Přijměme uprchlíky

Petr Moses

Do Evropské unie míří přes Balkán a Středozemní moře statisíce uprchlíků. Špičky EU hledají řešení a jedním z návrhů je uprchlíky přerozdělovat do všech států Unie. Čeští politikové se tomuto přerozdělování brání.

Není jistota, zda s povinným přerozdělováním budou souhlasit občané dotčených států. Není jistota zda budou spokojeni uprchlíci. Místo aby připlul na Maltu, přistane na Baltu. V Klajpedě. Potěší to?

Je cítit pnutí mezi těmi, kteří by chtěli posílat uprchlíky do táborů např. v Polsku, a těmi, kteří se těmto nápadům zatím brání. Jak najít soulad, kompromis, na kterém je postavená naše Unie? Věřím, že toho lze dosáhnout respektováním zásadních evropských hodnot – svobody a solidarity.

Svoboda předpokládá, že nikoho nebudeme nikam násilím přesouvat. Směřuje-li uprchlík např. do Paříže k příbuzným, bylo by nerozumné ho zadržovat např. v táboře u Mnichova a naopak.

Svoboda vede lidi k zodpovědnosti za své životy. Ti, kteří nasazovali svůj život v pochodu přes poušť, plavbě v nafukovacím člunu přes oceán, nejsou ti, kteří by pasivně očekávali pomoc druhých. Rádi vyvinou úsilí při získávání obživy, učení se novým jazykům, zvyklostem.

Solidarita znamená dobrovolné projevení soucitu. Nelze ji vynucovat, naopak velmi se rozhojňuje kladnou zpětnou vazbou. Vidím-li úspěch někoho, komu jsem pomohl, rád pomohu dalšímu. Dobrou vůli nemohu nařídit ani určit tabulkami. Mohu k ní vyzvat, ale nemohu si ji poručit.

Věřím, že naše vláda by neměla trvat na odmítání kvót, ale měla by prosazovat tyto dva principy – svobodu a solidaritu. Měla by navrhnout uprchlíkům s přiznaným statutem azylanta možnost práce a pobytu v České republice, pokud se naučí česky, pokud si najdou práci, budou platit daně a pokud budou svoje děti vychovávat v lásce a úctě k občanům České republiky.

Jsme národem Českých bratří, národem emigrantů Komenského, Masaryka. Nabídněme druhým šanci žít ve svobodě a v solidaritě k spoluobčanům.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 692 komentářů u „Přijměme uprchlíky

 1. 1647
  jistě, že je bájeslovné, vůbec nejde o demokracii. Jde jen o to dosadit někoho, kdo bude poslouchat.

 2. Mezi Ruskem vznikl kvůli plynovodu spor. Turci říkali “nejdřív dejte slevu,,pak se budeme bavit oplynovodu, zatímco Rusové říkali dohodněme se o plynovodu a pak domluvme slevu.
  No a když si Turci nenechali říct, domluvil se druhej Nordstream.
  Čímž se nasral kde kdo -od Ukrajiny přes Slovensko i nás.
  Jo, to je to dbaní na zájmy malých zemí….

 3. 1653 Halle
  musíš holt mít i vyjednávací sílu. Když jsem byl študák, nosil jsem na saku placku “DISBAND THE ARMY”.
  Po letech se mi to splnilo v ten nejnevhodnější okamžik. Ten komediant dneska opravdu exceloval.
  „Když bude ta potřeba, tak prostě (vojáci) budou,“ doplnil (Stropnický).

 4. V tom videu US vládu docela sprdli. Utraceno 400 miliónů dolarů, a podařilo se poslat do boje proti ISIS 5-9 Syřanů.
  Lidi ochotní bojovat proti ISIS nejsouu.
  A Putin se předvádí jako chlapák , co nekecá, a jde proti ISIS bojovat, čímž získá sympatie.
  A celej humbuk kolem Ukrajiny a Krymu jde do háje 🙂

 5. Halle
  kdysi tu dával Jirka-p nebo Andy upoutávku na knížku toho italskýho tetovače o čečenské válce. Oni z rusáků maj (nejen) muslimáči skutečně autentický strach. Oni se nezakecaj. Viz instruktážní videa o krizi v africkém rohu. OSN tenkrát musela s velikou nechutí povolat americké vojenské síly (OEF-HOA, Operation Enduring Freedom – Horn of Africa) protože by rusáci pokrokové somálské piráty/muslimáče jinak zcela zdecimovali 🙂

 6. To s těmi “Asady” je stejná obsese jako s “za všechno může Putin” ?
  Západ kamarádil a kamarádí s desítkami stejných diktátorů, jakými jsou Asad nebo Kadáfí.
  Taky je dosadil a taky je udržuje.
  S principy nebo pravidly to nemá co dělat.
  Já vím, to je připomínka druhé strany.
  Ale dejte pozor, ještě si Kerry Asadem potřepe prackou a co pak ?
  Budete muset týden jenom glosovat z odstupu …

 7. Jo, Skimici,

  jenže předtím se říkalo, že Asad musí odstoupit, aby se mohlo začít jednat. Dnes je
  první krok zpět. A budou další, až Rusové začnou pracovatna Isilu.
  Jinak Rusové začali Syřanům dávat informace satelitního průzkumu. A i Syrské letectvo je úspěšnější.

  Momentálně Amíci s údivem diskutují o tom, proč tam Rusové natahali ty pancíře, když ISIL nemá letectvo. Taky se diví, proč ty súčka mají PL rakety.
  Jak u blbejch.

 8. ptakopysku,
  proč hned myslet na plísně 🙂
  Stačí hromada špinavého šatstva v koupelně a hromada špinavého nádobí v kuchyni, po celém baráku pak kupky blíže nedefinovatleného haraburdí.
  Jediné, co je manžel schopen udržovat v pořádku až obsesivním je jeho sbírka známek. A to nemá žádného Mauritia, sbírá jen sobě pro radost známky s vyobrazením zvířat 🙂

 9. A už to začalo..

  Jednotky namornej pechoty RF chraniace zakladnu pri Latakii pobojovali s Islamistami. Vysledok:3-200 (mrtví) a 2 zajati Islamisti. Ostatnym sa podarilo zdrhnut. U zajatych sa nasli plany leteckej zakladne a SATELITNE snimky s vyznacenymi bodmi dolezitych voj. objektov

 10. Skimici, já chápu, že spousta lidí to potřebuje mít jednoduché. Dnešním hitem je Asad, předtím byl každý terorista a obecně zlý člověk z Iráku a ještě předtím ze Srbska. Projděte si třeba seriály a filmy za posledních 15 let. Nebo komentáře Největších Politologů.

  Ale že je hlavním problémem stále Asad a že po jeho odchodu se to fakt, ale fakt zlepší, tomu snad věří skutečně už jenom Pehe.

  Halladine, když může Islámský stát obchodovat s ropou, mohl klidně vypustit i satelit. Nakonec, je to samý inženýr a technik.

 11. Nicméně, to co udělal VW je běžné třeba v IT.

  Například ovladače grafických karet poznají, že běží testovací benchmarkové programy a podhazují falešné výsledky, aby vylepšili výkon.

 12. 1647 – bájeslovné nebájeslovné, neměly se USA a Evropa do místní politiky míchat.
  A “vývoz demokracie” je jen kulantnější výraz pro snahu prosadit svoje zájmy. Všechny vznešené ideje nakonec poslouží jako morální krytí pro něčí mocenské zájmy.

 13. 1675-ten mlčel i u toho minulého, který byl v Košiciach.

  Zato SME mělo denně 5 článků proti pochodu-tmáři, zpátečníci, katolíci…

 14. 1675 to bych neřekl, kdybych si neprohlédnul fotky, že se to stalo v Bratislavě. Fanatiků jak v Polsku.

 15. Já u těch komoušů nikdy nepoznám kdy si dělají srandu a kdy to myslí vážně 🙂
  Milan Chovanec:
  Dokončili jsme analýzu, z níž vyplývá, že povinné kvóty jsou nejen slepá, ale zřejmě i nezákonná cesta. Zítra s ní seznámíme EU.

 16. skimici,
  tvůj problém je v tom, že vůbec nevíš, kdo je komouš, a kdo ne. 🙂
  Ano, myslí to vážně.

 17. 2 ptakopysk ad 1578 – no,já bych suše sdělil, že soudruh podplukovník má 30 minut na čestné řešení situace. Včetně cigárka a panáka vodky. A pokud nechce – jeho problém…

 18. Paqn arcibiskup se mýlí, Ježíš nebyl uprchlík, byl svými nezodpovědnými rodiči zavlečen do zahraničí 😉

 19. (1659) No vidíte, že s nápovědou “to dáte”.
  (1673) To máš jednoduchý: Když se míchají, neměli se míchat. Když se nemíchají, měli se míchat. Dokonalé. A s těmi zájmy: Ovšem, to není nic nového. Ani to, že skutečně existují.
  (1687) To je dobře. Ať si ta úsporná opatření “vyžerou”, když byli tak “svalnatí u huby”.

 20. S laskavým svolením obecenstva bych se teď ještě na chvilku vrátil k 1654. Je totiž třeba nanést si kardinální otázku: Ten titulek je také od Höschla, nebo ne? V kladném případě možno zkoumati dále: Zvýšit porodnost, vychovat novou zocelenou generaci, a tak podobně… To se nejspíš v té poslední vteřině z titulku už nestihne. Dedukujme tudíž dále…: Co tedy asi myslí slovy jestliže se nestane něco nečekaného? Myslí tím to, co já? Myslíte si to také?

 21. Já si myslím, že je to v prdeli a nedovedu si představit něco neočekávaného, co by to změnilo. Nechuť k hájení vlastních zájmů, spoléhání na neschopné úředníky, souhlas s masivním přerozdělováním a buzerací, nic z toho nelze změnit rychle a trend je spíše ke změnám k ještě horšímu a trend se také nemění ze dne na den.
  Kdo napáchal titulek, to už je celkem jedno.

 22. 1690 — Nojo, to skutečně jsou trendy, trvající i zde už skoro po jednu generaci, a na Západě už skoro po dvě. Ale — jak se tak snažím vydedukovat, co Höschl myslel — ti ilegální imigranti zde jsou jevem zcela novým, a již absurditou celého fenoménu (Proč si je kupříkladu Němci nevyzvednou hned na hranicích Evropy, když po nich touží snad více, než kdysi toužili vyhlazovat Židy?) přesahují všechny dosavadní meze, o denních počtech nemluvě.

  Což takhle s nimi naložit stejně, jak by to udělal jakýkoliv fungující stát na světě (anebo státy nyní postižené ještě před 20 lety)? Technicky na to všichni vybaveni dosud jsou; v tomto smyslu právě ona poslední vteřina. Kdyby se tak, byť i s podstatnými obtížemi, snad stalo, mohl by to zároveň být bod obratu…

  Jenomže, kdyby… Také mi to připadá dosti nepravděpodobné. Ovšem pokouším-li se odhadnout, jak to Höschl asi myslí, vychází mi s největší pravděpodobností zrovna tohle.

  Přeji dobrou noc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *