Malý příspěvek k hledání pravdy…

Traktát o elixíru života

O pozitivním vlivu vína na lidský organismus se popsalo za staletí lidské existence mnoho papyru, hliněných destiček, pergamenu, papíru či zabralo místa na paměťových médiích. Zmiňovali se o tom dokonce i slovutní učenci či páni profesoři. Ovšem jiní stejně slavní profesoři psali pravý opak. Každý z nich se oháněl jinými argumenty, kterým skupiny jejich příznivců hlasitě aplaudovaly. Teorie těch vínu nepřejících však stále narážela a naráží na empirickou teorii, zvanou „francouzský paradox“, kdy obyvatelé na révu vinnou bohaté oblasti jsou přes všechny výživové prohřešky jaksi zdravější alespoň, co se týká kardiovaskulárních chorob, než ti, kteří například žijí tam, kde místo vína pěstují a konzumují jedlé kaštany či brambory. Prý to má vše na svědomí antioxidant polyfenol jménem resveratrol.

Co je to resveratrol ?

Sirtuiny se obecně pokládají za molekuly s blahodárným účinkem na zdraví a se zázračným efektem na prodloužení života. Zdá se, že organizmus chrání před poškozením DNA a brání tak škodám, které s postupujícím věkem páchají například volné radikály v našich buňkách. Sirtuiny fungují spolehlivě u kvasinek, mušek octomilek, hlístic a podezírají je, že se podobně mohou chovat i v organismech vyšších živočichů. Hladinu sirtuinů v těle zvyšuje právě resveratrol. Ovlivňuje prý metabolismus lipidů a tlumí srážení krevních destiček. Někteří vědci předpokládají, že by mohl fungovat při prevenci rakoviny prostaty či dokonce zesilovat účinky léků proti retrovirům. Existují ale i jiné možnosti. Laicky řečeno, je to látka, kterou si rostliny vyrábějí na svou ochranu, pokud je napadne patogen, nebo když se ocitnou ve stresu. Chemici budou tvrdit, že se jedná o trans-3,5,4″-trihydroxystilben nebo 3,4″,5-stilbenetriol, ale také může jít o C14H12O3, 1,3-benzendiol, 5-[2-(4-hydroxyfenyl)ethenyl], (E)-5-(p-Hydroxystyryl)resorcinol, případně o (E)-5-(4-hydroxystyryl)benzen-1,3-diol. Pro normálního čtenáře je důležité, že se jedná o jedno a totéž. Resveratrol můžeme najít ve slupkách a jadércích černého rybízu, slupkách grapefruitu, borůvkách, plodech arónie, v arašídách a dokonce i v kořenech u nás úporné invazivní rostliny, křídlatky japonské. Co je ale nejdůležitější, nachází se nejen ve slupkách révy vinné, ale přímo i ve víně, především v tom červeném. Kupodivu ho nalezneme také v hroznech bílých vín. I to má ovšem háček. Resveratrol v bílých hroznech se tvoří jen v severních oblastech, v podmínkách, jaké má například Česká republika. Bohužel je ho tam o řád méně, než ve vínech červených a pěstovaných ve vhodnějších podmínkách.

Na počátku byla opice

Přesněji řečeno, byly to poloopičky Maki trpasličí (Microcebus murinus) z ostrova Madagaskar. Tehdy Fabiene Aujardovou z pařížského Centre National de la Recherche Scientifique napadlo, že by jim mohla přidat do žrádla výtažek ze slupek modrých hroznů, tedy polyfenolickou sloučeninu resveratrol jako prevenci proti tloustnutí. Tato milá okatá zvířátka totiž před obdobím, kdy se i na této zeměpisné šířce krátí den, tloustnou a následně se stávají podobně jako medvědi u nás hypotermičtí. Tedy omezují pohyb, méně konzumují a žijí z tukových zásob, dokud se situace nezlepší. Následně F. Aujardová sledovala, co s šedesátigramovým tělíčkem udělá přídavek 200 miligramů resveratrolu na kilogram hmotnosti. Lemuří apatie byla ta tam. Vrátila se jim pohybová aktivita a byli jako vyměnění. Vědkyně je přesvědčená, že příčinou je aktivace genu pro sirtuiny, které působí na metabolismus lipidů. Díky přidané substanci snížili poloopice energetický příjem o 13 %. A jejich klidový metabolismus se zvýšil o 29 %.

V Itálii tým vědců vedený neurologem Allessandrem Cellerinem z Scuola Normale Superiore v Pise otestoval resveratrol na obratlovcích. Vybral si k tomu tropickou rybu Nothobranchius furzeri, kterou vědci považují za obratlovce s nejkratším životem. Obvykle umírá věkem po třech měsících. Je tedy ideální právě pro výzkum dlouhověkosti na rozdíl například od myši, která se dožívá v laboratorních podmínkách věku kolem 2 let. A. Cellerino krmil 150 ryb potravou různě obohacenou o resveratrol a pozoroval u nich nejen prodloužení délky života, ale i zlepšení zdravotního stavu a větší vitalitu. Dávky zmíněného přípravku prodlužovaly rybám život až o 50 %. Pitva prokázala, že mají v mozku více neuronů. Tuto studii zveřejnil časopis Current Biology.

Angličtí výzkumníci zase zveřejnili výzkum, ve kterém tvrdí, že jmenovaný polyfenol může snížit zánětlivou reakci buněk imunitního systému nemocných s chronickým obstruktivním plicním onemocněním (COPD). COPD je těžký zánět způsobující degeneraci plic, je nevratný a stávající léčba pouze tlumí symptomy nemoci. Téměř všichni postižení si zmíněnou nemoc přivodí kouřením a podle prognózy dosáhne v roce 2020 na třetí příčku nejčastější příčiny úmrtí. Louise Donnelly, která je výzkumnou pracovnicí v londýnské Imperial College prohlašuje, že resveratrol dokáže velmi účinně odstraňovat některé molekuly, účastnící se na zánětu plic. Hodnoty těchto látek se u pacientů s COPD dostávají po ošetření resveratrolem téměř k normálu. Tým Donnellyové je přesvědčený, že komponenta z červeného vína, nebo její syntetický analog se stane základem nového léku.

Bohužel ne všechny výzkumy jsou tak optimistické. Richard D. Semba je několikanásobným profesorem na Johns Hopkins University. V prestižním lékařském časopisu (JAMA Internal Medicine) publikoval článek, který účinnost resveratrolu zpochybňuje. Profesor se soustředil na obyvatele Toskánské vinařské oblasti Chianti. Šlo o náhodně vybrané jedince z populace. Popíjení známého červeného vína je tu nezpochybnitelnou tradicí. Celkem tak sledoval 783 lidí ve věku nad 65 let. Hladina resveratrolu u pokusných osob nekorelovala s žádným z důležitých parametrů charakterizujících zdravotní stav osoby. Když později eliminovali vliv jiných faktorů (pohlaví, věk, rizikové faktory,…), přišlo zklamání. Osoby s vyšší koncentrací metabolitů resveratrolu umírali stejně, jako ti s nižší koncentrací. Vyšší příjem polyfenolu se u stárnoucí populace neprojevil ani nižším výskytem zánětlivých onemocnění. Do třetice se nenaplnil podle R. D. Semba ani blahodárný efekt prevence infarktů, mozkových příhod a jiných kardiovaskulárních nemocí. Také případů rakoviny neubylo.

Jaká bude česká zkušenost?

Když v penzionu u Lipenské přehrady oslovil jednoho ze spolumajitelů firmy Moldvin, Zdeňka Zbytka, známý kardiolog Prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc. s tím, že by chtěl prozkoumat obsah resveratrolu ve vínech portského typu, dotyčného to ani moc nepřekvapilo. M. Šamánek je totiž velkým propagátorem rozumného pití vína jako prevence ischemické choroby srdeční a zároveň i spoluautorem knihy „Když víno léčí“. Z. Zbytek tedy věnoval pro potřeby vědy a výzkumu vzorek vína požadovaného typu značky Kagor od moldavské firmy Chimislia Vineries Chi. Protože zrovna obdrželi také zásilku jiného vína od firmy Cricova značky Magnific, přidal i tu. O to větší bylo překvapení, když mu pan profesor sdělil, že víno značky Kagor obsahuje 23 mg/l účinné látky a Magnific dokonce 28,4 mg/l. Pro představu, dosud největší podíl resveratrolu ve víně objevili naši výzkumníci z VŠCHT a UEM, Praha v Rulandském modrém, a to 11 mg/l. Na základě tohoto zjištění se M. Šamánek ve spolupráci se zmíněnou firmou a studenty z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích rozhodl udělat pokus, ve kterém sledoval u několika desítek pokusných osob množství resveratrolu v krvi po vypití cca 2 dcl zmíněného vína denně po dobu dvou měsíců a jeho vliv na životní funkce. Nebýt několika odběrů krve, asi by šlo pro účastníky o příjemnou a navíc velice zajímavou zkušenost. V současné době je pokus ve stádiu vyhodnocování a Prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc. S kolektivem připravují materiál pro publikaci v prestižním vědeckém časopisu, takže i u nás si budeme moci udělat představu o vlastnostech této nadějné látky. Ovšem i pro abstinenty existuje možnost, jak na svém vlastním těle jmenovaný polyfenol vyzkoušet. Podle internetu si mohou pořídit tzv. „bobule“ s údajně nejsilnějším resveratrolem na trhu v počtu 60 tablet za téměř 800 Kč. Nebo nakopat kořeny okrouhlice a zkoušet je ohlodat. Možná to bude účinné, nicméně chuť moldavského vína Magnific asi srovnatelná nebude… (pozn. aut.: Ujíždím na dezertních vínech.)

 

František I.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 443 komentářů u „Malý příspěvek k hledání pravdy…

 1. skimici, možná jo, ale ne český, a ne proti okupaci.

  Matzurko, nemyslím, že dítě , které matka nechce ( a možná by z ní byla zase samoživitelka) je na tom líp než dítě, které matka chce, i gdyž je singl..
  Ostatně jsem si fšiml, že dost často je na manželském “trhu” úspěšnější žena určitého věku s dítětem, než stejně stará singl žena bez dítěte.
  Ale je to jen můj dojem, podepřený utajeným poslechem ( neúmyslným 🙂 ) skupiny žen a dívek , které toto téma rozebíraly v dámské sprchárně, zatímco já se věnoval svému dílu na pánském WC těsně vedle. :-;
  Chvilku jsem uvažoval, že se diskuze zůčastním , ale pak se hovor přenesl na erotické téma, takže jsem radši držel ústa 😀

  Tak o pokusech transplantovat mužům dělohu.. Tak o tom jsem neslyšel. Možná by to šlo, ale chtělo by to silnou hormonální léčbu, jejíž výsledek by se asi gayům nelíbil.
  Přestali by být žádoucí……

 2. Halle, no a ?
  Kvůli nim to prohlásíme za standard a OK a budeme to podporovat ? Jejich matkám to určitě fajn nepřipadalo, nebo jo ? Dost nastávajících matek si totiž neuvědomuje, jaká zodpovědnost je mateřství. To obvykle ženská pozná až když porodí.
  Tak raději opět – howgh !

 3. 2403

  ty singl ženy jsou kromě jiného motivovány strache z toho být sama. Takhle majšanci, že bude někdo, kdo jim jednou zatlačí oči, a budou moci babičkovat….
  A vůbec nemusíš odpovídat. nakonecmě ani nemusí ščíst. 😉

  Co je to standard ? Stav v jakém je většina ?

  Dítě už automaticky neznamená manželství. Od roku 1989 stále klesá počet dětí, které se narodily po svatbě. V průměru se sice většina dětí narodí v manželství, ale brzy se mohou tito novorozenci ocitnout v menšině. Co se týče prvorozeného potomka, tam jde ve většině o nemanželské dítě. Teprve druhé a třetí přichází v manželství. Zato se čtvrtým opět začíná převažovat narození mimo manželství.

  tolik citát. Tohle další je moje úvaha.
  Ta četnost dětí druhých a třetích asi bude tím , že ty matky s nemanželským dítětem si na rozdíl od žen v manželství další dítě nepořizují.

 4. Aha!
  Tak ony vám ty 60-leté matky nestačí, jak tak koukám!

  Uvědomte si, prosím, že kolem oplodňování nebohých osamělých chudinek se neblbne z altruismu, ale proto, že Babiš, jen co se pamatuju, koupil asi 3 (slovy tři) kliniky, zabývající se reprodukční medicínou. A proč by ty kšefty měla vyžrat jen Itálie, že ano? Za tučné prachy oplodníme třeba stoletou gorilu!
  Stará větev si dokáže, že je vlastně mladá holka a že bude mít puberťák o 15 let později doma místo matky vlastní prababičku? No koho to zajímá?

  A že holka blbne? Nevaž se, odvaž se! Si musí užít? A kariera, kariera, KARIÉRA!!! A najednou je jí 40… a jéžišmarjá, jak je to možný a já chci ĎÍTĚ !!!
  A už to jede, už to sviští, kšefty se hýbaj, prachy lítaj…

  Ono vybudovat pořádnou familii je přece jen práce, tak co bychom se namáhali, že ano. Až nás napadne, tak pro mimino si zajdem do super-hyper a vyberem si. Modrooké… blonďaté…
  “Hele Fando, líbí se ti víc s tou růžovou mašličkou, nebo s modrou?”
  Jděte na kolo!
  Ony děti fakt nejsou “nárokovou složkou” a ignorovat biologické zákony se nevyplácí…
  PUNKTUM!

 5. Rputi,:-)

  pokud si nějaká ženská z ciziny chce mastně zaplatit, aby měla mimino v pozdním věku, přijede do ČR s kufrem peněz, vůbec mi to nevadí.
  Do švajcu a švédska se tak jezdí. Už dnes. Kvůli dobré pověsti o úrovni tamního zdravotnictví.

  Mravně se nad tím rozčilovat mi připadá podobně pitomý jako v 90-tých zastavit výrobu zbraní, protože je to prý nemravné.,
  No , vydělávali pak jiní, zbraní ve světě neubylo.

  Na náklady zdejšího zdravotního pojištění to rozhodně v 60 možné není. Ta léčba neplodnosti je omezena věkem.

  Sakra, to musím ausgerechnet já, socan duchem ,kázat o svobodě , tržním systému a nepřípustnosti sociálního inženýrství ?
  Všichni lidé jsou si rovni, mají úplně stejné právo na léčbu , svobodná, nebo vdaná – platí pojistné ? Platí. A tudíž má nárok.

  A vůbec není proti zájmům společnosti, že bude někdo, kdo té ženské -singlovi bude přispívat na penzi , když bude vydělávat a platit sociální pojištění.

  Máme průběžný systém. Peníze, které jsme my důchodci zaplatili na sociální pojištění byly dávno utraceny. Žijeme z penzí, které vydělávají ti, co ještě v penzi nejsou.

  A teď se nebudu líbit, budu tvrdě materialistickej , až vulgární.
  Máme problém s populací. Špidla už kdysi v Bruseli nechal spočítat, kdy za takových počtů narozených vymřeme.
  Špidla je sice vůl, nesnáším ho, mám kopřivku, když ho vidím nebo slyším, ale statistika nepustí.

  Za těchto okolností je blbost jakoukoli “dělohu ” z řad “přizpůsobivého” obyvatelstva vyřazovat z činnosti jen proto, že je singl.
  Navíc , když těch dětí singlů přibývá.
  A je úplně jedno , z jakých důvodu jsou singlové singlové.
  Jestli byli od počástk solo, anebo se rozvedli nebo rozešli.

  Holt společnost se změnila, a předsudky a diskriminací se to neureguluje.

 6. Dobré zas ráno… Tak prý Jan Čurák vyjádřil nelibost nad novou britskou premiérkou a nad složením nové vlády. Z toho usuzuji, že by ta vláda mohla být dobrá a efektivní…

 7. Dobré ráno vespolek,
  biologický standard je IMHO párové soužití ženy a muže za účelem plození potomků. Kulturní pak (cca od počátku zemědělství), že uzavřou trvalejší svazek, aby potomci měli zajištěnu i materiální stránku a výchova probíhala co spolupráce obou rodičů – na počátku věků se tím také zajišťoval dostatek pracovní sily na hospodářství; dodnes by ale mělo platit, že rodina je tým, a ne hrstka sobeckých individualistů.
  Neutěšený stav současné západní společnosti beru jako důsledek dvou světových válek a následně debilního sociálního inženýrství, který onen ideál (mnohdy opravdu těžko dosažitelný) náležitě dodrbalo; přílišná podpora singl matek je jen jedním z mnoha špatných rozhodnutí.

  “Svět podle Garpa” je velmi poučná kniha – ale je dobré se na ni podívat i z hlediska onoho dost nešťastného Garpa.
  Nechtěla bych se dožít ani Sexmise, ani Brave New Worldu či Matrixu…

 8. PeSi,
  řekla bych, že nové premiérce je názor nějakého imigrantského práskače naprosto ukradený 🙂

 9. Halle 2408,
  ale prdlajz!

  Už jsme tu o tom mluvili…
  Už v letech 50tých psal americký zoolog D.Morris, že jsme druhem natolik úspěšným (ve smyslu rozšíření), že nás zřejmě čeká změna našich sexuálních způsobů.
  Prostě si na nás příroda došlápne jinak, když se nevymlátíme válkou. Otázka jen je, jestli to musíme dělat tak blbě?!
  A proč se tomu nepřizpůsobit? Kvůli nesmyslu “trvale udržitelný rozvoj”?
  Nemluví ono se, jen tak čistě nááááhodou, že za rohem číhá automatizace všeho možného? A že nebude pro lidi práce? Tak na co jich tolik potřebujeme?
  A k čemu je dobrý kanonenfutter?

  Lidí už byla i polovina současného množství a žádná trága nenastala. Tak wo co gou?

 10. Matzurko,

  biologický standard u prvobytně pospolné společnosti byl pro samce přeříznout, co se přeříznout dá. Pro ženskou dát každému, kdo měl zájem , a byl jakž takž schopnej.

  Asi jako scéna s Ronem Perlmanem v tomhle filmu http://www.csfd.cz/film/165-boj-o-ohen/prehled/. 😀
  U zvířat, žijících v tlupách -smečkách – je tomu tak dosud. A jak říká martin…
  Párové vztahy vznikly až později, se vznikem soukromého vlastnictví. Více méně dohodou.
  Muž potřeboval, aby po něm dědily jeho vlastní děti, a nikoli nějakého vošousta ,-) který šel kolem , švihnul si, a šel zas dál.
  No, ne vždy se to daří 🙂 – i dnes.
  ženská zase usoudila, že nemá význam nechat se oplodňovat kdekým a pak být i s takto vzniklým potomstvem o hladu.
  Že je lepší mít chlapa , co je -rád , či nerad – povinen se o ni starat.
  Rovněž úspěšnost nebyla 100% 🙂
  No, ale co je 100% účinné ?

  Doporučuju tohle http://www.databazeknih.cz/knihy/valka-spermii-42481

 11. Mno,
  pokud nová britská vláda nevoní Čulíkovi, znamená to, že nevoní Allbrightové a podobným. To mne jen těší!

 12. Halle 2413,
  už jsi někdy slyšel o tom, že se zvyšuje počet dravců v krajině vzápětí po zvýšení počtu hlodavců?
  V přpadě úbytku se počet zase sníží. Asi tam nemaj Špidlu.

  Co znamenají singl rodiny v černých ghetech v Americe, jsi zajisté slyšel. Daně 0,0prd, sociální náklady a kriminalita…
  Opravdu není důvod to podporovat…

 13. >> Matzurka [2398]
  Řekl bych, že Marksová to ze zákazem potratů zkoušet nebude. I když její všeobecnou orientaci nemohu posuzovat, domnívám se, že by mohla vědět, že poslední evropský politik, který zkusil zákaz potratů byl jistý Ceausescu, kterého nakonec zastřelili v Targovisti.

 14. “biol ogický standard je IMHO párové soužití ženy a muže”
  Obávám se, že to není BIOLOGICKÝ standrd, ale standard sociologický.
  V prvobytně pospolené společnosti to bylo jinak /jak konstatoval Halladin), v křesťanství taky jinak, u muslimáků taky jinak, u některých orientálních náboženství přebíral ženu po mrtvém jeho bratr atd.

  A po přečtení večerní diskuse jsem si vytvořil novou definici: “kriticky vahraněný bytostný liberál”.

 15. Rputi,

  ono se nedá počítat s tím, že ženy najednou budou mít místo 1, maximálně 2 dětí dětí 5 nebo deset .
  Srovnávat lidi s myšima, dost dobře nejde. Myši jsou pohlavně zralé za jak dlouho ? za pár měsíců ? Březost trvá jak dlouho ? Kolik vrhů ročně mohou mít ?

  Rputi, jám mluvil o přízpusobitelném obyvatelstvu, ne o černoších v ghetech, nebo třeba o Romech u nás….

  Ostatně, za to může v těch ghetech do značné míry systém školství.
  Financování školství je místní, a chudé oblasti na pořádné školství nemají. Čímž vzniká téměř nezaměstnatelné obyvatelstvo. A jde to furt dokola.

  Snad si pamatuješ, na ten jeden seriál o mládeži v USA, , přšel po Sametu název seriálu byla nějaká adresa.
  Podvádělo se se stálým bydlištěm, aby se děvče dostalo do školy v bohatější oblasti, protože v místě jejího bydliště byly školy mizerné.

 16. Quivisi 2418,
  přísně zoologicky:
  Vždycky to bylo soužití samce a samice. Absence samce (viz gheta) znamená úpadek. Odzkoušeno. Tečka!

 17. upravil bych to:
  Vždycky to bylo oplodnění samice samcem. Od porodu je to zatím rozporná záležitost (výchova tlupou, v ústavech, v homosexuálním páru až po sexmisi).

 18. Rputi,

  protože jinak není možné to náhlé zvyšování počtu populace jako u těch myší.
  podle příznivých podmínek.
  Myši mají velký počet potomků.
  Pokud jsou nepříznivé podmínky ( nedostatek potravy – třeba sucho) umřou a nerozmnožujou se.

 19. quivisi,
  mno, biologie velí, že zplození dítěte je dílem ženy a muže, resp. samce a samice, aspoň tedy u Homo sapiens sapiens. Jestli to bude trvat 20 sekund nebo dvacet let už je věc jejich povah a kulturního zázemí. Stejně jako tvorba rodiny – v křesťanství pár, ve starší Číně i harém – ale zodpovědnost za rodinu ležela na muži, čili ho IMHO nelze vyloučit. Vlastně i mormonská tradice se vyvinula jako důsledek vyšší úmrtnosti mužů v dané komunitě, a zjevně než aby žena zůstala bez mužské pomoci, raději bylo akceptováno mnohoženství. Opět, muž měl zodpovědnost za všechny své ženy a děti.
  Tlupy lovců mamutů fungovaly jinak, ale mamuty jsme přestali lovit hned po jejich vyhynutí…
  Ale vždy se plození účastnila dvě pohlaví, víc jich tu přes všechnu multikultisnahu není.
  Podpora singl matek státem rozhodně nepovede k vyšší touze mužů po zodpovědném rodinném životě.

 20. Quivisi 2422,
  tlupa – kmen – rod – rodina
  ústavy, homopáry, umělé oplodnění – to vše je umělý, a tedy NOUZOVÝ, konstrukt.

 21. Rputi, ta nepřítomnost samce není bezdůvodná.
  Pokud ten “samec” není schopen přinést domů slušné množství peněz, je spíše pro matku s dítětem přítěží.
  Obrazně řečeno – proč si dělat práci s praním jeho fuseklí, když jen zabírá místo na gauči ? A není pro domácnost finanční přínos.

 22. no OK, ale ještě jeden pohled:
  Pokud samice nestačí na obživu svou a dětí, je nutná rodina, rod … atd.
  Pokud lidská společnost bude na super zabezpečené životní úrovni, pak i ten pohled se může změnit.

 23. Matzurko,

  primární biologické je to ” Přeříznout co nevyleze na strom, nebo neskočí do vody”
  I v tom křesťanství. Žena byla nucena být věrná ( ne vždy se to dařilo)
  Muž ne.
  Viz panovníci – i ženatí měli fůru metres a nemanželských dětí, šlechta si vyráběla parchanty mezi poddanými.
  Jakékoli zařízení ve smyslu párového manželství – aňebo mnohoženství, nebo mnohomužství je společenský konstrukt, nemající s biologií nic společného.

 24. (2394) Co je to “neodsuzuje”? Že by nesměl říci nebo napsat názor?
  (2395) Zda je dítě manželské či nemanželské je kategorie morální, IMHO zcela zbytečná. Jiná věc, už zajímavější, je v jakém prostředí vyrůstalo.
  (2408) Výroba zbraní v 90tých nebyla zastavena a omezena nebyla proto, že je to nemravné, ale proto, že ten sovětský šrot nadále chtěli jen ti, kdo za něj neplatili, případně ti, na které bylo embargo.
  (2417) Úplný zákaz jen ten Ceausescu, ale značné snahy o omezení v Polsku a v Irsku.

 25. Halle 2430,
  přítomnost samice i samce je pro výchovu nezastupitelná!
  Jinak se časem dostaneme na úroveň podmíněných reflexů! HOWGH!

 26. Rputi,
  protože společnost s trvale se snižujícím počtem obyvatelstva prostě nemůže ekonomicky fungovat.
  Pokud tedy nebudeme staré po překročení určitého věku střílet.
  Na jedné straně se zvyšuje dožití – a tedy doba pobírání penzí- na druhé straně klesá počet aktivně pracujícího obyvatelstva.
  Ano, byly doby, kdy bylo obyvatelstva méně – ale bylo to ve stavu neustálého růstu počtu obyvatelstva – někdy pomalejšího , někdy rychlejšího.
  Občas se do toho zamotal mor, nebo válka ( za 30 leté války vymřely 2/3 obyvatelstva v Čechách), ovšem staří umřeli hladem jako první, čili nezatěžovali ostatní, a ženy tehdy bez antikoncepce rodily skoro jak ty myši… I přes vysokou úmrtnost dětí se úbytek časem nahradil.
  To už dnes nepřipadá v úvahu.

 27. DObré ráno,

  no, já myslím, že jediný, co v muži může vzbudit větší touho po odpovědnosti je to, že k ní bude vychován a že to má v povaze. Podotýkám – ověřeno vlastním manželstvím – že otec k tomu opravdu není nezbytný, nicméně s otcem to je snazší.

  O ženských platí to samý.
  ostatně je na nich, aby si zvážily, jetsli to risknou. Včetně rizik, že je sázka do loterie, po kom to dítě bude.
  Nicméně je to bezpečnější, než se s někým neznámým vyspat jen proto, aby oplodnil.

  Biologie sice velí, že zplození dítěte je dílem samce asamice, ale díky moderní medicíně to může být i dílo lékařů.

 28. Aero,

  samozřejmě vím, že po pádu sovětského svazu byl zbraní přebytek.
  Ovšem ta zástava výroby se zdůvodńovala morálkou…. Jiné státy tu výrobu snížily, ale nezlikvidovaly.

 29. 2431
  Jo, polsko..
  Ten zákaz vede akorát k tomu, že Polky jezdí coby turistky do našeho pohraničí, a tam je postihne ” náhlé krvácení” s následným výškrabem, a polsko ten zákrok zaplatí našim gynekologům 🙂 jako první pomoc 🙂

 30. Halle 2433,
  a co ta robotizace?

  Jinak totiž není jasné, jak budou na důchody vydělávat ti lidé, pro které, v důsledku robotizace, nebude práce!
  Naopak ještě zatíží sociální systém nutností je živit!

 31. (2435) Havel měl spoustu moralistních keců, to ano. Pokud ovšem někde došlo k zastavení, nebylo to kvůli kecům, ale kvůli neprodejnosti. I my jsme pokračovali ve výrobě toho, na co byl odbyt, občas i toho, na co nebyl: L 159.

 32. Aero,

  opravovej liberál chápe, že nejsme všichni stejní , že každý má právo na to, aby se mu líbilo něco jiného, a do toho, co se líbí někomu jinému nekecá……
  takže je v pořádku, když například skimic , co by milovník rocku zhodnotí, že ten či onen rock je blbej nebo dobrej.
  Ovšem odsuzovat celé odvětví , ať už je to třeba popik nebo dechovka už tak moc v pořádku není.
  Není liberální, když někdo prohlásí za jediné dobré to, co se líbí jemu.
  To už tu bylo…. párkrát….

 33. Halladine,
  a z Irska se zase jezdí do GB zhruba za stejných podmínek. To si ty Rumunky dovolit nemohly.
  Co se pak zastavení zbrojní výroby týče, moralistních keců okolo toho měl VH poměrně hodně a některé naděje jistých politiků (např. Víťazoslav Moric – “ty slovenské tanky budeme prodávat jako malinu”) byly poněkud mimo, nicméně tato akce pomohla i exportérům “socialistického šrotu”, hlavně pak Polsku. Inu, Lech nebyl Vašek.

 34. Rputi,

  samotný počet obyvatelstva do určité míry ovlivňuje ekonomiku.
  A tedy i zaměstnanost.
  Například stavebnictvi. Nejsou lidi, není zájem o byty, nebudou se stavět. Nebudou se stavět byty, poklesne výroba nábytku. Atd atd.
  No a nemyslím, že při robotizaci stoupnou platy. Naopak, poklesnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *