Když už zase budou ty volby…

Pavel Hasenkopf

Co by, se stalo, kdyby Havel nebyl bl…nepolíbenej

(pozor, extrémně dlouhý, zásadní text bez obrázků – a přečtěte si i perfektní rozbor plus vzpomínky od Jury Pospíšila.)

Za první republiky jsme si tady zavedli poměrný volební systém. Ten umožnil komunistům dostat se do parlamentu, bez něho by jako parlamentní strana nikdy neexistovali. Když pak po válce převzali moc, zavedli většinový volební systém – to byla formalita, volila se jednotná kandidátka, ale většinový systém tím získal punc něčeho komunistického, čeho bylo třeba se po 1989 zbavit. S tím byla spojena představa, že parlament má být sociologickým vzorkem populace a že žádné velké politické střety se už konat nebudou, protože budeme všichni proti komunistům, vláda i opozice, a ti budou mít svých 10%. Jinak se budeme mít všichni, vláda i opozice, tak nějak rádi a vláda nebude už nikdy nic skutečně důležitého a sporného rozhodovat. (A protože už nikdy nebudeme muset doopravdy válčit, v nejhorším nám spojenci pomůžou, osekali jsme armádu na nepoužitelné minimum – takovou blbost jsme neudělali ani za první republiky, ale to je jiná story.)

Dnes jsme na kordy a hlavní dělící linie už minimálně 10 let nevede mezi pravicí a levicí, ale mezi konzervativními realisty a liberálními idealistickými snílky natěšenými na báječný nový svět (kterého se chtějí dožít). Komunisti jsou téma, které už nikoho nebere, jako strašák a vnitřní nepřítel jsou dál nepoužitelní.

Většinový systém obecně vede k tomu, že na scéně zůstanou jen dvě strany, vládní a opoziční. Jiné jsou bez šance. Není to nijak předepsáno, prostě to tak funguje, samo od sebe.

Není pravda, že většinový systém nějaké názory potlačuje. Jen se tyhle spory nerozhodují ve volbách, ale uvnitř těch dvou stran,  které zákonitě musí být mnohem víc ,,rozkročenější“ při tvorbě svých programů.

Není pravda, že většinový systém zabíjí střed a generuje extremisty a populisty.

Naopak, extremisty generuje poměrný systém – každý, kdo se nově chce dostat do politiky, se tam mnohem snáz dostane tím, že si založí novou stranu, než aby začínal od píky v nějaké již existující; a ta nová strana se pak musí viditelně odlišit od všech těch stran a straniček, co už v politice jsou, aby zaujala. A chcete-li, aby si vás všimli, mějte ty nejdivočejší a nejpraštěnější názory … (secvaklo?).

Strany ve většinovém systému jsou naopak závislé na voličích STŘEDU. Volby ve většinovém systému bývají o fous, a rozhodují je ti voliči, kteří jednou volí labouristy a příště konzervativce – a proto si labouristi ani konzervativci nemohou dopustit extrémní názory, musí být snesitelní pro všechny (není krásnějšího příkladu než loňský Corbynův propadák).

Většinový systém je navíc více  ,,politicky nepolitický“  prosamosprávný,  je přirozený. Vznikl tak, že někdo někde řekl:  ,,tak tedy dobře, mějte si ten svůj parlament, zvolte si v každém okrese jednoho zástupce a nechte mě spát“ – všimněte si, většinový systém se obejde bez politických stran. Teprve když se nějaký ten parlament poprvé sejde a vzniknou v něm frakce a ty vytvoří strany, může vzniknout poměrný systém, protože ten bez politických stran existovat vůbec nemůže – stojí na nich.

II.

A teď, co by se stalo, kdyby Havel v roce 1990 nekývnul na změnu tehdy existujícího většinového systému na systém poměrný  a v roce 1990 jsme volili většinovým systémem:

1) OF by získalo všechny mandáty.

2) KSČ by získalo 0 mandátů a jako strana by prakticky skončila.

3) OF by se následně (do roka) rozštěpilo na havlisty (pravda a láska, ideály, nepolitická politika, bezbřehý liberalismus, lidská práva jako nároky na něco) a klausovce (nohama pevně na zemi, konzervativní politika, lidská práva jako svobody od něčeho) – to odpovídá dělící linii, která tady byla od roku 1990 vždy, stále více se prosazovala a dnes tvoří základní politickou bariéru.

4) Ty dvě klíčové frakce by se změnily v dvě hlavní strany, střídající se u moci a v opozici. Ne, nebyla by to tehdejší ODS, ta byla šita na míru poměrnému systému, ale byla by to (musela by být) mnohem rozkročenější ODS.

P.S.: Země s většinovým systémem se nikdy nezvrhly v diktatury.

P.P.S.: Kdyby se Klaus nejmenoval Václav, ale Boleslav Klaus, bylo by to dokonalé.


Jura Pospíšil

Tak máte štěstí, že jdu kolem. Byl jsem u toho. Ano, o volebním systému se rozhodlo ještě v Laterně Magice, kde se scházelo ze začátku OF. Byla k tomu extra diskuse, kde byli všichni docenti a profesoři, zde již zmínění a navíc i Patočka, autor jediné knihy o volebních systémech v pluralitních demokraciích, která za bolševika vyšla a taky se tak nějak jmenovala.

A všichni tihle a lidé kolem Havla byli pro poměrný systém, pro většinový systém byla většina přítomných, jako já, Standa Deváty a tak, ale utloukli nás titulama a pražskou expetrností. Taky jsme v té době neuměli tak dlouho mluvit, jako oni.

Dost se zanedbává argument „odpovědné vlády“, kdy koaliční vláda, která většinou vznikne na základě poměrného systému, se chová voluntaristicky na základě dohod mezi členy koalice a od druhé poloviny vlády se nechová nijak nebo z hlediska cílů chaoticky, neboť členové koalice začnou myslet na nadcházející volby a začnou se chovat tak, aby oslabili v těchto volbách své partnery. Většinová volba vede většinou ke vzniku jednobarevných vlád, kde vláda musí myslet na to, aby její činnost vyhovovala volíčům, kteří bez ohledu na ideová východiska vládu, která se jim nelíbí, vymění za vládu té druhé strany. Tam je skryta jedna vlastnost, která je hrozbou i jednou z největších předností, a to, že po určitém čase je vyměněna každá vláda za vládu té druhé strany.

Nazvěme ji třeba okoukanost.

Ale ať je to jakkoli, každý většinový systém je daleko více podroben voliči. Od obvodů, kde se musí postavit kandidát takový, aby ho místní zvolili, přes výkon mandátu, kde každý zvolený je pod větší kontrolou a tlakem voličů, kteří ho zvolili a tlak na vládu, která je jednoznačněji odpovědná za cokoli co udělá a nemůže to svést na nutnost dohody s koaličním partnerem nebo na jeho blokování a když není odpovědná voliči, tak volič prostě volí ty druhé.

Takže většinový systém funguje i kdyby byly strany A a B a měly prakticky identické politické cíle. Ani A, ani B nemůže dělat nic moc proti vůli většiny voličů, protože je ta druhá a nakonec bývá i záloha malých C a D.

To se ukázalo například u Brexitu, kde Cameron vypsal referendum v očekávání, že jasně neprojde. A když prošlo, tak padl, leč konzervativcům trvalo ještě dlouho, než se zbavili jeho přivrženců a tak dlouho výsledek voleb sabotovala jeho úřednice, která ho v premierství vystřídala. Té se přes veškerou snahu nepovedlo prohrát volby a tak se Brexit nakonec uskutečnil.

V Britanii nakonec volič v této otázce zvítězil.

V otázce islamizace zatím není jisté, kdo má vlastně většinu. A rozhodující politické síly si zatím pod zvykem a tlakem korektnosti netroufají ověřit si volbou, kdo tu většinu vlastně má.
Jo a ještě jedna věc. Volič je jen jedna tvář demokracie. Druhá je obrovská moc úředníků a jejich sítí, bez kterých většina politiků by vůbec neměla postoj, názor a nápad. Bez zapojených a často zapojujících úředníků (pane starosto, to se dělá obvykle takto) by neexistovala významnější korupce, dotační skupiny, generální koordinátoři, neziskovková sféra atd.

No a třetí druhou tváří jsou manažerská propojení velkých společností, korporací, bank a fondů, kde je to ještě nepřehlednější. Už mnoho lidí si vylámalo zuby na odhalování rozhodovacího vlivu, skutečných majitelů a linií rozhodnutí. Většinou skončili v naprosto neprůhledných kolečkách, skupinách a nezjistili vlastně nic.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 123 komentářů u „Když už zase budou ty volby…

 1. 401
  Stary kocour says:

  Často se tady vzpomíná trubkovité (jednosměrné) vidění.
  …mně totiž na jaře o 3 měsíce odložili naplánovanou operaci, nebyl jsem covidově pozitivní ani urgentní, měl jsem jen kurevské bolesti. Nebyly kapacity. Jenže tohle je u dosti lidí pod jejich rozlišovací schopnost…

  A teď to zkuste vyfabulovat naopak:
  Dostal jste PeS-i koronáč a není to ve vašem případě jenom chřipečka. Máte vysoké horečky, zvracíte, začínáte se pomalu dusit. Prognóza? „Raději se neptejte. Nevíme..“
  Ale v nemocnici není místo, nemohou přece „jen tak“ zrušit dlouho plánované výměny kyčelních, kolenních a dalších kloubů. Navíc by museli přestavět celou ortopedii na infekční! Koronáč přece pomine, ale zničené klouby budou mít staří lidé pořád. Ortopedii nelze opostrádat! A navíc nemáme dost sester!

  To je jenom taková hříčka s prohozením rolí. Jak by to mohlo být naopak.

 2. 402
  PeS says:

  Dobré zas ráno… 2 Starý kocour ad 399 – popisuju skutečnost, nikoli fabulaci… Ale když už chcete fabulovat, tak fabulujte – případ z mého blízkého okolí… Začnou vás tak trochu bolet nohy a otékat. Zajdete k jasnovidci, ten vás pošle do nemocnice, kde vás rovnou hospitalizujou (pokud tedy mají volné lůžko). Diagnóza – agresivní lymfom. A máte jistotu, JISTOTU, že před sebou rozhodně nemáte 10 – 20 let kvalitního života. A možná vám v tu chvíli bude úplně jedno, jestli se k tomu ještě přidá covid, nebo ne… A v té poslední fázi už ani nevnímáte okolí, už jste jinde…

  • 402.1
   Stary kocour says:

   Třikrát jsem vyprovázel blízké k neodvratné smrti. Blízké a hodně zblízka. Vím o tom možná víc, než Vy. O „rekapitulování“, shrnutí života. Kdy nevidíte světýlko na konci tunelu, jenom konec tunelu.
   Na rozdíl od Vás ale nechci strávit ten zbytek života, co mi zbývá, (není ho tak moc), nenávistným nadáváním na svět, který stejně nemohu změnit. V tom se naprosto lišíme.

 3. 403
  PeS says:

  A jen připomínám nedávno odkazovanou prof. Vašákovou (plicní).
  „Je poctivé říci, že 80 procent lidí nemá prakticky žádné příznaky onemocnění, když se nakazí. 20 procent z nakažených má příznaky, které jsou podobné jinému virovému onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Pouze 5 procent těch lidí, kteří se nakazí, mají takové postižení plic, které je nutí k hospitalizaci. To je potenciálně může ohrozit na životě, pokud se postižení plic vyvine do rozsáhlého, kdy budou potřebovat vysokoprůtokový kyslík, umělou plicní ventilaci, případně mimotělní oběh.“

 4. 404
  PeS says:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Dnesni-zprisneni-proti-covidu-zmrazi-kulturu-a-sport-omezi-skoly-640167
  „Zakázané jsou ode dneška návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče.“ Bravo, to ty seniory rozhodně potěší, když se za nima nebudou moci podívat děti a vnoučata…
  No jo, tak aspoň dřív umřou a vláda ušetří na důchodech… Dobře to Primeros vymyslel!

 5. 405
  Šimon klein says:

  Hlavním úkolem primáře je, aby mu nezkolabovalo odd., pak je pro vsechny, zcela pro vsechny, k ničemu.
  Pokud mu tam přijde covidak, je zdaleka nebezpečnější, než někdo s kyclema, slinivkou apod. Takže tihle pacoši jdou do druhé brazdy na „potom“, zvl. Při přetížení systemu. A pak může být už ouzko – mně takhle zjara posunuli začátek chemosky a už se z toho nevyhrabu.
  Normální selekce u hromadných nehod, epidemií apod. , praktikovana již desitky let, dávno před I.WW.
  A můžeme sem naklást další porci srdceryvnych příběhů o zcela zdravych tricatnicich, co po aplikaci zdrav. péče nedošli ani k fortně……

 6. 406
  krista says:

  ad 401
  Ano, většina nakažených nemá žádné, nebo jen velmi malé příznaky. 5 % skončí v nemocnici. Myslela jsem, že jsou to 4 %, ale to není rozhodující.. Prof. Vašáková nic neříká o tom, že by testování mělo tak špatné výsledky, jak jste tvrdili. Tak máme 100 nakažených, z toho je 5 na špitál. Z 1000 je to 50 a tak dál. Ale ti vážně nemocní přibývají každý den, ale nejsou nemocní jen jeden den. A tak pokud nedojde k zabrždění, jednoho dne dojdou místa v nemocnicích, personál. Na to nemusím být panikář, abych tohle pochopila. A cílem optření je brzdit denní nárůst nemocných.

  • 406.1
   nickname says:

   V našem kraji vše OK. Ještě 17 míst volných na JIPkách, 137 s kyslíkem. Zásah nedostaly jen Františkovy Lázně, ale i Konstantinovy Lázně.
   https://www.hlidacstatu.cz/kapacitanemocnic
   Zase bylo vypadlé centrální objednávání testů na COVID.

   • 406.1.1
    Stary kocour says:

    Je třeba dělat to, co je možné udělat.
    Neskuhrat, že některé věci udělat nelze a hledat „viníka“.
    Je třeba hledat o něco lepší řešení. Víc stejně nemůžeme. Koronáč je blbec, přírodní síla a lidim jsou… takoví, jaci jsou.

    Včera jsem viděl repo v TV (asi NOVA), natočené u skupinky lidí, kteří se veselili s chlastem v plastových kelímcích u jednoho „výdejního okénka“ v Praze. Sbírka podivných mladých existencí tam křepčila, objímala se – prostě se veselili. Jeden zvláště hezký floutek, s řiďounkým, neprůkazným knírkem pod nosem, vlasy vyčesané jako ve flmech z třicátých let pravil do kamery cosi jako že se nenechá NIKÝM NIJAK omezovat. Kdyby šlo jen o něj, rozhodně bych ho nijak neomezoval, omezený je dost. Problém je, že pokud se nakazí, bude to roznášet dál. NEOMEZENĚ. Za tenhle postoj asi nebude odpovědný ani Babiš, ani Prymula, ba ani Šmucker či Hnízdil a dokonce ani naši „journalistíé“. To je v těch lidech.

    • 406.1.1.1
     nickname says:

     Pokud všichni politici zavelí jednotně, bude to mít vliv alespoň na ty „protibabišovské“.
     Doma jsme připraveni na lockdown. Snažíme se vyhýbat společnosti, babičku si zase přivezeme k nám.

    • 406.1.1.2
     westík says:

     zdravím : že Vy-Stk,máte na mysli tuhle mladou „entitu“- tedy „naději do budoucna“ a „budovatele našich šťastných zítřků!“ 🙂 https://vlkovobloguje.wordpress.com/2020/10/09/patrim-sem-jeste/
     (to sem píši v době, kdy uvažuji, zda mám koronavirus anebo zase potíže s ledvinou anebo slinivkou 🙁
     A buxde mně 82 let a přece jen bych ještě nějaký rok vydržela :((

  • 406.2
   • 406.2.1
    dvd says:

    On je ten problém v tom, že nejprve probíhají obě křivky podobně.. Jenže logistika saturuje jako nákaza, kdežto exponenciála ne. Ovšem je populární stejně jako Gaussova křivka pro průběh IQ.

 7. 407
 8. 408
  martin tt says:

  Nenechá se nikým a nijak omezovat – to je dnešní problém a to bez ohledu na Covid. Už v prvních třídách jsou rozmazlení hajzlíci, kteří neuznávají žádnou autoritu a žádnou povinnost. „Nemusím!“, případně „Ani doma nic nemusím!“. „Mně se nechce, tak to dělat nebudu!“. „Tak co se mnou uděláte?“ „Facku mi dát nesmíte, řeknu to mamince a oni vás vyhodí!!!!“
  No a pak z něj vyroste ten floutek z televizní reportáže.

  • 408.1
   nickname says:

   Martine: chybí tátové. A fyzika.

   • 408.1.1
    martin tt says:

    Bohužel znám mnoho tatínků, kteří jsou ještě větší hajzlové než ty maminky. A to dítě pak nemůže být jiné.
    Ale nechci navrhovat řešení, jen jsem přičinil poznámku k příspěvku o televizní reportáži.
    Omezili jsme se se ženou jen na to, že v naší přítomnosti a v naší blízkosti se děti chovají slušně, pomáhají v domácnosti dospělým a nenecháváme si srát na hlavu. Na druhou stranu jim nasloucháme a nebavíme se s nimi jako s nemluvňaty. Zatím se daří.

 9. 409
  maYda says:

  Dobré ráno,

  zajímavý rozhovor k debatě o lůžkách, kvalifikovaných silách a jak to je s tou lékařskou péčí a jejím odkládáním v podmínkách covidu:

  “ V Hořovicích na sterilizaci pracuje šest lidí. A pokud polovina onemocní, nejsme schopni sterilizovat nástroje. A když nejsme schopni sterilizovat, nemůžeme ani operovat.“

  “ Například na onkologii dostali už tři naši doktoři koronavirus, ale fungujeme bez omezení. Kdyby dostali další tři, stále budeme ještě fungovat, ale kdyby dostali další tři, musíme už péči omezovat. A kdyby to dostali další tři, tak bude celý region, který zahrnuje přes deset tisíc lidí, bez onkologické péče.
  Tím chci říct, že ten systém je schopen to zvládnout technicky velmi dobře, ale nemusí vydržet lidé, kteří v tom systému pracují. A i když děláme v nemocnici maximum, jsme nákazou ohroženi zvenčí. V Hořovicích už během pandemie onemocnělo asi 50 nebo 60 lidí – doktoři i sestry – ale ani jeden se nenakazil na pracovišti. Ti lidé žijí převážně mimo nemocnici a tam se také nakazí.“

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zastavit-se-to-neda-jen-pribrzdit-rika-o-viru-majitel-nemocnice-123488

 10. 410
  Jirka says:

  Myslím si, že nemá cenu diskutovat o tom, kdo smí za krize stavět most a kdo ne. Tvrzení pana P.K. vnímám tak, že když jde opravdu do tuhého, lidé dokážou neskutečné věci – a to je jeden z důvodů, který lidstvo posunulo na současnou úroveň. Němci v Rusku, Američané ve Vietnamu – šli do boje s představou, že ty primitivy hravě semelou. A jak to dopadlo.
  Proto si myslím, že limitující nedostatek odborného personálu lze řešit opravdu jen rychlokvaškami, byť za cenu ztráty komfortu opečovávaných, či dokonce nutných počátečních ztrát. To je realita. A že má smysl brát ty rychlokvašky z příbuzných oborů či škol. Nelze čekat se stavbou mostu až dotyčný dokončí aspoň 4. (5.?,6.?..) semetr.
  A námitky typu“ jak by ti bylo, kdyby tě ošetřoval amatér“ atd. ztrácejí smysl, když druhou alternativou je „nechat ležet bez povšimnutí“.
  Ale mám dost smíšené pocity, když si uvědomím, kolik lidí v různých ( státem placených) ústavech celoživotně pracuje s biologicky nebezpečnými preparáty, má v malíčku práci v aseptickém prostředí atd. a vlastně jsou v této oblasti nejvhodnější pro pomoc při řešení krize.A nějak o nich neslyším, že by se angažovali. Nesmí, nemohou, nechce se jim?

  • 410.1
   Matzurka says:

   Jirko,
   ano. Když jde opravdu do tuhého, je lepší rychlokvaška než nic…

   Co se týká těch pracujících z ústavů – na jaře dle možností postupně tři týmy začaly pomáhat s RT-PCR pro nestíhajícíc nemocnici. nyní je snad dokonce zřízena jedna dedikovaná laboratoř, aby se to nějak zastřešilo. Dělali to dobrovolníci s tím, že jim, pokud paralelně nestíhali svůj naplánovaný výzkum, grantová agentura asi pěkně sepere hlavy. Zdejší virologové požádali o licenci na výzkum covidu, obdrželi, a s výzkumem začali. Asi by nemělo smysl, aby tito specialisti šli rychlokvašně hlidat ECMO… I kdyby se nakrásně rozhodli jít pomáhat na JIPky apod., asi pro to není právní rámec – kdo je nahradí v tom výzkumu apod….
   Nicméně, něco se probíralo třeba tady
   https://www.bc.cas.cz/novinky/detail/5638-predsedkyne-akademie-ved-eva-zazimalova-navstivila-biologicke-centrum/

   • 410.1.1
    Jirka says:

    Díky za odkaz.Škoda, že to tak neřeší i jinde ( nebo že se o tom nedozvíme).

    • 410.1.1.1
     Matzurka says:

     No, myslím, že každý relevantní ústav něco dělá, ale ne každý to tak inzeruje… u nás máme celkem píárově zdatného šéfa – prof Grubhoffer, který vede celé BIologické centrum, celkem často mluví do médií. Z pražského ústavu moelkulární genetiky je občas slyšet prof. Hořejšího (imunolog), na začátku jarní vlny byla na youtube i celá debata předních reprezentantů jednotlivých oborů… Nojo, ale to holt není tak vděčné jako apokalyptické předpovědi.

 11. 411
  Šimon klein says:

  https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/internet-vymen-celou-kuchynskou-linku.A201010_222221_p_ekonomika_wag
  Perfektní doplnění vcera sem pastovaneho prvniho článku .
  Zaťatým theoretikum 18. století se to nebude líbit..

  • 411.1
   nickname says:

   Důvěra v narovnání trhu státem není u mne příliš veliká.
   Alternativní open-source sociální sítě existují, jak jsou rozšířené, nevím, nepoužívám je.
   https://joinmastodon.org/
   Co může pomoci v „boji“ s hegemony:
   1) přezkoumatelnost jednání soudem (nezávislým arbitrem): pokud mi v „app store“ zakážou zveřejnit hru, nechť je potom proces transparentní a opakovatelný, abych příště neinvestoval čas zbytečně
   2) rovné podmínky interním jako externím službám (?): příklad: reklama vlastních produktů účtována stejně jako reklama cizích produktů. Doprava vlastního zboží jako zboží cizího. Příklad z účetnictví: při přeprodeji zboží přes „matku“ Němci vyžadovali přirážku 6%, aby bylo jasné, že nejde o převod zisků, „karusely“…
   3) Pravidelné zveřejňování okrajových podmínek algoritmů: např. řazení, výběr zpráv do „timeline“ …

   Mým záměrem (kdybych byl zákonodárce) by byla spíše transparentnost, ne postih. Aby obě strany měly dostatek informací pro uzavření informovaného obchodu, smluvního vztahu.

 12. 412
  • 412.1
   Matzurka says:

   Hezké.
   Jen místo Bobík Povídala bych zmínila Brouka Pytlíka, co všechno viděl, všemu rozumí, a proto může šéfovat úplně všemu. POkud si dobře vzpomínám, tu přehnanou sebejistotu získal díky tomu, že se co larvička vzdělával v dřevěném balkónu kina…. Ale to by asi bylo porušení autorských práv Ondřeje Sekory 🙂

 13. 413
  maYda says:

  Matzurko, díky za odkaz. Myslím, že takových informací je nám třeba.

  Virolog ve výzkumu by opravdu měl zůstat ve výzkumu a nesuplovat personál JIP. Zvlášť když ona to je přece jen jiná práce.

  Jednoduché řešení, které by mávnutím kouzelného proutku zařídilo „návrat k normálu“ a vyhnalo virus z populace, neexistuje. Smiřte se s tím a buďte dobré mysli, protože když budete dobré mysli, máte větší šanci na přežití, prospívá to imunitě a i psychika to tolik neodnese.

 14. 414
  Schumacher says:

  Nickname, v appstore nemohou nic zakázat. Jen nepřijmou do nabídky. Je to soukromý podnik. Založ si svůj obchod se svým obchodním modelem a svými pravidly.
  Protože to i pekař by si vynucoval aby kolemjdoucí byl povinen koupit jeho rohlík a zveřejnit své rozhodovací procesy. Dá rozum, že bys ho poslal do řiti, protože do Tvých rozhodovacích procesů mu je kulový.

  • 414.1
   nickname says:

   Samozřejmě máte pravdu. Mohou nepřijmout, protože asfalt.
   Potom by měl stát říci: můžete tak konat, a ostatní s vámi mohou konat, jak uznají oni vhodné. Domluvte se.

 15. 415
  Schumacher says:

  Šimone, nejsou to zlé monopoly, ale stát který jim poskytuje ochranu. Patenty, autorská práva. MS? Naopak nyní je to horší. Povinná nabídka konkurenčních vyhledávačů byl nesmysl. Jen záminka MS podojit a srazit v rozletu. Bylo jednoduché po instalaci Windows nainstalovat jiný prohlížeč. Jen pár kliknutí myší. Kdežto dnes, už si „nekoupíš“ program napořád, ale jen předplatíš. Na rok. Nebo po měsících. Celý stát je microsoftizován a dojen. Nově příkladmo W10 a Office 365. Z pasti MS není úniku. Systémová provázanost a prakticky plná závislost. Není cesty zpátky. Stačil by jeden update a stát a všechno ve vymezené oblasti zhasne jak svíčka. Naše závislost na MS je daleko větší než byla na Sovětském svazu. A v co se změnil Google z bojovníka proti MS totalitě? Vše pod státní ochranou.

  • 415.1
   Schumacher says:

   Však polemika v diskusi pod článkem je trefná.

  • 415.2
   Šimon klein says:

   Samozřejmě zcela souhlasím s Kechlibarem, tady se určitě nedohodneme.
   Mantra privatniho podniku je už obsolentni bez splnění “ okrajovych podmínek“, v clanku uvadenych – hlavně ta monopolní velikost.
   Opravdu mě theorie 18. Století uz nic nerika, stejně jako Marxovy these.
   Ale nehodlám opakovat, co jsem tady už psal cca pred rokem.
   S vírou uhlirskou už diskutovat znovu nechci.
   A není mi ani dobře.

 16. 416
  PeS says:

  Zajímavé…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Je-Trump-jeste-schopny-vladnout-Pelosiova-chce-proverit-jeho-zpusobilost-639956
  „Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová by chtěla zřídit komisi, jež by měla za úkol zhodnocení duševního zdraví a schopnosti vykonávání prezidentské funkce Donaldem Trumpem.“
  No, ve starém Egyptě se prý faraon po určité době také musel podrobit zkoušce způsobilosti… Ta prý spočívala v tom, že musel vošukat nějakou hlavní kněžku. Tak si tak říkám, že kdyby měl takto předvést způsobilost Pelosiový, tak to ať je radši deklarativně nezpůsobilej… Do tý bych nestrčil ani hadici vod cizího hovnocůcu, natož vlastní nádobíčko…

  • 416.1
   dvd says:

   Na to posuzování by si měli najmout MUDr Hnízdila, který už dokázal na dálku diagnostikovat duševní poruchu už na základě toho, že dotyčný nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou.

  • 416.2
   P.M. says:

   Ono je to malinko jinak. Ano, ta stara prolhana svine vylezla s petadvacatym doplnkem o zpusobilosti presidenta. (To napsali az potom, co stary hajzl Roosevelt byl uz napul mrtvy a oni ho prevezli do Jalty a tam ve sve demenci a rozezrany jinym chorobami podal stryckovi Joe- ano, Stalin, jinak zlodej koni a masovy vrah – Vychodni Evropu na zlatem tacu.) No a ted to ta breca nema namireno na Trumpa. Jestli Marxisti vyhraji volby, Biden si pobude ve vajthausu hadam tak pet, sest tydnu a pro demenci bude podle zmineneho zakona poslan na pastvu pro prestarle kone a vlady se uchopi ta prava, neoblomna komunistka Harris a s ni vsechna ruda verbez.

 17. 417
  PeS says:

  Taky názor:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Toco-v-CT-Dopadneme-jako-v-Italii-vzkazal-lekar-Babisovi-640245
  „„To, co my vidíme jako skutečný problém a jako kudlu do zad všem pracujícím zdravotníkům, je zavření základních škol a vlastně to pro nás znamená, že až 30 % vysoce kvalifikovaného personálu zůstane doma se svými dětmi. Takže tento krok, který z hlediska epidemiologického má nejistý efekt, bude mít naprosto fatální efekt. A myslím si, že vláda bude mít na svědomí o dost více mrtvých, protože o ty pacienty se nebude starat kvalifikovaný personál.“ Myslí si Balík, a odhaluje tak, kam mohou vést Prymulova absurdní opatření.“
  A plukovník si dále pluká…

 18. 418
  PeS says:

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/yeadon-vice-jak-polovina-testu-na-covid-19-je-falesne-pozitivnich/
  Pokud má pravdu, tak to by odpovídalo té Bayesově větě pro cca 10% prevalenci nebo nižší…
  Z dostupných dat ministerstva mi vychází maximálně 7%. Takže z 10 mil. ovčanů kotlinky by mělo být max. 700 tis. opravdu nakažených… Spíše méně… Takže mnou uvažovaných 5% nebude moc daleko od reality…

 19. 419
  mayda says:

  Westíku, velmi ráda vás vidím, ozývejte se častěji. 🙂

  K Vašemu odkazu :

  „Dávno předávno, když podzim života se ještě zdál být v nedohlednu, jsem viděl krásný western s názvem Nevada Smith s mým filmovým idolem Steve MacQeenem v hlavní roli. Starý pistolník tam učí holobrádka Steva zacházet s coltem, aby byl v životě nějak užitečný. A o jedné přestávce mu klade na srdce: chlapče, nesmíš zopakovat chybu, které jsem se dopustil já; nesmíš zestárnout! !“

  Na to je přece velmi jednoduchý recept. nebo aspoň býval na Divokém Západě. Stačilo přece holobrádka nenaučit střílet a on už se někdo postaral, aby nezestárnul.

  Jinak je to síla, neumím si představit, že by si z mých mladých let někdo dovolil napsat takovou práci.
  No, musí mi stačit, že moje děti by si něco takového nedovolily a že mezi jejich kamarády se podobný typy nevyskytujou.

  Jak se má Váš černý diamant?

 20. 420
  Schumacher says:

  PeSi, mě také tak vychází. Čím víc jen pozitivních u kterých se to nerozvine, oproti těm s vážnými příznaky, tím lépe.

 21. 421
  dvd says:

  Zdá se, že u některých lidí by snad byla na místě návštěva u odborného lékaře. Citát je z diskuze pod článkem https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-vlada-jednani-opatreni-zprisneni-narust-pripadu.A201012_134752_domaci_brzy
  Příspěvek byl zadán v 19:23

  QUOTE
  Každé opatření, které budu schopný obejít, obejdu, Prymko. Ano, jsem obejda, odpírač a vrah tísíců důchodců (podle logiky zdejších přikakánků). A vakcínu strč, ty diletante, do ánu své dcery překupnice. Mě neopícháš ani kdybys mi držel pistoli za zátylkem. Ty lampasáku oportunistický!
  UNQUOTE

 22. 422
  Pavel Kořenský says:

  Legrace pokračuje. Od zítřka nejspíš zavřené první stupně základních škol. Šprýmula ovšem nedomyslel to, co mu obratem vzkázali lékaři a ředitelé nemocnic, totiž že v tom případě se sníží počet sester o cca. 30%, protože budou doma s dětma.

  To, že si Šprýmula reservoval vysílací čas ve 20:00 na všech TV kanálech (podle „must carry rule“) pro projev k národu a deset minut před osmou to celé zrušil je jen taková moucha na lampasáckém hovně (označit to za třešničku na dortu by bylo nemístné).

  Jediný zajímavý fakt je, že vláda bude povolávat do práce studenty sociálních oborů pro péči o staré lidi v domovech důchodců. Tomu tleskám, to je dobré.
  Akorát nevím, jestli jsou na takovou věc studenti kupříklad Fakulty sociálních věd UK duševně připraveni. Na školu šli přece pod dojmem, že se od nich očekává jen bezobsažné blábolení. 🙂

  • 422.1
   Pavel Kořenský says:

   Akorát si nejsem jistý, jestli uvěznění lidí v domovech důchodců a zákaz návštěv nebude mít na tyhle staré lidi devastující následky. Když tedy uvážím, že je tam bude navíc chodit obveselovat nějaký student gender studies To je skoro zločin proti lidskosti.

 23. 423
  Stary kocour says:

  Těch „blouznivců našeho internetu“ je spousta. Naštěstí jejich publikum je nevelké. Ale jak soudím z mailů, které dostávám, tak jsou dost zaťatí. Jak sekyra.
  Mozek už mají v lock downu dávno. Ještě se ale neozvali pastafariáni ani jiné sekty. Ale tuším, že je to otázka jen několika dní, než přijdou se svými neotřelými teoriemi.

 24. 424
  dvd says:

  On to nezrušil plukovník ale (vis) maior: ona totiž stále vláda zasedá i s ministrem zdravotnictví. Kvůli tomu také nezačala tisková konference vlády v 17,30. Objevily se spekulace proč se zasedání vlády protahuje už o více než 3 hodiny. První je, že AB se rozhodl opatření MinZdrav anulovat – a teď se na vládě hádají. Druhá pak říká, že Prymula oznámil, že uvažuje resignaci – a teď se na vládě hádají.

  • 424.1
   Pavel Kořenský says:

   Tak si to neměl naplánovat na dnešek, ale na zítra.
   Pak by mohl přihodit ještě veselé historky o tom, kolik propotil košil a v pohodě by to stihnul.

  • 424.2
   Pavel Kořenský says:

   Ono jako obecně je ten zvyk současných papalášů, lézt do médií, kdykoli je napadne souvislá věta, poněkud skličující.
   Ale to není zdaleka česká specialita…

   .

 25. 425
  Pavel Kořenský says:

  Já jen doufám, že Šprýmula vydrží a neresignuje.

  Podle setrvalé tendence toho, že od roku 1990 je každá vláda konsistentně horší než ta předcházející a každý ministr horší než ten předešlý se celkem děsím toho, jaký zoufalec by kývl na to, že tenhle post vezme.

  • 425.1
   quivis says:

   To chcete říci, že ta komunistická byla lepší?
   Jinak copak je možné, aby ministr šel pindat, když se vládá ani za 3 hodiny nedohodla. V tom mu, PK, křivdíte.

   • 425.1.1
    Pavel Kořenský says:

    Tak píšu, že od roku 1990. Tím tedy myslím logicky tu, která vzešla z voleb v roce 1990.

    A ministr si mohl projev k národu (což je něco zcela jiného než ta tiskovka, která měla být v 17:30) jednoduše objednat až na zítra.

    • 425.1.1.1
     quivis says:

     Aha, protože předem věděl, že se to jednání protáhne, že?

     • 425.1.1.1.1
      Stary kocour says:

      Jasně. Každý třetí rok tu přece byla pandemie, tak to každou vládu prověřilo. Tahle neobstála.
      (Nebo aspoň prasečí chřipka. [;>))

     • 425.1.1.1.2
      Pavel Kořenský says:

      No to si mohl spočítat na prstech jedné ruky.

      Znovu opakuju, že nešlo o tiskovku (u které je zdržení zcela normální), ale o „projev k národu“ který měl ministr zdravotnictví pouze jednou, když se vyhlašovala prohibice a předseda vlády ho měl od roku 1990 myslím pětkrát nebo šestkrát. Z toho Babiš 3x kvůli koronaviru a předtím to bylo v roce 2002 při povodních a v roce 2006 ho měl Klaus jako president bezprostředně po těch Paroubkovo „máme 101 hlasů“.

      Projev k národu není až taková sranda, na to je přesný postup, aplikuje se „must carry rule“, fůra lidí co jsou normálně už doma se musí postavit do pozoru a nakmitnout do práce a tak.

      To si měl chlapec fakt promyslet, jestli je nutné si čas pro ten slint reservovat už dneska a jestli by oslava jeho ega nepočkala třeba do zítra, až se vše dojedná.

 26. 426
  Pavel Kořenský says:

  No, ještě že máme i lepší zprávy. Pokud chce být člověk prohlášen za svatého a nechat se církví svatou vycpat jako Lenin, už nemusí chodit po vodě ani konat zázraky. Stačí udělat dobrej Web a včas umřít.

  Chudák kluk, ani v hrobě nemá klid. 🙁

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/blahoreceni-svatoreceni-carlo-assisi-acutis-vatikan-katolicka-cirkev-papez-frantisek.A201012_151205_zahranicni_dtt

  • 426.1
   mayda says:

   Tak vzhledem k tomu, že byl věřící katolík, si to asi ani v tom hrobě tak nebere.

   • 426.1.1
    Pavel Kořenský says:

    Tak já jsem agnostik a neorientuju se přesně v tom, jak to mají katolíci.
    Nicméně to, že toho kluka někdo po 14 letech vykope, vystaví a pitvá (protože jeho srdce už zabavili jako relikvii) mi přijde divné.

    Nehledě k tomu, že po 14 letech v hrobě vypadá většinou člověk o dost jinak. Minimálně ty jeansy v té hlíně nevydrží a rozpadnou se. Nevím jak to dělají světci, že se nerozpadnou, ale asi na to mají nějaký grif.

    Akorát teda, pokud je fakt svatý, neměl si ho Bůh už dávno povolat k sobě a neměl ten hrob být prázdný ? U Ježíše to tak bylo…

 27. 427
  mayda says:

  „Já jen doufám, že Šprýmula vydrží a neresignuje.“

  A nepodepsal jsi náhodou petici za jeho odvolání? 😀 😀 😀

  • 427.1
   Pavel Kořenský says:

   Jo, to byla jedna z hrubých chyb, které jsem učinil v minulosti. Bohužel jsem nedohlédl, že by mohl záhy být vyměněn za ještě většího pitomce. Měl jsem v té době tak nějak pocit, že strach o volební hlasy udrží tuhle smečku na uzdě. 🙁

 28. 428
  PeS says:

  2 Pavel Kořenský ad 422.2 – No a všimni si, jak neotřele a rafinovaně plukovník postupuje… Na začátku minulého týdne naplukal, že v pátek se vypluká z podoby. Pak se mu to zdálo asi pozdě, takže se vyplukal už ve čtvrtek večer, s platností jednoho plukání už od pátka. Zbytek plukání měl platit až od pondělka… Leč plukovník se hned tak nezapluká a tak už v sobotu vyplukal, že čtvrteční plukání se minulo účinkem a že je třeba zostřit a přitvrdit – dříve, než by kdo stačil zaznamenat efekt předchozího čtvrtečního plukání… No a tak jsme čekali, co převratného nám napluká dnes – a ono hovno! Scheiss egal! Plukání se odkládá, štyft spadl do trýbu!
  Prostě prdel v přímém přenosu… akorát mě sere, že my jsme ti milí platící diváci…

 29. 429
  Matzurka says:

  Tak jsem si říkala,
  kampak zmizel epidemiolog Maďar, který v srpnu Babišovi prásknul dveřma (tuším se zhádali kvůli znovuzavedení roušek). A teď jsem zahlédla na ČT24 běžící noticku, že byl zvolen děkanem LF ostravské univerzity. Tak mu budiž přáno.

  • 429.1
   Stary kocour says:

   MUDr. Maďara neznám, ale je je to skvělá zpráva, protože to znamená, že nebyl zvolen Karel Drgač, bývalý ředitel opavského divadla. Protože toho znám.

 30. 430
  Dusan Neumann says:

  Zaslechl jsem z radia, že se uvažuje o zákazu vycházení po 22. hodině. Jen jsem si nějak nevšiml, že byl zastřelen zastupující říšský protektor.

  • 430.1
   Pavel Kořenský says:

   Jo, to jsem taky z médií postřehl.
   Třeba počítají s tím, že Babiše raní mrtvice 🙂

  • 430.2
   Pavel Kořenský says:

   Ale jsem připraven, někde na Karláku v bytě u našich je ve skříni pořád to černé sukno, co se muselo dávat na okna jako zatemnění.
   U nás se nic nevyhazuje, v tom je to stejné jako v sídle Berankinů (c) Terry Pratchett… 🙂

  • 430.3
   Pavel Kořenský says:

   Akorát nevím, co s tím, když to nezabere.
   Zkusí plukovník Šprýmula zastřelit každého desátého popírače koronavirových opatření ?

 31. 431
  Stary kocour says:

  Mě zaráží ta nenávist. Její míra. To musí být pruda, když je člověk bezmocný.

  • 431.1
   Dana says:

   Kocoure, říká vám něco „černý humor“ ? Nebo „šibeniční humor“? Nesmíte brát vše doslova a dopísmene, jak to vidíte napsané.

   • 431.1.1
    Stary kocour says:

    Ale jistěže, jsem právě tímto humorem známý mezi kolegy.
    Ale tohle už trvá nějak moc dlouho. Nějak jsem si to přeložil jako zažranou nenávist.
    Pokud je to můj fatální omyl, tak je to jen dobře.

  • 431.2
   Foundryman says:

   Já bych neřekl, že u Prymuly nebo Babiše je to nenávist. Spíš kopance pramenící z bezradnosti a z nutnosti myslet politicky.

 32. 432
  Dana says:

  Může mi někdo prozradit, jestli od středy jsou zavřené všechny školy, od I. stupně po VŠ, s výjimkou MŠ ??? Abych věděla, jestli budu hlídat nebo ne.

  • 432.1
   quivis says:

   Pokud by to tu někdo mohl prozradit, tak je to inkognito předseda vlády.

  • 432.2
   nickname says:

   Dano, čekáme až začnou povídat. Zatím mluvil nějaký Nguyen, že mu zavřeli bar. Klekánice povídá o balíčcích, říká že nic neví.

  • 432.3
   Pavel Kořenský says:

   To mám obavu nikdo zatím neví.
   Podle mého názoru narazili na problém v tom, že to opět nedomysleli, včera něco plácli a dneska zjistili že se jim jednak ztopořili zdravotnící, že sestry odpadnou, protože budou doma s dětmi.
   No a taky jim možná (jen možná) došlo, že první kdo je na řadě s hlídáním jsou prarodiče a že by to mohl být zásadní průšvih, pokud ty děti jsou třeba positivní a neví se o tom.

   Být tebou, do toho hlídání bych se moc nehnal, tohle by mohl být skutečně malér.

   • 432.3.1
    Dana says:

    Pavle, vnoučata jsou ve věku 7 a 11 let. A když hlídat nebudu, nebude maminka pracovat, nebude příjem a navíc klienti odejdou jinam, kde mají děti větší nebo je vůbec nemají. A co bude následovat?
    Zatím se domlouváme, co a jak. Já jsem mírně riziková skupina (věkem), ale partner je vysoce rizikový (onkologický se zasažením plic). Pokud bych musela hlídat, musela bych se na min. 3 týdny odstěhovat. Ale samota v krizové situaci může být fatálnější než vir.

  • 432.4
   nickname says:

   Budete hlídat. Od středy distanční výuka i na 1. stupních škol.

 33. 433
  quivis says:

  Šprýmula neodstoupil, odstoupila celá vláda a požádali Piráty, aby pod vedením Hřiba sestavili vládu …. 😉

 34. 434
  mayda says:

  nějak nerozumím tomu, že tak dychtíte po projevu někoho, kdo Vás tak strašně s.re …

  • 434.1
   Dana says:

   Jenže MaYdo, on měl mimo jiné jasně říct, co od kdy platí, co se zakazuje, co se omezuje a jak. Kdybys měla děti v 1. a 6. třídě ZŠ, asi bys taky chtěla vědět co a jak.
   To nemá s láskou moc společného.

   • 434.1.1
    mayda says:

    Přehled je už teď k přečtení na idnesu. Dávám přednost tomu si takové informace v klidu přečíst.

    • 434.1.1.1
     Dana says:

     MaYdo, idnes, stejně jako ostatní zpravodajské servery, zvěřejňují právě řečené v přímém přenosu tiskovky vlády. Do té doby se jednalo o návrhy.

 35. 435
  Dana says:

  Tak premiér právě v přímém přenosu říká, že zavírá školy od středy do 2.11. Všechny, s výjimkou MŠ. A minzdrav cosi ještě sděloval na twitteru, ale kdo jej (twitter) sleduje?

  • 435.1
   Dana says:

   Myslím, že hlavně zdravotnictví – nemocnice a pod, jásají. Kromě úbytku personálu z důvodu nakažení a karantény, ještě OČR. Kdo na jejich místo?

 36. 436
  Pavel Kořenský says:

  Tak pokud jsem to pochopil správně, tak restaurace musí mít zavřeno. Což je dobré, protože od tohoto okamžiku mohou chtít majitelé náhradu ušlého zisku (což dosud nemohli).

  Moje drahá dostane cca. polovinu peněz, protože hodiny co má ve škole, nebudou. OK, to vydejcháme, to není problém.
  Jak to vydejchají rodiče těch na prvním stupni, to netuším a naštěstí se mně to netýká. Resp. týká, protože někteří zaměstnanci zůstanou doma atd. Ale s tím si poradíme, na to jsme už zvyklí.

 37. 437
  martin tt says:

  Tak praktické důsledky. Moje žena bude zase od středy doma. Takže bude vařit, já přiberu a ještě k tomu nebudu moci jíst, co chci, ale co je podle jejího výběru. Naštěstí jsem si na to za těch 45 let už zvykl.

  K otázce posunutého projevu v TV – smějící se bestie to zhodnotily – vláda musela počkat, až se lidi vrátí z hospod a popíjení na veřejnosti.

 38. 438
  Pavel Kořenský says:

  Jediné, co zcela vážně nechápu, je to že nezavedli snad jediné smysluplné opatření z jara. Totiž to o vyhrazené době pro důchodce v super/hyper. Když nakupovali od 9:00 do 11:00 tak se dalo alespoň trochu zajistit, že se tam nepotkávali s mladší generací.

  • 438.1
   Stary kocour says:

   To je fakt.
   Ty důchodcovské mátohy jednak zdržují mladší generaci, protože se jen šourají a nedovedou se rozhodnout, co se dá pořídit levněji a jednak svojí pohou existencí uážejí jemnocit všeho lidu plné síle.

 39. 439
  martin tt says:

  Ovšem školy budou sice zavřeny, ale pro děti pracovníků v silových resortech a v sociálních a zdravotních službách budou určeny speciální školy, které budou mít otevřeno. Týká se i ženských z OSPOD.
  Už jsem to vypnul, to se nedá poslouchat. Oni opravdu nevědí, co říkají. Počkám si do zítřka, snad se během dne objeví nějaké formálně přesné vyjádření – třeba usnesení vlády nebo ministerstva zdravotnictví.

  • 439.1
   Pavel Kořenský says:

   Tak ono se to nějak vyvrbí. Podle erupce různých názorů v diskusi na stránkách firemního časopisu Kosteleckých uzenin to vypadá, že by Mára Prchal mohl do zítra spíchnout zcela jiné noty a bude to úplně jinak.

   Vzdáleně si lze připustit, že podobné situace jsou dobré, protože učí občany umění improvisace 🙂

 40. 440
  Pavel Kořenský says:

  Ale tak buďme rádi, že je Šprýmula v civilu a je jen pidistrem zdravotnictví.
  V nějakém alternativním vesmíru by mohl být vrchním velitelem Armády ČR a organisovat obranu státu v době napadení ČR dvěma divisemi Nizozemských padákových myslivců. 🙂

  • 440.1
   Stary kocour says:

   To se nedá vyhrát.
   Já jsem taky důstojník jako plk. Prymula, (pravda s o dost nižší hodností a v záloze), ale vím, že s takovými rebelanty jaké tu máme by nás holandští myslivci porazili kontumačně. To bych už mohl klidně dělat ministra obrany já. Ale nenavrhuji nic podobného.

 41. 441
  quivis says:

  Není to překlep? Mimozemských???

 42. 442
  Dusan Neumann says:

  Takže se děti rodičů vybraných profesí svezou na jedno místo, kde je jedno z infikovaných dětí nakazí a spolužáci to roznesou domů svým chráněným rodičům. Blbnu nebo se mi to jenom zdá?

  • 442.1
   Pavel Kořenský says:

   To není sen, to je noční můra. 🙂

  • 442.2
   Pavel Kořenský says:

   I když, abych byl korektní. Na jaře tohle fungovalo víceméně taky. Spočívalo to v tom, že škola se úplně nezavřela a fungovala jedna třída, kde byla děcka těch zdravotníků, lékařů, hasičů a vůbec rodičů nezbytných pro chod základní infrastruktury.

   Kupodivu zrovna tohle fungovalo tehdy celkem dobře.

   • 442.2.1
    Pavel Kořenský says:

    Konkrétně, třeba ve škole/školce (ona je to stejná firma a provozuje oba stupně vzdělání) kde pracuje moje drahá se většina dětí nechala doma, ale školka/škola s omezeným personálem stále fungovala na tom stejném místě a chodila tam děcka jen těch, kteří do práce vážně musí. Doktoři, sestry, zdravotníci, policisté, hasiči atd.
    Ale nikoho nového jim tam nevozili, to ne.

 43. 443
  Dusan Neumann says:

  mimozemšťan je babiš neboť právě prohlásil, že zemřelo tisíc mrtvých…

 44. 444
  Foundryman says:

  No nic, zase nastartuju pípu a zajedu do pivovaru…

  • 444.1
   Pavel Kořenský says:

   No, já asi obnovím domácí zásoby vína, whisky, koňaku a rumu, protože prohibici očekávám tak do týdne.
   Jen co Šprýmula zjistí, že se mu lidi shlukujou po různu doma za účelem společné kosumace alkoholu a výměny myšlenek a tělesných tekutin.

   Protože mu nedošlo, že nikdo střízlivý ty jeho pitomosti nemůže přežít…

 45. 445
  Foundryman says:

  Tohle je taky výživný https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/slovensko-soud-kotleba-kotlebovci-lidova-strana-nase-slovensko.A201012_194903_zahranicni_klf

  Ne, že bych Kotlebu nějak zbožňoval, ale nějak mi to evokuje 50. léta.

  • 445.1
   Pavel Kořenský says:

   No, mně hlavně napadlo, jestli 44 není taky nějaká symbolika.

   I když po pravdě řečeno, u toho Kotleby je to celkem jasné. Tedy podle zdravého rozumu, ne podle kliček práva a zákonů.
   Kdyby to záleželo na mně, vyfasoval by 25 klackem na prdel a byl by poslán do domácího ošetření.

   • 445.1.1
    Foundryman says:

    To by bylo přiléhavé. Nic to ale nemění na tom, že verbální trestné činy nemají v trestním zákoníku co dělat. Podle stejné logiky by bylo na místě zakázat vydávání koránu. Například.

 46. 446
  Foundryman says:

  Tohle zdůvodnění mi přijde úplně na palici: „Čtrnáctka znamená počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“

 47. 447
  Dusan Neumann says:

  a co je na té větě trestného? Je silně nekorektní, ale to je vše.
  … Dnes byl USA Kolumbův den. Součástí oslavy v Portlandu (OR) bylo slavnostní stržení soch Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna pokrokovou lůzou. Policie nikde.

  • 447.1
   Stary kocour says:

   Dušane, prosím pěkně – co je na té větě nekorektního?
   Znamená to, že „někdo“ sleduje počet slov v „nějaké větě“, ale těžko může dokázat, že to byla zrovna tato věta. Dtto symbol 88.
   Už jsem kdysi psal článek o nesmyslně velkém významu symbolů – a poořád mi to vadí. Hledají se významy v náznacích. Nějak mi to připomíná historii – třeba nacistické exekuce za „Schvalování atentátu na Heidricha“. Pořád totéž – lidi jsou nějak nepoučitelní.

   Strhávání soch je stejný způsob uvažování. Stržením sochy přece nejde vymazat historii. Prostě nejde. To je situace jako v románu „1984“. Ministerstvo na přepisování historie.

   Čekám, kdy se někdo ozve s nápadem, že by se mělo postihovat třeba „schvalování protiepidemiologických opatření proti „koronáči“. Nebo naopak třeba „popírání pandemie covid19“.

   Mám pocit, že lidstvu začíná nepěkně „šibat“.

 48. 448
  AeroKarel says:

  Pozdrav Šumaváctvu z Motola, kamž jsem se dostal v neděli v noci kvůli neschopnosti dýchat. WiFi je tu nějaká vachrlatá, tak toho moc nenapíšu, mám zde jen telefon.

 49. 449
  PeS says:

  Dobré zas ráno… Jo, jak jsem psal včera – prdel v přímém přenosu!
  2 Pavel Kořenský ad 439.2 – ale v Holandsku horu mají! Jednu! Asi 200 m vysokou… Když napadne sníh, sejde se tam celý Holandsko a užívaj si zimní sporty…Jen si nemůžu vzpomenout, kde je… Ale jel jsem okolo…

 50. 450
  PeS says:

  2 Dušan ad 440 – neblbneš a nezdá – to je přeci účel! Aby se mohli vymlouvat zas na něco jinýho!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *