Nihil novi sub sole

aneb: Hledejte rozdíly!

Greta to v OSN rozjela tak, že mi připoměla jeden starý textík z dob bojů Akčních výborů proti Temelínu. Jedna generace odrostla a nová nezná… (tedy – nová generace zelených aktivistů zřejmě ano!) Čtěte si a hledejte podobnost čistě záměrnou.



Rukověť mladého zeleného aktivisty

Chceme vám ukázat jak pomocí vyvolání strachu můžete udělat kariéru. Použijte následující techniku a naleznete se na cestě k bohatství a slávě!

1.- Vyvolejte paniku.

Nemáme čas čekat na vědu! Musíme jednat okamžitě. Zdiskreditujte skeptiky! Postavte je jako nečestné, nekompetentní, předpojaté, rasistické, sexistické, koupené průmyslem. Odhalte svoje protivníky jako agenty po profitu toužících kapitalistů. “Je známé, že jste udělal vědeckou studii na zakázku společnosti XY. AG“!  Když se vás protistrana zeptá, jaký přínos budou mít od vás požadované statni výdaje, odpovídejte „co je pro Vás důležitější: člověk nebo peníze?”

2.- Stavte se do role oběti!

Prezentujte sám sebe jako nezištně jednajícího  zástupce bezmocné většiny obyvatelstva, která je ovládána, zneužívána, desinformována, početně sice menší, ale mocnější skupinou protivníků (kapitálem, exaktními vědami, ČEZem, “uhelnou lobby”) a rychle získáte jako ”opoziční myslitel” přízeň médií!

3.- Nátlak většiny 

Tvrďte, že představujete mínění většiny, byť jste v tomto okamžiku jedinými bytostmi ve vesmíru, které tento nesmysl reprezentují. Většina lidí totiž inklinuje věřit tomu, o čem si myslí, že věří většina.

 S otázkou “o čem většina?” můžete úspěšně prorazit, pokud budete tvrdit, že “většina vedoucích, uznávaných zodpovědných, svědomí dbajících vědců sdílí můj názor” se dá vyložit, že také patříte k té správné skupině

4.-  Vytvořte síť

Vytvoř se soudruhy z jiných bitevních polí kartel vzájemného utvrzování a obdivu podle receptu “já poplácám Tebe po zádech, ty poplácáš mě”. Neboť již máte aureolu “kritické” otevřenosti, kterou jste si vytvořili. Opakujte prohlášení. Dodávejte odvahy každému z vaší, jakkoliv malé, aktivní buňky, aby vystoupil veřejně s příklady osobní křivdy vyvolané vaší aktivitou. To vytvoří dojem, že mnoho lidí utrpělo podobné negativní zkušenosti. A jejich i Vaše tvrzení tak dostanou punc pravdivosti.

5.-  Získat autority

Nehraje žádnou roli, že vaše tvrzení pokládá odborný svět za neprokázaná, pokud se vám podaří získat na svou stranu “nosiče sympatii”. Vystupujte se známým hercem, sportovcem, lokální známou osobností a vaše žádosti získají na věrohodnosti.

6.-  Uvádějte šokující příklady

Jako zvlášť účinné se ukazuji dramatické sociální případy. Vezměte na příští tiskovou konferenci dítě se zvlášť výrazným postižením!  Tím smetete obzvlášť nudné statistiky vašich protivníků ze stolu.

7.-  Zasévejte zmatek

Na začátek vaší řeči položte alarmující otázku:
 “Jsou vaše děti v nebezpečí”?
 Hovořte o škodlivých látkách a rakovinotvorných substancích ve vašem okolí bez konkrétních údajů o druhu, místě, a množství. Pokud se vás někdo zeptá jestli jsou tyto látky člověku skutečně nebezpečné, odpovězte, že svéprávní lide mají právo ptat se a dělat si starosti. Ptající se potom jeví jako temná a nevyrovnaná osobnost, která vám chce toto právo sebrat. Vytvářejte souvislosti i tam kde nejsou:
“Jedno nemocné dítě je již o jedno navíc!”
“Já odsuzuji vaše tvrzení, že je normální trávit děti”!

Účinné je také tvrzení:
“kolik smrtelných případů se ještě musí stát, abyste změnil Vaše mínění!?

Postavte absolutní měřítka, která váš protivník nemůže nikdy dodržet:
” Můžete mi zaručit, že moje děti nedostanou za dvacet let rakovinu”?

8.-  Ovládat výběr významu

Vymyslete si senzací vonící názvy pro vznikající problémy:

 “Multiplentní citlivost na chemikálie”
“Syndrom válečné operace v Golfu”
 “Vyšší přírůstek rakovinných onemocnění (leukemie), zejména u JE”(Atom. Elektráren ) … jsou dobré příklady. Používejte emocionální výrazy místo kvalifikovaných.

Špatně: “Žalující má o 0,001% vyšší riziko onemocnět na rakovinu, než ostatní obyvatelstvo.

Dobře: “Žalující má vyšší riziko onemocnět na rakovinu”!

Vaše výpověď není v principu špatná a přinese vám větší pozornost médií, než kvalifikovaná.

9.- Odměňovat podrobení

Zkušenost ukazuje, že obyvatelstvo má sklon se chovat, k totalitním osobnostem jako jste vy, spíše podlézavě. Toto se ukazuje například u podnikatelů tím, že sponzoruji vaše akce. Používání vašeho know-hows k vývoji ekologických bilancí a provádění eko-auditů  za honorář.

10.- Poradenství za honorář.

Probouzeni pocitu zodpovědnosti za životni prostředí u spolupracovníků za honorář.

Když podnikatel ukazuje, že je připraven bez podmínek se podřídit vašemu vedení, měli byste být velkorysí a jeho podřízenost vám, odměnit Ekologickou cenou (vnitřně nazývanou “zelený kruh do nosu”).
Každému podnikateli, který se i nadále opováží vám veřejně oponovat, byste měli, společně s vašimi “soudruhy v byrokracii a mediích“, demonstrovat, co znamená vůdcovské mínění.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 574 komentářů u „Nihil novi sub sole

  1. To test “mediální “gramotnosti”:
    Člověk by si asi měl vést kartotéku výroků kdejakého politika, aby byl “mediálně gramotný”. Mám 80% a to znamená., že paměť ještě jakž-takž slouží.
    Test ovšem považuji za nesmyslný. O mediální gramotnosti populace vypovídá velmi málo. A taky jsem si uvědomil, jak zákeřná může být otázka v referendu. I když tenkrát to tak nevypadalo.

  2. Kellner ať si Novu užije. Asi před měsícem jsem se jejího kousíčku zbavil s drobným kapesným. Kdyby se synergie odrazila v kursu ó dva, bylo by to potěšující. Každé plus je příjemné.

    A tak všeobecně…. vzpomínáme na Rakousko. Jak bychom pokračovali ve spokojeném trpění, kdyby “Vídeň” nevlezla do války.

  3. Ten jandí nářek je boží….
    “Ještě předevčírem byl přitom Janda plný naděje a mínil: „Čeští vlastizrádci pracující pro ruské a čínské zájmy pomalu ztrácí půdu pod nohama.

    Loď se pomalu potápí na mnoha frontách, žně končí.

    Budou poslední zoufalé pokusy o silný tlak na jaderné bloky pro Moskvu a vykostění kybernetického úřadu pro Peking, ale pomalu prohrávají.

    A ti co jim v Česku slouží se pomalu začínají bát. Což je skvělá zpráva.”

    Tak barvitej jazyk nemělo ani rudý právo 😀 😀 😀

    bna druhou stranu, jemu ty žně asi opravdu končí. nebo spíš nai nenastaly. Téma je tak proflklý, že většina populace ho nebere vážně a dělá si z ně akorátj ouchcapky.

    No nic, poslední tečkou za houbovou sezónou byla bramboračka s václavkama a houbový řízky. Zbývá sbalit a kafíčko a nazdar. Ještě doma vyzkouším václavkový guláš a další čerstvý houby až zase napřesrok ( doufejme).

  4. Dusan Neumann (28.10.2019 | 13.27)
    Tak je zbytečně neprovokuj a zkus kliknout na PRAVDA!

    Schumacher (28.10.2019 | 13.00)
    Taky někdy na ty zpovykaný Vídeňáky nadávám, že do války zbytečně lezli.
    Z druhé strany jseš ušetřen starostí, kdo zas koho podvedl včera v Lembergu a jestli je v právu spíše Kohn anebo Roubitschek.

  5. Jo jo, PeSi, Matějka to napsal tuze pěkně. Ovšem většina textu už víceméně vyplývá z axiomu zkurvenosti a, jakkoliv důrazně vyjádřena, není pro nás příliš nová. O to více bych rád zdůraznil pasáž u konce:

    Také proto chci pryč z EU. Na národní úrovni totiž stále ještě existuje naděje na výměnu lidí u moci. Politiky ve výše uvedených zemích, kteří o nás rozhodují, mají větší hlasovací sílu než my, a které zvolili občané v jiných státech s vlastními problémy, nevyměníte z České republiky nikdy.

    Ta zde na Šumavákovi totiž byla předmětem polemik, a zřejmě s ní každý nesouhlasí ani teď. Z praktického hlediska bych ale mnohem více viděl problém v tom, že i v případě vystoupení (ovšem jen hypotetickém, z EU ve skutečnosti ČR nemůže vystoupit o nic více, než Československo mohlo z Lágru Míru a Socialismu) anebo samovolného rozpadu EU zde hned za velkou částí českých hranic zůstává početné a silné Německo.

  6. Zpátečník (28.10.2019 | 14.07)
    … “samovolného rozpadu EU zde hned za velkou částí českých hranic zůstává početné a silné Německo.”

    Je zde Zpátečníku ještě rafinovaná možnost jak implozi EU urychlit skrze rozložení onoho Německa. Plán by spočíval v přičlenění kotlinky coby dalšího svazového státu do německa. Pro Německo by páně Jandovy pindy znamenaly poslední kapku a pak by už jen pan Herrmann otevřel průduchy ducha …

  7. Já se hlavně zpětně divím, že Masaryk & Co. tenkrát nevzali v potaz velice důležitou roli R-U – a sice, že sloužilo jako efektivní ochrana proti německé expanzi.

  8. Ale aby šlo vystoupit z EU, na to by muselo k tej výměně dojít před tím.

    Kromě toho bych řekla, že i když lidi nadávají na EU, tak v případě nějakého hlasování je otázka, jak by se rozhodli.

    Nakonec možná budou volit radši známé zlo než nejistotu. Zejména po zkušenosti s tím, jak probího brexit a že kvaluta politiků u nás jde od desíti k pěti…

    A zase tolik bych se na tu výměnu lidí u moci nespoléhala…. MYslím, že máme opakovaně vyzkoušeno, že to obvyle k ničemu nevede.

  9. Skimici, cestu bych viděl v obnovení Podunajské monarchie (i Cislajtánie by stačila) s eventuálním připojením Svobodného státu Bavorsko.

  10. maYda
    brexit probíhá tak jak probíhá. Po třech letech před chvílí Tusk oznámil flextension do konce ledna.
    A to jsou za kanálem a mají nukleární zbraně.
    Žádné další exity prostě nebudou, pokud se nerozhodne FR nebo DE. A ti se nerozhodnou.

  11. Foundryman (28.10.2019 | 14.24) napsal:
    Foundry, Podunajská monarchie, část Cislajtánie zní hezky jen do té doby, než si uvědomíš, že napravo za tím úzkým hrdlem zhruba u Ostravy to vyhřezlo do těch Lembergů atd.
    Pro mě tedy ideálně Cislajtánie ale max zhruba k Těšínsku a klíďo s tím Bavorskem 🙂

  12. Foundryman (28.10.2019 | 14.22) – ano, tak to dlouho bylo. Jenže v době rozpadu už ne, to bylo R-U věrným satelitem Německa.
    (28.10.2019 | 14.24) – není politický národ. Takže by to dopadlo zase blbě, jako R-U, SFRJ i Československo.
    Dušane, musíš dost dlouho čekat, hýbe se jim to pomalu.
    Já jsem dosáhl 100% jednoduchým postupem: Co kdo a kde žbleptl pochopitelně nevím. Ale bylo mi dost jasné, jakou odpověď může testující považovat za správnou. Asi něco, jako když člověk dělal testy na řidičák.

  13. 2 AeroKarel (28.10.2019 | 14.59) – jo, něco jako Š+G: Co je větší, Čína, nebo Vatikán? A hned napodruhé jsem uhádnul srávnou odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *