Křesťanství a Evropa

Nickname

Křesťanství a křesťanské podhoubí je podmínkou rozvoje a vyspělosti evropské kultury. Samozřejmě s anticko-judaistickými kořeny. Je to tak často opakovaný příběh, že je těžké rozlišit skutečnost od vyprávění.

Co je jedinečného na křesťanství, že přineslo hospodářský rozmach, úspěchy ve zdravotnictví, vědě, ve všech myslitelných oborech? Že evropská kultura stvořila celý “nový věk”?

Podíváme-li se na Evropu před Kolumbem, před zámořskými objevy, nikdo by nemohl předvídat její budoucí úspěch a velikost. Křesťanství bylo na ústupu. Cařihrad byl dobyt. 15. století bylo stoletím náboženských disputací, svatých válek křesťanů proti křesťanům, vzmáhala se inkvizice. Ještě o století později bylo oblíbené heslo “raději Turkův než papežův”.

17. století bylo pro některé části Evropy horší nežli jiná století. Třicetiletá náboženská válka, kdy povstali ve jménu víry křesťané proti křesťanům. Ještě koncem 17. století turecký sultán posílá vojsko na pomoc odbojným uherským protestantským knížatům, vzbouřeným proti katolickým Habsburkům.

18. století přineslo zisk a slávu námořním velmocím, zejména Británii. Ale také pokračovaly války na evropském kontinentě. A evropské války nacházely odezvu po celém světě.

19. století – století rozumu přineslo ústup od válek křesťanů proti křesťanům. Ale ne od válek jako takových. Století začalo napoleonskými válkami, pokračovalo revolucemi 1848,  válkami za sjednocení Německa.

20. století – Evropa dala světu dvě světové války a studenou válku, která de-facto skončila až v roce 1990.

Jak to, že přes neustálé války vliv Evropy rostl? Díky křesťanství? Ne. Díky konkurenci.

Evropský kontinent je zvláštní tím, že neumožňoval jednomu vládci ovládnout celý kontinent. Vysoká pohoří, široké řeky, dlouhá pobřeží, neprostupné bažiny. Selhali Římané, Hunové, Vizigóti, Frankové, Vikingové, Maďaři, Mongolové, Turci i Habsburci. Dlouhé války zničily nejen poražené, ale oslabily i vítěze.  Relativně chudý a málo úživný kontinent neumožnil dobytí celého území “na jeden zátah”. Včerejší vítěz byl zítřejší poražený. Jindy vítěz – pokud ovládl území – splynul s poraženými.

Jeden příklad za všechny. České země byly zplundrovány třicetiletou válkou. Země se z nejsvobodnější evropských společnosti během jedné generace změnila téměř v peklo pro kacířské i katolické poddané. Nevolnictví si nezadalo otroctvím v jiných částech světa. Pán vlastnil tělo, práci, majetek i mysl poddaných. Katoličtí pánové by z obyvatel Čech i Moravy chtěli mít zubožené otroky po španělském vzoru. Sousední rod Hohenzollernů měl na poddané císaře zálusk také. Chtěl moc, chtěl zemi, chtěl vojáky, kteří by za něj bojovali. Jak si je mohl získat? Jedině válkou a nabídkou svobody. Válka o rakouské dědictví přinesla Hohenzollernům Slezsko, Čechy a Morava zůstaly Habsburkům. Ale Habsburci už lid příliš trápit nemohli, příklad svobody za hranicemi byl lákavý. Pro ty, kteří chtěli sloužit Pánu Bohu po svém, pro ty, kteří útěkem neměli co ztratit. Berlín se stal baštou desperátů, lidí vyhnaných buď nouzí nebo útlakem z celé katolické Evropy.

V důsledku toho nařídila Marie Terezie vzdělávání dětí nevolníků, Josef II přidal toleranční patent i zrušení nevolnictví. Úplnému osvobození poddaných zabránila šlechta zvyklá na karabáč ve svých rukou a příliš volný životní styl imperátora, jehož následkům podlehl relativně mlád.

Co chci touto úvahou říci? Je křesťanství pro Evropu nevhodné? Je jiné náboženství nebo naopak ateismus lepší? Ne. Jen poukazuji, že úspěch Evropy není daný křesťanským učením – křesťan ve mně by čtenáře naopak přesvědčoval o bezbožnosti evropské společnosti – ale především vzájemnou konkurencí vládců, politických, hospodářských i duchovních systémů. Jako bonus bych přičetl polohu vhodnou pro obchod i dostatek surovin ve správný čas na správném místě pro průmyslovou revoluci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 639 komentářů u „Křesťanství a Evropa

 1. 651
  Zpátečník says:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Kdybych-zabil-babicku-co-voli-Zemana-Za-potapeni-migrantu-znovu-soud-Ta-rychlost-Oznameni-dukazy-vsechno-663613

  Soudní líčení bylo zřejmě nařízeno zhruba dva měsíce po podání odvolání, což je patrně, a zejména na Prahu, podezřele rychlé. Stejně tak je možná podezřelé i to, že mému advokátovi přišlo oznámení o konání líčení údajně 17 dní před líčením, a to včetně čtyř dnů víkendu. Kdyby člověk byl trochu podezřívavý, tak by si možná až mohl myslet, že takto narychlo nařízené líčení může být motivováno snahou zkomplikovat svědkům obhajoby jejich účast na jednání. Když si člověk totiž spočítá všechny lhůty, které s předvoláním svědků souvisí, tak patrně dojde k závěru, že takto rychle se svědci snad ani předvolat nedají. A protože líčení u krajského soudu je poslední možností, kdy by svědkové obhajoby mohli promluvit, tak bych byl docela rád, kdyby tu možnost opravdu dostali, i když si uvědomuji, že je takový požadavek v naší nekonečně šťastné, progresivně-liberální demokracii nesmírně drzý.

  (…)

  Pokud budu odsouzen, a všechny okolnosti nasvědčují tomu, že opravdu budu, tak pár měsíců před volbami média a různí neziskovkáři mohou začít, a vsaďte se, že začnou, křičet, že poradce Jaroslava Foldyny je pravomocně odsouzený šiřitel nenávisti, a proto je šiřitel nenávisti i sám Jaroslav Foldyna a vlastně celá SPD. Moc, moc škaredí a zlí šiřitelé nenávisti. Že něco takového může znamenat citelný propad voličských preferencí jak pro Foldynu, tak pro celou stranu, je patrně jasné úplně každému.

  (…)

  Všichni říkají, že paragraf o podněcování nenávisti je natolik gumový, že se ten soud zkrátka nedá vyhrát. Tvrzení „možná jste v někom mohl vzbudit nějaké emoce“ je zkrátka nevyvratitelné, i kdybyste stokrát dokázal, že jste jenom říkal pravdu. Naše společnost se patrně dostala do fáze, kdy skutečnost přestala být důležitá a jde už jen o pocity a soulad se státní politickou ideologií, a to i přesto, že tato není nikde oficiálně definovaná. Pak ovšem ideozločinem může být označeno úplně cokoli, a naši milí novobolševici, slunka naše jasná, se tedy v tomto ohledu zřejmě dostali mnohem dál než bolševici původní a také dále než nacisté, kteří svoji státní ideologii alespoň jasně definovali a každý člověk tak aspoň vždy věděl, na čem je.

  Jeden můj známý v této souvislosti říká, že neomarxisti jsou stejní jako vzteklí psi, a proto se s nimi má také stejně nakládat. Já však s tímto názorem pochopitelně nesouhlasím. Každý přece ví, že smečku vzteklých psů lze přesvědčit o tom, že kousání je špatné, například uspořádáním nenásilného happeningu a nošením triček s nápisem „KOUSÁNÍ? NE DĚKUJI“, popřípadě opakovanou omluvou za opakované potřísnění jejich zubů naší krví. Máme přece novou dobu, ve které už není potřeba plotů, ani zámků na dveřích a kdo tvrdí něco jiného, ten podněcuje nenávist.

  • 651.1
   Petr Kunetka says:

   Tak rikal jsem, ze neco pred volbami na SPD prijde. Otazkou je, kolik z volicu SPD to oslovi-.

   • 651.1.1
    skimic says:

    Já myslím že jim to bude fuk stejně jako je jim asi fuk nějaký Foldynův asistent o kterém by nikdo nebýt soudu neslyšel.

    • 651.1.1.1
     Petr Kunetka says:

     Tak nějak. S pochmurným uspokojením sleduji obrovský nárůst volebního potenciálu SPD.

    • 651.1.1.2
     skimic says:

     No jo, to je ale logické. Potom co se ANO a ČSSD rozhodly přihlásit se k Evropským Hodnotám (Vrbětice), nevidím žádnou stranu kromě SPD, kam by se mohli uchýlit voliči, kterým jde spíše o kotlinku.

     • 651.1.1.2.1
      Petr Kunetka says:

      Coz je, skimici, dost hruza.

     • 651.1.1.2.2
      quivis says:

      Je to akési čudné, Japonec jako náš český nacionalista!
      (ale narodil se jako moje máma v Bystřici pod Hostýnkem, to je plus).

 2. 652
  skimic says:

  Slováci pozastavují očkování Astrou Zenekou.
  To se mi nelíbí. Pokroková presidentka a nad evropským úspěchem se ošklíbá?

 3. 653
  nickname says:

  Dobré odpoledne. Ke vzdělání mám něco z Japonka:
  https://youtu.be/2jvxrUfvfYw

 4. 654
  Petr Kunetka says:

  Hele, dva koridory do chorvatska, jen s papirem, a duchody 16 tisic.
  On to ten babis mozna da. Rozumi svemu volici 🙂

  https://www.forum24.cz/frontalni-utok-na-duchodce-babis-a-malacova-vytahli-zbrane

 5. 655
  skimic says:

  Soud zrušil opatření týkající se testování zaměstnanců
  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/soud-zrusil-opatreni-o-povinnostech-pozitivne-testovanych-zamestnancu-40359877#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=3aRiUHqT4Pu-202105111457&dop_id=40359877&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Již podruhé. Pokud není Babiš úplně blbej, tak toho využije a testování neobnoví, stejně jako loni na jaře vyjímečnej stav taky neprodloužil a rozvolnil.
  Podniky a podnikatele to stejně s…e a tyto antigenní testy nic nepřináší.
  Efekt je nula nula nic.

  Takže bych to prostě zrušil, podnikatelé budou aplaudovat. Babiš = ochránce podnikatelů.

  • 655.1
   Petr Kunetka says:

   JJ, uz jsem to psal trochu vyse, se stejnou myslenkou. Nyni musi Babis vse zrusit – s trochou zachovani tvare – a doufat, ze lidi rychle zapomenou.
   Pet mesicu bude jiste stact.

  • 655.2
   nickname says:

   Babiš končí. Není důvěryhodný partner.
   Je „protievropský“ (dotace) i „protiruský“ (Vrbětice). Možná je dobře, že to ještě žádný divočák nepochopil.

   • 655.2.1
    Petr Kunetka says:

    Nepodceňujme moc dobre, profesionalni agentury a nepředjímejme povolebni vyjednavani a pnuti uvnitř slepencu…

 6. 656
 7. 657
 8. 658
 9. 659
  AeroKarel says:

  (645) On Churchill tu železnou oponu nevyhlásil, on jen oznámil její spouštění soudruhem Stalinem.
  (652.1) Tvrdí Matovič (ale už není premiér). Registrace EMS pořád nic.

 10. 660
  skimic says:

  Teda to očkování nabralo dobrý švunk. Vidím tři positivní příčiny
  1. Ne všichni to chtějí
  2. Obvoďáci zdržují podstatnou část důchodců
  3. Očkovací centra jedou „industriálně“

  Bravo

 11. 661
  quivis says:

  To je ale ohavnost v Izraeli, Arabáši střílejí raketami na izraelské území, jako by nemohli střílet na své vlastní území (tam kde jsou izraelské osady).

  • 661.1
   skimic says:

   No jo. Takhle to fungovat nemůže. Měli by si vzít příklad z Československa:
   1. Vysídlit velké minority
   2. Obětovat Ukrajinu
   3. Obětovat Slovensko

 12. 662
  skimic says:

  Covid zažehl revoluci, ultraortodoxní židé v New Yorku opouští komunitu
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/new-york-ortodoxni-zide-charedim-queens-koronavirus-pandemie-covid-19-opatreni-izrael-odchod-nabozen.A210505_171657_zahranicni_dtt#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zahranicni&utm_content=main

  Dušane,
  peklo u vás teprve začíná. Kam se tito zaťatí energičtí lidičkové vrhnou když zrovna nebudou tancovat či se kývat?

 13. 663
  Dušan+Neumann says:

  Je to asi 150 žídků ze 10000. Většinou odcházejí ti s nějakým komerčně nabídnutelným vzděláním.Je mezi nimi kupříkladu velké gremium brusičů diamantů. Zase bude řevu, IDF Shodila v Gaze nějaký třináctipatrový panelák z jehož ploché střechy hamásisti vystřelovali rakety. Iron Dome jich sundal 95%.

 14. 664
  Stary kocour says:

  Amerika nějaké protilátky proti „aktivismu“ přece jen má.

 15. 665
  Stary kocour says:

  Symboly, symboly…
  Kdo je nad Nejvyšším soudem? Jenom Bůh?

  • 665.1
   dvd says:

   Napadlo mne, jak by se Nejvyšší soud stavěl k žalobě směřující proti scéně kde Karel Marx obcuje s nezletilým chlapcem. Asi by nastal ohňostroj.

 16. 666
  Dusan Neumann says:

  Symboly, rituály, sdílená historie tvoří jak duši tak i páteř národa.Jejich hanobení nelze ignorovat. Astonův úvodník je ještě mírný. Zpomínám na jeden koncert Johnnyho Cashe v Oklahomě, kde po písničce Ragged OldFlag, při níž nějací blbci pískali – nebylo jich moc – oslovil publikum „burn the falg and I will shoot you“ a byl pokoj.

 17. 667
  Dusan Neumann says:

  Symboly, rituály, sdílená historie tvoří jak duši tak i páteř národa.Jejich hanobení nelze ignorovat. Astonův úvodník je ještě mírný. Zpomínám na jeden koncert Johnnyho Cashe v Oklahomě, kde po písničce Ragged OldFlag, při níž nějací blbci pískali – nebylo jich moc – oslovil publikum „burn the falg and I will shoot you“ a byl pokoj.

 18. 668
  Dusan Neumann says:

  blog se mnou musí souhlasit protože příspěvek uveřejnil hned dvakrát.

 19. 669
  nickname says:

  Dobré ráno. Ad svoboda slova (úvodník pana Neffa).
  Asi je dobře, že soud odmítl civilní žalobu – urážku cítění pana kardinála. Pro některé představitele některých náboženství je už jen moje existence urážkou jejich cítění. Dtto u mých předků. Kéž soudy, včetně trestněprávních řízení, budou posuzovat všechny „urážky“ takto.
  Na druhou stranu. Slyšel jsem o jednou Glázrovi, kterému učitelky říkali grázl. Martin to nebyl, ale… Takový snaživý studentík to býval. „áčko“ se tehdy moc nevyvedlo. Za pár let, až se najde mladší a snaživější na něj něco najdou – možná komentář na Facebooku, možná příspěvek do středoškolského časopisu „Trn“, tak ho roztrhají, sežerou, odvrhnou.
  Skutečné ohrožení civilizace je vidět v Aškelonu. Námi vychovaní, námi (EU/USA) sponzorovaní tam zabíjejí židy a chtějí je vyhladit z povrchu zemského. Zastavíme podporu světovému terorismu?

  • 669.1
   nickname says:

   … o jednom Glázrovi …

   • 669.1.1
    Stary kocour says:

    Je to mnohem hlouběji v nás, obyvatelích Kotlinky než si mnozí myslí. A nejde tu o pana kardinála ale třeba i o mě, nevěřícího Polo-Poláka a Čtvrt-Němce. Taky mi to vadí i když podávat žalobu nevbudu – je to kontraproduktivní.
    Nečin druhým, co nechceš, aby oni tobě činili.
    V jiné hře, třeba z české historie, by se měl spálit nebo roztrhat Korán. Ale provozovat ji v převážně muslimské zemi. Výsledky by namarkovaly skutečné pocity té nebo oné kultury.

 20. 670
  Stary kocour says:

  Něco málo o principu akce a reakce.
  Česky: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

 21. 671
  skimic says:

  Nickname dobré ráno
  „Skutečné ohrožení civilizace je vidět v Aškelonu. Námi vychovaní, námi (EU/USA) sponzorovaní tam zabíjejí židy a chtějí je vyhladit z povrchu zemského. Zastavíme podporu světovému terorismu?“

  A co odsun?

  • 671.1
   nickname says:

   Myslím, že ten není nutný. Stačí zastavit sponzoring.

   • 671.1.1
    Stary kocour says:

    Je to jednozdrojová podpora? Obávám se, že ne.

    • 671.1.1.1
     nickname says:

     EU, US-dem, Írán – posílený dohodou s EU, UN.

     • 671.1.1.1.1
      Stary kocour says:

      A nejen…

      Mimo mísu: Ač si židů vážím a rád s nimi spolupracuji, přece jen bych byl opatrný, když křičí o likvidaci židovstva. Někdy to jen znamená, že se jim obchod nepovedl tak dobře, jak očekávali. [;>))

   • 671.1.2
    skimic says:

    Nebo zvětšit věznice? Zákony platí pro každého.
    1. Terorismus
    2. To vše ve skupině
    3. Popírání holocaustu
    4. Předsudečná nenávist

    • 671.1.2.1
     nickname says:

     Lágrů máme v Česku plno a nevím jestli to pomáhá kultivovat duši. Kriminálníci (z obou stran mříží) jen kazí společnost. Když jich je moc.

     • 671.1.2.1.1
      Stary kocour says:

      Ony ty přečiny jsou iluzorní všechny,
      Proč je popírání holocaustu trestné a popírání kulatosti Země jenom blbě?
      Trpím-li předsudečnou nenávistí k požívání hmyzu – je to taky trestné?

     • 671.1.2.1.2
      skimic says:

      Zákoby platí přece pro každého.
      Jo zapoměl jsem ještě na jeden důležitý
      Volksverhetzung par 130 něm.

      Ostatně by si židi měli opsat německej trestňák. My jsme taky museli.

    • 671.1.2.2
     nickname says:

     Život civilisty je pro některé v mnoha ohledech horší než život mukla, bachaře.
     Musíš se rozhodovat. Snažit se. Za svoje chyby můžeš sám.

 22. 672
  ptakopysk says:

  Fujtajbl poránu,
  někde jsem četl, že Plastelinci nakoupili rakety díky tomu, že Bidet zrušil jakýsi Trumpův prezidentský výnos o zákazu podpory teroristů a americké penízky se zase začaly do Palestiny kutálet..
  Ale neobjevil jsem zdroj, takže to je možná jenom něčí vlhký sen…

  • 672.1
   ptakopysk says:

   Biden, selbstverständlich….

  • 672.2
   nickname says:

   Myslím, že toto je jen první pokus. Přivítání nového prezidenta (US).
   Mají toho poschováváno hodně moc, takto by mohli střílet snad celý rok. Ty vybouchlé sklady v Sýrii měly materiál pro Libanon. Nějak to dokážou i pašovat do Gazy.
   Uvidíme, jestli mají dost humanitárního betonu na tunely, to by mělo být letos jedním z trháků.
   Nevím jak se Bibiho problémy + nestabilní politická situace projevují na obranyschopnosti.

  • 672.3
   Stary kocour says:

   Hezké na tom je to, co zle pozorovat i jinde.
   Díky americkým dodávkám vyrobené palestinské rakety jsou z 95% sestřelovány americkými protiraketovými systémy Iron Dome. A všichni za to platí. Není to ideální stav pro zbrojaře? (Na jaře?)

 23. 673
  • 673.1
   Petr Kunetka says:

   Se vsema tema pravnima problemama – GDPR, sdělovaní zdravotního stavu, vedení registrů atd.. Nebylo by prostě jednodušší ty neotestované nějak onačit, aby se jednoduše poznali ti, co nesmí?

   Anebo naopak, ty co smí? To navrhoval už svatý Jan, ačkoliv určité nevěděl, jak vypadá QR kód 🙂

  • 673.2
   nickname says:

   Zeptám se doktora a podle toho se zařídím. Chci do školy, chci navštívit severní Čechy.

   • 673.2.1
    Petr Kunetka says:

    Ja se nejak prizpusobim. Par minut prace s photoshopem, a navic se tim urcite nekdo bude i zivit. Nakonec, je otazkou, kdo chce me penize a kdo ne.

    Chvile, kdy se to stane podminkou pro deti do skol je pro mne pszchologicka hranice.

   • 673.2.2
    AeroKarel says:

    Včera jsem u garáže potkal souseda. Na podzim lehký průběh, teď nedávno podruhé se vší parádou, hospitalizace, kyslík, po propuštění únava a hned se udýchá. Na promořenost se zřejmě moc spoléhat nedá.

    • 673.2.2.1
     Petr Kunetka says:

     Na ockovani tuplem ne, nebot mira imunizace je u neho nizsi.

     Na vyber proste mame bud rezignovat na normalni zivot a inspirovat se u 12 opic, nebo prijmout nove riziko do sveho zivota. Tak, jak jsme prijali umrti na silnicich, umrti na rakovinu…

     Jako cloveku, ktery ma na prvnim stupni zebricku hodnot svobodu je pro mne volba lehka. Nevycitam svym spoluobyvatelum, kdyz si zvoli jinak, maji sve preference… Zkomplikuje mi to zivot a rozhodovani, to ano.

     • 673.2.2.1.1
      Petr Kunetka says:

      To samozrejme znamena, ze lokalni epidemie budeme resit standardne decentralizovane, jako se dnes resi chripka.

 24. 674
  skimic says:

  Srbové dávají incentives (asi 600 Kč) tomu, kdo se NECHÁ oočkovat.
  1. Není čekání.
  2. Z obvoďákem posoudíte jestli a která vakcína je pro tebe dobrá a jdeš do nějakého centra
  3. Vybereš si vakcínu a necháš si jí šlehnout

  Výběr je (dneska)
  A. Pfizer (a druhá za 3 neděle)
  B. Sputnik (a druhá za 3 neděle)
  C. Sinofarm pokud obvoďák usoudí, že po prodělaném kovidu jsou ještě slušné ale nízké protilátky a nepotřebuješ velký boost
  D. Teoreticky Astra Zeneka když jí mají zrovna rozbalenou, což není pravidlem, protože jí skoro nikdo nechce. Šlehaj jí hlavně cizincům aby se jí zbavili.

  • 674.1
   Petr Kunetka says:

   Ano, ale to je zaostala, rusofilni zeme pod vlivem Ruska, kde by nikdo nechtel zit a neni tak svobodna, jako my… ze…
   Za nejakych takovych podminek bych byl ochoten UVAZOVAT o ockovani – s tim, ze tech 600 bych jim tam nechal. Do te doby sorry, odpor o obchazeni.
   Nasili se podvoluji jen kdyz neni jine cesty.

 25. 675
  skimic says:

  Nickname
  ad „Iron Dome je především velmi drahý na provoz (cena rakety). Proto vymýšlejí sestřelování laserem, elektronicky řízenou střelbou protiletadlových kulometů.“

  Proč se vlastně nebrání nějak pořádně a nesvrhnou na místa odkud rakety přilétají přiměřeně velké pumy jako to třeba dělají Američani v Afghanistánu na středním východě a tak?
  Za chvíli by to vylétat přestalo.

  • 675.1
   AeroKarel says:

   Snaží se, ovšem v rámci možností. Zplanýrovat celou Gazu by jim neprošlo.

   • 675.1.1
    skimic says:

    Jak to? Zákony platí pro každého.
    Američani zplanýrovali například Irák, Afghanistán, Vietnam …
    Chce to jenom tu demokracii správně uchopit.

   • 675.1.2
    ptakopysk says:

    quivisi,
    kdyby Mojžíš při hledání místa, kde není ropa, došel až do Haliče, pak by to zajisté šlo. Jenže on se bez kompasu evidentně blomcal čtyřicet let v kruhu. A tak halt dopajdal do Izraele.

  • 675.2
   Petr Kunetka says:

   Quod licitet Jovi…

 26. 676
  Petr Kunetka says:

  Pozor! Koronac se siri wifinou! Neni to fake news, je to y ministerstva!

  https://cnn.iprima.cz/zahradky-bez-wifi-zustanou-zabrani-to-sireni-viru-vzkazuje-ministerstvo-25097

  • 676.1
   Petr Kunetka says:

   Chtelo by k opatrenim pridavat neco jako „Toto opatreni pro Vas financuje O2“.

 27. 677
  quivis says:

  Nemá to řešení, zbabrala to OSN ve 48 roce, klidně mohl být Izrael z Haliče (žilo tam Židú dost a když už se šoupalo s Polskem tak by se to taky uneslo) a kromě ukrajinských Banderovců by je okolní národy snesly.

 28. 678
  dvd says:

  >> Stary kocour (669.1.1)
  Nečin druhým, co nechceš, aby oni tobě činili.
  Je zajímavé, že se vžila právě tato varianta výroku, viz třebas K.H.B.:
  Co sám nerad, nečiň jiným,
  pravil kantor žáku kdesi,
  tahaje ho za pačesy.

  Ono to má totiž evangelium (a Nový Zákon obecně) v obráceném gardu:
  Matouš 7:12
  A protož všecko, což byste chtěli, aby vám lidé činili, to i vy čiňte jim; toť zajisté jest Zákon i Proroci.

  (Omlouvá se za nemodernost citátu, ale čím jsem starší, tím mám radši kralický překlad.)
  V tom „neobráceném“ gardu to pak má jistý Hilel, židovký náboženský filozof asi 2 generace před Ježíšem:
  Co se ti protiví, nedělej druhým. To jecelý Zákon a zbytek je jeho výklad.

 29. 679
  Petr Kunetka says:

  Kdybych ja ve sve branzi predpovidal takhle kvalitne, sel bych se zivit kopanim kanalu.
  https://zivotvcesku.cz/jaroslav-flegr-pokles-pripadu-zastavi-do-tydne-kvuli-rozvolneni-s-opatrenimi-se-vratime-o-mesic-zpet

 30. 680
  ptakopysk says:

  Zasraný větvení… tak ještě jednou
  quivisi,
  kdyby Mojžíš při hledání místa, kde není ropa, došel až do Haliče, pak by to zajisté šlo. Jenže on se bez kompasu evidentně blomcal čtyřicet let v kruhu. A tak halt dopajdal do Izraele.

  • 680.1
   dvd says:

   On ten nápad s Haličí je něco jako nápad jednoho politika s Madagaskarem a jiného zase s nějakým clusterem okolo díry zvané Birobidžan.

 31. 681
  AeroKarel says:

  (675.1.1) Na tohle žádné zákony nejsou. Ale kdykoliv se Židi pokusili, byli dost rychle zaraženi v rozletu. Rozhádat se se všemi, hlavně s USA, si mohou dovolit jen v omezené míře.
  Nezplanýrovali, Američani. Ani Irák, ani Afghanistán, ani Vietnam. Trochu se snažili, ale tak ve velkém to nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *