Poznámky k něčemu, čemu nerozumím vůbec

–  k vodíkové ekonomice, automobilům a elektromotorům:
Petr Moses

1. automobilky se rozhodly zlikvidovat benzínové motory, bez ohledu na náklady  a škodu zákazníkům. Tím způsobily nestabilitu v odvětví a umožnily cestu novým motorům s “nulovými” emisemi, novým bateriím či nádržím pro “čistou” energii.

2. Tesla pronikla na pozici, kterou si automobilky připravovaly pro sebe. Elon Musk je schopen rychlým vývojem a pro mě nepochopitelným marketingem prodávat auta, která technicky (mimo motorů a baterie) zaostávají i za Dacií za cenu, která odpovídá luxusním značkám. Další odlišení Tesly – kromě motoru a baterií – proti klasickým automobilkám je v nabízeném software, například autopilot.

3. Toyota se “trefila” do požadavku lobbistů a zákonodárců na “čistý” motor s hybridem Prius lépe než VW se svým “clean diesel”. Přesto na Teslu a její “čistý” automobil zatím nemá odpověď.

4. Toyota, VW, Renault, … nyní vsadili všechno na elektromobily. Hledají baterie, zdroje energie, které budou levné a dostupné v řádově větších množstvích než kolik jich potřebuje Tesla. Zatím nic zázračného a zároveň lepšího než Li-ion baterie co používá Tesla nenašli. V li-ion bateriích zkouší používat grafen, zkouší baterie s pevným elektrolytem, zkouší vodík. Co uspěje se zatím netuší. Je to hra s vysokým rizikem a s vysokou odměnou. Ovšem proti hráči – Tesle, který má trumfy ve své ruce.

5. Mezi trumfy Tesly patří: ochota k riskování – její zákazníci jsou často “beta testeři”. Schopnost rychle se učit z chyb. Velké investice do vývoje. I kdyby se nic lepšího než li-ion fyzikálně / chemicky nebylo, Tesla změnou článků plánuje zdvojnásobit dojezd. Zvětšením článků (jednotlivých baterek), zjednodušením výroby i spojením baterek s nosnou konstrukcí vozidla. Posledním trumfem, na který VW, Toyota nemá odpověď je software a propojení Tesly s vývojáři. Ochota riskovat zabití některého z beta-testerů (zákazníků). Tradiční automobilky vyžadují 100% spolehlivost od externího dodavatele (Delphi/Siemens/Bosch/Continental). Ovšem bez jízdních dat – terabajtů denně, bez pokusů “naživo”, nebudou schopni vyvinout software tak kvalitní jako ho nabízí Tesla, respektive budou mít ve vývoji vždy 5+ let zpoždění.

6. Závěrem: souboj automobilek s Teslou považuji za boj, kterému se automobilky mohly vyhnout, kdyby neprosazovaly “čisté” motory a tím skokovou změnu v odvětví. Automobilky mají jako kouli na noze svojí velikost, relativní pomalost při vývoji nových technologií. Kdo na současné situaci vydělá? Možná Tesla, možná některá automobilka. Zákazník vždy prodělá. Tím že dostává nedospělou technologii, tím že nesmí kupovat kvalitní motory v kvalitních autech. Časem možná zvítězí Li-ion baterie, solid-state baterie nebo vodíkové nádrže. Ale předtím bude zákazník nucen kupovat beta technologii, dělat betatestera s pocitem že jeho drahé auto za pár let skončí jako betacam. Plus jakmile automobilky odepíšou investice do benzínových a dieselových motorů, můžeme se těšit na zákaz jejich provozování. U veteránů zůstanou karoserie, ale uvnitř bude bublat elektrický retrofit s reprosoustavou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 504 komentářů u „Poznámky k něčemu, čemu nerozumím vůbec

 1. 751
  Schumacher says:

  Ženě kleknul mobil. Nokia C5. Jednak baterka, druhak velmi unavený a rozvrzaný. U řvoucího mimozemšťana objednal nový. „Chytrý“. Bude si zvykat. Klánie a porubanie.
  Přechod z tlačítkového je… neobvyklý. Kdybych tu a tam na pohybu nepotřeboval net, zůstal bych u mrňavého tlačítkového Samsungu za výprodejních 350 Kč. Takové „mejdlíčko“, dobře se drží v ruce. Intuitivní ovládání.
  Fotomobil je príma, jenže do kapsy tuze velký.

 2. 752
  skimic says:

  L’université d’Oxford a annoncé mardi qu’elle suspendait les essais sur les enfants du vaccin contre le Covid-19 qu’elle a développé avec le laboratoire anglo-suédois AstraZeneca, dans l’attente de l’avis du régulateur britannique.

  Zkráceně + Oxfordská Universita oznámila, že pozastavila testy dětí na vakcínu proti kovidu, kterou vyvinula s Astrou-Zeneca po doporučení britského regulátora.

  Zdroj je belgický LeSoir ale beru to vážně, protože v Seneffe (Valonsko) se to také vyrábí.

  • 752.1
   quivis says:

   „testy na vakcínu proti kovidu“
   Testy na kovid bych chápal, ale testy na vakcinů? Takové testy neznám …

 3. 753
  skimic says:

  Pan Blatný je nicméně v pohodě. Ví že na staré to moc nefunguje, na mladé taky ne, děti nedejbože.
  Ale vakcínovat se musí. Pan Blatný je materialista. Korporátům materiál chystá.

 4. 754
  skimic says:

  To je tak strašný humus ….

 5. 755
  Zpátečník says:

  Uctivě děkuji za všechny odpovědi a tipy. Problém je však v tom, že čím více je referující spokojen, tím má ledničku déle, a čím ji má déle, tím méně tehdejší kvalita výrobce vypovídá o jeho kvalitě dnešní. (Nehledě na kvalitu konkrétního typu, ten už se s tím označením jistě dávno nevyrábí, a i kdyby ano, už ne v Německu, nýbrž v Turecku, už ne v Turecku, nýbrž v Číně, už ne v Číně, nýbrž v Rumunsku…)

  — — —

  Matzurko, myslela jste prosím od Liebherru třeba něco takového: https://lednice.heureka.cz/liebherr-tp-1414/#specifikace ? Anebo do laborek berete nějaké dražší modely, které ovšem mohou být vyráběny v nějaké úplně jiné fabrice?

  — — —

  Copak asi (otázka pro přítomné businessmany) vypovídá o kvalitě (resp. životnosti) ledničky cena, za kterou si lze u některých prodejců přikoupit prodloužení záruky? Pracují ti prodejci s nějakou fixní ziskovostí, pro všechny značky stejnou?

  • 755.1
   AeroKarel says:

   Zanussi (2 kusy, malá a velká) nám slouží už více, než deset let.
   Kamarád (dělá do chlazení) tvrdí, že výměníky jsou u všech stejné a v těch je největší riziko.
   Prodloužení záruky bych nekupoval. Pokud je to ze dvou let na tři.

   • 755.1.1
    Zpátečník says:

    Ani já neměl nijak v úmyslu jej kupovat. Je jasné, že prodejce na něm chce vydělávat a že riziko závady je tedy menší, než by odpovídalo procentu navýšení ceny. Jenže kdybychom předpokládali, že na něm výrobce vydělává třeba 50 %, pak by po jejich odečtení cena prodloužení záruky odpovídala skutečnému riziku závady.

    V mém případě závadou zřejmě byl únik chladiva někam dovnitř do isolace (na viditelných částech jsem totiž žádnou mastnotu nenašel).

    • 755.1.1.1
     AeroKarel says:

     Je to v podstatě pojištění. Na tom někdo vydělá, někdo prodělá (těch bude asi víc), někdo bude na svém.
     Ty nové výměníky jsou plastové lepené. Levnější a lehčí než původní kovové, menší životnost, podle toho kamaráda.

     • 755.1.1.1.1
      Zpátečník says:

      Ale jo, to všechno je jasné. Pro mne má smysl pojišťovat si dejme tomu barák, ne však riziko pártisícové ztráty. Tu mohu klidně nést sám, a nepotřebuji nikomu platit za to, že ji (v průměru se ziskem) ponese za mě.

     • 755.1.1.1.2
      AeroKarel says:

      Taky to nevyužívám.

     • 755.1.1.1.3
      mayda says:

      Hlavně ty plastové nejdou opravit. TY kovové ano. Aspoň mi to tak říkali v servisu, jedna lednice mi dojela právě na to, že ten lepený výměník povolil a chladící kapalina vytekla do pláště.

  • 755.2
   Matzurka says:

   Uf,
   tohle je pro nás malinké. V laborce mám navíc jen chladničky nebo mrazáky (šuplíkové), tam bych se kombinace bála. Kde je dělají netuším, brala jsem – naposledy před deseti lety – od elektro Voráček
   https://www.elektrovoracek.cz/volne-stojici-spotrebice/mraznicky?znacka=liebherr
   Cenově kolem 15tisíc (výška cca 180cm, mrazák 5-6 šuplat). Ale jsou i kolegové, co to brali před firmu „laboratorní přístroje“, a tam se cena pohybovala výše (možná ovšem mají mrazáky se dvěma motory nebo co) – to podle toho, kdo tam uchovává jak „vošajstlich“ materiál; já to svoje „rodinné zlato“ raději dávám do extra speciálního mrazáku s -80C, a to už je skutečně dodavatel laboratorních přístrojů.

 6. 756
  skimic says:

  Prodloužení záruky Zpátečníku je z hlediska obchodu v zásadě dobrá idea.
  Syžet: Vědomě křápy kupuji a vědomě je přeprodávám.
  Moc klientů to kupovat nechce a tak si udělám statistický propočet ad reklamace a udělám ta prodloužení záruky. Dodavatele zároveň skásnu buďto na ceně nebo si vymůžu lepší záruku.
  To jsou takové ty hovadiny co přes dealery jedou. Nemám nejmenší chuť v tom nakupovat a tedy se v tom ani babrat.
  Vy to Zpátečníku podle mého názoru děláte jen abyste se utvrdil co se týče té Vaší šuntovitosti.
  Rada je přitom zcela jasná. Pokud něco chcete, dobře si to vyberte, Zpátečníku. Je to jen na Vás.
  V Komunismu by to bylo jiné. Dostal byste stejnou kvalitu aniž byste si mohl vybrat. Ne tu nejlepší. Tu by měli Vaši konformní vůdcové.
  Ale i Vy byste na to mohl dosáhnout. Vaše volba.

 7. 757
  Zpátečník says:

  756 — Což o to, skimici, koupit si prodloužení záruky samozřejmě nechci, jednak vím, že prodejce na něm potřebuje (v průměru) vydělat, jednak prodejce může předpokládat, že si jej koupí (téměř) jen ti, kdo o sobě vědí, že s výrobkem zacházejí rabiátsky, pročež si ve své kalkulaci musí přirazit ještě cosi navíc nad celkovou pravděpodobnost závady.

  Chtěl jsem jen toho čísla užít k odhadu reálné spolehlivosti. Tak např. výše citovaný typ Liebherr u DatARTu stojí 7000 Kč, prodloužení záruky ze dvou na pět let dalších 1400 Kč, čili 20 % navrch. Znamená to, že v tomto období chcípne 10 % ledniček (při 50 % marži DatARTu)?

  V takovém případě je zajímavé, že u laciné značky Beko chce DatART za ty tři roky navíc také zcela stejných 20 %…

 8. 758
  skimic says:

  Je tu zřejmá diskuse o renovacích,
  Zde se připojím s čerstvou zkušeností. Měl jsem staré parkety co jsem si hýčkal. No jo, byli jsme vytopeni a udělali jsme nové parkety. Stále okolo 40 – 50 m2 v té místnosti, jsem to neměřil, zbytek je dlažba.
  Ty nové parkety byly lakované. 3x. Těch dvacet let s tím byl opruz. Něco si rozlil upadlo ti něco …. neřešitelné.
  Tak jsme (ŽD) se jali to upravit, protože maYda!
  maYda hýbe mým bytem.
  Takže vážení přátelé, lakovaný parkety přebroušený a natřenž dvěma vrstvami oleje zatímco laku by byly tři vrstvy,
  Je to levnější a nesrovnatelně hezčí.
  to tedy říká žd, takže je to nepřenositelné
  Z hlediska údržby je ale jasné že olej vede. Lokápní oprvy parket jsou možné. U laku ne.

  • 758.1
   Matzurka says:

   Souhlasím,
   až se rozhodnu předělávat parkety, půjdu taky „do oleje“ a trpce lituji, že jsem o něm nevěděla dříve (když jsme stavěli a dávali ty parkety…).

   • 758.1.1
    skimic says:

    Matzurko,
    na naší jinou dřevěnou podlahu se dnes malířům povedlo zvrhnout (se utrhlo ucho) asi dvacet litrů keramický barvy.
    Tak já to beru jako výzvu. Z jejich pojištění novou podlahu z tropických tvrdých dřevin, nic proti stávající Meranti ale nebráním se jakékoliv improvizaci.
    Asi až se z toho oklepou půjdu opět do příslušného oleje, který ty podlahy ze vzácných dřevin šlechtí.

  • 758.2
   Schumacher says:

   My máme „lamino“ protože jsme chtěli ušetřit. I když „plovoucí“ z dostatečně silnou vrstvou dubu by byla nesrovnatelně lepší a ve výsledku s ohledem na celkové rekonstrukční náklady ne až tak nákladná. Lamino stojí za prd. To byla velká chyba. Teď bychom mohli lecos, jenže nové podlahy nám za tím za tu příšernou vyklizovací a rozebírací štrapáci nestojí.

 9. 759
  skimic says:

  Zpátečníku
  svým rozborem jste si vlastně odpověděl.
  Budete velmi brzo bohatý.

 10. 760
  Zpátečník says:

  Jinak je zajímavé, že firma, kterou jsem neznal a na kterou mě teď upozornila Matzurka, tu pětiletou záruku nabízí zdarma…

  https://www.elektrovoracek.cz/volne-stojici-spotrebice/lednicky/liebherr_t-1414.html

 11. 761
  mayda says:

  Skimici, mně do svýho bytu netahej.

  Kdybys ŽD nevyslepičil, že renovuju parkety, mohl jsi mít klid.
  Sám si za to můžeš.
  Tedy v případě, že nemáš ŽD nadanou vlastním rozumem a že se nerozhodla pro renovaci nezávisle na mně z vlastních důvodů.
  V tom případě si za to sice nemůžeš, ale já jsem i v tomto případě z oblga. :-p

 12. 762
  Dusan Neumann says:

  Na téhle straně rybníka všechno mám Kenmore 26 let staré

 13. 763
  Foundryman says:

  Ten olej vyjetej z auta? Aby to mělo patinu?

 14. 764
  křowas says:

  Dobrý den. Prosím, sleduje tady někdo erupci islandské sopky? Vypadá to, že dosavadní turisticky zajímavá fáze byla pouze úvod a nyní se začíná otevírat delší trhlina, ze které vytéká láva. Dnes ráno došlo k dalšímu prodloužení linie.

 15. 765
  ptakopysk says:

  Já sleduju spíš Mars. Zítra má odstartovat americký solární ventilátor, přesněji elektrický vrtulník, Ingenuity. Přežil v pohodě marťanskou noc, má nabitý akumulátory, stojí na marťanském letišti a zítra by měl jít do vzduchu. Perversance postává opodál a monitoruje situaci.

 16. 766
  maYda says:

  Umřel Karle Pacner, v roce 1969 byl na mysu Canaveral, když startovalo Apollo 11 k Měsíci.
  https://www.idnes.cz/technet/vesmir/umrti-karel-pacner.A210407_083813_domaci_bur

 17. 767
  nickname says:

  Dobré ráno. Ad Liebherr: komu nevadí bulharská kvalita za bulharské ceny, ať kupuje Liebherr. Funguje, ale větráček na odstraňování námrazy v mrazáku mi někde občas rezonuje. Měl jsem to reklamovat hned při přivezení.

  • 767.1
   nickname says:

   Německá kvalita: buď to vyrábí německá firma v Bulharsku nebo Bulhaři v Německu. Co je lepší?
   Problém dnešní výroby je neopravitelnost. Především z důvodů ekologických. Požaduješ menší spotřebu? A+++ štítek? Dostaneš ho, ale musíme to optimalizovat tak, že výrobek bude neopravitelný.

 18. 768
  Zpátečník says:

  767 — Což o to, nickname, abych tak řekl, neopravitelnost ještě nemusí nutně být nesprávná… Totiž, když si představím netěsnost v té části chladicího okruhu, která je zapěněná kdesi pod tepelnou isolací, pak by opravitelnost znamenala:
  • nějakou elegantní nedestruktivní diagnostiku, aby se kvůli hledání netěsnosti nemusela lednička rozpárat celá (ta by se mi líbila už proto, že jsem si kdysi trochu přičichl k měřicí technice);
  • pak ale stejně konstrukční řešení, které by umožnilo se pod plášť ledničky dostat bez větších škod (a takové si těžko umím představit).
  Čili z tohoto hlediska by mi připadalo celkem odůvodnitelné, kdyby se v tomto bodě konstrukce nezaměřovala na opravitelnost, nýbrž na primární spolehlivost té nepřístupné části chladicího okruhu. Samozřejmě pokud jej místo toho dělají z lepeného plastu, jdou přesně opačným směrem.

  — — —

  Jenže co teď s tím? To, že teď musím vyhodit dalších sedm, deset nebo patnáct tisíc Kč, by mi zas tolik nevadilo; koneckonců jsou to čistě virtuální peníze. (Reálnější byly v okamžiku, kdy jsem si je musel vydělat, ovšem to už bylo před nějakou chvílí.) Horší je, že nevím, co si vybrat. S šuntovitostí světa se nevyhnutelně pojí i šuntovitost informací.

  A nejen to. Šuntovitost informací indukuje praktickou ochotu kupovat šunt. Když nevím, co si vybrat, prostě si koupím to nejlacinější.

  Maxima starého dobrého světa – nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat laciné věci – v šuntovitém světě už tedy neplatí. Anebo naopak platí, všechny nové věci, ač zadarmo drahé, jsou v šuntovitém světě ty laciné, a dovolit si je kupovat nemůže nikdo.

  • 768.1
   nickname says:

   Kupte cokoliv s dvouletou záruční dobou. V průměru to bude fungovat 10+ let. Co nejméně „vymožeností“ a „prémiových“ vlastností. Ten větráček nám rezonuje, protože to má automatické odmrazování.
   Německo a německé fabriky: jediný možný způsob udržet pracovní místa v Německu je zaměření se na výroba průmyslových zařízení a jejich součástí.
   Spotřební technika / elektronika musí z Německa zmizet. Nikdo není ochoten zaplatit 3x vyšší cenu při stejné kvalitě proti Bulharsku.

 19. 769
  Petr Kunetka says:

  Tento clanek v hospodarkach se mi skutecne libil.
  https://archiv.ihned.cz/c7-66905480-r6hff-da2eeed7ea873d6

  • 769.1
   quivis says:

   Placený článek z Bakalova imperia …

   • 769.1.1
    Petr Kunetka says:

    Link nahore by mel byt odemknuty (ale uplne nevim, jestli to takhle funguje), a clanek mi prijde dobry. Ze noviny nekdo vlastni je pravda, kazde noviny nekdo vlastni 🙂

 20. 770
  Zpátečník says:

  769 — A poslyšte, PK, máme my nějaký stát? Nápovědou nám může být otázka: Řekli by Češi za Protektorátu, že mají stát?

  Podle mého názoru nemáme stát, nýbrž režim. Liberální demokracii, či jak tomu chcete říkat…

  • 770.1
   Petr Kunetka says:

   No, minimalne se tak tvarime. Kazdopadne ano, ptate se spravne; narozdil od protektoratu se ale nyni nemuzeme vymlouvat na cizi okupacni armadu.

 21. 771
  Stary kocour says:

  Babiš je synonymum pro šílence.
  Blatný (klupodivu) nepovolil, Ehrenberger rozvolní. Nové koště.
  Takže další vlna koronáče je už na obzoru. Jenom nevíme jestli britská nebo ještě horší mutace.

  • 771.1
   Petr Kunetka says:

   Nepanikařte. O co se vsadíme, že ne? 🙂

   • 771.1.1
    Stary kocour says:

    Ještě nepanikařím. Já vůbec málo panikařím. Počkám, jak rychle se bude „uvolňovat“. Počkám na sv. Gagarina.*
    Bulharsko, hospody >> volby.
    On si Babiška fakt myslí, že si tím zlepší mediální obraz?
    Jediné, čeho dosáhne bude, že se opozice začne ještě víc znemožňovat než doposud. I když si myslím, že prostoru pro vlastní znemožňování už moc nemá. Ostatně Babiška taky ne. [;>))
    */ Nechce se mi věřit, že je to už kopu let…

    • 771.1.1.1
     Petr Kunetka says:

     Tak, jestlize se opozice dale znemozni, tak se vlastne sance babise zvysi, ze ano 🙂

     A co ta sazka – lahev portskeho proti… co pijete? 🙂 Mne proste z mych cisel a predpokladu dalsi vlna nevychazi…

 22. 772
  skimic says:

  771 Petr Ahrenberger mi nevadí
  uvidíme co bude dělat a jak to bude dělat.
  Schopný je, jeho Monika, kromě toho že je taky MUDr je i krásná žena. Takže nějaké plusy mít bude 🙂
  https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/dermatolozka-arenbergerova-v-miss-jsem-sla-s-kuzi-na-trh.A080831_144553_ona_ony_ves

  • 772.1
   Petr Kunetka says:

   Nekde jsem zachytil, ze je pro Sputnik, ale nic vic. No, 4. ministr za rok, pocitam dobre?

   „Kdo z nasi vesnice jeste nebyl ministrem zdravotnictvi, at se dostavi zitra rano pred prodejnu Potravin. Autobus do Prahy odjizdi 8:30“

  • 772.2
   skimic says:

   Ale já nevím jestli je pro Sputnik nebo ne. To je asi fuk. Hlavně to není mentálně chvilkař jako ten ušatej spejbl. Řídit kliniku, nabrnknout si doktorku modelku, pak řídit celou nemocnici – tomu kovid neublíží a ministr se mu do CV hodí.

  • 772.3
   skimic says:

   Monika je Doc. MUDr. , Ph.D. a snad i proděkanka
   Tohle uhlídat doma, minzdrava a Babiše zvládne levou zadní.

 23. 773
  quivis says:

  Krásná myšlenka:
  O internetovou sít se účastníci chtějí opírat, ale spíše se v ní zamotají …

 24. 774
  Stary kocour says:

  Též nemám proti Arenbergerovi nic.
  Nic podstatného. Jenom příšerně, stařecky mluví. Fultá.
  Jenom ten ministerský orloj je trošinku k smíchu. Trošku dost.
  Na a kauza Sputnik? Uvidíme.

 25. 775
  maYda says:

  “ Požaduješ menší spotřebu? A+++ štítek? Dostaneš ho, ale musíme to optimalizovat tak, že výrobek bude neopravitelný.“

  mám jisté popchybnosti, zda z hledika CELKOVÉ spotřeby, ať už materiálu, prostředků nebo energie je výhodnější vyrábět a kupovat nový výrobek místo opravy starého….

  • 775.1
   nickname says:

   Maydo, pokud vám jde o prosazení „správné myšlenky“, nesmíte brát na fyziku, ekonomii a ekologii ohled.
   Zpřísňování „ekologických“ norem se výrobci podvolili, s nadějí, že pokud si ty normy sami napíší, budu mít před Číňany a Korejci tři roky náskok.
   Každé tři roky musí být nová norma. Aby se prodávaly nové výrobky.

 26. 776
  Petr Kunetka says:

  Tak jsem nasel strucnou, neurcitou vetu o Sputniku zde. Ale uvidime, osobne necekam, ze by se nepritel stal nahle vstricnejsi nebo prestal delat hrube chyby.

  https://www.denik.cz/z_domova/petr-arenberger-ministr-zdravotnictvi-blatny-babis-ano-vakcina-sputnik.html

 27. 777
  Stary kocour says:

  Zvláštní názory Ivana Hofmana. Ale nedá se jednoduše poslat do (_._)

 28. 778
  maYda says:

  K tomu článku v hospodářkách:

  „Ukazuje to, jak příšerně funguje současná administrativa. Primární pro ni není starost o to, aby stát řádně, tedy mimo jiné rozpočtově odpovědně a dlouhodobě udržitelně fungoval. Ale jak se udržet co nejdéle u kormidla, z čehož pro ni plynou hezké benefity. Neformální heslo kabinetu zní: Užijme si to, až dojde na placení, už tu nebudeme.
  …..
  Vše, co bezprostředně nenese hlasy ve volbách nebo se na tom nedá něco trhnout, je dlouhodobě opomíjeno a zakrňuje. “

  Asi bych parafrázovala výrok klasika :
  „Ale o čem tady už hezkých pár let píšeme, Mlho?“

  Ale zase je hezké, že to konečně dochází i někomu, kdo ja za takové analýzy placen. Jinak teda si to i před covidem cvrlikali vrabci na střeše….

  „Až odejde epidemie a s ní současná vláda, bylo by dobré se konečně podívat na stát nikoli jako na zdroj benefitů pro ty, již jsou zrovna u moci, ale jako na službu občanům – jako svého druhu vzájemnou pojišťovnu. Tedy udělat inventuru nejen krizového řízení, ale komplexně státních služeb a institucí.“

  taková drobnost, tlachat o tom, co by bylo dobré, můžeme do nekonečna. Otázka je, kdo to skutečně udělá, jak to udělá a pro koho to bude dobré.

  • 778.1
   Petr Kunetka says:

   Presne proto mne ten clanek zaujal – ze to konecne pisou i ti, kteri byli placeni za to, ze psali, ze to takhle neni.

   Prvnim krokem k naprave problemu je pochopeni a prijeti faktu, ze existuje problem.

 29. 779
  Petr Kunetka says:

  Tohle mi prislo zajimave…

  https://i.redd.it/na23okqs1m231.jpg

  Vypada to, ze naraznikovemu pasmu dochazi, ze maji jine zajmy, nez strany, ktere oddeluji.

 30. 780
  skimic says:

  776 Petře Kunetko
  Ad Sputnik – to je jen politika, je mi šumák co s ním Arenberger udělá.
  Co od něj ale očekávám, je velmi jednoduché:
  1. Že tvrdě přitlačí Maláčovou ke zdi aby se postarala o ty nemocniční dědečky, z které sice pojišťovny hezky platí ale jejich jediná nemoc je ta, že nemají kam jít.
  2. Že zruší kovidové příplatky
  3. Že následně vymete nemocnice a přikáže jim obnovit elektivní péči
  4. Že zatlačí na Babiše aby Plagovi umyl hlavu nebo nejlépe aby ho okamžitě vyhodil a pustil děti do školy a tím pádem sestřičky a doktorky do práce.
  5. Že Babišovi poradí, aby pro opozici vymyslel nějakého nového psa aby se měli v čem babrat a nesr.li se do věcí kterým nerozumí

 31. 781
  • 781.1
   skimic says:

   Doufám že jí vezmou papíry a už nevrátí 🙂
   Přerazí značku na chodníku hned u přechodu …. Co kdyby tam někdo stál?

  • 781.2
   skimic says:

   Zde samozřejmě automobily s autopilotem začínají dávat smysl. Zhruba asi pro polovinu lidstva.

   • 781.2.1
    Petr Kunetka says:

    Jo, to tak. Uz to vidim, jak se auto riti k zatacce a na displayi sviti „Program has performed an illegal operation…:“

   • 781.2.2
    skimic says:

    No to se zřejmě v tom bioprogramu přihodilo. Se ohlédla po fešném policajtovi ….

 32. 782
  Petr Kunetka says:

  Pan autor neudelal bohuzel posledni krok a nepochopil, proc muze cinska propaganda tak snadno vyuzivat slovnik woke aktivistu. Co cekat od politika…

  https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/svet-cinska-propaganda-uziva-retoriku-woke-aktivistu.A210405_105118_p_zahranici_wag

 33. 783
  ptakopysk says:

  Na ministry zdravotnictví jsme vyrovnali s Brazílií na 4:4!
  Doufám, že si pan premiér Bureš s bývalým kolegou s krycím jménem Kůže z časů , kdy oba pracovali pro stejnou Firmu, budou dobře rozumět.

  • 783.1
   Petr Kunetka says:

   No nehodlam ho hajit, ale jestli mu zalozili v zari 89 vebrbovaci spis, tak se ani nemohli spoznat…

   • 783.1.1
    ptakopysk says:

    myslím to samozřejmě obrazně, že jim v žilách proudí velmi podobná krev. I když… Začít koketovat s StB v roce 1989 o čemsi svědčí…

 34. 784
  quivis says:

  EMčA to nemá lehké:
  Bavorsko se dohodlo s Ruskem, bude vyrábět vakcínu Sputnik V. Předpokladem je, že vakcínu „schválí EMA nebo Německo“.

 35. 785
  Stary kocour says:

  EMA nemá čas, EMA nese mísu masa.To se máme!

 36. 786
  Matzurka says:

  Dobré popolední vespolek,
  mně se nějak ke komentování věcí veřejných už nedostává slov… Tak EMčA je pro Germánii ekvivalent, zatímco náš SÚKL je nekompetentní rozhodovat (nabízí se otázka, k čemu nám tedy sakra je ?). Srbsko začne Sputnik produkovat kdy, v květnu ? Možná to pak bude na menu rozvozu Rohlík.cz, a doručovat bude fešák nebo fešanda s žihadlem, dobrý den a za dva měsíce repete…
  Blatný splnil úlohu mouřenína, určitě ne zadarmo či nadarmo… nového ministra neznám, tedy média ještě nevytáhla žádnou špínu ? Nu, dočkejme času… opozice se může čílit jak chce, ale pokud se osvědčí, může pokračovat i po volbách, no ne ? Jeho specializace mi trošku přijde jako přiznání, že jsme v pěkném svrabu, či dokonce ještě jinde, ostýchám se napsat kde.
  Ale zbláznilo se i počasí, tak si jdu namichat nějaký účinný životabudič a budu doufat, že se z toho jednoho krásného dne vyspím a probudím….

 37. 787
  skimic says:

  Pozvěte hyeny, řekl Zeman a ceremoniál jmenování mohl začít …
  Hyena je alespoň užitečné zvíře …

 38. 788
  maYda says:

  „Jeho specializace mi trošku přijde jako přiznání, že jsme v pěkném svrabu, či dokonce ještě jinde, ostýchám se napsat kde.“

  na to by ovšem nebyl potřeba dermatolog….

 39. 789
 40. 790
  Stary kocour says:

  A krásně se nám to v TV mele.
  Za chvíli se začnou prát a potom po sobě budou i střílet?

  • 790.1
   Petr Kunetka says:

   Uz to meli davno zrusit. Ale kdyz ne, alespon to je zabavne.

  • 790.2
   Matzurka says:

   Mohli by k tomu zahrát „Padla facka, padla na sále…“
   Lipovské držím palce i pěsti, a doufám, že ten domeček z karet shodí.
   Akorát je to fakt jak klubko hadů – Dvořák napojený na PPF, které ovšem provozuje TV Nova… chjo.
   A co na to Jan Tleskač ?

  • 790.3
   skimic says:

   Vůbec se nedivím, že má Lipovská ochranku.

   • 790.3.1
    Stary kocour says:

    Nosil bych na takové schůze dvě nabité pistole a luparu. Mnohozvíře sebou velmi cuká.
    Ale je zajímavé, že tohle hnízdo hadů začínají rozebírat dvě ženské. Chlapi zatím nikdy neuspěli. Inu, slabší pohlaví….

 41. 791
  PeS says:

  2 dvd ad 789 – jo jo, znám… Nestárnoucí… Je vidět, že výsledky dobře provedeného experimentu přetrvají desetiletí…

 42. 792
  PeS says:

  přiznám se, to byl vždycky můj sen… Celý areál české televize evakuovat, část osazenstva postřílet, areál zbořit a vypálit, spáleniště posypat solí a na 50 let uzavřít.

  • 792.1
   Stary kocour says:

   To není lokální záležitost, To přímo souvisí s tím „nejtěžším prvkem“. Bojuji s ním i teď, když už jsem extrémista ….zpět! …externista.
   Ta nákaza je strašná, úpornější než koronáč. A respiráory nepomáhají, očkování neexistuje.
   Někdy funguje hlasitý řev. To je jediná zbraň kterou mám. Kdysi sem po nadřízených úřednících házel předměty (deštník, zapalovač) a někteří si to ještě pamatují. Ale jak dlouho to bude fungovat nevím.

  • 792.2
   Stary kocour says:

   To není lokální záležitost, To přímo souvisí s tím „nejtěžším prvkem“. Bojuji s ním i teď, když už jsem extrémista ….zpět! …externista.
   Ta nákaza je strašná, úpornější než koronáč. A respiráory nepomáhají, očkování neexistuje.
   Někdy funguje hlasitý řev. To je jediná zbraň kterou mám. Kdysi sem po nadřízených úřednících házel předměty (deštník, zapalovač) a někteří si to ještě pamatují. Ale jak dlouho to bude fungovat nevím.

 43. 793
  Matzurka says:

  Pane jo,
  čím ta ženská přemýšlí ?
  „27 329 mrtvých. Prakticky netrasujeme. Očkujeme zoufale málo. Bývalý ministr zdravotnictví neobjedná dost vakcín. Premiér zpacká vyjednávání o jejich rozdělení a první věta prezidenta k novému ministrovi je o ruské a čínské vakcíně. O zdraví občanů jim opravdu nejde,“ sdělila k prezidentovým slovům předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

  Takže podle madam se zmínka o vakcínách (v případě Sputniku i nedávno promptně nabídnutých) netýká zdraví občanů. Co podle ní měl tedy říci, aby nový ministr se zbraní v ruce vymohl pohledávky od schválených dodavatelů, které se opožďují ? Jistě, mohl mu jen neurčitě popřát hodně sil a pevné nervy, ale je to Zeman, že.

  • 793.1
   Stary kocour says:

   Měly by si to obě dvojčata, jak Pekarová tak Adamová lépe nacvičit. Třeba:
   „27 329 mrtvých – a teď, moment – (koukne na hodinky) teď už dokonce 27 330!“
   [;>))

 44. 794
  František I. says:

  Tak zase na chvíli. Skimici, základem tvého napouštěcího oleje je obyčejný lněný olej. Ten totiž snad jako jediný tuhne. Ještě lepší je tzv. Boiled Oil, což je podle mne obyčejná fermež. Na nářadí, které pohazuji venku, používám tzv. Datske maslo, tedy lněný olej s trochou včelího vosku a kalafuny. Kupodivu mi od té doby, co tento přípravek aplikuji, nehnijí. A to ani v lese.

  Co se týká ČT, plně rezonuji s Pesovým názorem už od doby televizní krize. Bohužel s mnoha protagonisty jsem se znal osobně. Proto bych nabídl drobné zlepšení: Místo soli použít kyselinu solnou.

  • 794.1
   skimic says:

   Jo Františku. Lněný olej v tom je.

  • 794.2
   Schumacher says:

   Lněná fermež je olej povařený s burelem. Olej sám oxidací polymeruje, jenže pomalu. Fermež je rychlejší. Mám vyzkoušené, že je daleko lepší než luxol.

   Okna je vhodné opravovat v horkém létě. Obrousit, opravit, spodkem, kde nejvíce trpí, postavit do korýtka s fermeží a přes noc nechat nacucnout. Před nátěrem na sluníčku pořádně vyschnout.

   Nateřelé dřevo pod nátěr lze zpevnit nasáknutím čerstvě nitroředidlem naředěného lepidla Purex, prakticky základu polyuretanové pěny. Ta se, našprycováním do ředidla dá také použít. Nasákne se a vytvrdí. Nahradí z dřevěného kompozitu vymyté pryskyřice. Pak z povrchu obrousit co na něm lehce vypění, a natřít. Je to fest, dřevo nepracuje, nátěr neprýská.
   Nejdůležitější je dřevo stabilizovat uvnitř.

   Drobné opravy nasáknutím řídkého vteřinového lepidla. Dá se koupit výhodně ve větším balení. Taková záchrana například načatých okenních okapniček vyjde levněji než výměna.

 45. 795
  František I. says:

  Také bych chtěl poradit. Zakoupil jsem AntiTrack program. Zhruba každou čtvrthodinku mi to oznamuje, že mne chtěl někdo odposlouchávat. Beru, že jsem trochu kontroverzní pán, ale tohle?

  Dušane, co se to u vás za louží děje? Prý Trump organizuje novou a svobodnou PC platformu. Je to pravda, nebo pověsti?
  Teorie o tom, že pseudodemokrati rozpoutávají války, se začíná potvrzovat. Zatímco v našem tlači se rusáci blíží k hranicím s Ukrajinou, russký tlač zase hovoří, že na Ukrajině přistává jeden NATO letoun za druhým. Ještěže mezi námi je alespoň Slovensko.

  • 795.1
   Petr Kunetka says:

   A tak valka je osvedceny recept pro stabilizaci vnitrni situace.

  • 795.2
   Stary kocour says:

   Mám takovou utkvělou představu:
   Ten program prostě něco hlásí aniž by o tom cokoliv věděl. Stál peníze, tak něco hlásí, aby nějak zdůvodnil svou existenci.
   Asi jako tu indikátory „atomové“ a „zelené“ elektřiny.

 46. 796
 47. 797
  PeS says:

  2 František I. – no, já tady ty olejové orgie tiše sledoval a myslel jsem si svý… Já teda, když už, tak bych použil napouštěcí fermež. Trochu řidší, než klasická, zahřát na cca 40 – 50 stupňů a nejlépe válečkem nanášet – nechat vsáknout a setřít. Ona zatepla lépe vsakuje a po setření klůckem lépe a rychleji zasychá. No a váleček dá rovnoměrný potah… No ale ten klůcek, to by mohl být problém… Mně se nejlépe osvědčila stará flanelová košile, ale hrozí nebezpečí, že by náhodou mohla patřit k oblíbeným – s následujícím konfliktem na obzoru. Znám jednu (bývalou) rodinu, kde zlikvidování oblíbené flanelové košile bylo poslední kapkou k rozvodu. (dotyčnej pak leacos zapomněl, ale tu košili ne!)

 48. 798
  skimic says:

  Použili nějaký olej Rubio monocoat s nějakým aktivátorem. Brzo pochozí. Nevím složení. Směs nějakých olejů a vosků. Asi.

  • 798.1
   Stary kocour says:

   Moje zkušenost: horká fermež na horké dřevo, 3x po sobě. A pak drží i na povětrnosti – např. zahradní stůl a lavičky. Každý 3. rok opakovat.

 49. 799
  skimic says:

  Na čt24 probíhá něco, co by James Joyce nazval Blatný’s wake.
  Neboli Plačky nad Blatným.
  Ten grázl eurohujerům vyhovoval.

 50. 800
  Stary kocour says:

  EMA: Vzácné krevní sraženiny souvisejí s vakcínou AstraZeneky.
  Když jsou tak vzácné – nedaly by se nějak zpeněžit?

  • 800.1
   Schumacher says:

   Nedávno jsem se zbavil ledvinového šutru. Moc pěkný. Kdyby byla koupěschopná poptávka, uspořádám aukci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *