Křesťanství a Evropa

Nickname

Křesťanství a křesťanské podhoubí je podmínkou rozvoje a vyspělosti evropské kultury. Samozřejmě s anticko-judaistickými kořeny. Je to tak často opakovaný příběh, že je těžké rozlišit skutečnost od vyprávění.

Co je jedinečného na křesťanství, že přineslo hospodářský rozmach, úspěchy ve zdravotnictví, vědě, ve všech myslitelných oborech? Že evropská kultura stvořila celý “nový věk”?

Podíváme-li se na Evropu před Kolumbem, před zámořskými objevy, nikdo by nemohl předvídat její budoucí úspěch a velikost. Křesťanství bylo na ústupu. Cařihrad byl dobyt. 15. století bylo stoletím náboženských disputací, svatých válek křesťanů proti křesťanům, vzmáhala se inkvizice. Ještě o století později bylo oblíbené heslo “raději Turkův než papežův”.

17. století bylo pro některé části Evropy horší nežli jiná století. Třicetiletá náboženská válka, kdy povstali ve jménu víry křesťané proti křesťanům. Ještě koncem 17. století turecký sultán posílá vojsko na pomoc odbojným uherským protestantským knížatům, vzbouřeným proti katolickým Habsburkům.

18. století přineslo zisk a slávu námořním velmocím, zejména Británii. Ale také pokračovaly války na evropském kontinentě. A evropské války nacházely odezvu po celém světě.

19. století – století rozumu přineslo ústup od válek křesťanů proti křesťanům. Ale ne od válek jako takových. Století začalo napoleonskými válkami, pokračovalo revolucemi 1848,  válkami za sjednocení Německa.

20. století – Evropa dala světu dvě světové války a studenou válku, která de-facto skončila až v roce 1990.

Jak to, že přes neustálé války vliv Evropy rostl? Díky křesťanství? Ne. Díky konkurenci.

Evropský kontinent je zvláštní tím, že neumožňoval jednomu vládci ovládnout celý kontinent. Vysoká pohoří, široké řeky, dlouhá pobřeží, neprostupné bažiny. Selhali Římané, Hunové, Vizigóti, Frankové, Vikingové, Maďaři, Mongolové, Turci i Habsburci. Dlouhé války zničily nejen poražené, ale oslabily i vítěze.  Relativně chudý a málo úživný kontinent neumožnil dobytí celého území “na jeden zátah”. Včerejší vítěz byl zítřejší poražený. Jindy vítěz – pokud ovládl území – splynul s poraženými.

Jeden příklad za všechny. České země byly zplundrovány třicetiletou válkou. Země se z nejsvobodnější evropských společnosti během jedné generace změnila téměř v peklo pro kacířské i katolické poddané. Nevolnictví si nezadalo otroctvím v jiných částech světa. Pán vlastnil tělo, práci, majetek i mysl poddaných. Katoličtí pánové by z obyvatel Čech i Moravy chtěli mít zubožené otroky po španělském vzoru. Sousední rod Hohenzollernů měl na poddané císaře zálusk také. Chtěl moc, chtěl zemi, chtěl vojáky, kteří by za něj bojovali. Jak si je mohl získat? Jedině válkou a nabídkou svobody. Válka o rakouské dědictví přinesla Hohenzollernům Slezsko, Čechy a Morava zůstaly Habsburkům. Ale Habsburci už lid příliš trápit nemohli, příklad svobody za hranicemi byl lákavý. Pro ty, kteří chtěli sloužit Pánu Bohu po svém, pro ty, kteří útěkem neměli co ztratit. Berlín se stal baštou desperátů, lidí vyhnaných buď nouzí nebo útlakem z celé katolické Evropy.

V důsledku toho nařídila Marie Terezie vzdělávání dětí nevolníků, Josef II přidal toleranční patent i zrušení nevolnictví. Úplnému osvobození poddaných zabránila šlechta zvyklá na karabáč ve svých rukou a příliš volný životní styl imperátora, jehož následkům podlehl relativně mlád.

Co chci touto úvahou říci? Je křesťanství pro Evropu nevhodné? Je jiné náboženství nebo naopak ateismus lepší? Ne. Jen poukazuji, že úspěch Evropy není daný křesťanským učením – křesťan ve mně by čtenáře naopak přesvědčoval o bezbožnosti evropské společnosti – ale především vzájemnou konkurencí vládců, politických, hospodářských i duchovních systémů. Jako bonus bych přičetl polohu vhodnou pro obchod i dostatek surovin ve správný čas na správném místě pro průmyslovou revoluci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 639 komentářů u „Křesťanství a Evropa

 1. 151
  Schumacher says:

  Od desáteho roušky venku jen při shlukování. Nic nového, doporučuje deset z deseti anarchistů. Těším se na jejich zakazování ve jménu obecného blaha.

 2. 152
  AeroKarel says:

  (147.1) Ta válka v Chorvatsku byla turistice příznivá: Na pobřeží se neválčilo, lidí ubylo, ceny klesly.
  (149) Tobě pořád chodí hlavou pinglové, ale hostů (nasraných) je mnohem víc. O ty jde.

 3. 153
  Stary kocour says:

  Ono je to, jak správně říkali komunisté, všechno v lidech.
  Mají takový shromažďovací pud. Musí se prostě družit, koronáč, nekoronáč.
  V našem ústavu byle tři exploze „C19“, dvě z nich byly způsobeny „dotočnými“ po nějakém natáčení a jedna v baletu, kde se z principu baletu tanečníci „družit“ musejí. (Sakra – není C19 nějaká trhavina?!)
  Bezkontaktní je jen pantomima a čínské či vietnamské tradiční divadlo.
  Jakožto nechutný individualista tento pud nemám a tak (snad) budu stále zdráv.
  (A taky jsem (k)očkovaný…)

  (Schumi, s panem Klauzem jsem domluvený…)

 4. 154
  skimic says:

  Karle
  Výraz Pinglové používám jak sis všiml šířeji pro sektor pohostinství. Je to kratší.
  Podobně jako „rusáci“ používám pro bývalou SSSR, zejména pro ty okolní státy s výjimkou severozápadních hansovních přístavů. Klasický „rusák“ je pro mě dnešní ukrajinec z Kyjeva 🙂

  • 154.1
   quivis says:

   Bez tohohle výkladu by to bylo zavádějící …

  • 154.2
   AeroKarel says:

   Pokud tím míníš i hosty, pak ano.

   • 154.2.1
    skimic says:

    Nemíním.

    • 154.2.1.1
     AeroKarel says:

     Pak štěkáš na špatný strom. Pár nasraných pinglů a majitelů putyk by Bureš v klidu přežil, i před volbami. Pingly a hospodské + hosty, to už si nelajsne.

    • 154.2.1.2
     skimic says:

     Nejsem si jist. Chuť na alkohol je vždy. Otázka je jen kdy si to vylobují třeba na úkor těch dětí jako to udělali čutálisti. Oposice jim v tom pomůže. Pivní fesťáky na podzim podporovala zejména ODS a topka.

 5. 155
  skimic says:

  Schumi
  Koller dobrý ale zbytečně se v tom nimrá
  Hlavní průser nastal když se do toho Wilson začal montovat s lidskýma právama a sebeurčením a nechal vzniknout tak neskutečně umělé mnohonárodní slepence jako Československo nebo Jugoška.
  Tvrdím, že všechno ostatní už byla jen otázka času. Československo nemělo šanci.
  Masaryk měl alespoň fousy. Beneš měl jen kecy jak Pithart.
  Doufám, že oddělení Slovenska se napotřetí podařilo a bude chvíli pokoj až do logického kroku, kdy se staneme sedmnáctou spolkovou zemí (nebo osmnáctou po Rakousku)

  • 155.1
   AeroKarel says:

   Neskutečně umělé mnohonárodní slepence byly i dříve. Co jiného bylo Rakousko-Uhersko? Wilson (nejenom) mohl vařit jen ze surovin, které byly k dispozici. Zajisté mohl neuznat Československo nebo Jugoslávii. Co by se tím změnilo? Tehdy to byl nejméně špatný vývoj. Co mohly dělat Francie a GB, válkou zatraceně vysílené? Posílit Německo a Rakousko přičleněním Sudet? Udržovat Rakousko-Uhersko, které v tom momentě nechtěl prakticky nikdo?
   Staneme-li se sedmnáctou spolkovou zemí, bude to také proto, že ostatní alternativy budou horší.

  • 155.2
   quivis says:

   a to byl vícenárodnostní slepenec …

 6. 156
  skimic says:

  Dnes je výročí Usámy.
  Stejně mi furt vrtá hlavou že muslim nechal zabít muslima. Podle Koránu by to dělat neměl.

 7. 157
  Schumacher says:

  StK 153 výborně. Akorát mám dilema který z gramců si nechat jako provozní, a který do krabice a uložit. Výborné jsou oba. Nepředpokládal jsem, že se mi Dual povede tak odhlučnit.

  • 157.1
   Stary kocour says:

   Nechceš je nechat venku oba abys to měl stereo? [;>))

   K mnohonárodním slepencům: Jak bych definoval národ?
   Jsou Moraváci národ? Nebo Slezané? Ukrajina bylo taky jeden čas Velkorusko.
   Jestli žijí na nějakém území? Jestli si rozumí bez učení se cizímu jazyku? Pro mě třeba není Polsko jednotný národ. Slezan nemá mentálně mnoho společného s Pomořanem. A co Lužičtí Srbové?
   To nejsou jednoduché otázky a odpovědi taky nejsou jednoduché,
   Pocitově – co má Ostravák společného s Pražákem?
   Řeč? Možná, ale způsob uvažování a pocit příslušnosti někam má každý jiný.
   Tady se často nad děním v Praze pozastavíme a říkáme si: „No jo, Pražáci…“ Třeba ty všeliké demonstrace nebo Náplavka. Jsme tu třetinoví – ale třetina nepokojů jako v Praze tu není. Ale když to tu jednou vzplane, bude zle. To nebude Milion chvilek, to bude masakr.
   Ostrravák dí: „Já se furt směju – ale já jednou uperu!“

 8. 158
  nickname says:

  Dobrý den.
  Malše (Malže) byla nejvěrnější manželkou Sv. Důdleba, který jí tímto přídomkem častoval, protože jako jedna z mála žen málo lhala.
  Mže (pův. Mies, Misere, srov. mizérie) bylo počastování germánsko-románských obchodníků, že doly pod Přimdou (Pfreimd) nevynášely tolik, kolik si představovali.

 9. 159
  nickname says:

  Ad minulé války:
  Proč Británie bojovala (intrikovala) proti evropskému hegemonu:
  https://youtu.be/rV1h_XotlLo
  Ad WWI:
  Příčiny WWI.
  https://www.amazon.com/gp/product/B0081YHYHO
  K Rakousku: může nám být líto, že Maďaři a Rakouští němečtí socialisté zrušili R-U, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.

 10. 160
  AeroKarel says:

  (159) Co jsem tak četl paměti Paula von Hindenburg, měli Němci před první světovou strach, že postupem času budou Spojenci Francie, GB a Rusko silnější a že do toho musí vletět, dokud mají naději. Každopádně, GB se do věci moc nehrnula, mohla mnoho ztratit a málo získat a kdyby Němci nezbrojili i na moři (Risikflotte), kdo ví, jestli by se ze spojeneckých závazků nevykroutili. Francie byl tradiční nepřítel, Rusko taky, Prusko naopak osvědčený spojenec.

  • 160.1
   nickname says:

   Jaké byly motivy Německa, R-U? Jaké Francie, Ruska?
   Co se porcovalo? Co chtěly mocnosti (jejich elity) získat?

   • 160.1.1
    AeroKarel says:

    Německo, obavy, viz výše, + tlak na Rusko.
    Francie, Alsasko Lotrinsko, odplata za rok 1870.
    R-U – Spojenectví s Německem, Balkán.
    Rusko – Balkán, Úžiny, Německo
    Itálie – italské území R-U
    GB mohla mnohé ztratit (ekonomicky), málo získat.
    USA – tam moc nevím, získat moc nemohly a nezískaly.
    Jen tak ve stručnosti.

    • 160.1.1.1
     skimic says:

     USA motivace
     řekl bych že prachy –
     A. měli dohodu, že se Němci budou vyhýbat (zejména) obchodním lodím. Jenomže němečtí námořníci přesvědčili vedení, že když budou sakum prdum potápět všechno, maj UK na kolenou do 5ti měsíců.
     B spousta peněz napůlčovali i spojencům. Kdo by jim splácel kdyby prohráli?

     Takže Wilson vyštrachal kvůli citům případ
     C Lusitánie,
     D obsazení neutrální Belgie
     E Zimmermanův telegram kde se nadhazuje možnost aliance Mexika s Německem – na nebezpečí na hranici lid vždy slyší

     A vydal se před Kongres, který to po nějakém filibustrování posvětil

     A když už byl Wilson v laufu, tak Evropu překreslil tak kvalitně jako angličani s frantíkama překreslovali blízký východ.

  • 160.2
   quivis says:

   nebyli oni engličtí panovníci s pruskýma spříznění?

  • 160.3
   nickname says:

   Hannoverská dynastie vládla Británii.
   Podobně ruský car. Hádka gekrüppelte bratranců, kdo je větší chlapák.
   Syfilis a inbreeding, mor evropské politiky.

   • 160.3.1
    AeroKarel says:

    Wilhelmovi se do války moc nechtělo, ale proti vojákům neměl naději. Dtto Franz Joseph. Poměry na ruském dvoře byly mírně řečeno neprůhledné.

 11. 161
  skimic says:

  160 Aero krásné ráno
  Už jsem se lekl že cituješ Kollera. A on naštěstí Hindenburg.

 12. 162
  maYda says:

  Dobré ráno,

  Ad Mže, Malše – zajímalo by mně, proč se Malše jmenuje Malše.
  v Hradci králové je čtvrť jménem Malšovice, původ asi bude stejný.

 13. 163
  maYda says:

  „Původní jméno řeky Malše bylo Malče. Dokládají to písemné zprávy z roku 1265 v podobě „fluvii Malche“, z roku 1373 „flumen Malcze“, z roku 1378 „fluvium Malcz“ a z roku 1418 „flumine Malczie“ Tenkrát nebyly háčky a čárky, písmena cz vedle sebe se četla jako „č“. V 15. a 16. století se začalo v lidové výslovnosti měnit „č“ v „š“. Důvody jsou nejasné, ale faktem je, že staročeština to lidové „š“ převzala a z Malče se stala Malše. Toponomastik Antonín Profous vysvětluje původ Malche od osobního jména Malcha, podle kterého to byla Malchova řeka. Příponou –je se potom ve staročeštině vytvořilo Malchje a Malčje. Písmeno „j“ v dalším vývoji zmizelo a vznikla Malče. Lidové změkčení na Malši se přijalo a už to tak zůstalo.“
  Zdroj: https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/putovani_malse_cb20081011.html

  • 163.1
   maYda says:

   a jiná verze:

   Podezřelý je lingvisty oblíbený výklad „původu názvu ze jména osobního“, přitom s tím, že osobní jméno je neobvyklé nebo je pochybné vysvětlení jeho uplatnění v názvu. Malše je v regionu poměrně významnou řekou, určitě nemohla mít vlastníka a ani nemohla být bez obecně přijímaného názvu do období dosídlení krajiny, aby mohla nějakým způsobem přijmout název až z osobního jména, například bohatého mlynáře.
   Malše je na dolním toku téměř souběžně tekoucí řekou s Vltavou a jejich soutok je přímo v centru sídelní oblasti, dnes Českých Budějovicích. Potom by měl název vzniknout nejspíše ze vzájemného porovnání obou řek, tedy že Malše je proti Vltavě mělčím a malým tokem. Původ by byl v *Mialkja → *Malka → Malče podle polského miałka ,mělká‘. Při zohlednění možnosti pojmenování druhou základní osídlovací vlnou s východoslovanskými nářečními odlišnostmi s významem ,malá‘ by mohlo být základem *malenkja, po přeměně -en- na nosouvku a její následné ztrátě → *Malkja → Malča/Malče → Malše. Při původu názvu od první osídlovací vlny bychom v takovém případě spíše mohli očekávat tvar *Menša → *Mša/Mše nebo *Malja → *Mala. Podobně i u názvu řeky Mže, dnes na dolním toku zvané Berounka podle města Berouna, pojmenovaného dle italského Verona. I Berounka je v porovnání s Vltavou u svého ústí menším tokem, takže zde by mohlo platit výše uvedené, že původní je *Menšja → *Mša/Mše → Mže. Zároveň je nepřehlédnutelný rozdíl mezi divokým kaňonem Vltavy výše proti proudu a meandrujícím zabahněným tokem Mže/Berounky. Kvůli významnosti Mže není možné vyloučit dřívější úvahy o původu už keltském s významem ,bahnitá‘ podle keltského mŏsā ,bahno‘.
   Jak je zřejmé, u Malše se dá vyloučit uvedený obecně uznávaný výklad, ale jistota, zda název Malše má původ ve významu mělká nebo naopak malá, se těžko rozhoduje.

  • 163.2
   maYda says:

   A laický závěr :

   vzhledem k výskytu jména Malšovice na druhém konci republiky bych se přikláněla k výkladu číslo dvě.
   Topografická situace je podobná – soutok dvou řek, ves ( dne suž součást města) na břehu té menší, mělké (Orlice), v místě se vyskytují meandry a slepá ramena, bažinatý či bahnitý terén.

   takže pánové, žádná manželka v tom prsty nemá. 🙂

  • 163.3
   skimic says:

   V 15. a 16. století se začalo v lidové výslovnosti měnit „č“ v „š“.

   Miláček -> Milášek ?

 14. 164
  nickname says:

  Aerokarle: (160.1.1)
  Ad Francie: hloupá odplata. Souhlasím.
  Ad Německo: dotažení sjednocení Německa. Mitteleuropa. Osa Berlín – Instanbul.
  Ad R-U: zatažené Německem do nevýhodných pozic na Balkáně. Nemocný muž na Dunaji, který měl být rozporcován
  Ad Rusko: Karpaty a Dunaj jako přirozená ochrana na severu, Dardanely, Efez Tarsus na jihu.
  Ad Británie: boj proti nastupujícímu hegemonovi.
  Ad USA: Snaha o neutralitu, podpora Británie. Německá depeše Mexiku žádající útok na USA …

 15. 165
  maYda says:

  „nebyli oni engličtí panovníci s pruskýma spříznění?“

  Evropští panovníci byli jedna rodina. Nezapoměňte, že po generace se z politických a dynastických důvodů příslušníci panovnických rodů ženili a vdávaly mezi sebou.

  Naopak etnicky to byla docela pestrá směs už odedávna
  Například náš Otec Vlasti, uctívaný jako Největší Čech byl po otci Lucemburčan, po matce sice přemyslovec, ale její matka byla z německého rodu a babička z otcovy strany byla z uherského panovnického rodu. Vůbec ti přemyslovci byli etnicky namíchaní tak, že by hravě strčili do kapsy kdejakého voříška podvraťáka.
  Rody na přelomu minulého a předminulého století na tom byly podobně.

 16. 166
  quivis says:

  Filologické výklady v dnešní bouřlivé době ?
  Tohle je zajímavější průšvih:
  ‚Přínosy nepřevažují nad rizikem.‘ Dánsko vyloučilo vakcínu Johnson & Johnson ze svého očkovacího programu.

 17. 167
  Petr Kunetka says:

  Skimici, trochu Ti do toho hodim vidle. Kdyz se spolu s Rakouskem staneme soucasti Bundesrepublik, vznikne dost divoky narodnostni slepenec… 😀

  • 167.1
   skimic says:

   To nepochybně. Ale nebude to slepenec, ve kterém největší menšina chce být částí desetkrát většího souseda. Polabí až k tomu rohu Morava-Dunaj se stane pravým okrajem Říše. Okrajinou kde se vyskytují na polích domorodci mluvící zvláštními jazyky kteří při tanci zdvihají pravou ruku až ke stropu.

   • 167.1.1
    Petr Kunetka says:

    No, když to tak chvíli povedeme, jak to vedeme, tak většina domorodců v Tebou označené oblasti se bude stát částí vétšího souseda na východě… pravda, nebude to největší menšina – to budou Turci 🙂

 18. 168
  AeroKarel says:

  (160.1.1.1) Motivace asi jo. Ale to překreslení spíš uznal, než provedl. Já na tyhle zásahy zvenčí moc nevěřím, bez vnitřního podšprajcování to prakticky nejde.
  (164) Jo, nejsme ve sporu, ono toho bylo moc. Zajímavé a ilustrativní je, že z mnoha chtění nebylo žádné splněno, leda snad s vyjímkou toho Alsaska Lotrinska, ale za strašnou cenu. Mám dost silný dojem, že je tomu tak vždy: Různé důvody účastníků konfliktu, v praxi nesplněné.

 19. 169
 20. 170
  • 170.1
   AeroKarel says:

   Být majitelem skiareálu, tak řvu jak lev! Po dlouhé době zima perfektní pro lyžování a hovno, hovno ….

   • 170.1.1
    Petr Kunetka says:

    Navic, pry jeste neco snehu zbylo, takye cekam, ze to o tyden posunou. A Agrofert mozna bude expandovat do nove branze, budou levne na prodej nejake skiarealy.

    Kazdopadne, vymysleli to chytre v tom, ze jak chaoticky otevirali a zavirali jednotlive businessy, nedoslo ke spojeni. Kazdy se trasl o to, aby jeho business otevreli driv.

   • 170.1.2
    nickname says:

    Jak skiareály k penězům přišly?
    Jsou „podnikatelé“, kteří bez dotačního titulu ani nevstanou z postele.

    • 170.1.2.1
     Petr Kunetka says:

     No, nemyslim, ze by provoz skiarealu byl dotovan, ale zas tak peclive to nesleduji.

     • 170.1.2.1.1
      nickname says:

      Výstavba 😉
      Ne nepodobné toustovému chlebu.
      Linku postavíte z dotací, vaším nákladem je údržba, provoz, energie, mzdy.

     • 170.1.2.1.2
      Petr Kunetka says:

      Hm. To prostředí je již beznadějně pokřivené. Staví vůbec ještě někdo něco bez dotací?

     • 170.1.2.1.3
      nickname says:

      Dotace jsou jak mana nebeská. Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere.
      Na úřadě? Každý bere. Kromě hňupů.
      Vyvložkovaní? Taky berou. Co potřebuješ? Stavíš chalupu, viď?
      Parta vyvložkovaných dělá po víkendech melouchy… Zlý Kalousek jim sebral prémie. Ale jen mezi známýma.
      Pozorovat cvrkot je zajímavé. Člověk ani nemusí informace hledat. Důležité je, aby nikdo nic oficiálně nevěděl.

    • 170.1.2.2
     skimic says:

     Jo nickname, proto (aniž bych chtěl paušalizovat) slzy neroním. Možná že je z nich někdo opravdu poctivý a dělá to bez dotací.

     • 170.1.2.2.1
      Petr Kunetka says:

      Já nevím. Jsem si jist, ze jsem nikdy žádnou dotaci nebral…

 21. 171
  Petr Kunetka says:

  TO je taky pekna stupidita – ze pri vytizenosti do ca 60 procent jede hotel do ztraty vi snad kazdej. Dovolit otevrit do kapacity 25 procent je neuveritelna stupidita.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-tomhle-se-neda-podnikat-hotelieri-podavaji-zalobu-kvuli-rozvolnovani-153060

  DIletanti

  • 171.1
   Stary kocour says:

   Možná. Ledacos nemá smysl otevírat, protože to není ziskové.. Třeba divadla atd. Nakonec i ty hospody – bude se řvát, že prodělávají. Tak ať zkusí něco jiného. Nebo to prodá a někdo jiný, chytřejší, to vrátí do černých čísel. Chtělo by to opravdovou katastrofu, aby přestali všichni pyskovat. Ta, co tu je nic není…
   A viz níže…

   • 171.1.1
    Petr Kunetka says:

    Anebo zacneme hospody, podobne jako divadla, dotovat .)

    Toto je cesta do pekel, plánovací komisi jsme tu již měli. A vyvstává taková nepŕíjemná otázka, kdo bude platit daně (a Petŕe a Libuśí).

    • 171.1.1.1
     Stary kocour says:

     Divadla se uživí. Ale ne všechna. Ta, co hrají lehký repertoár budou existovat dále. Ale na dvorské divadlo, už od svého vzniku dotované, protože bývalo založeno panovníkem na jeho „oslavu“ se bude muset zapomenout. Příliš nákladné. Opera, balet, velké činohry s se scénickými efekty, muzikál…
     Na ty se bude vzpomínat asi jako na veřejné popravy.
     Pokud se nenajdou mecenáši či sponzoři, kteří ho budou (v redukované míře) držet jako svou vizitku. (Viz I. republika.)

     • 171.1.1.1.1
      Petr Kunetka says:

      Problém je v tom, že s nárůstem míry státní intervence poklesá výkonnost ekonomiky.
      Hotely nebo hospody se uživily, vláda změnila podmínky, už se neuživí. Ať bývalý hostinský a číšník půjde dělat cokoliv, dojde ke vzdálení od ekonomického optima.
      A konec toho příběhu jsme mohli vidět tak 30 let dozadu. Ale což, když se nejsme schopni poučit… Dáme reprízu. A jak se správné říká, podruhé jako frašku.

 22. 172
  Stary kocour says:

  Jak tak na všechny ty uvolňované zákazy koukám, nemají a neměly moc smyslu a hlavně logiky. Leda si tam nějaký úředník či pandemiolog prosadí „svoji větu“ a je šťastný. Buzerace. Předvádění se.

 23. 173
  Stary kocour says:

  Ovšem na druhé straně:
  Lidi jsou většinou dost debilní stádo. Nedokážou si nic odepřít. Chybí jim elementární pud sebezáchovy. A když na ně něco přijde (t,.č. koronáč), tak řvou, že to vláda nezvládla. Když vidím ty nadšence, jak společně paří nebo pařili v době kdy to bylo opravdu nebezpečné, mluvící hlavy, které nám vysvětlovaly, že je to jen chřipečka, že úmrtnost je menší než malá, hospodské, kteří, tlustí jak vepři, plakali, že je to jejich konec, podřadné politiky, kteří to celé považovali za podvod na voličích a naproti tomu nové náhrobky na hřbitově nebo parte od známých nebo právníky, kteří podávají žaloby na ty epidemiology je mi z „lidstva“ dost nevolno. Chybí mi asi ten nadhled, jaký má člověk, shlížející do výběhu primátů z bezpečí za sklem.
  Už není zvykem říkat, že něco byla Boží vůle. Stavíme na místo Všemohoucího ty druhé. Obviňujeme je třeba za vlastní nezdrženlivost. Vládu, doktory…
  Ale chybí nám logická úvaha, ochota přijmout fakta tak jak jsou.

  • 173.1
   Petr Kunetka says:

   Fakta byla jednoduchá – přišla epidemie nemoci, na kterou se občas umírá. Vše, co se dělo potom, byl konstruktivismus, snaha vychovávat a snaha poručit větru a dešti.

   Dopadla jako obvykle.

 24. 174
  Stary kocour says:

  A hlavně pokora. Je spousta věcí, které neovlivníme ani vůlí, ani žvaněním. Dokonce myslím, že jich je většina.

 25. 175
  Petr Kunetka says:

  Cimpak to asi bude…

  https://www.mix24.cz/okamurova-spd-uz-je-silnejsi-nez-ods-musi-vymenit-fialu-jinak-propadne-nabizi-se-silny-kandidat

  Hint – ze by nabizel zbozi, o ktere je mezi zakazniky zajem?

 26. 176
  Petr Kunetka says:

  Co je to za stupidni komentar…

  https://www.forum24.cz/bude-stacit-kod-v-telefonu-a-muzete-na-dovolenou-i-na-koncert-cesko-ma-patrit-mezi-prvni-zeme-eu-s-covid-pasem

  Nutnost prokazovat se nejakym kodem k tomu, aby clovek dostal sluzby, ktere pred rokem dostal bez nejakeho prokazovani NENI krok zpatky k normalnimu zivotu, ale krok smerem k socialnimu kreditu. Pitomci.

  • 176.1
   Stary kocour says:

   Můžete to přece odmítnout, ne? Buďte hrdý a zásadový! [;>))

   • 176.1.1
    Petr Kunetka says:

    Spise si nějaký vygeneruji, aby procházel. Jsem již ve věku, kdy nemusím vše vybojovat čelem, když jsou jiné cesty.

    • 176.1.1.1
     Stary kocour says:

     „Dojal jste mě, že jste zůstal Čechem!“ [;>D)

     • 176.1.1.1.1
      Petr Kunetka says:

      Vkusná citace 😀
      Nicméně, toto souvisí s jistou subkulturou, která je celosvětová. Předpokládám, že aplikace pro generování vznikne na Evropské úrovni.

      Jeté mám jinou citaci, tentokrát z brakové literatury. Hrdina podepisuje smlouvu s ďáblem a říka ďáblovi „a prosím ještě zde a zde parafu“… A ďábel odpovídá: „Á, Vy jste Čech. Pravý syn svého národa.“.

  • 176.2
   Stary kocour says:

   Týden, no možná i méně, po zavedení toho dalšího lejstra/apky se objeví nabídky falešných covid-pasů. V různé kvalitě. Klidně bych se vsadil.
   Jsme přece v Kotlince, no ne?
   A když se rozběhne další vlna C19 (španělská chřipka měla jen tři vlny) budou zase všichni řvát, že někdo za něco může. A že chce taky dotaci.

   • 176.2.1
    Petr Kunetka says:

    To nebude jen v kotlině, ale všude, kde bude zavedeno. Nebičujte se tak moc.

    Když se rozběhne další vlna (což rozběhne, koneckonců, chřipka se také vrací co pár let, už několik set let), nebude to mít nic společného s tím, jaká budou vládou přijatá opatření a jak se budou dodržovat. Lidi budou chodit do práce, děti do školy a všichni do obchodů – to máte 80 procent kontaktů.

    Jen už z toho nepůjde vytřískat tolik peněz a politického kapitálu, tak to nebude zajímavé. Bude se to řešit lokální hygienou, jako chřipka.

 27. 177
 28. 178
  • 178.1
   skimic says:

   A co kdyby prozradil tu premedikaci pred ochrnutim a jak vedel ze mu nejake hrozi?

   • 178.1.1
    JohanaB says:

    Tipla bych si, že něco, co snižuje srážlivost krve.

   • 178.1.2
    Stary kocour says:

    Ne, ne, jsou na světě věci, které si do smrti nemusím zkusit.
    Homosexuální vztah, tvrdé drogy nebo četba textů pana doktora Šmuclera.
    A taky vytrvalé záběry na ušní maz nebo nejmenované parazity v reklamách. Čeho je moc, toho je příliš.

    • 178.1.2.1
     Petr Kunetka says:

     Povinné to není, ale řekl bych, že by to v součtu napáchalo menší škody, kdyby to řídil on a ne „exponenciála Kulveit“.
     Bychom si dali něco jako v UK nebo švédsku.

 29. 179
  Petr Kunetka says:

  Koukam toho Hamacka – skoncila opatreni, tak je cas na Majdan? 🙂

 30. 180
  martin tt says:

  A co třeba Lukáš Pollert – uprostřed dění, nyní na ARO. Kulturní fronta se může posrat vzteky, protože on má pravdu. Kdo chce, tak si přečte i jeho další reakce na imunitu nebo léčbu.
  Zapomněli jsme, že je člověk smrtelný?

 31. 181
  martin tt says:

  Víte, že syrové fazole jsou jedovaté? Prý stačí sníst pět kousků. Psali to na iDěsu.

 32. 182
  nickname says:

  Babička upadla (95), motala se jí hlava. Zlomená žebra. Diskutujeme kdo se o ní postará, až si jí vyzvedneme z nemocnice. Trestat léčebnou dlouhodobě nemocných bych jí nechtěl.

 33. 183
  martin tt says:

  Překvapilo mě slovo „diskutujeme“. O tomhle se nediskutuje (pokud to neznamená, že se předbíháte v nabízení pomoci).

  • 183.1
   nickname says:

   Martine: některé věci mě překvapují. Na druhou stranu já jsem Buran z Buranova, tak to tlačím po svém. Dokonce i dcerky, když vidí že tady končí sranda jsou poslušnější. Budu informovat.

   Prabába rodu – 3 děti, 1 zeť, 1 snacha. 6 vnoučat, 5 jejich manželů/manželek. 2 pravnoučata 15+. I když polovina nemůže pomoci (vlastní nemoci, vzdálenost), tak nemůže být problém pomoci „pramáti“. Obzvláště když se tak dobře starala o svého muže (alzheimer), děti, vnoučata.

   Nevíte jak Šumavák? Teď by měl být u lapiduchů.

   • 183.1.1
    nickname says:

    Doteď (pra)babička zvládala bydlet sama v bytě v paneláku. Ať letos (nebo loni?) jsme jí pořídili tablet na whatsup telefony s vnoučaty.
    Vidím, jak rozhodnutí 70+ let staré ovlivňuje celé rody, chování, zvyky…

 34. 184
  skimic says:

  Martine TT – veliký úsměv a palec nahoru!

 35. 185
  maYda says:

  „Psali to na iDěsu.“

  Nejen na iděsu.
  V jedné detektivce Dicka Francise byly syrové fazole, podstrčené do omáčky na kuře, součástí komplikovaného plánu, jak zhatit jiné plány.

 36. 186
  skimic says:

  Jaký syrový fazole?
  Sušený se neukoušou a zelený lusky nejsou oproti hráškovým cuktovým mlaďoučkým luskům dobré syrové. Kdo by to jedl?

 37. 187
  Honza ze Žižkova says:

  Re 181: Ano, věděl jsem, že syrové fazole jsou jedovaté. Kdysi jsem si přečetl popis kohosi, kdo ze zvědavosti jednu zkonzumoval, aby zjistil, jak chutná. Použitelné podle popisu jako redukční dieta.

 38. 188
  martin tt says:

  zločinče, ten rozhovor s Pollertem není přesně ten tweet, který tak rozbouřil diskuze, ale výborně shrnuje Pollertovy postoje a vysvětluje situaci z lékařského hlediska. A srozumitelnou formou.

  • 188.1
   JohanaB says:

   Dala jsem nahoru odkaz na inkriminovaný facebookový příspěvek imunologa Jiřího Šinkory, který Pollert sdílel v pátek. Řev nastal potom…
   (jinak ten „známý český imunolog“, o kterém tam Šinkora píše, je Václav Hořejší… 🙂 )

   • 188.1.1
    JohanaB says:

    To je zajímavé, ještě před chvílí to šlo zobrazit i bez přihlášení na Facebook, ještě jsem si to extra ověřovala. Teď už ne…

  • 188.2
   Petr Kunetka says:

   Není to žádný blbec a kdyby by se ten ministerský tým skládal z lidí tohoto druhu… No, ale ti nemají důvod tam lozit, tito lidé prostě dělají svou práci a třeba zachraňují životy; nepotřebuji si hladit ego a v záři reflektorů si hrát s celou populací.
   No nic, jsme samozřejmě bezmocní, ale nezapomenu a snad bude chvíle oplatit. Tohoročně jsem si dal na daňovém přiznání sakra záležet a do příštího roku mám v plánu této stránce věnovat zásadně více pozornosti, než doposud.

 39. 189
  martin tt says:

  HzŽ – já to nevěděl, ale ani by mě nenapadlo syrové fazole jíst. Hrách ano, naopak, vylupování z lusků přímo u rostlin je moje potěšeníčko.

  maYdo – ten Francis se jmenuje „Mrtvý dostih“ a jedovatou látkou je lektin z vlašských fazolí. Musím si to občerstvit.

  • 189.1
   maYda says:

   já vím, Martine. Na občerstvení dojde, až bude někdy zavřená knihovna a budu odkázaná na to, co mám doma.

 40. 190
  skimic says:

  Ad ten odkaz na Šmuclera – nedivím se že se veřejnosti nelíbí.
  Jeho poselství – když jseš starej nebuď tlustej se poslouchá hůře než – Bůček bude, pivo poteče a pojedete do Chorvatska i letos

  • 190.1
   Petr Kunetka says:

   Jak jsem psal, myslím, že tým postavený z těchto lidí bych respektoval sakra jinak než tým, který zavře školy na rok… Nebo, když půjdu do prkotin, které uráží, přikazuje roušky na prázdné ulici, slavnostně otevírá skiareály v květnu nebo přikazuje provozovat hotely s 25 procent obsazeností…
   Respektovat takový tým… To bych musel rezignovat na jakoukoliv sebeúctu.

   • 190.1.1
    skimic says:

    Souhlas.

    • 190.1.1.1
     Petr Kunetka says:

     A pro St Kocoura – kdyby takový tým, s argumentací a komunikací, která neuráží člověka s IQ nad 90 řekl, že teď musíme nějakou dobu sedět doma, neboť – dejme tomu – jsou nemocnice fakt na dně, tak bych nebyl spokojenej, ale celkem bez řečí seděl doma, protože by měli mou důvěru.

     Současná vláda a její tým má závratnou důvěru 19 procent. Což zhruba odpovídá počtu lidí s IQ menším nebo rovným 86, ale nechci tím nic naznaćovat.

 41. 191
  martin tt says:

  JohanoB – přečtu i toho Šinkoru, děkuji. Jak jsem jen nahlédl, lajků je hodně.

 42. 192
  nickname says:

  Petře Kunetko: jsou lidé s IQ vyšším než 86, kteří vládě důvěřují. Často ti, kterých se „opatření“ příliš nedotkla. V mém okolí nejsou takoví lidé.

 43. 193
  skimic says:

  Přijel jsem domů a na monitoru si pustil čt24.
  Co se děje? Ukázalo se že Čuka a Geka najal sám Hamáček?

  • 193.1
   Petr Kunetka says:

   Velmi strucne – pry chtel jet do Moskvy vymenit zahlazeni Vrbetic za milion sputniku a summit Biden-Putin v Praze.

   Nekdo jednodussi na tom muze zkusit postavit Majdan, ale tolik naivnich lidi zde snad neni.

   • 193.1.1
    skimic says:

    V tom případě by měl být na Staromáku vidět ten polák Peščinský nebo jak se jmenuje.
    Takový ten tlusťoch v umaštěném tričku. Majdanista.

 44. 194
  Honza ze Žižkova says:

  Re 189 Já kdybych na to náhodnou nenarazil, taky bych nevěděl. A mít pár fazolových lusků, tak bych to možná taky co by analogii k tomu hrášku třeba taky zkusil. Po tom jednom by to nejspíš znamenalo veselou noc v malé komůrce.
  Na druhou stranu, poživatin, které se musí tepelně upravit, není až tak málo.

  • 194.1
   skimic says:

   Je to jako kouření. Jako haranti jsme přelezli plot do zahrádky kvůli jahodám a pak tam byly taky hráškový lusky.
   Vedle byly větší fazolový. První ochutnal, vypliv (hnusný) takto nás všech sedm. Podlělali jsme se ještě před večeří i po tom jednom kousnutí ale tenkrát jsme se na jaře tu podělali z nezralejch hrušek, jablek, třešní, rebarbory … nevěděl jsem že se na to dá umřít. Pamatuji si že jme to vyplivli všichni. Nebylo to dobrý.

 45. 195
  Petr Kunetka says:

  Co se tyce rozvolnovani, pripomnelo mi to stary vtip od Rencina – „musim je dohnat – ja je vedu!“

 46. 196
  Honza ze Žižkova says:

  Jinak jsem četl Pollerta i Šinkoru. Zejména od Pollerta jsem četl už i předtím několik věcí, které měly hlavu a patu, a bylo na nich znát, že je píše clověk, který má značný nadhled a přehled.
  Co my s tím? Jsme schopná národ, ale vládnou nám nemehla a všeho schopní hajzlíci.

  • 196.1
   Petr Kunetka says:

   No, taky si to volime…

   • 196.1.1
    nickname says:

    Jain.
    Ano i ne.
    Současný volební systém – volba stranických sekretariátů preferuje stranické sekretariáty.
    Největší Buran z Buranova, nemůže projít sítem – největší buran v ulici, ve městě, v okrese. Tak se Buran do sněmovny nedostane.
    Do sněmovny se dostane Kája Mařík z Podeřiště, protože se zná s Frantou, ten s Máňou, a Máňa je kamarádka Honzy Petra Ivana nebo Moniky – záleží na straně. Tak se Kája dostane na volitelné místo kandidátky.
    Proto máme celou sněmovnou plnou Kájů a Karliček. Místo Burana z Buranova, Balíka z Balíkova, Kavárníka z Kavárny.

 47. 197
  skimic says:

  Jejda, tak už víme místo, odkud Čuk a Gek Bečvu otrávili.
  Ďábelský plán uvedli v živon v čističce vod EnergoAqua.
  Kolik ruských diplomatů vypovíme za toto?
  40 tun ryb již není mezi námi!
  Přes prst, i kdyby byla ryba macek, půlkilovka, jedná se o zmaření životů 80 000 životů – Božích stvoření.

 48. 198
  skimic says:

  Slyším Dr. Šonku, šéfa praktických lékařů.

  Pruděj že nemaj vakcíny a zdržují očkování starých místo toho aby jim řekli po pravdě – nemáme, objednejte se nebo vám s tím pomůžu do očkovacího centra a budete za tři dny.

  Kolik jich bude muset ještě zemřít aby ti chrti dostali to očkovný?
  Ti sami co ordinovali za zavřenejma dveřma s řetězem protože byli z kovidu vy.raní …
  Ti samí, kvůli komu zemřela spousta lidí, protože jim říkali po telefonu – prima, až nebudete moci dýchat, zavolejte si rychlou …

  • 198.1
   skimic says:

   Přitom Městská nemocnice v Ostravě má přebytek rozmrazených vakcín a bojí se že se zkazí.
   Soudruhu Šonko, potlačte hamižnost, Astra Zeneka stejně není tak je z okolí pošlete do té nemocnice.

  • 198.2
   Petr Kunetka says:

   Otazkou je, kolik ze soucasneho deni ma maskovat tento naprosty, dokonaly a neprijatelny fail.

   • 198.2.1
    skimic says:

    Zase – kdybych měl hledat positiva * objednali málo AZ a J+J a více Pf a Mod
    To se ukazuje jako jasnozřivé. Jsme na tom jak Dánsko, které ale objednalo hodně AZ a J+J a teď to nepoužije.
    Jsem daleko od toho že bych vládu „obviňoval“ že se jim to podařilo vědomě. Že to tak chtěli.
    Debil Hamajda s Blatným tu AZ chtěli od těch co to nechtějí skupovat.

    Mmch – přesně takto se chovají naše potravinové řetězce. Koupí to, co na západě nikdo nežere a tady to zkrmí …

 49. 199
  nickname says:

  Falešný svědek měl být odsouzen takovým trestem, který nevinnému chystal. Bude odsouzen Hamáček? Zeman? Bradáčová? Šaroch? Celá justiční marie? Orgány činné v trestné činnosti?
  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kyanidy-do-becvy-mely-podle-posudku-uniknout-z-firmy-energoaqua-40359182

  Zajímavé je, že Zlínský kraj, odbor ŽP neodpovídá na otázku, zda největší znečišťovatel ve ValMezu má platná povolení, zda stav skutečný odpovídá stavu deklarovanému…

 50. 200
  skimic says:

  Jejda Hamáčkova cesta za Sputnikem?
  Vypadá to spíše na to, že ti lidé co nejsou úplně vypatlaní, to znamená Ti, co nemusí ODS a SPOLu se začali ptát, CO v těch Vrběticích bylo a PRO KOHO.
  A Čuk a Gek taky úplně nedopadl.
  A EU dala najevo svůj zívací nezájem kromě východního bloku, který má tedy noty evidentně někde v zámoří.

  Chvost se tedy rozhodl opět trochu zavrtět psem.

  • 200.1
   Petr Kunetka says:

   A navic dokonale, neuveritelne a enormne pitome.Skoro si ay rikam, yda to neni signal, ze jsou sice donuceni takhle konat, ale sami vi, jaka je to blbost.
   Neco jak ta morseovka ocima u toho zajatce z Korei.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *