Když si chcete koupit nový starý auto

Ptakopysk

Aneb, co se úředně děje, když se rozhodnete dovézt ojeté auto z Itálie. Italskou stranu nechám stranou, na Itálii tu byla větší esa a dění kolem automobilů jako vítaného zdroje dojení italských daňových poplatníků pečlivě tutlala. Budu tedy tutlat i já. Snad jenom takový detail, že ještě loni tam člověk vyhlídl ojetinu, nechal si na místě zkontrolovat, jestli je košer, koupil, zaplatil, vyfasoval k ní papíry, naložil jí na návěs a jel. Nyní se úředně kontroluje, jestli auto není kradené, nepatří mafii, není úředně neexistující, eccetera, eccetera, eccetera. A protože Itálie, tak to trvá měsíc. (Jen tak pro zajímavost, dostat se do italských databází kradených vozidel je pro cizince úkol nadlidský. Horší než získat tři zlaté vlasy děda vševěda.) Takže máte doma auto, máte kupní smlouvu a čekáte, až proběhne úřední kolečko, až se potvrzené doklady dostanou na stůl italskému obchodníkovi s autama, až se obchodník rozhoupe a doklady buchvíproč pošle exotovi, který vám auto převážel. Chi va piano va sano e va lontano. (Kdo jde pomalu, dojde ve zdraví a daleko.)

Takže doklady páčíte od exota, který vám auto přivezl, protože nejspíš doklady strčil doma do šuplete, vykašlal se na ně a vás krmí pohádkama, že v Alpách spadla lavina na šoféra, který techničáky převážel, že už to dal do pošty a pošta to doručila do Grónska… Pak vám rupnou nervy, dojedete k exotovi, exot vám řekne, že doklady jsou u druhého subexota, dojedete si k subexotovi a ten je opravdu v tom šupleti má. Evidentně je italský způsob práce nějak nakažlivý.

Rozjásaně s doklady v ruce vyrazíte na stanici STK, kde by vám měli udělat evidenční kontrolu, změřit emise a udělat technickou kontrolu. A v tom okamžiku se začnou dít věci a podivenství převeliká. Technik se udiveně koukne na auto, sedne si k počítači, chvíli v něm štěrchá a pak vám s truchlivým výrazem ve tváři sdělí, že tohle auto neexistuje. Když mu řeknete, že ta dvoutunová věc za vámi je dotyčné auto a je setsakra existující, zachmuří se ještě víc a jde do počítače štěrchat znovu. Pak zjistí, že to auto opravdu existuje, ale má jinej motor, než ministerská databáze popisuje. Vás jako databázistu v.v., který pár let pracoval pro různá ministerstva, to nikterak neudiví. Proč by jedna země Evropská unie, durchumdurch prodrátovaná sítěmi, měla vědět, co se vyrábí v desetitisícových sériích v druhé zemi, že? Ale technik se nenechá zlomit, najde ten správný motor a přes protesty programu ho do formuláře nahečmá. Auto projde technickou bez ztráty květinky, a začne tvorba technického protokolu. Po třech hodinách usilovné mravenčí práce je hotovo. Vlastně ne až tak úplně docela. Cestou domů si čtete v protokolu a zjistí, že tam jsou napsané jiné velikosti ráfků. Víte přesně, že jsou jiné, protože jste auto nechával přezout na zimní gumy i s ráfkama a na webu výrobce jste se dočetl, že tohle auto z tohohle roku s touhle motorizací má povolený jenom jeden jediný rozměr ráfku a jenom jeden jediný rozměr pneumatiky. Technik opraví rozměr ráfku, vytiskne podruhé protokol a předá vám ho. Cestou k autu zjistíte, že sice hezky napsal 7J, ale nechal tam původní zbytek rozměrů, které jsou taky špatně. Technik vytiskne třetí verzi protokolu. Spokojeně se podíváte do protokolu a zjistíte, že je kompletně špatně rozměr pneumatik. Počítač, vybaven vnitřní inteligencí po provedené opravě v okénku ráfky automaticky přepsal okénko rozměr pneumatik. Úplně blbě. Se čtvrtým protokolem se odebéřete na obecní úřad, odbor dopravy.

Na úřadě si vyčekáte frontu dvou lidí a po hodině a půl se dostanete na řadu. Na rozdíl od těch předchozích vás během minuty vystřihnou jak kolečko z papíru. Nany za sklem převezme štos dokladů, vyplněnou žádost, a když zjistí, že jde o dovoz z EU, suše vám řekne, že tohle se vyřizuje do příštího pracovního dne. A protože je pátek ráno, musíte pochopit, že do pondělka do odpoledne se to prostě NEDÁ stihnout a musíte přijít ve středu. Že v devět ráno bude hotovo. Ve středu v půl deváté ráno vám Nany volá, že v protokolu jsou chyby. A že technik není v práci, takže si máte pro papíry dojet, odnést je na STK, počkat na druhý den, až v práci technik bude a přinést je opravené zpátky na úřad. Je vám zcela jasné, že úřad se na vaši věc z vysoka vykálel, nechal ji ležet celých šest dní a začal na ní pracovat těsně před tím, než jste se měl dostavit. Úřad je natolik laskav, že praví, že až opravené podklady dodáte, že na věci začne promptně pracovat. I když je čtvrtek a není úřední den. Takže ve čtvrtek ráno nacváláte na úřad, převezmete vadné protokoly, snažíte Nany za sklem vysvětlit, že tohle auto nemá, ale opravdu NEMÁ žádné alternativní pneu, ani disky, protože by nefungovala správně ABS a další vehementy v autě zabudované, takže technik tam OPRAVDU NEMŮŽE nic napsat. A že sice v technickém průkaze je napsáno osm míst k sezení, protože to je maximum u modifikací, které mají v poslední řadě lavici a ne dvě židle, jako tam máte vy, že vy tam máte opravdu jenom SEDM míst k sezení a víc jich tam nedáte, i kdybyste se pokrájeli. Že pojem EURO4 je obecný pojem a že pro techniky je důležitý název konkrétní normy, protože norem EURO 4 je tři prkýnka a nikdo mi s textem „EURO 4“ v budoucnosti emise neudělá, protože nebude vědět hodnoty. Argumenty se odrážejí od skla, které vás od Nany dělí, jako hrách od zdi. Odjíždíte k technikovi a rukou společnou a nerozdílnou splácáte technický protokol tak, aby byl v souladu s chápáním pojmů Nany za sklem. Nany převezme protokol a s úsměvem vám řekne, abyste si přišli v další úřední den, že to bude hotové. Pak si všimne, že vám jde pára z uší a podivně rudnete. Na vás mrazivý dotaz, zda to myslí úplně vážně, se zadumá a pak vám řekne, že to bude mít za dvě hodinky hotové.

A opravdu. Po zaplacení poplatků za více než tři tisíce, týdnu usilovné práce úředníků, které platíte ze svých daní, čtyřech návštěvách STK a třech návštěvách Úřadu, držíte v ruce český techničák a značky. Můžete si je nacvaknout do rámečků, nasliznout si na přední okno dálniční známku a vydat se po rozflákaných silnicích, padajících mostech a hrbolatých dálnicích vstříc radarům, kontrolám lékárniček, reflexních vest, výstražných trojúhelníků…

Alelujá veselme se.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 483 komentářů u „Když si chcete koupit nový starý auto

 1. PeSi,
  neboj, já doma krájecí prkénka sajrajtama nedezinfikuji, obvykle to na maso sjedu horkou vodou a saponátem, případně rovnou strčím do myčky. Na salát pak vezmu čisté a suché z druhého šuplíku 🙂 Dřevěná do myčky nelze (teda, tu samodezinfekční schopnost načtenu či ověřenu nemám), proto přecházím na plastová.
  S otužováním imunity máš pravdu, i když cílenou konzumaci sajrajtu nedoporučuji (např. kosteleckých uzenin :)).

 2. zdravím!
  (1401) jj, martine TT:co říci o Ostravákovi,do 17let věku žijícímu v Ostravě I., studujícímu v Praze, pak 30 let žijícímu (a také pracujícímu ) v 70ti tis.městě v sev.Čechách, který se (z nevysvětlitelných důvodů) vydal na Vysočinu do obce, kde “svět zřídka kdy kluše “,a je tam už téměř 12 let? 🙂

 3. (1403) nj,Matzurko, vzpomínám na případ výskytu salmonelly v Německu, vzešlé z cukrárny, jejíž majitel tak úzkostlivě (myšleno vážně) dbal o hygienu, až se z ní stalo centrum epidemie …. 😕

 4. Nickname,
  He ? 1977 ? No to snad ani není možný….. Na adresu recenzenta mne napadají jen samé žalovatelné přívlastky… Myslíte, že to dotyčný vůbec četl ?

 5. NIckname, to je dobrý 😀 😀 😀

  Přiznám se, že mně teda tyhle ideologický podtexty nikdy nenapadly. V životě by mně nenapadlo, že střet je příslušník dělnický třídy.
  😀

 6. westíku,
  beztak dezinfekcí vytloukl i ty hodné a činané bacouchy, co v normálním světě s těmi zlými bakanými soupeří o živobytí… To je jako když se člověk diví, cože se to děje, když si antibiotiky “vyčistí” střeva od užitečné mikroflóry. Pak aby volal na pomoc Sv. Lactobacila a jeho družinu…

 7. Desinfekce – šel jsem kolem “antik” bazaru, nějaké vnuknutí mi řeklo abych vstoupil a zeptal se. A ejhle, měli. Horské sluníčko asi z roku 1960. Se rtuťovou výbojkou. Plně funkční. Za dvě stě osmdesát korun. Místo aby nezdravě opalovalo lidi, desinfikuje prostory a předměty. Jen si při tom přitápí infra, což nepotřebuju. Jde pustit jen dohromady nebo jen infra. Jestli infra neslouží jako předřadník, vypojím. Zajímavá je barva světla. Zařízení z třicátých let, které pamatuju, mělo světlo zelenofialové. Tohle má přirozenější. Předpokládám, že desinfekční účinky má také.

 8. 1416 — Jestli infra neslouží jako předřadník… — Slouží, (vypnout) přemostit proto nelze. Též bych tak byl před 35 lety rád učinil, když jsem užíval k exponování fotorezistu na kuprextitu; ještě si živě pamatuji tu ozónovou vůni…

 9. 1380 Maturko, starozákonníci byli čuňata, proto na ně musela být přísnost. Tehdy ty předpisy měly opodstatnění. Nebyly chladničky a mrazáky, tekoucí teplá voda, mýdlo, splachovací záchody (ty byly, ale měli je jen Římané a co měli Ŕímané bylo fuj)konzervy a další vymoženosti. Když už se to do těch omezenců konečně podařilo nabouchat, se všemi těmi vymoženostmi to ztratilo opodstatnění. Jenže ono ne a ne jim to dojít, tak se do nekonečna hádají o to jak daleko má stát konzerva s lanšmítem od lahve s mlékem. Zda je přípustné v jednom fochu ve špajzu, zda v jiném fochu, jiném špajzu, jiném domě, jiné galaxii.

  1417 nickname, vím, jsou k mání germicidní UV trubice. Porovnával cenu a parametry záření, to ze rtuťové výbojky je dostatečně agresívní pro domácí použití a likvidaci běžných fujtajblátů a plísní. Vhodné je občas pořádně vyzářit chladničku a prostory pro potraviny. Také vyprané bílé prádlo je svěžejší.

 10. 1420, 1421 díky. Měl jsem tušení. Alespoň nemusím rozebírat. Třebaže rád rozebírám a těšil jsem se.

 11. Schumi,
  fungovat by to v zásadě mělo, my jsme to doma blahé paměti měli taky, předchůdce solárek 🙂 I nějaké brejličky se mi vybavují. Máma s tím ozařovala pokoje, když jsme byli my děti nemocné – vyhnala nás do vedlejšího, a liduprázdný “vysvítila”. Hezky potom rostly domácí kytky 🙂
  To infračervené jsme používali pro nahřívání čelních dutin, když udeřily rýmy. Lépe se pak ty fujtajlbly uvolnily…
  Vůně ozónu mi bude evolovat dětství, a tátu, který s tím vypaloval tišťáky nebo co to bylo…

 12. 1424 — Nejspíš ano, Matzurko, kuprextit totiž je právě materiál těch tišťáků, čili učeně řečeno desek plošných spojů.

  Prve jsem to nedopsal do konce: Ona se totiž ta jemná ozónová vůně tajemně snoubila s nenápadnými čichovými projevy barvy na horském sluníčku, jakož i té fotoemulze a možná ještě lecčehos kolem, jak se to vše uvolňovalo do prostoru působením tepla z onoho nevypnutelného infrazářiče…

 13. 1406 NickName
  Divný. Proč se na fotce toho článku objevuje slovo RETRO, proč je tam napsáno Recenze na knihu Pán Prstenů v Rudém právu z roku 1977″ Pokud by to byla fotka z Rudého Práva, necitovali by sami sebe. Logo vypadá jako staré Květy.

 14. Podle diskuse je ta recenze na Tolkiena prý fór.

  Fakt je, že nemá logiku, aby RP psalo recenzi na knihu, která byla zakázaná – lepší by bylo oní vůbec nemluvit a to i v případě, že soudruhům nedocvakávalo, že takováhle recenze je nejlepší doporučení a o knihu tím vzbudí zájem.

  Navíc i ta stylistika mi nesedí, připadá mi to spíš z padesátých let.

 15. 1431 maYda
  mi taky nesedí ten styl. Přitom takové Ztroskotanci a samozvanci mělo alespoň šťávu a bylo daleko míň nudné než se nakonec zakázaný dokument ukázal býti.
  Měl jsem taky moc rád článek Jan Krýzl,
  “Nová” vlna se starým obsahem, Tribuna č. 12/1983.
  Vykoupili jsme to tenkrát široko daleko od Kulaťáku protože to byl užitečný seznam skupin na které se muselo jít 🙂

 16. 1428 no fuj, já také ne. To je na žalobu na ochranu osobnosti, požadující odškodnění deset milionů Kč, zařazení na seznam a omluvu ve všech médiích.

 17. Ta recenze na Tolkiena se už objevila před lety jako z polského tisku (Trybuna ludu?). Je to ale hoax jako mnoho jiných.

 18. 1427 – Rputi
  Co to je za práskače ?
  Ty články mi připadaj jako kopie hlášení pro Šamana šapirozního…..svodky.
  A ty týpci….nejvíce se mi líbí ten co “… Pro sdružení výrobců alkoholických nápojů měl na starost společensky odpovědné aktivity a osvětu.”……
  Asi novej Kalousek……

 19. Salmonela se mne asi bojí, neb prkýnka používám dřevěná, na maso jakékoliv, umyju je klasicky drátěnkou neb ekvivalentem a potom Jarem ve vodě teploty, kterou ruce snesou a nechám uschnout.
  Manželka má pro klid své vlastní duše své vlastní “plastové” prkénko a celokovový nůž na kuřata a kuřecí.
  Zdravotní problémy salmonelního ražení žádné.

 20. Jo Rputi, to jsem si tam přečetl, ba i více – proto ta poznámka k soudruhovi z lihopalny.
  Mě spíše fascinuje ten účel – psaní svodek. Ani se s tím stylem neskrývají.
  Holt popovídat, poudávat, popít, pobrat…..

 21. 1437 do Litvínova
  nedát když hraju skoro dvě minuty 5 na 3 proti Třineckým lůzrům se musí vidět na vlastní oči.

 22. šimone, “investigativci” jsou velmi snadnou kořistí šapirů a podobných!
  Domnívajíce se, že odhalují zločiny a zlořády stávají se lehce užitečnými idioty a připomínají toho řeznického psa, co tahal s buřtem před čumákem…

 23. dobrej podvečer…
  skimici, brácha se spolubydlícími na koleji sledovali kritiky …teď si nevybavuju jména …Jan Kliment? v RP. Bylo vcelku spolehlivé, že cp strhí, na to stojí za to jít a co vychválí, je sračka, který nestojí ani za těch pár korun, co tehdá stál lístek do kina.

  Jinak jsem poněkud rozvrkočená, neb jsem měla před odchodem z práce nepříjemný rozhovor s “oblíbenou klientkou”. Asi nechám kolegu ve štychu a řeknu mu, že s ní končím.
  Kdyby nebylo kolegy, tak bych jí kopla do řitě dávno….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *