Paříž a Malá doba ledová

Zuzana Chlumská

 

Tak jsem si na Novinkách přečetla, že „Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriální érou(Zde),

a věru, že jsem se podivila. Velmi jsem se podivila!

Je to jen obvyklé žvanění, nebo tentokrát vědí, o čem mluví? Spíše to vypadá, že jako obvykle, nejen že nemají tuchy, ale zřejmě jim to ani nevadí.

 

Dobou industriální označujeme většinou období od konce 18.století do konce II. Světové války. Doba předindustriální je pak logicky před tím.

Pilni čtenáři A.Jiráska, zejmén pak F.L.Věka, zajisté vzpomenou, jak rychtář Vavák přivezl národnímu buditeli V.Thámovi fůru dříví, aby nezmrznul! Ano, to je přesně ta doba, o kterou se jedná a která je klimatology nazývána Malá doba ledová!

 

Pan president Hollande by pak měl před velkohubými prohlášeními oprášit své školní znalosti o tom, jak dopadl Napoleon v r.1812 u Moskvy. Z původního počtu 440 000 mužů, kterými jeho armáda disponovala se v důsledku krutých mrazů a hladu vrátilo domů pouhých 40000

A nejen Napoleon v r.1812. Už v r. 1743 za války „o dědictví rakouské“ napsal J.Rulík ve své kronice: „ Byla pak toho roku zima velmi příkrá, takže zemřelých Francouzů od Prahy až do Chebu jako much leželo.“ (Zde)

 

A Malá doba ledová protáhla se až do konce 19. století, takže J.Lada mohl kreslit své krásné obrázky „ladovské zimy“ (Zde), jak ji znal ze svého mládí.

Dovedete si představit takovou zimu v Praze? Nebo v Paříži? Ono to pak vypadá třeba jako v extrémní zimě v r. 1947 (Zde).

To by teprv byla Eurokrize! Fofrníky by nefofrovali, sníh ze solárních panelů už by ani nikdo neodklízel, protože by se k nim prostě nedostal, uhelným elektrárnám by vázlo zásobování uhlím a odstavené jaderné elektrárny by asi jen tak rychle nikdo do provozu neuvedl. A na cestu by nevyjelo ani kolo, o kamionech a vlacích ani nemluvě!

Všimli jste si v té staré reportáži, že méně technicky vyspělá společnost snášela ten extrémní výkyv zřejmě o něco lépe, než bychom to dokázali my?

 

A nejde jen o velká chladna! V letech 1763-1804 probíhala další z klimatických epizod zvaná Malý pluviál IV., která měla na svědomí statisíce životů. Pod tímto tajuplným názvem (pluviál znamená italsky plášť do deště) skrývá se prostě fakt, že bylo z neustálých dešťů strašné mokro, které mělo na svědomí neúrodu a následný hlad a také řadu katastrofálních povodní. Časopis Vesmír o tom píše: „Z nejrůznějších informačních pramenů jej lze bohatě dokumentovat. Povodně z let 1784 a 1799 podle děčínských análů náležejí do první desítky vůbec těch největších historických labských povodní. Na účet tohoto malého pluviálu lze nepochybně zařadit i čtvrtou největší povodeň na Labi, která kulminovala 26. 2. 1805. Nejkřiklavějším projevem malého pluviálu IV byla hladová léta 1770 až 1772, která byla důsledkem série neúrod způsobených extrémním zamokřením zemědělských pozemků. Ačkoliv se psala druhá polovina 18. století, demografické důsledky hladomoru byly souměřitelné s nejzhoubnějšími vlnami středověkých pravých morů. Jen od června 1771 do června 1772 v Čechách podlehlo hladu nejméně 250 000 lidí (podrobněji viz Vesmír 75, 455, 1996/8). (Zde)

 

A nedělejme si iluze, že v případě neúrody dovezli bychom obilí třeba z Kanady. Ona taková Doba ledová má totiž celosvětová záležitost! Ve „Velké knize o klimatu Zemí Koruny české“ její autoři píší: „…Malá doba ledová měla globální charakter. V Kanadě a na Sibiři dochází k posunu věčně zmrzlé půdy směrem k jihu, ve Skandinávii a Alpách se začínají opět rozšiřovat horské ledovce. Kaspické moře stouplo o 2,5m, ale údolí Nilu, saharská oblast a americký středozápad se stávají sušší. Celá Evropa je sužována nezvykle krutými zimami, při kterých zamrzá Baltské moře, švýcarská jezera, Temže v Londýně a v některých letech i Jadran. Sníh padá v Portugalsku, ve Španělsku i v horní Itálii….

 

Ne nebojte se, nechci strašit a Malá doba ledová na nás za rohem nečíhá. I když se světoví politikusové intenzivně snaží, ani sami nevědí o co a jen spoléhají na to, že „lid“ to neví taky a nechá, s prominutím, oblbnout! Ono se jim to totiž nepovede, protože změny klimatu jsou záležitostí natolik komplexní, že se jim to ani povést nemůže a veškeré zaklínání a vyhrůžky globálním oteplením mají jediný důvod – dohoda totiž předpokládá, že vyspělejší země pomohou v boji s klimatem těm chudším. Dolní hranice té pomoci je 100 miliard dolarů. A „wo to gou!“ Viz Zde

 

Na závěr znovu ocituji z Velké knihy klimatu: „Celkově však můžeme říci, že existují flexibilní civilizace, které dokáží přežít i velké klimatické změny i konzervativní společenství, které ohrozí i menší, např. srážkové fluktuace…“

 

Obávám se, že děláme vše, abychom patřili mezi ty druhé….

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 178 komentářů u „Paříž a Malá doba ledová

 1. Tak trochu opožděně vše nejlepší všem do Nového roku.
  Zpátečníku, (1116), to je na per huba v hospodě nebo v autě. A to v tom mém není slova slyšet 😛 (navíc do doby než k tomu dojde zapomenu co mne mírně ovíněného napadlo).

 2. 2 Dana ad 1017 – ideální řešení by bylo, až se nevěwsta usadí, aby ta nábožná část vstala, pořadovým krokem se odebrala do předem vymezeného ústraní a tam spáchala příslušnou modlitbu v rámci připraveného auto-da-fé. a tak se spojí příjemné s užitečným…
  Ale já nejsem Guth Jarkovský, já bych je hnal potěhem…

 3. A jak tak dočítám jiné komentáře – na závěr projev nevěsty: Milí příbuzní, tak jste mi tak totálně zkurvili svatbu, že si nepřejte vidět, jak bude vypadat váš starobinec…

 4. Ahoj Bohouši,
  tak to je na úplně opačným konci než ta šestka. Ale z Dejvic pocházím a tady už o tom byla řeč, proto sis to splet. Před šedesáti lety jsem bydlel za rohem od Dušana a teď já v Ouhřiněvsi a Dušan v Obamovicích. To jsou ty konce.
  A padá to už drobně, ale výsledek je asi tak stejný, jak píšeš. Do rána z toho zřejmě bude čvachtanice.

 5. Skimici, trochu tolerance od člověka, který občas píše na malém tabletu, bych očekával,
  “Vykazují” vs “Vykazují”.

 6. Dobré zas ráno… Tak letmý pohled na radar mi říká, že se ty bílý sračky pomalu přesouvaj přes Vysočinu na Moravu, tak si je snad užijou i tam…

 7. No a jinak bych si dovolil popřát vše nejlepší této republice u příležitosti jejích 23 narozenin…
  S povděkem kvituji, že rozdělení proběhlo podstatně klidněji než v Jugoslávii a než teď probíhá na Ukrajině. Takže jediné, nač vzpomínám, jsou popůlnoční záběry z Prešpurka, jak tam nadšeně pálili vlajku v té době již cizího státu.

 8. skimici, teď potřetí – už od normální klávesnice bez kontroly pravopisu. To slovo mělo být “vyhazují”.

 9. Martine TT
  samozřejmě jsem rozuměl, nicméně obrat “vykazovat něco do luftu” má také svoji poetiku.
  Nikterak však nezastírám, žes mě svým 1155 trochu vyhodil z rytmu 🙂

 10. Dobré poledne, vítám v novém roce.
  v Praze pošmourno, sněhový poprašek pomalu mizí. Žádný drámo s bílými sračkami či třemi centimetry sněhu se nekoná.
  Pomalu se chystáme na lehce opožděný oběd – čočku a klobásu. Potom siseta a procházka. Večer si najdeme nějaký film, abychom zakončili první den roku v pohodě.
  JAk na Nový rok, tak po celý rok.

  Dceru čeká maturita, kluka zkouškový a mně pracovně nabité dva měsíce. Pokud jde o chotě, to je workholik a pracovně nabito má stále 🙂 TAk si musíme užít aspoň ty tři dny klidu do pondělka, než to vypukne.

 11. V Německu se baví jedním protiteroristickým poplachem za druhým. Jak na Nový rok, tak po celý rok ?
  A cenzura diskusí a Facebooku bude v Německu nutná, příspěvky Němců v diskusích začínají být skutečně xenofobní až rasistické. Takhle se nové Německo nebuduje !

 12. 1187 maYdo
  dám tip. Velmi nedávno jsem viděl od Guillermo del Toro – Crimson Peak (Purpurový vrch).
  Nenáročný horror-fantasy, krev, gotika, můry, sníh, duchové, dvě žárlivé ženské, amerika a venkovské anglické sídlo.
  UBB (úplně blbá blondýna jsem zapomněl kdo hraje), mrchu hraje Jessica Chastain (kupodivu tentokrát ne blondýna), kterou jsem naposledy zahlédl v The Martian (velitelka).

 13. Skimici,

  Mám pocit, že velitelka blondýna nebyla. Ale možná si ji pletu s jinou velitelkou, on o se v rámci politcké korektnosti těch velitelek všelikých kosmických misí vyrojilo v poslední době více.

 14. (1170) Díky. Naši říkali, že kdybych si byl trochu pospíšil, mohli dostat přídavky i za prosinec. A táta vezl mámu do Thomayerky cinkáčem.

 15. 1174 AeroKarle
  všechno nejlepší! Jak se taková zřetězená událost oslavuje? Prostě po Silvestru nepřestáváš?
  May the Force be with you !!! :-p

 16. Že TYs byl první dítě roku? 😀

  Pokřtít dítě , narozené 24.12. Eva předpokládá značně sadistické rodiče. i když u nás v rodě kdysi prý byl zvyk křtít děti jménem toho světce, na jehjoč svátek se narodily.

  taky se v rodině tradovala historka, že jeden z předků, ten, kterého máme s Honzou společného, se narodil těsně po půlnoci, ale protože se matce nelíbilo jméno, domluvila se s porodní bábou, že že otci řeknou, že to stihly ještě před půlnocí, kdy se jí naopak jméno líbilo.

  aspoň to takhle povídala moje babička, ale kdyý se kouknu do kalendáře, tak mám podezření, že si to nějak přikrášlila nebo rovnou vymyslela.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *