Když už zase budou ty volby…

Pavel Hasenkopf

Co by, se stalo, kdyby Havel nebyl bl…nepolíbenej

(pozor, extrémně dlouhý, zásadní text bez obrázků – a přečtěte si i perfektní rozbor plus vzpomínky od Jury Pospíšila.)

Za první republiky jsme si tady zavedli poměrný volební systém. Ten umožnil komunistům dostat se do parlamentu, bez něho by jako parlamentní strana nikdy neexistovali. Když pak po válce převzali moc, zavedli většinový volební systém – to byla formalita, volila se jednotná kandidátka, ale většinový systém tím získal punc něčeho komunistického, čeho bylo třeba se po 1989 zbavit. S tím byla spojena představa, že parlament má být sociologickým vzorkem populace a že žádné velké politické střety se už konat nebudou, protože budeme všichni proti komunistům, vláda i opozice, a ti budou mít svých 10%. Jinak se budeme mít všichni, vláda i opozice, tak nějak rádi a vláda nebude už nikdy nic skutečně důležitého a sporného rozhodovat. (A protože už nikdy nebudeme muset doopravdy válčit, v nejhorším nám spojenci pomůžou, osekali jsme armádu na nepoužitelné minimum – takovou blbost jsme neudělali ani za první republiky, ale to je jiná story.)

Dnes jsme na kordy a hlavní dělící linie už minimálně 10 let nevede mezi pravicí a levicí, ale mezi konzervativními realisty a liberálními idealistickými snílky natěšenými na báječný nový svět (kterého se chtějí dožít). Komunisti jsou téma, které už nikoho nebere, jako strašák a vnitřní nepřítel jsou dál nepoužitelní.

Většinový systém obecně vede k tomu, že na scéně zůstanou jen dvě strany, vládní a opoziční. Jiné jsou bez šance. Není to nijak předepsáno, prostě to tak funguje, samo od sebe.

Není pravda, že většinový systém nějaké názory potlačuje. Jen se tyhle spory nerozhodují ve volbách, ale uvnitř těch dvou stran,  které zákonitě musí být mnohem víc ,,rozkročenější” při tvorbě svých programů.

Není pravda, že většinový systém zabíjí střed a generuje extremisty a populisty.

Naopak, extremisty generuje poměrný systém – každý, kdo se nově chce dostat do politiky, se tam mnohem snáz dostane tím, že si založí novou stranu, než aby začínal od píky v nějaké již existující; a ta nová strana se pak musí viditelně odlišit od všech těch stran a straniček, co už v politice jsou, aby zaujala. A chcete-li, aby si vás všimli, mějte ty nejdivočejší a nejpraštěnější názory … (secvaklo?).

Strany ve většinovém systému jsou naopak závislé na voličích STŘEDU. Volby ve většinovém systému bývají o fous, a rozhodují je ti voliči, kteří jednou volí labouristy a příště konzervativce – a proto si labouristi ani konzervativci nemohou dopustit extrémní názory, musí být snesitelní pro všechny (není krásnějšího příkladu než loňský Corbynův propadák).

Většinový systém je navíc více  ,,politicky nepolitický”  prosamosprávný,  je přirozený. Vznikl tak, že někdo někde řekl:  ,,tak tedy dobře, mějte si ten svůj parlament, zvolte si v každém okrese jednoho zástupce a nechte mě spát“ – všimněte si, většinový systém se obejde bez politických stran. Teprve když se nějaký ten parlament poprvé sejde a vzniknou v něm frakce a ty vytvoří strany, může vzniknout poměrný systém, protože ten bez politických stran existovat vůbec nemůže – stojí na nich.

II.

A teď, co by se stalo, kdyby Havel v roce 1990 nekývnul na změnu tehdy existujícího většinového systému na systém poměrný  a v roce 1990 jsme volili většinovým systémem:

1) OF by získalo všechny mandáty.

2) KSČ by získalo 0 mandátů a jako strana by prakticky skončila.

3) OF by se následně (do roka) rozštěpilo na havlisty (pravda a láska, ideály, nepolitická politika, bezbřehý liberalismus, lidská práva jako nároky na něco) a klausovce (nohama pevně na zemi, konzervativní politika, lidská práva jako svobody od něčeho) – to odpovídá dělící linii, která tady byla od roku 1990 vždy, stále více se prosazovala a dnes tvoří základní politickou bariéru.

4) Ty dvě klíčové frakce by se změnily v dvě hlavní strany, střídající se u moci a v opozici. Ne, nebyla by to tehdejší ODS, ta byla šita na míru poměrnému systému, ale byla by to (musela by být) mnohem rozkročenější ODS.

P.S.: Země s většinovým systémem se nikdy nezvrhly v diktatury.

P.P.S.: Kdyby se Klaus nejmenoval Václav, ale Boleslav Klaus, bylo by to dokonalé.


Jura Pospíšil

Tak máte štěstí, že jdu kolem. Byl jsem u toho. Ano, o volebním systému se rozhodlo ještě v Laterně Magice, kde se scházelo ze začátku OF. Byla k tomu extra diskuse, kde byli všichni docenti a profesoři, zde již zmínění a navíc i Patočka, autor jediné knihy o volebních systémech v pluralitních demokraciích, která za bolševika vyšla a taky se tak nějak jmenovala.

A všichni tihle a lidé kolem Havla byli pro poměrný systém, pro většinový systém byla většina přítomných, jako já, Standa Deváty a tak, ale utloukli nás titulama a pražskou expetrností. Taky jsme v té době neuměli tak dlouho mluvit, jako oni.

Dost se zanedbává argument “odpovědné vlády”, kdy koaliční vláda, která většinou vznikne na základě poměrného systému, se chová voluntaristicky na základě dohod mezi členy koalice a od druhé poloviny vlády se nechová nijak nebo z hlediska cílů chaoticky, neboť členové koalice začnou myslet na nadcházející volby a začnou se chovat tak, aby oslabili v těchto volbách své partnery. Většinová volba vede většinou ke vzniku jednobarevných vlád, kde vláda musí myslet na to, aby její činnost vyhovovala volíčům, kteří bez ohledu na ideová východiska vládu, která se jim nelíbí, vymění za vládu té druhé strany. Tam je skryta jedna vlastnost, která je hrozbou i jednou z největších předností, a to, že po určitém čase je vyměněna každá vláda za vládu té druhé strany.

Nazvěme ji třeba okoukanost.

Ale ať je to jakkoli, každý většinový systém je daleko více podroben voliči. Od obvodů, kde se musí postavit kandidát takový, aby ho místní zvolili, přes výkon mandátu, kde každý zvolený je pod větší kontrolou a tlakem voličů, kteří ho zvolili a tlak na vládu, která je jednoznačněji odpovědná za cokoli co udělá a nemůže to svést na nutnost dohody s koaličním partnerem nebo na jeho blokování a když není odpovědná voliči, tak volič prostě volí ty druhé.

Takže většinový systém funguje i kdyby byly strany A a B a měly prakticky identické politické cíle. Ani A, ani B nemůže dělat nic moc proti vůli většiny voličů, protože je ta druhá a nakonec bývá i záloha malých C a D.

To se ukázalo například u Brexitu, kde Cameron vypsal referendum v očekávání, že jasně neprojde. A když prošlo, tak padl, leč konzervativcům trvalo ještě dlouho, než se zbavili jeho přivrženců a tak dlouho výsledek voleb sabotovala jeho úřednice, která ho v premierství vystřídala. Té se přes veškerou snahu nepovedlo prohrát volby a tak se Brexit nakonec uskutečnil.

V Britanii nakonec volič v této otázce zvítězil.

V otázce islamizace zatím není jisté, kdo má vlastně většinu. A rozhodující politické síly si zatím pod zvykem a tlakem korektnosti netroufají ověřit si volbou, kdo tu většinu vlastně má.
Jo a ještě jedna věc. Volič je jen jedna tvář demokracie. Druhá je obrovská moc úředníků a jejich sítí, bez kterých většina politiků by vůbec neměla postoj, názor a nápad. Bez zapojených a často zapojujících úředníků (pane starosto, to se dělá obvykle takto) by neexistovala významnější korupce, dotační skupiny, generální koordinátoři, neziskovková sféra atd.

No a třetí druhou tváří jsou manažerská propojení velkých společností, korporací, bank a fondů, kde je to ještě nepřehlednější. Už mnoho lidí si vylámalo zuby na odhalování rozhodovacího vlivu, skutečných majitelů a linií rozhodnutí. Většinou skončili v naprosto neprůhledných kolečkách, skupinách a nezjistili vlastně nic.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 123 komentářů u „Když už zase budou ty volby…

 1. Pro informaci:
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-koronavirova-opatreni-christian-drosten-virolog-rousky.A201012_135025_zahranicni_mama?zdroj=top

  Nějak mě ve spojení s poněkud nihilistickým přístupem nemalé části české veřejnosti napadá následující vtip:
  Niagara Falls, USA: Američan provádí po vodopádech Rusa, Francouze a Čecha, Nakonec se jich ptá, jak jsem jim tam líbí. Rus poznamenává, že vodní elektrárna zvíci 2,4 GW je málo, on by to celé přehradil. Řešením je “bolšaja gidroelektrostancija”. Francouz oponuje. On by tady všude nastavěl intimní hotýlky, parky, romantická zákoutí – a milenci celého světa by sem směřovali. Čech mlčí. Až na přímou otázku co by on pro Niagaru navrhoval, odpoví: “Já bych se na to vysral.”

  • On se mi ten přístup části “všeho lidu” Kotlinky nezdá ani tak nihilistický, jako spíš furiantský. Upozornit na sebe! Třeba rouškou mezi nohama jako “jakási” nebo projevem v TV či na netu – nějaký Igor Hnízdo. Totiž “celostní” lékař a homeopat Jan Hnízdil.
   Frustrace z vlastní bezvýznamnosti musí být mezi obyvateli Kotlinky velmi rozšířená.

 2. No, úžasné… Takže normální člověk se teď nemůže jít do hospody nažrat, ale papaláši na hradě budou oslavovat… To se jim to hoduje, když jim to platíme, že?
  Tak si říkám, že by už vážně mělo dojít na ty sudlice…

  • Váš osobní názor určitě není PeS-i ojedinělý.
   Jenže – změní něco? Nanejvýš se Vám uleví. A jaký názor byste měl, kdyby Vás president (pro Vás asi jiný, než Ing. Zeman) hodlal vyznamenat a epidemiolog by mu to zakázal? A metál by jste dostal doporučeně poštou…

 3. Jen připomínka oslav konce koronavirových opatření z 30.6.2020:
  Posezení na Karlově mostě u půlkilometrového stolu se v úterý zúčastnily zhruba dva tisíce lidí. Mezi nimi i politici – mj. poslanec Dominik Feri a jeho stranická šéfka Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či Miroslava Němcová (ODS).

  Více fotek najdete na
  https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/648528/oslava-na-karlove-moste-prymula-se-nestaci-divit-kalousek-si-rypl-do-hlupaka-i-feriho.html

  • Promoříme se všichni. Důležité je pomalu a ti nejslabší pokud možno vůbec. V širším příbuzenstvu mám dítě s leukémií, dalšího kluka po leukémii, nespočet stařenek, pár stařečků…
   Ti co byli před měsícem stateční – jejich děti dodnes nenosí roušky – teď sdílejí emaily jak zasáhl virus příbuzné v Rumunsku.
   I kdyby to bylo celosvětové spiknutí, virus byl v laboratoři vytvořený – teď musíme přežít, pokud možno s dobrou myslí – a pak zkoumat.
   Je jedno, “kdo za to může”.

 4. On se PeS spletl, chtěl napsat “ožrat”. Najíst se samozřejmě může kdekoliv, ale pochybuji, že by v nějaké restauraci či hospodě vařili na požadavky jeho asbestem obloženého jazyka, střev a recta. Jeho vlastní výtvory totiž odlupují smalt na hrncích a vypalují vzory na nerezu. 🙂

 5. Co do ultrazvukového zvlhčovače nalít jódový roztok? Jódovou mlhu do prostoru, občas si dýchnout a protáhnout trubky? Jakou koncentraci aby to bylo prospěšné? Pro začátek dva ml jodisolu na litr. Příjemné. Vyzkoušel, co kdyby bylo třeba.

  • Mám “zubní sprchu” s listerinem. Při čištění se o mě pokouší záchvat kašle. Taky dryják.

 6. teď jsem zaslechla v rádiu, že ta trachtace asi bude dost omezená – žádní rodinní příslušníci či jiný doprovod. Asi to bude ve stylu “tumáte medajli a vypadněte”.
  Žeby jako “dress-code” nafasovali ty bílo skafandry ?

 7. Dobré ráno, poněkud opožděně…

  Kocoure, kladu si otázku, jetsli by situace byla jiná, kdyby byl prenierem někdo, kdo býval na tomto blogu oblíben a u moci vláda ze stran, které zdejčí diskutéři volili. ODS, Svobodní, Trikolora, o docentu Konvičkovi nemluvě….

  Myslím, že by byla víceméně stejná, opatření by byla nakonec víceméně stejná, jen nadávání na Babiše a Prymulu bychom byli ušetřeni….

  Ještě byhc opodotkla, že restrijktivní opatření a problémy s epidenmií mají ve všech zemích. Tam snad Babiš s Prymulou nešéfuje.

  Kdy už konečně lidi pochopí, že problém není ani Babiš ani Prymula, ale ten virus. A že hned tak nezmizí, ani kdybyste vládu odvolávali administra zdravotnictví měnili každej půlrok.

 8. Problém není virus. Takových virů už bylo, stále je a ještě bude. A přijdou novější a nebezpečnější. Holt, silnější pes jebe.
  Problém je slepá víra v někoho, kdo mi pomůže, kdo to vyřeší, kdo má tu moc a komu bych mohl za neúspěch nadávat. Všemocný stát, ochranitelská maminka, čarodějní doktoři. Je to snazší, odevzdat se do rukou někoho jiného a pak ho sprdnout.
  Abych tě potěšil, maYdo, samozřejmě souhlasím s tvým dotazem, zda by to bylo jiné s jinými politiky. Bylo, ale takové nemáme. Takže nebylo, pokud bychom do možných politiků zahrnuli tu sebranku z tzv. “demokratické opozice”.
  Věděl bych, ale jen teoreticky – na to musí být někdo, kdo má na to koule. A světe div se, to nemá skoro žádný chlap. Příklad politika, který měl koule na to, řešit nějakou krizi, je Margaret Thatcher. Vzpomínáte si, jak zatočila se stávkujícími horníky? Žádný mužský by nevydržel a nenechal umřít ty hladovkáře. Ona na to ty koule měla. A chlapi cukli.
  Ovšem takoví politici vymřeli – všude – aspoň, co já sleduji.
  Možná se někomu budou má slova zdát příliš tvrdá. Před patnácti lety mi sdělili, že vrozená vada mi nedovolí dožít do Vánoc. Mojí ženě, půl roku po svatbě, při běžném zákroku, našli raka a vykuchali ji preventivně, co mohli. Několik let chema. Moje máti umírala ve svých 37 letech devět měsíců, i když jí bylo na začátku jen tak nevolno.
  Byl jsem teď velmi osobní, ale žádné zdravotní nebezpečí nemůže ovlivnit můj názor, že příroda, jejíž jsme všichni součástí, je silnější. A jebe.
  A teď se na nějakou dobu odmlčím.

 9. Martine,kdyby se našel politik, který , jak říkáš, “má koule” a zachoval se jako Thacherová, tak to znamená ještě větší restrikce, ještě větší omezení a samozřejmě ještě větší řev “svobodomyslných” bytostí, které přece někdo nebude omezovat.

  Pro mně je virus problém – problém, ke kterému se musím nějak postavit a vyřešit ho. Protože problémy jsou od toho, aby se řešily.
  Virus zrovna tak jako vyklízení a přestavba bytu po odchodu dětí, stěhování pracovistě, pomoc synkovi při stěhování do nového bydlení, ( jo, sešlo se to všechno hezky najednou), zádrhel v dokumentaci, prudící baba na stavebním úřadě, klient, který se v ničem neorientuje, ale o to je chytřejší.

  Na politiky kašlu, protože ti nic z toho za mně nevyřeší. Nadávání na Babiše a Prymulu mi taky k ničemu není. Chytráci co všechno vědí nejlíp taky ne. A stát už vůbec ne.

 10. Ono by možná úplně stačilo, když už se nenajde politik s koulema, aby se našel aspoň nějaký, který nebude před kamerami podrážet své vlastní ministry, ječet na poradách na odborníky, mikromanažersky rozhodovat o všem a za nic nepřebírat zodopovědnost v případě průseru..

  • Stačilo k čemu?
   Aby lidi vzali rozum do hrsti a chovali se tak, aby pokud možno omezili možnost nákazy?
   Abychom se navzájem v téhle situaci ještě nevytáčeli nadáváním na politiky? ( což taky imunitě neprospívá)

   Na to potřebujeme politiky?

   • Mně by to stačilo k lepšímu pocitu. Což je pro mne zásadní.
    Nyní k Vašim otázkám: Zdali by lidi více brali rozum do hrsti – to bych jen spekuloval. Ale pravda je taková, že lidé obecně více věří někomu, kdo se chová konzistentně, vystupuje seriozně a férově, sdělujie fakta a sděluje je srozumitelně a hlavně – nestřečkuje. Není zcela mylné se domnívat, že by v reakci na takového lídra více lidí ‘vzalo rozum do hrsti’.
    Abychom se nevytáčeli nadáváním? – jednoznačně.
    Na to potřebujeme politiky? – nerozumím zcela otázce, ale předpokládám, že je to doplněk k oběma předchozím. Tudíž: K brání rozumu do hrsti politiky nepotřebujeme, ale o nutnosti podřídit se nepopulárním opatřením spíše přesvědčí typ politika viz odpověď na otázku číslo 1.
    K nadávání na politiky politiky potřebujeme – jinak by se zcela logicky jednalo o nadávání na něco jiného.

 11. 2 martin ad 455 – přeháníš… No, jen tuhle nedávno jsem si dělal pikantní polévku, takže u snídaně se pěkně prohřeju… Nikdo jinej to jíst nechce – nevím proč…
  Ale mám několik oblíbených restaurací, kde se občas stravuju, no tak tam mám teď smůlu. Hlavně, aby to šílenství přežily…

 12. 2 Matzurka ad 457 – když plukovník, tak jedině atombordel. Žádný skafandry… Povel Kombinézu upravit! Plyn!

 13. Ne, kdyby se našel politik, který má koule, tak naopak žádné restrikce, žádný rozvrat ekonomiky, nechat tomu volný průběh a jen se snažit léčit těžké případy. Tedy těch necelých 5% ze všech nakažených.

 14. PeSi,
  jistý Gandalf ze Strakonic je drobný domácí pěstitel…. chilli papriček, jejichž pálivost zjevně překonává všechny nastavené meze 🙂 Sice ho původně chtěli zařadit do sekce “zbraně hromadného ničení”, nakonec se chlubí výpěstky (včetně foteček) v kavárenské (pro registrované čtenáře) sekci “chilli”. Možná bys ho měl kontaktovat, kdyby ti nějaká paprička došla… 🙂 Jura-p myslím od něho nějaké výpěstky pobral, a cestou z posledního šumaváckého prasete líčil zážitky.

  • Jednodušší je koupit si pepřový sprej proto medvědům. 10 procent OS a nechat odparit. Pak už nic silnějšího není.

 15. V mně známe rodině tomu pozitivnímu nechali doktoři volny průběh a za dva dni putoval s vysokou horečkou do nemocnice. Asi se to předem nedá odhadnout.

  • Nedá,
   u oběda jsem stihla prohodit pár slov s kolegy z jiného týmu – jeden nemocen, je mu jen blbě, pozitivní test. Zřejmě to chytnul díky manželce, t.č. vyučující na zdejším gymplu, kde hned na začátku září zavírali infikované třídy.
   Ten kolega v létě v rámci dovolené vesloval proti proudu Vltavy a dále odsud až do Hamburku. Sám, aby si to užil.

 16. Schumi,
  zde popis jedné papričky zvané 7 POT:
  “Jak k tomu 7 POT dospěl to netuším /šlechtitelé přidělují značky, ty jsou registrovány – musí i geneticky prokazovat několik let dozadu. některé druhy ani nemají název, jen čísla/. Rodem je to Capsicum Chinense, je celá řada barevných variant – Brain Strain/žlutá, Orange, Braun, Douglah Red, Jonah, BubbleGum, Burgundy,Chaguanas, Congo Gigantic SR Chocolate, Katie, Primo Red, Barrackpore …… Asi těch variant bude ještě více. Pro mně je zajímavá tím, že jde o výnosný masitý, voňavý a hlavně krásný plod se spoustou cukrů /no většina ochutnávačů ty cukry nedocení/. Není to žádné “ořezávátko” dovede pěkně kousat – pohybuje se pálivostí od 800.000 do 1.300.000 SHU a to není málo. Jako koření je nedostižná. Jeden z plodů co mám v ruce by vydal na kotel guláše /spíše větší kotel :-)/ I v bytě je to krásná kytka /klidně i přes metr vysoká, když kvete, provoní celou místnost – v podstatě dospělá kytka kvete a plodí stále, ujíst se to nedá/.”

  • Usušit, rozemlít na prášek. Lze u sebe mít jako účinnou zbraň i tam kde pepřový sprej je zakázaný.

 17. Pozor! Co by hýbalo váchněma, nebýt Covidu? Která vážná témata upozaďuje? Co závažného je tím skrýváno? O čem se kde skrytě jedná aby nám byla dále omezování svoboda?

  • Cokoliv.
   Publicita jedntlivých kauz je jako loupání cibule. A jako v cibuli uprostřed vlastně nic není.
   Náhradní vrstvy:
   Bělorusko, Karabach, Novičok, Lisabonská smlouva, imigrační politika EU, Kotleba a jeho 1488 euro atd, atp. Když se nebude dařit s “opatřeními proti koronáči” najdeme jiné téma, vhodné do všech médií.
   Co třeba povodně na Moravě?

   OT: Kdy začne být zakazováno číslo 1984? To měl Kotleba na roušce. Orwell na indexu!? To dost brzo! Nebo spíš hodně pozdě.

 18. Dobrý den dámy a pánové,
  mám dotaz: jaký je důvod zveřejnění údaje (tzn. nikoli informace nebo znalosti), že u nás máme tohle, ale v zemi X mají tohle a tamto?
  Povšiml jsem si uvedeného typu údajů např. při debatách o úrovni zadlužení nebo dopravních nehod: máme dluh (nehod) 40 % něčeho, jinde mají dluh (nehod) 65 % něčeho, takže jsme v pohodě. Je tím důvodem sdělení, že ON: “koukej mámo, hoří nám barák” a ONA: “klídek táto, koukej sousedovi hoří barák a stodola”?

  hansi hase: zničující většina obyvatelstva očekává akci, přesně podle popisu Martina tt v 459, tak se politici zaměřují na mikro řízení (až na výjimky nikdy nepracovali a jsou státní zaměstnanci). Ministr Hamáček je sice (z mého pohledu) úplný hamáček, ale na jaře hezky reagoval na dotaz, který se týkal zemřelé osoby na covid: “já jsem ministr, zavolejte si na hygienu”.

  • Z mých mladých let, pamatuju, že to byla osvědčená taktika podávání nežádoucích informací rodičům.
   Říct, že mám čtyřku z písemky obvykle přineslo horší následky, než sdělení, že mám čtyřku z písemky, ale že z tej písemky doszala většina třídy včetně enjvětšího šprta pětku.

  • porovnání se sousedy může sloužit k optimalizaci domácí politiky. Pokud něco umí Němec, proč by to nemohl umět i Čech.
   Viz systémy řízení bez fixních KPI (ukazatelů výkonnosti).
   KPI podle kterého je manažer hodnocen je např. porovnání s průměrem pěti lídrů trhu.
   Ve skutečnosti jsou tato porovnání buď k mlácení prázdné slámy v novinách nebo ve vrtění s “veřejným míněním” v rámci prosazování vlastních cílů.
   Příklad: V Německu dostávají zemědělci 600 EUR/hektar/rok. My jsme ještě daleko za nimi. Naši zemědělci hladoví. S nimi budete hladovět i vy.

  • Ahoj Ptáku, asi vcelku i rozumím, proč politici mikromanažujou, což ovšem nic nemění na faktu, že mě tím vytáčejí. (jsem chtěl napsat serou ale nějak jsem se udržel).
   Současný premiér je ale o třídu jinde – střečkování je to slovo, co už jsem tu použil a co mi na něj pěkně pasuje.
   A k tvému dotazu na porovnávání – inu jedna z metod marketingové analýzy – benchmarking. Třeba: ‘Libuna má sice jenom trojky ale ostatní jsou na tom ještě hůř..’

  • Asi tak: My nemáme mouku, ale sousedi mají povodně.
   Prostě jde o politické vyvinění se z nějakého, námi (jimi – politickou věrchuškou) více-méně způsobeného průšvihu. Podívejte, jak se máme v porovnání se sousedy dobře. I když porovnáváme neporovnatelné.
   A to byl i jeden z důvodů, proč se v červnu slavilo přemožení covidu. My jsme nejlepší, my jsme to zvládli, já mám číslo na Johnsona-Trumpa- já jim řeknu, jak to mají dělat. Proto ta dnešní kritika.

 19. No a teď u mě byl kamarád proděkan – od rána řeší takovou banalitu – díky moudrému rozhodnutí vlády se do zítřka všichni studenti s pobytem v ČR musej vystěhovat z kolejí. V novinách uváděná výjimka zaměstnaneckého poměru neplatí (přišlo rozhodnutí ministerstva). Kolega před chvilkou odcházel se slovy – tak čau snad za 14 dní… Má 2 děti prvním stupněm povinné, v obou třídách ani jeden nemocný a právě proto se musí zrušit výuka. Základní školy nezavíral ani Hitler. Já jsem za vodou, já se o žádné děti starat nemusím, ale musím uznat, že vláda postupuje naprosto promyšleně a zásadně, ona se jim ta ekonomika přece jen zdárně zhroutí… Jen aby Bureš stihnul zdrhnout včas…

  • A právě proto zvažuju, že v příštích parlamentních volbách budu volit ANO. Ať dokáží, že to dokáží. Když už tuhle zemi tak …..

   • No, když, Dano, myslíte, tak samozřejmě. Máte svaté právo volit, koho chcete.
    Já vím, že se říká: ‘čím ses zkazil, tím se naprav’, nebo: ‘jen ať opraví, co pokazili’ – jenže, ruku na srdce, takhle to přeci nefunguje.
    Nemůže fungovat.
    Jak, proboha ta stejná parta osob, která dovede (například) firmu ke krachu ji má v dalším roce zase zázračně uzdravit? Kde se u nich najednou vezmou ty potřebné schopnosti?
    Ono je možná lákavé jim vymáchat čumák ve vlastních exkrementech.
    Ale já fakt nevím, je-li to to pravé..

    • Dana žertuje. Jak jí znám, tak by jim to hodila jen proto, aby viděla jak to nezvládnou a o to větší potěšení pak bude mít z pohledu na to, jak je bude dav bývalých voličů věšet na nejbližším stromě 🙂

  • No, už jsem četl, že UK shání pro studenty ubytování na hotelech, když se musí odstěhovat z kolejí. Což bude drahé. to si umím představit a prošustrují se peníze, které by mohly jít na pořízení přístrojů do laborek, do universitních licencí na software apod. holt nebudou 🙁

   Asi to dopadne jak za totáče a páni docenti (tedy ti lepší) budou provádět výuku s pomocí techniky pořízené za vlastní peníze. Velmi dobře si pamatuju, jak jsem u mého školitele na diplomku počítal na jeho soukromé programovatelné kalkulačce TI-58C s tiskárnou, kterou si pan docent, později profesor, přivezl ze svého pobytu v USA, kam byl pozván aby tam rok přednášel a dostal jí tam jako dárek od těch pedagogů k narozeninám nebo k čemu.

 20. Maydo, k 460 nebo kolik, Pes má zcela pravdu. Politik s koulema – tedy něco jako trump, který s v politika evidentně proti své vůli mění – neprsazuje žádné restrikce. naopak. Každý občan je zodpověden sám za sebe a za svůj sociální prostor., Třeba řezník, který si o COVID něco přečte vystrčí před kvelb kbelík s rouškami a trhací čísílka a pouští do krámu páe lidí podle nějakého mustru velikosti plochy. Pokud by tam někdo vstoupil bez roušky řezník ho nemusí vyhodit sám, postarají se spolukupující. Takhle to fungovalo u nás ve Schuylkill County a nikdese nijak nerozčiloval ani nepodpoloval policejní stanici. Policajti upozorňovali, ale pokuty nedávali, neboť přirozený respekt. proto je ten nesymptický Trump tak nenáviděn, protože oponuje totálnímu lock-down, tvrdí, že zavření škol způsobí větší škody než několik nakažených. Rozhodující je vůle a souhlas komunity, nikoliv plukovnický – byť dobře míněný – ferman.

 21. Pochopil jsem prymulu dobře? “Kdybychom zavřeli školy a nechali hospody otevřené vypadalo by to jakože nám na vzdělání nezáleží.”
  Další úžasná debilita – sportovat (trénovat) venku pouze v počtu šesti lidí. Šest lidí na fotbalovém stadionu – to je slovo do pranice.

 22. Dušane,
  obávám se, že v Čechách se případ podobný tomu ve vašem řeznictví stěží najde. Tady si až příliš mnoho lidí zvyklo na pokyny “shora”… bezrouškovému jedinci by část tleskala, jak se postavil Babišovi, a možná by se našel práskač, co by telefonoval místnímu poldovi s důraznou žádostí o potrestání viníka, nejlépe odstřelem na místě.

  • Nedovedu si představit mentalitu “průměrného Američana”, on asi takový ani neexistuje, černý mladík, strhávající sochu Kolumbovu, profesor na neosocialistické univerzitě, bohatý byznysmen nebo chudý farmář, nebo…
   Rozhodně tam vidím (i z té dálky) obrovskou pestrost názorů, zájmů, postojů. Takže ten řezník z Iowy asi nebude průměrem.
   ===
   U nás je to daleko méně roztříštěné, ale majitel restaurace na Praze 1, zemědělec / opilec z vesnické hospody nebo šéf ODS profesor Fiala mi taky nijak neusnadňují “zprůměrňování Čecha”.
   Ještě zásadní fakt: Neexistuje žádný oficiální důvěryhodný informační kanál. Místo informací neustále do nás buší NÁZORY, co si někdo o něčem myslí. Politikaření.
   Proto je nemožné, aby se národ choval homogenně. Ani v malé Kotlince, ani ve velké zemi Americe. A je třeba bohužel stanovit mantinely.
   Nakonec – podívejte se pár stránek nahoru, tasdy na Šumavákovi. Názorová pestrost jako v kaleidoskou. O nějakém aspoň přibližném sjednocení názoru tu nemůže být ani řeči.
   Pokud si ale každý bude představovat směr pochodu a rychlost chůze podle svého, nikdy se nikam nedostaneneme. Hrst broků, nasypaná z výšku na kamennou podlahu.
   Jestli TOMU říkáme demokracie a svoboda, tak se mi jeví, že oba výrazy jsou cestu do zapomění, sebelikvidace téhle civilizace.
   Ne lidstva. Nahradí nás ti, kteří mají schopnost, stejně jako mravenci nbebo včely plnit své úkloly pro blaho celku.
   A klidně tomu říkejte totalita nebo komunisnus. Ale bude to pak mít nějaký společný výsledek. Anarchie (absolutní svoboda jedince) je předstupeň rozkladu a konce společnosti.
   ====
   To je velmi smutná úvaha. Vypadá to, že lidi ještě ke svobodě nejsou dostatečně vyvinutí. K osobní svobodě je taky třeba mít i osobní odpovědnost. A tu nevidím. Ani tady, ani v Kotlince, ani v Evropě ani…

  • Matzurko, propíchni svou bublinu. Neznám nikoho, kdo by cíleně nerespektoval určitá omezení – nošení roušek, neúčast na sborových párty, pokud jsou tato opatření v souladu se zamezením šíření virozy. Setkávám se s lidmi, kteří se chovají zodpovědně vůči sobě i ostatním.
   Ale znám spoustu rodin s malými dětmi, ve věku 1. stupně ZŠ, kteří právě byli odesláni do zničení.

   • Pokud je zlikviduje 14 dní bez příjmu, nepamatovali vůbec na zadní kolečka. Česky – jsou naprosto lehkomyslní, nezodpovědní. Ale záchranném čluny tu jsou:
    Nemají rodiče?
    Nemají příbuzné?
    Nemají přátele?
    Tohle skuhrání slyším každou chvíli, velmi často od lidí bezesporu bohatých. Kteří by jen museli sáhnout “do zásob”.
    NEVĚŘÍM!

    • Kocoure, měli zásoby, které vyčerpali na jaře a doufali, že je doplní přes léto a podzim. Nestalo se. I když nejeli k moři, nebyli na přepychové dovolené. Navíc nejsou jen zaměstnanci, jsou i OSVČ, které může i 14 dní, kdy nemohou poskytnout služby, zlikvidovat tím, že klient si najde jiného poskytovatele.
     A ano, mají rodiče. Třeba mne. Mohla bych pomoci s hlídáním dětí-vnoučat, ale moje osobní situace mi to nedovoluje. Druhá babička je právě v karanténě. Teď budu hodně jedovatá: Co kdybyste to vzal za mne? Ha?

     • Nejsem ani rodič, ani přítel, ani jinak příbuzný. A pracuji. Takže – nevzal. Ale menší částku bych jim mohl půjčit. Třeba na rok.

   • Dano,
    možná dojeď do většího města. Nežiju v bublině. Dcera každý den jezdívala MHD do školy – referuje dostatečně, a dost rozhořčeně (ona sama vzorně dodržuje, vybavena sadou “fešáckých” pratelných roušek – nikoho neudává ani nenadává, ale doma líčí příběhy… v tomto jí věřím; dezinfekci v malém flakónku má pořád sebou a používá). Já chodím nakupovat – nejčastěji Kaufland. Lidi osahávající pečivo bez rukavic, roušky pod nosem, maminy s tatinama a třemi dětmi v chumlu, nebo lítající mezi regály… už jsem to tu psala i dříve.
    A na netu je těch vzdororouškařů taky hafo, a vzájemně si obrazně poplácávají ramena, jací jsou frajeří, jak to Babišovi nandali. Demonstrace a vtipy proti nošení roušek. Fakt jsi nic z toho nezaznamenala ?

 23. “Nahradí nás ti, kteří mají schopnost, stejně jako mravenci nbebo včely plnit své úkloly pro blaho celku.” Benito, Adolf i Josif by zaplakali dojetím. Je ovšem třeba mít na paměti, že celý civilizační pokrok od cca 18. století je založen na zcela opačném principu.

  • Jistě. O tom nemůže nikdo soudný pochybovat. Ani já nepochybuji.

   Ale teď se zdá, že stejný princip tohle všechno zničí. A zdá se, že dost rychle. Všechnyn ty spolky “Proti vyhynutí”, Green Deal, Black live matter…
   Nějak se to vymyká z kontroly a místo toho, aby se ti, kteří si to ještě uvědomují nějak spojili, bijí se mezi sebou.
   Souhlas věrchušek s progresivisty (USA, EU? OSN, NATO atd.) mě osobnně dostal do podivného stavu mysli. Nevěřím tomu, co vidím. Souhlas a podpora těch nejbohatších té nové,”progresi”.
   Už jsme tu o tom psali. Nemám to vůbec nijak potvrzené, jen takové velmi fantastické tušení – ale není to nakonec boj mocných proti mocným s využitím těchto pseudovědeckých a pseudolidových hnutí jako munice? Nebo “Kanonefutteru”?
   ===
   Islám, Čína atd. – ti se nově etablují na nové vládce. Všichni své lidi považují za mravence/včelky – s předurčenými rolemi, bez vlivu na rozhoování. Čili bez demkracie, bez svobody.

   A musíte uznat Foundry, že oni jedou nahoru. My jedeme dolů.

 24. Dušane, taky jediný, na čem se komunita je schopna shodnout je nadávání na vládu a stát.

  A podepisovat petice za odvolání ministra a plánovat odvolání vlády, ODS už se nechala slyšet. 😀

  Na druhou stranu na to, abych pokud možno nosila roušku, myla si ruce a a nelezla někam, kde můžu něco chytit, nepotřebuju nejen politika s gulema, ale ani souhlas komunity.

 25. Dano, StK: znám lidi, co cíleně nedodržují opatření.
  Znám lidi, které letošní situace posílá do likvidace. Nejde o dalších 14 dní. Jde o celý rok.
  Lidi, kteří si nastavili závazky, měsíční splátky na určitý příjem + měli rezervu. O kterou teď přišli. Zde bych nenadával lidem, nepoučoval je o “finanční gramotnosti”, ale vrátil se k poválečnému německému heslu sociálně tržního hospodářství:
  Vláda nemá právo likvidovat úspory dělníků devalvací. To je asociální.
  Bankovní systém dopovaný “levnými penězi” likviduje v čase krize ty, kteří bankám a státu věřili.

  • Výměnou vlády se to vyřeší?
   Co udělají “Poabašovci”? No – natisknou další peníze nebo rovnou udělají měnovou reformu. Nemáme Euro.
   ===
   Vrchní Pirát rozumně promluvil do kamer: Nní čas na výměnu vlády. Jistě, není blbý, mohlo by se stát, že by byl zvolen on za nového kapitána a co potom se zadluženou zemí? Jedině nepopulární opatření – krev, pot, a slzy – a za 4 roky odejít zadním vchodem, protože předním se do Strakovky nastěhuje jiný populista.

 26. Jistě. O tom nemůže nikdo soudný pochybovat. Ani já nepochybuji.

  Ale teď se zdá, že stejný princip tohle všechno zničí. A zdá se, že dost rychle. Všechnyn ty spolky “Proti vyhynutí”, Green Deal, Black live matter…
  Nějak se to vymyká z kontroly a místo toho, aby se ti, kteří si to ještě uvědomují nějak spojili, bijí se mezi sebou.
  Souhlas věrchušek s progresivisty (USA, EU? OSN, NATO atd.) mě osobnně dostal do podivného stavu mysli. Nevěřím tomu, co vidím. Souhlas a podpora těch nejbohatších té nové,”progresi”.
  Už jsme tu o tom psali. Nemám to vůbec nijak potvrzené, jen takové velmi fantastické tušení – ale není to nakonec boj mocných proti mocným s využitím těchto pseudovědeckých a pseudolidových hnutí jako munice? Nebo “Kanonefutteru”?
  ===
  Islám, Čína atd. – ti se nově etablují na nové vládce. Všichni své lidi považují za mravence/včelky – s předurčenými rolemi, bez vlivu na rozhoování. Čili bez demkracie, bez svobody.

  A musíte uznat Foundry, že oni jedou nahoru. My jedeme dolů.

 27. Dobré zas ráno… No, jak psal Foundry, nejvyšší čas zavést odznak “vzorný fašounek”. Obdoba odznaku “hrdina socialistické práce”! Nebo “vzorný voják”!
  Nad mozkem poslušnost a nad rozumem vira…!

 28. Vrátil jsem se z Maďarska. Hotely normálně fungují, lidé se v lázních bez obav koupou, nad Balatonem jsme ochutnávali víno a místní chodili nakupovat do otevřených krámů. Ovšem moc jich nebylo. Hodně se tam nosí roušky, ale mezi známými je sundávají. Když nás prováděli hotely, roušku měl pouze ředitel a PR pracovnice. My ne.
  Proč bylo tak málo lidí venku? Někteří se báli vira, ale podle průvodce prostě nemají peníze, protože v lázeňském průmyslu nejsou hosté. Začali si tu vážit Rusů, protože ti na covid serou a nyní tvoří jediný finanční zdroj.

 29. Já zjistil, že jsem na test vůbec chodit nemusel. Jen jsem si mohl vzít papír, že už mám covid za sebou. To jsou paradoxy, že Vanku?!!
  O to víc se divím všem těm, kteří tomu lampasackemu diletantovi věří. No, lidé u nás věřili farářům, husitům, císaři pánu, nacistům, komoušum a nyní lampasakovi, který třicet či více let maximálně ťukal tužkou do stolu a praxi neviděl ani z letadla. Když chcete věřit, věřte. To je vaše svobodné rozhodnutí. Ale po mně to nechtějte. Já se vám maximálně budu smát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *