POZOR!! Praha mizí!!

Milí přátelé a příznivci vlastivědného putování Prahou mizející!

Nabízím druhou z cyklu přednášek v Městské knihovně o stavebním vývoji Prahy.

  Na hojnou účast a množství doplňujících dotazů se těší

 

Radim Gabor

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

920 komentářů u „POZOR!! Praha mizí!!

 1. Noname:
  Ad hranice: tou je 25.2.1948.
  Ad platit co jsem nevzal: je to rozhodnutí parlamentu, stěžujte si ODS, TOP09, LIDEM. Psal jste svým poslancům?
  Mohl bych popsat celou anabázi vzniku restitučního zákona, jak jí znám od přímých účastníků, žel není čas a ani paměť už neslouží, mohl bych se dopustit nepřesností.
  Můžete se ptát konkrétně. Např. proč 100mld.? Proč peněžní náhrady? Proč se nevrací všechen majetek. Proč restituce ano…

 2. 851-čistě technicky, pokud nový parlament odhlasuje, že takhle cirkevní restituce ne, bude to OK ? Tihle poslanci jsou taky zvoleni, úpravu restitucí měli ti úspěšnější ve volebním programu …

 3. 853 na to myslel pan Nečas, resp. Kalousek a uzavřeli s církvemi jednostranně nevypověditelné smlouvy. Smlouva má de-facto vyšší hodnotu než zákon.
  Teoreticky by poslanci mohli: zavést 100% daň na příjmy (dotace a dary) církvím.
  Mohli by i postavit církve mimo zákon, jejich představitele a členy nazvat agenty a zakázat všem občanům spolupráci s agenty – hodnotit to jako velezradu.
  To vše je možné. Ale v právním státě nelze jednoduše zrušit co je psáno ve smlouvě.

 4. Dobré ráno vespolek,

  Františku, jen jsem se tak trochu “zavrtěla” na Netu stran GMO, a bohužel mi to přijde stejné, jako s tím oteplováním… řada studií potvrzuje bezpečnost GMO, řada upozorňuje na rizika. Ta jsou zejména v možnosti alergie (pokud někdo vezme cosi z alergizujícího ořechu a nacpe to do sóji, tak alergik ořechový bude po konzumaci tofu nepříjemně překvapen), možnosti “přenosu genů” z GMO na člověka při pozření produktu (no comment), přenos toxinů z GMO při konzumaci, přenos toxinů prostřednictvím GMO krmeného zvířete při jeho konzumaci člověkem.
  Suma sumárum je to dost nepřehledný maglajz, metabolismus je dost komplexní proces, a studie dokazující/vyvracející nebezpečnost GMO jsou spíš krátkodobé; navíc nelze vysledovat vazby autorů (placení Monsantem nebo Greenpeace ?) Takže doporučuji používat zdravý selský rozum, celkem solidní mi přijde vše na OSLU, zejména pak hodně informativní jsou diskuze pod články.
  Co se týká značení potravin, tak legislativa je v tomto případě asi naprosto úchylná – než plošné GMO by spíše měli upozornit na ten potenciální alergen; a při plošném zákazu GMO potravin či krmiv si člověk nemá možnost vybrat…. Mně osobně se nelíbí GMO odolné proti masovému použití Roundupu, naopak kukuřice, která má menší procento mykotoxinů (karcinogenních) mi přijde snesitelná. Takže neexistuje jednoznačná odpověď, zda ano či ne – stejně jako s očkováním. To taky celkem prokazatelně v případě pravých neštovic či obrny zachránilo spoustu životů, nicméně o prospěšnosti dnešních, právě na trh uvedených hexavakcín a pod., nejsem moc přesvědčena.

 5. ad Svobodní,
  kromě článku pana Haase (přijde mi víc emotivní, než vyjádření pana Macha, nad kterým se tak rozhořčuje – prohlášení o vztahu ke kouření mi přijde spíš jako nepovedený vtip) jsem si početla i diskuzi pod ní. Řekla bych, že tam je řečeno vše; zejména upozornění na to, jak řada členů ODS před volbami do Svobodných kopala – a teď se jim nelíbí, že s nimi nechtějí radostně spolupracovat ???
  Kinderstube Svobodným prospěje, o tom nepochybuji.

 6. Spolupráce by byla asi užitečná, ale zatím se to zde nikdy nepovedlo (nevím, jak jinde). Cílí-li strany na přibližně stejný elektorát, ta konkurence vždy někde vykoukne. Měla by vykouknout kultivovaně (jak pěkně říkají Poláci “kulturalně”), to jistě.
  Na přístupu ke kouření se moc dobře dají poznat “pachatelé dobra”.

 7. Dobré ráno,

  ” možnosti “přenosu genů” z GMO na člověka při pozření produktu”

  nezavrhovala bych to, Matzurko. Nadměrná konzumace hovězího či vepřového by pak mohla ledacos osvětlit 😀
  Zejména když vezmu v úvahu, že Zeman rád bůček.

 8. O církevních restitucích jsem kdysi vyjádřil názor, že právě v odškodnění je skryt impuls pro jejich pozdější kritiku. A kdybych byl veritábl paranoik, tvrdil bych, že v tom byl něčí úmysl. Protože argumentace, že to není obecně restituční zákon ale právě lex specialis asi každého nepřesvědčí. Proč obdobnou náhradu nedostal a nedostane obdobně okradený sedlák ba i chalupník či domkář? –Kdysi jsem si povzdechl, že bych chtěl restituovat stejně snadno jako Václav Havel či Karel Schwarzenberg. (Později jsem do výčtu přidal i Martina Bursíka.) Asi bych ten povzdech měl teď změnit.

 9. 859 DVD, podnět k finančnímu odškodnění dal Pavel Dostál, jestli se nepletu. Za něj se určila i suma – 100mld.
  Smysl finanční náhrady je kompenzace nekatolíků, aby kývli na restituce.
  Mám vyprávět dál?

 10. No, nejsem nijak nadšený pŕíznivec Svobodných, ale když si tak shrnu chování ODS a jejich příznivců ke Svobodným, spojím to s – naprosto logickým – amaterismem Svobodných (narozdíl od ODS toho doposud od státu moc nedostali), tak reakce Svobodných je vcelku logická, ač netvrdím, že správná. Profesionalitu bych naopak čekal u ODS, kde ji nějak moc nepozoruji (to, co z ODS vypadává po volbách ve mne vzbuzuje nelíčený údiv, a čekám, kdy do seznamu viníků zahrnou ještírky, kteŕí očipovali lidi, takže nevolili ODS 🙂 )

  Řeknu to takhle, nelze zároveň o druhé strané tvrdit, že je blbec a fanatik a zároveň se dožadovat spolupráce stylem, že je to její psí povinnost. A poté odvádět dalekosáhle závěry z toho, že se na to moc netváří. Obzvláště když je zřejmé mé selhání, a shodou náhod až do toho selhání jsem protistranu přehlížel jako kolchozník lány :).

 11. Dobré ráno!
  Mně se církevní restituce taky moc nelíbí, ale chladným rozumem vzato, je to ve státním rozpočtu nevýznamná částka. Vyhlídka, že po 17 letech budeme snad zcela zbaveni povinnosti jakkoli na církve příspívat, se mi líbí.Ať potom ti, kdo mají potřebu uchylovat se pro útěchu k náboženství, si to platí stejně jako platí věštkyním a kartářkám.
  K platnosti smluv.
  Bohužel stejně jako je nevypověditelná smlouva s církvemi, bude asi nevypověditelná smluva o smlouvě budoucí, kterou pokoutně uzavřel nucený správce VZP Pečenka( ODS), dosazený Rathem(ČSSD) s budoucím protonovým centrem v roce 2007. To má touto smlouvou zajištěnu miliardu ročně ze zdravotního pojištění na 15 let. Spolyká ji za léčbu cca 100 pacientů/rok, protože přislíbených 1600 indikovanaých pacinetů se v republice nenajde.
  A nikoho to, zdá se, nevzrušuje, nikdo nevolá po potrestání Pečenky a Ratha až do hrdel a statků. Kdyby nic jiného Rath neudělal, než že jako ministr zdravotnictví toto připustil, zaslouží si zavřít až zčerná.

 12. 2 dvd – už Kryl zpíval, že “na rohu ulice vrah o morálce káže”. Tahle banda gaunerů měla na výcvik v demagogii 2000 let. Ten majetek byl většinou získán podvody či ukraden. A tentýž zloděj dnes vymáhá majetek pod heslem “co bylo ukradeno má být navráceno”. To je prostě dokonalé…
  (btw – neznám černoprdelníka, který by nebyl gauner, zloděj a podvodník… Myslím, že jsem již zmiňoval příkladné jednání těch dvou kněží, co pravidelně chodili do spořitelny vybírat vkladní knížky, podvodně vylákané od umírajících babiček a dědečků. V hotovosti a na ruku. A tihle zloději a gauneři dnes chtějí po mně, abych jim k těm nakradeným majetkům ještě platil finanční kompenzace. Dokonalé. A na blití!)

 13. >> nickname [860]
  Nemusíte pokračovat – leda byste byl ochoten vysvětlit, proč dostane ten sedlák za nevydaný hektar pole podstatně méně než třebas církev. A aby bylo jasno. Nejsem odpůrcem církevních restitucí, neb nejsme odpůrcem restitucí an sich.

  >> Petr Kunetka[863]
  Naprostý souhlas.

 14. 867 Na tuto konkrétní otázku nemám odpověď. Byla daná suma – 100mld., ostatní se “dopočítávalo”. Tj. k ceně pozemku byla připočítána inflační doložka i ušlý zisk, aby to “sedělo”. Proto nikdy nikdo neviděl seznam majetku, za který je finanční náhrada.
  Prosím berte moje informace se špetkou opatrnosti, nejsem mluvčím ČBK.

 15. Honzo, 852 – dohad musí zůstat dohadem. Je to totiž jen věc výběru firem. Některé ano, některé ne a statistika věda je, dá nám cenné údaje.

  Znám firmu s 90% exportem, která vznikla jako 100% česká a pak se do ní dostali zahraniční vlastníci, ale jen 15%. Tato firma dneska skupuje zahraniční firmy v branži, které mohou doplnit koncernovou strukturu nebo které by konkurovaly, ale nemají českou kvalitu nápadů.

  Pokud je firma exportuschopná, tak jsou i zájemci o koupi ze zahraničí, pokud někdo z venku u nás investuje (ve větším rozsahu), tak má zájem exportovat, protože český trh je zanedbatelný.

  Tohle jsem napsal hlavně proto, že sedím u kafe a nechce se mi pustit do nepříjemných záležitostí. Ještě, že byla objevena prokrastenie.

 16. Tak samozrejme ze by bylo nejlepsi aby se stat zbavil kosteluna far, prokazatelne i jineho majetku, treba cirkevnich lesu a luk a poli…. To bych pochopil a nejen to, vital bych to. Protoze neni duvod, aby tomu tak nebylo. To ostatni je divna polutika, protoze je potreba kazdeho stat drzi pod kuratelou a co nejmensi dvur a nekratsi retez. To se tyka te financni kompenzace a tak podobne…..
  Jo a ty nahrady za nevydane pozemky, popripade ceny, tak s klidem mohu rici, ze svet neni spravedlivej. Nijak si to neulehcuji tim, ze bych nadaval na farare, ty podle tech mistnich ohlasu, maji z toho hlavu v pejru a nerozumim tomu, ze budou delat o 99% prace vice. Ale je to jejich svobodna volba.

  Ps. Aby bylo uplne jasno, abych zase nebyl nejak ostrakizovan, tak restituce jsme meli v hodnote cca 10% toho co nam bylo ukradeno. To se tyka nejen poli, luk a lesu, ale staveb, soch, obrazu….. Nabytku….. Podilu ve spolecnostech a dalsich trapnych feudalnich veci. nejvic mne ale mrzi to, ze zmizeli tri krasne nemovitosti s parkama a zahradama se skleniky….. Zbyla pouze jedna a ta taky se jeste vzpamatovava ze zasahu predchoziho drancovani.

 17. Jo a jeste k tem kaucim na vyrobu a prodej alkoholu…… Takova drobnost….. Kazdy prodejce si musi zridit datovou schranku a pres ni posilat denni hlaseni o prodeji ABSOLUTNIHO lihu, vcetne carovych kodu jednotliveho prodeje. Jsem presvedceny, ze hruzny konec prave zacal, nebot to hlaseni a kontroly a kauce budou pokracovat na dalsi nebezpecne veci….. Napada mne hned z fleku ….. Sadlo, uzene, spek……… Cukr…. Joj ten svet je dokonaly 🙂

 18. Mno, pokud se pamatuji, na základě přesných a odborných zkoumání vycucaného z prstu byla stanovena částka 168 miliard. Takže při použití téže metodiky jako u Jirky by černoprdelníci získali 16,8 miliard. BTW, handl s TV zHovna nás stál 11 miliard, to se ještě dá skousnout…

 19. 869 – To jsem si myslel, že tuhle statistiku jen tak neseženu. Moje podezření je dáno čistě laickým odhadem zhruba ve škále Škoda – instalatér.
  Já jen, že by to mohl být jeden z pohledů na otázku, čí bony.

  Prokrastinace je krásná. Jak je možné, že můj spellchecker nezná slovo prokrastinace?

 20. Honzo ze Žižkoa – zadej si do Googlu heslo “prokrastinace” a vyskočí na tebe odkaz:
  Konec prokrastinace od 265 Kč.

  Do spellcheckerů si přece zadáváš slova sám, asi nejsi líný pracovat 🙂

 21. 873 Honzo, kdyby někdo prodával koksovatelné uhlí a měl kontrakty v Eurech, tušil bych čí bony. Stále si myslím, že za tím jsou neprodejné nemovitosti.

 22. Následovat budou cigarety:

  …Ročně se v EU prodá kolem 600 miliard kusů cigaret, tedy třicet miliard krabiček. Tabáková firma balíček cigaret vyrobí, dopravce zásilku převeze k dovozci, ten ji přijme a zaskladní. Následuje další přeprava k distributorovi a od něj k jednotlivým prodejcům.
  „Celé toto putování má být zachyceno ve speciálním centrálním registru. Ke každé krabičce mají navíc výrobci poskytnout i platební data, jež se budou v databázi uchovávat čtyři roky…
  …„Efekt celého opatření bude přitom mizivý, vždyť sledovat se podle návrhu směrnice budou jen cigarety vyrobené v EU. Do členských zemí se ovšem pašuje zejména z Běloruska, Ukrajiny, Ruska a Číny, kde jsou cigarety velmi levné…
  http://www.novinky.cz/ekonomika/318938-eu-chce-sledovat-kazdou-krabicku-cigaret-zvlast-rocne-jich-je-30-miliard.html

 23. Jednomu PeSi nerozumim….. Proc je takovy problem s cirkvema, ze se jim neco vraci, bez ohledu ze to financni je svinarna, a moc se lidi nevzpecuji proti tomu, kdyz se na zacatku listopadu, aby se utratil cely prideleny obnos, rozvrtaj i dobre silnice….. Ja vim, kostel je nepotrebny a silnice je nutna, ale takhle se to delo i za komunistu, stejne tak se to deje i dnes. Proste se vyhazujou prachy a v podstate se to jeste vice znici.
  Kdyby si nekdo dal tu praci a spocital to, mhlo by byt jasnejsi, kde jsou ty nejvetsi diry v rozpoctu a kdo je dela. tusim, ze zrovna cirkve to opravdu nejsou.
  Na druhou stranu je jasne, ze zrovna cirkve, nejsou v kotline vubec oblibene a kdyz nekdo slavi jeziska, tak se na nej koukaji ostatni jako na malomocneho, v horsim jako na devianta. ….. Mimochodem, zrovna delame na sanktusnik kriz 😀

 24. 2 Jirka – abych pravdu řekl, ty rozvrtaný silnice mě štvou neskutečně. Proti těmhle zbytečným stavbám jsem i písemně protestoval v rámci svého bydliště a bylo mi odpovězeno, že normy, dotace, závazky a že to nakonec bude krásnější… Pravý důvod je samozřejmě v tom, že se cestou ztratí nějaký ten mrzký groš do správné kapsy (cca 20%, jak jsem se doslechl z dobře informovaných zdrojů…) No a tak máme na náměstí Fišerovu kundu jako protějšek Onderkova šulína…

 25. >> Jirka etc. [871]
  Kladu si otázku, co nastane po dalším metylové průšvihu. (A ten nastane – mj. i v důsledku zavedených opatření – o tom netřeba diskutovat.) A protože vidím co stát dokázal v této věci předvést, tak se ani nepokouším o odpověď.

 26. >>dvd – evidentně se EK + domácí zákonodárci tady snaží vybudovat největší centrum černého trhu v Eunii a přilehlém okolí.

 27. A s těmi cigaretami to dopadne obdobně. Sever Německa (a hlavně Berlín) obsadila značka JinLing – což je značka ruská (východopruská!), nikoliv čínská. Karton se prodává na ulici za 20 €, běžná cena cigaret v Německu je cca 50 € za karton. Cena kartonu JinLing “ab Werk” je 1,60 €. Zisk je – dle tvrzení německých celníků – větší než u drog. A úspěšnost represivních složek zhruba obdobná.

 28. Jirko ppa etc. a dvd, já bych řekl, že to již kánonicky vypointoval Honza ze Žižkova v 733. Vaše příklady ukazují, soukromý trh funguje jinak než byrokratické zásahy. Máme byrokratické zásahy: se s tím smiřte.

 29. nickname – 883 – nejsme přece naivní. Po všech výkřicích do televize podepsali odboráři kolektivní smlouvu, která zajišťuje horníkům platy. Doly jdou do kytiček, což každý ví a chápe a tak se svými výkřiky snažili jen dosáhnout nejlepších vyjednávacích pozic. Lepší už to nebude a tak podepsali.

 30. Dovolím si jedno OT,
  při rozhovoru s kolegou jsem se dověděla, že na zdejší místo laborantky (plat nijak horentní) se do konkursu hlásilo 160 zájemců, takže překvapený šéf laborky měl z čeho vybírat. Největší zájem místo získat byl u paní z Ostravy, která se chtěla rovnou i přestěhovat.

 31. 889-to je řečnická otázka ?
  Pokud ne, tak je to Vandas na slovenský způsob. Má větší úspěchy, protože Slovensko je v cikánské otázce dál. Tedy hlavně počtem. Cikánů.

 32. Tak se mi zastesklo po teplém lidském slovu…. takže bych s dovolením? pana domácího zase začal nakukovat….

  jasan

 33. Muhehehe – tedy hloupost těch výmluv je vskutku až zarážející! Hůl do riky a mydlit to hlava nehlava!

  …Ještě v úterý se přitom ministerstvo tvářilo, že v přijetí hodnotných darů, na které upozornil server IHNED.cz, nevidí žádný problém. Bulíček totiž úředníkům, kteří mají dohlížet na jeho práci, řekl, že obrazy sice skutečně přijal, ale neponechal si je. Uložil je prý ve skladu v sídle Státní tiskárny cenin v centru Prahy. “Dokud se neprokáže opak, nemáme důvod těmto informacím nevěřit,” uvedl mluvčí Šrámek.

  Dodal, že není nutná ani osobní kontrola ministerských úředníků přímo ve skladu. Richard Bulíček prý poslal jako důkaz fotografie obou obrazů a to stačí. A na argument, že obrazy Bulíček mohl vyfotografovat kdekoliv, Šrámek odpověděl, že jde pouze o spekulace. “Bez podložených informací se jedná pouze o spekulativní dotazy”…..
  http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61224930-jan-fischer-sef-statni-tiskarny-cenin-richard-bulicek-ma-vysvetlit-drahe-vanocni-darky

 34. Ot… Kdyz jsme uz nacali to “cirkevni” …Tak uz je sanktusnik na dvore a vrtal se otvor pro trn na makovici a kriz. Trosku jsme se dlouhodobe hadali, co do te makovice dame. Ale uz jsme nasli reseni. Samozrejme ze nic. Protoze do makovice polezou ihned, ale udelali jsme v tramu “otvor” na nerezovou skrinku, kde mimo uskladnenych dulezitych veci, bude i litrova lahev letosni slivovice. Se specialni etiketou a v ochranem obalu, co nepodleha skaze. Takze nalez pri dalsi oprave kostela bude dobrej mejdan, ze jo 🙂

  Jo a kdyz se opravoval Manes, tak je v jedne nice zazdeno….. 3x pivo branik, plne, a zavakuovanych pet kilo letaku ze superhyper… To teprve bude narez.

  Ze by se lide zacali stehovat za praci? Myslim ze jeste to neni nejakej masovej jev…

 35. Matzurko, myslím, že už Bulíček ty obrazy raději do skladu odnesl, ale v každém pádě to notně zavání….
  Mně jen fascinuje ta kardinální blbost těch výmluv a jejich zřejmě víra, že jim to někdo zbaští.

 36. Jirko ppa etc., já myslím, že Matzurka ukazuje, že se zvýšila poptávka na trhu práce, takže je z čeho vybírat (což je asi nezajímavé), že se mezi nimi našla osoba, která smýšlí stejně jako Ty. Někde to nejde, naději na změnu nevidí, nesmíří se s tím, ale přizpůsobí se situaci a jde jinam. To je přece obdivuhodné.

 37. Presne tak, ja jsem vzdycky obdivoval vsechny co maji “koule”. Zvlast u zenskych to je naprosto fascinujici.
  Ale to tady pisu furt, ze vzdy smekam a tleskam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *