Nález Ústavního soudu k volbám.

Pavel Hasenkopf

Shrnutí:

· Takže já bych shrnul to nejdůležitější k nálezu Ústavního soudu:

1) Ústavní soud neodsoudil d´Hondtovu metodu jako takovou, pouze řekl, že v kontextu 14 různě velkých krajů funguje protiústavně (jednak vede k různým výsledkům v jednotlivých krajích, jednak velmi zkresluje výsledky v malých krajích, protože prostě není šitá na malé skupiny voličů).

2) Stále jsem tomu nechtěl věřit a říkal jsem si, že jsem musel něco přehlédnout, ale bohužel. Pokud se nyní poslanci zvlášť a senátoři zvlášť (Senát nelze v této věci přehlasovat) nedohodnou, stane se toto:- současné Sněmovně uplyne 21.10.2021 volební období (a tím automaticky zanikne),- budeme mít výsledky voleb do nové Sněmovny (počty hlasů pro jednotlivé strany a koalice), ale- nebudeme mít zákonný způsob, jak je převést na mandáty,- nebudeme mít žádnou instituci, která by takový zákonný způsob mohla uzákonit,- a jako bonus Senát nebude smět dělat zákonná opatření, protože ta smí přijímat jen v případě rozpuštění Sněmovny – Ústava jaksi nepředpokládá, že bychom mohli zůstat bez Sněmovny i z nějakého jiného důvodu, např. z toho, že nemáme jak převést hlasy na mandáty. Ústavní soud vlastně vydírá Parlament, jako by říkal: “Buď se nějak dohodnete, nebo nebudete”. Tím si udělal rukojmí nejen z politiků, ale i z voličů. ===================================================

Přikládám odkaz na text příslušné části zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky – červeně jsou vyznačena ustanovení zrušená Ústavním soudem. A díky Břetislav Wajtr za technickou pomoc:

https://sumavak.blokuje.cz/…/zakon-o-zmene-voleb-ust…

(ten nález není z 21.1, ale z 2.2.2021, samozřejmě, chybka jde za mnou)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 023 komentářů u „Nález Ústavního soudu k volbám.

 1. Tak sokolík jasný dosokolíkoval a prdnul do hlíny… Tak by snad teď mohli zrušit tu zcela zbytečnou fakultu FHS, kterou zřídili jen kvůli němu, ne?
  A takovej to bejvával docela rozumnej programátor…

 2. ———————————————————————————————————-
  Pojďte nahoru.

 3. Zpráva z bojiště – kuře na grilu, šťouchaný brambory a blanšírovaný bejby mrkvičky, bejby kukuřičky a bejby hrachový lusky a mlaďoučký broukolice, vlastně jen stonky s kytkou.. A k tomu malou sklenku Prosecca co zbyla od večeře.

 4. >> PeS
  Vzpomínám na historku z 80. let jak vedení VÚMSu nevědělo kudy kam, když sovětští soudruzi při návštěvě Prahy navrhli na nějaké jednání přizvat JS, aby tam byl někdo, kdo diskutované problematice rozumí. Přiznávám, že mi jeho přestup do říše žvanimírů poněkd zklamal, ale ne každý má výdrž odolávat takovým pokušením.

 5. Modrý ptáku,
  Temný Wales ano, ale raději ta Vřesoviště. Inspektora Rebuse hráli dva různí herci; proč došlo na výměnu netuším. IMHO ten první byl lepší, ale je to věc vkusu.
  Lescaut je hodně poplatná své době – jako premiéra byla prima, nedávno jsem zkusila kouknout na reprízu a už mi to přišlo vyčichlé… já ty devadesátky fakt nějak moc nemusím.
  Mnou zmiňované Shetland jsou – IMHO – lepší než Wales i Vřesoviště… jo, a taky nebyl špatný, ale na mne už moc depresivní, Wallander – koprodukce Británie/Švédsko (zřetelý vliv)/USA/Německo, v hlavní roli Kenneth Branagh.

 6. 1035 – skimic – proč nás z Východu podceňuješ? I když jedeme do teplých krajů, tak máme, jako Saturnin, výbavu pro všechny případy a možnosti. Už se nám, tedy naší rodině, několikrát vyplatilo a všichni kolem čuměli. Výbava na cesty není jen ploskaňa…

  Anticovidová krmě je ve valašské zimě jednoduchá – domácí kyselica. Včera jsme ji uvařili, dneska jsem ji poobědval a ve čtvrtek, po návratu od vlaku ji povečeřím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *