Peněz je dost!!!

Šetřit ve státní správě? Proč? Peněz je dost….
Jak to Singer řekl? “Natiskneme si kolik budeme potřebovat” ?

Celkem bylo ke konci loňského roku v oběhu 376 milionů bankovek, zatímco před deseti lety to bylo 270 milionů. Jejich celková nominální hodnota dosahovala ke konci loňského roku 428,5 miliardy korun, před deseti lety to bylo 242 miliard.

Já bych se strachy z deflace také po…trhal!!!!
Viz    Češi mají doma miliony neplatných korun

PS.
Koruna už neplatí? Jeden by řekl, že sem tam neplatí nějaká bankovka. Ale koruna??
Ti novináři…

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 242 komentářů u „Peněz je dost!!!

 1. Na jaký možný problémy?

  Copak když se dohodnou dva, že jeden postaví na pozemku druhého barák, tak to nesmí kvůli novému občanskému zákoníku?
  Nebo když bytové družstvo pronajme provozovnu a nájemce si tam se souhlasem vlastníka udělá nějaký úpravy, to se taky nesmí, když to není jeho?

  Jinak, Halladine, stavebníci ode mně můžou očekávat upozornění na možné problémy, pokud jde o stavební záměr. NA to, jak si to mají ošetřit po majetkoprávní stránce mají poradce z jinýho oboru. Taky je zatraceně líp platí. 🙂

 2. V Lidlu mají většinou jen několik značek uzenin, a Baroni nebrat. Myslím, že je to polská značka, na rozdíl od značky Dulano (německá), se kterou mám dobré zkušenosti.

 3. Jiank, Halladine, “stavba ” je třeba taky budování různých sítí. Když dělali loni u nás ve vsi kanalizaci, tak byly stavebníkem nějaký VČVaK nebo co a šlo to přes desítky pozemků různých vlastníků.

  TAkže v takovém případě je fakt těžký naplnit předpoklad, že vznikající stavba patří majiteli pozemku. 🙂

 4. Jinak k vydávání zajatců “druhé straně”: tak řada důstojníků Wehrmachtu byla vydána Rusům (např. Ferdinand Schörner), z balkánského bojiště byl do Jugoslávie vydán např. Slavko Kvaternik – v obou případech je zajala US Army. A Britové pak jsou v Chorvatsku stále kritizováni za tzv. bleiburgské repatriace, kdy příslušníci pronacistických ozbrojených sil (podstatnou část tvořila chotvatská armáda) byli vydáni do Jugoslávie. Je zajímavé, že tyto události z roku 1945 spojuje s občanskou válkou v Jugoslávii v 90. letech i jedna konkrétní osoba.

 5. Dulano, ano,
  taky dobrá zkušenost. Ovšem značky mohou klamat (viz polský hermelín), takže raději luštit drobné písmo – výrobce i složení.

 6. 1205 – na to je výborný být po operaci šedého zákalu- na blízko vidíte úplné prd, ani brýle na drobné písmo nepomáhají…takže v podstatě jedete jen metodou pokus-omyl a starosti, kolik jakých éček a kolik ropy je v kterém výrobku nemusíte řešit.

 7. Andy,
  už jsem to sem psala a pochlubím se zase – co jsem vstoupila do klubu presbyopiků (tedy stařecky vetchozrakých, ale odborně to zní lépe, že) si sebou nosím čtecí lupu – skládací na způsob lorňonku – a luštím, čímž se stávám mnohdy zdrojem veselosti ostatních nakupujících 🙂

 8. (1201) maydo, velmi zjednodušeně napsáno:

  Kromě několika výjimek, kdy některé stavby součástí pozemku přímo ze zákona nejsou (jedná se např. o inženýrské sítě), prolamuje obecné pravidlo, že stavba je součástí pozemku, tzv. právo stavby. Na jeho základě lze realizovat a mít po smluvenou dobu stavbu na cizím pozemku. Nově tak nelze např. realizovat vlastní stavbu na cizím pozemku na základě nájemní smlouvy, jelikož taková stavba připadne bez dalšího do vlastnictví vlastníka pozemku, popř. ji musí být odstraněna.
  NOZ považuje právo stavby za nemovitost, zejména s ohledem na skutečnost, že jeho součástí je stavba samotná. Právo stavby (včetně tedy stavby samotné) lze zatěžovat i převádět. V katastru nemovitostí se právo stavby zapisuje dvojím způsobem: jako nemovitost a jako omezení pozemku, jenž je právem stavby zatížen. Oprávněným z práva stavby a rovněž tedy i vlastníkem stavby je tzv. stavebník. Zjednodušeně řečeno, právo stavby tedy představuje právo mít na cizím pozemku stavbu, jehož součástí je i stavba samotná.

 9. Niko, děkuji za informaci. Na ČT24 probíhala reklama na šmejdské boty od Deich…. Bať. Nekupujte padělky oblečení. Je to moc levné, hned se to rozpadne…
  Napadla mne reklama: Pozor na padělky novinářů, při poslechu/ čtení zpráv vám může vzkypět žluč, zaskočit kost v krku, můžete prodělat náhlou příhodu mozkovou.

  Disclaimer: U Vietnamců (Vietminců, znalci prominou) kupuji jen nadrozměrné velikosti jeansů, nikdo jiný nemá v městečku takový výběr. Nejlepší boty, bundy jsou v “Pracantu”.

 10. westíku, tomu říkáte zjednodušeně?

  no, tohle není žádná novinka, když předkládal stavebník dokumenatci na ouřad, musel doložit buď že je vlastníkem pozemku nebo nějaký doklad o tom, že má právo realizovat stavbu.

  Mně prostě jen překvapilo, že v tom mustru pro zprávy k dokumentaci položka o vlastníkovi vypadla. A Halladinovo zjednodušení, že nový zákoník předpokládá, že vznikajici stavba patří majiteli pozemku je zavádějící už proto, že když stavíte barák, tak součástí stavby je i napojení na komunikaci a přípojky sítí a s tím se prakticky vždycky pohybujete na cizím pozemku, pokud tedy nemáte tu kliku, že přímo na svém pozemku máte vodovodní i kanalizační řad, elektrické vedení a případně nějakej ten slaboproudej kabel.

  Jak si zajistí právo stavby stavebník není moje věc. V případě, že děláme i projednání, musí nám doklad o tom poskytnout jako podklad pro projednání. Pokud ho neposkytně, má smůlu. Nedostane povolení a na nás si nic nevezme, protože chyba v tom případě není na naší straně.

 11. 1212 Deichmann je fakt šunt, stejně jako Baťa. Perka od Leisera mám letos dvanáctý rok a pořád jsou v perfektním stavu- a to je nosím takřka denně včetně současného počasí. Stály tři litry, ale už se mi to stokrát vrátilo:)

  Baťovy těžké, neforemné a nepohodlné škrpály ve mně poněkud chladí nadšení pro nejslavnějšího českého ševce.

 12. OT: Teď jsem chtěl v ňákym ýmejlu cosi ilustrovat jedním citátem, ale bohužel zjistil, že zní trošičku jinak, než jsem si ho 30+ let pamatoval, jakož i jinak, než potřebuji. A sice:

  V našich vesnicích jsou dávno zemřelí císaři korunováni a ten, který žije už jen v písních, vydal nedávno prohlášení, které kněz předčítá před oltářem. Bitvy našich nejstarších dějin se odbývají teprve teď a s planoucími tvářemi vpadá do domu soused se zprávami o nich.

  Kdo bez Googlu pozná, odkud to je, má opět bod, popřípadě může nárokovat čtenářský odznak.

 13. Nickname,
  stran oděvů jste můj člověk – taky nemusím mít poslední výstřelky módy, preferuji oděv slušivý, leč praktický, a nejlépe na více než jednu sezónu 🙂

 14. 1214
  Naprosto s tebou ,co se tyce Bati souhlasim . . . mel jsem jedny ,a nestacil jsem dokupovat puncochace! . . . a ty barvy!? no hruza!

 15. 1217 nosíš punčocháče? Co jsi udělal se všemi podvazkovými pásy? Na punčocháče už neulovíš ani Turka:)

 16. Zpátečníku,
  Gůgl pomohl, takže bez odznaku… přiznám se, od tohoto autora jsem toho moc nepřečetla, přišel mi nějak pochmurně děsivý.

 17. 1220 — Což o to, Matzurko, ponurost je to poslední, co by mi mohlo vadit… Mně připadal drobet exaltovaný, proto jsem jej taky čítal zejména v pokročilejší pubertě, k níž se exaltovanost dobře hodila (jak teď mohu konstatovat vlastně již téměř beze studu).

  Jenže kupodivu, když se do něj dnes s tímto dosti dlouhým odstupem podívám, zdá se mi zcela OK. Samozřejmě, byl to člověk, který svůj život předělal na literaturu, což se v porovnání s možnostmi tehdejší doby mohlo snad jevit jako bláznovství. Jakpak by se to asi jevilo, stát se tak nyní, v éře šuntovitosti, přistřihování křídel, utahování šroubů, hniloby a úpadku?

 18. To byla ironická poznámka. Zpráva televize Nova je postavena na pokroucené interpretaci věty o snoubencích.

 19. Černý scénář pro akát v Česku: pokud EU tento invazní druh zakáže, nebude se sázet ani prodávat a v krajním případě nastoupí dřevorubci s motorovými pilami. Akát se totiž na starý kontinent dostal v 18. století ze Severní Ameriky. Brusel uvažuje, že jej zařadí na seznam invazních druhů.

  eště by neměli zapomínat na brambory, taky zakázat!
  At mi někdo řekne, kdo to tam vymejšlí..

 20. (1190) Já Vám to věřím, Andy ! V životě jsem mnohokrát uvěřila zázrakům jako Alenka v říši divů 😕
  (1215) Nj, Zpátečníku ! ” Tak tedy zachází lid s minulými panovníky, současné však plete mezi mrtvé.” 🙁
  Dopadla jsem jako Matzurka – tohohle pochmurného autora jsem naposledy četla v době, kdy jsem ještě neztratila dívčí úsměv ; teď už na jeho knihách v knihovně roste mech a drobné pampelišky 🙁 Nevím, jestli najdu odvahu znovu něco od něj otevřít 🙁

 21. rezy, ještě taky kukuřice, jenže to je biuopalivo – tak co s tím. A řepka vlastně taky není původní, ale rozšířila se ze Středozemí…. Zdá se, že už nemají, co zakazovat a pomalu se blíží bodu, že zakážou úplně všechno. Vždycky se něco najde…

 22. 1231- až všechno zakážou, budou muset zase pomalu začít všechno povolovat, jinak by neměli žádný argument,jak jsou potřební. Jde jen o to překonat tuhle fázi, pak zas bude líp:)

 23. Dobríé ráno,

  lidi v Evropě taky nejsou původní druh, přišli z Afriky.

  Toho Kafku jsem si taky vygůglila, ale jinak ho téměř neznám, zůstalo jen u jednoho pokusu a nějak jsem se do něj nedokázala začíst.

 24. Rputi, já se obávám okamžiku, kdy se doslechnou v Bruseli, že sem byly smrk&další doneseny na meteoritu a to už se motorovky vůbec nezastavěj dokud na kameni kámen.
  jojo, zase úpíme 🙂

 25. rezy, pokud vím, tak ten smrk, co roste na Šumavě taky není původní, neb tam před tím byl jinej. 🙂

 26. divano, to není marný nápad. Vykácíme ričníkáře, Kelty přestěhujeme do Čech a my se odebéřeme kamsi k Dněpru a Putina pošleme na Kyjevskou Rus – beztak se k tomu schyluje… 😀

 27. Závěr dnešního Macka je půvabný: Na sociálních sítích koluje následující text. Nevím, zda-li je autentický nebo jde o hoax, ale v obou případech dokonale vystihuje mentalitu spousty spoluobčanů:
  Týdeník Princip, Děčín, 30. 1. 2014
  Dobrý de, reaguji na váš článek o Grešíkově moštárně.
  Pan Grešík se zase projevil jako velmi vychytralý podnikatel. Lidé si chválí levnou cenu za mošt, ale člověk se na to musí podívat i z jiné strany. Kdyby pan Grešík prodával mošt, dejme tomu za 30 nebo 40 korun, jako je běžné, nikdo by to nekoupil a pan Grešík by ostrouhal kolečka. Za 18 korun si to ale koupí spousta lidí, sám jsem to před jeho krámem viděl.
  Takže nakonec z nás ty peníze dostane a přijde si na své, navíc, když se dozvíte, že jablka má ze svého sadu, kde to stačí jen posbírat. Lidé by měli více přemýšlet, než někomu dají vydělat.
  Josef Bělský”

  Jak kdybych toho Jirku viděl …. pokud to ještě “neříznul” Chestertonem. 😛

 28. Není vyloučeno, že je to reklama pana Grešíka. Občas se ale s podobnou mentalitou potkám “naživo”, proto mne to pobavilo.

 29. Já bych věřila, že je to autentické. V naší vsi si jistý soused zřídil jakousi dílničku, už ani nevím na co, a na vlastní uši jsem slyšela jiného souseda – “Přece na mně nebude vydělávat, to si proto radši zajedu do Písku…”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *