Poznámky k něčemu, čemu nerozumím vůbec

–  k vodíkové ekonomice, automobilům a elektromotorům:
Petr Moses

1. automobilky se rozhodly zlikvidovat benzínové motory, bez ohledu na náklady  a škodu zákazníkům. Tím způsobily nestabilitu v odvětví a umožnily cestu novým motorům s “nulovými” emisemi, novým bateriím či nádržím pro “čistou” energii.

2. Tesla pronikla na pozici, kterou si automobilky připravovaly pro sebe. Elon Musk je schopen rychlým vývojem a pro mě nepochopitelným marketingem prodávat auta, která technicky (mimo motorů a baterie) zaostávají i za Dacií za cenu, která odpovídá luxusním značkám. Další odlišení Tesly – kromě motoru a baterií – proti klasickým automobilkám je v nabízeném software, například autopilot.

3. Toyota se “trefila” do požadavku lobbistů a zákonodárců na “čistý” motor s hybridem Prius lépe než VW se svým “clean diesel”. Přesto na Teslu a její “čistý” automobil zatím nemá odpověď.

4. Toyota, VW, Renault, … nyní vsadili všechno na elektromobily. Hledají baterie, zdroje energie, které budou levné a dostupné v řádově větších množstvích než kolik jich potřebuje Tesla. Zatím nic zázračného a zároveň lepšího než Li-ion baterie co používá Tesla nenašli. V li-ion bateriích zkouší používat grafen, zkouší baterie s pevným elektrolytem, zkouší vodík. Co uspěje se zatím netuší. Je to hra s vysokým rizikem a s vysokou odměnou. Ovšem proti hráči – Tesle, který má trumfy ve své ruce.

5. Mezi trumfy Tesly patří: ochota k riskování – její zákazníci jsou často “beta testeři”. Schopnost rychle se učit z chyb. Velké investice do vývoje. I kdyby se nic lepšího než li-ion fyzikálně / chemicky nebylo, Tesla změnou článků plánuje zdvojnásobit dojezd. Zvětšením článků (jednotlivých baterek), zjednodušením výroby i spojením baterek s nosnou konstrukcí vozidla. Posledním trumfem, na který VW, Toyota nemá odpověď je software a propojení Tesly s vývojáři. Ochota riskovat zabití některého z beta-testerů (zákazníků). Tradiční automobilky vyžadují 100% spolehlivost od externího dodavatele (Delphi/Siemens/Bosch/Continental). Ovšem bez jízdních dat – terabajtů denně, bez pokusů “naživo”, nebudou schopni vyvinout software tak kvalitní jako ho nabízí Tesla, respektive budou mít ve vývoji vždy 5+ let zpoždění.

6. Závěrem: souboj automobilek s Teslou považuji za boj, kterému se automobilky mohly vyhnout, kdyby neprosazovaly “čisté” motory a tím skokovou změnu v odvětví. Automobilky mají jako kouli na noze svojí velikost, relativní pomalost při vývoji nových technologií. Kdo na současné situaci vydělá? Možná Tesla, možná některá automobilka. Zákazník vždy prodělá. Tím že dostává nedospělou technologii, tím že nesmí kupovat kvalitní motory v kvalitních autech. Časem možná zvítězí Li-ion baterie, solid-state baterie nebo vodíkové nádrže. Ale předtím bude zákazník nucen kupovat beta technologii, dělat betatestera s pocitem že jeho drahé auto za pár let skončí jako betacam. Plus jakmile automobilky odepíšou investice do benzínových a dieselových motorů, můžeme se těšit na zákaz jejich provozování. U veteránů zůstanou karoserie, ale uvnitř bude bublat elektrický retrofit s reprosoustavou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 497 komentářů u „Poznámky k něčemu, čemu nerozumím vůbec

 1. 1551
  quivis says:

  Protože vše souvisí se vším, je tu další důkaz:
  Při hašení požáru garáže našli ostravští hasiči ostré granáty a miny.

 2. 1552
  skimic says:

  Úplně náhodou jsem s dočetl, že Kocábův táta Alfréd pracoval v Mauthausenu (nasazený, protože odmítl narukovat).

 3. 1553
 4. 1554
  skimic says:

  Snažím se na věci pohlédnout jako vždy z té lepší stránky.
  Je dobře, že jako false flag využili něco co se stalo před sedmi lety a nemuseli tedy zabíjet další lidi.

  • 1554.1
   Petr Kunetka says:

   Tak to je positivni mysleni par excellance.

   • 1554.1.1
    skimic says:

    Viď ?
    Tomu se říká „vykročení z rámce“ 🙂

    • 1554.1.1.1
     Schumacher says:

     Zajémavé.Vychází mi, že pro to s čím včera bylo vylezeno, tajné služby měly informace už od roku 2018.
     Tomuhle říkám důkazy z mrazáku.

   • 1554.1.2
    skimic says:

    o.t. par excellEnce, exeláns se to jen vysloví (fr.)

    (půjčeno z lat per excellentiam)

 5. 1555
  Petr Kunetka says:

  StK, a proc porad pisi, ze mne urazi tak stupidni propaganda. Za sve dane si zaslouzim lepsi! 😀

 6. 1556
  Matzurka says:

  No,
  ruské weby to prej zatím vidí jako false-flag pro běloruskou „akci“.
  Fakt je, že Dukovany i JETE potřebujeme my, stejně jako NS2 Němci a potažmo EU. Rusové to klidně kšeftnou do Asie – a JE staví kde všude… u nás by to mělo spíš ten „propagační“ smysl víc, než extra profit.

 7. 1557
  skimic says:

  Matzurko
  false flag – všimla jste si jak FAZ zuřivě mlčí?
  Tam by se měl Petr Kunetka podívat jak se správně mlčí 🙂
  Ono taky North Stream II je daleko důležitější než nějaká čechie co se furt brání stát se sedmnáctým bundes buntes 🙂

 8. 1558
  Schumacher says:

  Dejme tomu, že agenti tu v tu dobu byli. Vyšetřovatelé musejí znát totožnost nejpozději od roku 2018. Vědí pod jakou legendou jednali s Imexem.
  V tom případě musela být další dokumentace o účelu návštěvy. A evidence v „knize docházky“.
  Otázka jak se dostali do areálu a v budovách vzdálených 150 m, do beden s výbušným materiálem umístili nálože. Umístili je sami, měli někoho uvnitř? A zařídili to tak, aby ten uvnitř po adjustaci druhé nálože hned vylítl do luftu, tím se zbavili svědka/svědků. Nebo s jejich pomocí pronikli dovnitř, zavraždili je, umístili nálože, jednu nastavili na výbuch ještě toho dne. Počkali na výbuch aby se přesvědčili, že stoy jsou zamatené, a vyfrčeli přes Vídeň.
  Otázka je ve které fázi operace se zbavili nepohodlných svědků.
  Jenže informace jsou jen o jejich pobytu. Ne o obchodním jednání a vstupu do objektu.

 9. 1559
  Matzurka says:

  Leda Ein Kessel Buntes,
  jak to tak vypadá.

  zde poměrně střízlivější názor
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/To-nebylo-jen-tak-Vyzva-Americanu-Analytik-Visingr-Cesko-a-mocnosti-po-Vrbeticich-661070?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Ovšem pořád mi uniká jedna věc – když připustím, že teda Pat a Mat zmatlali tu explozi – proč to bouchlo ještě po měsíci podruhé ? A proč je pak – u všech všudy – poslali místo na Sibiř ještě zmatlat otravu toho Bulhara, Skripala, a kdovíco ještě ? To nemají schopnější agenty ?
  Já nevím, mně to prostě přijde pořád přitažené za vlasy… Pokud s námi Rusové nějak chtějí komunikovat (obchod i propaganda), tak by přece na našem území takové hovadiny neprováděli. Kór když Kolář a spol. dělají co dělají, řeporyjec řeporyje… Pravda, co dělá ruská mafie je asi jiná věc.

 10. 1560
  PeS says:

  2 Schumi ad 1558 – Tobě ještě nedošlo, že to udělal osobně Putin? A to víš, ten je rafinovanej…
  Taková zlodějka rohlíků má na rozdíl od Tebe už dávno jasno…
  (to jen v zastoupení dvd připomínám první Brandtovu větu!)

 11. 1561
  PeS says:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ruske-ministerstvo-zahranici-Slouzite-USA-a-v-nesmyslech-je-jeste-prekonavate-661076
  „Ruské ministerstvo zahraničí se ohradilo proti informacím českých tajných služeb, že za výbuchem skladů zbraní ve Vrběticích stojí dva ruští agenti. Rusové tvrdí, že je to nesmysl, a to dokonce nesmysl tak velký, že překonává i nesmysly přicházející ze Spojených států, kterým dnes podle ruského ministerstva zahraničí Česko slouží.“
  Tak s tímhle bych souhlasil… Jen bych dodal, že ten nesmysl je šířený záměrně na odvedení pozornosti od jiných svinstev…
  Jen jen se schyluje k povolení vakcinace Sputnikem a už tu jsou najednou 2 univerzální agenti… Jak na zavolanou, že?
  ale na druhou stranu věřím, že se najdou blbečkové, správně zpracovaní ČT, co tomu budou věřit… Třeba takovej ten Jóna, co žere chrousty… Možná se najdou i další…
  Jak říkám studentům – když už mě chcete podvádět, dělejte jak chcete, ale ať mě to prosím neuráží. A tyhle primitivní lži mě hodně urážej…

 12. 1562
 13. 1563
  maYda says:

  Dobrý podvečer,

  pokus:
  nějak se mi nedaří vložit komentář, asi překlep v údajích, které jsem asi omylem vypnula. už dva mi čekají na schválení.

 14. 1564
  skimic says:

  No tak se vyjímečně na chvilku soustřeď a napiš si správnej email 🙂
  Máš ještě zkřehlé prsty po noci v chalupě?

 15. 1565
  skimic says:

  Zkřehlé prsty je dobré přiložit na hruď. Znám z kola.

 16. 1566
  maYda says:

  no sláva už to funguje.
  Pane domácí, ty dva komentáře, co prý čekají na schválení, zahoď.

  poku djde o tn cirkus, pravdu nevím, kdo ještě spoléhá po frašce s kabelkama na předsednictvu vlády a tej šaškárně, kdy chtěli údajně rusové odpravit podpapíráka a řeporyjce, že někdo bude ještě nějaká senzační odhalení BISky brát vážně….

  A mimochodem, už vyhlásily Řeporyje válku rusku? Starosta sedl na trakař a táhne na Moskvu? Nebo aspoň dělat bordel před ambasádu?

  • 1566.1
   dvd says:

   maYdo – obávám se, že spousta lidí to žere (asi jako ten PeSem zmiňovaný Jóna ty chrousty). Vymknuta z kloubů doba šílí…
   Anebo jenom někteří lidé?

   • 1566.1.1
    maYda says:

    Dobřm dvd, já to trochu upravím :

    nechápu, jak může ještě po aféře s kabelkama …atd. brát někdo BIs vážně.

    To, že to nechápu, ještě neznamená, že takový lidi nejsou. Jsou a je jich možná i hodně, třba i mezi mými kamarády nebo kolegy, jen já je nechápu…

    Přitom třeba tentokrát má ta BIS pravdu. Ale víme, jak dopadl pasáček, který pořád ze srandy křičel , že jde vlk, když vlk opravdu přišel.

 17. 1567
  skimic says:

  Zpackaná tiskovka, příběh se pořádně neprodal v zahraničí, kritizuje vládu expertka
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zpackana-tiskovka-pribeh-se-poradne-neprodal-v-zahranici-kritizuje-vladu-expertka-151052#dop_ab_variant=553411&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=98VOk8ZwcDZ-202104181710&dop_id=151052&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Tak to je velmi poctivé sdělení. O Česko tady jde v poslední řadě a přitlačený Babiš zcela selhal protože to nedokázal dostat do mezinárodních médií aby vytvořil potřebný tlak na ….

  A FAZ mlčí a mlčí. Merkel mlčí. Macron mlčí.
  A Kolář si zoufá z toho Německo francouzského mlčení.
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kolar-zakaleny-rusky-zpravodajsky-rybnik-je-nutne-vycistit-s/r~0daec404a02a11eb89ccac1f6b220ee8/?

  Alespoň je vidět, že z Německé či Francouzské peníze za tou aférou nejsou. Raduje se Koudelka a Kolář plus Spolu. Pirát zatím mlčí, Okamura si jen odplivl.

 18. 1568
  nickname says:

  Skimici, ad Alfréd Kocáb – to nebyla ironie. Slyšel jsem na starého pána jen chválu. Žel jsem ho nikdy nepoznal.

  • 1568.1
   skimic says:

   Vždyť říkám, že ho neobviňuji. Někdo byl holt nasazený v továrně na mesršmity, někdo v koncentráku. Si nevybereš.

  • 1568.2
   skimic says:

   A to, že se dobrovolně z rakouska vydal na misii do česka ho šlechtí. Jednoduché to tu asi neměl. Ačkoliv, šlechtí — misie je misie. Tedy něco jako poslání. Tady ho mohli jen zabít, Papuánci by ho i snědli.

 19. 1569
 20. 1570
  skimic says:

  1569 Matzurka
  tyto staré zbraně jsou samozřejmě vyhledávané. Umí s tím zacházet i opičák.

 21. 1571
  skimic says:

  Je mi teď trochu líto Českých Elfů a Evropských hodnot.
  Kovid, Hybridní válka, buzeranti a teď ještě Vrbětice.
  Jsou určitě unavení když musí všechno pokrýt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *