Křesťanství a Evropa

Nickname

Křesťanství a křesťanské podhoubí je podmínkou rozvoje a vyspělosti evropské kultury. Samozřejmě s anticko-judaistickými kořeny. Je to tak často opakovaný příběh, že je těžké rozlišit skutečnost od vyprávění.

Co je jedinečného na křesťanství, že přineslo hospodářský rozmach, úspěchy ve zdravotnictví, vědě, ve všech myslitelných oborech? Že evropská kultura stvořila celý “nový věk”?

Podíváme-li se na Evropu před Kolumbem, před zámořskými objevy, nikdo by nemohl předvídat její budoucí úspěch a velikost. Křesťanství bylo na ústupu. Cařihrad byl dobyt. 15. století bylo stoletím náboženských disputací, svatých válek křesťanů proti křesťanům, vzmáhala se inkvizice. Ještě o století později bylo oblíbené heslo “raději Turkův než papežův”.

17. století bylo pro některé části Evropy horší nežli jiná století. Třicetiletá náboženská válka, kdy povstali ve jménu víry křesťané proti křesťanům. Ještě koncem 17. století turecký sultán posílá vojsko na pomoc odbojným uherským protestantským knížatům, vzbouřeným proti katolickým Habsburkům.

18. století přineslo zisk a slávu námořním velmocím, zejména Británii. Ale také pokračovaly války na evropském kontinentě. A evropské války nacházely odezvu po celém světě.

19. století – století rozumu přineslo ústup od válek křesťanů proti křesťanům. Ale ne od válek jako takových. Století začalo napoleonskými válkami, pokračovalo revolucemi 1848,  válkami za sjednocení Německa.

20. století – Evropa dala světu dvě světové války a studenou válku, která de-facto skončila až v roce 1990.

Jak to, že přes neustálé války vliv Evropy rostl? Díky křesťanství? Ne. Díky konkurenci.

Evropský kontinent je zvláštní tím, že neumožňoval jednomu vládci ovládnout celý kontinent. Vysoká pohoří, široké řeky, dlouhá pobřeží, neprostupné bažiny. Selhali Římané, Hunové, Vizigóti, Frankové, Vikingové, Maďaři, Mongolové, Turci i Habsburci. Dlouhé války zničily nejen poražené, ale oslabily i vítěze.  Relativně chudý a málo úživný kontinent neumožnil dobytí celého území “na jeden zátah”. Včerejší vítěz byl zítřejší poražený. Jindy vítěz – pokud ovládl území – splynul s poraženými.

Jeden příklad za všechny. České země byly zplundrovány třicetiletou válkou. Země se z nejsvobodnější evropských společnosti během jedné generace změnila téměř v peklo pro kacířské i katolické poddané. Nevolnictví si nezadalo otroctvím v jiných částech světa. Pán vlastnil tělo, práci, majetek i mysl poddaných. Katoličtí pánové by z obyvatel Čech i Moravy chtěli mít zubožené otroky po španělském vzoru. Sousední rod Hohenzollernů měl na poddané císaře zálusk také. Chtěl moc, chtěl zemi, chtěl vojáky, kteří by za něj bojovali. Jak si je mohl získat? Jedině válkou a nabídkou svobody. Válka o rakouské dědictví přinesla Hohenzollernům Slezsko, Čechy a Morava zůstaly Habsburkům. Ale Habsburci už lid příliš trápit nemohli, příklad svobody za hranicemi byl lákavý. Pro ty, kteří chtěli sloužit Pánu Bohu po svém, pro ty, kteří útěkem neměli co ztratit. Berlín se stal baštou desperátů, lidí vyhnaných buď nouzí nebo útlakem z celé katolické Evropy.

V důsledku toho nařídila Marie Terezie vzdělávání dětí nevolníků, Josef II přidal toleranční patent i zrušení nevolnictví. Úplnému osvobození poddaných zabránila šlechta zvyklá na karabáč ve svých rukou a příliš volný životní styl imperátora, jehož následkům podlehl relativně mlád.

Co chci touto úvahou říci? Je křesťanství pro Evropu nevhodné? Je jiné náboženství nebo naopak ateismus lepší? Ne. Jen poukazuji, že úspěch Evropy není daný křesťanským učením – křesťan ve mně by čtenáře naopak přesvědčoval o bezbožnosti evropské společnosti – ale především vzájemnou konkurencí vládců, politických, hospodářských i duchovních systémů. Jako bonus bych přičetl polohu vhodnou pro obchod i dostatek surovin ve správný čas na správném místě pro průmyslovou revoluci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 486 komentářů u „Křesťanství a Evropa

 1. Dobré dopolední vespolek,
  celogenomové sekvenování nedělám, takže zásadní vhled do financí v tomto ohledu nemám. U standardního sekvenování markerů je cena za sekvenci víceméně stejná jako v zahraničí – tedy při malém počtu vzorků, takže kolegové, kteří jedou “sady”, to posílají klidně i do Číny, kde to vyjde levněji (tam jsem před deseti lety posílala vzorky sekvenovat i z Kalifornie…).
  Takže netuším, na základě čeho byly odhadnuty náklady, počet sekvenovaných vzorků a všechno okolo… jestli na to chtějí zřídit novou laborku (a to není jen přístroj, ale i chemikálie, spotřební materiál, energie na provoz a hlavně proškolený personál, každý šimpanz to dělat nemůže – zejména finální biostatistika už je poněkud náročnější), nebo jen rozšířit stávající pracoviště… V zahraničí je daleko větší trh, takže pak je cena úměrně nižší, než v naší malé kotlince.
  Osobně mi přijde, že sekvenovat se mělo, když epidemie narůstala – lidi v “ohniscích”, těžké případy… teď už je to s křížkem po funuse a imho by to zvládl SVÚ, který do dělal a dělá doposud.Jooo, pokud chce někdo zkoumat vzorky zpětně a analyzovat, tak to je ovšem jiná.

 2. >>martin tt (2047)
  Osobně by mě docela zajímalo, jak je na tom v tomto bodě sám M.Macek.
  Jinak jsem pozoroval, že něco takového nejvíce vyčítají ti, kteří sice v době která předchází jimi kritizovanému jednání onu situaci výrazně spoluvytvářeli.
  V roce 1968 obcházel vysoké školy interesantní docent-filosof a hovořil o demokracii (demokratizaci?) jak sv.Jan Zlatoústý. Při obcházení fakult pak jednu z nich soustavně vynechával. Bylo tam totiž ještě pár pamětníků let padesátých, kteří by ho asi dokázali srazit ze schodů. Dožil se téměř 100 let.

  • Ja mam svedomi ciste, ale hlavne diky tomu, ze jsem v roce 89 byl ve veku, receno s Kiplingem, bezmyslenkoviteho jinosstvi.

 3. Tak konecne zrusili rousky pro deti. Stejne se budou smazit v teple, ale za tohle bych jim jeden az dva stupne celsia ubral.

   • Jsi mi pripomenul obdobny, ruso zadnem pripade nemuze zautocit na EU. Jejich tanky neplni normu euro 4 a nesmi se v eu provozovat,

    • Nesmí se to, ale dělá se to! (Švejk)
     Ale Rusko by se na nějaké obsazování pomocí vojska mohlo vy… …exkomunikovat. Těch Rusů je tu tolik, že kdyby Car Putin zavelel “Včíl!”, tak to tu prostě obsadí ruská pátá kolona bez boje. Jsou zakonspirovaní, mají tu domy, mluví česky a mnozí mají i české občanství. Rusa poznáš jenom podle jména a to ještě ne vždycky..
     Ale – jsou to pořád Rusové!
     (To je humor, aby mě pan Kunetka nevzal za slovo.)

 4. 2 Petr Kunetka ad 2052 – “Stejne se budou smazit v teple, ale za tohle bych jim jeden az dva stupne celsia ubral.” – no, za mrazu by se smažili dost těžko…
  A víš co je nejhorší? Nezodpovědný nenaočkovaný volič, který se snaží žít normálně a nezodpovědně se nenechá nakazit smrtonosnou chorobou, která ale u spousty (ne-li většiny) lidí probíhá prakticky bezpříznakově… Místo toho, aby šel příkladem a ukázkově umřel za zoufale kritického průběhu. Tak takoví jsou nejhorší – s nima ten správný socialismus rozhodně nevybudujem…

  • Ano, i zde by šla aplikovat závěrečná věta Ostře sledovaných vlaků:
   “Měli jste zůstat doma, na prdeli!”

 5. Hmm,
  no on ale ten virologický výzkum podobného ražení zcela jistě nedělal jen Fauci… spousta publikací, na které se odkazovala ta první velká analýza, nejsou “včerejší”, ale v rámci výzkumů probíhajících snad už dvě dekády po celém světě… Tak nějak mi to připomíná “hokejkový graf” a na to navázaný byznys; i když o tom nakonec vědí všichni, stejně to klimabyznys nezarazilo…

  • Jen bych podotkla, že vůbec nejvíc lidí nejede proto, že to v česku vyjde levnějí, strach z nákazy je až druhý a jsou další důvody, proč je pro někoho dovolená v česku přitažlivější.

   “Přes 32 procent lidí, kteří se rozhodli, že si letní rekreaci ujít nenechají, jich jako hlavní důvod, proč nepojedou za hranice, zmiňuje, že dovolená V Česku vychází levněji. Druhým nejsilnějším motivem, proč zůstat v Česku, je strach z nákazy především některou z mutací koronaviru. „Zaznívají i tradiční argumenty, mezi které patří preferování tradičního českého chalupaření, nebo se respondentům u nás jednoduše líbí a po exotice netouží,“ uvedli autoři průzkumu”

   Pokud jde covid, odradit může nejen strach, ale i opatření, která pobyt komplikují. Kolegyně byla cca 14 dní na Seychylách, chodili tam pravidelně na testy, museli chodit v rouškách a po návratu měla týden karanténu.

   Podotýkám, že až na tu karanténu to byla opatření, která fakt nezavedla naše vláda 😀

   ostatně nevím, proč z toho dělat takový drámo, vydělají čeští hotelieři a hospodští, těm určitě větší zájem o tuzemsko bodne.

   Ale on je to takovej hezkej titulek “covid lidi připravil o dovolenou”.

  • “Polovina nepojede nikam a zbytek jen po Česku”
   IMHO zbytek po polovině je druhá polovina, tak se nejede vůbec nikam? A co teda ty dohody s Chorvatskem?

  • Jo. Má to výtečně připravené a zdokumentované. Rozejel o nejdříve po alternativních tv kanálech – Newsmax, OAN, pak na FOX a tím, že všude prohlašuje, že případně vyhraných 400 milionů věnuje charitám to podle mne spěje k mimosoudnímu vyrovnání na nižší částku a nějakému veřejnému pokání CNN, (A Dershowitz o tom napíše knížku jejíž výtěžek už na charitu nepůjde)

 6. Dobré poledne,

  “Anebo uz delime dezinformace na dobre a spatne?”

  Už? 😀 Vítej v realitě.
  Tak tomu přece je odjakživa.
  Akorát těm správným se neříká dezinformace.

 7. Ad (ne)cestování do zahraničí.
  Anglie – Všichni cestující do Anglie ze zahraniční musí testy na COVID-19 ve 2. a 8. dni karantény navíc k již požadovaným předletovým testům. Testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online. Číslo testovacího balíčku následně cestující musejí PŘED CESTOU do UK vyplnit do příletového kontaktního formuláře. Balíček dvou testů si cestující hradí sám, cena balíčku se pohybuje v závislosti na dodavateli od 170 GBP. Současně se ihned po příjezdu musejí všichni cestující izolovat po dobu 10 dnů. Balíček s testy bude cestujícím doručen kurýrem na místo, kde se izolují. Testy si izolovaní cestující provádí sami v určené dny a kurýr je následně vyzvedne a odveze na vyhodnocení. Pokud bude výsledek kteréhokoliv z testů testu pozitivní, cestující musejí zůstat v karanténě dalších 10 dní. Cestující, kteří by neabsolvovali první test, by se vystavili pokutě 1000 GBP a pokutě 2000 GBP, pokud neabsolvují druhý test. Cestující si mohou zkrátit 10 denní karanténu tím, že 5. den po příletu absolvují za příplatek další komerční test v rámci schématu Test to Release – pokud je negativní, mohou karanténu ukončit, nadále však mají povinnost absolvovat i OBA testy z cestovního balíčku (2. a 8. den po příletu; smyslem testu 2. den po příletu je identifikace případné zahraniční mutace koronaviru, smyslem testu 8. den vyloučení šíření nákazy).
  Skotsko/b> – má jako bonus povinný dvoutýdenní pobyt v přiděleném karanténním hotelu, který si cestovatel platí sám. Cena za karanténní pobyt je cca 55,000 korun českých.
  Když to zkrátím, turistická centra Velké Británie mi mohou do odvolání políbit řiť.

 8. ptakopysku,
  no vidíš, a to tam nemají ani Babiše, ani Hamáčka.

  Hele, když už nakukuješ, jací jsou Australani lidi ? Totiž, občas pro pobavení kouknu na kraťoučké video na seznamu, kde předkládají cizincům ke konzumaci a hodnocení různé české tradiční “mňamky”. Mým favoritem je Chris tuším z Mauritia, ten zbaští všechno, vychválí do nebes a ještě poprosí o přídavek. Milé :o) Ne tak Australani – ženské se v jídle nimrají, jak kdyby to byl toxický odpad, dožadují se kečupu, případně babercue sósu… teď tam byl chlápek, a to samé. Naposled kachna s červeným zelím a bramborovými knedlíky – na to tedy čumělo víc lidí dost překvapeně (Asiati se dožadovali rýže – velké divení, když ne), Kolumbijec tvrdil, že je to podobné čínské kuchyni – ale chutnalo mu – a Australanka to nakonec snědla i bez barbecue (ta jí co “side dish” silně chyběla), ovšem její hodnocení “netušila jsem, že v chudé zemi východního bloku…” mi celkem vyvalilo oči z důlků. Ono je to nejen zábava sledovat jejich reakce (Ind tu kachnu i s přílohami dlabal s nadšeným výrazem), ale to hodnocení hodně vypovídá i o tom, jaké mají představy o zemi, kam se vypravili na déledobý pobyt…. a Australani mi z toho vycházejí jako největší hulváti a tupouni…. ?

 9. 2 ptakopysk ad 2062 – jen by mě zajímalo, jestli se podobně striktní opatření vztahují i na přišedší kozomrdy…

 10. Prý se dějiny opakují, tak to lze očekávat, že 7. listopadu letošního roku zazní výstřel z parníku Primátor Dittrich a vůdce Pirátu vstoupí do Strakova paláce ….

 11. ještě k tomu 2056 – teď pomalu přiznávají jeden podvod… No a co když budou nuceni přiznat i další podvody? Já se v právu příliš nevyznám, v tom emeryckém tuplem ne, ale ví někdo, co se dělá s podvodně dosazeným prezidentem? Jestli ho nechaj v tichosti dál vládnout, či ho někde v tichosti trhnou mezi dveřma, nebo to bude se vší parádou s nastoupenou jednotkou ve čtverci? Každopádně, prdel v přímém přenosu pokračuje…

 12. “Ale proc to cenzurovat zpravy zakazovat?”

  To se musíš zeptat jinde.
  Já považuju to zakazování v takových případech kontraproduktivní, protože to jen přitáhne k blábolu pozornost, vzbuzuje dojem, že na tom něco je a zvyšuje to v očích některých lidí věrohodnost sdělení.
  Výsledkem je, že nakonec takovej blábol bere vážně mnohem víc lidí, než kdyby dotyčnou nechali psát nesmysle, jak chce.

 13. ” ženské se v jídle nimrají, jak kdyby to byl toxický odpad, dožadují se kečupu, případně babercue sósu…”

  Takže na to, co považujou za toxický odpad, nalejou ještě toxičtější odpad???
  Mají to teda divný chutě. 😀

  • 100 lidí, 100 chutí. Někdy i 110.
   Jsou prý lidi, kteří si na pizzu lejou kečup. Když to uělají ve slušnější taliánské restauraci, mají u číšníka po žížalkách. Špatnou italštinu vám odopustí, ale tohle ne!

 14. Australani – já osobně bych položil tlustou čáru mezi originál britské přistěhovalce a ostatní, pal takovou přerušovanou čáru mezi evropské mimobritské přistěhovalce a ostatní… Britové mají kolonialismus zažraný velmi hluboko pod kůži – baba nadšeně švitořící o barevných Australanech při placení u pumpy vůbec nevnímá, že jí Ind za kasou oslovil, zažertoval a popřál jí hezký den, protože ho ONA neoslovila. Dtto jejich vztah k žlutým Asiatům – ano jsme v asijské restauraci, obsluhují nás Asiaté, pronášíme směrem k nim přání, ale vnímáme je jako služebné duchy, kteří mají právo podpovídat na otázky, plnit přání hostů a jinak držet hubu. Dobré je jenom to britské – britské kluby s roastbeefem, stejky, britským pivem, whiskou, britské puby s dtto nabídkou. Bílý cizinec je dotazován odkud je a je s ním jednáno celkem přátelsky, když cizinec nerozumí, Australan okamžitě přepíná do školní angličtiny a všemožně se snaží, aby mu bylo porozuměno. Britské dámy jsou něco víc a v podstatě vás neposlouchají, co jim vykládáte. S pokerface dělají, že naslouchají, i když plácáte nesmysleně fráze jednu přes druhou, po chvilce se odpoutají, protože tamhle vidí Mrs. Woschley, se kterou musí nutně okamžitě hovořit. (Velmi hezky je toto téma zpracováno v Asterix v Británii, kde Brittonky převychovávají vikingského barbara) )
  Do restaurace Praha v Sydney s českou nabídkou jídel chodí většinou Češi se svými přáteli nejrůznějšího původu. Pak je v Sydney ještě klub “osmašedesátníků”, emigrantů z osmašedesátého, kde se lká nad ztracenou příležitostí a debatuje se o tom, že oni by to byli bývali udělali jinak, kdyby mohli. Nuda, nuda, šeď, šeď…
  Evropští mimobritští Australané jsou vesměs velmi příjemní lidé – jsou to selfmademani, kteří přišli v několika vlnách po II. WW a vypracovali se od nuly přeze všechny překážky, které jim australská byrokracie neustále házela pod nohy. Baví se s vámi velmi přátelsky, pomáhají vám s komunikací, protože sami vědí, co to obnáší vpadnout do země, kde nerozumíte zblo, pozvou vás domů, nabídnou lahůdky ze své rodné země a jsou nadšeni, když chválíte a chcete recept.
  Bílí neevropští Australané – zhusta jihoafričané, zimbabwané etc. velmi milí lidé hovořící zhusta nesrozumitelnou angličtinou, ale když se jim omluvíte, že nerozumíte, přepnou do angličtiny, které rozumí i negramot jako já a udělají si na vás čas, aby vám všechno vysvětlili a maximálně odpropagovali jejich novou vlast Austrálii. Obvykle konzumují stejky s hranolky a hojně zalévají pivem.
  Indové, Pakoši, Číňané a imigrovavší muslimové černí, či snědí jsou uzavřené skupiny, které se s nikým mimo jejich kulturní okruh nebaví, pokud nemusí. Aboriginové se nebaví nikdy s nikým, ti žijí v jiné dimenzi a civilizací jenom procházejí jako stíny. Jediná styčná plocha je ždímání peněz z turistů a konzumace alkoholu.
  Takže když to shrnu – milý a přátelský národ (kromě britských dam britského původu ) holdující primárně fish and chips, steak and chips, roastbeef and chips, coleslaw salad, british breakfast (klobásky, volské oko, slanina, rajčata, topinky – vše grilované), Egg benedict, hamburger, vše notně zalévaných majonézami všech možných druhů a chutí. Cizácké kuchyně moc ne – a že jich tam mají z celého světa!
  Zeťák se tady u nás mohl užrat českých sosidžů – liberečáky, ostravské,etc. etc. Neboť ve všech australských sausages jsou rozemleté ovce i s kopyty, rohy, ohradami a stájemi. Takové chuťově fádní. Proto ty majonézy. Neteře i zeťák tady jedli s chutí svíčkovou, dušené hovězí na zelenině, řízky, ale tam si myslím bude hlavní důvod v kuchařském umění mé sestry, které je zcela britské.

  • Ptakopysku – to by chtělo napsat jako článek.
   Standa Moc už umřel a spojení s Klokánií je tak přerušeno. Spolužáci (moji) vydělávají na stará kolena peníze a na takové “pitomosti” jako styk s vlastí nemají čas.

    • No a? Kdekoliv, kde si to můžou lidi přečíst.
     Třeba i k Rozpačitému Kocourovi tam se dají dát i fotky. Hoavně něco, co nebude dokola o koronáči nebo o omezování svobody.

     • Ja se omlouvam, ale kdysi davno zde byly diskuse o svobode a ekonomii celkem hlavni temata. Je pravdou, ze lide se dost obmenili, ale ja jsem se proste vynoril po delsi pauze…

      To prejde.

 15. Tos měl poslat, ptakopysku, jako otvírací článek na novou hospodu. 🙂
  Stejně je to tu už plný a zralý na zavření.

 16. kvůlivá vláknům ještě jednou tady – Dershowitz : Jo. Má to výtečně připravené a zdokumentované. Rozejel o nejdříve po alternativních tv kanálech – Newsmax, OAN, pak na FOX a tím, že všude prohlašuje, že případně vyhraných 400 milionů věnuje charitám to podle mne spěje k mimosoudnímu vyrovnání na nižší částku a nějakému veřejnému pokání CNN, (A Dershowitz o tom napíše knížku jejíž výtěžek už na charitu nepůjde)

  • No, sakra mu držím palce… Ač je myslím demokrat? Úplně se neorientuje, možná kdybys dál kratší popis? Diky

 17. “Jen PeSove a kunetkove stékají.”

  Takový vedro snad není, aby se PeSové a Kunetkové rozpustili 😀

 18. ježíškunakřížku – ten odkaz na “Rukojmé” to je tedy blábol na doživatní zákaz na twitteru. O původu COVID jsem toho sesbíral dost – hlavně díky Nicholasi Wade, abych mohl z jistotou tvdit, že autor článku o “deep state” je velevůl.
  Mne znepokojuje jiná věc – dotkla se toho i Matzurka – Čína má absolutně největší sbírku vzorků DNA a díky západním investicím do zařízení v Číně – sekvenovat tam je pořád levnější – má dnes Čína největší a nejmodernější základnu nejen pro farmakoligický průmysl, ale zejména pro vývoj zcela nových biologických zbraní. Příště žádné atomovky, ani neutronová bomba, ale pár schopných molekul….

 19. Jen letmo: https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-antirasismus-alexander-tomsky-40362538

  (…) známkování chyb je prý známkou bělošské nadřazenosti. „Cožpak existují správné a nesprávné odpovědi?” ptá se kalifornská organizace.

  Na lékařské fakultě Yale se nedávno přiznala psychiatrička Aruna Khilanani studentům ke svým genocidním představám: „Mívám někdy představu, že vyprázdním svůj revolver do hlavy bílé osoby, otřu si zakrvácené ruce a odpochoduju s relativním pocitem nevinnosti, že jsem udělala dobrý skutek.”

  • Nejak mi neni jasno, jak si pri strelbe zakrvaci ruce… 🙂

   Co kdyby si to KKK a BLM rozdali mezi sebou a netahali to mezi slusne lidi? Aha, ja zapomnel, KKK je zakazan.

   • Jako my moc nevyprávíme co bylo ve Vrběticích a pro koho, UA moc nevypráví proč nechali civilní lety létat přes válečnou zónu.
    Aby to bylo veselejší, US nevypráví, proč stáhlo embargo na Nordstream 2.
    Dánsko mlčí, proč nechce povolit Polsku plynovod z Norska.

 20. (2077.1.1) Asi víc sleduji dění:
  O Vrběticích byla ta jedna ofiko verze dost vyprávěna, u UA bych to odhadoval na prachy za přelety (pravda, nevyprávěli to, ale je to tak jednoduché vysvětlení, že je nejspíš pravdivé) a Dánsko to zdůvodňuje nějakými myšmi.

  • Vrbětice: naše vláda neřekla: měli jsme tam protipěchotní miny, prodávali jsme je přes Bulhary americkým spojencům v Sýrii nebo kde.
   Ukrajinci neřekli: využívali jsme civilní lety pro ochranu našich stíhaček před zaměřením.

  • Ve skutečnosti to ani říct nemohou.
   Proč tajné služby nesdílejí tajné informace? … Protože jsou tajné.

 21. Ty Novinky jsou výborný : Policie dopadla násilníka, který v Brně zbil dvě strážnice –
  to by mne zajímalo kolik v těch strážnicích bylo strážníků? Otázku lze interpretovat různě.

 22. chtělo by to ustanovit nějakou grantovanou komisi, která by s tím vypořádala k velké radosti progresivních novinářů.

 23. ptakopysku, díky za zasvěcený vhled,
  ti týpci, co se tak ofrňovali, byli zjevně z UK, resp. jejich prapředci. Přezíravý komentář, dožadovali se “svých” příloh, všechno by udělali jinak a lépe. Zlatý mauricijský Chris – zjevně v Kotlince domestikovaný dokonale – k té kachně nechtěl ani rýži (Asiatka se chvíli podivovala, ale nakonec si pošmákla i bez rýže), ani barbecue sós, ale pivo (které mu bylo promptně v baculatém půllitru dodáno). 🙂

 24. Dušane,
  hmm, no, oni taky hodně sekvenační služby provozují Korejci… a já nedělám v humánním oboru, tehdy to byl projekt na bourci morušovém…. a původní DNA jsme dostali darem od japonskho kolegy, neboť z ekonomických důvodů rušili sbírku živých linií.
  Netuším, jestli jim tam někdo posílá sekvenovat lidské genomy, ale laborky toto zkoumající jsou obvykle na univerzitách, které mají dost možná vlastní kapacity (a můžou se bát i krádeže vzorků, takže nepustí z ruky ani ťuk). Ovšem jakmile je prosekvenování a data jsou ve veřejné databázi, tak lze zajímavé části syntetizovat a bádat nad nimi do alelujá.
  Ovšem je fakt, že Číňani nemají křesťanstvím vštípené zábrany, u nich je ta kultura zjevně nastavena jinak. Ovšem tím spíš nechápu, proč tlačíme Rusko do jejich náruče – místo abychom se s ním spíš spojili proti společnému nebezpečí…. jo já vím, jsem naiva.

 25. BTW,
  netuším, jak mají ošetřen sběr a uchování vzorků firmy, zabývající se genealogií – za nějaký obolus udělají zákazníkovi prosekvenováním analýzu předků do doby kamenné…a mohou i detekovat řadu markerů souvisejících s predispozicí pro tu či onu chorobu…

 26. Rusko je zkorumpovatelné pro nás srozumitelným způsobem zatímco Čína ne. Tvrdím to 20 let, že Rusko by se mělo v podstatě koupit tak, aby to mísntí cítili jako vítězství. Nebylo by to tak těžké. Žádné zavádění demokracie a dokazování jak jsme napřed. Na to je nenalákaš. Jenže vysvětluj to těm blbům v Bruselu a Washingtonu.

 27. Tuzemští sedláci na něj vezmou vidle, že prodává za dumpingové ceny 😀
  okamura asi nemá moc ánung o tom, co stojí místní produkty od sedláků mimo supermarkety.

  Nazývat to “férovou cenou” je poněkud zavádějící, protože to si může dovolit Okamura, když u sedláka za draho koupí a v rámci kampaně levně prodá a obětuje na to část prostředků na volební kampaň. Ona j tda otázka, jtsli se to dá nazvat vůbec “cenou”, je to něco úplně mimo trh
  Jestli to teda vůbec opravdu nakoupí od sedláků a ne v nějakém superhyper. 😀

   • A na plakátku je místopředseda Radim Fiala v popředí – resp. je o dost vyšší než předseda Tomio Okamura 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *