Křesťanství a Evropa

Nickname

Křesťanství a křesťanské podhoubí je podmínkou rozvoje a vyspělosti evropské kultury. Samozřejmě s anticko-judaistickými kořeny. Je to tak často opakovaný příběh, že je těžké rozlišit skutečnost od vyprávění.

Co je jedinečného na křesťanství, že přineslo hospodářský rozmach, úspěchy ve zdravotnictví, vědě, ve všech myslitelných oborech? Že evropská kultura stvořila celý “nový věk”?

Podíváme-li se na Evropu před Kolumbem, před zámořskými objevy, nikdo by nemohl předvídat její budoucí úspěch a velikost. Křesťanství bylo na ústupu. Cařihrad byl dobyt. 15. století bylo stoletím náboženských disputací, svatých válek křesťanů proti křesťanům, vzmáhala se inkvizice. Ještě o století později bylo oblíbené heslo “raději Turkův než papežův”.

17. století bylo pro některé části Evropy horší nežli jiná století. Třicetiletá náboženská válka, kdy povstali ve jménu víry křesťané proti křesťanům. Ještě koncem 17. století turecký sultán posílá vojsko na pomoc odbojným uherským protestantským knížatům, vzbouřeným proti katolickým Habsburkům.

18. století přineslo zisk a slávu námořním velmocím, zejména Británii. Ale také pokračovaly války na evropském kontinentě. A evropské války nacházely odezvu po celém světě.

19. století – století rozumu přineslo ústup od válek křesťanů proti křesťanům. Ale ne od válek jako takových. Století začalo napoleonskými válkami, pokračovalo revolucemi 1848,  válkami za sjednocení Německa.

20. století – Evropa dala světu dvě světové války a studenou válku, která de-facto skončila až v roce 1990.

Jak to, že přes neustálé války vliv Evropy rostl? Díky křesťanství? Ne. Díky konkurenci.

Evropský kontinent je zvláštní tím, že neumožňoval jednomu vládci ovládnout celý kontinent. Vysoká pohoří, široké řeky, dlouhá pobřeží, neprostupné bažiny. Selhali Římané, Hunové, Vizigóti, Frankové, Vikingové, Maďaři, Mongolové, Turci i Habsburci. Dlouhé války zničily nejen poražené, ale oslabily i vítěze.  Relativně chudý a málo úživný kontinent neumožnil dobytí celého území “na jeden zátah”. Včerejší vítěz byl zítřejší poražený. Jindy vítěz – pokud ovládl území – splynul s poraženými.

Jeden příklad za všechny. České země byly zplundrovány třicetiletou válkou. Země se z nejsvobodnější evropských společnosti během jedné generace změnila téměř v peklo pro kacířské i katolické poddané. Nevolnictví si nezadalo otroctvím v jiných částech světa. Pán vlastnil tělo, práci, majetek i mysl poddaných. Katoličtí pánové by z obyvatel Čech i Moravy chtěli mít zubožené otroky po španělském vzoru. Sousední rod Hohenzollernů měl na poddané císaře zálusk také. Chtěl moc, chtěl zemi, chtěl vojáky, kteří by za něj bojovali. Jak si je mohl získat? Jedině válkou a nabídkou svobody. Válka o rakouské dědictví přinesla Hohenzollernům Slezsko, Čechy a Morava zůstaly Habsburkům. Ale Habsburci už lid příliš trápit nemohli, příklad svobody za hranicemi byl lákavý. Pro ty, kteří chtěli sloužit Pánu Bohu po svém, pro ty, kteří útěkem neměli co ztratit. Berlín se stal baštou desperátů, lidí vyhnaných buď nouzí nebo útlakem z celé katolické Evropy.

V důsledku toho nařídila Marie Terezie vzdělávání dětí nevolníků, Josef II přidal toleranční patent i zrušení nevolnictví. Úplnému osvobození poddaných zabránila šlechta zvyklá na karabáč ve svých rukou a příliš volný životní styl imperátora, jehož následkům podlehl relativně mlád.

Co chci touto úvahou říci? Je křesťanství pro Evropu nevhodné? Je jiné náboženství nebo naopak ateismus lepší? Ne. Jen poukazuji, že úspěch Evropy není daný křesťanským učením – křesťan ve mně by čtenáře naopak přesvědčoval o bezbožnosti evropské společnosti – ale především vzájemnou konkurencí vládců, politických, hospodářských i duchovních systémů. Jako bonus bych přičetl polohu vhodnou pro obchod i dostatek surovin ve správný čas na správném místě pro průmyslovou revoluci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 628 komentářů u „Křesťanství a Evropa

 1. 201
  skimic says:

  Němcová:

  „Českou republiku Putin drží a používá jako Trójského koně. Jeho hlava je na Hradě, ocas ve Strakově akademii,“ ukázala směrem k sídlu prezidenta a vlády.

  A já zas vím, kde má ta klisna vagínu 🙂

 2. 202
  PeS says:

  Zkoušel jsem toho Šinkoru a nějak se mi to nechce otevřít… Ale ten Pollert se mi líbil velice. Napsáno rozumně, střízlivě, fakticky. To se zmrdovi líbit nebude… To není ono – straně důvěřujte, soudruzi – jak říkal Slánský a spol. ještě když je vedli na šibenici…
  „Když se podíváte zblízka, tak je jedna smrt hrozně moc. Ale když se podíváte z dálky, třeba z Marsu… Já vím, že nežijeme na Marsu, ale všechna ta čísla jsou relativní. Když vám umře někdo blízký, to je vždycky argument, že by se člověk měl choval jinak. A ještě se obviňujete, že jste něco zanedbal.. Když jste ale daleko, tak vidíte, že se populace stále zvyšuje. A zvyšuje se, i když je nějaká viróza, na kterou zrovna umřely dva miliony lidí. Ale to, že umře milion lidí na hepatitidu každý rok, to nikoho už nezajímá. Nebo desítky nebo stovky milionů, které umřou na rakovinu.“

  • 202.1
   JohanaB says:

   Šinkora, u obrázku s mapou krajů a vyznačeným počtem pozitivních na 100k obyvatel:
   Náramně se bavím při pohledu na tuhle mapu a když čtu, že „původně se měly otvírat školy a školky v epidemicky nejlepších krajích….“ tedy u nás v Královéhradeckém kraji, na Karlovarsku a Plzeňsku, před pár týdny největšími semeništěmi SARS Cov-2. Takže my jsme díky úspěšnému povánočnímu promoření nejlepší. Děkujeme za pochvalu.
   Také jsem se nedokázal ubránit smíchu, když jsem si včera přečetl, že ve vzorném Německu měli předevčírem desetkrát tolik nákaz, než v opovrhovaném Česku, i když jich není ani osmkrát víc. Radost mi kazí jen to, že mi od rána zase teče z nosu zničeného PCR testy a nemůžu zastavit kýchání a rýmu. Ale pokud je to infekce SARS Cov-2 díky tomu, že se vůbec nechráním, tak naopak moc děkuju a těším se na pevnou a stálou imunitu, která mě, na rozdíl od jakékoli vakcíny, ochrání před všemi mutacemi. Namísto čekání na očkování, ke kterému se sice můžu přihlásit, ale stejně ho v dohledné době nedostanu, se snažím vyhýbat neočkovaným seniorům a co nejvíc se mazlím s vnučkou, která chodí do školky a dost často jí u nosu visí nudle.
   Stalo se přesně to, co jsem se snažil sdělit už před více než rokem – takhle nakažlivý virus nebylo a není možné zastavit jakýmikoli opatřeními, lze ho jen brzdit a čekat, až se populace promoří bez zahlcení špitálů a případně se podaří proočkovat ohrožené. Brzdit se dá různě. Tak jako ve Švédsku nebo jako u nás a vůbec není jedno, jak se brzdí. Protože nakonec se s koronavirem setká každý, je z hledisk počtu mrtvých nejdůležitější, v jakém rytmu epidemie proběhne populací a kolik z těch, kteří jsou díky zestárnutí imunitního systému odsouzeni k smrti, se podaří naočkovat včas. Ostatní výpočty, modely, hypotézy a předpovědi jsou prakticky k ničemu, protože neberou do úvahy dynamiku imunitního systém. A různá strašení mrtvolami, mrazáky, přeplněnými krematorii a exotickými mutacemi jsou šířením poplašné zprávy a mělo by to být podle zákona potrestáno.
   Nakonec se ukáže, že se vlastně nestalo skoro nic. Obecně vzato, ve světě, kde se naprosto neúnosně přemnožil jeden druh primátů, jemuž se podařilo už téměř dokonale zlikvidovat ostatní formy života i životní prostředí, došlo k okrajovému snížení jeho populace – v této chvíli to jsou necelé 3 promile. Pro každého, komu někdo zemřel, je to lidská tragédie, pro mnoho těch, kteří to měli řídit, docela dobrý byznys.
   Jen mi stále zůstává záhadou, jak málo lidí s imunologickým vzděláním včas pochopilo, o co jde a mnozí nepochopili dodnes. Jsou to ti, co mluví o protilátkách, tedy něčem, co vás při prvním setkání s virovou infekcí ochrání jen tehdy, když dostanete dost času (minimálně 14 dní), který vám vysoce infekční a rychle se množící koronavirus prostě vždycky nedá. Bez dětské imunity je ta nová rýma opravdu hnusná a často i smrtelná.
   Ještě se musím podělit o další věc, která mě pobavila. Nedávno mi do telefonu ječel známý český imunolog, že ničemu nerozumím a že šířím bludy. Je to ten, co tvrdí, že očkování vytváří silnější a dlouhodobější imunitu, než opakovaná infekce. Už trochu ztichnul, když Pfeizzer Biontech oznámili, že bude nutné po nějakém čase přeočkovat. A když vychází najevo, že mutace mohou očkování uniknout. Přes všechny mrtvé budeme možná jednou rádi, že jsme prošli tou krutou cestou vládou organizovaného divokého promoření.
   Tak přeju dobrou dětskou imunitu, časté opakované infekce novou rýmou a hlavu vzhůru. Terfil jsem to, že nepřijde chřipka a že bude 30 000 zemřelých. Ještě zbývá počkat, jestli vyjde můj hodně odvážný odhad, že s koncem dubna epidemie u nás skončí. Dnes je třicátého, nakažených podle oficiálnách statistik rychle ubývá, v nemocnicích je méně ne 3 000 lidí. U nás v okrese skoro nikdo .

 3. 203
  Stary kocour says:

  Když jsi starý, máš být hubený?
  Dědeček a babička nám ujídají chlebíčka?
  A mladý tlustý být může? Pak zhubne?

 4. 204
  PeS says:

  2 skimic ad 201 – prosím, buď tak laskav a neurážej Equidae srovnáním s Němcovou… Já o ní taky nepíšu, že je kráva, protože bych bezdůvodně urážel užitečné samice čeledi Bovidae…

 5. 205
  PeS says:

  2 JohanaB – moc děkuju… TAk bych tak řekl, že píše přesně to, co vidím kolem sebe jako prostý experimentální fyzik. A naprostý souhlas s tím panikařením – Flégr by měl dostat 10 let natvrdo za opakované šíření poplašné zprávy, navíc hromadnými sdělovacími prostředky.

 6. 206
  PeS says:

  2 JohanaB – no a to, jak mu ječel do telefonu „známý český imunolog“ si živě představuji… To je další demagog, co kromě toho ječení nic moc jiného neumí… Já ho teda osobně zas tolik dobře neznám, ale na tý nervozitě se všechno vykecá…

  • 206.1
   JohanaB says:

   On Šinkoru učil, takže se znají. A teď Šinkora jen nechápavě koukal, co jeho oblíbený učitel plká za nesmysly. Chvilku se krotil, pak to začal říkat natvrdo, nakonec to adresně komentoval někdy před měsícem v rozhovoru pro Echo24. A následoval ten telefonát.
   Sleduju ho průběžně na Facebooku, odborně vypadá, že ví co mluví. Politické komentáře přeskakuju, ty má poněkud kavárnické…

   • 206.1.1
    JohanaB says:

    PS: čtu si to po sobě, první odstavec se týkal Hořejšího, druhý Šinkory. 🙂

 7. 207
  PeS says:

  No jo, jenže problém je v tom, že kdyby se více naslouchalo právě lidem jako je Šinkora, Pollert, prof. Beran a další, tak by nebyl takovej vejvar do spřátelených kapsiček Bureše, Červenáčka a jim podobných. Těmhle totiž o žádné lidi nejde, ti jen viděj další příležitost, jak se napakovat…

  • 207.1
   Petr Kunetka says:

   Presne tak. Navic oni sami nemaji zajem se sr*t nekam dopredu, delaji svou praci a delaji ji dobre. Normalni clovek v teto pozici s blbci a zlodeji nepaktuje.

 8. 208
  PeS says:

  2 JohanaB – no, velká většina mých učitelů jsou dnes moji kamarádi, akorát že mi postupně odcházejí na ten druhej břeh řeky… Stejně tak jsou moji kamarádi moji bývalí studenti, také proto, že kamarádský přístup s nimi jsem prosazoval od samého začátku. Ale hlavně, všem svým studentům vždy říkám – jakmile bude mít pocit, že dělám něco blbě, řekněte mi to. Člověk si ani nemusí uvědomit, že dělá něco blbě, ale právě od toho by měl mít kamarády.
  To nejhorší, co jsem zažil bylo v Japonsku – „hai, wakarimashta!“ – Ano, rozumím! Profesor či jiná autorita něco přikáže, dotyčnej srazí kufry a pronese výše uvedené a jde to udělat, i kdyby to byla sebevětší pitomost. I tam jsem říkal studentům – když nerozumíte, ptejte se mě proč to tak chci. Tak vzniká zpětná vazba a pak vznikají rozumný výsledky. To samý, když přednáším… Nesnáším tohle přednášení naslepo, bez okamžité zpětné vazby. Prostě chci vědět, nakolik tomu dotyčný/á rozumí a korigovat to přímo během přednášky. Atd. atp.

 9. 209
  PeS says:

  2 JohanaB ad 206.1.1 – já to pochopil…

 10. 210
  Petr Kunetka says:

  Cena emisnich povolenek poprve prekrocila 50 eur za tunu. Samozrejme, tahne za sebou cenu elektriny.

 11. 211
  skimic says:

  Hamáček v interview čt24
  Od doby co chodí s Kolářem se z té hezké moderátorky stala hysterická štěkna.
  Asi jí pan Kolář nenaplňuje.

  • 211.1
   skimic says:

   Bože Ty jí vidíš, Ty jí slyšíš. A přitom na ní nesešleš hrom a blesk.
   Ale chápu. Taky sedíš a koukáš se a smíchy řičíš a popadáš se za břicho. Tak už končím abych nebral Tvé jméno do úst nadarmo.
   Ach to je fuchtle 🙂

 12. 212
  Petr Kunetka says:

  Krása… proste krasa… V rusku.
  https://i.redd.it/pfgrnz9ksqb61.jpg

 13. 213
 14. 214
  PeS says:

  2 Petr Kunetka – a jako na potvoru jsem teď našel tohle:
  https://dfens-cz.com/maly-vykladovy-slovnik-covidisticke-hatmatilky/
  „Zodpovědný politik – obvykle psychopat postižený megalomanií s Lock-Downovým syndromem, parazitující na tomto obchodu politickými body a podílem na zisku, navrhuje a schvaluje zákony na jeho podporu, často nakupuje a prodává sám, předstírá, že zná způsob, jak předstíranou epidemii zastavit, svými zásahy za účelem zisku a získání vlivu způsobuje škody na majetku (předražené nákupy zbytečného a často nefunkčního zdravotnického materiálu s provizemi jemu a spřáteleným firmám, zákaz živností), zdraví těla i ducha (plošný příkaz ochranných prostředků, omezujících volnost dýchání, zákaz sportu, kultury) a životech (zákaz péče o necovidové pacienty v nemocnicích)“

 15. 215
  quivis says:

  Šijou do Hamtáčka, ale pamatuju si, že někteří (spíše exrozvědčíci) říkali, že se to nemělo provalovat, ale že se mělo vyjednáváním dosáhnout od Kremlu výhody.
  Jestli to chtěl udělat, tak čemu věřit?

 16. 216
  Stary kocour says:

  Je čas se pohodlně usadit na sloupek a pozorovat cvrkot. Zastávat stanoviska je v těchto turbulencích nesmyslné jako přenášet vodu v sítu.
  Ale jedno mohu PeS-ovi potvrdit: „To nejhorší, co jsem zažil bylo v Japonsku – „hai, wakarimashta!“ – Ano, rozumím! Profesor či jiná autorita něco přikáže, dotyčnej srazí kufry a pronese výše uvedené a jde to udělat, i kdyby to byla sebevětší pitomost.“
  Viděl jsem na vlastní oči. Strašné. Je to přesný opak toho, co se obecně děje v Kotlince. Zpochybní se tu úplně všechno – snad i východ slunce.

  • 216.1
   Petr Kunetka says:

   Najdete si v tchajpanovi to s tim fialovym inkoustem. Je to excelentni scena, a za sebe mam jasno, co je mi bliz.

  • 216.2
   Stary kocour says:

   Ten zážitek s japonskými montéry, kteří nám přišli namontovat „Dar Japonského Císaře“ – Japonsko se tak halasně zbavilo zařízení technologicky asi tak 10 let za světem – byl opravdu podivný. Jestli někdo někdy hrál starou hru „Lemmings“, tak si to dokáže jakž takž představit.

   Co ale nechápu – ta země je technologicky na špici. I s touhle vlastností otrocké poslušnosti. V Číně je to prý podobné. Kotlinka na tohle postavení ani nepomýšlí. Tak jak to je?

 17. 217
  Matzurka says:

  Hezké vykreslení japonského stylu je i v knize M.Crichtona „Vycházející slunce“ (Rising Sun).

  • 217.1
   JohanaB says:

   Kdyžtak kdyby někdo chtěl, tak to mám jako PDF optimalizované pro 8″ čtečku (a s vloženým původním dokumentem, takže to jde otevřít a upravit podle potřeby v LibreOffice Writeru)

 18. 218
  Foundryman says:

  Když už jsme u té literatury, dnes jsme přes Zoom vyjednávali s německými kunčofty – o zvýšení cen, pochopitelně. Vřele jsem jim doporučil k četbě Černý obelisk. Miluj bližního svého a Vítězný oblouk jim doporučím, jakmile nastoupí do vlády v Německu Zelení.

 19. 219
  AeroKarel says:

  Právě teď: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/zive/ct2/
  Dokument Rus./ČR/N (2019). Opakování 5.5./ČT2. Každodenní život v malém ruském městečku, jakých jsou po celém Rusku stovky. Na příběhu tří generací místních usedlíků autoři dokumentují, jak duchové hrdinné sovětské minulosti nedovolí provinčnímu městečku žít v přítomnosti.

 20. 220
  Zpátečník says:

  Co ale nechápu – ta země je technologicky na špici. I s touhle vlastností otrocké poslušnosti. V Číně je to prý podobné. Kotlinka na tohle postavení ani nepomýšlí. Tak jak to je? (216.2) — Už jsem to zde kdysi vysvětloval, StK, ale zkusím znovu.

  Vtip je myslím v tom, že západním protikladem oné dálněvýchodní discipliny dnes v průměru naprosto není to kamarádské vedení, jak jej popisoval PeS, nýbrž korporátně-manažerský styl. Manažer přikáže, podřízení přitakají: „No jasně, šéfe, spolehni se!“, načež mezi sebou šéfa i jeho ideu oklasifikují nevybíravým slovníkem z oboru sexuálních deviací či fekálního, vyhodnotí ji jako veskrze slabomyslnou a požadované zabastlují ňák tak podle sebe, pokud si s tím tedy vůbec dají tu práci.

  Navíc šéfova myšlenka může velmi snadno být debilní i objektivně (zatímco vzdor nelichotivému mínění podřízených se šéfova inteligence zpravidla pohybuje přinejhorším v pásmu průměru). Je tomu tak z toho důvodu, že šéf je popsaným přístupem podřízených důsledně, dlouhodobě a systematicky isolován od veškeré reality, takže zpětná vazba, nezbytná pro jakékoliv efektivní řízení, ve skutečnosti nefunguje ani zbla.

  Nicméně podřízení jsou v zásadě spokojeni, a stejně tak i šéf spokojeně přenáší excelovské tabulky do powerpointových presentací, s nimiž je posléze spokojen CEO i akcionáři.

  Na druhé straně žaponský manažer sice nemůže nijak čerpat z kreativity svých podřízených – ovšem, jak jsme si právě ukázali, to ten západní také ne! –, avšak má k disposici alespoň tu zpětnou vazbu. Když vymyslí volovinu, přijde se na to hned, neb ji podřízení nijak nevylepšenou materializují. A když vymýšlí voloviny soustavně, nadšéf se jej zbaví.

  Takže Japonsko a svým způsobem Čína sice opravdu jsou technologicky na špici, jenže zdaleka ne odjakživa, nýbrž až od doby, kdy Západ zamořily korporace a korporátní kultura. Všechno je relativní. Na pány Hewletta a Packarda za jejich zlatých časů bývali Japonci a tím spíše Číňané krátcí…

  • 220.1
   Stary kocour says:

   Vidím to stejně jako Vy – i když nemám ten přehled jako PeS.
   Bohužel tzv. Západ se kamsi řítí. A není to pěkná destinace.
   Všiml jsem si toho už při posledním zájezdu do Itálie. Taková nějaká zatuhlost, každý si hlídal svoji profesi a tomu druhému ani trochu nevyšel vstříc. Byla tam třeba černoška – oponářka. Ta se starala jenom o spouštění a zvedání opony a nebyla ochotna dělat nic jiného, ba ani informovat kolegu. Ale stěžovala si pořád, že má nepatrný plat. Jistě – ale její funkce by se dala nahradit elektromotorem a dvěma tlačítky. Nahoru a dolů. Ale – odbory… Systemizované místo. Dost zvláštní zážitek.
   Já se se svými lidmi hádal. Občas mě přesvědčili. A když blbě, viděli následky. Když jsem špatně rozhodl sám, taky to všichni viděli. A tenhle korektiv prostě dneska chybí – i u nás v Ústavu.

 21. 221
  Zpátečník says:

  OT: Podpisů už 24 a půl tisíce: https://www.place-armes.fr/post/lettre-ouverte-a-nos-gouvernants

  (Zdejší Lügenpresse myslím stále mluví o stovkách…)

 22. 222
  JohanaB says:

  2skimic: Je to tam.

 23. 223
  PeS says:

  Dobré zas ráno… 2 Foundry ad 218 – a nechceš jim to doporučit už o něco dříve? Aby tak nějak měli představu, do čeho jdou? U skopčáků to bude stejně hovno platný, ale aspoň budeš moci říkat – byli jste varováni…

 24. 224
  PeS says:

  2 Zpátečník ad 220 – ale hovno… Tam mají tenhle styl vrozenej… Ukážeš jim, že něco je blbost – ne, tady se to vždycky dělalo takhle, tak se to tak bude dělat furt… Upozornil jsem, že spínač žhavení difuzky (velký difuzky) je nebezpečně blízko k zásuvce a že když někdo použije tu zásuvku, může náhodně sepnout ten spínač a že by to mělo být odděleno – nesmysl, nic se dělat nebude, takhle to tu bylo vždycky… No a pak jeden hošík opravdu zastrčil páječku do zásuvky a přitom nevědomky sepnul ten spínač toho žhavení… TAk se to začalo tlakovat a asi ve dvě ráno to bouchlo – naštěstí tam nikdo nebyl… Ale u laborky to vyrazilo okna a dveře, vybavení z poloviny zničené – a hned druhej den montovali ochrany tak, jak jsem navrhoval…
  Ne, příčina úspěchů je jiná – (na VŠ) – profesor je první po bohu a boha nemaj… Chceš prozkoumat koncentrační řadu substituční sloučeniny. Tady si všechny vzorky musíš postupně udělat sám… Tam máš k dispozici třeba 30 lidských robotů, dokonale naprogramovaných, dokonale poslušných. Každýmu zadáš jednu koncentraci – za týden máš prozkoumanou celou koncentrační řadu. Atd. Atp. Takže schopnej profesor jede a má výsledky a s ním celý ten kolektiv… Špatnej mnoho škody nenadělá a postupně o ty studentský roboty přijde…
  Ve firmách je zas silný korporátní duch – pro úspěch firmy udělá zaměstnanec všechno – a dělá to tak celý kolektiv…
  Ale je třeba tam chvíli žít (ne, jako turista), aby tohle všechno člověk pochopil… Na N.Psa občas píše Milan Hubáček, který tam žije dodnes, a podává své postřehy o zvláštnostech japonského života. Když jsem tam byl, scházeli jsme se docela často… No, jemu se tam líbí, ale já bych tam dlouhodobě nevydržel…

  • 224.1
   Stary kocour says:

   2 PeS: Takže mravenčí práce – nebo lépe řečeno strategie? A funguje to líp, než stav, kdy je každý frajtr generálem ještě před bitvou?
   U nás? Kanály plné neotřelých a geniálních názorů. Jenže není nikdo, kdo by určil, že ten nebo onen je ten pravý. Než se vylučovacím způsobem pozná, které ty pravé nejsou, už je většinou doba jinde a na tom, co bylo správně nezáleží. Leda dějepiscům.

 25. 225
  Stary kocour says:

  Psychopati nebo politici? Když se jim tak zadívám do obličejů – je to pohled „znalých“ na hlupáky „tam dole“.

 26. 226
  skimic says:

  Dobré ráno
  Země se pomalu probouzí do událostmi nabitého dne.
  Já piju výtečnou kávu a jím výtečný domácí kozí jogurt.
  Miškin a Čepiga na BoRo (Bojové Rozdílení) dostávají úkoly kde mají zanechat jed a co dnes nechat vybouchnout.
  Poslanci se připravují na sváteční zasedání o panu Hamáčkovi a celé té napínavé historce.
  Poslankyně P-A se nemůže rozhodnout o vhodné vizáži na dnešek a prožívá před zrcadlem drama: Dnes za Krávu nebo za P.ču ?

  • 226.1
   nickname says:

   bude líp.
   OT: (prababička): už připravuji svoje ženské na příchod pramáti. Stačí (do)poručit a funguje to. Uvidíme, jestli budeme potřebovat něco jako schodolez. Široké schody, dvě pravoúhlé zatáčky, 18 císařských schodů z falešného kamene, podle meisterbuch.
   Babičku můžeme mít i v přízemí v obýváku, zatím nevíme co je lepší. Nevýhoda domů ve městě – patrová zástavba.

   • 226.1.1
    nickname says:

    ne, za zdravotní stav babičky nemůže covid. Ale požehnaný věk.
    Mého dědu vyhnali z Afriky. Ženy babičku zase z kolébky Slovanstva, kolébky Čechů, z Volyně. Jsme vlastně takový prototyp českého národa. Spojují se v nás staré pověsti české i pověsti vyhnaných afrických otroků.
    We shall overcome…
    … a kdyby ti vyprávěla, jak potkala Švéda na Karlově mostě …
    https://www.youtube.com/watch?v=IBYd9B4rBNo

   • 226.1.2
    ptakopysk says:

    nickname,
    jenom technická, z několikanásobné zkušenosti. Tu místnost budete potom muset defakto zrenovovat a monbiliář odepsat. Při plánování je třeba vzít na to zřetel.
    Já za sebe pevně doufám, že tuhle planetu opustím včas. Ať si kdo chce co chce říká, stáří není nic hezkého a vysoké stáří už vůbec ne.

  • 226.2
   ptakopysk says:

   Tvl. kafe a kozí sejra. Tak nějak si představuju šestou úroveň Pekla.
   Podblanický gentleman snídá Gesichtsuppe od včerejška, slaný rohlíček a šnyt piva, pak praští pěstí do stolu, přerazí ho vejpůl, a jde do lesa vyrvat pár pařezů. Po kozím sejru by se tak maximálně odpotácel do kavárny s šestipalcovým tabletem v podpaží.

   • 226.2.1
    skimic says:

    Kozí JOGURT tvl! Ne sejra. Sejra mám na večeři vovčí.
    A za chvíli jedu z klientů vyloudit nějaký peníze. Ze starý polívky a piva bych se v autě po.ělal a měl ujímání.

    • 226.2.1.1
     ptakopysk says:

     Kozí jogurt… Heillige Scheisse… To už je zcela mimo rozsah mého chápání… Možná to požít místo polyetylenglykolu před kolonoskopií… Kozí mlíko jsme odjakživa filtrovali přes prase. Jako součást krkovičky vynikající. Ale lemtat výchozí surovinu… ts, ts, ts

     • 226.2.1.1.1
      skimic says:

      Sám si to nekupuji
      Přes víkend byla u nás sešlost a „dětský den“.
      Tak vyjídáme zbytky z lednice. Přece to nevyhodím? Mám tam ještě i ovčí jogurt, kozí mlíko a zeleninový křupky …

  • 226.3
   quivis says:

   Skimic mi připomněl, tuším Nezvalův, verš: PIju čaj a Čína zvitězila …

 27. 227
  skimic says:

  Přečetl jsem si dnes (zvědavost) Astona.
  Nezklamal. Zlí rusáci, zlý Klaus, zlý Zeman.
  Proč vlastně ty rusáky tak strašně nenávidí?
  Má špatné svědomí z toho že si vzal agentku Ljusju?

 28. 228
  skimic says:

  Významné výročí. Svět se raduje, frantíci truchlí.
  Oslavujeme 200 let od smrti masového vraha z Korsiky, velkého francouze Napoleona Bonaparte.

 29. 229
  skimic says:

  226.1 Nickname
  Praktický schodolez – ozkoušeno
  Něco jsem vyzkoušel když táta po kovidu nedával zhruba ty samé schody jak popisujete a ten počet.
  Návod
  Vezmete starou židli a dvě nohy prodloužíte (nebo zkrátíte ale to je škoda) tak, aby židle stála na dvou schodech současně a pevně.
  Já jsem to udělal tak, že jsem v Baumaxu koupil dřevěný hranolek zhruba o síle noh u židle, uřízl dvě prodloužené nožky, opracoval, nalakoval v barvě židle a ke dvěma nohám připevnil dvěma nábytkovými šrouby s vrtulkovou matkou pro ruční dotažení a podložkou. Osvědčilo se, otec běhal jak veverka, opíral se o tu židli případně se na ní na chvíli posadil.
  Teď, když už to nepotřebuje tak nohy přišroubovali opačně a stojí na rovině na svých, ale kdykoliv by byla potřeba, snadno se nohy obrátí do schodové varianty.
  Nestálo to skoro nic. Jen chvíli bastlení a to je radost.

 30. 230
  nickname says:

  Ptakopysku (226.1.2): já už přesluhuju. Možná když jsem dýchal čerstvý vzduch po Černobylu, získal jsem nějak dlouhověkou mutaci. Ale babička byla doteď jako rybička. Snad nám ještě chvilku vydrží. Paměť jí slouží.
  Skimici (229): díky za skvělý nápad.

 31. 231
  skimic says:

  Nickname
  Volyni náhodou znám. Malá nevinně vypadající vesnička mezi Strakonicemi a Vlachově Březí. Veliký židovský hřbitov,
  Zvědavost mi nedá – co tak stračného babička Vaší ženy provedla, že jí domorodci vyhnali z ráje?
  Fantazie mi nestačí.

  • 231.1
   nickname says:

   Dva fousáči si to tam dělili. Krásná zem. Praděd les vyklučil, bažiny vysušil, začal hospodařit, s prabábou měli devět dětí. Pak přišli dva velcí páni, kteří si to tam parcelovali, ale měli dohodu, že lidé nejasného původu mohou zmizet tam kam si vyberou. Tak než by skončili na Sibiři, raději si vybrali západ. Během různých útrap a strastí zemřela prabába – tedy maminka naší babičky a babička se pak starala o mladší sourozence. Příběh by vydal na román.

  • 231.2
   nickname says:

   Raději nebudu vyprávět kdo mohl přijít k označení „Reichsdeutsche mit Deutschkolonistengeburt“. Náš nácíček jménem Jarmil (v bývalé práci) z toho měl ujímání. Jsme podivná směska.
   Ta doba nebyla žádná legrace. Šlo o život, a přežili jen někteří. Dnešní pozéři – to je jiná.

 32. 232
  AeroKarel says:

  (226.1) Schodolez je hezká hračka, ale ne na denní používání. Pokud by to bylo na delší dobu, chce to plošinu (vlastní zkušenost s obsluhou vozíčkářky).

  • 232.1
   skimic says:

   jj, AeroKarle
   máš pravdu. Byl jsem se na sociálce zeptat. Rozpočet půl melounu plus a ještě bych tátovi musel uříznout kus nohy a možná i ruky aby se kvalifikoval.
   Ale jak říkáš, bylo to počítáno jako prozatímní řešení a než jsem se propracoval dále, táta to rozchodil.
   Naštěstí jim patří celý dům tak si udělali na léto bydlení i v přízemí které je bez schodů s přímým přístupem do zahrady.

   • 232.1.1
    AeroKarel says:

    My jsme v prvním patře, tak jiná možnost nebyla.

    • 232.1.1.1
     skimic says:

     Ale fakt mi to zajímá protože nikdy nevíš.
     Máš takovou tu plošinu co jezdí jakoby po zábradlí i do zatáčky v mezipatře?
     Odhadl jsem ten půl milion a výše dobře?
     (na jedno patro)

     • 232.1.1.1.1
      AeroKarel says:

      Mám. Už je to déle, co jsme ji nechali instalovat, takže už si moc nepamatuji cenu, ale asi to odhaduješ dobře.

 33. 233
  Petr Kunetka says:

  Zpatecniku, diky za 220, potesilo.

  Rok beze skoly nese sve zle plody…
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/devataci-u-prijimacek-tvrde-narazili-40359222

  Fialovy inkoust – velmi ve zkratce – sef obrovske obchodni firny z doby opiove valky srovnava Cinu a UK, V Cine cisar rozhodne, ze fialovym inkoustem muze psat jen on, a vsichni poslechnou. Kdyby tak rozhodla anglicka kralovna, vsichni anglicani by zacali psat fialovym inkoustem a obchodnici by se predhaneli v tom, kdo ji doda fialovy inkoust nejlevneji.

 34. 234
  AeroKarel says:

  (227) Já tam nevidím nějakou nenávist k Rusku, je to celkem reálné, v rámci možností. Spíš ten Klaus mu tam figuruje celkem zbytečně, ten už toho moc nenadělá, i kdyby chtěl.

 35. 235
  Matzurka says:

  Dobré dopolední vespolek,

  ptakopysku, máš na svědomí můj monitůrek. Neboť tvá kletba ve mně vzbudila neovladatelný chechot, samozřejmě, kdyý jsem se zrovna napila… 😀 😀 😀
  Já teda snesu ovčí sýr, ale jogurt bych ani nezkoušela; kozí produkty mi jsou nějak „cítit“, takže tam bych to neriskovala ani myšlenkou.
  Ale prej je to zdravé – určitě víc, než sójové náhražky.

  nickname,
  to asi nebude tahle jihočeská Volyně, že ne ?

  skimici,
  ten schodolez je geniální. Sice jsem viděla různá chodítka (i s nastavitelnými nohami), ale využít i to sedátko je super.

  • 235.1
   skimic says:

   Matzurko.
   Děkuji. Fakt to funguje a jak říkáte, osoba si může při lezení i odpočinout. Nestojí to nic a uměl by to udělat i pan Špidla.

 36. 236
  skimic says:

  Mňo, čas se naplnil.
  Jdu udělat klientům za jejich peníze radost.
  Sajonara.

 37. 237
  skimic says:

  Mmch k židloschodolezu mě inspiroval děda.
  Když už byl hodně starý, chodil do sklepa pro pivo na sedmý schod. Někdy si ho tam rovnou i vypil aby neměla babička kecy. Aby to do sebe nemusel kopnout, dal si tam židli. Aby stála rovně, dal si na spodní shod pod každou nohu dvě cihly 🙂

  Když jsem se koukal na tátu, jeho syna, jablko poznání mi padlo na hlavu a místo cihel jsem vymyslel to prodloužení noh 🙂

 38. 238
  PeS says:

  2 skimic – a tohleto vy dáváte dětem? A to na vás ještě nevlítla sociálka?

 39. 239
  PeS says:

  2 skimic ad 227 – no, někdo mi říkal (za pravdivost neručím), že jeho fotr byl mezi těma vybranejma publicistama, co je Goebbels pozval do Německa na exkursi… A slíbil jim prý jistá privilegia… A jaxi kvůli rusákům o ta privilegia přišli – no a to asi zamrzí…
  Dost by to souhlasilo s tím, jak nadšeně podporuje Sudeťáky, knížete a podobnou verbež…

 40. 240
  AeroKarel says:

  (232.1.1.1) Mám. Už je to déle, co jsme ji nechali instalovat, takže už si moc nepamatuji cenu, ale asi to odhaduješ dobře.
  (234.1) Správně. Protože ji usilovně nehledám všude. Stačí mi tam, kde skutečně je. A rozlišuji oprávněnou nedůvěru a nenávist.

 41. 241
  skimic says:

  Se v novinách rozhořčují že byly moc těžký přijímačky na SŠ. Konkretně z matematiky a konkretne z geometrie.
  Nemate to nekdo k nahlednuti?

 42. 242
  martin tt says:

  skimici – na stránkách CERMAT . Je jich tam víc podle toho, na který typ školy se chceš dostat.

 43. 243
 44. 244
  maYda says:

  Dobré odpoledne,

  ad testy: lehce jsem nahlédla a myslím, že bych se na SŠ porád ještě dostala. tda, pokud to jsou správné testy.
  a na úloha byla pro domácího pána:

  Farmářka chová 3 koně, ale nemá již pro ně žádné krmivo.
  Chovatel, který má pro svých 5 koní krmivo na 120 dní, farmářce dvě pětiny tohoto krmiva prodá.
  (Každý kůň spotřebuje za den stejné množství krmiva.)
  (CZVV)

  7 Vypočtěte, za kolik dní
  7.1 by veškeré chovatelovo krmivo spotřebovalo všech 8 koní společně,
  7.2 spotřebují chovatelovi koně krmivo, které chovatel neprodá,
  7.3 spotřebují farmářčini koně krmivo, které farmářka zakoupí od chovatele.

  https://prijimacky.cermat.cz/files/files/dokumenty/testova-zadani/4lete-mat/2021/M9A_2021_DT.pdf

 45. 245
  skimic says:

  Výtečná ryba na grilu po sicilsku, linguine, bílé víno a inteligentní lidé okolo.
  Krásný den 🙂

 46. 246
  skimic says:

  244 maYdo
  Nejtěžší problémy byly prý slovní úlohy. Toto vypadá jako slovní úloha. Jednoduchá. Kdyby dělalo dítě občas doma v krámě, ani nad tím nebude přemýšlet.
  Problém asi bude čtení textu, porozumění textu a základní logika.
  Samozřejmě ti co půjdou na SŠ politologickou, ti to nepotřebují.

  • 246.1
   skimic says:

   Dával jsem ten příklad teď u stolu.
   Většinou se shodli, že slovní úlohy jsou extremne důležité na ZŠ pro rozvoj myšlení. Příklad se líbil.

 47. 247
  ptakopysk says:

  Schodolez vozíčkový mají kolegové v okresním muzeu, protože jim památkáři nedovolili skleněný výtah uprostřed schodišťové šachty. Kreténi. Ale to sem nepatří.
  Schodolez stojí v koutě pod schody a tiše se na něj práší, protože vozíčkáři unisono odmítají se s ním nechat dopravit do prvního patra, řkouce, že se nenechají v Benešově zmrzačit.

  • 247.1
   nickname says:

   Možná by památkáři mohli ocenit kvalitu zachovaného prostoru.
   V patře je do tohoto prostoru přesunout a nechat je tam nějaký čas, nepůsobit na ně žádnou silou / násilím.
   Pokud by se rozhodli pohybovat pohybem rovnoměrně zrychleným, na stejné místo bych po nich umístil cihlu, a měřit čas, jestli tělo památkáře přitahuje 100 let starou cihlu a přivede ji ke stejnému pohybu. Pokus opakovat 10x. Zkoumat interakci cihly a památkáře. Zůstala cihla intaktní?

 48. 248
  ptakopysk says:

  Petře Kunetko,
  restaurace samozřejmě chtít můžou. Za mě osobně – jestli budou mít ceny přepálené, tak ať si své menu nacpou navzájem do řiti, já se klidně můžu dál stravovat tak, jako se stravuji teď.

  • 248.1
   Petr Kunetka says:

   Osobne nikoho resit nebudou. Proste poklesla kapacita, a samozrejme odriznou ty nejmene platici. Vsichni spokojeni.
   Nebude se tykat vesnic, ale mist, kde byla vetsi koncentrace hospod.

 49. 249
  Stary kocour says:

  Byl jsem dlouho pryč (na poště, to totiž není legrace), ale takovou prdel jsem fakt nečekal. Dokonalé porúbanie. Všichni budou žalovat všechny. Do té doby, než přijde někdo (možná s knírkem) a vypráská všechny.
  To už není vrtění psem, to je těžce absurdní komedie.

  • 249.1
   Petr Kunetka says:

   Sice jsem psal, ze podruhe se historie vraci jako fraska, ale za tohle by se stydel kazdy normalni autor frasek…

 50. 250
  martin tt says:

  skimici, kostka filé posypaná směsí zeleniny – nic moc.
  focaccia – rozmražený polotovar z Lídlu?
  linguine jsi promíchal s tou zeleninou?

  No, proč ne?

  nickname – babička v domě – jedině přízemí. V našem kraji se to řeší často a dokonce i za cenu stavebních úprav – odstranění prahů, WC a koupelnička se sedací vanou. Sedací vana není vana se sedátkem, ale utěsnění křeslo z nástupem z boku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *