Narcis

Zuzana Chlumská

 

 Jj – už jsem to psala. Mockrát! Poprvé někdy v roce 2000 … pak ještě …. tuhle jsem našla článek z roku 2003. A nebyla jsem sama, pořád někdo píše: „Vychovávejte ty děti pořádně, jinak na to doplatíte vy i ony!“

  Všechno marné, jsme tmáři a všechno co bylo je špatně, v 21. století nutno vše dělat lépe! Zejména pak svobodně, takže výchova stala se jakousi cochcárnou, kde nejdříve dítko si dělá co chce a pak všichni dělají to, co chce dítko. Tedy v rodině. Zde.

  Dítko však musí do školy a tady narazí – na dalších 25 svobodně vychovávaných dětí, z nichž jedno každé si myslí to samé – že svět se řídí podle něj! Záhy všichni zjistí, že svět je zlej a idea nefunguje. Robě dosud přesvědčené, že např. restaurace je místo k hraní na honěnou a cvičení zdatnosti ve skoku na židle, s úžasem shledá, že je po něm požadováno, aby ve třídě toto nečinilo. A naopak činilo věci nemilé jako je matika!

 Leč svobodný duch nedá se tak snadno ujařmit a dítko se vzepře, podporováno matičkou, tatíčkem a babičky se rády přidají. Přesvědčeni, že jejich Pepíček je darem božím veškerému lidstvu, opakují to doma tak často, že Pepíček uvěří.

 Podle výzkumu vědců z Amsterodamské university narůstá počet dětí, které k sobě chovají patologický obdiv. A malý narcis pak vyžaduje pro sebe zvláštní zacházení a ohledy …. a zákonitě opět narazí. Zde.

 Dítko dále roste a do života se mu začínají plést hlasatelé moderní výchovy, z nichž některé se jim už podařilo uzákonit. A tak vznikají další a další problémy:

 Když děti do 18 let se nesmí moc učit, aby se u toho bavily,
když nesmí mít úkoly, aby se neunavily,
když nesmí moc cvičit, aby z něčeho nespadly,
když nesmí nic vyrábět, aby se u toho nezranily,
když nesmí vypomáhat, aby někdo nezneužil dětskou práci…

 Za posledních 20 let nám ten problém jaksi nakynul a rozkošatěl. První narcisové už dospěli. O odpovědnosti jim nikdy nikdo nevyprávěl a tak nevědí, co to je. Vědí, že jsou nejlepší, ale stejně dobře vědí, že venku s tím už mockrát narazili. A tak jsou raději doma. Nikdo po nich nikdy nic nechtěl a tak jsou toho názoru, že by tomu mělo tak být i nadále. Čerstvě zletilý mladý moderní jinoch pouze požaduje peníze a služby. Dostane-li se mu toho v hojné míře, je spokojen, zasedne k počítači a usoudí, že svět je v pořádku a není třeba dospět.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 806 komentářů u „Narcis

 1. 1801
  Schumacher says:

  1799 skimici, ty s sebou nenosíš čtivo či slovník k užitečnému vynaložení času který tak ušetříš pro něco jiného? Není důležité kde se nacházíš, ale čím se zabýváš. Při čekání ve frontě například se lze naučit několik nových slovíček.

 2. 1802
  Šumavák says:

  Schumi, ale to musí dávat pozor, jak nadávají ostatní, ve frontě, čekající! 😉 😀

 3. 1803
  skimic says:

  1801 Schumi
  jsou ještě horší věci. Co bych dneska dal za Tvého nadsouseda či za nějaký pěkný minaret v okolí s muezínem. Od rána mi totiž bzučí v hlavě
  “ Milostné zviřřáááátko uděláme z váás. “
  Ten Sabina byl těžký úchyl.

 4. 1804
  AeroKarel says:

  (1798) No, jestli nějaký plastový model berete za prokázaný fakt, tak to opravdu přiznávat nehodlám. Smítka v oku mém vidíte, břevna svých ekonomických fantasmagorií nikoli.

 5. 1805
  AeroKarel says:

  (1798) A ještě, karaka měla ráhnové plachty, latinu jen na bezanu.
  „Santa Maria moc nenakřižovala, s latinskými plachtami se křižuje špatně“ – takže ne plachtami, ale plachtou. Na čemž bychom se se Schumim nejspíš v klidu domluvili.

 6. 1806
  NoName says:

  Jenom čistě akademicky, nejmenoval se ten film Clockwork orange ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *