Praha idustriální – přednáška

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

712 komentářů u „Praha idustriální – přednáška

 1. 2 maYda – nějak se Vám z té obhajoby ubohých psychicky narušených vytrácí ten mrtvej kluk. Ale ten si za to určitě může sám, neměl bejt v blbou dobu na blbým místě. A když už tam byl, neměl se pokoušet bránit tu holku, že?

 2. 2 ptakopysk – nemusí… Nebo aspoň nemusela… Před 3 lety jsem řešil něco podobnýho přímo na prodejně, z prodejny jsem si odnesl jimi vyplněný a vytištěný protokol, neb jsou pověšený stejně na nějaký centrálnější počítač. A byla to ta prodejna u Kauflandu, jak ji zmiňuje Rpuť.

 3. Už to psychiuatrické léčení v base vidím…Jako živé.
  Mám dojem, že psychiatrů je málo i v civilu. Už je vidím, jak se do vězenství hrnou, a nestačí jim dvéře, co jich je…..,

 4. PeSi, pokud jde o mrtvýho kluka, každej, kdo má do prdele díru, má potřebu se vyslovit.

  že by jeho dítě mohlo být na místě mrtvýho kluka, napadne každýho. Že by mohlo být zrovna tak na místě té nešťastnice, si je ochoten připustit málo kdo.

  A lynčování viníka mu život nebrání.

 5. Pečuji o tchýni s Alzheimerem. Měla krátké období agresivity, kdy mě ohrožovala berlí. Jak jsem se k ní otočila zády, už se mě chystala praštit. Kdyby se jí to povedlo, byla by za to zodpověná? Když okamžitě zapomněla, co udělala a už vůbec netušila proč? Není to tak jednoduché, říci, že by každý měl mít právo na trest

 6. Maydo, nemyslím detenční ústavy. Ty podle mě jsou tím nejhorším řešením. Detenční zařízení je sklad pro ty, o kterých se ví, že jsou nebezpeční. Je to jemnější forma přikování bláznů do řetězů. Ty jsou použitelné pro agresivní anetické psychopaty (útočné sociopaty), případně pro dementní agresory, těžké agresivní psychosexuální devianty, se kterými si fakt neví dnešní společnost rady. Prostě neví a tak je dává do detence.

  Já mám na mysli duševně nemocné, blázny, co mají bez léčení sklon “bláznit”, což znamená chovat se nepředvídatelně a někdy i agresivně. O těch se ví, že mohou být nebezpeční, ale neví se kdy, a jestli. Jejich sklon chovat se násilně je jen mírně větší než u lidí normálních, ale na rozdíl od normálních lidí, kde umíme předvídat, kdy se budou chovat násilně, tak u nich to nevíme.

  Já nevím, co se dá nechápat na tom, že říkám, že duševně choří by měli být souzeni jako ostatní a měli by absolvovat trest jako ostatní s tím, že by v průběhu trestu byli léčeni ať už ambulantně do vězení docházejícím psychiatrem nebo, kdyby to bylo zapotřebí, na psychiatrickém oddělení vězeňské nemocnice.
  Toto řešení by je nepřipravovalo ani o důstojnost, ani by z nich nedělalo neodpovědné.
  A respektovalo by jejich nemoc a poskytlo by jim potřebnou péči, tak jako ostatním lidem.

  Bylo by to důstojnější, kvalitnější, levnější a pro psychicky nemocné zločince i pro společnost méně nebezpečné.

 7. Jo, juro, takhle, jak to říkáte, tak ano.

  Jen je mi líto těch, kdo se o takopvého nemocného starají, nesou stigma, toho, že mají v rodině blázna a stigma, že mají ještě kriminálníka, jim asi nepřidá….

  I když je pravda, že by byli souzeni za delikt a ne za nemoc, takže nakonec by to jako osvěta, že duševní nemoc může postihnout kohokoliv, fungovat mohlo….Jo, takhle to zní rozumně.

  A taky by se stalo obtížnější využití duševně nemocných pro trestnou činnost. Což je něco, což je v kriminílním prostředí bezpochyby lákavé…..

 8. Kristo, já výslovně demence ze svého návrhu vyloučil. Ale to je jedno, zatím jsem se za třicet let, co něco takového říkám, nesetkal mimo pár psychologů a psychiatrů s nikým, kdo by nad tímto návrhem jen chvíli vážněji přemýšlel. Takže je to jen do takovýchto diskusí.

  Lidi, čtěme se a nezpochybňujme řečené tím, že na příspěvku zpochybníme to, co nebylo řečeno.
  Já si taky myslím, že dementní tchyně se nemají odsoudit, já si myslím, že ani žalovat se nemají.
  (A tchýně, než na ně přijde demence, dobře vědí, zač by mladá zasloužila praštit.)

 9. Moje zkušenosti s rušením pevné linky (4 roky staré)
  Rušil jsem to po telefonu, protože osobně bych musel mít plnou moc – linka byla na mámu. Chtělo to obrovskou trpělivost, ale kyslíkářská linka je zadarmo. Kdyby to bylo psané na mě, řešil bych to na prodejně.
  Po vyřízení telefonátu jsem musel počkat na dopis a potvrdit zrušení. Docela rozumná finta.
  Pak stačilo odnést aparát na prodejnu, a to bylo všechno.

  Kdybych to nevyřídil, smlouva by stejně přestala platit za pár týdnů, ale máma to chtěla zrušit.

  Pokud se někomu zdá, že na Telecom to mám pár kroků, tak oni tam občas prodejnu nebo pobočku měli a občas ne. Teď už jsou beztak odstěhovaný na Brumlovku.

  Řekl bych, že na lidi, které chytne rapl, jsou tam celkem zvyklí. Čtěte Moby Dicka, tam to všechno je.

 10. (629) Ukradené nebylo komu prodat. Lidé jsou čím dál, tím stejní.
  (633) Táta rušil mobilní číslo. Musel kvůli tomu na úřadovnu a pak ještě telefonovat. Telefonoval jsem v jeho jméně a paní kyslíková dlouho nechápala, že jí žádný důvod rušení čísla sdělovat nebudu, neb jí do toho nic není.

 11. 664

  Jo,jsou strašně vlezlí, a furt nabízej alternativy a slevy a.. a.. a nemá to konce.
  Nakonec jsem to děvče poslal do prdele, a bylo mi ji líto,protože dělá jen to, co má nařízeno, a určitě je kontrolujou, jestli se snaží ukecat zákazníka dostatečně .
  Takže jsem ji vlastně tím posláním do prdele poskytl alibi. :-)a důvod přestat otravovat mě i sebe.

 12. Juro, já bych se zeptala – a ti psychologové a psychiatři by do tej basy sami šli? Já mám nějak dojem, že dělat v base je pořád ještě jisté stigma.

  Krom toho – nelze se neotázat, co to bude stát. Jistě, je to levnější, než budovat detenční ústavy. Mnohem levnější.

  ale moje zkušenost je takjová, že právě lidi, horující pro zavírání kde koho najednou obracejí, když by na to měly jít peníze daňových poplatníků. Najednou tu vidí davy důchodců a invalidů, kteří by si přece zasloužili víc, aby se o ně stát staral. To by tak hrálo , aby stát naše těžce vydělané peníze strkal do nějakejch magorů. Nakonec to skončí u toho, že se má postarat rodina. Že rodina nemůže nebo neumí nebo není ochotna, to je jedno. Má se postarat a tím je otázka péče vyřízená.

  Takže pak po světě běhá spoustu lidí, kteří nevědí, že by se měli léčit,kteří si nepřiznají, že by se měli léčit, vědí, ale bojí se toho, co by je čekalo, kdyby měliu punc psychiatrickéhé pacienta a když pak někomu rupne v kouli, tak se zvedne vlna volání po zavírání, omezování za pouhou psychiatrickou diagnózu nebo dokonce po trestu smrti.

  Pak se objeví pro media jiné tučné sousto, v prsa se bijící politici zjistí, že nestačí jen plamenné řeči, co by se mělo a je ticho po pěšině, dokud se zas něco nestane…..

 13. S tím odsuzováním psychiatrických pacientů je to celé nesmysl , EU by nás okamžitě dala k soudu pro porušení lidských práv.
  Nehledě na to, že je to nesmysl, zavřete pacienta , v base ho přeléčíte, a už relativně zdravého ho budete držet v base, že udělal něco, co si případně ani nepamatuje ? ten bude moc spokojenej, že bylo zachováno jeho právo na trest….
  Jediné schůdné řešení, po propuštění z psychiatrie přidělit ho nějakýmu psychiatrovi,kterej ho bude kontrolovat, a při sebemenším porušení léčby to nahlásí soudu , a ten ho nechá zavřít do ústavu.
  A když to ten psychiatr bude flákat, tak bude mít holt problém.

 14. Šmarjá Maydo, už jsem to ani já nevydržel – Jura přece píše o psychiatrickém oddělení STÁVAJÍCÍ vězeňské nemocnice. Myslíš, že internisty, chirurgy, zubaře, očaře atd. tam dělají zaškolení lapiduši? Nebo veterináři? Nebo že jsou tam ti doktoři na nucených pracích?
  A do vězeňské nemocnice by se ten dotyčný dostal, až by něco proved, za což by vyfasoval flastr.
  Fakt ti nerozumím – když bude mít řidič autobusu 4 dioptrie, vyjede bez brejlí a pozabíjí půl autobusu, zavřou ho, až zčerná. Ale podle tvých teorií je to vlasně chudák, on za ty dioptrie nemůže. A brejle občas zapomene každej, tak proč ho trestat za zapomenutý brejle, že?

 15. Pěkně jsi se rozjel,foundry, ale vězeńskou nemocnicí s celorepublikovou působností je Pankrác.
  A nemá tyhle lůžková oddělení: TBC, infekční a……..psychiatrické.
  Tyto vyšetření a ošetření jsou možné jen externě , v normálních zařízeních.
  Psychiatrie – je jen ambulance.

  No a ve většině ostatních věznicích je akorát ta ambulantní péče – praktik, zubař atd.

  No a ten autobusák ví, že má nosit brejle, a většinou to má i napsaný v řidičáku.
  Nemusí být genius, ale jasně ví ,že ty brejle má při řízení mít.
  na rozdíl od duševně nemocného,který si po vyléčení taky nemusí nic relevantního pamatovat

 16. Foundry,
  za prvé – já přece ten jurův nápad neodsuzuji a netvrdím že trest za žádných okolnosté ne.

  za druhé – jura o tom psal jako o něčem, co by mělo být, ale není – z nejrůznějších důvodů. TAkže jaké stávající? A já se jen ptala, jestli ti, kdo by tenhle způsob preferovali, by sami na takové odddělení šli nebo je to berou jako “mělo by se ” ale ať to dělá někdo jinej.
  Protože zavírat někoho,až zčerná, to by leckdo, ale jít pracovat do basy nebo na to pdosyktnout prostředky to je jiná věc.

  za třetí – řidič, kterej si zapomene brejle, by měl vědět, že bez nich nemá sedat za volant. Myslím, že to je přece jen něco jiného, než když něco provede někdo, kdo není příčetný.

 17. Halladine, a co brání zřízení psychiatrie na Pankráci? Třeba…
  No a duševně nemocnej, předpokládám, ví, že je nemocnej, alespoň soudím, že mu nevykládají o nutnosti brát ty a ty léky kvůli prevenci chřipky.

 18. No, HAlladin odpověděl za mně lépe.

  já jsem si odskočila o patro vejš řešit nějaký barákový věci….

  Což mně přivádí na to, že jsem se původně chtěla zeptat na jinou věc ”
  X- energy, říká vám to něco, máte s nimi někdo nějakou zkušenost?

 19. Technická,
  koupil jsem LED svítidlo o výkonu 11 W s deklarovanou svítivostí cca 100W žárovky. Po několikadenních testech mohu prohlásit: Prdlačky, přátelé. Svítí to jako šedesátka.
  Odhaduju, že za plnokrevný wolframový kilo by to v oblasti LED muselo být něco s výkonem tak 25 Wattů

 20. No juro-p, tak zcela jste demence nevyjmul (alespoň já to tak pochopila) a v 621 jste napsal že úplně všichni by byli trestáni za to, co udělali. A možná máte pravdu, že dementní tchýně už neví za co, ale někde se jí v mozku usadila ta chuť snachu praštit, což v době, kdy věděla, co dělá, neudělala a pokoušela se to napravit, když ztratila zábrany. Na štěstí existují léky, které agresivitu v tomto stavu tlumí, jinak bych mohla být za všechny své hříchy minulé i budoucí potrestaná.

 21. ” a co brání zřízení psychiatrie na Pankráci?”

  Tak to se budeš muset, Foundry, zeptat jinde….
  Zkus to navrhnout svému poslanci. Ale nejspíš se mu to nebude líbit,protože “špitál pro magory za peníze z našiích vydřenejch daní” není zrovna velkej tajhák do volební kampaně.

  A pokud jde o to, co vykládají duševně nemocnému, tak, Foundry, ty si snad umíš představit, jak si to ta pomatená hlava přebere? On si taky může myslet, že ho chtějí otrávit a snažit se proto léky nebrat. A to je asi ještě takovej poměrne krotkej blud….

 22. Foundry 672, předpokládáš špatně – řada nemocných naopak tvrdí, že jsou úplně normální a odmítají pobyt ve špitále i léčbu.
  Konkrétně u schizofrenie při neléčení dochází k rozpadu osobnosti – a pak s nima už není vůbec řeč.

 23. Foundry,
  prozradím Ti tajemství . U některých nemocí pacient vůbec netuší, že je psychicky nemocný.
  To ti kolem jsou nějací divní, a spikli se proti němu.
  Ale je třeba upřesnit – jsou zločinci , psychiatricky nemocní, ale přesto byli ohodnoceni tak,že i při své nemoci byli schopni posoudit nebezpečnost a škodlivost svého počínání.
  Ti u soudu dostanou flastr, a tu léčbu je jim možné, vzhledem k tomu že jsou v base poskytovat jakoby ambulantně.

 24. Je jasné,že jura-p se svou třicetiletou praxí nemůže vědět tolik, jako naše odbornice.

  Ptakopysku, jsi dost vedle, ale můžeš si za to sám. 11W neodpovídá 100W žárovce. Srovnává se přes lumeny.

 25. (674) Deklarovaná svítivost bude asi něco jako deklarovaná spotřeba.
  Lidovky se tenhle týden pochlapily a napsaly, že pravidla EU stran zjišťování spotřeby vozidel jsou jeden velký podfuck, lišící se od reality klidně o třetinu.

 26. Martine, jsem -li já ta odbornice, tak věz, že s jurou se nehádám a neodporuju mu, naopak mně zajímá, co k tématu napíše.

  Vyjádřila jsem se k Foundryho tvrzení “No a duševně nemocnej, předpokládám, ví, že je nemocnej, alespoň soudím, že mu nevykládají o nutnosti brát ty a ty léky kvůli prevenci chřipky.”

 27. Dobrý večer
  celý den se mi zdá ta diskuse nějak posunutá a něco mi na ní vadilo. Mezi tím vždy nějaký přelet nebo jiný přesun, noviny, čas přemýšlet…. něco mi vadilo

  Těžko to specifikovat, protože to jde všemi příspěvky. Vyberu si tedy Jura-p, kde mi připadá, že ta indoktrinace je nejzřetelnější.

  Jura-p: 607
  “Myslím si od té doby, že bylo chybou vzít určité skupině lidí jejich “právo na trest” a chovat se k nim, jakoby snad ani lidi nebyli a vyjímat je ze systému trestání ostatních lidí.”

  Tam si myslím, že z Tebe vyčouhla Tvá profese. Je to zajímavé, vše, co se Ti z mého hlediska povedlo – a povedlo se Ti toho fakt hodně v centru i lokálně – to bylo naprosto něco jiného než co jsi studoval nebo na co jsi byl připravován. Já to u sebe cítím podobně.

  Kde ten problém vidím: snažiš se tu obecně implantovat trest pro něco co trestatelné (nepíšu trestné) není a nemělo by být. Zabije-li mě medvěd nebo sežere-li mi ovce vlk, nebudu přemýšlet jak ho mám potrestat, protože to patrně udělá znovu. Budu se snažit mu tu možnost omezit ne tím, že oplotím stádo ale koupím vlkodava.

  Stejně tak i tady. Ten Tvůj trest tady je něco nepřirozeného a spíše imposed (forced) patrně nějakou obecnou morálkou nebo vírou nebo že jako lidi by měli držet při sobě jako druh atp … Vůbec to nechápu.

  Nedává mi to logiku. Snad poprvé za patnáct let co Tě čtu a mluvím s Tebou.

 28. martine , špatně počítáš.
  Ne 30 letá , ale třináctiletá praxe 1977 – 1990.
  Ty poslanecké a senátorské roky bych do praxe psychologa nepočítal.

 29. No, Džamila je borec…..

  Tu bych do detenčního ústabu zavřela z fleku. 😀

  jinak nahoře westík chová pejsky, myslím, že je čas změnit téma.

 30. muhehe
  “řada nemocných naopak tvrdí, že jsou úplně normální ”

  a ostatni jen spatne ctou a chapou 😀

 31. ad 688 😀 😀
  můj kamarád, šílenec s modrou knížkou a mnoha léty v nejrůznějších léčebnách mi vždycky říkával: “Nejlepší cesta, jak se dostat do blázince, je tvrdit psychiatrovi, že jseš úplně normální.”

 32. 688 – pasáčku – natvrdo – odkud se u Vás bere to “muhehe” ? Já mám pak potíž to dočist. Vím, moje chyba a mé pupínky.

 33. Jednoho dne zrána

  Představil jsem sestřence
  Jednoho dne zrána
  Proslulého šílence
  Jednoho dne zrána
  Co sestřenka udělá
  Jednoho dne zrána
  Ona sahá po střence
  Jednoho dne zrána

  Šílenec se k zemi kácí
  Jednoho dne zrána
  Nebodej ho vykrvácí
  Jednoho dne zrána
  Šílenec se jednoho dne
  Zrána k zemi kácí
  Nebodej ho nebodej
  Nebo vykrvácí

  Zde neplatí zmýlená
  To mi hrůzu nahání
  Sestřenka je šílená
  Šílenec byl normální
  Dudlaj dudlaj dudlajdaj
  Jednoho dne zrána
  Dudlaj dudlaj dudlajdaj
  Dudlaj dudlaj hop
  😛

 34. 689 ptakopysku, to je logické, protože podle psychiatrů neexistuje normální člověk. To přece musí o sobě vedět každý. Kdo to o nepřipustá a naopak sobě tvrdí, že je normální, vzbuzuje podezření, že je nebezpečným šílencem. Proto každý rozumný člověk setká-li se s psychiatrem, snaží se simulovat nějakou lehčí diagnózu, kterou lze při troše dobré vůle léčit ambulantně. Psychiatr bude mít velkou radost, že terapie zabírá. Pro takový případ je vhodné po čase předstírat lehké zlepšení. Předstírat úplné vyléčení je podezřelé a ohrožující pobyt na svobodě.

 35. snažiš se tu obecně implantovat trest pro něco co trestatelné (nepíšu trestné) není a nemělo by být.
  Ten Tvůj trest tady je něco nepřirozeného a spíše imposed (forced) patrně nějakou obecnou morálkou nebo vírou nebo že jako lidi by měli držet při sobě jako druh atp … Vůbec to nechápu.

  Skimici, dobrý den. Protože jsem psal o – právu na prožití důsledku svých činů – dalo by se říci, že je to právo na trest – dovolím si toto rozvést.
  Nejsem psycholog, ani psychiatr. Zkusím psát o praxi.
  1) Hranice mezi normálnem a nenormálnem je nezřetelná
  V dnešní době má, či může mít diagnostikovanou dušení poruchu téměř každý. Mluvil jsem s mnoha vězni, a z jejich vyprávění jsem porozuměl, že téměř žádný z nich neměl “normální” život. Kdyby měli lepšího advokáta, dobrého psychiatra, mnoho z nich by mohlo skončit na psychiatrii místo ve vězení. Může příčetný stopař jen tak z plezíru zabít šoféra, který mu zastavil? Může rozumný člověk říci “jen jsem jí trochu praštil, když mi nechtěla dát peněženku.”
  2) Psychicky narušení jsou si vědomi důsledku svých činů
  Psychicky narušená osoba ve fázi, kdy je schopna přemýšlet rozumně ví, že důsledkem jejího jednání je něco špatného – smrt, bolest, případně poškození cizí věci. Toto chápe rozumem. Potřebuje toto však také pocítit existenciálně – je třeba nahradit způsobenou škodu, a pokud jsou za špatné jednání společenské sankce – např. trest odnětí svobody, je třeba, aby tento trest podstoupila. Je jedno, jestli tuto sankci podložíte Mojžíšem, Dostojevským nebo Pavlovem.
  3) Zavírat za zločiny do vězení? Vězení jako stigma?
  Omezením na svobodě, kterým vězení je, se společnost chrání před nebezpečím.
  Lze diskutovat, zda je třeba, abychom pro “maličkosti” zavírali lidi za mříže. Důležité však je, abychom nikoho, kdo byl potrestán odnětím svobody a snaží se neopakovat chyby, kterých se dopouštěl, dopředu neodsuzovali. Znám mnoho vězňů, i dřívějších recidivistů, kteří poté co dostali pomocnou ruku, se už do vězení nevrátili.
  4) Jak pomoci s návratem do společnosti.
  Pro návrat vězňů do společnosti, včetně těch s psychickým zatížením, doporučuji komunity, kde se znovu naučí pracovat, pochopí, že bez práce nejsou koláče i to, že peníze k obživě je možné získávat obyčejnou prací.
  Těžko si dovedu představit komunitní práci s člověkem odsouzeným za vraždu / pokus o vraždu, znásilnění. Těžko si dovedu představit i ambulatní práci psychiatrů / psychologů s těmito lidmi, pokud do těchto představ promítnu psychiatry / psychology se kterými mám přímou či nepřímou zkušenost. Je to jiný druh práce, než kterou jsem vykonával já.

 36. Juro-p
  dík za rozvedení. Nebudu ale předstírat, že s tím souhlasím. Pro mě zůstává jádro pudla ve Tvém
  “Psychicky narušená osoba ve fázi, kdy je schopna přemýšlet rozumně ví, že důsledkem jejího jednání je něco špatného – smrt, bolest, případně poškození cizí věci.”
  V tom to ale vězí, protože takovouto osobu je hloupé trestat, to je spíše pomsta. Ta osoba až to udělá podruhé, nebude přemýšlet rozumě a ten předchozí trest bude prostě jakoby v jiném prostoročasu.
  Ta osoba prostě nesmí mít šanci udělat to znovu a ne ji trestat ve fázi kdy je schopna přemýšlet. To ničemu nepomůže. Point!
  Ergo – ta co ubodala ty děti už měla mít pohřeb za sebou a kalibr devět v sobě jen co tam dojeli. Na co trest.

 37. skimici – to jsem já, nickname, nikoli Jura.
  Nejsem pro trest smrti, z osobních důvodů. Prý ti, kdo pracovali s vězni to tak mají.
  A opět – pohybuji se na tenkém ledě svých zkušeností a domněnek.
  Moji “klienti”, věděli, co udělali špatně, i když byli “hloupí”, či měli za sebou mnoho pobytů na psychiatrii. Co je pomáhalo dostat na nohy, byl pevný řád. To je správně – odměna, špatně – trest. Důsledné dodržování pravidel.
  Nemohli jsme pomoci těm, kteří “nic špatného neudělali”, ani těm, co nechtěli změnit styl života.
  Nepracoval jsem s vraždícími psychopaty – zde mohou být jiná pravidla.
  Jestli dobře chápu Juru – a je to i můj postoj – ta paní měla být souzena za pokus o vraždu už před dvěma lety. Za mřížemi by se během deseti let buď dala dohromady nebo by skončila v detenci.

 38. Naší práci rozvrátil zákaz “pracovní terapie”. Úřednice sociálního odboru byly názoru, že naše klienty – narkomany, bezdomovce, propuštěné vězně – nesmíme do ničeho nutit, tj. pokud se rozhodnou, že pracovat nebudou, tak nebudou. Práce spočívala v sekání trávy, kopání výkopů, dle možností, nic co by je mohlo zničit. Ti kteří už měli svoje zaměstnání, pracovali přes den, “doma” si uklidili, či umyli nádobí, pokud měli službu.

 39. 697 nickname – já když tvrdím, že ta paní měla mít už dnes pohřeb, v žádném případě to nemyslím jako trest. To je asi ta hlavní odlišnost. Trest (a také nemám rád tresty smrti, ačkoliv to chápu) by měla dostat kdyby třeba to dítě zabila třeba chybou řízení auta atp.

 40. Výhoda pracovní terapie spočívala v tom, že jsme mohli vzít i člověka přímo z ulice, pokud o to požádal. Během týdne se buď přizpůsobil, nebo šel. Ten relativně tvrdý náraz na realitu vydržel každý, kdo chtěl. Když chtěl a nemohl – pomohli jsme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *