Praotec imigrant

Zuzana Chlumská

Praotec Čech co imigrant je jedním z rozkošných nápadů, jímž nás, ve váchněmi zmítané Kotlince, obdařil pan Jiří Zlatuška. Stejná pitomost je, že, do Čech přišedší Slovanské kmeny, přišly do liduprázdné krajiny.

Mám už delší dobu pocit, že výuka historie se hrubě zanedbává, ale že až tak …? V každém případě je příchod Slovanů látkou ze 4.třídy ZŠ, takže by snad neškodilo si téma zopakovat.

 Zajímavé je, jak houževnatě se drží ta jiráskovská představa ztepilého kmeta, jak z vrcholu Řípu obhlíží krajinu. Pokud by tam natáhl prosebnou ruku, mohl po chvíli maximálně konstatovat, že neprší. A tak sešel dolů, mumlaje cosi o mléku a strdí.

Pro šťouraly připomínám, že strdí opravdu nejsou sociální dávky!

 

Též zlatuškovská představa o vlídném přijetí germánskými bratry Langobardy vezme rychle za své!

V Byzanci by mohli vyprávět!

Podle všeho naši slovanští předkové nebyli ani tak mírumilovnými zemědělci, jako spíš zkušenými nájezdníky, kteří tak nějak v 6.století docela úspěšně, spolu s Avary, plenili Balkán, Tenkrát přináležel Byzanci. A to tak „dobře“, že ho Byzanc nebyla schopná ubránit a část Slovanů, po vyhubení místní populace tam pak vytvořila první slovanský stát – Bulharskou říši.

 A spolu z Avary táhli i dál do Evropy. To nebyli nebohé běženecké skupinky, ale dobře vycvičené jízdní vojsko, schopné koordinace, což předpokládalo už složitější strukturu s jedním autoritativním vládcem v čele.

 Takže praotec Čech, spíše než velebnému starci, podobal se asiatskému nájezdníkovi na koni, který se krutostí Avarům zcela vyrovnal.

Takže zbytky germánských Langobardů na českém území rychle vzali za své, pokud neutekli.

 A dál už to znáte – Sámova říše a boje z Franskou říší, Velká Morava a boje z Avary a konečně křesťanské Čechy a jak historie šla, neustálé boje s říší osmanskou.

 

Prostě naši bájní praotcové nebyli žádná ořezávátka – i na tehdejší, dost krutou dobu. Ale je to dobře. Jinak bychom tady nebyli…..

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 242 komentářů u „Praotec imigrant

 1. 1151
  Halladin says:

  Dano,

  nebezpečí,že Vás někdo pošle někam hrozí vždy. To přežijete. Maximálně od Vás přestanou kupovat ty vajíčka.

 2. 1152
  Foundryman says:

  Skimici, ovocné dřeviny se kácí motorovkou, ne sekyrou.

 3. 1153
  Rput says:

  Halle, nj – ale co když je to endogenní deprese a ten Danin soused vyvraždí celou rodinu?

 4. 1154
  maYda says:

  Já myslím, Dano, že pokud je to fungující rodina, tak manželce by neuniklo, že se děje něco neblahého.
  Jinak si umím přestavit, že svatební přípravy je zápřah pro všechny zúčastněné a že z toho je leckterej chlap „na palici“, ani se nemusí líčit s depresemi.

  Jetsli máš nebo nemáš oslovit manželku sie stejně nakonec musíč rozuhodnout Ty sama. My takhle na dálku nevidíme do vašeho vzájemného vztahu, neznáme sousedy a neposoudíme, jetsali by to bylo přijat jako pomoc či podpora nebo jako vměšovaná do něčeho, po čem Ti nic není.

  hůavěn, ať už se rohodneš jakkoliv a ať už to dopadne jakkoliv, si nic nevyčítej.

 5. 1155
  Zpátečník says:

  To sem to zas jednou pohnojil… Bylo by to sneslo drobet delší ohnisko, a chtělo raději f/11. Co taky můžu čekat, když neumím fotografovat… Hlavně holt na place nedokážu vodhadnout, kerej záběr má ňákej potenciál, a tudíž by byl stál za pár mírně variovanejch pokusů navíc. No nic, třeba se tam ještě někdy dostanu. Stejně jsem toho za pět hodin vůbec jen viděl cosi málo přes polovinu, a fotit by se tam dosud dalo celý dny, samozřejmě v čistě hypotetickém případě snesitelných teplot.

  K tomu Ruščákovi…: Osobně se mi to jeví poněkud jinak – nikoliv zásadně jinak –, jenže také jsem o kus starší než on, čímž popřípadě zároveň potvrzuji, co říká. Jen bych zopakoval svůj kdysi již zde vyslovený názor, že v předmětné přechodné době režim změnil své základní paradigma, a zatímco dříve v zájmu svého zachování pronásledoval každé hlasitější špitnutí (a třeba i jen schopnost eventuálně něco říci, namátkou viz Josef Palivec), poté metamorfován naopak nechal (jak hostinský Palivec) každého žvanit, co mu libo. Byl ostatně nejvyšší čas, ač patrně šlo o náhodnou shodu spíše než o projev prozíravosti; komunisti by jinak byli internet asi těžce zvládali a myslím, že by byli nepřežili už ani bíbíesky (BBS, Bulletin Board Systems, pamatuje-li si dosud někdo, co to bylo). A tenhle přechod byl, řekl bych, podstatnou součástí toho, co Ruščák popisuje.

  (Teď to mimochodem vypadá, že probíhá přechod opačným směrem, a dosti pravděpodobně nás čeká jeho další akcelerace. Jsem zvědav, bude-li to podobně inspirativní období, ale přiznávám, že v tomto směru mne jisté pochybnosti hlodají…)

  Nicméně co Ruščák píše, zdá se být dobře slučitelné např. s tím, co Emil Hakl (zhruba můj vrstevník) napsal o další generaci v jednom ze svých posledních románů: „Co v nás bylo křivé, je v nich už rovné. Co v nás bylo rovné, není v nich už vůbec.“ Často citované, koneckonců tam výraznějších míst zas tolik nemá; ale za čtení myslím stojí.

 6. 1156
  Zpátečník says:

  1142 – No samozřejmě, Schumachere. Jenže (už v zájmu přežití civilizace, máme-li dosud právo o čemsi takovém ještě vůbec snít) bych uvítal i pěkně bytelné zdůvodnění pro (hypotetický) případ, že by byla nepředstírala – a to v rámci platného práva, jehož kvalitu (přestože už je po 22:00) se ani nepokusím charakterisovat přiléhavým adjektivem.

  Obecně, už dlouho si říkám, že lidskoprávním sporům by se měli začít důkladně věnovat i kvalitní a originálně uvažující právníci, ovšem na straně zdravého rozumu (a daňových poplatníků).

 7. 1157
  skimic says:

  maYdo
  Hůavěn je nějaká temná kletba?

 8. 1158
  Dana says:

  Skimici – 1150 – kurnikšopa, málem jsem si začala doporučení vrývat do paměti, až mi došlo, že kryt na studni, stejně jako studna, ze které berou vodu, je na mém pozemku a v mém vlastnictví. Takže jsem hlavní podezřelý. A navíc s těmi svými názory… Jak jen se budu vymlouvat? 🙂

 9. 1159
  maYda says:

  TAk nějak skimici…. 😀

  mám za sebou poněkud náročný den – budíček v šest, cesta do prahy a hlavně přes Prahu, neplánovaná návštěva zubaře, do osmi večer v práci, rozkopaná ulice, takže hledání, kde zaparkovat a jak domů dopravit nákup a ještě to vedro…. prostě se mi ty písmenka pletou….

  ještě že aspoň tentokrát v tescu měli i normální pivo v chlaďáku. Dokonce i polotmavý.

 10. 1160
  Dana says:

  Tak a už je zítra. A já mizím spát, ráno vstávám v 5. Tak než odchvátám – vše nejlepší Zuzanám!

 11. 1161
  Rput says:

  Dobré ránko!

  Docela dobrá zpráva – Německo zpřísňuje azylovou politiku!
  Bylo na čase a nic jiného nezbývá.
  Zajímalo by mne. za jak dlouho jim v Bruselu dojde, že Schengen skončil. Konec konců skončil už prvním postaveným plotem ve Španělsku. Od té doby už jen přibývají…

  …Německé úřady vyhostí 94.000 migrantů převážně z Balkánu, kteří požadují status uprchlíka. Nově zavedená a přísnější imigrační legislativa již vyvolala masové protesty mezi migranty v Berlíně…
  http://www.securitymagazin.cz/zpravy/nemecko-zprisnuje-imigracni-zakony-94-000-migrantu-bude-vyhosteno-1404046039.html

 12. 1162
  PeS says:

  Dobré zas ráno… Tak všem mým známým a kamarádkám Zuzanám přeju vše nejlepší k svátku… Hlavně to zdraví, ať to vše, co se na nás hrne, lépe snášej…

 13. 1163
  Halladin says:

  1161
  Povětšinou se jedná o Kosovské Albánce…..

 14. 1164
  NoName says:

  http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/377351-chladnokrevne-vrah-osmiclenne-rodiny-v-texasu-obeti-spoutal.html

  Na fotce bílý policista hrubě drží za rameno černocha.

  Podle minima zpráv o útoku ve švédské Ikei tipuju, že nešlo o bílého násílníka bodajícího somálské nakupující, to by bylo na titulkách.

 15. 1165
  nickname says:

  Dobrý den: Dano, upřímnou soustrast. Doporučuji promluvit s rodinou, případně s farářem – jestli chodí do kostela.
  Ad Andrej Ruščák: pocit svobody je z velké části daný věkem. Já bych desetiletí svobody ohraničil jinými roky. Nyní přichází do věku, kdy je zodpovědný za jiné, stává se autoritou. Jak s ní naloží? S tímto doplněním s článkem souhlasím.

  Svatý ze Zadní Zvonkové u Lipna:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/osobnost-pozapomenty-hrdina-engelmar-unzeitig-f5g-/p_spolecnost.aspx?c=A150806_215448_p_spolecnost_wag

 16. 1166
  nickname says:

  Je možné, aby pro někoho období svobody začalo zvolením absolventa Baťovy školy práce generálním tajemníkem ÚV KSČ?

 17. 1167
 18. 1168
  nickname says:

  1167: nejdřív je třeba zapracovat na morálce a ideálech, pak zkoumat jestli skláři mají co žrat.

 19. 1169
  ptakopysk says:

  Fujtajbl poránu,
  všechno nejlepší Zuzanám!

  Rputi,
  kdyby byli nelegální imigranti co k čemu, obsadí půlku Berlína. Nejlíp tu s letištěm. Humanitární organizace by se za petrodolary staraly o jejich pohodlí, diplomati by jim v kufříkách vozili semtex a další základní životní potřeby, no a Němcům by po patřičné mediální masáži nezbylo, než uznat status Jižního Berlína, vytvořit koridor pro Orient Expres (Calais – Berlin – České Velenice|Gmünd – Reggio di Calabria)…

 20. 1170
  ptakopysk says:

  NoName,
  knihami lze zatopit. Nějaký Goebbels konal pokusy v první polovině dvacátého století a dokud byl dostatek suroviny, fungovalo to. Když knihy došly, přišli na řadu lidi…

 21. 1171
  AeroKarel says:

  (1167) Buď/nebo?

 22. 1172
  maYda says:

  dobré ráno.

  Vivat Zuzany.
  Dávat odkaz na píseň Zuzanóóó by asi bylo poněkud otřepané, že? 🙂

 23. 1173
  NoName says:

  „By nebylo lepší“ je buď/nebo ?
  Opět Vám doporučím základy výrokové logiky, hlavně pojmy disjunkce a implikace.

  A ano, mne osobně se zdá sestavování seznamů zakázaných knih, filmů, muziky pitomé. Dokonce i když ho dělají tak nádherné, čisté, evropské národy, jako Ukrajinci.

 24. 1174
  PeS says:

  2 ptakopysk ad 1170 – toho Goebbelse inspiroval již mnohem dříve jistý Antonín Koniáš… Ten, jako syn knihtiskaře, intuitivně cítil, že cesta knihy od knihtiskaře ke knihkupci a dále pak k zákazníkovi a čtenáři je taková neuzavřená, neucelená. Tak se osobně zasloužil o uzavření celého cyklu – tzv. očistný plamen. Dle záznamů se takto postaral o 30 tis. knih, jejichž osudy uzavřel.
  Není divu, že měl a má následovníky po celém světě.

 25. 1175
  Rput says:

  Já děkuji!

  A tady jedna neotřepaná, ba spíše zapomenutá 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=v79RAcV2ZQA

 26. 1176
  maYda says:

  Já myslím, že tam, kde se zakazují knihy, muzika a filmy, je nasměrováno na cestu do pekel…..
  Vždycky to tak bylo, není důvod doufat, že na Ukrajině tomu bude jinak. Myslím, že nezbývá, než si pořiznat, že na Ukrajině bývalo svobodněji za Janukoviče.

  To, že první co udělala nová garnitura po vyhnání Janukoviče, byl zákaz ruského jazyka, mohlo napovídat mnohé. TYhle konce se daly čekat.

 27. 1177
  quivis says:

  Zuzanám zdar, Rputi především. 🙂

 28. 1178
  maYda says:

  Tak on i ty lidi nakonec pálil, ten Koniáš. Goebbels jen dovedl jeho nápad až k seriové výrobě.

  Ale Ukrajinci jsou přece jiní, lepší pokrokoví a humanističtí, třeba ty lidi nebou hned upalovat, jen je zavřou nebo pošlou na nucené práce 😀

 29. 1179
  nickname says:

  Maydo: jestli se nepletu, Koniáš lidi nepálil. Ani po tom nevolal. Odebírali děti rodičům, mladíky posílali na vojnu s Turkem, predikanty do vězení zavírali, skoro až na smrt týrali, ale upalování měl na starosti Boblig a spol.
  Zuzano: také přeji vše nejlepší.
  Naše nejlepší technické služby a krajská správa a údržba silnic v největším suchu posekala trávu kolem dálnice a po městě. Čím kratší tráva v suchu tím lepší.

 30. 1180
  Rput says:

  ptakopysku 1169,
  píše jeden Martin na FB:
  „Vždy jsem koketoval s myšlenkou,že bych se jednou na stará kolena odstěhoval do Berlína…Mám rád místní Němce, jejich otevřenost a takovej ten jejich free náhled na život..
  Po včerejším dnu prožitém v ulicích Berlína jsem změnil názor….Ta invaze Muslimů,není nic pro mne…..
  Já fakt nemusím mít karneval ve stylu Batmana každý den…Jejich neuvěřitelná namyšlenost a drzost,také není nic pro mne….A popravdě řečeno,mít kolem sebe pořád desítky běhajících muslimských dětí,ve svém věku už také nepreferuji…
  Takže zlatá Praha…Jsem rád ,že jsem doma.
  Každému zastánci muslimské migrace do České republiky,doporučuji si jedno odpoledne strávit v centru Berlína….
  Myslím že ho to rychle přejde.“

 31. 1181
  NoName says:

  Naše nejlepší správa silnic se dala do opravy hlavní křižovatky v Otrokovicích práve teď. Do Barum rally jsou dva týdny, bude to taková správná adrenalínová oprava.

 32. 1182
  skimic says:

  Zuzanám zdar!

 33. 1183
  ptakopysk says:

  PeSi,
  četl jsem kdysi dávno jednu povídku, ve které brat Koniáš diskutoval s nějakým svým spolubratrem o mizerné vzdělanosti českého národa. Že Češi vůbec nečtou a není možné je k tomu donutit. A v diskusi padla myšlenka, že Češi nejraději dělají to, co je zakázané. Koniáš tedy tuto myšlenku uchopil a proměnil slovo v čin. Začal pálit to nejhodnotnější, co v české literatuře bylo a Češi si řekli: „Sakra, v těch knihách něco musí být, když je pálí. Musím si to přečíst.“
  A následoval raketový vzestup české vzdělanosti, korunovaný národním obrozením. Takže za to, že dnes mluvíme česky, vděčíme páteru Koniášovi.
  Goebels tuto myšlenku rozvinul po německém způsobu – příručky, ISO atd. atd., takže v Německu to dopadlo, jak to dopadlo. Po knihách přišli na řadu jejich čtenáři.

 34. 1184
  skimic says:

  1181 NoName
  proč se vlastně jmenujou Otrokovice Otrokovice? Tam byl hlaaní trh nebo seřadiště? Kousek dál jsou Napajedla – po cestě tam na další pochod nabírali vodu? Nebo je to nějaký relikt z dob budování míru a socialismu, kdy se lid pojmenováním svého sídla takto vyjádřil ke svému statusu?

 35. 1185
  quivis says:

  Maydo, Koniáš LIDI NEPÁLIL, ten poslední proces v Losinách byl 1696 a Koniáš se narodál 1691

 36. 1186
  ptakopysk says:

  My tady máme Otročice a jméno vsi má prý tento původ:

  Jméno vsi je původně jméno čelední a znamenalo ves lidí Otročíkových, čeledi Otročíkovy. Připomíná doby, kdy u starých Slovanů, zejména v Čechách, bylo mnoho otroků, kteří nepochybně byli získáváni v bojích kmenů mezi sebou nebo při vpádech do nepřátelského území. Starší název pro otroka byl nevolník, rab. Vznikali také z provinilců, zbavených svobody. Pokud se na statcích českého knížete i na statcích duchovenských nehospodařilo velkostatkářsky, bývali ve větších množství vyváženi, později jich bylo užíváno jako hospodářských dělníků, k provozování řemesel a k jiným službám. Zlomek někdejších otroků se hlavně působením církve proměnil v poddané sedláky.

 37. 1187
  Halladin says:

  Těch písniček o Zuzkách je víc…
  Tahle je pěkně svižná https://www.youtube.com/watch?v=dfOGJi_lyQk

  anebo tahle
  https://www.youtube.com/watch?v=VXe00xZXCPs

 38. 1188
  ptakopysk says:

  quivisi,
  ale pálil… Koniáš strkal zatvrzelým sedlákům zapálené třísky mezi prsty u nohou, aby je donutil mluvit. Prohnaní sedláci jakmile uviděli jezuitskou kutnu na cestě, ulívali v celé vesnici ohniště. Ale Koniáš měl vždycky kabelce křesadlo. Prý vždycky při rozdělávání ohně, když se křemínkem trefil do palce, hořce litoval, že žije v době Temna, neboť prachobyčejné zápalky by byly mnohem efektivnější.

 39. 1189
  Rput says:

  ptakopysku, skimici – ale prdlajz!

  Otrok ve staročeštině znamenalo dítě, pachole – tedy někoho nesvéprávného – proto ten významový posun.
  Tipovala bych to, že patřilo sirotkovi, který to podědil ve věku nedospělém, nebo mu to založil dědeček a připsal nebo něco na ten způsob.

 40. 1190

  [1172] Všem Zuzanám vše nej.
  S Oh, Susanna od Trapp Family jsem měl v práci velký úspěch. Zuzky mě chtěly mlátit obě.

 41. 1191
  Halladin says:

  Ptakopysku,

  zdroj otroků v Čechách je hlavně z výbojů.
  Trpík píše , že výboje Přemyslovských knížat byly možné jen pomocí zisků z otrokářství, a odhadl, že aby uživili a vystrojili vojenskou družinu , potřebovali prodat ročně 10 000 otroků.
  Z normálních příjmů by to nezvládli.
  Proto se taky z Prahy stalo obchodní centrum. Někdo musel ty otroky kupovat a exportovat, někdo musel dovážet zbraně a výzbroj.
  Zřejmě Přemyslovce napadlo to, co později 5íkal Veliký Fritz – že válka se má živit sama.

 42. 1192
  maYda says:

  Ok, tož se tímto omlouvám páteru Koniášovi, který nepálil, leda že vydával katům na mučení. já teda měla za to, že byly nejen Velké Losiny, že za přechovávání zakázané literatury mohl jeden taky nafásnout hranici, ale pokud někde upálili jednotlivě nějakou babku kořenářku nebo čtenáře té nesprávné bible, tak to do dějin nevstoupilo.

  Akorát v těch Losinách to rozjel Boblig ve velkém stylu.

  Tak to je ten Koniáš tejenej humanista jako Porošenko.

  Připomenu-li k tomu, že řada děl z minulosti není v souladu s ideemi politické korektnosti a mutikulturalismu od Bible až po Kocoura Mikeše a tudíž jde taky o závadnou literaturu, tak nám nejspíš nějaká Nová evropa zase klepe na dveře.

  Vlastně ani nemusí, naší bojovníci za svobodu, demokracii a nový, lepší svět ty dveře dávno otevřeli dokořán.

 43. 1193
  maYda says:

  Kdy asi začnou s koncentráky pro pomýlené, který ty lidský práva ne a ne pochopit?

 44. 1194
  Rput says:

  Halladine,
  trh z otroky byl v Praze na Poříčí, a slušně z toho profitoval i sv. Venca.
  Fakt je, že Přemyslovci zas těch výbojů nemuseli tolik dělat, protože Avaři byli na dohled a stejně porád otravovali. 🙂

 45. 1195
  Rput says:

  Sluníčkoví volové jsou zjevně všude.
  Já bych každýmu troubovi, pověsila toho imigranta na krk, ať si ho živí, šatí a stará se…

  …Aktivisté v Německu rozjeli kampaň, která vyzývá k pomoci uprchlíkům při překonávání německých hranic. Někteří turisté provezli v autě běžence například na cestě z dovolené v Itálii. Mají pocit, že dělají správnou věc, i když porušují zákon. Píše o tom německý list Die Zeit…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/377342-nemci-pasuji-bezence-cestou-z-dovolene-prirovnavaji-je-k-uprchlikum-z-ndr.html

 46. 1196
  Halladin says:

  Rputi,

  museli . Přemyslovci původně ovládali kousek území kolem Prahy, a takových rodů jako přemyslovci bylo v Čechách víc.
  Takže se asi trochu válčilo, než je respektovaly celé Čechy.

 47. 1197
  maYda says:

  co se Vám, rputi nelíbí? přidáme se a budeme je do Německa pašovat taky, ne? 😀

 48. 1198
  AeroKarel says:

  (1173) Jistěže je to pitomé. Ale nijak to nebrání zapracovat na zásobách plynu, uhlí a tak …
  I pokud to dělají tak nádherné, čisté, evropské národy, jako Rusové. 😛

 49. 1199
  NoName says:

  Ale oni na těch zásobách plynu, uhlí a tak nepracují…

 50. 1200
  Halladin says:

  1197

  maYdo, pokud stojíš o rekreační pobyt ve vězení, s chutí do toho 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *