O čem si píší kamarádky na penzi…

Dana G
.

.
Ahoj Drahuš,
vůbec nevím, co ti na tvé zprávy o zlomené noze a následných problémech napsat. Snad jediné – přeju, aby vše dobře dopadlo! Upřímně a od srdce.
A protože nic nepotěší tak, jako neštěstí jiného, zkusím ti spravit náladu.
Takže co právě zažívám já:
Představ si, že bydlíš ve starém, hodně starém domě. Zdi jsou festovní, zděné,  tlusté, stropy dřevěné.  Dům procházel několika rekonstrukcemi, které ale byly podřízené tomu, že se šetřilo, protože na gruntovní rekonstrukci nebylo. Jednou z úprav před  více než čtyřiceti lety bylo odvětrávání v koupelně,  které bylo vyřešeno tak, že ve stropě byl udělán průduch na půdu a překryt hustější drátěnou síťkou.
No a letos se na půdu nastěhovala kuna, která si zřídila hnízdo na odchov mladých těsně vedle toho průduchu. Než se podařilo kunu i s mladými kuňaty  vyhnat uplynula nějaká doba. A k čemu směřuju?
Před pár dny jsem v koupelně, hlavně ve vaně pod průduchem,  pozorovala jakési drobné mušky, moc pozornosti jsem jim nevěnovala, jen jsem běžné uklidila. Bylo mi sice divné, že ty mušky se nedají zabít, ale to víš, není čas na přemýšlení. No a předevčírem jsem došla k děsnému prozření – ty mušky jsou blechy! Napadaly do koupelny přes ten průduch a protože mi hned nedošlo, že to jsou blechy, tak se jim podařilo se rozšířit do celého bytu!
Včera jsem z toho měla nervový kolaps, dnes se snažím vlastními silami tu pohromu zlikvidovat za pomoci chemie, ale spíš to vidím na odborný zásah deratizační firmy. Dovedeš si představit tu ostudu na vsi, až tu zastaví auto s firmou, vylezou chlapi v chemických mundúrech a s postřikovači v rukou! ?! Navíc největší drbna ze vsi je moje  nájemnice v bytě pode mnou!
Takže tak u mě. Proti tobě to je skoro nic, ale i to dá zabrat.
Tak se drž, opatruj a ozvi se.
Dana
PS: Přes net se blechy nemůžou šířit!

 

 

Za 2 týdny:

 

 

Ahoj Drahuš,

dík za projevenou soustrast k mé situaci. A ptáš se, jak to dopadlo?

Takže deratizační a desinsekční firma dojela, auto bylo bez popisů a reklamy, hoši zajeli do dvora za barák a převlékli se do ochranných oděvů tam. Nejdřív si ale prohlédli místo činu – půdu a byt. Komentovali to slovy – ježišmarjá, to je velké! (Teda ta slova byla trošku jiná, ale obsah shodný). A konstatovali, že na půdě jsou těch blech fakt mraky.  Po zásahu a během něj měli největší legraci ze mne a mého zděšení nad tím, co mě potkalo. Utěšovali mě ve smyslu – paní, dnes mají lidi plno zvířat v bytech a kdo neměl blechy, ten jakoby nebyl. Buďte ráda, že to jsou blechy, my teď jezdíme hlavně na štěnice. A to je teprv pohroma.

Po ukončení zásahu mě poučovali, jak dál. Přípravek působí delší dobu – několik dnů až týdnů. Po tu dobu by bylo nejlepší, kdybych se mohla z bytu odstěhovat, a hlavně – neuklízet – nevysávat, nevytírat, nevětrat. . Ale  jednou denně bych do bytu měla dojít a projít jej minimálně třikrát dokola, abych nalákala líhnoucí se blechy z úkrytů tak, aby následně po styku s kobercem, podlahou, nábytkem byly zasaženy tím jedem a pošly. Blechy se prý ještě nějakou dobu budou líhnout a já pro ně budu návnadou.

Navíc mi doporučili kontrolní lapače – do plytké misky nalít vodu s trochou jaru. Pokud v bytě budou ještě přeživší blechy, voda je přiláká a já tak budu mít přehled, zda už není odblešeno a zahájit generální úklid. .
Nicméně mě dvakrát nepotěšili. Poprve cenou a podruhé tím, že se bude muset asi zásah opakovat, protože to kuní semeniště je v mezistropním prostoru, v koupelně je strop jen podbitý deskami a na nich obklad z  umělohmotných šablon,  které   už  ale jsou dost za  svou životností,  netěsní, takže prosté  uzavření větracího otvoru nepomohlo. A tak budu muset ten strop strhnout (obklad, „naštěstí“) a udělat nový. Jinak se toho nadělení nezbavím. Až to bude, mám znovu zavolat a oni provedou opakovaný zásah.

 Takže jsem sháněla  někoho, kdo mi ten strop udělá a vymýšlela, jak ho udělat. Obé už mám zajištěno a teď mě čeká realizace.

Takže tak.

A co noha, srůstá?

Dana

PS: v lapačích v obytných místnostech už více než týden ani bleška, zato v koupelně co druhý-třetí den jedna-dvě. Ale o víkendu se bude předělávat ten strop, tak snad….

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 613 komentářů u „O čem si píší kamarádky na penzi…

 1. 1598 – co Modry potak ocitoval je stabndardni definice dane uynavana pokud vim vsemi ekonomickzmi skolami… Ty se Hale ve svych nazorech skutecne inspirujes Jirsakovskym “proto vsem”… 🙂

 2. Petře,

  a co základní školství ? Není služba poskytovaná státem ?
  To,že stát poskytuje za daně nějaké služby,je prostě fakt.

 3. Dobré zas ráno… Štěpánek na Psu:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-prelet-nad-capim-hnizdem-dlg-/p_politika.aspx?c=A170908_200946_p_politika_wag
  “A propos. Nevíte, jestli už v noci bylo policejní komando s beranidlem u Babišů na Čapáku? A jestli Andyho odváděli spoutaného v medvědu do vazby? A jestli už někdo svolal velkou policejní tiskovku? Ptám se jen proto, že to bývá zvykem. Tedy když jde o jiné. V případě Andreje a jeho podržtašky Faltýnka je to zatím jinak. Jsou hlavními hvězdami České televize, která jim dává neomezený prostor pro jejich demagogickou předvolební kampaň.”

 4. 1600 Modrej, jeden získá, že se udrží nynější stav, že zůstane naživu (pro to se všednodenně pídíme za živobytím, druhý získá peníze. Tak jako od pekaře za peníze (náklad) koupíš koupíš rohlík (příjem) jehož snědením se udržíš naživu (užitek). A obráceně.

  Chápu tři námitky. První – vyvolání stavu ohrožení podmiňujícím transakci, druhou – hrozba násilím či jeho užití (útok nejen na osobu, ale například i na majetek sloužící k její obživě), třetí – nedobrovolnost. Ano, v tom případě to není svobodná směna. Ano.
  V ideálním lidském světě by to tak mělo být. Jenže lidský svět není ideální, proto nevytváří “ideální” trh (trh svobodný, bez přívlastků, prostě trh). Je plný rozličného násilí, nejen transparentně loupežnického “peníze nebo život”. Plný vydírání, podvodů, nepřímého násilí, rozličných forem násilí vytvářejícího okolnosti (ne nutně bezprostředně kauzální) motivující pro “svobodnou” směnu.

  Nemělo by to tak být, jenže je. Není to předmětem “světlé” ekonomie. Mohlo by to být předmětem “temné” ekonomie. Ekonomie násilí,zločinu, války (ozbrojenou flotilou prolomíme izolaci Japonska a vynutíme si “svobodný” obchod). V reálném světě se oba předměty prolínají. Do předmětu pro “šedou” ekonomii.

  Protože “Kurva, se nám nehodí aby si přes támhleto natáhli roury a ohrozili náš obchod založenej na našich rourách. Tak hele, Franku, obvolej naše lidí tam nahoře, dej si s nima schůzku a ať pohnou prdelema. Jo, jako vždycky. Ohrožení demokracie, lidskech práv. A nezapomeň na ty chemický zbraně, vzpomínám, že něco takovýho jsme tam dodali”.

  Mé úvahy jsou mimo bezpečný přístav tradiční nebo konservativní ekonomie, netrvám a tom aby v tom směru byly zvány ekonomickými. Tak jako i jiné “nešuplíkové” úvahy o fungování světa, na pomezí různých oborů.

  Demokracie – ano, pěkné.

 5. 1604 PeSi, z mého pohledu, už jen na základě formálního a věcného rozboru onoho lejstra na PL, skončí to katastrálním fiakrem.

 6. Hele, Hale… Precti si heslo dan na wiki 🙂

  Ani Modry, ani zadny jiny ekonom netvrdi, ze stat neposkytuje zadne sluzby. Klic je ve slove neekvivalentnost.

 7. 1606 – coy v pripade Nagyove skoncilo taky, ale odepsalo to vladu a citelne poskodilo ODS… Inu, uzivani policie a prokuratury k politickym ilum ma u nas tradici.

 8. Petře,
  klíč je v “Bez nároku plátce na plnění ze strany autority.”
  Ten nárok na leckteré služby je zákonný.
  A jak jsem napsal nahoře, o kvalitě těch služeb je jistě možno diskutovat.

 9. 1597 P.M. například proč se přetlačovat například s Pátou či Šestou flotilou, což by byla sebevražedá mise, která nemá sebemenší šanci na úspěch, když lze najmout letadla a v hlavním městě tamního a světového bysznysu zbourat několik baráků. S tak úžasným nepřímým efektem, o kterém ani nesnili, měnícím světové dějiny.
  Ti civilové podle nějakých lejster nebyli legálním cílem, to ostatně by nebyly ani ty flotily, protože takovým může být v nevyhlášené válce například bombardování Bělehradské televize, jenže byli cílem legitimizovaným tím, že byli vlastníky (přirovnejme v “demokracii” občana ke společníkovi či akcionáři) nepřátelského státu fakticky vedoucího nějakou válku. Na rozdíl od chudáků nesvéprávných poddaných nějakého diktátora, který vede válku.

 10. 1609 halladine, “zákonné” může být lecos. Nepojímej to, že něco je “zákonné” axiomaticky, ale setup o úroveň níž. Zákon je jen projev něčí vůle (otázka je nakolik adekvátní projev nakolik přesně ji vyjadřující, a jestli vůbec jde o “vůli” ve smyslu zamýšleného).

 11. Schumi,
  jistě že zákonné může být ledacos – třeba i Norimberské zákony. Ale tam zatím nejsme. Doufám.
  Ale je fůra zákonů, které buď říkají, na co má občan nárok, anebo předepisují, co a jak
  je stát povinen vůči občanům konat

 12. Mě poněkud sere, jak kde kdo útočí na stát ( a daně ) , a vytváří iluzi , že bez státu a daní by bylo na světě blaze.
  Jo, párkrát se to zkoušelo, a většinou to dopadlo tak, že naklusali cizí vojáci s flintama,obsadili území a vyhlasili daně pro svůj stát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *