotnického zařízení. Někteří z nich byli dokonce už indikováni k operaci, ale měli obavy jít do nemocnice,“ uvedl Zdeněk Krška, přednosta I. chirurgické kliniky – břišní, hrudní a úrazové chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
  „Sám jsem operoval čtyři pacienty, kteří by měli šanci, kdyby přišli dříve. Všechny nálezy už byly bohužel nepříznivé. Ani v jednom případě nebyl míč na straně zdravotníků, ale pacientů, kteří kvůli obavám z pandemie nechtěli jít do nemocnice,“ dodal.
  Já dodávám: Toto jsou skutečné oběti koronaviru, respektive šílené hysterie a vyvolávání strachu ze strany mnohých. Jen v jednom se pan přednosta mýlí: míč nebyl na straně pacientů, ale těch nezodpovědných panikářů mezi politiky a jejich poradci.“
  a já dodávám – a zpanikařenou a přestrašenou veřejností… Neustále přikrmovanou dalšími panikáři…

 10. 510
  nickname says:

  Dobré ráno. PeSi (ad 509): samozřejmě, panika ničemu neprospívá. Já jsem měl pro sebe potřebnou operaci loni na podzim – dlouho odkládanou. Na jaře bych jí neabsolvoval, v létě to je nevhodné, na podzim bych se asi také zdráhal. Nešlo o nic životu nebezpečného, jen malá reoperace po šestnácti letech.
  Důležité je myslím obojí: chraňte sebe a své blízké a nezapomeňte ani na ostatní rizika, nemoci. Nepěstujte paniku, nevyvolávejte zbytečné emoce.
  Jediná drobná připomínka: za každou oběť má osobní odpovědnost pan předseda vlády, který se rozhodl řídit všechny podrobnosti „boje s pandemií“.

 11. 511
  hlavson says:

  Jeden židovský:
  „Rabi, slyšel jste to? Můj děda volil Bidena! Celoživotní republikán, celá rodina republikánská, taková ostuda.“ „Uklidněj se, Silberstein, kdyby byl naživu, nikdy by to neudělal.“

 12. 512

  Ad 508: Poslední fašista, který si troufl sám sebe nazvat pravým jménem, byl zřejmě Mussolini.
  Od té doby jsou to Demokrati, Liberálové, TOP apod.

 13. 513
  mayda says:

  Dobré ráno,

  koukám, že největší experti na epidemie jsou zubaři 😀
  To je nějaká profesionální deformace, ne?

  Pokud jde o pacienty, kteří přišli pozdě, tak rozhodnutí, zda vyhledat lékaře, bylo na nich, nikdo jim to nezakazoval.
  Mimochodem, i bez pandemie řada lidí s rakovinou vyhledá lékaře pozdě, protože příznaky podcení nebo proto, že návštěvu odkládá kvůli obavám z diagnozy.

  • 513.1

   Jako paní senátorka, co si natloukla pozadí, týden si hrála na hrdinku a teď skučí v nemocnici, že nemůže hlasovat pro přitvrzení v pravomocech památkářů.

  • 513.2
   Dana says:

   MaYdo ad „Pokud jde o pacienty, kteří přišli pozdě, tak rozhodnutí, zda vyhledat lékaře, bylo na nich, nikdo jim to nezakazoval.“ – sice jim nikdo nezakazoval, ale ze všech stran se na ně valily děsuplné zprávy a varování o pandemii. Já s tím mám praktickou zkušenost, kdy jsem se pokoušela organizovat nějaké plánované akce a skoro nikdo se nechtěl zúčastnit, protože corona. Lidi jsou fakt vyděšeni. Hlavně starší a nějak nemocní.

   • 513.2.1
    mayda says:

    Dano, kdyby někdo organizoval v době narůstajících případů nějaku společenskou akci, taky bych si rozmyslela účast. Ne z vyděšení, ale pro jistotu, nejde jen o to, že bych se mohla nakazit já, ale i o to, že bych mohla nákazu roznášet potom dál.
    Vyhledat lékaře v případě, že mám zdravotní potíže bych naopak neváhala.
    je rozumné v téhle situaci vyhnout se společenským akcím, ale nevyhýbat se lékařům.

    Zbytečné hysterie je dost na obou stranách.

    • 513.2.1.1
     Dana says:

     Červen a červenec nebyla doba narůstajících případů. Koncem září a následně v říjnu mne žadné pořádání akcí ani nenapadlo.
     A mezi mými známými je několik onkologických pacientů a ti vesměs odkládali plánované kontroly. Je pravda, že pokaždé po konzultaci se svým odborným lékařem. Ale ten šílený strach a panika tam byla.

  • 513.3
   skimic says:

   Nejen strach a obavy. Už měsíc stojí elektivní (není to o život ale třeba zpožděná výměna kloubů prý znamená o měsíc víc bolesti) operace i lidí, kteří se nebojí ale nemocnice jsou holt plné koviďáků z letní vlny společného chlastání brčkem, bezrouškových podroušených hrdinů, pivních fesťáků a akcí místních kolotočářek.
   Tedy – nemocnice jsou plné ne jich samotných, ale těch rizikových, kteří to postupně chytili …

 14. 514
  Matzurka says:

  Dobré dopolední vespolek,
  jo, lidi jsou vyděšení (docela by mne zajímalo, kolik lidí by to obávané vyšetření odkládalo tak jako tak…), ale mne začíná děsit i zjevná a zoufalá nevzdělanost lidstva. Co tak čtu různě na netu a nakukuju do diskuzí, lidi nejsou schopni rozlišit, co je virus a co mikroorganismus; jak funguje vakcinace a že různé typy virů mohou způsobovat podobné nemoci, ale taky zatraceně rozdílné a tudíž je nutno napřed určit původce a pak adekvátně léčit…

 15. 515
  PeS says:

  2 skimic ad 513.3 – můžeš mi o tom vyprávět ještě chvíli… Ovšem některejm lidem se vyrazil názor… To je pak těžký…

  • 515.1
   mayda says:

   No, tak názory se vyrážejí různým lidem různé, co si budem povídat…
   Nebo to, co tu hlásáte Vy, PeSi, není Váš názor?
   Ale proto jsme snad chrastili klíčema, aby bylo OK mít různé názory a ne jen ten jeden jediný , správný

 16. 516
  Matzurka says:

  PeSi,
  v tom případě by UK měla internovat prof. Flégra, nejlépe na nějaké hezkém ostrově bez připojení k Internetu. Tohle je zase pěkná ukázka
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Profesor-Flegr-Manipuluji-s-vami-Pres-data-o-covidu-To-nemuze-byt-jen-blbost-644063?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  Pana profesora nenapadlo nejjednodušší vysvqtlení, že méně testů se provádí proto, že lidi konečně omezili sociální kontakty a tak místo aby jeden koviďák poslal na testy dvacet lidí, s nimiž byl v kontaktu, je jich třeba jenom pět. To raději bude spekulovat a tom, že pediatři dostali „instrukce“ netestovat… ono to testování taky není zadarmo – při obrovském množství testů se zase rojí články o tom, jak se kdo napakoval, a jak jsou stejně neprůkazné… to si člověk fakt nevybere.

  • 516.1
   mayda says:

   Možná jsme už všichni mrtví a vláda nám to tají….

   Já bych na ten ostrov přibalila ještě toho Macka nebo VK staršího, by si tam mohli ověřovat různost názorů v praxi a mezi sebou.

   Moohl by to být zajímavý sociální expriment, tyhle názorové guru nechat na pustém ostrově, jetsli dají přednost tomu neustoupit a navzájem se sežrat nebo jetsli se dokážou domluvit, když jim půjde o holé přežití a bez publika a voličů.

 17. 517
  Petr Kunetka says:

  Kde se povedlo vyhrabat tohle hovado?

  https://www.mix24.cz/ceny-za-ktere-restaurace-prodavaji-obedy-jsou-zlodejske-rika-odborar-dufek-dale-trva-na-tom-aby-polovina-zkrachovala/

  Myšlenka, že tím, ze polovina hospod rozhodnutím vlády zkrachuje povede k poklesu ceny meníček je jen jednou z perel tohoto velikána. Děsivější je myšlenka, že je třeba do montážních hal automobilek, které jsou pred velmi vaznymi problemy nahnat lidi, kteri podnikali, ale vlada jim to rozbila. TO je takovy totalni ulet, ze se obavam, ze se toho vlada chyti…

  • 517.1

   Možná ani ne tak k poklesu cen jako spíše dá vzniknout novým „lidovým jídelnám“. To přijde. Nezaměstnaný na podpoře nebude chtít dát za oběd 250.- Kč. U Vietnamce to mám za 110.- i se zabalením do polystyrenu a najíme se se ženou oba dva dosyta.

   Podnikatel je člověk pracovitý, ale nesnáší poručníkování. Do fabriky nepůjde. Mám švagra stolařem tak to slyším z první ruky.

   Mimo mísu – v Rusku i Itálii je to to samé. Když člověk uhne z hlavnáí turistické trasy a ujde tak 50 – 200 m stranou, nají se za polovic. V Praze dtto i když ne zrovna za polovic. Možná tam číšník neumí pět světových jazyků – ale za to ho platit nehodlám. .Stačí mi, když porozumí mé „ostravščtině.“ [;>))

 18. 518
  Foundryman says:

  Dufek je další přemoudřelej traktorista.

 19. 519
  quivis says:

  „vlada jim to rozbila“ – to je taky krajní nízor, taky mohli na virus umřít.
  Ale vzpomněl jsem si na krizi ve třicátých letech minulého století, tehdy krachovaly firmy po tisících a s výjimkou Rooseveltova New Dealu nikoho nenapadlo chtít od vlády kompenzaci.

  • 519.1
   Petr Kunetka says:

   No, malinkatý rozdíl je v tom, že jim – narozdíl od krize 30. let – vláda zákonem zakázala podnikat. V té chvíli mluvit o tom, že „kdo neunese konkurenci, má zkrachovat“ je trochu.. nemístné.
   Názory na to, zda pomoc mají nebo nemají dostat se mohou různit (já nemyslím, že by měli dostat pomoc, ale soudit se o náhradu škody… 🙂 ), ale argument, že krachují kvůli tomu, že neumějí podnikat je stupidní.

   A že mají jít dělat do škodovky, která vyžrala kde jakou státní podporu je obzvlášť vtipné.

 20. 520
  PeS says:

  2 Matzurka ad 516 – Z ohledů k trpícímu lidstvu by bylo nejvhodnější prof. Flégra ohleduplně trhnout mezi dveřma, aby přestal děsit lidi a vyvolávat paniku… Skoro denně jezdím po Praze do práce a nijak nevidím ty hromady mrtvol v pytlích po ulicích… Mrazicí auta s mrtvolama taky nevidím… Asi bych měl jít navšívit očního lékaře, ale ten by na mě určitě naprskal výtrus…

  • 520.1
   mayda says:

   Hmm, profesor Flegr by patrně navrhoval trhnout mezi dveřmi ty, kdo „podceňují nebezpečí“ a brojí proti opatřením.

   … tak snad bude dost dveří, aby na všechny kandidáty vyšlo.

   • 520.1.1

    Nojo, asi nechodíte PeS-i kolem krematorií. Tady v stolici naší východní gubernie už dva chladicí boxy u krematorky stojí.
    Jeden je zatím prázdný. Asi ve Stověžaté mají větší kapacity mrazáků.
    Nebo by to chtělo silnější brejle do dálky. [;>))
    ===
    Není třeba na každého Nevěřícího Tomáše extra dveří. On se člověk často obrátí jak Ferdyš Pištora poté, co ho koronáč skřípne, Stačí jen tak středně. Můj t.č. šéf (37) vyjde jedno patro a nemůže popadnout dech. Jsem dvakrát tak starý a proto ohleduplný. V patře na něj vždycky počkám…

    Tady nenosí náhubky jenom mladé Cikánky a nasraní připlešli +/- pětačtyřicátníci. Jim přece nebude nikdo poroučet!

 21. 521
  krista says:

  Ovšem prof. Flégr říkal, že se to stane, pokud nešlápnem na brzdu.

 22. 522
  Foundryman says:

  Krize v 30. letech byla způsobena nařízením vlády? To jsou mi věci…

 23. 523
  nickname says:

  Pan Flégr nepíše nic neobvyklého ani neznámého.
  Kolik znáte dětí, které by byly poslány na testy?
  Víte, jestli se do statistik zpětně doplňují lidé, kteří umřeli doma „s Covidem“? Jaké jsou týdenní statistiky úmrtnosti? Poslední máme z konce září.
  Doplnění:
  Sociálka se zdráhá uznávat karanténní neschopenky. Karanténa je zkrácená na 10 dnů.

  • 523.1

   Krásný žblept: „s coviem “ a „na covid“.
   To mi připomíná případ řidiče, který zahučel z dálničního mostu protože dostal infarkt. Umřel na infarkt myocardu nebo na totální devbastaci lebky následkem pádu?

   • 523.1.1
    nickname says:

    zemřel, protože řidič nepřizpůsobil jízdu a projektant mostu tento dostatečně nezabezpečil. Tj. v této situaci se staly dva trestné činy:
    1) nepřizpůsobení jízdy stavu vozidla, vozovky a řidiče s následkem smrti
    2) projektant předpokládat měl či předpokládat mohl, že se po mostní konstrukci budou pohybovat osoby / vozidla se sníženou schopností decelerace a nepřizpůsobil tomu návrh ochranných a zádržných zařízení či prvků.

    • 523.1.1.1

     Nechci být projektantem! To je přímo „beránek boží“!
     Nasvíc – proti blbosti není účinného léku.

     • 523.1.1.1.1
      nickname says:

      beránek boží, díky kterému dostávají vyšetřovatelé body do celostátní soutěže.

     • 523.1.1.1.2

      Jo a taky výrobci aut by měli počítat s tím, že takové auto může spadnout z mostu a přizpůsobit tomu konstrukci vozu, ne asi?n [;>))

     • 523.1.1.1.3
      nickname says:

      StK: učíte se rychle. Za chvilku budete moci dělat vyšetřovatele 🙂

  • 523.2
   mayda says:

   Nemám přehled.
   Sama mám děti dospělé a vnoučata žádná. Brácha starej mládenec, kamarádka bez vnoučat. Kolegové jsou ve velké míře bezdětní a ti s dětmi pracují spíš z domova. Když už se vidíme nebo aspoň slyšíme, tak neřešíme testy a covid. Máme sice stránku, kde se navzájem informujeme, pokud je někdo nemocný nebo má nákazu v rodine, ale soupis testovaných potomků fakt nikdo nepředkládá.

   Ale při čekání na test jsem viděla rodiny s dětmi, takže asi na to testování taky chodí.

 24. 524
  nickname says:

  Ad třicátá léta: na ty bylo zaděláno v roce 1914, kdy vznikl FED. Dále si federální úředníci hráli na burziány, když se snažili udržet věčně rostoucí index burzy. Pak jim nějak došly prachy. To byl první krok.
  Pan Hoover, místo aby ty dva státní burziány zastřelil a krizi nechal vyhnít (zapůsobit ozdravné procesy) se tak nějak začal pouštět do „záchrany hospodářství“. Rudý FDR to dorazil.

 25. 525
  martin tt says:

  523 – já znám všechny, celkem přes šest set dětí z místní základní školy. Protože to ve Zlínském kraji tak zorganizovali, že když se objevilo první dítě s pozitivním testem, tak poslali na testy celou třídu včetně jejich rodičů. Tak se nakonec stalo, že před asi čtrnácti dny byl okres Zlín nejhorší v republice. Teď už není.
  Do statistik se doplňuje – na stránkách MZdr je tento text:

  Legenda: Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‑19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID‑19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni.
  S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování. Poslední aktualizace dat v tomto přehledu byla provedena ke dni: 16. 11. 2020 v 1.32 h.

  Poslední věta odpovídá i na dotaz o aktuálnosti.

 26. 526
  Dana says:

  Nickname – ad 523- ze svého nejbližšího okolí znám 4 děti, které byly testovány z důvodu výskytu nemoci v jejich nejbližším okolí. Výsledek: 3 negativní, 1 pozitivní, průběh bezpříznakový. Ale já jsem jen prostá důchodkyně, dodržující vládní doporučení, takže je možné, že těch testovaných dětí je v mém okolí mnohem víc, ale já o nich nevím. Asi stejně jako většina zdepřítomných. 🙂

 27. 527
  mayda says:

  Abych tu dnešní debatu shrnula, tak zatímco Klaus nebo Macek hlásají, že vláda nás straší a vyvolává paniku, neb je totálně nechopná nebo má nějaké temné záměry, tak profesor flegr naopak tvrdí, že vláda tutlá skutečný hrozivý rozsah epidemie, neb je totálně nechopná nebo má nějaké temné záměry.

  • 527.1
   skimic says:

   To jsou takový pindy jako třeba fandění fotbalistům a tak.
   Teď je ale zapotřebí udělat pořádný marketing aby se valily šrouby správným směrem. Pfizer ztratil nervy a nahlásil účinnost vakcíny 90%. Rusáci nečekali a trumfli to. 92%. ModeRNA dnes hlásí hezkých 94.5%. Č=ňani budou mít 100% a ruští stachanovci věřím, že dají i 120%.
   Nějaké vedlejší účinky tam jsou, ale zdá se nikterak vážné, tedy že by lidem do rána narostly blány jak netopejrům nebo šupiny jak luskounům, to zatím ne. Možná v další generaci 🙂
   Jak ale chtejí zajistit návratnost investice? Belgoši už prohlásili, že vakcína (nějaká) bude zadarmo. No fajn. Ale když se ví, že až do pokročilého věku to lidi úplně nezabíjí tak jak je přinutí? Proč bych se měl nechat očkovat třeba ve třiceti a nechat očkovat své děti?
   Nebo se bude dostávat nějaký glejt který neočkovaným omezí svobodu pohybu, cestování? Bude to podmínkou zaměstnání či obecně výkonu činnosti?
   To ne já, takto mudrujou belgoši ….

   • 527.1.1

    Není nad čím mudrovat.
    Očkování nebo prodělaná choroba s následnou imunitou?
    Něco jako zdravotní průkaz pro potravináře.

    * Nemáš zdravotní průkaz – nemůžeš dělat v potravinářství.
    * Nemáš osvědčení o bezůhonnosti – nepustí tě k penězům.
    * Nemáš vyhlášku 50 – nesmíš dělat s proudem
    * Nemáš řidičák – nemůžeš řídit auto.
    * Nemáš pas – nepustí tě třeba do USA.

    <Prostě kvalifikace, žádné "omezování svobody".
    Poněkud si pleteme svobodu a způsobilost. Toť vše.

    • 527.1.1.1
     P.M. says:

     “ Nemáš osvědčení o bezůhonnosti – nepustí tě k penězům.“ Sakra, tak tim je to, ze mam porad holou pr…! Kde to potvrzeni o bezuhonnosti vydavaji?

 28. 528

  Kdekdo teď žvaní. Někteří tak, někteří onak. Tenhleten dělá tu poslední tečku za člověkem.

 29. 529
  krista says:

  Hezké shrnutí.

 30. 530
  nickname says:

  Skimici: samozřejmě: vakcína je nutná pro:
  1) pracovníky ve zdravotnictví, školství, sociálních službách
  2) pro zaměstnance ve služebním poměru
  3) pro práci v kolektivech větších než 20 osob
  4) pro pracovníky roznáškových služeb
  5) pro osoby v pravidelném kontaktu s osobami staršími 60 let nebo s chronickými respiračními chorobami
  6) pro osoby pohybující se ve vzdálenosti větší než 30 km od trvalého bydliště
  7) pro osoby navštěvující kulturní, sportovní akce.
  8) pro osoby navštěvující restaurační a stravovací zařízení.
  Dodatek: Očkování se prokáže elektronickým průkazem a zároveň podkožním čipem prokazujícím že očkování není starší šesti měsíců.

 31. 531
  nickname says:

  Skvělé hlášky:
  Do doby, než budou policii známy výsledky znaleckého zkoumání, nelze ve věci očekávat žádný větší posun.
  Prosíme o pochopení, trpělivost a klid na práci.
  https://www.policie.cz/clanek/stanovisko-pcr-k-pripadu-becva.aspx

 32. 532
  quivis says:

  Přečteno:
  Omezení 15 metrů čtverečních na jednoho člověka má podle modelu uvolňování platit od třetího stupně pohotovosti.

  No jo, ale trafika u nás má kromě pultu pro nakupující jen asi 3 m kvadrátní, to se tam při nákupu smí vplazit jen kousek člověka?

 33. 533
  Zpátečník says:

  OT: „Tuto podmínku chce Brusel použít k vydírání a k vyvíjení nátlaku na Maďarsko a státy, které odmítají migraci, chrání své hranice, svou kulturu a svoji národní suverenitu,” uvedl Fidesz v prohlášení.

  Podle Orbánovy strany Brusel využívá veškeré nástroje k tomu, aby v Maďarsku nahradil pronárodní vládu levicovou proimigrační vládou. „Je ostuda, že uprostřed koronavirové pandemie a islámských útoků se Brusel zabývá politickým vydíráním, místo aby pomáhal členským státům v obraně,” dodal Fidesz.

  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/madarsko-a-polsko-vetuji-unijni-rozpocet-kvuli-podmince-s-vladou-prava-40342423

  Jenže když se podívám na https://fidesz.hu/ nebo https://hungarytoday.hu/orban-hungary-veto-eu-budget-recovery-fund-rule-of-law/ , pasáž o vydírání ani o snaze dosadit jinou vládu, což je z hlediska zahraniční politiky a mezinárodního práva ještě podstatně závažnější, tam najít neumím.

  Což je škoda; vždy je dobré slyšet, že věci jsou (konečně) nazývány pravými jmény.

 34. 534
  Modrý pták says:

  Dobrý den dámy a pánové,
  myslel jsem si, že quivisův konstrukt o krizi z 30. let je dnes nepřekonatelný. Chyba lávky – vláda přichází s opatřením o 15 čtverečních metrech v obchodě na jednoho kupujícího. Kreativita a invence státního aparátu nemá mezí, takže navrhuje „management front“. To je nářez podle úplně všech pravidel 🙂

  • 534.1
   Pavel Kořenský says:

   No, to když jsem četl, tak jsem nevěřil svým očím.

   Když uvážíme, že je půlka listopadu, často prší, bude patrně už zanedlouho sněžit a představíme si tu dlouhou frontu důchodců před Kauflandem ve čtvrtek ráno, před Penny marketem nebo před Billou v den kdy začínají týdenní slevy tak je zřejmé, že to vláda myslí s důchodovou reformou smrtelně vážně.

   Navíc, když k tomu připočteme zraněné či padlé z bitek na hole, které vzniknou v těch frontách ze stresu, že někdo předbíhá…

  • 534.2
   Pavel Kořenský says:

   Nehledě k tomu, že omezení 15m2 na jednoho kupujícího nic neřeší, protože pokud do takového Kauflandu pustí ve čtvrtek ráno 100 prvních slevových bojovníků a bojovnic (pokud má ten Kaufland řekněme 1500 metrů čtverečních prodejní plochy) tak se jim to seběhne u těch „akčních“ polic a nahloučí se to tam. A podobně se to bude hloučet v oddělení ovoce/zeleniny, u pultu uzenin apod.

   A to ani nemluvím o tom, co by se mohlo stát, kdyby nějaký vtipálek dal dohromady partu lidí která si přivstane, půjde do fronty už v pět ráno a „obsadí“ prodejnu na půl dne jen tak z hecu. V naší Bille by na to stačilo cca. 30 lidí. 🙂

   • 534.2.1
    skimic says:

    „tak se jim to seběhne u těch „akčních“ polic a nahloučí se to tam. “
    Hele, to je promyšlený. Nesměj k sobě přece blíž než na dva metry, pokud nejsou ze společné domácnosti.

    • 534.2.1.1
     Pavel Kořenský says:

     🙂 To by teoreticky mělo platit už teď. Nicméně nikdo to nedodržuje ani nekontroluje. 🙂

     • 534.2.1.1.1
      skimic says:

      Když nakupuju v Německu (už i v létě), tak to mají tak, že spočítají plochu kšeftu, z toho vyjdou lidi, co tam pustěj. Jeden dovnitř a jeden ven. Před pokladnou na podlaze puntíky na kterých stojíš. Jeden nebo s polovičkou, tedy celkem vlastně taky jeden. Nikdo s tím nemá problémy, čechům vysvětlili německy, anglicky. Pokud se nechytli tak posunky a pantomimou.

     • 534.2.1.1.2
      Pavel Kořenský says:

      No, puntíky mají tady v Bille před kasou taky, ale lidi na to kašlou.
      A třeba u ovoce-zeleniny žádné puntíky nejsou. A i kdyby byly, tak to bych nevydržel ani já a to jsem svatá povaha.
      Jenže stát na puntíku a čekat až si bába přebere 24 rajčat aby si z nich vybrala dvě a následně čtvrt hodiny po jednom vybírá půl kg brambor, na to nemám ani čas ani nervy.

  • 534.3
   quivis says:

   „quivisův konstrukt o krizi z 30. let je dnes nepřekonatelný“ – a pěkně prosím – v čem?
   Ono se nad soukromníkům něco vyplácelo?

 35. 535
  skimic says:

  Modrý pták says: 16.11.2020 (17.30)
  Co máš proti Front Management?
  https://www.facebook.com/frontmanagement/photos/p.10155714584928227/10155714584928227/?type=1&theater

 36. 536
  mayda says:

  „5) pro osoby v pravidelném kontaktu s osobami staršími 60 let nebo s chronickými respiračními chorobami“

  BYlo mi šedesát a jsem astmatik.
  Chápu to správně, že já bych se očkovat nemusela, ale například celej kancl, kterej je se mnou v pravidelném kontaktu, jo?

  • 536.1

   Nojo, jasně. To je typicky česká reakce. Najít škvírku, protimluv. Jít po liteře zákona ne po smyslu.

   Ad obchody: Když nebudou vyhlašovat slevové středy nebo čtvrtky ale slevní kontinuálně, třeba méně než ve slevě, nebudou se jim tam tvořit fronty spořivých důchodců a vesničanů. Ostatně když bylm v naší vsi jeden obchod, auto nebylo tak se nakupovbalo ve větším na celý týden. Někdo v pondělí, někdo v pátek, někdo jindy. Opravdu nebylo nutné každý den několikrát navšívit „konzum“ – na chalupu to bylo daleko a komu by se chtělo chodit s nákupem dva kiláky do kopce každý den.
   Jenže to kouzelné slovo „AKCE“ „SLEVA“, „černý pátek“ nwbo „znáte z letáku“si obchodníci asi vzít nenechají, protože zisk.

   Abych pravdu řekl, štvou mě ty hesla i mimo nějakou koronavirovou situaci. Člověk se nedočte, kde je mouka, kafe nudle nebo sušenky protože všude na mě civí cedulky „Akce!“ „Právě slevněno!“, „Výhodný nákup!“ „Nejnižší cena!“ ale CO tam v regálu je musím zjistit až tím, že tam zajdu,. A prolezu vždy několik uliček než najdu, co hledám.

   A aby se to člověk náhodou časem nenaučil, tak ty sortimenty mění. Tam kde byly nudle je třeba koření a tam, kde bylo koření je teď cukr a prášky do pečiva. Ty nudle jsou nyní na místě, kde byly masové konzervy….

   Plánek s rozložením sortimentu by umožnil nakoupit rychle a uvolnit místo dalším nakupujícím. O tom, že by někde v vstupu byl počítač, kde by člověk nadatloval co potřebuje (nebo pro ty, co neumí psát obrázek) a na obrazovce by se na plánku objevilo místo kde si to můžu nacpat do vozíku si asi budu muset nechat zdát. Celé je to založeno na principu „bloudících lidí“, kteří si možná(!) něco koupí i když to nepotřebují, protože by se to „mohlo hodit“ nebo „je to zajímavé“.

   • 536.1.1
    Pavel Kořenský says:

    No to je celkem základ moderního marketingu a maloobchodního prodeje. Podobně jako to, že zboží s minimálním ziskem se umísťuje u země a to s velkou marží ve výši očí. A podobně se za to umístění v regálech mění i poplatky za „zalistování“ které platí dodavatelé tomu supermarketu.

    A mimochodem, neplatí, že ten kdo bloumá si možná(!) něco koupí. Je celkem jednoznačně prokázáno, že drtivá většina bloumajících utratí skoro o polovinu víc než měla v úmyslu, právě proto, že si všimla slevy na zubní pastu, hodila do košíku tři, pak přihodila karton Coly, protože je momentálně v akci ze 38 Kč na 24 Kč (ačkoli minulý týden byla bez akce za 27 Kč) a tak podobně.

    Ty krámy to dělají proto, že to funguje. Kdyby to nefungovalo, tak nebudou platit přesčasy zaměstancům, aby přes noc předělávali prodejnu.

    • 536.1.1.1

     Tak to je.
     Nakupují, co aktuálně nepotřebují a pak to vyhodí, protože se to zkazí,. Nebo se na to zapomene a koupí se to znova. O obchodní praktiky jsem se před časem docela zajímal. Marketéři velmi dobře znají svého nakupujícího. A není to jen ten známý „spořivý důchodce“. Jsou to třeba „biomatky“ nebo mladí „frikulíni“. A mimo potraviny jsou to i „znalci“, „labelmani“, snobové…
     Neboli to, co stále opakuji do zblbnutí – máme se příliš dobře. ¨

     Čeho se v Čechách ale zoufale nedostává je skromnost a pokora. A taky selský rozum.

     • 536.1.1.1.1
      miloŠ says:

      „stále opakuji do zblbnutí – máme se příliš dobře.“ – však se to změní, keine Angst… my, co pamatujem – víme své. Jak rychle to může jít, se může stát. Ale zas – Ano, bude líp! protože – Sinusoidy… Léta tučná, léta hubená…

   • 536.1.2
    mayda says:

    Já nehledám protimluv. Mně, kocoure, zaujala jen ta formulace. 🙂

    ale nejeden právník by se na tom určitě dokázal točit horem dolem 😀

   • 536.1.3
    miloŠ says:

    esli to nebylo lepší za socíku? halt ty vzpomínky čovek z tý hlavy nedostane, nicht wahr? – Kdo by v poklusu četl plánky, na to není čas…

 37. 537
  Pavel Kořenský says:

  nickname – ad 523 – no já úplně osobně žádné, ale u ženy v práci (školka) je celkem na denním pořádku, že je nějaké dítě posláno na test, protože byl positivní jeden z rodičů nebo sourozenec.
  A pár otestovaných a následně positivně označených už tam taky pár měli.

 38. 538
  Foundryman says:

  No a ještě ke všemu ta parta debilů hodlá podpořit ekonomiku zdražením mýta, nemluvě o Venezuele Maláčové s minimální mzdou. Ať už táhnou všichni ti řiditelé všehomíra do pr….

 39. 539
  Dušan Neumann says:

  Maláčová je proti Bidenovi troškař neboť on chce zvýšit minimáoní mzdu z 7.25 na 15 dollarů/hod. To bude fičák na sociálních úřadech.

 40. 540
  krista says:

  Nemůžu nikde najít, zda se jedná o výměru prodejny, nebo nezastavěnou podlahovou plochu.Nevíte to někdo?

  • 540.1
   Pavel Kořenský says:

   Tak hluboce nad tím vláda IMHO nepřemýšlela. Někde si přečetli, že limit v Německu a Rakousku je 10m2, ožužlali propisku, koukli z okna a napsali 15m2, protože to bude vypadat hezky a nikdo je nemůže nařknout, že opisujou… 🙂

 41. 541
  Pavel Kořenský says:

  Jinak k těm akcím a slevám.
  To není specialita maloobchodu a už vůbec ne specialita česká.

  Kdysi dávno, koncem 20. a počátkem 21. století jsme dělali e-shop a starali se o něj pro jednu českou firmu. Vzhledem ke specifickému obsahu (VSH kazety a DVD disky) byl ten e-shop určen výhradně pro zahraniční klientelu a měl pouze anglickou, německou, francouzskou, španělskou a italskou jazykovou mutaci.
  A jakákoli AKCE nebo SLEVA pod libovolnou záminkou znamenala automaticky nárůst tržeb o cca. 60% – 80%, podobně jako akce typu „zaplať dvě a vyber si tři“.
  A ten nárůst tržeb byl ze všech jazykových mutací toho e-shopu.

  Takže jde o normální spotřebitelské chování víceméně v jakékoli zemi.

  Pochopitelně, existuje menšina lidí, kteří chodí nakupovat s papírkem nebo si u e-shopu řeknou „utratím max. XY“. Jenže těch je opravdu menšina a nejsou cílovou skupinou reklamních akcí tohoto typu.

  • 541.1
   Pavel Kořenský says:

   Zajímavý postřeh byl, že na „velkoobchodní“ partnery, tedy majitele kamenných prodejen např. v Amsterodamu nebo Vídni tyhle akce vliv neměli. Ti spíš objednávali přes B2B sekci a dohadovali si trvalé množstevní slevy v závislosti na tom, kolik desítek či stovek nosičů objednali. Případně si přímo s výrobcem dojednávali zakoupení masterů a práv na ně a své kopie si pak už dělali sami.

  • 541.2

   Asi jsem debil. Chodím s papírkem!
   Kolik utratím neřeším, koupím, co je opravdu potřeba.

   Sleva – to pro mě znamená, že marže byla stanovena vysoko, když může být něco „dlouhodobě slevněno“. Obchod není dobročinnost.

   Ale taky nakupuji ve slevě. Dvě položky: Mléko a kafe. Ušetřím pár desetikorun, ale mám dobrý pocit. A nezkazí se to.
   Jenže se o slevy nestarám, tak kolikrát slevovou akci prošvihnu. Možná taky proto, že chodím nakupovat jen když se ženě nechce. Většinou se ji ale chce – nákupy považuje za příjemné rozptýlení koronáč-nekoronáč – i když kupuje věci denní potřeby a pořád ty samé.
   Stejně nás nejvíc stojí žrádlo pro kocoury. [;>))

   • 541.2.1
    mayda says:

    Já když jsem vyrazila s papírkem, tak jsem obvykle volala domů, že papírek leží na stole a ať mi děcka opíšou do sms, co mám nakoupit 🙂
    Teď jsou děcka z domu, tak musím dávat bacha, abych papírek nezapomněla.

    • 541.2.1.1
     skimic says:

     Pro sichr koupit i šňůrku a pověsit na krk klíč od dveří do bytu.

    • 541.2.1.2

     Řeším to tak, že si na PC napíšu nákup a pošlu si sám na svůj mobil. Ten už jsem si zvykl nosit v pravé stehenní kapse pořád, tak ho nezapomínám. Musím se nějak bránit stařecké demenci, no ni?

 42. 542

  15m².
  Představte si soudruha, soudruzi, jak stojí ve čtverci a kolem něj je na každou stranu 2m. To máme čtverec o straně 4m, takže má plochu 16m².
  Ale soudruhu, v Německu maj 10m², to by vypadalo blbě.
  No, dobře soudruzi, tak tam dejte patnáct. Budem mít vic, než Němci, trochu miň než potřebujem a stejně se na to všichni vy…

  • 542.1
   Matzurka says:

   Asi tak.

  • 542.2
   skimic says:

   Nebezpečný odstup je méně než dva metry od sebe. Tedy každý si bude udržovat svoji bublinu osově s radiusem 1 m od dalšího soudruha. Co je na tom nepochopitelného? A dodržovat se to dá jednoduše. Průměrný soudruh měří v rozpažení ca metr osmdesát. Stačí tedy sundat rukavice, uchopit je a začít se točit kolem dokola jako Drahoš. Rukavice se odstředivou silou narovnají a dají zbytek do těch dvou metrů, tedy 1 m poloměru. Pokud to v prodejně všichni pochopí a roztočí se také, stačí jen osy rotaci postupnými krůčky usměrňovat k polici s kýženým produktem a ten rychle uchopit a hodit do košíku. Košík lze posunovat kupředu boky, hýžděmi jako když se trenuje s obručí. Kdyby se takto choval každý, bylo by bez nebezpečí nákazy do prodejny pustit více klientů. Dynamická úloha s pohybujícími se bublinami o poloměru 1 m.

   • 542.2.1

    Nepoužitelný systém. Většina zákazníků se po několika otočkách zřítí na zem a nebude moci na nohy, protože se jim hlava bude točit i pak.

 43. 543
  Pavel Kořenský says:

  Já hlavně nechápu, proč v době, kdy počet nakažených už víceméně týden setrvale klesá a stal se tudíž mediálně nezajímavým (např. idnes.cz už odstranila horní katastrofický covidový proužek informující o denním počtu nakažených a hospitalisovaných doplněný o on-line komentáře) tak vláda ze dne na den vymýšlí další ptákovinu.
  Kdyby do toho nedrbali a nechali to doběhnout třeba do pátku a pak řekli „Hurá, první stupně mohou do školy od pondělí“ nebo „OK, od pondělí je umožněn maloobchodní prodej“ tak to pochopím. Ale tohle ????

  Mimochodem, jsem zvědavý na to, jaký masakr vypukne v obchodech, pokud se maloobchodní prodej hraček, oblečení, elektroniky, kosmetiky atd. povolí řekněme 14.12.

  To bude cirkus, který si nechci ani představovat. 🙁

  • 543.1

   Toho se taky bojím. Vánoční dárky u mám +/- nakoupeny, zbytek přes netové obchody. Ti budou mít oči navrch hlavy! A pošťáci!

   • 543.1.1

    A kolem poloviny ledna 2021 se bude PES opět šplhat nahoru. Dárky a vánoční návštěvy.

    Přemýšlím, jestli jsou lidi spíš ovce nebo pivovarští koně, kteří nejsou schopni změnit cokoliv na svých zvycích.
    Nějaká skutečná přírodní katastrofa (pád meteoritu zvici menší vilky) nebo válka by asi stávajiící populaci docela drsně vytřídila.
    (Já celkem velký strach nemám. Říkali o mě, že jsem mistr improvizace. Kterou ale rád nemám.)

  • 543.2
   mayda says:

   No, já si ho klidně představím… Moje čerstvě samostatné děti zabezpečí tescoma online, protože s povděkem přivítají nějakej příspěvek k vybavení svých domácností, brácha dostane rum, taky koupený on-line a tím budu mít letos svátky odbyté. 🙂
   A nějaká ta knížka nebo kosmetika pro radost se taky pořídí přes internet, potraviny přes rohlík. Nebo na chalupě přes košík.
   Hlavně klid a pohodu. Stres oslabuje imunitu 😀

   • 543.2.1

    Stres hlavně likviduje zdravý rozum maYdo!

   • 543.2.2
    Pavel Kořenský says:

    Tak to máš dobré. My máme takhle odbytou dceru, protože nový notebook dostala už před týdnem a tím má až na nějakou drobnost vyčerpáno.

    Ale co pořídím ženě, to věru nevím. Rum nepije a kosmetiku si přes internet troufám koupit leda sobě (voda po holení). 🙂

    • 543.2.2.1
     AeroKarel says:

     Mám rádkyni. Potomkyně mi radí, co by manželka ráda četla. E-shopy s knihami fungují docela dobře.
     Ale jinak je to opravdu na mrtvici, obdarovávat lidi, kteří nejsou gurmány a nepijí alkohol. Zakázat takové lidi! 😛

     • 543.2.2.1.1
      Pavel Kořenský says:

      No, to je taky problém. Žena nečte. Takže knihy ať už e- nebo papírové taky nepřichází v úvahu 🙁

    • 543.2.2.2

     Moje čte jhak zběsilí´á. Takže opěkná knáížka to jistí. Akorát se musím domluvit s potomkem, aby to nebyly dvě stejné. A potom pravý včelí med. Dvoukilovka medu chvíli vydrží.
     Já dostanu sadu žiletek, vodu po holení a něco. Co, to nikdy netuším. Posledně jsem dostal věšteckou kouli.

    • 543.2.2.3
     Dana says:

     Šperk to jistí. 🙂

 44. 544
  AeroKarel says:

  (536.1) Nevím jak u vás, StK, ale v Praze a v Tescu nebo v Albertu či Penny (které mám poblíž a proto navštěvuji), nelze vysledovat závislost naplněnosti obchodu a začátku slev. Zato ta pakárna se zákazem nedělního prodeje se projevuje v sobotu i v pondělí. Orientační tabulky jsou a že střídají regály, to tady také. Mně to leda nasere, ale třeba to na někoho působí.
  Čeho se v Čechách ale zoufale nedostává je skromnost a pokora. A taky selský rozum – třeba to dali do jiného regálu. 😛 A jenom v Česku?
  Ceny v akcích? Mladej s oblibou jí kuřecí řízky (někdy pochybuji o svém otcovství, pivo taky nepije). Takže občas je kupuji pro dosud pracující manželku, která mu je dělá (já bych se na něj vyprdl, ale to by se mi zase pletl v kuchyni). A v tom Tescu, které mám nejblíž, je bez akce prodávají za 169 (nevím komu, já to nekupuji). V akci za 109 nebo 99, to kupuji. Nemají-li akci, koupím v jednom řeznictví za 129. Trvanlivé potraviny se vyplatí kupovat prakticky jen v akci. Peníze mi nechybí, ale nerad platím víc, než musím, za stejné zboží.

  • 544.1

   To jsme nejmíň dva. (Ad poslední věta.)
   A skromnost a pokora? Ta chybí leckde, ale mám pocit, že u nás v Kotlince víc než jinde. Nejčastěji ji člověk potká u chudých lidí – třeba v Rusku nebo na Východním Slovensku. Dost to souvisí s slušností. Nebo u lidí, kteří ve svém oboru opravdu něco znamenají. Neboli se skutečnými profesionály se pracuje a jedná nejlépe.
   ===
   Když je někdo „hvězdou na práškách“ tak to je ta nejhorší varianta. Cokoliv se nepovede je cizí vina, neprofesonalita atd. Asi čekají, že se před nimi jeden až po pás pokloní, případně jim políbí lemroucha.
   Ale i s takovými se musí pracovat. (Někteří, až dosáhnu skutečného mistrovství se stanou skromnými.)
   Nejhorší jsou ti, jimž hvězda momentálně pohasíná. Takové jsem už párkrát vykázal ze studia a roztrhal smlouvu.
   Přišel jsem sice o peníze, chvíli mě pak jinde pomlouvali – ale za ten pocit, když jsem před nimi teatrálně trhal tu smlouvu to stálo!

 45. 545
  krista says:

  My jsme se doma taky už dohodli, že koupíme nějaké drobnosti na netu a do případně otevřených obchodů před vánocemi nikdo nepůjde. Nikoliv ze strachu před nákazou, ale nikdo nemáme nakupování jako koníček a fronty nehodláme stát. Koho to těší, ať si užije, taky nemusím mít všechno.

  • 545.1
   AeroKarel says:

   O podobnou dohodu jsem se také pokoušel, doufám, že to bude dodrženo. Ani tak ne kvůli koroňáku nebo obchodů, ale z mé strany kvůli tomu, že zbavovat se nevhodných darů, koupených bližními v dobrém úmyslu, je obtížné.

   • 545.1.1
    mayda says:

    To chápu, KArle, vyklízení bytu a objevy různí letité veteše mně inspirovalo k prohlášení, že od teď dávám jen dary, které se dají sníst, vypít nebo jinak zkonzumovat.
    jen mladej letos bude mít výjimku a dostane nějakej hrnec nebo pánev

    • 545.1.1.1
     Schumacher says:

     Maydo to je rozumné. Manželka provozuje suvenýrovou guerillu. Už suvenýry nevozíme z cest, nýbrž je vyvážíme a tam zanecháváme.

  • 545.2
   Pavel Kořenský says:

   Mně osobně nakupování taky netěší, ale kupříkladu u mé drahé jsem k tomu víceméně nucen, protože má skličující zvyk odpovídat na dotaz „A co by sis tak přála k Vánocům“ ve stylu „Něco tě určitě napadne. Třeba něco s kočičkou“.

   Takže jsem byl vždy nucen bloumat po obchodech a přemýšlet. Většinou se to podařilo, třeba loni měla velkou radost z křišťálové kočičky od Swarovski – https://www.swarovski.com/en-US/p-5465836/Cat-Mother/

   Jenže to jsou přesně věci, které člověk musí vidět v krámě a musí ho to zaujmout. Naslepo se to po Internetu kupovat nedá.

 46. 546
  Dana says:

  No já mám vánoční dárky také víceméně vyřešené. Mladším vnoučatům objednám osobní knihy – https://modryslon.cz/osobni-knihy/, těm starším přispěju na hodnotnější dárek, na který se složí celá rodina a k tomu nějaká drobnost, asi také přes internet. My dva si dáme dárky jedlé nebo pitné.
  Jen nevím, jestli se budeme moci rodinně setkat. Standa je onkologický pacient a tak musíme být hodně obezřetní. Ale to osobní setkání s vnoučaty už hodně chybí.

 47. 547
  Foundryman says:

  Při geniální politice našich pomazaných hlav bych se nedivil, kdyby nejcennějším a nejžádanějším dárkem byl balík hajzlpapíru.

 48. 548
  Pavel Kořenský says:

  AeroKarle – 545 – no, někdy se vyplatí počkat a darů se nezbavovat.

  Já jsem kupříkladu poměrně nedávno zjistil, že následkem mého dýmkového období (které jsem měl před víc než 20 lety, než se narodila dcera) kdy jsem dostával k Vánocům mnoho let opakovaně jednak kvanta dýmkového tabáku a pak také sem tam nějakou dobrou dýmku se jednak cena mé sbírky dýmek (z nichž některé nejsou ještě ani nakouřené) cca. pětinásobila a jsem stále šťastným majitelem asi tak deseti kilogramů velmi kvalitních dýmkových tabáků od firem jako je Peterson, W.O.Larsen, Dunhill a podobně, z nichž mnohé už neexistují a jejich tehdejší produkty se draží v aukcích.
  A některé ty dýmky, namátkou Ser Jacopo nebo moje (tehdy oblíbená) pěnovka od Andrease Bauera stouply na ceně ještě víc.

  Asi se vrátím ke kouření dýmky. Minimálně bych nemusel asi tak pět nebo sedm let kupovat tabák, protože to co jsem tenkrát dostal, jsou všechno vakuově balené plechovky, které čas nepoznamená ani za 100 let. 🙂

 49. 549
  Matzurka says:

  Já už několik let přezdívám „Ježíšek“ firmě PPL a jim podobným… do Mall si to jezdím vyzvedávat sama, pokud není poštovné zdarma. Dobře se tam totiž parkuje 😀 Jinak to u nás v práci přebírá slečna recepční, všecko bez problémů. Takže zejména o svátcích se přeplněným obchodům vyhýbám jak čert kříži – a na nákupy potravin pronikám v časných ranních, obědových či podvečerních hodinách – to lidi buď ještě spí, papají, nebo už koukají na rodinný seriál. A co si kdo přeje si tak nějak vzájemně sdělíme, vědomi si svých finančních i časových možností… já např. poprosila Ježíška, ať mi ze Supraphonline koupí digi záznamy LP a singlů jedné dávno zapomenuté folk-beatové skupiny, a vytvoří z nich CD, což vše dohromady vyjde asi na 300Kč. A stejně jako každý rok to nebude opulentní „žranice“, ale tradiční krmě v přiměřeném množství, které příliš neohrozí ani naší váhu, ani žlučníky… a pokud se zadaří a přijede příbuzenstvo z Prahy, tak to bude super.
  Co je mi fakt líto, že nám byly zrušeny všechny sborové koncerty – a ty mi tu vánoční náladu dokázaly vytvořit nejlépe. Třeba tato píseň, tu mám opravdu moc ráda, celé to vánoční zpívání profesora Petrova mi přijde milé a vroucí, vonící jehličím, skořicí a prskavkami 🙂
  https://www.prof-vadim-petrov.cz/hudba/312.mp3
  A letos taky nebude kluziště na náměstí – děcka všech ročníků se tam vyblba, a bruslení bylo zdarma (jen půjčení bruslí za vratnou zálohu).
  I Silvestra slavíme komorně – vytáhneme z videotéky oblíbené kousky, k tomu něco na zub a do skleniček.. a spát jdeme hned jak přestanou ze sousedství doléhat petardy.

 50. 550
  Dana says:

  Matzurko, kdysi, téměř v pravěku, na každý Boží Hod Vánoční (25.12.) hned po mši, měly v kostele u vánočního stromu a jesliček koncert, spíš zpívání několika vánočních písní z Evropy, Afriky a dalších kontinentů, mé dcery, Chystaly se na to už od počátku listopadu, kdy si vybíraly písně a následně je secvičovaly, jak zpěvně, tak i hudebně nástrojně (každá hrála na několik hudebních nástrojů, kytarou počínaje, přes flétny a různá cinkrlátka, zvonce a bubny). A to nacvičování byla ta pravá vánoční atmosféra, která mi tak moc schází. Nenahradí ji sebelepší vánoční cd.

  • 550.1

   Staré Vánoce jsou vždy mnohem lepší než ty, které přijdou.
   (c) StK

   • 550.1.1
    Dana says:

    Nejsou. Ta atmosféra mi schází, ale vánoční svátky si užíváme. Jen nevím,jestli tomu bude i letos tak. Vánoce bez rodiny nejsou vánocemi. Máme už dvanáctiletý rituál, kdy 25. nás navštíví Standovi synové s rodinami a 26. přijednou mé dcery s rodinami. Akorát nevíme, jak to bude letos. A já řeším, co připravit na sváteční oběd. Nemáme zažitý jídelníček, spíš se jedná o každoroční překvapení. Myslím, že tím překvapením za 2 roky bude to, že my pojedeme na návštěvu… 🙂

  • 550.2
   mayda says:

   Jo, pamatuju si na vánoční koncert sboru na dceřině gymplu. Před pár lety tím začínaly vánoce.
   Letos budou vánoce komorní, děti se osamostatnily, synek si chce vánoce užít jako vždycky, ale dcera je chce pojmout po svém.
   Bude se mi stýskat, ale domluvily jsme se, že společně něco upečeme a že si uděláme společný vánoční večer jen my tři, já a děti, v náhradním termínu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *