Mariánský sloup a Radecký.

Ikonografie – tam to všechno je!

Radim Gabor

V debatě o nové instalování mariánského sloupu na Staroměstské náměstí narážíme na oblíbené omyly. Prý je ten sloup díkuvzdáním za záchranu města před švédským drancováním. Inu, to být klidně může. Takový motiv by byl nejspíš jedním z možných. K tomu by ale nebylo zapotřebí stylizovat sloup způsobem, o němž bude dále řeč. Jeho výzdoba by mohla vyhlížet kupříkladu tak jako v případě morového sloupu na náměstí Malostranském: http://jdem.cz/e84sf8. Dominantním motivem obelisku malostranského, vztyčeného jako poděkování Bohorodičce za spásu před epidemií černé smrti je postava Panny Marie pošlapávající hada.

Další mylný výklad spojovaný se sloupem staroměstským praví, že na jeho vršku byl motiv týž: Panna Maria s hadem pod nohama. To prý je obecný symbol potření hříchu, a takový mírumilovný motiv přeci nemůže být žádnému citlivému člověku proti mysli! Nuže – není tomu tak…  

Pokud už se v tom chceme opravdu zorientovat, tak je dobré přidržet se ikonografie. Na staroměstském sloupu totiž měla Panna Maria po nohama draka: v křesťanské ikonografii symbol odpadlictví a kacířství. Není divu, že si to sdělení rekatolizovaní Češi vykládali přesně tak, jak to vrchnost zamýšlela. Na rozdíl od nás, kteří minulost převracíme stále z líce na rub, lidé tehdy dobře věděli proč! Ale, ať už význam symbolů známe nebo ne, je dobře, že se to stalo, a jsem tomu rád. Zboření toho sloupu je hezký symbol rozluky s rakouským státem a měl by být chápán přesně takhle. To je docela hezký příběh! (7:- ))  

Omlouvám se těm, které jsem snad předchozími řádky uvedl v mylný dojem, že mám něco proti katolické církvi. Tak tomu není. Nicméně jako gesta čistě politického si skácení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí pražském hluboce cením a nepřeji si, aby byl tenhle akt v budoucnu zlehčován, či snad dokonce převrácen ve svůj pravý opak naivně sentimentálními snahami o “odčinění hříchu” jakéhosi neuvědomělého barbarství či starostí o výtvarnou stránku dotyčného veřejného prostranství.

Asi se neshodnu s těmi, kdo tvrdí, že šlo o nějaký čiročirý, od světaběhu odtržený vandalismus, jakého se dopustí parta opilců, když se vrací nad ránem domů. A taky nesouhlasím s tím, že by šlo o obrazoborectví na způsob husitismu. Ostatně, žádná širší honba za likvidací symbolů odcházející epochy tehdy nenásledovala. Je vidět, že kromě strhávání “slepic” z C. K. úřadů tohle lidu stačilo. Je jasné, že dnes už by ten sloup nikdo neboural. Naproti tomu asi současně platí i to, že by ho málokdo dnes zase stavěl (i když příznivce to nějaké má). Čas obrušuje ledasjaké hrany.

Osobně se sice cítím guerillovou akcí pana sochaře Váni občansky uražen, ale – přestože s ní hluboce nesouhlasím – doufám, že jednou pan Váňa nedostane ochutnat svou vlastní polívčičku. Mohlo by se mu z ní neudělat dobře.

Ale upřímně, opětovná instalace pomníku Radeckého by mi fakt nevadila. Ta ne.

Spíš bych udělal takovou malou inventuru veřejných plastik v pražských ulicích za posledních 30 let a pak uspořádat sbírku na ekologickou likvidaci některých z nich. Ale ono by to skončilo jako obvykle hysterií: lidé by bránily plastiky Anny Chromy, kulturní fronta zas Hejdukův “Dům matky otcovrahovy pratetičky” a nakonec by po fackách a strkanicích věc skončila tím, že by ve městě přibyla na potvrzení české kulturnosti plastika tučňáka darovaná českými krajany z Patagonie – tentokrát pro změnu na Klárově.

(Další povídání na téma mariánského sloupu najdete v diskusi na TÉTO uvedené adrese.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

884 komentářů u „Mariánský sloup a Radecký.

 1. Mado, přibližně jak je chodník proti nástupnímu ostrůvku tramvaje Malostranská ve směru od Chotkovy k Rudolfinu.

 2. 2 skimic (14.7.2019 | 10.33) – inu, nediv se… Luke Skywalker mu napsal, že jestli něco hned neudělá s tou invazí Hutů do Francie, že se na něj celá akademie Jedi vydefekuje… Takže se posral, což Mistr Yoda okomentoval, že temná jeho odvrácená strana jest… Tak ho ta jeho gerontí píča postavila do latě a on začal konat…

 3. 2 maYda ad (14.7.2019 | 13.00) – No, kamarád z VŠCHT dodnes vzpomíná, jak jsme měli konferenci v Srní na Šumavě a v tom hotelu byl i několikadenní výlet sudetoskočáckejch gerontů – a roztahovali se tak, že kromě nich se do jídelny nikdo nevešel a museli jsme počkat, až po snídani odtáhli do prdele – tedy na výlet. I komentoval jsem to – Skopčáci zkurvený, válku prosrali a tady se nám teď roztahujou…
  Existuje totiž kritická velikost množiny, kdy se z relativně normálních Němců stanou zkurvený skopčáci – a tato experimentálně stanovená velikost je 2… Probatum est!

 4. 2 Schumi ad (14.7.2019 | 14.04) – to jsi asi poněkud popletl… Právě na základě zkušeností z poslední války zbudovali tu velkou fabriku nedaleko Lyonu na bílý vlajky… Pravda, před časem vyhořela, ale nezměrným úsilím za nemalé pomoci zodpovědných ministrů je opět v plném provozu!

 5. Jo, Schumi, je to tu vsecko divny. Nekteri jsou takovi puritani, ze se i sprchuji pri zhasnutem svetle v hubertaku. Onehda jsem zas videl na Floride dva perfektne opalene, jak vixlajvant se lesknouci svalnate dedky. Vedli se za ruce. Meli na pytlikach ty tebou postradane adamky. Kdyz me presli, meli hole prdele jen s nejakym provazkem mezi pulkama. Takze vidis, ze uz se te sofistikovane, progresivni Evrope nekteri Americane taky snazi priblizit.

 6. Dobrej magor …
  A to ještě zapomněl na Van Allenovy pásy, podle jiného takového magora taky důvod, proč by to nešlo. 😛

 7. “Pak následuje půl roku pauza a rovnou ostrý let s lidmi – drtivý úspěch, a pak následuje mnoho dalších stoprocentně úspěšných misí bez jediné katastrofy.”

  Autor by si měl aspoň nastudovat historii. Let Apollo 13 málem skončil katastrofou a k Měsíci nedoletěl. Ledaže by to byl taky záměr scénaristů? 😀 😀 😀

  Pokud vím, cílem programu Apollo bylo dopravit šlověka na Měsíc a to bylo splněno. Program byl ukončen hlavně z ekonomických důvodů, prachy byly potřeba jinde.
  Cancy o tom, že technická řešení z programu Apollo nebyla nikdy později využita a rozvíjena a že se dokumentace ztratila, snad netřeba komentovat.

 8. Jejda co se deje? Galileo kleknul?
  https://www.gsc-europa.eu/system-status/Constellation-Information
  Putinův kostnatý pařát ničí Evropskou satelitní technologii?
  Alespoň v tuto minutu všechny satelity až na jeden klekly. Status – not usable.
  Možná až to budete číst později, bude vše ok.
  Podle dalsiho statusu to kleklo nekdy 12/7
  Vot těchnika.
  Ještě že GPS a Glonas jedou.
  Možná Macron testuhe jejich nově připravované vesmírné síly.

 9. Aha. Po refreshi stránky kleknul i ten poslední satelit.
  Co by se dělo kdyby na dva dny vypadl GPS si ani nechci představovat.
  Koukám blbě a možná to funguje?
  Přeci by se to muselo objevit v mediich. Vždyť by to byl průšvih a evropská megaostuda.
  Snad jen blbě koukám a je to nepovedený žert té Evropské agentury co program řídí. Fake news.

 10. Aha
  European Global Navigation Satellite Systems Agency
  je v Praze.
  Tak ne Putin, ale Zeman!
  Ale to je vlastně to samé. Milion chvilek doufám už manifestuje, takto nabourávat důležitý evropský projekt!

 11. Matzurko, kosmické záření vytváří kondenzační jádra. Viz mlžná komora.

  Nevím co s globálním klimatem, podle mého je rozumné vynakkládat prostředky na přizpůsobení se. Co se týče sucha, zkusit do teplého vlhkého povětří atlantického proudění fouknout kondenzační jádra. Na krátko ve zbývajících tepelných elektrárnách vypnout filtry.

 12. PeS
  myslím, že každý má právo na pohled svýma očima (jiné ostatně nemá). Měl by takto nicméně činit za své a nikoliv za kradené (i mně) peníze. To je snad jediné co namítám. Očekával bych od něj ve svém džihádu tedy alespoň trochu pokory.
  Ačkoliv, nakonec – úpřímně, neočekával …
  Dnes jsem v autě na jakémsi radiu zaslechl první informaci o výpadku Galilea – tedy satelitního systému provozovaného ESA.
  Mmch systém stále ještě teď nefunguje, ani jeden z těch 18ti satelitů nedává použitelný signál.
  Zde https://www.gsc-europa.eu/system-status/Constellation-Information
  V rádiu uváděli hypotézu, že se jedná o výpadek v pozemském systému řízení “hodin”, tedy přesného času, který potom systém a přijímače využívají pro triangulace polohy.
  “Hodiny” jsou prý v Itálii.
  Myslím, že jde o chybu dělby práce. Svěřit čas do rukou Italů je bizarní.
  Myslím, že bylo vhodnější je zapojit do činností, které opravdu umí. Třeba design vybavení řídícího střediska, hair dressing obsluhy a nebál bych se jim ani svěřit catering včetně hostesek.

 13. skimici,
  s těma hosteskama bych byl opatrnej… Jsou známy případy premiérů, kterým hostesky rozptylovaly hosty i je samotné nad únosnou míru. Dovedeš si představit, jak by to asi vypadalo se satelity, kdyby se v řídícím centru naplno rozjela bunga-bunga???

 14. Dobré ráno. Pojďte nahoru.
  Schumi: ad boj s oteplením, nedostatkem vody: první krok: zastavit dotace těm, kteří vysušují krajinu a ohrožují kvalitu a stav spodních vod. ČR: dotace zemědělcům 65mld. Kč ročně. USA: 30mld USD.
  Další dotace dostávají solární elektrárny, biomasy, drtičky ryb.

 15. 2 skimic (15.7.2019 | 8.21) – na tom něco je,,, Španělsko by pro řízení času bylo mnohem lepší, ti maj na všechno “maňána”…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *