Kypr: Část první – Paraziti

Včelka

Kypr v roce 2007 vypadal jako ráj, byť mimo zavlažované oblasti poněkud vysušený. (Kypr je závislý na zimních deštích, které naplní nádrže. Pokud prší málo, je zle.) Lidé pohodoví, dobře placení, žádní chudí, žebráci, bezdomovci. Pokud se někdo dostal do situace, kdy by mu hrozila chudoba, vyřešila to obvykle tradičně soudržná širší rodina, ale i spousta možných i nemožných sociálních dávek, které mohl dostat od státu či místních úřadů. Když před asi dvěma lety vláda nabídla jakýsi mimořádný příspěvek, tuším, že na Velikonoce, chudým, přičemž bylo požadováno, aby o něj přišli v přesně určeném termínu na příslušné úřady požádat osobně, stálo ve frontách asi dvacet tisíc lidí, z toho bylo asi tak 20 (dvacet osob, ne dvacet procent) – Kypřanů.

80 % lidí bydlelo ve vlastním domě (žádné maličké chaloupky), 80 % mladých studovalo na vysoké škole, velká část v zahraničí, zejména v Anglii a Řecku, vydatně podporovaná jak rodiči, tak plošným příspěvkem od státu. Nezaměstnanost asi 3 %, čili lidé, kteří vlastně pracovat nechtěli a zbytek rezidenti z jiných zemí. Stát hospodařil s přebytkem kolem tří procent. Přijetí eura nezpůsobilo ani nejmenší problém – přešlo se na něj plynule, bez jakýchkoli otřesů, zdražování apod. Velké množství soukromých škol a zdravotnických zařízení, ačkoli na Kypru nedostávají od státu žádné dotace.

Dnes jsou ve všech městech tzv. Community Markets, ve kterých se chudým vydávají trvanlivé potraviny, aby se rodiny zachránily před hladem. V době, kdy vznikaly první, zásobovaly pár desítek lidí, Dnes jsou to desetitisíce – většina z nich jsou Kypřané. Stojí ve frontách na jídlo a základní životní potřeby. Ti, kdo na tom ještě nejsou tak špatně, do těchto míst přinášejí potraviny. Další pořádají akce, na kterých se jídlo vybírá. Spousta domácností má vypnutou elektřinu – nemají na zaplacení. Nezaměstnanost je 15 % a stále se zvyšuje. Týdně zanikají desítky, možná stovky malých firem. Výlohy obchodů jsou stále častěji zalepené a ozdobené nápisem K pronájmu. Makarios Street, hlavní obchodní třída v Nikósii, je mrtvá – polovina obchodů už skončila, druhá se k tomu chystá. Rodiče stahují studenty ze zahraničních univerzit a ze soukromých základních a středních škol, protože je nemohou finančně podporovat. Výstavba domů se prakticky zastavila. Mladí absolventi jsou bez šance na práci. Státní nemocnice mají neuvěřitelné čekací lhůty a u doktora se čeká hodiny, navzdory tomu, že péče je mizerná. Soukromé až na výjimky zejí prázdnotou. Na letošní Velikonoce, nejdůležitější kyperský svátek, žádný příspěvek nebyl – jen potraviny od charity. A to je teprve začátek.

Co se stalo, jak k něčemu takovému mohlo vůbec dojít? Já osobně vidím tři hlavní příčiny. O první z nich je tento článek.

Výsledky průzkumu veřejného mínění na Kypru v  roce 2012: Drtivá většina kyperských studentů si přeje stát se státními úředníky.

Když jsme se před více než šesti lety přistěhovali na Kypr, byla mi spousta věcí nepochopitelných. Např. proč žádná státem vlastněná organizace nemá otevřeno déle než do půl třetí, a to nikdy, takže chcete-li poslat či si vyzvednout balíček, musíte si vzít v práci volno, proč se nejvíc operací ve státních nemocnicích provádí o víkendu, proč je čekací listina uchazečů o práci učitele tak dlouhá, že nově zapsaný uchazeč má šanci začít učit nejdřív tak za 10 let atd.

Státní úředníci, celý státem placený sektor (zdravotnictví, školství atd.) plus zaměstnanci státem vlastněných organizací (jako kyperský ČEZ, Telecom a tak) jsou totiž privilegovaná vrstva, a to tak, jak se nám, nadávajícím na přebujelý český státní aparát, ani nezdá. Platový průměr více než dvojnásobek soukromého, důchody čtyřnásobné, zdravotní ani sociální (důchodové) pojištění neplatí vůbec, zdravotní péče včetně nadstandardní zdarma (na Kypru se platí poměrně vysoké poplatky, s ročním limitem, krom státních úředníků mají na péči zdarma nárok ještě lidé s příjmem pod určitou hranici). Pracovní doba 7 hodin, přesčasy placené trojnásobkem, důchody vypočítávané pouze z posledního platu, čili téměř každému byl krátce před důchodem razantně zvýšen plat. Vysocí úředníci důchod za každou z těch vysokých funkcí – stačilo tedy vysokého úředníka na pár měsíců jednou nebo dvakrát přesunout na jinou židli a měl nárok na dva nebo tři důchody. K tomu spousta nedaněných náhrad za naprosto cokoli – např. archiváři dostávají příplatek za přenášení šanonů.

Když byly některé z těchto výhod rušeny, demonstrovali policajti kvůli tomu, že jim sebrali příspěvek na ošacení. Na můj udivený dotaz, jestli stát po nich opravdu chce, aby si platili uniformy, se mi dostalo útrpného pohledu a vysvětlení, že jde o příspěvek na civilní ošacení.

Další věci, třeba zákonem stanovené zvyšování platů minimálně o inflaci (dvakrát ročně), třináctý a čtrnáctý plat, obrovské částky (nedaněné) při odchodu do důchodu a spousta dalších věcí, které už si ani nepamatuju. Samozřejmě definitiva.

Mohutné odbory státních zaměstnanců jsou téměř tak mocné jako vláda. Ve státním sektoru pracuje přibližně 20 % práceschopného obyvatelstva. Dostat práci ve státní správě jde výhradně a pouze prostřednictvím příbuzných a známých – kdo má mocnější, místo dostane. U vysokých funkcí to asi nikoho nepřekvapí, koneckonců to v Česku i leckde jinde není jiné, nicméně tady to platí i pro běžné úředníky a nejsem si jistá, jestli ne třeba i pro vrátné a uklízečky. Tyhle práce na Kypru absolutně všude vykonávají cizinci, Kypřan by se takové práce ani nedotkl, jedinou výjimkou je právě státní správa.

Plýtvání se netýká jen prebend státních úředníků, tady jsou příspěvky, nad kterými zůstává rozum stát – na topení, pokud bydlíte na horách (nikoli na chlazení, když bydlíte tam, kde je vedro). Pro matky početných rodin do smrti – tedy nikoli jen v době, kdy jsou děti malé, ale i když už dávno vydělávají. Na elektřinu pro turecké Kypřany a uprchlíky ze severní části Kypru (po turecké invazi v roce 1974). Všem potomkům uprchlých otců desetitisícové (v eurech) příspěvky na výstavbu domů. (Matek ne a neptejte se mě proč. Když to začalo být neúnosné z důvodu diskriminace, tak ty matky dodatečně přibrali, to bylo tuším loni, a jejich potomkům je začali vyplácet taky). Dlužno podotknout, že se peníze vyplácely, ač bylo téměř 40 let po invazi a potomci se na severu ani nenarodili (přímí uprchlíci příspěvky dostali už mnohem dříve). Dávky všem studentům bez ohledu na to, jestli bydlí doma u rodičů a školu mají za rohem a zdarma, nebo studují v zahraničí a platí školné. Dávky absolutně na kdeco, ale nikdy nějak rozumně cílené. Příjmy se nezjišťovaly – prostě buď jsi uprchlík, student, bydlíš na horách – pak máš nárok. Máš čtyři děti – máš nárok, máš míň – nemáš nárok. Tenhle přístup byl prakticky u všech sociálních dávek snad s výjimkou té zdravotní péče.

Taková byla situace před šesti lety, nicméně Kypr to zvládal celkem snadno. Samozřejmě, nemohlo to trvat věčně, stačilo si spočítat jenom jak budou narůstat výdaje na státní důchody. To ale nikdo neřešil, na tomhle se podílely více či méně všechny předchozí vlády.

Pak si Kypřané svobodně a demokraticky zvolili prezidentem komunistu Christofiase. Co se dělo potom, bude tématem druhé části.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ekonomika a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

263 komentářů u „Kypr: Část první – Paraziti

 1. add 200 – ne, jenom život není spravedlivý. A tak je to správně. Většinu kriplů vybičuje navzdory – a dokážou věci

 2. Matzurko, vzhledem ke genetické rozmanitosti obyvatel Kotlinky, bych soudila na tu martinovu variantu… 😀

 3. Hele, naprosto bazne….. Pater a politici jsou vladci bez odpovednosti, co delaji, delaji na natlak volicu, protoze ti je voli. To ze se nam to nelibi, je sice hezke, ale co s tim, ze aaaano. Jestli si politici mysli, ze je pro otroky lepsi nechodit v nedeli nakupovat, jiste najdou pro to v casti otroku podporu a je vymalovano. Stejne, jako kdyz se ma ontrolovat, cim se topi, kdo kam chodi do skoly….. Ze maji mit blondaci ve stredu volno…. To vse se v demokracii muze stat. Ve svobodne spolecnosti samozre ne, ale ve ted ano.

  Neprovokuji, ze se ma i odpocivat, kazdy at si urci jak a kdy. Bohuzel si tohle mohu urcit jen pro sebe, pro vetsinu to urcuje nekdo jiny.

 4. TAk že by politici našli podporu v tom, že se nebude moct nakupovat?
  Pro řadu lidí je to hlavní víkendový program.

 5. http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-59884600-foglova-nova-vedecka-rada-ustr-precan-pithart-tuma

  Byla najmenovaná nová vědecká rada ÚSTRu. To je dobře. Bývalí komunisté vysvětlí národu, jak teď to zvládnou lépe. Ani nevím, jestli Svobodní mají tento ústav na seznamu zbytečných institucí. Zlatý Cibulka.

  188 MP, správně. Pokud stát vlastní podniky, občany, proč by s nimi nemohl dělat co se mu zlíbí? Kdo vlastní stát? Úředníci a aktuální většina ve sněmovně. Nechápu, proč si politici hrají na imaginární ukazatele jako schodek rozpočtu, když si v klidu můžou peníze dotisknout. 😉

 6. http://www.svobodni.cz/media/stanoviska-strany/1764-poslanci-adaji-vladu-o-pozastaveni-cinnosti-svobodnych-nebyl-duvod/

  Vážení páni poslanci na slovo poslouchají KSČ(menševiků), resp. pana Vojtěcha Filipa a žádají zrušení Svobodných. Tak to má být. Vyčuhuje – ufiknout.

  Pro pozastavení činnosti Svobodných hlasovali s jedinou výjimkou všichni přítomní poslanci z ODS, TOP09, VV, ČSSD, KSČM. Jediný, kdo hlasoval proti, je poslanec za ČSSD Miroslav Váňa.

  Proč píši menševici? Každý řádný bolševik je carský agent, nebo pasák, nebo bankovní lupič nebo všechno najednou.

  Dle tohoto hlasování jsem pochopil, že žádný z poslanců nejenom že nikdy nepracoval pro soukromníka, ale ani nebyl zodpovědným úředníkem.

  Pane šéf, já bych chtěl přidat … tak přidejte, přidejte.

 7. Jo a hele, vite ze ustavni cinitele a poslanci a tak, nemusi stat frontu na korunovacni klenoty? Jdou prednostne, ja kvuli tomu jedu z deckama a vsichni si jdeme stoupnout a vystat frontu, vzal jsem je kvuli tomu ze skoly…. Po druhe za dobu skolni dochazky a treba se tam ani nedostanem, kdyz se tam pujde podivat delegace ze snemovny…. Divnej svet…. 🙁

 8. Čtěte ekonomy “Školy veřejné volby”. Tam to všechno je. Přemýšlivějším doporučuji antidepresiva – RVHP byla procházka růžovým sadem oproti diktatuře, která se prosazuje. Někdy mě napadá hříšná myšlenka, že třeba takový Gorbačov byl daleko liberálnější (a tím myslím řádově) než slavná EU-komise, o naší “pravicové” vládě nemluvě. On se totiž snažil dát lidem svobodu.
  Jelcin, ze kterého si dnes všichni utahují kvůli chlastu, byl svými činy velice blízký libertariánům. Jeho reformy evokují Stolypina, díky němuž se Rusko začalo vzmáhat. Jistě, 90. léta, mafie atd. atd. Nicméně, nedostali dost času (stejně, jako my). I USA, UK atd. si prošly obdobím “gruenderského kapitalismu”, kde se sice nejednalo v rukavičkách, ale všichni na tom vydělali. Intenzivně si přeju, aby se šmahem zrušily všechny zákony, přijaté od r. cca 1995.

 9. Přátelé, tak jsem dočetl to “Inferno” (celkem záhul, cca. 500 stran anglického textu za dva dny, ale když ono se od toho skoro nedá odtrhnout) a musím říct fakt DOBRÝ.

  Kritika to asi strhá, protože jak se v “The Da Vinci Code” pokoušel Dan Brown nasrat církev, tak u téhle knihy přemýšlím, koho vlastně chtěl nasrat. Ekologické aktivisty ? Levicové spasitele světa ? WHO ? Různé humanisty a pseudohumanisty ? Opět církev ? Lékaře bez hranic ?

  No, nejspíš všechny. 🙂

 10. Jirko, v kolik jste tam šli a jak dlouho jste čekali ? Já tam vyrážím s mladou zítra ráno v sedm, tak abych měl rámcovou představu.

 11. Ad 208 – nad bandou debilů v parlamentu se snad ani nemá cenu rozčilovat. Ty prasečí xichty snad ani nikdo nemůže brát vážně.

 12. 213 Já se rozčiloval včera nad předsedou a místopředsedou naší strany, napsal jsem jim ostrou prosbu z lázeňského trojúhelníku, pak jsem ještě dopsal rešerši od Maydy. Vždy jsem naštvaný, když já a nebo moje parta uděláme botu. Takto jsem v klidu a vychutnám si boj stejně jako boj Kocoura proti exekutorovi. Snad nás nedají k exekuci. Paměti kata Mynáře. 😉

 13. Ještě bych se podělil o pocit lehkého pobavení nad zděšením analytiků a Ministerstva financí stran dalšího propadu ekonomiky. Kdyby četli Šumaváka, dávno by věděli, že zvyšování daní a usilovné přerozdělování k ničemu jinému vést nemohou.
  Propouštíme 5 lidí, němečtí kunčofti nejsou ochotni platit české odvody započítané v ceně.

 14. Hmm, tak to jste mě nahlodal, Pavle. Mě se nejlíp četla Angels and Demons, pak Da Vinci Code a Lost Symbol se mi už tak nelíbil. Navíc mám rozečteno The Fountainhead a jsem teprve někde uprostřed těch asi 800 stran, a to se zas tak dobře nečte. Ale asi si to seženu.

 15. Niko – tak to vám asi to “Inferno” sedne. Je to rozhodně spíš jako Andělé a Démoni než jako Lost Symbol nebo Da Vinci Code.
  Tedy různé ty kryptogramy, umělecká díla, architektura atd. jsou tam rozhodně taky, ale v principu je to spíš akčnější a ústřední problém se týká žhavé současnosti a nikoli dávné minulosti.

 16. Právě proto si myslím, že až to kritikové dočtou a sežvýkají, tak to poplivou, protože Brown v té bezpochyby povrchní novele, vhodné leda jako čtení do letadla, klade poměrně nepříjemné otázky vůči současnému mainstreamovému pojetí lidských práv, rovnosti ras, pohlaví a socialismu vůbec. Jediné co tomu nebudou vytýkat je to, že by to bylo nudné, jinak zpochybní úplně všechno, přesně v souladu s tím, co je ústředním motivem té knihy – problém zvaný “denial”. 🙂

 17. Mimochodem, dochází k zajímavému jevu – dle klasického Keynese dopustí moudrá vláda mírnou inflaci, aby zvýšila zaměstnanost. A vice versa – je na místě restrikcemi obětovat zaměstnanost, aby bylo zabráněno nemírnému růstu inflace.
  Moderní vládní “ekonomové” postup zdokonalili – dopřáli nám dobrodiní jak rostoucí inflace, tak i rostoucí nezaměstnanosti.

 18. Ještě doplnění k 221 – tím neříkám, že souhlasím s Keynesem, ba naopak, dle mého soudu by všobecně rovně zvolená banda ignorantů vůbec neměla strkat své špinavé pracky do hospodářství. Prospět nemůžou, můžou jen uškodit.

 19. Mimochodem, velmi bych doporučil číst to v anglickém originálu.

  Mám obavu, že při překladu do češtiny dojde k naprostému znehodnocení značné části té knihy, pokud překladatel nebude vyslovený génius. Jisté napínavé zvraty je možné napsat tak jak jsou napsány, jen v angličtině, v češtině je to nemožné, protože mužský a ženský rod…

 20. Lehoučce odbočím do kultury,
  nahrál jsem si z TV Noha rymejk Barbara Conana, protože mi bylo líto vyhazovat peníze v kině. Tedy řeknu vám, když to srovnám s výletem na Kokořín… aspoň tam byly ty skály pískovcový, občerstvení… Co bylo v Barbarovi Conanovi? Prd.
  Trochu kecám – byly tam skály pískovcový. Krve bylo jak na jatkách, Conan vypadal jako troglodyt kříženej s neanderthalcem, Hrdinka v kritických chvílích ječela jako ve dobrejch filmech z šedesátejch let a tak podobně. Ale když řekne Conan Senior jednou prošitej šípama durchumdurch, seknutej mečem, jataganem, stillem, zubním párátkem, oboustrannou sekyrou, řemdichem, palcátem a nožem na ústřice… tedy v okamžiku, kdy divák čeká explozi atomové pumy, nebo navléknutí prezervativu na hlavu toho nesmrtelnýho důchodce, tehdy řekne dědek Conanovi: “Miluji tě synu” a zvrhne na sebe škopík s tekutým železem a konečně natáhne brka… A takovejch umělecky ztvárněnejch scén je tam asi tak půl filmu. Samozřejmě nejlepší kámoš Conana není pirátka Belit, ale nějakej obtloustlej černoch. Středisková vobec se tam jmenuje Kalba.
  To by se z toho jeden posral… 🙁
  Vypadá to, že natočit sword and sorcery, aby se na to dalo koukat, je v současné době pro hollywoodské filmaře nesplnitelný úkol.

 21. Foundry – 221 – jsi si jist, že roste inflace ? U nás ? V EU ? V USA ?

  Já ten dojem opravdu nemám a statistiky to taky nijak zvlášť nepotvrzují.

 22. Jo.. a mladej Conan mluvil hlasem astmatického důchodce. Chvílema to znělo jako když odkašlává astmatická ovce v mlze poblíž Scaraborough. Příšerný!!!

 23. Ha ha ha. Vidím, že tím, že jsem neviděl nové zpracování Conana jsem o nic nepřišel. To je dobře.

  A ano, natočit v dnešní době sword and sorcery JE nesplnitelný úkol. Protože politická korektnost. Conan (ve své knižní podobě) rozhodně není politicky korektní. Je to primitiv, který dobře válčí, moc nepřemýšlí, chlastá a klátí co mu přijde pod ruku. Jo a taky krade a není buzerant. Uznej, to se zfilmovat v dnešní době nedá a ani nesmí.

 24. Pavle K., jistěže roste. Přičemž CPI je jen pro balamucení veřejnosti, akcie, komodity atd. vůbec nezahrnuje. Ale i CPI +2% ročně (cca) se ti zdá málo?

 25. 225- já vydržela do toho škopku…a to bych jako cílová skupina pro svalovce měla koukat na celý film nejméně třikrát.
  Fakt už chybí jen, aby byl ústřední válečník teplej.

 26. Foundry: no CPI 2% je víceméně to, na co cílí centrální banky. U nás je to mám dojem méně a v USA si nejsem jistý, ale mám dojem, že loni taky méně.

  Akcie, komodity atd. bych do toho nepletl, protože tam se v současné době uplatňuje to šílené QE, kdy banky dostaly obrovské sumy a neví co s tím a půjčovat nechtějí. Takže to jsou jen bubliny a bublinky. Konkrétně akcie jsou jak v USA, tak v Evropě totálně odtržené od reality a ten pád na hubu bude opět děsivý. A zase se to bude zachraňovat, protože banky budou mít tentokrát prachy nikoli v bezcenných hypotékách, ale v bezcenných akciích. Já si jen kladu otázku, kdy to praskne. Jestli letos na podzim nebo až příští rok…

 27. Andy – 230 – nejsem si úplně jistý, jestli žánr sword and sorcery a zejména jeho filmová zpracování měla na zřeteli jako cílovou skupinu ženy.
  Tedy je možné, že ano, ale já měl vždycky pocit, že cílovou skupinou těch knih a filmů jsou spíš lidé jako já. Tedy podivní geekové s atrofovaným svalstvem, brýlemi a touhou po dobrodružství. Ale možná se pletu a můj dojem je deformován tím, že moje žena vždy preferovala romantické komedie. 🙂

 28. Andy,
  asi tak. Přesně u toho škopku jsem byl zralej na útěk od obrazovky. Ale byl jsem zvědav, jestli i zbytek filmu bude tak slabej, jako úvod. Byl… 🙁
  Ještěže jsem na tom nebyl v kině. To bych si musel urvat ruku a nafackovat si s ní.

 29. Pavle,
  a taky je Howardův Conan zachranitel bezmocně ječících nohatých prsatých dívek všech ras (kromě Belit, samozřejmě) Žádný takový, že by ho Anželína Žolí, Keryen Moss, nebo podobná nedomrlá chcíplina kopnula do hlavy a Conan by se složil. To by bylo genderově neprůchozí. Jo a ta slavná čórka Ahrímanova srdce z Hadí věže, jakož i ostatní zlodějinky, byly ve filmu zmíněny jednou větou.

 30. ptakopysku – a v neposlední řadě, zabít velblouda ranou pěstí do hlavy je týrání zvířat 🙂

 31. Mimochodem, na tom původním filmu je zajímavé to, že ačkoli se děj toho filmu nikde v původním Howardově díle nevyskytuje (a nevyskytuje se ani u jeho následovníků – S.D.Camp a další), tak scénáristé poměrně citlivě vyzobali reálie Conanova světa a ušili docela hezký příběh. A podložili ho naprosto skvělou muzikou B. Poledourise.

  To se dneska už nevidí. Ten úvod od rozhovoru malého Conana s otcem až po odvádění dětí do Vannaheimu je jedna celá skvělá scéna. A vůbec nevadí, že knižní Conan nikdy otrokem nebyl a do “civilisovaného” světa se dostal poté, co Cimmeřané napadli Venarium, což byla Connanova první bitva ve které vykuchal pár nepřátel, bezprostředně po bitvě si smočil knot s nějakou dívkou a bylo mu v té době necelých patnáct let. To nebylo možné zahrnout do scénáře ani v letech 80. 🙂

 32. 232- zcela jistě. Primitivní pudy, svaly, zběsilé výrazy…kdyby byla cílová skupina “nedomrlí muži”, vypadal by Barbar Conan jako účetní ze Sběrných surovin.

 33. Ptakopysku,
  kvůli tobě se snad na toho Conana i někdy podívám…. tedy, na starýho Černonegra asi hned tak někdo nemá…. taky to dotáhl daleko, ni ? Ale astmatická ovce v mlze u Scarborough mne dorazila 😀
  Takže se raduji ze svých UK kanálů, nebot i dnes jsem očkem sledovala poklidné vyvražďování v Midsomeru.

  Pavle, dík za tip. S tím čtením v originále vřele souhlasím; mám dokonce nepříjemný pocit, že dobré překladatele taky odvály větry neznámo kam (IMHO Harry Potter je docela doprasený, přitom zrovna jazyková stránka se v tom Rowlingové povedla velice dobře). Ale musím se přiznat, že mne více než současné temné piklení víc baví to tajuplno v hlubinách času, i když templáři a Ježišovo pokrevní potomstvo mi už taky drobet lezou krkem. Já jsem zrovna dolouskala Anansiho chlapce od Neila Gaimana, a jsem taky spokojená, i když od tohoto autora u mne pořád vedou Američtí bohové a Nikdykde (s dobrým překladem).

 34. ptakopysku – ale to není jenom Conan. Dnešní publikum skutečně není mentálně způsobilé a dostatečně odolné, aby vstřebalo syrové autory minulého století.
  Dokážeš si kupříkladu představit, že by Hollywood realisticky natočil něco od H.P.Lovecrafta ? Třeba takové “Hory šílenství” – to by byl fascinující film. Až na to, že půlka publika by měla doživotní traumata hned a druhá půlka měsíc po premiéře.

 35. Hm, koukám, že jsme dobře zvolili Záhadu Blair Witch, i když dcera teď odmítá otevřít okno, že prý kdo ví co by vylezlo z křoví za oknem

 36. Joooo,
  a víte vy vůbec, kolik bylo Julii a Romeovi ? Normálně na kriminál, takhle kazir mládež.

  Andy, nikoliv, účetní přeci sní o tom, že je svalouš, svého skutečného vzhledu si je bolestně vědom. Odvozuji to z toho, že romantické filmy pro ženy (?) taky nemají coby hrdinky kolozubé prostorově výrazné jedince s neurčitým pohlavím, ale vždy ženy když už ne plných sexy tvarů, tak aspoň v rámci možností vzhledu bezvadného, s dokonalým účesem a mejkapem i za silné vichřice či po pádu do jezera.

 37. Ano, Romeo by šel sedět a Julie nejspíš do polepšovny. Už je to tedy dávno, co jsem to četl, ale pokud se nepletu, tak Romeovi bylo 16 a Julii 14. Nebo tak nějak podobně.

 38. 242- to se pletete, podívejte se na některý výtvor Rosamundy Pilcher- samej předkus, beztvaré hadry, krátké nohy, prsa žádný…
  Romantický film pro ženy, kde je hrdinka prsatá krasavice není pro ženy, ale pro chlapy. Ti navíc ještě můžou manželkám otloukat o hlavu, že kvůli nim koukali “na takovou blbost”.

 39. Aha,
  tak Pilcher jsem opravdu ještě nezhlédla, já měla na mysli spíš Angeliku nebo filmy s Jeanem Maraisem – ten by tedy kvůli nějakému strašidlu na kordy nešel 🙂
  Se budu muset dovzdělat, ale to raději přežiju i toho pochcíplého Conana, Pilcherová mi fakt nahání hrůzu.

  Pavle, jo, tak nějak.

 40. No jo, Marais, ten předhoní i kočár se čtyřspřežím… 🙂

  Ovšem ten by asi šel ve skutečnosti na kordy, spíš kvůli svalovci než ženské sexy plných tvarů.

 41. “Vstupenka na Titanik”

  …Ředitel ruského institutu se vyjádřil i ke krizi v EU a možném budoucím připojení Ruska. „My chceme, aby EU vyšla z hluboké krize, v níž se nachází. Ale abychom do EU vstupovali či podepisovali nějaké smlouvy, to v žádném případě. Bylo by to stejné, jako kdybychom si koupili vstupenku na Titanic. Chápeme ale, že pokud EU nenajde z této krize východisko, zasáhne to v jisté míře i Rusko. Můj osobní názor je, že Titanic se potopí za dva, tři roky a EU se pak bude skládat z pouhých pěti či šesti států,“ prognózoval…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Putinuv-expert-v-Praze-rekl-jak-dopadneme-Doslo-i-na-Havla-a-knizete-272126

 42. Fujtajbl poránu,
  dovolil bych si s Andy mírně nesouhlasit, tedy konkrétně s (244). Asi se každej koukáme na jiný filmy, ale vezmeme-li jako etalon jezevčíka Ivetu Simonovou, tak jsou všechny hrdinky Rosamundy Pilcher nohaté. (Ehm… tedy kromě dam… řekněme… středního věku) Hrdinky jsou středně štíhlé a s normálními až malými ňadry u sportovních postav. Předkus velmi mírný. Dokonalý makeup je samozřejmostí. Vzhled odpovídá představě německého režižéra o Angličance. Mám jisté podezření, že lovci talentů se pohybují někde ve Schlesig-Holstein, severním Vestfálsku, či Meklenbursku. Protože jistý vliv konzumace nakládaných herinků tam prostě je.
  Pokud na sobě dámy nemají vyloženě pracovní oděv (outdoorové kalhoty s puky a blůzku vhodnou na čaj o páté), jsou zásadně oblečeny do decentního kostýmu jemných pastelových barev. Zajímavé je, že většinou celý film za všech okolností chodí v jedněch hadrech. Maximálně ve dvou.
  Prsatá, nohatá, velmi štíhlá, suverénní blonďatá krasavice, s dlouhými vlasy, která si vždy se vším ví rady a pracuje jako ředitelka umělecké agentury nebo majitelka realitní kanceláře – to je zásadně záporná postava. Vyskytuje se obvykle hned od samého začátku a hlavní hrdina ji klátí jak zrzavej brabenec, dokud mu nespadnou šupiny z očí a neuvědomí si, že chtěl vlastně už od ranného dětství držet za ruku hlavní Hrdinku a naslouchat jí. No a pak už jenom čeká na tu jednu jedinou bouřku, aby mohl hrdinku zachránit v seníku a tam s ní osm vteřin duševně splynout a následně ji několik hodin držet za ruku, povídat si a naslouchat jejím problémům.

  Filmy Ingy Lindströmové jsou samozřejmě jiný kalibr. Všechny Hrdinky vypadají jako klony Agnethy Fältskog v nejlepších letech, všechny vedlejší hrdinky vypadají jako Agnetha Fältskog někdy jindy. http://jdem.cz/23a73
  Tam není co popisovat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *