Principy a problémy Obamacare – II

Dušan Neumann

Operační plán univerzálního pojištění.

 

Zvládnout centrálně pojištění asi 320 milionů lidí je trvdým technickým oříškem i pro USA. Protože neexistuje jedna státní pojišťovna a doposud ani jednotné pojišťovací předpisy, předepsal zákon vytvoření virtuálního pojišťovacího tržiště, kde se setkávají zájemci (razil bych termín “povinníci”) s pojišťovnami nabízejícími různé varianty pojištění. Ti, kdož jsou spokojeni s dosadním pojištěním a chtěli by si ho ponechat, měli podle četných veřejných ujištění presidenta Obamy. tuto možnost garantovánu. Jenže do hřiště vstoupil jasnozřivý federální kolos. Nejdříve “zpřesnil” kodový řád diagnos tak, že místo dosavadních 49 000 položek je jich dnes 175 000 a jsou mezi nimi čiré šílenosti jako například “zranění způsobené úlomkem satelitu”. V rámci rovnosti a sociální solidarity je však většina dosavadních pojišťovacích smluv diskriminační a tudíž neplatná. Doposud si třeba stařec jako já pochopitelně neplatil gynekologa, dětského lékaře a já ani protialkoholní a drogovu léčbu. Teď všichni musí platit všechno. Mnohokrát opakovaný sib se stal mnohokrát opakovanou lží. Tu Američaní jen těžko odpouštějí. Samozřejmě nejvíce je bita nižší střední třída zodpovědných jedinců, kteří měli pojištění upravené podle vlastních potřeb. Je to vidět i na výsledku registrací. Vláda si dala za cíl, že v prvním kole končícím prvního dubna se zaregistruje 7.9 milionů pojištěnců. Zaregistrovalo se jen o něco méně – 7.1 milionu. Zdánlivě úspěch. Zato u sociálního zdravotního pojištění Medicaid sponsorovaného daňovými poplatníky se zaregistrovalo 9 milionů lidí. Navíc nikdo pořádně neví, kolik zaregistrovaných si pojištění skutečně zaplatilo. Těch 9 milionů recipientů Medicaid pochopitelně nezaplatí ani cent. Zato na pojišťovny už federální autority uvalily 3.5% daň z vybraných peněz za podepsané pojištění na provoz federálních pojišťovacích tržišť.

 

Jak jsem se zmínil dříve, federální internetové pojišťovací tržiště se zhroutilo během prvních hodin provozu a uspokojivě nefunguje dodnes. Je zajímavé, že vláda, která dokáže odposlouchávat Angelu Merkelovou ve vaně nedokáže za stovky milionů dollarů zprovoznit funkční internetovou síť. Pochopitelně to vypovídá o funkčnosti zbytnělé byrokracie disponující neomezeným dluhovým kapitálem. Tvůrci zákona, přestože uvalili na jednotlivé státy povinnost implementovat povinné pojištění, nechali jim volnou ruku v tvorbě virtuálního tržiště. California, Colorado, Connecticut, D.C., Hawai, Kentucky, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Nevada, New York, Oregon, Rhode Island, Vermont a Washington, se rozhodly vytvořit vlastní tržiště (ovšem ze federální stovky milionů dollarů). Po zkušennosti s kolapsem internetových trhů vybudovala většina států pevná – a tím i nákladná – stanoviště.

 

Pro představu jak rozsáhlá je to operace – jen Colorado zprovoznilo 55 stanovit, většinou v nákupních centrech, obsluhovaných 3000 vyškolenými pracovníky.

Přesto se v Coloradu zaregistrovalo něco přes 20% z odhadovaného celkového počtu budoucích pojištěnců, ve Vermontu jich bylo nejvíce 54%. Žádný spektakulární úspěch. Zejména je to znát u lidí do 30 let, tedy těmi, kteří by měli nejvíc přispívat a nejméně pojištění využívat: Většinou si spočítali, že roční pokuta je pořád několikrát levnější než povinné pojištění. Navíc většina z nich je přesvědčena, že v systému je takový chaos, že federál výběr pokut nezvládne.

 

Podle asi nejspolehlivějšího průzkumu Rand Corp. ze 7 milionů zaregistrovaných pouze 2.5 milionu nemělo pojištění. 4.5 milionů jsou zákona dbalí jedinci, kteří pojištění měli. Když se připočtou regstranti Medicaid tak nově získalo pojištění 6,5 milionu Američanů. Stále asi 40 milonů zůstáva bez pojištění. Ani se mi nechce rozpočítávat desítky miliard dollarů, které doposud reforma stála na počet nově pojištěných. Na každého z nich by připadla suma rovnající se rozpočtu takového Žamberka i s okolím.

 


Nakousnuté jablko.

 

Teď tím nemyslím stroj, na němž to píšu, ale spíše to, že jsem se dotkl jen několika aspektů tohoto mamutího problému. ACA vyžaduje výrazné zvýšení daní, neboť ani zvyšování deficitu nestačí. V pokračování se zaměřím jak ACA ovlivňuje státní rozpočet, kde se krátí a odkud se čerpají nedostatkové finance. ACA také tvrdě postihuje zaměstnavatele, zejména malé podniky do 100 zaměstnanců. Bezednou jámou je v novém zákoně Medicaid. Co zaručuje a jak je financována. Za obzvláště zlotřilé považuji krácení zdravotního pojištění penzistů, kteří si celý život platili sociální pojištění, a z takto “ušetřených” peněz se dotuje Medicaid pro nejslabší sociální vrstvy – o jejíž velikosti a potřebnosti mám silné pochybnosti, když vidím co na potravinové karty nakupují dvousetkiloví podvyživenci v supermarketech. Zatím spoluúčast penzistů na jejich zdravotním pojištění stoupá. Dnes musí každý důchodce nemocnici zaplatit prvních 1260 dollarů a lékařům prvních 820 dollarů. Ať děláte co děláte, pokud máte penzijní pojištění vylezte z nemocnice už druhý den o 2000 lehčí, pokud pojištění nemáte, zase to zaplatí za vás zákona dbalý pojištěnec. Dále si podívám na vliv uniformity pojišťovacích plánů na zdravotnická zařízení, předpovídaný odliv profesionálů a pokles zájmu o profesi. Zvýšená zátěž státních rozpočtů, financování byrokracie. A nakonec Obamacare, etika a tržní ekonomika….. a teď si musím dát panáka….

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

438 komentářů u „Principy a problémy Obamacare – II

 1. 335 Modrej, jistěže. Řeším -li komplexní problém, používám komplexní nástroje. To znamená vybavení celé dílny. Nesnažím se vymýšlet šroubovákokladivokleště. Snažím s eto tu vysvětlovat imrvére.
  Například když jako expert budeš požádán founovou firmou abys jim pomohl, protože jejich founy nejsou na odbyt, samotná ekonomický analýza podle rakouské školy nestačí. Protože nestačí ekonomická analýza. Ta je na to abys jim vysvětlil, že jestli budou pokračovat takhle tak zhruba do tehdy jsou zu grund. Prozkoumáš efektivitu a navrhneš úsporná opatření. Jasně že nevyhodíš vývojový oddělení jako to u Hápéčka udělala ta Carole či jak se jmenovala. Kromě toho prozkoumáš trh a jak je na tom konkurence akonkurenční výrobky. Sakra jak je možný, že konkurenci to funguje. Vytvoříš braintrust odborníků, položíš jim ty správný otázky, necháš je navrhnout řešení a spočítáš kolik to kurvabudestát. Z toho padnou další rozhodnutí. Mimo jiný jak zapůsobit na humanaction potenciálních zákazníků aby chtěli právě tenhle foun. Jaký prachy vrazit do známýho ksichtu, do productplacement, do propagační kampaně “tyhlefunkcemusítemít”. Vytipovat cílový skupiny a zaměřit se na ně. Navrhnout produkt pro ně. No znáš to. Ušetříš tady a támhle, trošičku přidáš na tomhle, hlavněkurva aby to točilo v hádéčku a nebylo to rozmazaný jak děvka po celonoční šichtě. Nazveš to “Young”, kabátek v barvičkách pro mladý úžasný dynamický. Jako doplněk nárazuvzdornej futrál ze silikonu za pár babek aby se to nerozletělo když to vypadne z kapsy. No jasně, bude to model “Strong!” Simply clever. Jasný tohle by mohlo zabrat. Kolik to bude koštovat? Máme na to? Jo, s odřenejma ušima to půjde. Tak, ještě zmáknout média. A decentní lajbl modelu pro konzervativce. S heslem “S tímhle mobilem můžete do společnosti.” “Cože, tohle už někdo vymyslel? (opravdu, tenhle slogan už tu byl) Tak vymyslete něco jinýho. Jo a veselej bejby model pro nejmenší. Samozřejmě, že s důrazem na hygienický normy, vyzařování, olizování, oslintávání a tak. “Bezpečnost pro vaše nejmenší”. Ať si zvykají od mala, že se bez našeho krámu neobejdou…

 2. A Británie staví dvě letadlové lodi!
  Sice se jim nevejdou do přístavů (takže je budou muset vybagrovat) a až se jim tam vejde a připojí se na místní el.síť, tak zhasne celé město, ale to jsou drobnosti, které dalších pár miliard Ł lehce vyřeší… 😉

 3. 342, hipíku nic. Nádory nechat jejich degenerativní přirozenosti. Nekrmit. Zamezit přívod živin na úkor organismu. Zabránit vznik metastáz. Pak to vychcípá samo.

 4. 343 Matzurko, tak to je určitě ideodiverze pod taktovkou temných sil, strých struktur, přátel starých pořádků, pohrobků KGB a nynějších agentů KGB. Málo jsme cinkali!

 5. “tyhlefunkcemusítemít”

  “musím mít” na mobilu foťák a GPS. Ale nepřesvědčil mně o tom žádnej marketingovej čaroděj, kterej by mi nakecal, že musím mít ještě x dalších funkcí. Prostě je to pohodlný, když někam jedu, že vím kam a že nemusím pokaždé myslet na to, nezapomenout foťák. Je to pohodlný, i když někdy zabloudím i s GPS a památkáři na fotky z mobilu někdy ohrnujou nos. 🙂

 6. Hm, Británie…
  Měli objednané 2 letadlové lodě, ale tahle vláda začala sětřit.. Chtěli zrušit objednávku na jednu, ale smlouva byla postavená tak, že by se nedoplatili.
  Takže objednávka se nezrušila,ale upravili plány na tu první. Takže to bude loď pro vrtulníky, až bude postavená ta druhá , tak se ta první odstaví do zálohy, anebo prodá – pokud ji někdo koupí.
  A s letadly je taky problém – původně měla být vybavená kolmostartujícími F 35, pak normální námořní verzí F35, ale ty maj furt problém s vývojem. A předpokládaná cena furt stoupá
  Taky se domnívali, že si ty F35 budou vyrábět sami,když už se složili na její vývoj, ale Amíci jim nakonec řekli, že kompletní dokumentaci nedostanou ani náhodou.
  Byli docela nasraní.
  Mezitím odstavili všechny varianty Harrierů, z dosavadních malých letadlových lodí zůstala jen jedna, a ta dnes nese jen vrtulníky.

  Moc bych se nasmál, kdyby nakonec museli koupit letadla od Frantíků, anebo dokonce Gripeny od Švédu.
  Ti prej vyvíjejí variantu pro letadlové lodě.

 7. Třeba si díky arabskému jaru v Bruseli připomněli a nastudovali osud Mubarakova předchůdce a jak se to “jaro” blíží k Evropě, vymýšlejí protiopatření… 😉

 8. Hele Schumi,
  ta tvoje metaspolečnost a nádory spolu souvisí. Co chceš dělat s nádorem mozku a nebo tlustého střeva. Prostě musej pryč. Stejně tak je to u lidí. Tvá metaspolečnost trpí mnoha metastázám, ale dělá, že se nic neděje. Třeba “Hnědočeši”. Mají krále, jukneš na nějakou a máš problém podle jejich zákona.
  Opouštím toto téma a mám otázku na Modrého Ptáka.
  Představ si, že by nebyla zrušena myšlenka Constelation a na Měsíci se objevilo zlato a diamanty. Já to neumím, sloh je pro mě divný, neumím, zkus napsat scifi o První Galaktické Bance, nadřízené všem planetárním a papírových poukázkách zvaných třeba Galakťáky a tím nahrazení Dollaru chi chi

 9. Schumi, k 351 bych řekl, že v tomhle se “rakušané” s hlavním proudem příliš nepohádají. Teorie podnikatele obvykle není v různých školách předmětem hádek. Hádají se, jak ty podnikatele “generovat”.
  Ale v tom není pointa – ta spočívá v objevení potřeby, nebo chceš-li koupěschopné poptávky. A ta je nebo není. Nic mezi neexistuje. Pokud neexistuje, tak ji nevymyslíš, nevyvoláš, nenařídíš – genialita spočívá v tom objevu. Aby si jí objevil, tak musíš rozumět potřebám zákazníků – to neznamená pouštět se do čehokoli, co Ti vykládají. Ve vymyšlení produktu, který uspokojuje onu objevenou potřebu. Lidé nekupují produkt, ale uspokojení potřeby. Vítězové tohle chápou. Včetně toho, že je to nejisté. Nikoli rizikové, ale nejisté. Samotný vývoj, výroba a dodávka produktu (včetně ekonomické analýzy), už jsou standardní záležitosti, které můžeš dobře nebo lépe řídit. Ale to už je (skoro jsem v pokušení říct banální) rutina, kterou někdo umí dobře, někdo lépe a někdo vůbec. Reklama jen informuje, že už je k dispozici to, co jste si přáli mít. Vezmu-li ten telefon, tak to není nic jiného než sofistikovaná náhrada pošťáka, který Ti doručoval dopis.
  Jednou jsem tady dával příklad kuchaře – můžeš kouknout na používané suroviny a přísady, zjistit odpad ze surovin, vylepšit recepty, změnit nástroje (hrnce a nože), zabývat se trasologií postupů atd.. Ale tohle všechno je k ničemu, pokud si předtím neobjevil tu potřebu, kterou má ten pokrm uspokojovat a související služby. Vždy říkám o jedné korporaci – kdykoli vidím jejich logo, tak vím, že to je místo, kde mají mizerné jídlo, snesitelné kafe a kultivované záchody. Je to prostě jistota 🙂

 10. Vyslali Američani do Ruska špiona.
  Rusky se naučil perfektně bez stipy jakéhokoliv přízvuku. Vodku uměl popít, že ho nikdo nepřepil. Kozáčka tančil jako nejlepší Kozák od domu. Přesto ho za týden chytili.
  Když bylo po výsleších, tak se, naprosto frustrovaný agent ptá ruského důstojníka: “A můžete mi říct, na co jste mne chytili?”
  To je jednoduché”, odpoví Rus. “Ono v Rusku moc černochů není!”

  Oni snad chtěli zkusit, jestli to opravdu platí… 😀

  http://smi2.ru/blog/43119984454/V-Donetske-zahvatili-avtobusyi-s-amerikanskimi-nayomnikami

 11. Já jsem fakt chtěl připomenout jenom ten let. Byla to tehdy extrémní odvaha, prakticky všechno neodzkoušené. Jak v případě Gagarina, tak Shepparda a Grissoma. A dalších.
  Když jsem byl jako dítě v Rusku, byli jsme se podívat na místě přistání (kousek od Saratova). Tak mi to nějak utkvělo v paměti.

 12. “Reklama jen informuje, že už je k dispozici to, co jste si přáli mít.”

  Dovolila bych si oponovat. Reklama se snaží mně přesvědčit, že právě to, co nabízí, je to, co si přeju mít. Nesnaží se uspokojit potřebu, ale naopak vytvářet potřebu.

 13. S tím Gagarinem jste mě dostali. Hned jsem si v souvislosti s tím vzpoměl na mé oblíbené klasiky: “a pípůu zarazil někde v oblasti Usuri. Školnímu inspektorovi pak namluvil, že se nejedná o pípu, ale o pomníček, kde naposledy přistál Gagarin…”
  Mimochodem, Matzurko, myslím, že ty jsi tvrdila, že NASA odpojila Opportunity. Můžeš udat zdroj?

  Tak jsem zase v rozpacích. Dozvěděl jsem se, že idiotský EU tzv. semínkový zákon neshodili se stolu hoši z ODS, jak jsem se domníval, ale Poc od socanů. Rusáky a Rusko mít v životě nikdy rád nebudu, ale nyní se přiznám, že se EU voleb a samotného EU děsím mnohem více, než anexe Ukrajiny. Apró, zcela vážně jsem slyšel mluvit jednoho papaláše o tom, že modříny jsou v oblasti řeky Sázavy invazivní stromy, které tam nepatří a podle toho s nimi bude naloženo.

 14. Františku, nevím, odkud to má Matzurka, ale taky jsem to o Oportunity četla na netu. Prý je to v rámci šetření. Je-li to pravda, netuším.

 15. 341, 344 – Nojo, nějak tak to bude, Matzurko a brouku. Jenže proč? Já bych s dovolením šipku kausality obrátil. (Ostatně už tuhle jsem tady zmínil, že čím zřetelněji cítíme, že mezi dvěma jevy existuje kausální spojitost, tím méně bývá jasné, kterým směrem ta šipka vlastně ukazuje.) Co jestli je to naopak? Co jestli ty pronikavější myšlenky (a bystřejší přispěvatelé) zkrátka jen vyvanuly(/i) pod zvolna dusivou tíhou šuntovitosti světa, co když se vytratily(/i) stejně, jako z našeho světa postupně vymizela nejen positivní a naděje budící řešení, ale i pouhé pomyšlení na ně? Co jestli z potenciální cesty ven a vpřed – to jest zpět do časů, kdy svět ještě fungoval – zůstala jen neodvratně blednoucí vzpomínka na dávné doby, kdy se nám, jakkoliv matně a neurčitě, zdávalo, že by snad přece jen šlo něco dělat (i když jsme nikdy nevěděli co)?

  Ostatní je už jen důsledek. Léty povadla manželčina svěží krása, léty pohasla manželova energie a činorodost. „Franto, nehulákej porád na tu svou starou, že je tlustá volezlá mořská kráva! Kdo to furt má skrz tu zeď poslouchat? Copak se todle dělá?“ Nedělá, samozřejmě. Ale nechat toho samo o sobě ještě svěžest, krásu, energii ani činorodost nevrátí. Teoreticky to bezesporu jest podmínkou nutnou. Ne však postačující. Daleko zanesl věk onen časů vztek, a pouhá kindrštůbe dávnou jiskrnost už neobnoví.

  Že tak přesvědčivě a nezpochybnitelně prokazujete nenapravitelnou inferioritu a nevýslovnou perfidnost svých bývalých českých krajanů, to pochopitelně je zcela v pořádku, brouku. Prokazujete tím zároveň dobrou službu vlasti, ať už tou vlastí míníme cokoliv. Bez ustání vytahujte a předhazujte jim kostlivce, jež tito pečlivě skryli do svých zatuchlých kredencí, bláhově se domnívajíce učiniti je neodhalitelnými! Co jestli snad někomu zůstal kdesi mezi kapesníky pionýrský šátek? Vrhněte se na něj s vítězným a posměšným jásotem! Mávejte jím nad hlavou na znamení potupy, která je v celém širém světě charakteristická právě a jedině pro Čechy, jednou provždy je odsuzujíc k věčnému poddanství. A jestli Vám snad okolnosti povahy čistě technické brání se do toho prádelníku podívat, a dokonce ani nevíte do kterého, nesmlouvavě obviňte všechny!

  Ale požaduji jedno. Znával jste přeci Thomase Bernharda, z nějaké té nenapodobitelným šarmem císařství dosud prodchnuté vídeňské kavárny, kam se zabedněnci jako já v životě nepodívají ani oknem z ulice? Bernhard, a to je taková zvláštní věc, totiž (kdoví proč) pohlížel na Rakušany v principu zcela stejně, jako Vy na Čechy. Jenže Bernhard si ze svých tirád a jeremiád dokázal vybudovat prosperující živnost, propůjčiv jim nenapodobitelnou elokvenci, šířku záběru, pronikavost, obraznost a melodii. Líbějí vodpustit, kdepak tohleto máte Vy, aha? Kde je alespoň Vaše snaha se Bernhardovi přiblížit? Pracovat na sobě, zdokonalovat působivost svých invektiv, drtivost svých podezření?

  Jo, a ještě tohle. Vezměte si toho Bernharda a porovnejte s Robertem Musilem, o půl století starším. (Uctivě doporučuji, aby laskaví čtenáři učinili totéž.) Výsledek srovnání, jasně ukazující, co Bernhardovi chybí, demonstruje také to, co chybí Vám. Zapadl jste do stejné hnijící břečky jako my tady. Rozdíl je jedině v tom, že to nechcete vidět, a možná ani nevidíte.

 16. Dobře jste to připomněl, NoName.

  Všichni Vámi jmenovaní byli průkopníci a bez té extrémní odvahy by to nešlo.A Gagarin byl první.
  Podobné činy a události stojí vysoko nad politikou. Ignorovat to výročí jen kvůli obavám, že by se to nemuselo politicky hodit, je poněkud hlupé a dětinské

 17. Maydo, jak a kdy. Jurij si rád popil a zlé jazyky tvrdí, že první sovětští kosmonauti měli sebou v kosmu řádnou porci vodky, aby jízdu bez problémů přežili. Můj přítel notorik by tam za deset piv také vlezl dobrovolně, čímž ovšem nechci prvního člověka ve vesmíru podceňovat. Krásným příkladem je první žena v kosmu, kterou do kajuty doslova narvali. Vzpomínám na slova jednoho fyzika, kterému jsem kdysi dělal medvědáře a který byl prý očitým svědkem: “..ana rvala kak karova…” Inu, nikdo není dokonalý…

 18. Poslední zpráva z Opportunity je z 1.dubna, kdy dokončila průzkumí skály Augustine a její baterie vyrobily 661 Wh. V březnu údajně byl sfoukán prach ze slunečních baterii a jejich účinnost vzrostla z lednových 371 watthodin na oněch 661. Opportunity už oslavila na Marsu 10 rok . Její udržování v provozu stojí údajně 14milionů ročně – žádné velké peníze

 19. (376) maydo, zde máte na Novinkách (to víte, čtu jen obskurní média 🙂 ) vzpomínku na Gagarina !
  http://www.novinky.cz/veda-skoly/332793-od-draku-po-raketoplany.html

  A pro zdejší IT odborníky, co vy na to ? 😕
  http://www.novinky.cz/internet-a-pc/333323-nejvetsi-internetovou-chybu-usa-dlouhodobe-zneuzivaly-ke-smirovani.html

  A do třetíce: finis coronat opus 😕
  http://www.novinky.cz/veda-skoly/333168-nasa-tahle-civilizace-speje-ke-svemu-konci.html

 20. 378-za připomenutí stojí i oba Voyagery-překročily očekávání mnohokrát. ..
  Jinak Koroljov ženy v kosmickém programu nechtěl, dostal to příkazem. Pak měli co dělat, aby dostali Těreškovovou z oběžně dráhy.

 21. http://www.osel.cz/index.php?clanek=6568
  Dobrý den. Divné. špatná životospráva = problijete víkend. Nejsem nejmladší. 🙂
  Františku, doporučuji mého oblíbeného Osla – kritické momenty kosmonautiky.
  Informaci, že Jurij si rád přihnul šířil jeho nadřízený, nehodu, kterou měl nezpůsobil alkohol, ale jeho Mig měl sfouknout nadzvukový Su. Viděl jsem někde na youtube. Rusové měli v letovém provozu kolem Moskvy nepořádek, historka o alkoholismu sloužila k zamaskování u nadřízených. (jak jsem koupil, prodávám).

 22. Ad maskovaní ozbrojenci na východě Ukrajiny. Vždy přijdou na služebnu, obsadí, ví kde jsou klíče. Policie a tajní. Přijde mi to, jako by si milicionáři sundali výložky a šli do práce “neoficiálně”. Anarchie.
  Ad nálada na webu: lidé (může to být věkem, nemocemi) přestávají vidět světlo na konci tunelu. Zleva socialisti, zprava socialisti, které si vyberete? Putin nebo Obama? Rumpuy nebo Merkelová? Islám nebo zelení? Rudí nebo nacionalisté? Možná zase půjde o “záchranu knih, myšlenek” než o snahu měnit veřejné dění, které ovládli socialisté.

 23. Dušane, potěšils mě! Ukončení činnosti Oportunity, mně přišlo jako extra blbej nápad!

  Poslat tam nahoru Těreškovou taky nebylo zrovna prozíravé, vzhledem k záchvatu hysterické paniky. Snad doufali, že jí to přejde … nepřešlo. Prý tam takhle prořvala celé ty tři dny.

 24. Goddardův Institut je americké oteplovačské hnízdo. Hansen čirý zelený šílenec. Zajímavé je, že těm se rozpočet nekrátí. Snad proto, že jim zřejmě věří ten náš ušatej mouřenín. Ten článek neuvěřitelný blábol. To by snad nevytiskli ani v Blesku. S takovou snůškou blbostí nemá cenu polemizovat.

 25. ještě bych podotkl : pokud přebíráte nějaké zprávy, tak rozum do hrsti, Místo abych se vyhříval na sluníčku – konečně mizí poslední hromady zčernalého sněhu a teploměr ve stínu se vyšplhal přes 10C – jsem strávil hodinu a půl hledáním informací o nasazení Academi žoldnéřů v Doněcku. Zdrojem je jediný velmi nevěrohodný ruský blog. Na blozích expats -ze západní Evropy a USA není nic ani na Twiteru – a nepochybuji, že by se tam něco objevilo. Zejména proto, že ti expats v Donětsku, většinou učitelé jazyků, nejsou vůbec nakloněni současné americké zahraniční politice, ač určitě volili Obamu. Nejobšírněji se tomu věnuje britský Dailymail, který převzal i to 30 sec. video. Každému, kdo měl kdy co do činění s vojenskou nebo bezpečnostní službou se nad tím musí smát. Znovu je třeba se ptát Cui bono? zejména když poté co vidí tu neumětelskou bandu uniformovaných šašků. Co tam dělali? Odkud se vylíhli? Podívejte se na pozadí, Většina lidí je k nim otočena zády a fotogrofaují něco před budovou v pozadí. Tyto bezpečnostní jednotky jsou tvořeny bývalými Seals a Green Berets. Ti chlapci pohybují jinak. Ti se neflákají tak, aby byli co nejvíce vidět, pokud to nevyžaduje nějaká zastrašovací akce, ku které tady nebylo nejmenšího důvodu. A když se k nim zvědavci přiblížili, vzali tito úderníci roha. Hlavně, že někdo v pozadí řval “Blackwater”. To je něco tak amatérského, že ani nepodzřívám Putina, že v tom KGB měla prsty. Vsadil bych se, že i ta filmově nesená M-16 byla plastkovou paintballovou maketou. Ze všeho nejvíce se mi líbí na jedné z fotek místní Pepek Vyskoč s transparentem “NATO dobrá koupě.
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2576490/Are-Blackwater-active-Ukraine-Videos-spark-talk-U-S-mercenary-outfit-deployed-Donetsk.html

 26. Dušane 384, ono navíc jakési příznaky velkého průšvihu skutečně existují.
  Nepříčetná nenažranost při současném sypání písku do soukolí a řezání té příslovečné větve se nedá vysvětlit jinak než jistým druhem pomatenosti. Stejně jako neustálé zahušťování evropské populace nepoužitelným, neproduktivním, frustrovaným obyvatelstvem.
  To prostě dobře dopadnout nemůže.
  A ta energetika může být spouštěč…

 27. Dušane, ano – informace u nosu jsou dvousečné a v tomhle vypjatém případě to povětšinou kecy budou. Nezbývá, než opatrně prosívat…
  Dík za práci, kterou sis s tím dal!

 28. Sranda,co se děje v Doněcku…,
  Proruští demonstranti stáli před policejní budouvou, a vyjednávali o klidném převzetí Budovy .
  Policejní šéf složil funkci, a s jinými veliteli vyklepal prach z obuvi své a zmizel.
  A budovu zabezpečují jednotky Berkutr ( ale ty součaSNÁ VLÁDA ROZPUSTILA, NE ?)
  Zapečeťujou místnosti, aby se neztratily zbraně a dokumenty.
  Tak nevím.. Anebo si ten reportér Raiožurnálu, co se hlásil z vestibulu oné policejní budovy spletl Berkut s jinou jednotkou ?
  Anebo ten rozpuštěnej a vypuštěnej Berkut se zase zorganizoval ve prospěch proruských demonstrantů ?
  Prase aby se v tom vyznalo…

 29. Aha, hlas Ruska to upřesňuje.

  Příslušníci oddílu milice zvláštního určení (bývalého Berkutu), kteří přišli k budově Doněcké oblastní správy MV blokované zastánci federalizace Ukrajiny, aby s nimi jednali, prohlásili, že podporují požadavky demonstrantů a odmítají poslušnost svému velení v Kyjevě.

  Kromě toho odmítli jet z Doněcka do města Slavjanska, kde obsadili protestující administrativní budovy, oznámila masmédia.

  „Nebudeme rozhánět pokojné občany, protože nechceme, aby s námi udělali to, co udělali na náměstí Nezávislosti“, prohlásil jeden z příslušníků zvláštní jednotky. „Nebudeme poslouchat Kyjev, protože nechápeme, kde je tam zákonný“, dodal.
  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_04_12/V-Donecku-presli-prislusnici-zvlastni-jednotky-na-stranu-protestujicich-5145/

 30. No Kyjevská vláda je pro srandu, jak to tak vypadá,nakonec bude stačit k obsazení Ukrajiny Putin s prezidentskou ochrankou 😀

 31. A kyjevský ministr vnitra je nespokojenej

  „Akce milice při ochraně pořádku v Charkově, kde v neděli vzali pod svou kontrolu stoupenci federalizace budovu oblastní správy, neobstojí v žádné kritice a přes 30% příslušníků charkovských pořádkových orgánů bude proto propuštěno“.

  Na briefingu to oznámil úřadující ministr vnitra Ukrajiny Arsen Avakov.

  Na charkovský Berkut stejně jako na celou charkovskou milici, se musíme podívat pod novým zorným úhlem. Včera jsem konstatoval, že většina příslušníků milice ani ne tak sloužila vlasti, jako spíš proces sabotovala“, řekl Avakov.
  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_04_08/Pres-30-prislusniku-charkovske-milice-bude-propusteno-4695/

 32. Náhodně ad 377
  “..ana rvala kak karova…”

  Františku, tu ruštinu si raději osvěž.
  реветь a pak ty ostatní tvary a slova.
  Příjemný zbytek dne osatním.

 33. 390 na obsazení Československa stačilo Hitlerovi jen pohrozit,…denně, Halladine, potvrzujete Putinovu agresivní, imperiální politiku…nejspíš si to ani neuvědomujete. Jste něco jako bývali cenzoři za komoušů…v urputné snaze naservírovat nám sovětskou literaturu tím nevědomky pouštěli mezi lidi fakta o tom, jak hrůzná SSSR byla. I když je fakt, že ne každému to tehdy došlo, v tom máte podobné úspěchy jako sověti, také jim pitomější nebo vychcanější část obyvatelstva žrala nadšeně vše i s navijákem.

 34. Cho:
  když už jsem se tu vetknul po nějakém čase – čte li to Jirka-p a Loki_F, poprosím o případnou aktualizaci emailu a founu na můj obvylklý skimic na emailu.

  Děkuji.
  skimic

 35. Když myslíte. Andy…
  Diskutovat s Vámi nebudu… To si radši sednu na zem,a budu házet hrách na stěnu… 🙂

 36. Larry, vítejte,
  říkala jsem si, jestli nakouknete 🙂 Díky.

  Františku,
  k Opportunity jsem asi nic nedávala, aspoň se mi to nevybavuje.

  No a všem, kteří si skutečně chtějí něco počíst o historii kosmonautiky, vřele doporučuji tento blog a seriál
  http://blog.kosmonautix.cz/tag/vesmirne-osudy/page/3/
  – najdete tam snad všechny, Gagarina a Těreškovovou nevyjímaje. Autoři jsou nadšenci, a dávají si sakra práci s fakty, takže rozhodně to není Agentura JPP. Ani se nesnaží něco přikrašlovat stylem Blesk, takže to považuji za velmi dobré čtení (vydrží na hodně večerů, seriál Vesmírné osudy začíná Julem Vernem, kterýžto by dnes v Čechách slavil svátek :)…)

  A jdu dočítat, rozjasněna prací na zahrádce 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *