Malý příspěvek k hledání pravdy…

Traktát o elixíru života

O pozitivním vlivu vína na lidský organismus se popsalo za staletí lidské existence mnoho papyru, hliněných destiček, pergamenu, papíru či zabralo místa na paměťových médiích. Zmiňovali se o tom dokonce i slovutní učenci či páni profesoři. Ovšem jiní stejně slavní profesoři psali pravý opak. Každý z nich se oháněl jinými argumenty, kterým skupiny jejich příznivců hlasitě aplaudovaly. Teorie těch vínu nepřejících však stále narážela a naráží na empirickou teorii, zvanou „francouzský paradox“, kdy obyvatelé na révu vinnou bohaté oblasti jsou přes všechny výživové prohřešky jaksi zdravější alespoň, co se týká kardiovaskulárních chorob, než ti, kteří například žijí tam, kde místo vína pěstují a konzumují jedlé kaštany či brambory. Prý to má vše na svědomí antioxidant polyfenol jménem resveratrol.

Co je to resveratrol ?

Sirtuiny se obecně pokládají za molekuly s blahodárným účinkem na zdraví a se zázračným efektem na prodloužení života. Zdá se, že organizmus chrání před poškozením DNA a brání tak škodám, které s postupujícím věkem páchají například volné radikály v našich buňkách. Sirtuiny fungují spolehlivě u kvasinek, mušek octomilek, hlístic a podezírají je, že se podobně mohou chovat i v organismech vyšších živočichů. Hladinu sirtuinů v těle zvyšuje právě resveratrol. Ovlivňuje prý metabolismus lipidů a tlumí srážení krevních destiček. Někteří vědci předpokládají, že by mohl fungovat při prevenci rakoviny prostaty či dokonce zesilovat účinky léků proti retrovirům. Existují ale i jiné možnosti. Laicky řečeno, je to látka, kterou si rostliny vyrábějí na svou ochranu, pokud je napadne patogen, nebo když se ocitnou ve stresu. Chemici budou tvrdit, že se jedná o trans-3,5,4″-trihydroxystilben nebo 3,4″,5-stilbenetriol, ale také může jít o C14H12O3, 1,3-benzendiol, 5-[2-(4-hydroxyfenyl)ethenyl], (E)-5-(p-Hydroxystyryl)resorcinol, případně o (E)-5-(4-hydroxystyryl)benzen-1,3-diol. Pro normálního čtenáře je důležité, že se jedná o jedno a totéž. Resveratrol můžeme najít ve slupkách a jadércích černého rybízu, slupkách grapefruitu, borůvkách, plodech arónie, v arašídách a dokonce i v kořenech u nás úporné invazivní rostliny, křídlatky japonské. Co je ale nejdůležitější, nachází se nejen ve slupkách révy vinné, ale přímo i ve víně, především v tom červeném. Kupodivu ho nalezneme také v hroznech bílých vín. I to má ovšem háček. Resveratrol v bílých hroznech se tvoří jen v severních oblastech, v podmínkách, jaké má například Česká republika. Bohužel je ho tam o řád méně, než ve vínech červených a pěstovaných ve vhodnějších podmínkách.

Na počátku byla opice

Přesněji řečeno, byly to poloopičky Maki trpasličí (Microcebus murinus) z ostrova Madagaskar. Tehdy Fabiene Aujardovou z pařížského Centre National de la Recherche Scientifique napadlo, že by jim mohla přidat do žrádla výtažek ze slupek modrých hroznů, tedy polyfenolickou sloučeninu resveratrol jako prevenci proti tloustnutí. Tato milá okatá zvířátka totiž před obdobím, kdy se i na této zeměpisné šířce krátí den, tloustnou a následně se stávají podobně jako medvědi u nás hypotermičtí. Tedy omezují pohyb, méně konzumují a žijí z tukových zásob, dokud se situace nezlepší. Následně F. Aujardová sledovala, co s šedesátigramovým tělíčkem udělá přídavek 200 miligramů resveratrolu na kilogram hmotnosti. Lemuří apatie byla ta tam. Vrátila se jim pohybová aktivita a byli jako vyměnění. Vědkyně je přesvědčená, že příčinou je aktivace genu pro sirtuiny, které působí na metabolismus lipidů. Díky přidané substanci snížili poloopice energetický příjem o 13 %. A jejich klidový metabolismus se zvýšil o 29 %.

V Itálii tým vědců vedený neurologem Allessandrem Cellerinem z Scuola Normale Superiore v Pise otestoval resveratrol na obratlovcích. Vybral si k tomu tropickou rybu Nothobranchius furzeri, kterou vědci považují za obratlovce s nejkratším životem. Obvykle umírá věkem po třech měsících. Je tedy ideální právě pro výzkum dlouhověkosti na rozdíl například od myši, která se dožívá v laboratorních podmínkách věku kolem 2 let. A. Cellerino krmil 150 ryb potravou různě obohacenou o resveratrol a pozoroval u nich nejen prodloužení délky života, ale i zlepšení zdravotního stavu a větší vitalitu. Dávky zmíněného přípravku prodlužovaly rybám život až o 50 %. Pitva prokázala, že mají v mozku více neuronů. Tuto studii zveřejnil časopis Current Biology.

Angličtí výzkumníci zase zveřejnili výzkum, ve kterém tvrdí, že jmenovaný polyfenol může snížit zánětlivou reakci buněk imunitního systému nemocných s chronickým obstruktivním plicním onemocněním (COPD). COPD je těžký zánět způsobující degeneraci plic, je nevratný a stávající léčba pouze tlumí symptomy nemoci. Téměř všichni postižení si zmíněnou nemoc přivodí kouřením a podle prognózy dosáhne v roce 2020 na třetí příčku nejčastější příčiny úmrtí. Louise Donnelly, která je výzkumnou pracovnicí v londýnské Imperial College prohlašuje, že resveratrol dokáže velmi účinně odstraňovat některé molekuly, účastnící se na zánětu plic. Hodnoty těchto látek se u pacientů s COPD dostávají po ošetření resveratrolem téměř k normálu. Tým Donnellyové je přesvědčený, že komponenta z červeného vína, nebo její syntetický analog se stane základem nového léku.

Bohužel ne všechny výzkumy jsou tak optimistické. Richard D. Semba je několikanásobným profesorem na Johns Hopkins University. V prestižním lékařském časopisu (JAMA Internal Medicine) publikoval článek, který účinnost resveratrolu zpochybňuje. Profesor se soustředil na obyvatele Toskánské vinařské oblasti Chianti. Šlo o náhodně vybrané jedince z populace. Popíjení známého červeného vína je tu nezpochybnitelnou tradicí. Celkem tak sledoval 783 lidí ve věku nad 65 let. Hladina resveratrolu u pokusných osob nekorelovala s žádným z důležitých parametrů charakterizujících zdravotní stav osoby. Když později eliminovali vliv jiných faktorů (pohlaví, věk, rizikové faktory,…), přišlo zklamání. Osoby s vyšší koncentrací metabolitů resveratrolu umírali stejně, jako ti s nižší koncentrací. Vyšší příjem polyfenolu se u stárnoucí populace neprojevil ani nižším výskytem zánětlivých onemocnění. Do třetice se nenaplnil podle R. D. Semba ani blahodárný efekt prevence infarktů, mozkových příhod a jiných kardiovaskulárních nemocí. Také případů rakoviny neubylo.

Jaká bude česká zkušenost?

Když v penzionu u Lipenské přehrady oslovil jednoho ze spolumajitelů firmy Moldvin, Zdeňka Zbytka, známý kardiolog Prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc. s tím, že by chtěl prozkoumat obsah resveratrolu ve vínech portského typu, dotyčného to ani moc nepřekvapilo. M. Šamánek je totiž velkým propagátorem rozumného pití vína jako prevence ischemické choroby srdeční a zároveň i spoluautorem knihy „Když víno léčí“. Z. Zbytek tedy věnoval pro potřeby vědy a výzkumu vzorek vína požadovaného typu značky Kagor od moldavské firmy Chimislia Vineries Chi. Protože zrovna obdrželi také zásilku jiného vína od firmy Cricova značky Magnific, přidal i tu. O to větší bylo překvapení, když mu pan profesor sdělil, že víno značky Kagor obsahuje 23 mg/l účinné látky a Magnific dokonce 28,4 mg/l. Pro představu, dosud největší podíl resveratrolu ve víně objevili naši výzkumníci z VŠCHT a UEM, Praha v Rulandském modrém, a to 11 mg/l. Na základě tohoto zjištění se M. Šamánek ve spolupráci se zmíněnou firmou a studenty z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích rozhodl udělat pokus, ve kterém sledoval u několika desítek pokusných osob množství resveratrolu v krvi po vypití cca 2 dcl zmíněného vína denně po dobu dvou měsíců a jeho vliv na životní funkce. Nebýt několika odběrů krve, asi by šlo pro účastníky o příjemnou a navíc velice zajímavou zkušenost. V současné době je pokus ve stádiu vyhodnocování a Prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc. S kolektivem připravují materiál pro publikaci v prestižním vědeckém časopisu, takže i u nás si budeme moci udělat představu o vlastnostech této nadějné látky. Ovšem i pro abstinenty existuje možnost, jak na svém vlastním těle jmenovaný polyfenol vyzkoušet. Podle internetu si mohou pořídit tzv. „bobule“ s údajně nejsilnějším resveratrolem na trhu v počtu 60 tablet za téměř 800 Kč. Nebo nakopat kořeny okrouhlice a zkoušet je ohlodat. Možná to bude účinné, nicméně chuť moldavského vína Magnific asi srovnatelná nebude… (pozn. aut.: Ujíždím na dezertních vínech.)

 

František I.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 443 komentářů u „Malý příspěvek k hledání pravdy…

  1. Kocour patřící k inventáři.
    Angličané mají jistotu královny a vládního kocoura! Není to tak špatná kombinace… 🙂

  2. Myslím, že bychom taky potřebovali vládního kocoura. Kočky jsou chytrý, ve strakovce by se našel aspoň jeden inteligentní tvor.

  3. A Když se vládní kocour odebere do věčných myších lovišť, jak se vybírá a uvádí do úřadu jeho nástupce?

  4. Zdravím, i v pražském Oujezdě nám prší. Zatím žádné přívaly, jen takový dobrý zalívací deštík. Kmoníček dost žvaní a navíc zřejmě netuší, co znamená slovo oportunista. Oportunista je Sobotka, nikoliv Putin. Když mluví o Blízkém Východě, tak je to zajímavé, tohle jsou plky.

  5. Matzuko,
    tady jsou všechny argumenty jak pro, tak proti
    Nikde v mém upozornění nebylo, že se Matzurka povinně musí vyjádřit. 😉
    Jen bych podtkl – bohatá singl baba si někoho najde, kdo tu práci vykoná,a má to tu výhodu, že si toho dárce spermií vybere, a neriskuje někoho někoho (třeba škaredého, nebo blbého..)
    Prostě se nechá zbouchnout, porodí a pes po ní neštěkne. Nikdo se nestará..že dítě vyrůstá v neúplné rodině.
    Při porodu nechá okénko otec prázdné.
    A šmytec.
    Singl ženská s nějakou poruchou aparátu to má horší.Takže je trestaná i za chorobu.
    A samozřejmě je tu riziko, kvůli postižení partnera.
    Takže u manželů a spolužijících párů vyžadovat souhlas ,u singl žen nechat podepsat prohlášení , že jelikož nemá souhlas žádného partnera, nemá právo po žádném muži nic chtít.

  6. 2354

    maYdo

    Někde jsem zachytil, že kocour oficiálně patří nějakému stálému zaměstnanci státu D.S No 10.
    A že nijak skvěle se svému povolání – chytání myší nevěnuje.
    když se na něj kdysi Camerona na to ptali, prohlásil, že kocour dosud pracuje na koncepci 🙂

  7. To bude rozsáhlý úder!
    “Mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2016, které bude v České republice probíhat od 30. srpna do 20. září se vedle již potvrzených strojů zúčastní i americké strategické bombardéry B-1 a B-52.”

  8. A sakra,

    Boris Johnson je nový britský zamini !

    A s těmi kecy, že utíká před zodpovědností je šlus ! 🙂

  9. Komouš Kavan by si měl dát bacha na kolena. Aby si je zas moc nenatřel Alpou až pojede ze studia nas.aný domu.

  10. (2346) Já proti vozembouchu jako takovému lautr nic nemám, to jsou jen návazné asociace.
    (2353) Měli jsme presidentskýho kocoura, ale neměl to napevno. 😛
    (2358) Po žádném muži a hlavně, po státu.

  11. Sněť a nenávist mezi bolševiky
    Dnes prý umřel jakýsi skladatel hitů Selaví a Hej páni konšelé.
    Zpíval to Gott.
    Peo mě to samozřejmě byla nejbrutálnější tortura, slova i text, Sokolovská píseň či Bratislavská Lyra hadr. Jen snad Biene Mája mi způsobila větší pupence na rukou.

    A on, kupodivu ten Slovák Husák se ošíval.
    http://www.pribehrozhlasu.cz/tenkrat-v-rozhlase/1969/1969_4
    To mi hlava nebere. On snad nebral ani Alexandrovce, ten brýlatý moula. Vždyť hudebně se jedná o skoro pravou ruskou dechovku.
    To ani Mnichováci na Októbrfestu nedaj.
    On měl ale patrně raději ty rusínské častušky.

  12. NickName
    děkuji. Já bych samozřejmě od Olympic nic jiného neočekával. Čistou profesionalitu i pod komunistickým jhem. Jim to vydrželo dlouho i bez jha. Naopak se mi zdá, že po jhu teskně kňučí jak Askalona.
    Mmch, co to byla ta trampskí Askalona? Reminiscence na Aškelon? ach ta historie. Proč já jsem jen nedával pozor.

  13. 2370 NickName
    jste talent. To nedokáže najít každý. Někdy až pojedu kolem bych Výs rád viděl naživo 🙂

  14. (2358) Myslím si, že singl ženská s poruchou aparátu by se měla pokorně sklonit před úradkem moudré Matky přírody, akceptovat, že holt je hluchý výhonek a když už má nepřekonatelné puzení pečovat o děti, může je realizovat v péči o neosvojitelné děti. Asi s ní nebude všechno v pořádku, když si nedokáže najít partnera a navíc je neplodná. Všechna tahle komedie je jen a jen o sobeckém vymáhání jakýchsi práv dospělými jedinci, o zájem dětí jde až v poslední řadě.

  15. 2375 Baubo, to je rozumné. Tak by si měl počínat každý s poruchou nějakého aparátu. Pokorně se sklonit před úradkem moudré matky přírody a odejít když nastal jeho čas. A ne se rvát o každý nádech navíc. Kolik by se ušetřilo na zdravotnictví. Přežili by jen nejzdatnější. A protože verba movent, exempla trahunt, můžeš jít příkladem.

  16. 2377 NickName
    děkuji. Sice nevím jak se Vám ozvu, ale pokusím se to zde avizovat a jinak jsem samozřejmě skimic na seznamu. Kdo jiný 🙂

  17. Schumi 2379,
    zas poněkud rychleji střílíš, než myslíš!
    Takhle excelentně šlápnout do hovna, to hned tak každému nepodaří! Smajlík – rohatej!

  18. No Schumi…
    Nejsi pod vlivem ?
    Jen bych připomněla, v případě těhotenství se žena rozhoduje za DVA, tedy i za to dítě.
    Hele, prošla jsem léčbou infertility, nakonec máme zdravé dítě – zůstat singl, asi bych si našla jinou seberealizaci. A byla jsem pevně rozhodnutá, že pokud by genetické testy v průběhu těhotenství prokázaly problém, dítě bych nedonosila. Půlka rodiny pracuje s mentálně postiženými…

  19. Hej páni konšelé byl měkkej, ale přece jen protestsong proti sovětské okupaci.
    Taky v 1969 by asi nic tvrdšího neprošlo.
    Ty tvrdší vznikly ještě v 1968.
    Proto se taky komoušům nelíbil.
    Kvalitu muziky nekritizovali. Šlo o text.

    No, kdo tvrdě bojoval proti komunismu, může ohrnovat nos.
    Já ho neohrnuju.

  20. Matzurko,

    pokud by měl člověk trpně pokorně sklonit před úradkem moudré Matky přírody,

    nedělaly byse transfuze, nedělaly by se operace srdce, neměnily klouby. atd, atd…
    Opravdu byste to tak chtěli ?

    Ani zubní protézy by se nedělaly 🙂

  21. 2382 Rputi, rychle projíždím, luštěním případných jinotajů kdo co tím co napsal myslel jiného se nezabývám.
    Ještě v mně doznívá pár dní strávených v civilizaci. Radost, že mám novou premiérku mi akorát zkazilo, když mi došlo, že není moje.

  22. 2386 Matzurko
    Jak se to u těch housenek pozná? Já kdyby mě někdo ponořil do studené vody a následně do lihu bych asi supr IQ taky na testu nedal. A to ještě ani před vivisekcí.

  23. 2387 Halle
    Možná to protest song byl. V tu dobu ale zpívala třeba i mně z duše protivná Marie Rottrová
    chain of fools
    https://www.youtube.com/watch?v=FMJFfTL9HaI
    Mi jednou upozornil šakal a já jsem užasl.
    Někdo ale preferuje samozřejmě Hej páni konšelé, Hej malovaný džbánku a Biene Mája
    Proti gustu… Jsem bytostným liberálem. Líbí se mi třeba i kvantanamera …

  24. Halle 2388 – hovoříme o umělém oplodnění, ne o falešných zubech.

    Takže, když ženská chce a chce a chce, tek to dítě mít prostě bude a když tam nenapíše otce, tak ho prostě nenapíše, co na tom, že dítě bude chtít vědět…
    A když se s ní samotnou něco stane, tak tu dítě prostě zůstane samo….

    Celou dobu se tu kritizujoiu samoživitelky, že si vybrali špatně a neměli s tím chlapem dítě pořizovat …. aa když do toho vleze ženská dobrovolně, tak je to v pořádku?

  25. Samozřejmě Marie Rottrová frázuje legračně jak bavorská maedel na oktoberfestu ale tenkrát to bylo zjevení.

  26. bytostný liberál něco neodsuzuje jen proto, že se to líbí jiným, a jemu ne.
    Když se mu to nelíbí, tak to neposlouchá a neodsuzuje.

    Ta písnička, co zpívala Rotrovka ale nebyla protestsong, že ?

  27. Rputi,

    v historii by se našla spousta lidí s nemanželským původem, kteří byli hodně prospěšní.

    Třeba Leonardo da Vinci

    Mezi dalšími slavnými „bastardy“ byli např. politici, panovníci a dobyvatelé (Vilém Dobyvatel, jeden z nejvýznamnějších králů Anglie, James Scott, vévoda a vojenský vůdce, který se stal málem králem, , Francisco Pizarro, dobyvatel Incké říše či Alexandr Hamilton, brilantní politik, Eva Perónová, první dáma Argentiny nebo Fidel Castro, kubánský politik), spisovatelé (Alexandre Dumas syn, přední francouzský dramatik 19. století, Jack London, autor třiapadesáti knih) a zpěváci (Billie Holidayová, jazzová legenda).

  28. skimici,
    ponořením do lihu je housenka kaput. Žádná vivisekce na ní není prováděna.

    Halle,
    naposled – srdce, klouby, zuby, o tom rozhoduje jedinec sám za sebe.
    A raději mi nepřipomínej, co jsme tu před týdnem řešili – jestli Bohouš ano nebo ne, a že to jeho paní bude muset rozhodnout. Přišlo ti to jako jednoduché rozhodování ?
    Rpuť má pravdu, dítě není zubní protéza. Další krok je totiž nasnadě – gayové si budou nechávat transplantovat dělohu….
    Poněkud jedovatě bych připodotkla, že když chce Marksová zvednout porodnost, tak to by taky mohla zakázat ty interrupce, když je jich více než porodů, ne ? Tam to dokonce znamená méně problémů i odčerpaných financí z pojišťoven.
    A za liberála jsem se nikdy nepovažovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *