Mariánský sloup a Radecký.

Ikonografie – tam to všechno je!

Radim Gabor

V debatě o nové instalování mariánského sloupu na Staroměstské náměstí narážíme na oblíbené omyly. Prý je ten sloup díkuvzdáním za záchranu města před švédským drancováním. Inu, to být klidně může. Takový motiv by byl nejspíš jedním z možných. K tomu by ale nebylo zapotřebí stylizovat sloup způsobem, o němž bude dále řeč. Jeho výzdoba by mohla vyhlížet kupříkladu tak jako v případě morového sloupu na náměstí Malostranském: http://jdem.cz/e84sf8. Dominantním motivem obelisku malostranského, vztyčeného jako poděkování Bohorodičce za spásu před epidemií černé smrti je postava Panny Marie pošlapávající hada.

Další mylný výklad spojovaný se sloupem staroměstským praví, že na jeho vršku byl motiv týž: Panna Maria s hadem pod nohama. To prý je obecný symbol potření hříchu, a takový mírumilovný motiv přeci nemůže být žádnému citlivému člověku proti mysli! Nuže – není tomu tak…  

Pokud už se v tom chceme opravdu zorientovat, tak je dobré přidržet se ikonografie. Na staroměstském sloupu totiž měla Panna Maria po nohama draka: v křesťanské ikonografii symbol odpadlictví a kacířství. Není divu, že si to sdělení rekatolizovaní Češi vykládali přesně tak, jak to vrchnost zamýšlela. Na rozdíl od nás, kteří minulost převracíme stále z líce na rub, lidé tehdy dobře věděli proč! Ale, ať už význam symbolů známe nebo ne, je dobře, že se to stalo, a jsem tomu rád. Zboření toho sloupu je hezký symbol rozluky s rakouským státem a měl by být chápán přesně takhle. To je docela hezký příběh! (7:- ))  

Omlouvám se těm, které jsem snad předchozími řádky uvedl v mylný dojem, že mám něco proti katolické církvi. Tak tomu není. Nicméně jako gesta čistě politického si skácení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí pražském hluboce cením a nepřeji si, aby byl tenhle akt v budoucnu zlehčován, či snad dokonce převrácen ve svůj pravý opak naivně sentimentálními snahami o „odčinění hříchu“ jakéhosi neuvědomělého barbarství či starostí o výtvarnou stránku dotyčného veřejného prostranství.

Asi se neshodnu s těmi, kdo tvrdí, že šlo o nějaký čiročirý, od světaběhu odtržený vandalismus, jakého se dopustí parta opilců, když se vrací nad ránem domů. A taky nesouhlasím s tím, že by šlo o obrazoborectví na způsob husitismu. Ostatně, žádná širší honba za likvidací symbolů odcházející epochy tehdy nenásledovala. Je vidět, že kromě strhávání „slepic“ z C. K. úřadů tohle lidu stačilo. Je jasné, že dnes už by ten sloup nikdo neboural. Naproti tomu asi současně platí i to, že by ho málokdo dnes zase stavěl (i když příznivce to nějaké má). Čas obrušuje ledasjaké hrany.

Osobně se sice cítím guerillovou akcí pana sochaře Váni občansky uražen, ale – přestože s ní hluboce nesouhlasím – doufám, že jednou pan Váňa nedostane ochutnat svou vlastní polívčičku. Mohlo by se mu z ní neudělat dobře.

Ale upřímně, opětovná instalace pomníku Radeckého by mi fakt nevadila. Ta ne.

Spíš bych udělal takovou malou inventuru veřejných plastik v pražských ulicích za posledních 30 let a pak uspořádat sbírku na ekologickou likvidaci některých z nich. Ale ono by to skončilo jako obvykle hysterií: lidé by bránily plastiky Anny Chromy, kulturní fronta zas Hejdukův „Dům matky otcovrahovy pratetičky“ a nakonec by po fackách a strkanicích věc skončila tím, že by ve městě přibyla na potvrzení české kulturnosti plastika tučňáka darovaná českými krajany z Patagonie – tentokrát pro změnu na Klárově.

(Další povídání na téma mariánského sloupu najdete v diskusi na TÉTO uvedené adrese.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

884 komentářů u „Mariánský sloup a Radecký.

 1. 801
  nickname says:

  Ad inženýr: svojí malé učitelce jsem vykládal, že do kuličkárny – pokud mne vezmou – půjdu učil stroje mluvit s lidmi a lidi se stroji. To také na motoráře nevypadá.

 2. 802
  skimic says:

  Schumi
  tím že do toho nepůjdu jsem myslel šířeji debatu nad dolary, bitcoiny a měnami obecně se zvláštním důrazem na jejich současnou „fiat“ povahu.
  Ten důvod proč se mi nechce by měl být zřejmý. Po serii MP Nepravidelníků s Foundryho laskavými doplněními a komentáři mi prostě nepřipadá, že bych k tomu mohl ještě cokoliv smysluplného dodat.
  Ty hovory poskytly i laymanům mého typu (layman = zhruba laik, t.zn. někdo bez dostatečného odborného vhledu) zcela dostatečnou a dobrou orientaci.

 3. 803
  Zpátečník says:

  Proto se to budou snažit zaříznout. — Proč zaříznout, skimici? Mnohem jednodušší a účinnější může být bitcoiny zdiskreditovat. Mimochodem, včera mi přišla další vlna těch komických vyděračských e-mailů; všechny česky, mírně odlišný vzhled, mírně odlišné částky, různé bitcoinové peněženky… Být já třeba BISon a obdržev od stranovlády příkaz bitcoin znevěrohodnit, začnu rozesílat zrovna takovéhle e-maily…

  Mimochodem, už dávno jsem se zde (marně) pokoušel vysvětlit, že u peněz ani tolik nejde o to, nakolik jim důvěřuji , nýbrž o to, [jak já odhaduji, ] nakolik jim důvěřují ti ostatní… Čili, pokud se někomu podaří vyvolat dojem, že bitcoin jest měnou zločinců, bude tento účinkovat – jak to popsat matematicky? – s jakousi geometrickou řadou. Nejenže k němu ztratím kousek své vlastní, primární, inherentní důvěry, ale zároveň budu muset počítat s tím, že podobně se na něj začnou dívat i ostatní, včetně vlád, které se jej (z toho důvodu či pod tou záminkou) mohou o to více snažit zakázat a zablokovat, čímž ovšem klesne cena, kterou mi za moje bitcoiny bude někdo ochoten vyplatit.

  Za další, BTC sice je (údajně) možno vyrobit jen omezený počet, jenže jak jejich kurs roste, roste s ním i motivace vytvářet všelijaké alternativní kryptoměny (do nichž budou směřovat další prostředky). Tím pádem i kdyby bitcoin byl teoreticky odolný vůči inflaci, kryptoměny jakožto takové odolné nejsou. A v tomto pohledu je BTC jen jedna z těch kryptoměn, což dohromady utváří zajímavý paradox.

 4. 804
  skimic says:

  Mluvíte trochu jinými slovy Zpátečníku ale v zásadě rozumím tedy v té potřebě důvěry a jak říká Schumi v pohotovosti jejich použití (to tedy když pominu u měn klasických na schopnosti vynutit jejich akceptaci).
  Zlato a stříbro je tisíciletími osvědčené.
  Tyto měny a důvěra?
  Inu, můžu samozřejmě věřit i v Boha přestože jsem ho nikdy neviděl.

 5. 805
  skimic says:

  To zaříznutí Zpátečníku vs možnost diskreditace – to asi nepůjde tak snadno když se podíváte jak se toho chytá Facebook a ostatní budou následovat.
  Tady spíše vidím cestu skrze jejich donucení k nějaké formě kolaborace.

 6. 806
  skimic says:

  A inflace na těchto virtuálních měnách, tedy snižování hodnoty skrze zvyšování peněžní zásoby?
  Já nevím jak je zrovna tento faktor zásadní vzhledem k samotné povaze těchto virtuálních peněz. Ano, technicky je samozřejmě zvýšení peněžní zásoby podle samotné definice bitcoinu limitované.
  Dál v tom šťourat nebudu. Inflace je měnový jev. Jaký vývoj bude mít hodnota těchto měn i při omezení tohoto faktoru si netroufám ani na sekundu prediktovat. Kdybych to uměl, budu někde v Karibiku upíjet lahodný nápoj ponořen až po krk v teplém moři a nebudu mudrovat na Šumavákovi ale budu vám tu zištně poskytovat cenné rady 🙂

 7. 807
  Zpátečník says:

  jak se toho chytá Facebook — Dokonce i některé vlády prý uvažovaly o zavedení kryptoměn… U toho FB je relativně snadné jej zregulovat (viz Trump), neb ten není anonymní entitou, nýbrž je snadno dohledatelný v rámci příslušných jurisdikcí.

  jak je zrovna tento faktor zásadní — To bych řekl, že docela dost. BTC si může nagenerovat každý, a kdyby to mohl dělat neomezeně, neměl by žádný důvod kupovat si je od Vás. Tím by byla limitována cena, kterou je Vám ochoten zaplatit.

 8. 808
  skimic says:

  Zpátečníku
  nejsem odborník, ale v této době si již bez „fabriky“ moc BTC efektivně nenagenerujete. Můžu se samozřejmě mýlit. Náklady.
  Já měl spíše na mysli jeho aktuální hodnotu vs budoucí hodnotu, tedy faktor bez vlivu změn měnové zásoby.

 9. 809
  Schumacher says:

  Zpátečníku, naopak, je dobrým doporučením když tu měnu považují za spolehlivou i zločinci.

  Skimici, to chce odvahu, o tomhle kecá kde kdo a když si vybavíš co třeba Stiglitz…nemáš se čím stydět. Napsal jsem o tom pamflet k vystavení.

  Přesnou mechaniku, optiku a elektroniku jsem také nestudoval, a přiznám se, že se tím moc nezabývám, že až tak moc nerozumím, a neprošel jsem školením a servisní praxí, leč to mi nebrání pustit se, to se uvidí jestli do léčby nebo pokračování v pitvě foťáku od StK. Rozeberu krok po kroku, zakreslím, nafotím, pečlivě prohlédnu desky se součástkami, spoje, budu hledat známky i drobného mechanického poškození… Pak podle okolností sestavím, vložím baterku a pak jsou různé možnosti co se bude dít.

 10. 810
  Petr Kunetka says:

  Nickname, tak velky kluk, a porad veri na tu pohadku o rovnosti pred zakonem? Nebo to byl jen pokus o odlehceni debaty? 🙂

 11. 811
  maYda says:

  „No, inženýr, engineer byl původně někdo, kdo přikládal pod kotlem a řídil a seřizoval engine. “

  Zajímavé… v mé profesi existuje služba, zvaná eneneering neboli (ještě hrůzněji po česku) inžinýring.

  Je to fáze projektu, která teoreticky začíná převzetím hotové dokumentace a končí vydáním stavebního povolení.

  Proč se tomu říká inžinýring, bůh suď, vzdělání inženýra na to rozhodně mít nemusíte. Stačí dobrý boty a zdravý nohy na obíhání úřadů a pevný nervy, abyste nezabili ani úředníky, ani klienta.
  Pokud jde o vzdělání, tak spíš něco mezi právníkem a psychologem. Ale my architekti jsme tak univerzální, že to zvládneme taky 😀

 12. 812
  skimic says:

  maYdo
  za starých dobrých časů, tedy předšutnovních a jen zatím velmi lehce dotčeni důsledky axiomu všeobecné zkurvenosti jak často vzpomíná Zpátečík měli inženýři i kulturní rozhled. Viz zhudebnělá poesie klasika, pana Berryho.

  He used to carry his guitar in a gunny sack
  Go sit beneath the tree by the railroad track
  Oh, the engineers would see him sitting in the shade
  Strumming with the rhythm that the drivers made
  People passing by they would stop and say
  „Oh my what that little country boy could play“

  https://www.youtube.com/watch?v=B2-c0vZbPsQ

 13. 813
  nickname says:

  Maydo: Oddělení engineeringu je u nás plné procesních techniků, kteří mají za úkol popisovat pracovní procesy, psát návody, definují a kontrolují barvu a druh grafů.
  Petře K.: jen takový povzdech. Ad kuličkárna: práce dost do důchodu. Outsourcované IT, zůstavají pouze někteří bastlíři ABAPu a SAP Scriptu. Věkový průměr IT v centrále 55 let. Každý má svůj názor na to co by měl MES dělat. Pole neorané. Někteří touží po MES modulu SAPu, jiný požaduje klienta řady Siemens S7, vedoucí výrobního oddělení by aspoň rád věděl, jestli ta mašina za 500.000 EUR v noci běžela. Spousta „pilotních projektů“, nic provázaného, nic použitelného k řízení.

 14. 814
  skimic says:

  nickname
  co je „MES“ ?

 15. 815
  PeS says:

  2 skimic (12.7.2019 | 12.56) – čemu se divíš? Typickej kritik, kterej přesně ví, jak by co udělal lépe, kdyby to ovšem uměl…
  No a jinak – typickej brněnskej zmrd! Bejvalej rektor MU… Pěkně v řadě se Zlatuškou a Bekem… To je tou wasrůvkou, co do ní chčijó morgoši…

 16. 816
  nickname says:

  Skimici: Manufacturing Execution System.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDrobn%C3%AD_informa%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m
  V krátkosti: systém sběru dat z výrobních strojů (běží/neběží/mimo provoz/ porucha) s automatickým hlášením času a kusů do ERP (SAPu). Umožňuje podrobnější sledování oběhu materiálu, „jemné“ plánování výroby. Teoreticky umožňuje snížit administrativu, počet stupňů řízení. V praxi spíše stávajícím neproduktivním (overhead) umožňuje kontrolu a řízení nad produktivními.

 17. 817
  Zpátečník says:

  v této době si již bez „fabriky“ moc BTC efektivně nenagenerujete — To jsme si jen nerozuměli, skimici, psal jsem o (hypotetické) možnosti generovat si BTC neomezeně, tedy i bez nákladů na výpočetní sílu.

  Další faktor, který jsem zde tentokrát nezmínil (avšak minule ano), jsou závazné a vymahatelné kontrakty denominované v BTC. Pokud by existovaly (anebo existovaly ve vyšším objemu), pokud byste třeba (si) pronajal pozemek na 20 let za tolik a tolik BTC kvartálně, bitcoin by se musel chovat poněkud jinak. Ovšem opět je tu kladná zpětná vazba: kontrakty nejsou, protože nejsou.

  Krom toho jest BTC opředen mnohým tajemstvím… Tato jsou navíc proň podstatná, jeho hodnota se vlastně o tuto tajuplnost jistým způsobem opírá, vychází z ní. Zároveň nutně musí nějak bránit plnému porozumění věci. Abychom tedy mohli BTC lépe studovat, můžeme si jednoho krásného dne jen tak z fleku zkonstruovat jinou kryptoměnu, a s ní chvilku pracovat jako s modelem. (Ale ne dneska, chystám se do terénu.)

 18. 818
  PeS says:

  2 Schumi ad (12.7.2019 | 13.53) – jen bych si dovolil připomenout Kanta – dvě věci na tomto světě mě uvádějí v úžas – hvězdné nebe nad námi a mravní zákon v nás…

  No, obávám se, že ten mravní zákon u většiny někde tiše pláče, zapomenut v koutku… Tak akorát to hvězdné nebe… Když si tak člověk představí to úplně bezvýznamné rameno jedné spirální galaxie, kterých jsou jinak tisíce… aneb – co je hejtman Wenzl proti velebné přírodě???

 19. 819
  Zpátečník says:

  Mezitím sem však ještě dám odkaz na krásný Tomského text, a neubráním se ocitovat z něj alespoň odstavec:

  Západní krize k nám zatím doléhá jen ozvěnou. Pod vlivem této vládnoucí ideologie se rozštěpila společnost. Na veřejnosti i v soukromí a zejména na internetu se lidé chovají stále iracionálněji, vyjadřují se extrémně a vulgárně, každodenní zprávy vyvolávají zuřivé výpady, politické názory nesmiřitelně rozdělují rodiny i přátele. Média i ta kdysi vážená pro svou objektivitu jsou sektářská, argumentují výlučně k povzbuzení svých přívrženců a hecování nepřátel. Povstal Babylon, liberální znamená neliberální, demokratické nedemokratické, tolerantní nesnášenlivé, spravedlivé často nefér, všeobecné vzdělání nevzdělanost, rovnost menšin cenzuru zločinů a ochranu před zákonem, antirasismus obranu muslimského antisemitismu atd. atp., samé oxymórony.

  https://www.novinky.cz/komentare/510314-komentar-rozvrat-zapadu-alexander-tomsky.html

 20. 820
  skimic says:

  nickname dík
  neznal jsem ten termín
  no na tom nevidím na první pohled nic zlého. Nevím v čem podnikáte ale dovedu si dost dobře představit, že je to výhodné při sledování jednotkových nákladů pro představu o okamžitém skladu meziproduktu a další řadu věcí.
  Samozejmě že nákup SAP modulu by byl kontraproduktivní. SAP je totiž německý block buster určený k likvidaci dosud prosperující konkurence.

 21. 821
  Schumacher says:

  PeSi, dost mě na tom sere, že to neprocestuju. A protože nejsem až takový sobec, dost mě na tom sere, že není naděje, že to procestuje někdo jiný.

 22. 822
  nickname says:

  Skimici: SAP ve firmě mají také. Minimálně 13 různých nekompatibilních instalací. Něco je pozůstatek nekontrolovaného růstu, něco důsledek fůzí. Koncern má nyní 40.000 zaměstnanců.

 23. 823
  skimic says:

  nickname
  no tak to tedy beru zpět.
  Pokud se jedná o tak velkou firmu a patrně rozlehlou přes světadíly, SAP je dost dobré řešení, když se to bere rozumně a postupně. Tedy od finančního řízení apod. Máme to taky. Z mého úzkého pohledu by samozřejmě stačila tak třetina těch modulů. No ale to už je jiná story.

 24. 824
  Foundryman says:

  Teď je moderní SAP? Dřív zase byli všichni posedlí Visionem.

 25. 825
  Foundryman says:

  Omlouvám se (po těch pivech) – samozřejmě šlágrem nebyl Vision, ale Navision.

 26. 826
  Foundryman says:

  Ale zase je to taková nenásilná selekce – pokud firma přežije implementaci SAP nebo Navision, pak přežije úplně všechno.

 27. 827

  Nojo, jsme tu minimálně dva, kdo ty implementace viděli i z druhé strany.

 28. 828
  skimic says:

  HzŽ
  já vycházím z toho, že ve velkých korporacích over the world chce mít top management informace online ze všech různých pavučinami pokrytých koutů.
  Ten SAP to umí. Jestli je tento typ top-down řízení účelný nechávám stranou. Jsou to zastření akcionáři, fuzzy vlastníci, kteří jim to prostě dovolí.
  Jelokož to tak dělají téměř všechny opravdu velké korporace, nehrozí, že by někdo přežil s komparativní výhodou nenasazení takového systému.
  Takže force majeure, něco jako zemětřesení, či potopa a dál to neřeším.

 29. 829
  P.M. says:

  „. . .nakonec by po fackách a strkanicích věc skončila tím, že by ve městě přibyla na potvrzení české kulturnosti plastika tučňáka darovaná českými krajany z Patagonie.“S radostnym ocekavanim konci nas uvodnik.

  Uz se nemuzu dockat, co zase v Praze uividim noveho. Naposled me uchvatili ti chlapi, co verejne chcali do vody. Dari se jim dodneska?

  Jinak, diky za debatu predevcirem; skimic ji zacal a jeho a vsech nasledujicich sourecniku charakteristika poplysoveho vyvoje v Zemi pod Ripem byla pro me, kdo tam nezil, v mnohem velice oci otevirajici. Mnohe jsem tusil, jsa vybaven skoro triceti lety treningu ctenim mezi radky. (Svobodna Evropa zdatne napovidala.) Ten trening cteni mezi radky je dodneska velice prospesny take tady, pokud je nekdo vystaven zpravam vetsinu bomardujicich.

 30. 830

  „Bankám nedůvěřovali, poněvadž si mysleli, že prozrazují vládě výši vkladu svých klientů“
  Schválně, kdo to napsal?

 31. 831
  quivis says:

  Jo, jo na Kampě stále ti tři čurají …

 32. 832
  P.M. says:

  V teto puritanske zemi by byli v base.
  Ohledne toho curani na verejnosti:
  Byl jsem kdysi se zenou a mou teenager dcerou poprve v Praze. Chtel jsem jim ukazat, co vidlak muze rodine ve Stolici ukazat. Na Malostranskem namesti jsem jim chtel, aspon z jedouciho auta, ukazat hospodu U Shnellu, kdejsem si, jako vojak, dal kdysi se svymi prazskymi kamarady par piv. Tu z hospody vysel nerovnym krokem chlap a promptne se vychcal na stenu. Spokojene se pak vratil do knajpy. Moje dcera zacala jecet, ze uz ma te Prahy po krk.Bojim se, ze kdyby ted, jako skoro pdesatnice uvidela ty tri chcici chlapy na Kampe, prestala by na me mluvit cesky.

 33. 833
  Foundryman says:

  U nás na Zelňáku chčijou morgoši do kašny normálně. Nikomu to nepřijde divný. Akorát Pražáci se z toho občas napijou.

 34. 834
  skimic says:

  P.M.
  skočte někdy na Oktoberfest.
  Oceníte kultivovanou Prahu.
  Ostatně zkuste místo navštívit i mimo Fest.

 35. 835
  Zpátečník says:

  OT: Já se obávám, že evropský automobilový průmysl si nic než kleknout nezaslouží. Je to snad ta nejhůře se rozvíjející oblast průmyslu, bez smysluplných inovací, totálně závislá na dotacích, prorostlá smrtícími regulacemi. Je to odvětví, které sice přináší nějaký ekonomický výsledek a poskytuje pracovní místa, ale je to iluze prosperity. Pokud má Evropa pouze dvě možnosti, buď mít tuto parodii na průmysl, nebo nemít nic, pak snad raději nic a produkční možnosti, které jsou zde vázané, nechat přirozeně přesunout jinam. Anebo otevřít oči a automobilový průmysl radikálně deregulovat.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zalom-od-Svobodnych-Ze-Zapadu-se-k-nam-blizi-nova-totalita-Za-dvacet-let-bude-Evropu-ovladat-islam-nebo-novy-fasismus-588905

 36. 836
  P.M. says:

  skimici, dekuju za pozvani. Ja si rad nosim Prahu ve sve hlave jako obed u Cerneho kone, kdy rodice dohlizeli, abych se necpal jako Valach. Loretanske zvonky mely od me maminky vysvetleni a Svaty Vaclav byl svaty. Taky jsme v pokore postali u kostela, kde zemreli nasi chlapci, kteri popravili Heydricha. Po letech jsem chytal dech v uzasu pred platny Emila Filly, Jana Zrzaveho, ci Josefa Lady v Mestske knihovne. Take jsem si myslel, ze jsem beatnik, kdyz jsem si porucil panaka v te proslule kavarne na Narodni tride; uz jsem zapomnel, jak se jmenovala.

  To je moje Praha. I just love it!

 37. 837
  P.M. says:

  Viola.

 38. 838
  Šimon klein says:

  Připadám si jak když jdu na šichtu do Kolbenky- od 4,30 krotím ušatý torpédo , aby nevzbudilo vnučku , chytám její čůrání a mám už rozžužlaný oba palce u nohou.
  Teď si jí žena vzala do kuchyně, tak rychle dospat včerejší předání štěněte na otáčku ve Šlapanicích a pak se jí zase věnovat .

 39. 839
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  Šimone, věnovat se JÍ – tedy manželce, vnučce nebo štěněti 😉 ?
  Zní to báječně v všech případech 🙂

 40. 840
  Šimon klein says:

  Tak samozřejmě , ze Jůlince, děláme to se ženou na overfull job už od noci a čekáme , až se vzbudí Lucie, aby to přebrala a my se mohli věnovat napr. Snídani .
  Jinak ale – je to čuně , neomylně najde všechno špinavé , zaprášené apod. anebo nebezpečné a hned si s tím hraje….

 41. 841
  skimic says:

  Dobré ráno
  O.T. – škoda že nebudu v kotlince. Hned bych šel. Určitě v úterý a ve středu.
  Po registraci vstup volný. Pořádá akademie, Fyzikální ústav, kterým za to dík.
  Jeden z málo ne-zbytečných ústavů.
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/509829-udalost-ceske-fyziky-praha-bude-hostit-konferenci-s-desitkami-vedcu-a-petici-nobelistu.html

  • 841.1
   Ptakopysk says:

   P. M. Ad močící chlap před Schnellovými
   Jestli jsi tam byl v době pohadrákové, tak ten chlap byl na 95% obyvatel vyspělé západní Evropy – Anglán, Dán, nebo Němec.. Do malostranskych hospod, kam jsme chodívali na pivo, chodí jenom cizinci. V některých malostranských provozovnách se už česky nedomluvis ani s personálem. To už není náš svět 🙂

 42. 842
  skimic says:

  O.T. Macron zřídil velitelství Vesmírných ozbrojených sil

  Armées : Macron annonce la création d’un commandement militaire de l’espace
  https://www.lemonde.fr/international/article/2019/07/13/armees-macron-annonce-la-creation-d-un-commandement-militaire-de-l-espace_5489134_3210.html

  Další odpoutání pozornosti od domácích problémů neboť jiný význam nevidím ve světle denodenního života kdy frantíci nejsou schopni účinně bránit se invazi islámských připrchlíků přes hranice zcela pozemské.
  A nebo to pod jejich vlivem pojali v rámci islámského kosmologického modelu, který, pokud dobře rozumím, při nezbytné míře zjednodušení podává svět coby ploché území středovýchodní pouště s přesahem zhruba k moři, které je přiklopeno deklem od sýra na kterém jsou zavěšeny hvězdy.
  Takovýto okruh je samozřejmě chrabrými french warriors docela dobře uchopitelný a v zásadě i dosažitelný.

 43. 843
  Ptakopysk says:

  Xakru debilní mobil. Poznámka k P. M. se mi naslizla pod skimixe. Asi nějaká diverze od huaveje

 44. 844
  maYda says:

  Dobré skoroodpoledne.

  Ptakopysku, Němci se tu chovali odjakživa jak urvaní ze řetězu. Pamatuju, ještě za totáče, že v krkonoších a Tatrách měli pověst nejneukázněnějších turistů.
  A k jejich pověstníé pořádkumilovnosti mám v zásobě příběh, jak jsme s trabantem zastavili u pumpy za neměckým mercedesem, kde zrovna řidič uklidil tak, že vyházel kelímky od hafe a obaly od nějakých sendvičů na trávník a děti, tehdy předškolního věku se sebraly a ty kelimky posbíraly a hodily do koše. Samy od sebe, protože jsem je sice učila, že bordel se nedělá a odpad patří do koše, ale na takovou civilizační úroveň, abych je sama poslala, aby uklidily bordel po občanovi vyspělé evropy, jsem ještě nedospěla.

 45. 845
  maYda says:

  Ta fotka pampelišky v dešti je opravdu podařená 🙂

 46. 846
  Schumacher says:

  Pro pamětníky:
  „Čůrají u benzínový pumpy na Klárově dvá vožralí.
  „Čím to, že čůráš tak potichu,“ ptá se jeden druhého,
  „No, jednak proto, že jsem starší, a za druhý proto, že Ti chčiju na kabát.“

 47. 847
  PeS says:

  2 Foundry ad (13.7.2019 | 22.48) – no a pro Brňáky je to návyková záležitost… Bez toho by si Sralobrno ani nedokázali představit, natož pak vychutnat…

 48. 848
  Schumacher says:

  Skimici, Macron….
  Francouzi prý využijí zkušeností z poslední světové války a na obitě budou stavět Maginotovu linii.
  U nás na Aldebaránsku to vzbudilo veselí.

 49. 849
  maYda says:

  Kde byla na Klárově benzínová pumpa?

 50. 850
  Schumacher says:

  P.M. chcát na zeď hospody je projevem svobody. Chápu, že to nechápou tamní puboši z kultury, ve které roční holčička musí mít podprdové plavky a mužská část populace se koupe v šortkách co by purtánsko burkinových plavkách, protože „speedo“ plavky jsou povžovány jednak za obscénní a druhak za buzerantské, což ovšem na druhou stranu nebrání propagaci buzerantské kultury a snahy z chlapečků dělat holčičky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *