Naivní představa o cenzuře.

Petr Moses

 

Heslem dne není “cenzura”, ale demonetizace. Jó kdybych měl v rukou justici, malou policejní stanici a finanční správu.

Krok za krokem z posledních dní: Poslanci Vojtěchu Mikulášovi mladšímu je na sociální síti Matutablo (mladšími známé jako Toběhrablo) na jeden týden zakázána komunikace, protože projevil názor “černoši jsou černí” a placení dobrovolníci organizace “Nenávistí ke svobodě” pana Janáka (služební poměr, plat důstojníka, zatím bez výsluh) se rozhodli názor pana poslance označit za diskriminační a rasistický, protože není černá jako černá. Matutablo se společností “NkS” spolupracuje od doby, kdy v sousední zemi kvůli společnosti Matutablo přijali zákon, že Matutablo musí samo a dobrovolně do 24 hodin mazat názory, které neodpovídají sociálně citlivé politice vlády paní kancléřky a vůbec názorům všech hodných lidí.

Pan VMml se spravedlivě rozhořčil, protože nic špatného přeci nenapsal a názor černoši jsou černí je zastáván většinovou konzervativní společností v naší zemi. Proto se rozhodl iniciovat zákon proti zakazování směřovaný na společnost Matutablo, aby se již nikomu nestalo, že pravdivý názor černoši jsou černí bude zakázán a cenzurován.

Společnost Matutablo a  spolek Nenávistí ke Svobodě proti zákonu ostře vystoupili, protože zákon pana VMml je zásahem do soukromého vlastnictví, cenzurou internetu a osobně uráží paní kancléřku.

Zákon vejde v platnost. Pan poslanec opět napíše “černoši jsou černí” a přípěvek je opět cenzurován. Nyní již automaticky, protože Matutablo vyhodnotilo příspěvek dle předchozího zásahu.

Pan poslanec je spravedlivě rozhořčen a upozorní na svou diskriminaci na ČT24 a v Aréně Jeronýma Soumara. Zákon je zákon a Matutablo zákon porušilo. Spolek NkS zesměšňuje poslance a diskutuje, jak pan poslanec pojede zavřít majitele Matutablo do USA. Kdo mu pomůže? Ušatý torpédo? Nedostudovaný traktorista? NE, zásah proti Matutablo je nemožný.

Mediální mág Pršil, pracující pro nepolitické nehnutí „NE, my jsme to nebyli“ vycítí možnost získat body. Pustí se jménem premiéra do Matutablo, že takhle to nejde a sice se s majitelem Matutablo před rokem  sešel, ale to kvůli podpoře neumělé inteligence a propagaci pravých českých klobás Chemaso. Ne kvůli porušování zákonů.

Ve správním řízení je Matutablo vyměřena maximální možná pokuta 500.000 Kč. Na Matutablo  se zaměří také ÚOOÚ za porušení GDPR – jak je možné, že spolek NkS měl informace o panu poslanci, ač o tom nebyla informace ve všeobecných podmínkách. Zde hrozí pokuta až 2% celosvětového obratu.

Finanční správa po zahájení druhého správního řízení podá dotaz na ÚZSVM zda má Matutablo v ČR nemovitosti v hodnotě 2% světového obratu, aby šly zajistit do doby ukončení správního řízení. ÚZSVM odpoví že ne.

FS poté zařadí Matutablo mezi nespolehlivé plátce a možné dlužníky státu. NCOZ upozorní, že z peněz poslaných na účty Matutablo mohou být podporovány nezákonné protidemokratické aktivity. FS vydá metodický pokyn, že všechny platby Matutablo nesmí být až do ukončení správního řízení považovány za daňově uznatelný náklad. Matutablo má v ČR příjmy z reklamy v řádu vyšších jednotek miliard Kč.

FS si vyžádá od bank informace o proběhlých platbách na účty Matutablo. Všechny plátce zprávou do datové schránky upozorní, že další platby jsou daňově neuznatelné. NCOZ plátce vyrozumí, že Matutablo je vyšetřováno z podpory a propagace protidemokratických nálad a platby na její účet mohou vést k vyšetřování plátce z téhož. Poté klesnou příjmy Matutablo na méně než 10% průměru před zahájením správního řízení. Reklamy na escorty apod. zmizí z Matutablo po soustředěné aktivitě NCOZ proti jejím zadavatelům.

Evropská centrála Matutablo si všimne poklesu příjmů. Matutablo začne problém skutečně řešit. Naštěstí šéfem evropské centrály je Vitautas Kagebis, který si velmi rychle porozumí s premiérem a připraví řešení se kterým jsou spokojeny obě strany.

Matutablo zavede novou kategorii “příspěvků v karanténě”. Jsou to příspěvky, které automat či člověk označí jako potenciálně špatné, ale nevyplývá z nich okamžitá trestní odpovědnost autora příspěvku. Příspěvky jsou viditelné pro autora, kontakty (přátele autora), pokud v nastaveních zaškrtnou „Nastavení – obsah – citlivý obsah – chci vidět citlivý obsah od VMml – citlivé katerorie – možný diskriminační příspěvek – 80% a více“. Zákonu je učiněno zadost.

Matutablo nemůže samo přesně zjistit zákonnost / nezákonnost a vhodnost příspěvku. Pro ten případ připraví rozhraní (API) pro hlášení závadného obsahu a pro hlášení stupně závadnosti. Dle dohody s vládním panelem pro boj s internetovým zločinem a protidemokratickými hrozbami (VPPBIZPDH) umožní některým osobám přístup k tomuto API jako oznamovatelům závadného obsahu (OZO). Další mají přístup jako hodnotitelé závadného obsahu (HZO). Nejvýše v hierarchii stojí programátoři závadného obsahu (PZO). Ti určují vhodnost / nevhodnost příspěvku algoritmicky – např. na základě filtrování slov. U jednoduchých filtrů se to nezastaví, je třeba detekovat i ironii a skrytý výsměch mezi řádky.

Cenzura je z ústavy zakázaná a není jasné služební zařazení OZO, HZO, PZO. Služební zákon s nimi nepočítá ani v řadách policie ani jako civilních zaměstnanců ministerstva. VPPBIZPDH zadá zakázku bez výběrového řízení nově vzniklému spolku „Bezpečná internetová společnost“ (BIS). Předsedou spolku je pan Janák, spolupracovníků má cca 100. Společnost NiO Systems dostane zakázku na vytvoření zabezpečené platformy napojené na API Matutablo. Cílem platformy je umožnit BIS jednoduchou práci s příspěvky z celé republiky tak, aby na jejich hodnocení nebylo třeba více než sto osob. Platforma je napsaná v moderních knihovnách SWIG a Silverlight. Cena platformy je v řádu nižších miliónů na zaměstnance BIS a cena roční údržby je 1/6 pořizovací ceny. Cena není zveřejněna z důvodu bezpečnosti.

Společnost Matutablo podepíše s vládou Memorandum o porozumění a zaváže se v ČR vytvořit Centrum excelence pro neumělou inteligenci. Vláda na vytvoření centra přispěje 500 mil. Kč. Centrum se postaví na pozemcích firmy Chemaso, která není spojená s premiérem stejně jako celý koncern Chefert.

 

Jak dopadl příspěvek poslance VMml o černých černoších? Dva měsíce po zveřejnění, 58 dnů od jeho přeřazení do karantény je příspěvek opět přístupný všem. Pokud jste přihlášeni na síti Matutablo, jste mezi „kontakty – přáteli – spojenci“ pana poslance a máte povolené zobrazování potenciálně citlivých příspěvků s  diskriminační tématikou, které úspěšně prošly schválením HZO. Pan poslanec usiluje o navýšení rozpočtu BIS z důvodu urychlení hodnocení závadnosti příspěvků. Také navrhuje novou informační kampaň pro mladé na Matutablo pod heslem „Neboj se vyjádřit – my se nebojíme hodnotit. Zákon tě chrání“. Cena kampaně je neveřejná, 80% ceny bude platit Evropská Unie.

 

Judikatura:

https://pctuning.tyden.cz/multimedia/hry-a-zabava/52435-fatty-pillow-neudelal-v-zasade-nic-spatneho

https://pctuning.tyden.cz/hardware/site-a-internet/55847-edsm-se-blizi-clanek-11-a-13-ne-tak-ruzove-jak-si-maluji

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je . Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 265 komentářů u „Naivní představa o cenzuře.

 1. (1239) Co si tak pamatuji, tak dotyčný je nejen psychiatr, ale i dobrý materiál pro psychiatry. 😛
  (1249) Nějak mi není jasné, v čem se Mach přizpůsobil. Proti EUnijním nesmyslům hlasoval i mluvil setrvale, jeho nástupce Payne taktéž.

 2. já sjem, Karle, konkrétně o Machovi nemluvila, psala jsem obecně o jisté opatrnosti při vkládání nadějí do volených politiků.
  Na to, v čem se přizpůsobil Mach, byses asi měl zeptat PeSa, ten tu psal o tom, že to Machovi dlouho nevydrželo.

 3. Poté, co ho prestala prezentovat masmédia a zacal jsem si číst jeho vlastní články jsem poznal, že pan David je normální chytrý chlap.
  Taky se ho ideopolicie bojí nejvíc. ☺

  Mach, Mach…..jo ten, co objevil to nadzvukové číslo ?! Tak to byl chytrej chlap, ten jo…..

 4. 1233 Karle, pak je paradox aby táž úkoloující moc tomu sama bránila zákonem.

  V případě o kterém píšeš, cenzurující není souromý sektor, ale státní moc, která soukromý sektor užívá jako nástroj. Která se za ním skrývá. Která používá nepřímé nástroe, aby mohla říkat “kdepak, cenzura není”. My nic, to oni. My vám zajistíme svobodu. Zákonem, že…. Je to manipulace. Je to kryptocenzura.
  Je to cenzura. Další omezení svobody v předstírání její ochrany.
  Slovy Bible, vaření kůzlete v mléce jeho matky.

  “Cenzura” soukromým sektorem není pravá cenzura. Je to firemní politika v představě maximalizace zisku s ohledem na představy o zákaznické struktuře a preferencích.

  Jenže, nic není jen tak či onak. Soukromý sektor, v různé míře, podle velikosti, odvětví a tak, je propojený s “veřejnou” státní mocí. V tomto “spojenectví”, komplexu, podle okolností, jsou různě namíchané zájmy. V něčem a v nějaké míře, soukromý sektor je nástrojem státního zájmu, v jiném, v jiné míře, stát je nástrojem soukromého zájmu. Je to prorostlé na mnoha úrovních. Kromě toho, nutno se zabývat tím, co je státní zájem. Čím ve skutečnosti je, komplexem jakých jak namíchaných zájmů “vlastníků státu”.

 5. Starý kocoure,

  to přede mnou popsali mnozí jiní.

  za všechny třeba tohle :

  https://www.fdb.cz/film/lev-je-v-ulicich/50756

  navíc je to elementární logika, která funguje jak v prostorové geometrii tak ve vztazích. Změníte-li pozici, změní se i úhel pohledu, vidíte věci, které dosud byly skryté a nevidíte ty, co jste do teď měli před očima.

 6. “, to jsou případy “jeptiška v bordelu”.
  no, odpoledne jdu do divadla na představení Jeptišky, tak poreferuju. V bordelu se to sice neodehrává, ale jistě to přinese zajímavý úhel pohledu na danou problematiku. 😀

 7. Jo, kocoure, zábavné to bylo. Velmi. 🙂

  Synek si to přál vidět a tak jsem si řekla, že to je docela dobrý zůsob, jak uctít výročí čtvrtstoletí mého angažmá v roli matky.

  Navíc pro Fidlovačku mám jistou slabost. Pamatuju, když Töpfer a Balzerová tu ruinu koupili a začali z toho dělat divadlo. Za to si zaslouží potlesk zrovna takovej jako za jejich divadelní role.

  Starn jeptišek v bordelu bych podotkla, že pokud se v každém klášteře dějí takový věci jako v tomhle, tak pro jeptišku je patrně bordel poměrně klidným místem, určeným k meditaci 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *